Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΝΘΥΜΙΑ και ΑΝΑΜΝΗΣΕΙΣ για τα παιδια μας


Recommended Posts

Λοιπόν εχω βρεί σε μεγάλο πολυκατάστημα παιχνιδιών και ειδών bebe ενα αλμπούμ σε στυλ τετραδίου με χοντρό εξώφυλλο εικονογραφημένο-έγχρωμο με τον mickey και τη minnie που συμπληρώνεις τα πάντα (ημ/νια γέννησης,μαιευτήριο,ώρα,η πρώτη μου φωτογραφία όταν γεννήθηκα,ποτε είπα την πρώτη μου λέξη και ποιά ήταν πότε έκανα το πρώτο μου βηματάκι και σε όλα αυτά κολλάς φωτογραφίες,ποιοί ήρθαν στο μαιευτήριο να με δούν,ποιοί ήταν ήδη εκεί οταν γεννήθηκα,τα πρώτα μου γενέθλια και πολλά άλλα) πολύ καλό υπάρχει σε μπλέ και ρόζ χρώμα και η αξία του είναι στα 15 ευρώ.

Μην εκνευρίζεσαι αν ο γειτονάς σου,εχει το στέρεο ανοιχτό στις 2 το πρωί,τηλεφωνησέ του στις 4 και πες του πόσο σου άρεσε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 103
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΑΣΧΕΤΟ: Διαβαζοντας ολα τα παραπανω, αλλα και αλλα θεματα στο site, σκεφτηκα πολλες φορες οτι αν οκοσμος αποτελουνταν απο ατομα σαν εσας, θα ηταν σιγουρα πολυ καλυτερος!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΑΣΧΕΤΟ: Διαβαζοντας ολα τα παραπανω, αλλα και αλλα θεματα στο site, σκεφτηκα πολλες φορες οτι αν οκοσμος αποτελουνταν απο ατομα σαν εσας, θα ηταν σιγουρα πολυ καλυτερος!!!!!!!

 

ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια

 

nicole , το nickname σου θυμίζει κάτι, ήσουν μέλος πριν χρόνια στο oneira forum ???

.png.png
Link to comment
Share on other sites

διαβαζοντας τι εχετε γραψει... ανακουφιστηκα γιατι διαπιστωσα πως δεν ειμαι η μονη χαζομαμα που κραταει ολα τα απιθανα για ενθυμιο!!!

το μονο που με τρελενει ειναι πως μετα απο χρονια ο γιοκας μου μπορει απλα να χαμογελασει στη θεα τους και καποια προκομενη νυφη να τα πεταξει σαν αχρηστα που πιανουν τοπο :( ,

 

πωπω μου βγαινει το πεθερεκιστικο απο τωρα!!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

διαβαζοντας τι εχετε γραψει... ανακουφιστηκα γιατι διαπιστωσα πως δεν ειμαι η μονη χαζομαμα που κραταει ολα τα απιθανα για ενθυμιο!!!

το μονο που με τρελενει ειναι πως μετα απο χρονια ο γιοκας μου μπορει απλα να χαμογελασει στη θεα τους και καποια προκομενη νυφη να τα πεταξει σαν αχρηστα που πιανουν τοπο :( ,

 

πωπω μου βγαινει το πεθερεκιστικο απο τωρα!!

 

αχχχ, το έχω σκεφτεί και εγώ αυτό .... :?

