Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ιστορίες με αίσιο τέλος για εμάς που δεν είμαστε έγκυες


Recommended Posts

Δεν το ξεχασα ακριβως.. απλα ειχα κουραστει τοσο πολυ που ειπα καποια στιγμη θα γινει αλλα προφανως οχι ακομα!Ειχα κανει και σπερματεγχυση και εξωσωματικη αλλα δεν ειχαν πετυχει!Επιασα πατο συναισθηματικα και εμεινα αμεσως!Για να μην περιμενεις λοιπον τοσο καιρο οσο εγω.. και για να μην φθειρεσαι για κατι που ουτως η αλλως θα γινει.. απολαυσε τον ερωτα μερα παρα μερα.. μην κοιτας γονιμες και χαλαρωσε οσο μπορεις.Και να μεινεις σε 6 μηνες και οχι τωρα θα αλλαξει κατι??Εγω το ιδιο αισθανομαι ευτυχισμενη και ας περασε τοσο καιρος!Παιδακι θα κανεις.. οσο πιο γρηγορα το πιστεψεις.. τοσο πιο γρηγορα θα μεινεις εγκυος!

 

Έχεις απόλυτο δίκιο..... Απλώς με την τελευταία καθυστέρηση είχα ελπίδες..... Και με πείραξε που δεν ήμουν τελικά.... Για να είμαι ειλικρινής ούτε έχω ασχοληθεί με τις γόνιμες μέρες ούτε με την ωορρηξία ούτε με τις θερμοκρασίες ούτε με τίποτα από όλα αυτά!!!! Απλώς μετά από 16-17 μήνες ελεύθερης επαφής δεν έχω μείνει έγκυος! Όσο για τις όλες αυτές τις εξετάσεις που διαβάζω από τα υπόλοιπα κορίτσια.... με κάνουν και φρικάρω λιγάκι!!!! Με αγχώνει η ιδέα! Μας έχω δώσει περιθώριο μέχρι τέλος του χρόνου. Αν και μέχρι τότε δεν γίνει τίποτα θα αρχίσουμε το ψάξιμο.......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 6,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα κορίτσια!ειμαι η Ευαγγελία κ ειμαι καινούργια στο φόρουμ.είπαμε κ εμείς με τον αρραβωνιαστικο μου να ξεκινήσουμε προσπάθειες απο αυτόν το μήνα για παιδάκι!!!

 

Καλησπέρα!!είχα τελευταία περίοδο 25/1 με κύκλο 25-28 ημερων,ποτέ πρέπει να αρχίσω να προσπαθώ;

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι πως απο τα λιγα που διαβαζω εδω μου μπηκαν ιδεες...σ'ευχαριστω παντως κοριτσακι μου....ελπιζω κι εσυ συντομα μανουλα (εκτος αν εισαι ειδη)....ισως να περιμενω λιγο ακομα...

 

Κι εμένα!!!! Πάντως από τα λίγα που γνωρίζω ένα ζευγάρι θεωρείται υπογόνιμο και αρχίζει τις εξετάσεις και το άγχος μετά τον ένα χρόνο προσπαθειών.... Οπότε μη φρικάρεις ακόμη! Δώσε λίγο χρόνο ακόμη σε σας χαλαρά κι αν δεις ότι δεν γίνεται τίποτα και τους επόμενους έξι μήνες ξεκίνα όλα τα διαδικαστικά!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!είχα τελευταία περίοδο 25/1 με κύκλο 25-28 ημερων,ποτέ πρέπει να αρχίσω να προσπαθώ;

 

Μην το βλέπεις έτσι! Καλοπέρνα μέρα παρά μέρα και μη σκέφτεσαι ότι το κάνεις για να μείνεις έγκυος! Οι γόνιμες σου μέρες είναι περίπου στη μέση του κύκλου σου 12η με 14η μέρα....

Link to comment
Share on other sites

Μην το βλέπεις έτσι! Καλοπέρνα μέρα παρά μέρα και μη σκέφτεσαι ότι το κάνεις για να μείνεις έγκυος! Οι γόνιμες σου μέρες είναι περίπου στη μέση του κύκλου σου 12η με 14η μέρα....

