Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ιστορίες με αίσιο τέλος για εμάς που δεν είμαστε έγκυες


Recommended Posts

Α είσαι μικρούλα!!μπράβο σου που θέλεις να γίνεις μανούλα απο τώρα,εγώ στα 21 είχα αλλά στο μυαλό μου!:lol:

 

Κι εγώ άλλα είχα μέχρι που γνώρισα τον καλό μου και ένιωσα ότι με αυτόν τον άνθρωπο θέλω να κάνω οικογένεια! Ίσως όχι τώρα αμέσως.... Είπαμε πρώτα το πτυχίο μου και μετά! Άλλος ένας χρόνος δηλαδή! Εσύ? Εργάζεσαι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 6,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ωραια ..το μονο λοιοπν που μπορω να σκεφτω ειναι οτι παρ ολο που εχω σταθερο κυκλο 28 ημερων ..δεν γινεται η ωορηξια στο μισο του κυκλου .δλδ ..14 μερα + - μια μερα πανω κατω ..αλλα την 20η του κυκλου ..δεν μπορω να βγαλω ακρη ..δεν ..βγαινει αλλιως στις μετρησεις !

 

στη σχολη μας ειχαν πει οτι μερικες φορες υπαρχει και 2η ωορρηξια που γινεται την 1η μερα του κυκλου μας......

IhCLp3.png

3Zdxp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ άλλα είχα μέχρι που γνώρισα τον καλό μου και ένιωσα ότι με αυτόν τον άνθρωπο θέλω να κάνω οικογένεια! Ίσως όχι τώρα αμέσως.... Είπαμε πρώτα το πτυχίο μου και μετά! Άλλος ένας χρόνος δηλαδή! Εσύ? Εργάζεσαι?

 

Είμαστε έξι χρόνια μαζί,το καλοκαίρι αρραβωνιαστικαμε!εχω μαγαζί με ρούχα γυναικεία.σου εύχομαι να είστε πάντα αγαπημένοι κ να κάνετε μια ευτυχισμένη οικογένεια!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!

ath_gal1 σε βλέπω λίγο μπερδεμένη ε?Δεν πειράζει θα κάνεις τα τεστάκια σου αυτό το μήνα κ θα ξεμπερδευτείς! Οσο για το δεύτερο μισό του κύκλου (δηλαδή τις μέρες απο την ωορρηξία μέχρι την περίοδο) δεν κρατάει σε όλες τις γυναικες 14 μέρες! Μυθος! Μπορεί να κρατάει από 10-16 μέρες σε φυσιολογικές γυναικες, αν είναι μικρότερο υπάρχει θέμα...Ο μόνος τρόπος για να δεις πόσο είναι το διάστημα είναι με θερμομέτρηση (πατάς "βασική θερμοκρασία σώματος" στο google) ή πας στο γιατρό κ κάνεις υπερύχους.

 

Αν έχεις ωχρινική φάση (το διαστημα ωορρρηξίας-περιόδου) 14 μέρες κ κύκλο 32 ημερών ωορρηξία κάνεις τη 18η μέρα του κύκλου. Αφαιρείς 3 μέρες κ προσθέτεις στο τέλος άλλη μία και εχεις γόνιμες μεταξύ 15ης και 19ης. Αυτές τις μέρες κ μόνο μπορείς να μείνεις έγκυος. Αυτά για τις τυχερές με σταθερό κύκλο. Εγκυμοσύνη χωρίς διαθέσιμο ωαριο ΔΕΝ γίνεται...

 

Επίσης το να υπαρχει κ δεύτερη ωορρηξία την πρώτη μέρα της περιόδου πρωτη φορά το ακούω στη ζωή μου...Αυτά και καλές επιτυχίες να έχουμε!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!

ath_gal1 σε βλέπω λίγο μπερδεμένη ε?Δεν πειράζει θα κάνεις τα τεστάκια σου αυτό το μήνα κ θα ξεμπερδευτείς! Οσο για το δεύτερο μισό του κύκλου (δηλαδή τις μέρες απο την ωορρηξία μέχρι την περίοδο) δεν κρατάει σε όλες τις γυναικες 14 μέρες! Μυθος! Μπορεί να κρατάει από 10-16 μέρες σε φυσιολογικές γυναικες, αν είναι μικρότερο υπάρχει θέμα...Ο μόνος τρόπος για να δεις πόσο είναι το διάστημα είναι με θερμομέτρηση (πατάς "βασική θερμοκρασία σώματος" στο google) ή πας στο γιατρό κ κάνεις υπερύχους.