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εχω κρατησει: Το τεστ εγκυμοσυνης με τη ροζ κουκιδουλα, σημειωματα που αλλαζαμε με τον αντρα μου καθε πρωι με μαγνητακια στο ψυγειο, ολες τις ευχετηριες καρτες, τα βραχιολακια μας απ' το μαιευτηριο, το φυλαχτο που της ειχα βαλει στη θερμοκοιτιδα, πρωτο ζιπουνακι (εξοδου απο το μαιευτηριο...το κοιταω καμια φορα και λεω:Πως χωρεσε εκει μεσα!! :shock: ), τα πρωτα παπουτσακια αγκαλιας, την πρωτη σαλιαρα, ενα μπουκαλακι γαλα του μαιευτηριου, το πρωτο κερακι που εσβησε, το καπελακι που φορουσε οταν το εσβησε, μια μπομπονιερα απο τη βαφτιση, ενα κουτακι απο το γλυκο της βαφτισης, κασετουλες με τη φωνουλα της ηχογραφημενη, φωτος και βιντεακια, την πρωτη ζωγραφια της (κατι γραμμουλες δηλαδη σε ασπρο χαρτι) Α και φυσικα ολους τους υπερηχους και τα dvd...Και ολη τη χαρτουρα απο το μαιευτηριο...Επισης το νυχτικο που φορουσα και ενα σωρο αναμησεις οπως το τελευταιο τραγουδι που ακουσα στο ραδιοφωνο το βραδυ που περιμενα στο νοσοκομειο να ξημερωσει για την καισαρικη... Εντελως τυχαιο ηταν αλλα το θυμαμαι: "Αν ησουν αγγελος στη γη, αν ησουν αστρο της αυγης μαργαριταρι..."

Link to comment
Share on other sites

Ενας λογος επισης που χαιρομαι που το σπιτι ειναι δικο μας και δεν θα χρειαστει ποτε να φυγουμε ειναι ο εξης:

Σε μια γωνιτσα της κρεβατοκαμαρας μου μου εσκασε το πρωτο χαμογελο.

Στον καναπε του σαλονιου ειδα το πρωτο της δοντακι. Στη μοκετα του δωματιου της εφαγε την πρωτη τουμπα (πολυ κλαμα). Στο μπανιο μεταξυ γελιου και κλαματος ειπε για πρωτη φορα μαμα. (ελιωσα). Στην κουζινα σταθηκε για πρωτη φορα ορθια... Στο παραθυρο και ενω χαζευαμε τα χιονια ειπε για πρωτη φορα τη λεξη : κυο (κρυο)... Memories!!!!

Link to comment
Share on other sites

τι ξέρετε για το :

 

Scrapbooking

 

έχει κάνει κανείς για να μας πει ιδέες ?

 

το scrapbooking ειναι :

 

http://www.woman-on-top.gr/?p=147

 

 

http://www.scrapbooking.gr/

http://www.naftemporiki.gr/t+z/story.asp?id=1450382

http://www.pacoartcenter.gr/eshop/home.php?cat=279

.png.png
Link to comment
Share on other sites

διαβαζοντας τι εχετε γραψει... ανακουφιστηκα γιατι διαπιστωσα πως δεν ειμαι η μονη χαζομαμα που κραταει ολα τα απιθανα για ενθυμιο!!!

το μονο που με τρελενει ειναι πως μετα απο χρονια ο γιοκας μου μπορει απλα να χαμογελασει στη θεα τους και καποια προκομενη νυφη να τα πεταξει σαν αχρηστα που πιανουν τοπο :( ,

 

πωπω μου βγαινει το πεθερεκιστικο απο τωρα!!

 

οκ... μόλις μου επιβεβαίωσες ότι δεν είμαι εντελώς υστερική :lol:

εγώ δεν σκεφτόμουν αυτό... αλλά σκεφτόμουν ότι όλα αυτά τα ενθύμια θα του τα δώσω τη μέρα του γάμου του στο τραπέζι... σαν δώρο ...

Φαντάζομαι σε ένα προτζέκτορα, να μην ξέρει τίποτα αυτός αλλά να έχω ετοιμάσει εγώ ένα ποτ πουρί βίντεο απ όλη την διαδρομή της ηλικίας του...

από βρέφος... έως τη μέρα του γάμου του :oops:

 

 

Μακάρι να με αξιώσει ο θεός να το κάνω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κοριτσάκια, εγω εχω κρατήσει στα παιδια : τον πρωτο υπερηχο, τα βραχιολακια απο το μαιευτήριο, τα μανταλακια αφαλου ( του πρωτου γιου, γιατι του δευτερου κατα λάθος το πεταξα... ) τα πρωτα ρουχαλακια, παπουτσακια , φορμάκια , πιπιλες,κουταλακια,δοντάκια , παιχνιδακια και ολα τα βαπτιστικα.εννοείτε και τις ζωγραφιές.....