 

Ευχαριστώ πολύ ριρι!!!αγορασα βέβαια κ τεστακια ωορρηξιας για να ειμαι σίγουρη!ειμαι κ στα 32 η αλήθεια ειναι ότι δεν θέλω να χάσω χρόνο!ΕΣΥ σε τι φάση είσαι;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΦΩΤΕΙΝΗ ΜΟΥ ΟΤΙ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΕΣΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.

ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΓΡΗΓΟΡΑ ΜΑΝΟΥΛΑ.

ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΒΑΛΩ ΣΕ ΣΚΕΨΕΙΣ ΚΑΛΟ ΤΟ ΤΕΣΤ ΚΑΛΟΣ ΚΑΙ Ο ΥΠΕΡΥΧΟΣ ΑΠΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΔΥΟ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ.

ΣΤΟ ΛΕΩ ΓΙΑΤΙ ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΜΕ ΩΟΡΗΞΙΑ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΕΒΓΑΖΕ 2 ΜΕ 3 ΩΑΡΙΑ ΤΟ ΜΗΝΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΜΕ ΚΑΛΟ ΤΕΣΤ ΚΑΙ ΥΠΕΡΗΧΟ ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΕΙΧΕ ΜΙΑ ΣΑΛΠΙΓΓΑ ΚΛΕΙΣΤΗ ΕΙΧΕ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΠΟΛΥΠΟΔΑ ΚΑΙ ΣΥΜΦΗΣΕΙΣ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΜΕ ΕΝΑΝ ΑΠΛΟ ΥΠΕΡΗΧΟ.ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ ΚΑΙ Ο ΣΥΖΥΓΟΣ ΣΠΕΡΜΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑ.ΕΑΝ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΣΕ ΑΓΧΩΝΕΙ ΑΥΤΗ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ.ΕΑΝ ΟΜΩΣ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΘΕΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΞΕΤΑΣΟΥΛΕΣ ΕΤΣΙ ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΑ ΕΦΟΣΟΝ ΜΠΑΙΝΕΙΣ ΣΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΙΝΑ ΤΙΣ ΚΑΝΕΙΣ.

ΕΣΥ ΦΩΤΕΙΝΟΥΛΑ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙΣ.!ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ.ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΣΕ ΑΓΧΩΣΑ ΣΟΥ ΜΙΛΑΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΟΠΩΣ ΣΟΥ ΕΕΠΡΑΤΤΑ ΑΛΛΙΩΣ ΑΠΟ ΟΤΙ ΠΡΙΝ ΕΞΙ ΧΡΟΝΙΑ.ΦΙΛΙΑ

Καριδα Καλησπέρα!μετα απο πόσο καιρό προσπαθειών πρέπει να γίνονται αυτές οι εξετάσεις;
Link to comment
Share on other sites

ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΜΠΑΙΝΕΙΣ ΣΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΓΙΑ ΜΩΡΑΚΙ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΥΟ ΠΛΕΥΡΕΣ ΕΑΝ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΑΞΕΙ.

ΕΓΩ ΑΡΓΗΣΑ ΝΑ ΤΙΣ ΚΑΝΩ ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 4 ΧΡΟΝΙΑ.ΕΑΝ ΤΙΣ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΝΩΡΙΤΕΡΑ ΠΙΘΑΝΟΝ ΝΑ ΕΙΧΑ ΗΔΗ ΜΩΡΟ.

ΕΚΑΝΑ ΥΣΤΕΡΟΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ ΕΙΧΑ ΕΝΑ ΠΟΛΥΠΟΔΑ ΚΑΙ ΣΥΜΦΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΜΠΟΔΙΖΑΝ ΤΗΝ ΣΥΛΛΗΨΗ.ΚΑΙ Ο ΣΥΖΥΓΟΣ ΟΛΙΓΟΣΠΕΡΜΙΑ.ΕΠΑΙΡΝΑ ΛΟΙΠΟΝ ΤΖΑΜΠΑ ΧΑΠΙΑ ΤΖΑΠΑ ΕΝΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΕΜΕΝΑ.ΕΙΧΑ ΜΠΛΕΞΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΑΝ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ΓΙΑΤΡΟ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΝΩ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥ.

ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΕΠΕΙΔΗ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΘΗΚΑ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΣΥΝΗΣΤΩ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΔΥΟ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΤΙΣ ΒΑΣΙΚΕΣ ΥΣΤΕΡΟΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ ΚΑΙ ΣΠΕΡΜΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑ ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΑ ΕΣΤΩ!!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσακια μου.σας ευχομαι πολυ συντομα να αποκτησετε ενα σπορακι στην κοιλιτσα σας!θελω να με βοηθησετε σε κατι.τελευταια περιοδος 26/12/11 με κυκλο 30-31 ημερων.ελευθερη επαφη ειχαμε με τον αντρουλη μου στις 1/1/12 κ 7/1/12.κομα δεν εχω αδιαθετηση και εχθες πριστηκε το στηθος μου,εχω πονακια καποιες στιγμες περιοδου και σημερα σηκωσα πυρετο.υπαρχει πιθανοτητα να ειμαι εγκυουλα???

 

Ειναι λίγο δύσκολο (αλλά όχι και τελειως απιθανο αν το σπερμα του συζυγου σας ειναι παρα πολυ δυνατο) να εισαστε εγκυος καθως οι επαφες σας ηταν σε μάλλον μη-γονιμες ημερες.

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΜΠΑΙΝΕΙΣ ΣΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΓΙΑ ΜΩΡΑΚΙ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΥΟ ΠΛΕΥΡΕΣ ΕΑΝ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΑΞΕΙ.

ΕΓΩ ΑΡΓΗΣΑ ΝΑ ΤΙΣ ΚΑΝΩ ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 4 ΧΡΟΝΙΑ.ΕΑΝ ΤΙΣ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΝΩΡΙΤΕΡΑ ΠΙΘΑΝΟΝ ΝΑ ΕΙΧΑ ΗΔΗ ΜΩΡΟ.

ΕΚΑΝΑ ΥΣΤΕΡΟΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ ΕΙΧΑ ΕΝΑ ΠΟΛΥΠΟΔΑ ΚΑΙ ΣΥΜΦΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΜΠΟΔΙΖΑΝ ΤΗΝ ΣΥΛΛΗΨΗ.ΚΑΙ Ο ΣΥΖΥΓΟΣ ΟΛΙΓΟΣΠΕΡΜΙΑ.ΕΠΑΙΡΝΑ ΛΟΙΠΟΝ ΤΖΑΜΠΑ ΧΑΠΙΑ ΤΖΑΠΑ ΕΝΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΕΜΕΝΑ.ΕΙΧΑ ΜΠΛΕΞΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΑΝ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ΓΙΑΤΡΟ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΝΩ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥ.

ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΕΠΕΙΔΗ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΘΗΚΑ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΣΥΝΗΣΤΩ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΔΥΟ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΤΙΣ ΒΑΣΙΚΕΣ ΥΣΤΕΡΟΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ ΚΑΙ ΣΠΕΡΜΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑ ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΑ ΕΣΤΩ!!

 

Θα συμφωνήσω μαζί σας. Καλό είναι να τηρούμε κάποιους κανόνες που δεν έχουν βγει τυχαία και έχει αποδειχτεί, από τις μεγάλες επιστημονικές εταιρίες του πλανήτη, ότι αυτοί οι κανόνες έχουν το μεγαλύτερο όφελος και βοηθούν περισσότερο. Έτσι ΠΡΕΠΕΙ να μπαίνουμε σε διερεύνηση με εξετάσεις για υπογονιμοτητα όταν οι προσπάθειες ξεπερνούν τον ΕΝΑ χρόνο ή τουλάχιστον τους 6 μήνες σε κάποιες περιπτώσεις. Όχι όμως εξετάσεις προληπτικά. Ούτε φυσικά εξετάσεις μετά από 4 χρόνια. Δεν χρειάζεται υπερβολή.