 

Αν έχεις ωχρινική φάση (το διαστημα ωορρρηξίας-περιόδου) 14 μέρες κ κύκλο 32 ημερών ωορρηξία κάνεις τη 18η μέρα του κύκλου. Αφαιρείς 3 μέρες κ προσθέτεις στο τέλος άλλη μία και εχεις γόνιμες μεταξύ 15ης και 19ης. Αυτές τις μέρες κ μόνο μπορείς να μείνεις έγκυος. Αυτά για τις τυχερές με σταθερό κύκλο. Εγκυμοσύνη χωρίς διαθέσιμο ωαριο ΔΕΝ γίνεται...

 

Επίσης το να υπαρχει κ δεύτερη ωορρηξία την πρώτη μέρα της περιόδου πρωτη φορά το ακούω στη ζωή μου...Αυτά και καλές επιτυχίες να έχουμε!

 

τι να σου πω...αυτο μας εμαθε ο καθηγητης φυσιολογιας.....συμβαινει να υπαρχει και 2η ωορρηξια γι'αυτο και πολλες κοπελες μενουν εγκυες ενω εχουν περιοδο ή και 1-2 μερες πριν......

IhCLp3.png

3Zdxp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν είμαι απόλυτη σ'αυτό;) γιατρός δεν είμαι. Απλά μου φαίνεται παράλογο...Το πιθανότερο είναι αυτές οι κοπέλες να είχαν καθυστερημένη ωορρηξία. Συμβαίνει κ στους πιο σταθερούς κύκλους καμιά φορά...Δεν ξέρω ας μας διαφωτίσει κ ο επιστημονικός συνεργάτης για μια πιο έγκυρη άποψη!

Link to comment
Share on other sites

στη σχολη μας ειχαν πει οτι μερικες φορες υπαρχει και 2η ωορρηξια που γινεται την 1η μερα του κυκλου μας......

 

Δευτερη ωορρηξία δεν υπαρχει. Δεν ξερω ποιος σας το έχει πει, αλλά δεν ισχύει.

Καποιες τετοιες ανακριβειες μου δίνουν κινητρο να συνεχίσω να κλεβω χρόνο (αν και δεν εχω καθόλου) με σκοπο να σας απομακρυνω απο λαθος πληροφόρηση.

Link to comment
Share on other sites

Δευτερη ωορρηξία δεν υπαρχει. Δεν ξερω ποιος σας το έχει πει, αλλά δεν ισχύει.

Καποιες τετοιες ανακριβειες μου δίνουν κινητρο να συνεχίσω να κλεβω χρόνο (αν και δεν εχω καθόλου) με σκοπο να σας απομακρυνω απο λαθος πληροφόρηση.

 

δεν ξερω, εγω απλως ανεφερα αυτο που μας ειχε πει τοτε ο καθηγητης....δεν αμφισβητω κανεναν, κι εγω γνωριζα για την 14η μερα πριν την περιοδο αλλα ο καθηγητης μας ειχε αλλη γνωμη....:confused::confused:

IhCLp3.png

3Zdxp3.png

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω, εγω απλως ανεφερα αυτο που μας ειχε πει τοτε ο καθηγητης....δεν αμφισβητω κανεναν, κι εγω γνωριζα για την 14η μερα πριν την περιοδο αλλα ο καθηγητης μας ειχε αλλη γνωμη....:confused::confused:

 

Λυπάμαι αλλά αυτό που σας μετεφεραν ΔΕΝ συμφωνει με κανενα βιβλιο, εργασια, ανακοινωση κλπ. Τα συμπερασματα δικα σας!!

Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα και γω να με διαφωτίσετε. Οι γυναίκες με ΣΠΩ (όπως εγώ) χωρίς καθόλου κύκλο (παίρνω ντουφαστόν για να αδιαθετώ) κάνουν ωορρηξία ή δεν κάνουν καθόλου???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θα ήθελα και γω να με διαφωτίσετε. Οι γυναίκες με ΣΠΩ (όπως εγώ) χωρίς καθόλου κύκλο (παίρνω ντουφαστόν για να αδιαθετώ) κάνουν ωορρηξία ή δεν κάνουν καθόλου???

 

Δεν κάνουν καθόλου.

Το θέμα είναι να βρείτε τι μπορείτε να κάνετε για τις πολυκυστικες σας ωοθήκες. Σε πολλές περιπτώσεις η εικόνα μπορεί να βελτιωθεί (ακόμα και θεαματικά) και να έχετε φυσικό κύκλο. Κάποιες από τις αιτίες του συνδρόμου αντιμετωπίζονται με τη σωστή διάγνωση και αγωγή.

Link to comment
Share on other sites

μου γραψες παρα πολλα και δεν ξερω που να πρωτο απαντησω ...εν ολιγης ...εχω σταθεροτατο κυκλο ...μονο αυτον τον μηνα μου ηρθε στισ 31 μερεσ οπωσ ειπα ...(λογω αγχους)και οκ ..θα μετρησω για γονιμεσ οτι εχω σταθερο κυκλο...28 ημερων .Μ ετον γυναικολογο μου εχω απταιστη σχεση,κ σκεφτομαι ...οτι αν μεινω ...που να γεννησω ? σε ιδιωτικο η δημοσιο ..δλδ οτι θα ερθω σε δυσκολη θεση ...βεβαια το παω λιγο μακρυα ...αλλα επειδη ηταν το χειρουργειο στη μεση .θα ηθελα να με χειρουργησει αυτος παλι ..εννοω να με ..ξεγεννησει (καθοτι ειμαι προδικασμενη οτι θα κανω καισαρικη πια!)...

 

εσυ γιατι αγχωθηκεσ κοριτσαρα μου ??? ε??

α! και κατι αλλο ..παρηγγειλα τα τεστακια ...ελπιζω να βγουν γουρλιδικα ..

αν τα εχω υπολογισει σωστα ..την κυριακη πρεπει να μην ..σηκωθω καθολου απ το κρεββατι ...

 

εγω αγχωθηκα γιατι σε ειδα προβληματισμενη και ηθελα να σε βοηθησω...:lol::lol::lol::lol:

 

κι εγω ελπιζω να σου βγουν γουρλιδικα, περιμενω εντυπωσεις απο τα τεστακια, γιατι κι εγω αν δω οτι κι αυτος ο μηνας παει περιπατο τοτε τον αλλον σιγουρα θα χρησιμοποιησω τεστ ωορρηξιας μηπως και καταφερουμε κατι....

κανε και κανενα κατακορυφο την Κυριακη....δεν ξερεις ποτε...!!! :)

gdTrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.... Θέλω κ εγώ την βοήθεια σας..... Είμαστε με τον σύζυγό μου στον 4ο μήνα με Κλομιφέν... Χτες ο ιατρός μου έκανε υπέρηχο, βρήκε ένα τεράστιο ωάριο, έτοιμο να γονιμοποιηθεί... Μέχρι εδώ τα κλασικά που ζω εδώ κ 4 μήνες... Το παράξενο ήταν ότι μου είπε ότι βλέπει μια σκιά μέσα στο ωάριο, ότι αυτό είναι πολύ καλό και ότι να το σκέφτομαι σαν το αυγό που έχει το κρόκο του... Αφού είναι σαν αυγό με κρόκο, είναι καλό ωάριο μου είπε... Μέχρι τώρα δεν μου είχε πει κάτι τέτοιο... Έχει τύχει σε κάποια από σας????