επισης τους εχω κρατήσει ημερολόγιο με φωτογραφιες για τον πρωτο χρόνο . ακόμα κατέβασα και εκτυπωσα απο το internet διαφορες πληροφορίες για την ημέρα που γεννήθηκαν,π.χ τι καιρό είχε , σημαντικά γεγονότα και άλλα.

πριν απο τρία μετακόμησα και βρηκα στην "προικα" μου τα βαπτιστηκα μου που είχε κρατήσει η μαμα μου. Δεν μπορώ να σας περιγράψω το συναίσθημα!!!

πολυ χαίρομαι που σκεφτόμαστε το ίδιο για τα παιδιά μας :lol:

Link to comment
Share on other sites

τι ξέρετε για το :

 

Scrapbooking

 

έχει κάνει κανείς για να μας πει ιδέες ?

 

ειναι τελεια ιδεα!!!

εγω εχω ξεκινησει και εχω παθει παρακρουση!!!μελετησε το ελληνικο σαιτ που ειναι και καταστημα και θα ξετρελαθεις!!!

Link to comment
Share on other sites

...εγώ το πιο "ακραίο" που έχω κρατήσει είναι τυλιγμένο σε αλουμινόχαρτο και μέσα σε μια πετσετούλα δεμένη με ροζ κορδελίτσα τον αφαλό της...η γιαγιά μου έλεγε ότι είναι φυλαχτό... :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πέραν όλων αυτών που έχετε κρατήσει οι περισσότερες μανούλες του φόρουμ τούτου (τέστ εγκυμοσύνης - βραχιολάκι μαιευτηρίου - πρώτη πιπίλα κλπ.) έψαξα και βρήκα τα πρωτοσέλιδα των εφημερίδων (πρωινών - απογευματινών και αθλητικών) και τα κράτησα σε μορφή jpg και τα χω φυλαγμένα μαζί με τις πρώτες πόζες του "αστέρα" μας!!!

 

Έτσι θα ξέρει και κείνος όταν μεγαλώσει τί άλλο σημαντικό είχε γίνει στον κόσμο μας πέραν από την γέννησή του!

 

Άαα να μην ξεχάσω και φυσικά την πρώτη μπούκλα του (από την πρώτη "κουρά" του υιού μου και τί άλλο και το πρώτο δόντι που μας έφυγε ένα πρωί καθώς πλέναμε τα δόντια μας για να ετοιμαστούμε για το προνήπιο .... και σίγουρα έπονται και άλλα πρώτα πραγματάκια που χω να φυλάξω!!!!

cRGo.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

Σε ένα λουλουδάτο χαρτονένιο κουτί της έχω κρατήσει τα πρώτα της ρουχάκια που φόρεσε όταν βγήκαμε από το μαιευτήριο, το βραχιολάκι της, τα πρώτα της παπουτσάκια, τον μεγάλο υπέρηχο που έχει μια σούπερ προφίλ φωτό της και αρκετές φωτογραφίες δικές μου από την εγκυμοσύνη με την κοιλίτσα μου ζωγραφισμένη σαν πρόσωπο !!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγώ έχω κρατήσει όλα του μαιευτηρίου,αλλά πήρα και όλα τα

περιοδικά που κυκλοφορούσαν με την ημέρα της γέννησης της.

Το είχε κάνει και ο μπαμπάς μου σε μας και τώρα γελάω απίστευτα

με την μόδα ή τα γεγονότα του 1974. :lol:

Πήρα και κρασί με το έτος της γέννησης της.

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαβασα ολες τις απαντησεις σας που αφορα το πρωτο κουρεμα και την πρωτη τουφα απο τα μαλλακια τους, αλλα εγω την πηγα σε ενα κομμωτηριο, οπου μου εδωσαν Πιστοποιητικο (μια κορνιζα), η οποια γραφει, το ονομα της, την ημερομηνια που κουρευτηκε πρωτη φορα, την ωρα κτλ. και κολλησανε τα πρωτα της μαλλακια με ενα ροζ κορδελακι επανω στο χαρτι. Ειναι παρα πολυ ωραιο αναμνηστικο!!!

Και μου στοιχισε μονο 10? μαζι με το κουρεμα!!!!! 8) Τιποτα δηλαδη!