 

Να ακλουθούμε τους κανόνες της σύγχρονης ιατρικής και τις πρόσφατες επιστημονικές οδηγίες και μελέτες.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ...μια ερωτηση ...τελικα ΜΟΝΟ τις γονιμες μπορουμε να μεινουμε εγκυες ? ή και στις ΜΗ ΓΟΝΙΜΕΣ? αλλοι λενε λιγοτερες πιθανοτητες στις μη γονιμες, αλλοι παλι οχι ...με τιποτα , αλλοι παλι 3 μερεσ πριν την περιοδο και 3 μετα συν τις γονιμεσ οτι υπαρχουν περισσ.πιθανοτητες...τελικα τι απο ολα ισχυει????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα ...μια ερωτηση ...τελικα ΜΟΝΟ τις γονιμες μπορουμε να μεινουμε εγκυες ? ή και στις ΜΗ ΓΟΝΙΜΕΣ? αλλοι λενε λιγοτερες πιθανοτητες στις μη γονιμες, αλλοι παλι οχι ...με τιποτα , αλλοι παλι 3 μερεσ πριν την περιοδο και 3 μετα συν τις γονιμεσ οτι υπαρχουν περισσ.πιθανοτητες...τελικα τι απο ολα ισχυει????

 

 

 

 

Αγαπητή φίλη,

νομίζω οτι έχετε μπερδευτεί αρκετά.

 

Εγκυμοσύνη μπορεί να συμβεί ΜΟΝΟ τις γόνιμες ημέρες.

 

Καλό θα ήταν να μιλήσετε με κάποιο γυναικολόγο, που να έχει τη διάθεση να σας εξηγήσει πολλά πράγματα, γιατί φαντάζομαι οτι θα έχετε και άλλες παρόμοιες απορίες.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ...μια ερωτηση ...τελικα ΜΟΝΟ τις γονιμες μπορουμε να μεινουμε εγκυες ? ή και στις ΜΗ ΓΟΝΙΜΕΣ? αλλοι λενε λιγοτερες πιθανοτητες στις μη γονιμες, αλλοι παλι οχι ...με τιποτα , αλλοι παλι 3 μερεσ πριν την περιοδο και 3 μετα συν τις γονιμεσ οτι υπαρχουν περισσ.πιθανοτητες...τελικα τι απο ολα ισχυει????

 

Ath_gal1 kαλημερα!οι γόνιμες μερες σου ειναι 14 μερες πριν την αναμενόμενη περίοδο σου,δλδ αν έχεις 30 ημερων κύκλο ειναι 30-14 οπότε τη 16ημερα έχεις ωορρηξια!!βάλε κ δυο με τρεις μερες πριν κ μετα για να είσαι μέσα!!!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή φίλη,

νομίζω οτι έχετε μπερδευτεί αρκετά.

 

Εγκυμοσύνη μπορεί να συμβεί ΜΟΝΟ τις γόνιμες ημέρες.

 

Καλό θα ήταν να μιλήσετε με κάποιο γυναικολόγο, που να έχει τη διάθεση να σας εξηγήσει πολλά πράγματα, γιατί φαντάζομαι οτι θα έχετε και άλλες παρόμοιες απορίες.

 

καλημερα...

μου λυνετε την απορια γιατι τοτε πριν ..αρκετα χρονια ..(14) μου προεκυψε εγκυμοσυνη καποιες μερες πριν την περιοδο? και βεβαια ..δεν το ηξερα το ανακαλυψα στο δευτερο μηνα ..μιλαω με συγκεκριμενς ημερομηνιεςκαι συγκεκριμενες μερες επαφων..κ τοτε ειχα στεθερο κυκλο και δεν ειχα ποτε πολυκυστικες ωστε να εχω περιεργες μερες ωορηξια ...επισης (η φιλη μου μολις εμαθε οτι εινια εγκυος και δεν υπηρχαν επαφες στις γονιμες.

σας το λεω με πολυ σιγουρια αυτο γιατρε .και για την δικη μου περιπτωση και για την φιλη μου .

βεβαια παιδι ακομα δεν εχω γιατι ημουν μονο 20 χρονων .δεν μπορω να καταλαβω ..

εγω απο παλια θυμαμαι ...που δεν ηθελα μπεμπε (πιο πιτσιρικα) μου ειχε πει ο γιατρος μου οτι 2-3 μερες πριν την περιοδο και το ιδιο μετα ..συν τις γονιμεσ εινια πιο επικυνδινα για συλληψη ...

τι να σκεφτω ? το θεωρω απαραδεκτο να ειμαι 34 και να μην εχω μια ξεκαθαρη εικονα για τις γονιμες .

Link to comment
Share on other sites

καλημερα...