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.... Θέλω κ εγώ την βοήθεια σας..... Είμαστε με τον σύζυγό μου στον 4ο μήνα με Κλομιφέν... Χτες ο ιατρός μου έκανε υπέρηχο, βρήκε ένα τεράστιο ωάριο, έτοιμο να γονιμοποιηθεί... Μέχρι εδώ τα κλασικά που ζω εδώ κ 4 μήνες... Το παράξενο ήταν ότι μου είπε ότι βλέπει μια σκιά μέσα στο ωάριο, ότι αυτό είναι πολύ καλό και ότι να το σκέφτομαι σαν το αυγό που έχει το κρόκο του... Αφού είναι σαν αυγό με κρόκο, είναι καλό ωάριο μου είπε... Μέχρι τώρα δεν μου είχε πει κάτι τέτοιο... Έχει τύχει σε κάποια από σας????

 

ο καθε γιατρος εχει και την δικια του "γλωσσα". για να μην αρχισουν τα ακαταλαβιστηκα που λενε οταν μιλανε ιατρικα προσπαθουν να σου δωσουν να καταλαβεις με πιο απλα και κατανοητα λογια.

προσωπικα δεν το εχω ξανα ακουσει αλλα για να στο λεει ο γιατρος σου κατι θα ξερει.....:)

καλη επιτυχια και καλα αποτελεσματα.

gdTrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια χιονισμένη καλημέρα. Θέλω να εκφράσω μια υποψία μου, μήπως καμιά φορά ορισμένοι γιατροί (χωρίς να θέλω να προσβάλλω αξιόλογους ανθρώπους κ επιστήμονες), μας κατευθύνουν στο όνομα του χρήματος ή απλά είμαι καχύποπτη???:confused::confused::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια χιονισμένη καλημέρα. Θέλω να εκφράσω μια υποψία μου, μήπως καμιά φορά ορισμένοι γιατροί (χωρίς να θέλω να προσβάλλω αξιόλογους ανθρώπους κ επιστήμονες), μας κατευθύνουν στο όνομα του χρήματος ή απλά είμαι καχύποπτη???:confused::confused::rolleyes:

 

Καλημέρα,δεν είσαι καθόλου καχύποπτη.Είναι ορισμένοι γιατροί που κοιτάνε πως να στα αρπάξουν και δεν έχουν καθόλου ανθρωπιά μέσα τους.Γιατροί σε όλους τους κλάδους!

Link to comment
Share on other sites

αυτο που βλεπουν στον υπερηχο ειναι το ωοθυλακιο. ειναι ενα περιβλημα του ωαριου που ειναι το κυτταρο που μας ενδιαφερει. προφανως μεσα στο ωοθυλακιο ειδε μια σκια που θεωρει οτι ειναι το ωαριο-αρα συμπερανε οτι το ωοθυλακιο εχει μεσα ωαριο, βλεπεις δεν εχουν ολα τα ωοθυλακια ωαριο.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια χιονισμένη καλημέρα. Θέλω να εκφράσω μια υποψία μου, μήπως καμιά φορά ορισμένοι γιατροί (χωρίς να θέλω να προσβάλλω αξιόλογους ανθρώπους κ επιστήμονες), μας κατευθύνουν στο όνομα του χρήματος ή απλά είμαι καχύποπτη???:confused::confused::rolleyes:

 

δυστηχως υπαρχουν και αυτοι οι γιατροι, οχι μονο γυναικολογοι αλλα απο ολες τις ειδικοτητες....!!!

ειναι καθαρα στον ανθρωπο, τι να πω?

gdTrp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολα τα καλα παιδακια! εγω σημερα θα παραλαβω τα τεστ ωορηξιας ...με βαση τις μετρησεις μου ...θα εχω κυριακη ωορηξια ..αρα σξημερα αν κανω τεστακι το απογευμα .λογικα θα δειξει ..η κανω λαθος? καλα ,σιγουρα θα χαλασω δυο-τρια την βλεπω την δουλεια οπως ειχα "βγαλει τα ματια" σε ενα τεστ εγκυμοσυνης παλιοτερα...το ειχα ξεχαρβαλωσει!