 

 

Οσο για τα υπολοιπα αναμνηστικα.... εχω ηδη μαζεψει αρκετα.... και το προβλημα μου ηταν που θα τα βαλω για να τα εχω μαζεμενα!!!

Και τελικα βρηκα στο ΙΚΕΑ ενα πολυ ωραιο υφασματινο κουτι!!!

(Πηρα 2 γιατι ερχεται και η δευτερη.... :lol::lol::lol: )

Link to comment
Share on other sites

Για όποια ενδιαφέρεται:

http://www.minoas.gr/albums-baby.minoas

Μην εκνευρίζεσαι αν ο γειτονάς σου,εχει το στέρεο ανοιχτό στις 2 το πρωί,τηλεφωνησέ του στις 4 και πες του πόσο σου άρεσε...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Και εγώ καταρχήν έχω κρατήσει ημερολόγιο εγκυμοσύνης, το θετικό τεστ, υπερήχους, το βραχιολάκι του νοσοκομείου,κλπ

 

fivi σε ποιο κομμωτήριο σου έδωσαν την τούφα του παιδιού?

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτηκα κι ένα άλλο ενθύμιο μέρες που είναι:την πρώτη λαμπάδα ή έστω το στολιδάκι που είχε επάνω!

Επίσης της πηρα ένα παραμυθάκι (είναι βέβαια στην κοιλιά ακομα..) και κράτησα και την απόδειξη.

 

Ωραία ιδέα για όσες έχετε κήπο είναι να φυτέψετε στη γέννηση ένα δεντράκι που θα μεγαλώνει μαζί με το παιδάκι σας!Οι παλιοί βάζανε ελιά.

 

Κι αυτό με τον πηλό καλέ φοβερό,και βγαίνει και πιο φθηνά από το να αγοράσεις το έτοιμο σετ από τα καταστήματα.Μπράβο σε σένα που το σκέφτηκες!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εγώ έχω κρατήσει: όλους τους υπέρηχους, τα πρώτα ρουχαλάκια, τα βραχιολάκια του μαιευτηρίου, τις καρτούλες των διδύμων από τη μονάδα παρακολούθησης, τα μανταλάκια από τους αφαλούς, ολες τις ευχετήριες καρτες, τα πρώτα νυχάκια που έκοψα, μαλλάκια από το πρώτο κούρεμα, αναμνηστικά από όλες τις βαφτίσεις, παπουτσάκια αγκαλιάς, τα ματάκια και τα φυλαχτά και ένα λεύκωμα με φωτογραφίες από τις ετοιμασίες στο σπίτι, αποκόμματα εφημερίδων κτλ...

Μάλλον έχω κρατήσει κι άλλα που δε θυμάμαι αυτή τη στιγμή... Γενικά και κυρίως σε ό,τι αφορά τα βλαστάρια μου είμαι φοβερή μαζώχτρα...

Ελίνα, μαμά του Θάνου-22/8/2003, της Εύας και της Χριστίνας (ομοζυγωτικά δίδυμα)-15/6/2006!

 

Link to comment
Share on other sites

ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΚΑΝΑΜΕ ΤΟ ΤΕΣΤ ΦΕΥΓΑΜΕ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΣΤΗΝ ΖΑΚΥΝΘΟ!!!

ΟΤΑΝ ΦΤΑΣΑΜΕ ΚΑΙ ΠΗΓΑΜΕ ΠΑΡΑΛΙΑ, ΚΑΘΗΣΑ ΣΤΗΝ ΞΑΠΛΩΣΤΡΑ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΜΕ ΕΝΟΧΛΗΣΕ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΜΜΟ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ ΜΟΥ!!! ΣΚΑΒΟΝΤΑΣ ΒΡΗΚΑ ΜΙΑ ΠΙΠΙΛΑ - ΑΠΌ ΚΑΠΟΙΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΧΑΣΕ! ΤΟ ΘΕΩΡΗΣΗ ΣΗΜΑΔΙΑΚΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΧΩ ΚΡΑΤΗΣΕΙ!!!