μου λυνετε την απορια γιατι τοτε πριν ..αρκετα χρονια ..(14) μου προεκυψε εγκυμοσυνη καποιες μερες πριν την περιοδο? και βεβαια ..δεν το ηξερα το ανακαλυψα στο δευτερο μηνα ..μιλαω με συγκεκριμενς ημερομηνιεςκαι συγκεκριμενες μερες επαφων..κ τοτε ειχα στεθερο κυκλο και δεν ειχα ποτε πολυκυστικες ωστε να εχω περιεργες μερες ωορηξια ...επισης (η φιλη μου μολις εμαθε οτι εινια εγκυος και δεν υπηρχαν επαφες στις γονιμες.

σας το λεω με πολυ σιγουρια αυτο γιατρε .και για την δικη μου περιπτωση και για την φιλη μου .

βεβαια παιδι ακομα δεν εχω γιατι ημουν μονο 20 χρονων .δεν μπορω να καταλαβω ..

εγω απο παλια θυμαμαι ...που δεν ηθελα μπεμπε (πιο πιτσιρικα) μου ειχε πει ο γιατρος μου οτι 2-3 μερες πριν την περιοδο και το ιδιο μετα ..συν τις γονιμεσ εινια πιο επικυνδινα για συλληψη ...

τι να σκεφτω ? το θεωρω απαραδεκτο να ειμαι 34 και να μην εχω μια ξεκαθαρη εικονα για τις γονιμες .

 

 

 

Δεν μπορώ να ξέρω γιατί και ούτε να απολογηθώ για κάτι που σας είπε άλλος συνάδελφος. Οι γόνιμες ημέρες είναι τεκμηριωμένες Παγκοσμίως ως οι ημέρες που κυμαίνονται γύρω απο την ωοθυλακιορρηξια. Επίσης, η διάρκεια ζωής του ωαρίου και του σπερματοζωαρίου είναι και αυτή δεδομένη με κάποιες μικρές παρεκκλίσεις. Εξαρτάται και απο τη διάρκεια και τη σταθερότητα του κύκλου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ ριρι!!!αγορασα βέβαια κ τεστακια ωορρηξιας για να ειμαι σίγουρη!ειμαι κ στα 32 η αλήθεια ειναι ότι δεν θέλω να χάσω χρόνο!ΕΣΥ σε τι φάση είσαι;

 

Εγώ μάλλον είμαι μικρή ακόμη! Είμαι 21 και φοιτήτρια.... Ήθελα μαζί με το πτυχίο μου να έχω κι ένα μωράκι! Είμαι αρραβωνιασμένη και ο καλός μου είναι κοντά στην ηλικία σου.... Μη βιάζεσαι! Είσαι στην καλύτερη φάση για μπεμπέ! Νομίζω ότι έχεις άνετα άλλα 4-5 χρόνια.... Μην ανησυχείς καθόλου! Όλοι λένε ότι όσο πιο χαλαρά το πάρεις τόσο πιο εύκολα θα σου κάτσει....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν μπορώ να ξέρω γιατί και ούτε να απολογηθώ για κάτι που σας είπε άλλος συνάδελφος. Οι γόνιμες ημέρες είναι τεκμηριωμένες Παγκοσμίως ως οι ημέρες που κυμαίνονται γύρω απο την ωοθυλακιορρηξια. Επίσης, η διάρκεια ζωής του ωαρίου και του σπερματοζωαρίου είναι και αυτή δεδομένη με κάποιες μικρές παρεκκλίσεις. Εξαρτάται και απο τη διάρκεια και τη σταθερότητα του κύκλου.

ωραια ..το μονο λοιοπν που μπορω να σκεφτω ειναι οτι παρ ολο που εχω σταθερο κυκλο 28 ημερων ..δεν γινεται η ωορηξια στο μισο του κυκλου .δλδ ..14 μερα + - μια μερα πανω κατω ..αλλα την 20η του κυκλου ..δεν μπορω να βγαλω ακρη ..δεν ..βγαινει αλλιως στις μετρησεις !

Link to comment
Share on other sites

ωραια ..το μονο λοιοπν που μπορω να σκεφτω ειναι οτι παρ ολο που εχω σταθερο κυκλο 28 ημερων ..δεν γινεται η ωορηξια στο μισο του κυκλου .δλδ ..14 μερα + - μια μερα πανω κατω ..αλλα την 20η του κυκλου ..δεν μπορω να βγαλω ακρη ..δεν ..βγαινει αλλιως στις μετρησεις !