αν εχετε καμια συμβουλη μου λετε ..ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΓΙΑΤΡΟ.

ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΙΑΤΡΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΨΟΓΗ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΦΕΡΘΕΙ ΛΕΣ ΚΑΙ ΜΕ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΙ ΜΕ ΕΙΧΑΝ ΞΕΠΑΡΑΔΙΑΣΕΙ ΚΑΙ ΦΑΙΝΟΤΑΝΕ ΚΙΟΛΑΣ.

ΑΠΛΑ ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΟ ΕΒΛΕΠΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΕ ΣΥΜΦΕΡΕ.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολα τα καλα παιδακια! εγω σημερα θα παραλαβω τα τεστ ωορηξιας ...με βαση τις μετρησεις μου ...θα εχω κυριακη ωορηξια ..αρα σξημερα αν κανω τεστακι το απογευμα .λογικα θα δειξει ..η κανω λαθος? καλα ,σιγουρα θα χαλασω δυο-τρια την βλεπω την δουλεια οπως ειχα "βγαλει τα ματια" σε ενα τεστ εγκυμοσυνης παλιοτερα...το ειχα ξεχαρβαλωσει!

αν εχετε καμια συμβουλη μου λετε ..ευχαριστω...

 

Καλημερα,

ξερεις τι μου θυμησες τωρα? αυτο που λεει " τωρα που βρηκαμε παπα να θαψουμε πεντε-εξι"....χαχαχαχα :lol::lol::lol::lol:

κανε τα τεστακια με μετρο, γιατι αν πλακωθεις και τα κανεις ολα μαζι θα μπερδευτεις περισσοτερο....

gdTrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

ξερεις τι μου θυμησες τωρα? αυτο που λεει " τωρα που βρηκαμε παπα να θαψουμε πεντε-εξι"....χαχαχαχα :lol::lol::lol::lol:

κανε τα τεστακια με μετρο, γιατι αν πλακωθεις και τα κανεις ολα μαζι θα μπερδευτεις περισσοτερο....

 

εμ ? πως αλλιως ..αν δεν παθεις δεν μαθαινεις!

και λεω αν δεν βγαλει διπλη γραμμη ..σημαινει οτι δεν θα εχω τα επομενα 2 24ωρα ωορηξια? τι να σκεφτω σαν αποτελεσμα?

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ, είναι πάρα πολύ δύσκολο να βρεις έναν καλό γιατρό που να μην σε βλέπει σαν χρήμα... Έχω αλλάξει πολλούς γυναικολόγους αλλά δεν βρίσκω αυτό που θέλω...

Link to comment
Share on other sites

EAN ΘΕΛΕΙΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΩ ΤΑΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΗΣ ΔΙΚΗΣ ΜΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΙΑ ΕΠΙΣΚΕΨΗ.ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΦΙΛΙΚΗ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΔΕΝ ΤΑ ΒΛΕΠΕΙ ΟΛΑ ΜΕ ΤΟ ΧΡΩΜΑ ΤΟΥ ΧΡΗΜΑΤΟΣ.

Link to comment
Share on other sites

ο καθε γιατρος εχει και την δικια του "γλωσσα". για να μην αρχισουν τα ακαταλαβιστηκα που λενε οταν μιλανε ιατρικα προσπαθουν να σου δωσουν να καταλαβεις με πιο απλα και κατανοητα λογια.

προσωπικα δεν το εχω ξανα ακουσει αλλα για να στο λεει ο γιατρος σου κατι θα ξερει.....:)

καλη επιτυχια και καλα αποτελεσματα.

Thanks, ελπίζω όλα να πάνε καλά.... Θα φανεί προς το τέλος του μήνα.... Ελπίζω να σας πω τα καλά μου τα νέα.... Καλή επιτυχία και κουράγιο σε όλες τις υποψήφιες μανούλες της παρέας... Θα τα καταφέρουμε ρε κορίτσια θα τα καταφέρουμε....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...