ΚΡΑΤΗΣΑ ΑΚΟΜΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΗΣ ΔΩΡΟ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΛΟΥΤΡΙΝΗ ΧΕΛΩΝΙΤΣΑ - ΤΗΣ ΤΗΝ ΠΗΡΕ Ο ΜΠΑΜΠΑΣ ΤΗΣ ΑΠΟ ΖΑΚΥΝΘΟ ΚΙ ΑΥΤΗ!!!

ΤΟ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ, ΟΠΟΥ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΕΓΡΑΦΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ!!

ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΛΑΣΣΙΚΑ ΤΟΥΣ ΥΠΕΡΗΧΟΥΣ, ΤΟΝ ΑΦΑΛΟ, ΤΟ ΒΡΑΧΙΟΛΑΚΙ ΤΗΣ, ΤΑ ΓΥΑΛΑΚΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΛΑΜΠΙΤΣΑ (ΕΙΧΕ ΛΙΓΑΚΙ ΙΚΤΕΡΟ), ΤΙΣ ΕΥΧΕΤΗΡΙΕΣ ΚΑΡΤΕΣ ΑΠΟ ΤΑ ΔΩΡΑ ΤΗΣ, ΤΗΣ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ, ΕΝΑ ΝΥΧΑΚΙ ΤΗΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΠΟΛΛΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ!!!!!

ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΕΠΕΤΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ.............

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

εγώ εκτος απο τα άλλα πηρα ένα όμορφο κουτι και κρατησα καποια μπεμπε ρουχαλακια τα οποια έχουν φορέσει και οι τρεις τους!

μου αρεσει τόσο πολυ να το ανοιγω και να τα κοιταζω! σκεφτομαι

ότι ΄΄ισως καποτε να τους τα δώσω να τα φορεσουν και στα δικα τους παιδια - αν δεν γίνουν χάλια μέχρι τοτε... :wink: [/img]

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από όλα τα κλασικά (αφαλός, τεστ εγκυμοσύνης, υπερήχουσ, πρώτη πιπίλα, τούφα από τα μαλλιά κλπ) εγώ έχω ξεκινήσει ένα άλμπουμ, από εκείνα στα οποία κολλάς εσύ τις φωτογραφίες. Κάτω από κάθε φωτογραφία έχω γράψει το κατόρθωμα της ημέρας εκείνης. Από το πρώτο χαμόγελο, μέχρι την πρώτη φορά που έπιασε ένα αντικείμενο κλπ. βέβαια, καμία φορά δεν συμβαδίζει ακριβώς η ημερομηνία με τη φωτογραφία, γιατί δεν κατόρθωσα να την τραβήξω εκείνη την ημέρα, είναι, όμως, ένα ημερολόγιο του παιδιού συνοδευόμενο από φωτογραφίες. Όποιοι το έχουν διαβάσει γελάνε πολύ!!

Φιλάκια!!

:roll::lol::wink::D:D

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Ε, εγώ τελικά είμαι ο ορισμός της τρελής. :oops::oops::oops::lol::lol::lol::lol:

 

Έχω κρατήσει τα πάντα μέχρι την προηγούμενη εβδομάδα που έκλεισε χρόνο. :lol::lol::lol:

Τα έχω βάλει όλα σε ένα μπαούλο και απλά θα προσθέσω κατά καιρούς και κάποια ακόμα.

Ως απόλυτα χαζή μαμά εκτός από το βιβλίο των αναμνήσεων που φτιάξαμε, είπα να το δουλέψω λίγο παραπάνω οπότε της έφτιαξα την πρώτη ταινία που αρχίζει η μαμά και ο μπαμπάς. Είμαι με την κοιλιά τούρλα 2 μέρες πριν γεννήσω και μετά μόνο δικές της φώτο. Έφτιαξα παραμύθι που αρχίζω από τη σχέση μας με τον μπαμπά, τον γάμο, την εγκυμοσύνη και φτάνω στη βάπτισή της. :oops::oops::oops: Και τέλος τράβηξα φώτο την ημέρα των γενεθλίων της και κάθε χρόνο θα τραβάμε την ίδια μέρα μέχρι να φτάσει τα 18 της... :oops::oops::oops:

 

Είναι πολύ εύκολο να φτιάξετε ταινία με φωτογραφίες οπότε αν θέλετε να σας πω στείλτε πμ. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...