 

η ημερα της ωορρηξιας ειναι 14 μερες πριν την αναμενομενη περιοδο...δεν εχει σημασια ποσο διαρκει ο κυκλος σου....δηλαδη ειτε διαρκει 32 μερες ειτε διαρκει 25 μερες η ημερα της ωορρηξιας ειναι 14 ημερες πριν την αναμενομενη περιοδο,

οποτε υπολογισε οτι οι γονιμες μερες σου ξεκινανε 3 μερες πριν την ωορρηξια και 1 μερα μετα.

ελπιζω να σε βοηθησα

gdTrp2.png

Link to comment
Share on other sites

η ημερα της ωορρηξιας ειναι 14 μερες πριν την αναμενομενη περιοδο...δεν εχει σημασια ποσο διαρκει ο κυκλος σου....δηλαδη ειτε διαρκει 32 μερες ειτε διαρκει 25 μερες η ημερα της ωορρηξιας ειναι 14 ημερες πριν την αναμενομενη περιοδο,

οποτε υπολογισε οτι οι γονιμες μερες σου ξεκινανε 3 μερες πριν την ωορρηξια και 1 μερα μετα.

ελπιζω να σε βοηθησα

 

καλησπερα..σ ευχαριστω για την απαντηση ...ΟΜΩΣ...που ξερεις ..ποτε θα σου ερθει η επομενη περιοδος? οκ ..εγω υπολογιζω οτι θα ερθει στις 28 μερες που ειναι ο κυκλοσ μου ..αν ομως εχω καθυστερηση ? αυτο δεν μπορω να το ξερω απο τωρα? μεχρι να μου ερθει ?..αν πχ ...περιμενω...1 φλεβαρη ..η ωορηξια μου πρεπει να ηταν ...19 γεναρη σωστα?

που ξερεις ομως αν θα σου ερθει στις 28 μερες? η στις 30 ? η στις 32? εκει λοιπον παμε + 1 μερα μπροστα ..δλδ ...στις20 γεναρη 21 γεναρη κλπ...

οποτε βαζεισ ενα οριο ..10 ημερων γιανα σαι μεσα...και παλι αν!..

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα..σ ευχαριστω για την απαντηση ...ΟΜΩΣ...που ξερεις ..ποτε θα σου ερθει η επομενη περιοδος? οκ ..εγω υπολογιζω οτι θα ερθει στις 28 μερες που ειναι ο κυκλοσ μου ..αν ομως εχω καθυστερηση ? αυτο δεν μπορω να το ξερω απο τωρα? μεχρι να μου ερθει ?..αν πχ ...περιμενω...1 φλεβαρη ..η ωορηξια μου πρεπει να ηταν ...19 γεναρη σωστα?

που ξερεις ομως αν θα σου ερθει στις 28 μερες? η στις 30 ? η στις 32? εκει λοιπον παμε + 1 μερα μπροστα ..δλδ ...στις20 γεναρη 21 γεναρη κλπ...

οποτε βαζεισ ενα οριο ..10 ημερων γιανα σαι μεσα...και παλι αν!..

 

Την ιδια απορια ειχα κι εγω....ο γιατρος μου μου ειπε να μετραω τις μερες απο την 1η μερα κανονικης ροης της περιοδους μου.Ετσι υπολογιζω τις γονιμες και ειναι παντα σωστες....τις επαληθευω και με τεστ οωρηξιας.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μάλλον είμαι μικρή ακόμη! Είμαι 21 και φοιτήτρια.... Ήθελα μαζί με το πτυχίο μου να έχω κι ένα μωράκι! Είμαι αρραβωνιασμένη και ο καλός μου είναι κοντά στην ηλικία σου.... Μη βιάζεσαι! Είσαι στην καλύτερη φάση για μπεμπέ! Νομίζω ότι έχεις άνετα άλλα 4-5 χρόνια.... Μην ανησυχείς καθόλου! Όλοι λένε ότι όσο πιο χαλαρά το πάρεις τόσο πιο εύκολα θα σου κάτσει....

 

Α είσαι μικρούλα!!μπράβο σου που θέλεις να γίνεις μανούλα απο τώρα,εγώ στα 21 είχα αλλά στο μυαλό μου!:lol:

Link to comment
Share on other sites

λεω να παραγγειλω απο την hometest τα τεστακια ωορηξιας ..ειναι αξιοποιστα? λενε οτι εινια ταινιες...ειναι καλα ?η θα πεταξω 17 ευρω?

 

ακουστα τα εχω αυτα τα τεστ, αλλα το μονο που γνωριζω ειναι οτι ειναι οικονομικα-τιποτα αλλο-.

καλα θα κανεις να τα παρεις, χρησιμοποιησε τα και που ξερεις μπορει και να σε βοηθησουν. μην σκεφτεσαι οτι θα πεταξεις 17 ευρω.....σκεψου την θετικη πλευρα και αυτη ειναι οτι μπορουν να σε βοηθησουν να μεινεις εγκυος.

αν παλι δεις οτι δεν βγαζεις ακρη με τα τεστ, κανε υπερηχο ...ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΙΟ ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ.

ο κυκλος σου δεν ειναι σταθερος??? εχεις καπου σημειωμενες τις ημερομηνιες των τελευταιων περιοδων σου? αν τις εχεις μετρα να δεις ποσες μερες διαρκει ο κυκλος σου απο την πρωτη , προσεξε την πρωτη, μερα που ξεκιναει το αιμα μεχρι την επομενη περιοδο. αν τον ενα μηνα ειχες 28 τον αλλον 32 τον αλλον 34 εεε δεν τον λες και σταθερο...οποτε το μονο που θα σε βοηθησει ειναι ενα υπερηχο και φυσικα ο γυναικολογος σου. αν απο την αλλη παιζει μια μερα πανω μια κατω.....μπορεις στο περιπου να υπολογισεις τις γονιμες και την μερα ωορρηξιας.

τι να σου πω βρε πουλακι μου με εχεις αγχωσει κι εμενα...αν επιτρεπεται με τον γυναικολογο σου εχεις επαφη-ενημερωση?

gdTrp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα..σ ευχαριστω για την απαντηση ...ΟΜΩΣ...που ξερεις ..ποτε θα σου ερθει η επομενη περιοδος? οκ ..εγω υπολογιζω οτι θα ερθει στις 28 μερες που ειναι ο κυκλοσ μου ..αν ομως εχω καθυστερηση ? αυτο δεν μπορω να το ξερω απο τωρα? μεχρι να μου ερθει ?..αν πχ ...περιμενω...1 φλεβαρη ..η ωορηξια μου πρεπει να ηταν ...19 γεναρη σωστα?

που ξερεις ομως αν θα σου ερθει στις 28 μερες? η στις 30 ? η στις 32? εκει λοιπον παμε + 1 μερα μπροστα ..δλδ ...στις20 γεναρη 21 γεναρη κλπ...

οποτε βαζεισ ενα οριο ..10 ημερων γιανα σαι μεσα...και παλι αν!..

 

το αν θα εχεις καθυστερηση η οχι ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ...οχι μονο εσυ η εγω δεν γινεται να το ξερουμε αυτο αλλα ουτε η ιδια η επιστημη...δηλαδη αν εγω αδιαθετησω σημερα, δεν υπαρχει περιπτωση να ξερω απο τωρα αν θα εχω καθυστερηση στην επομενη περιοδο μου...

εχεις μπερδευτει σε καταλαβαινω....ακουσε με ομως...θα σου δωσω ενα παραδειγμα.....!! πες οτι αδιαθετεις σημερα 02/02 (κουφια η ωρα) και εχεις κυκλο 28 ημερων, υπολογιζεις οτι η επομενη περιοδο σου θα σου ερθει 01/03 αρα η ωορρηξια θα ειναι 16/02, γιατι? γιατι αν αφαιρεσεις 14 μερες απο 01/03 θα σου βγαλει 16, οπως (στην συγκεκριμενη περιπτωση που ειναι 28 ημερες κυκλος) αν προσθεσεις 14 μερες στο 02/02 θα βγει 16/02.

το καταλαβες????

gdTrp2.png

Link to comment
Share on other sites

το αν θα εχεις καθυστερηση η οχι ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ...οχι μονο εσυ η εγω δεν γινεται να το ξερουμε αυτο αλλα ουτε η ιδια η επιστημη...δηλαδη αν εγω αδιαθετησω σημερα, δεν υπαρχει περιπτωση να ξερω απο τωρα αν θα εχω καθυστερηση στην επομενη περιοδο μου...

εχεις μπερδευτει σε καταλαβαινω....ακουσε με ομως...θα σου δωσω ενα παραδειγμα.....!! πες οτι αδιαθετεις σημερα 02/02 (κουφια η ωρα) και εχεις κυκλο 28 ημερων, υπολογιζεις οτι η επομενη περιοδο σου θα σου ερθει 01/03 αρα η ωορρηξια θα ειναι 16/02, γιατι? γιατι αν αφαιρεσεις 14 μερες απο 01/03 θα σου βγαλει 16, οπως (στην συγκεκριμενη περιπτωση που ειναι 28 ημερες κυκλος) αν προσθεσεις 14 μερες στο 02/02 θα βγει 16/02.

το καταλαβες????

 

βρε συ το καταλαβα ...αλλα πηγαινεισ να βρεισ ωορηξια ...υποθετικα ! και σου ξαναλεω ...μακαρι να μην εχουμε καθυστερηση ..,ωστε να υπολογισω σωστα τις γονιμεσ και να πιαστει ...στη φακα!!! αλλα λεμε αν εχεισ καθυστερηση τζαμπα υπολογισμοι...

Link to comment
Share on other sites

ακουστα τα εχω αυτα τα τεστ, αλλα το μονο που γνωριζω ειναι οτι ειναι οικονομικα-τιποτα αλλο-.

καλα θα κανεις να τα παρεις, χρησιμοποιησε τα και που ξερεις μπορει και να σε βοηθησουν. μην σκεφτεσαι οτι θα πεταξεις 17 ευρω.....σκεψου την θετικη πλευρα και αυτη ειναι οτι μπορουν να σε βοηθησουν να μεινεις εγκυος.

αν παλι δεις οτι δεν βγαζεις ακρη με τα τεστ, κανε υπερηχο ...ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΙΟ ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ.

ο κυκλος σου δεν ειναι σταθερος??? εχεις καπου σημειωμενες τις ημερομηνιες των τελευταιων περιοδων σου? αν τις εχεις μετρα να δεις ποσες μερες διαρκει ο κυκλος σου απο την πρωτη , προσεξε την πρωτη, μερα που ξεκιναει το αιμα μεχρι την επομενη περιοδο. αν τον ενα μηνα ειχες 28 τον αλλον 32 τον αλλον 34 εεε δεν τον λες και σταθερο...οποτε το μονο που θα σε βοηθησει ειναι ενα υπερηχο και φυσικα ο γυναικολογος σου. αν απο την αλλη παιζει μια μερα πανω μια κατω.....μπορεις στο περιπου να υπολογισεις τις γονιμες και την μερα ωορρηξιας.

τι να σου πω βρε πουλακι μου με εχεις αγχωσει κι εμενα...αν επιτρεπεται με τον γυναικολογο σου εχεις επαφη-ενημερωση?

 

μου γραψες παρα πολλα και δεν ξερω που να πρωτο απαντησω ...εν ολιγης ...εχω σταθεροτατο κυκλο ...μονο αυτον τον μηνα μου ηρθε στισ 31 μερεσ οπωσ ειπα ...(λογω αγχους)και οκ ..θα μετρησω για γονιμεσ οτι εχω σταθερο κυκλο...28 ημερων .Μ ετον γυναικολογο μου εχω απταιστη σχεση,κ σκεφτομαι ...οτι αν μεινω ...που να γεννησω ? σε ιδιωτικο η δημοσιο ..δλδ οτι θα ερθω σε δυσκολη θεση ...βεβαια το παω λιγο μακρυα ...αλλα επειδη ηταν το χειρουργειο στη μεση .θα ηθελα να με χειρουργησει αυτος παλι ..εννοω να με ..ξεγεννησει (καθοτι ειμαι προδικασμενη οτι θα κανω καισαρικη πια!)...

 

εσυ γιατι αγχωθηκεσ κοριτσαρα μου ??? ε??

α! και κατι αλλο ..παρηγγειλα τα τεστακια ...ελπιζω να βγουν γουρλιδικα ..

αν τα εχω υπολογισει σωστα ..την κυριακη πρεπει να μην ..σηκωθω καθολου απ το κρεββατι ...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...