Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ιστορίες με αίσιο τέλος για εμάς που δεν είμαστε έγκυες


Recommended Posts

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ...

 

ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΣΗΜΕΡΑ Η ΜΗΤΕΡΑ ΤΗΣ ΚΟΥΜΠΑΡΑΣ ΜΟΥ ΤΗΝ ΖΩΝΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑ ΤΗΝ ΤΣΑΜΠΙΚΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΦΥΤΙΛΛΙ ΠΟΥ ΟΤΑΝ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΝΗΣΤΕΨΩ ΘΑ ΤΟ ΦΑΩ..

ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΧΑΡΟΥΜΕΝΗ ΓΙΑΤΙ ΤΗΝ ΕΠΙΣΚΕΦΤΗΚΑ ΤΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑ ΠΡΙΝ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΗΝ ΡΟΔΟ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΣΥΓΚΙΝΗΤΙΚΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΔΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ..

ΤΩΡΑ ΑΦΗΝΟΜΕ ΣΤΗΝ ΜΕΓΑΛΟΧΑΡΗ ΝΑ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΕΙ ΕΝΑ ΜΩΡΑΚΙ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 6,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια-μέλλουσες μανούλες ήθελα κι εγώ να πω όχι τη δική μου ιστορία ακόμα (θα την γράψω όταν γίνει-σύντομα) αλλά την ιστορία δύο γνωστών μου οικογενειών για να παίρνουμε όλες κουράγιο.

 

Ιστορία 1η: Η κουμπάρα μου έχει μια φίλη που της έχει βαφτίσει το παιδί(είναι κουμπάρες δηλαδή, άρα η κουμπάρα της κουμπάρας μου :D), η οποία λόγω κάποιων γυναικολογικών προβλημάτων (λόγω ουσιών που είχε πάρει νεότερη) δεν μπορούσε να κάνει παιδί - ή τουλάχιστον έτσι της είχαν πει οι γιατροί. Οπότε κι αυτή όταν γνώρισε τον τώρα άντρα της, έκανε ελεύθερα έρωτα μαζί του από τον 1ο μήνα. Γνωρίστηκαν σε νησί, ολοκλήρωσαν σχεδόν αμέσως και μετά από λίγες ημέρες μαθαίνει ότι είναι έγκυος!Από τον 1ο μήνα!!!!Βέβαια εξαιτίας των προβλημάτων είχε μια δύσκολη εγκυμοσύνη και πρόωρο τοκετό, αλλά όλα καλά με την κοράκλα της τελικά!Δυστυχώς ο γιατρός της είπε ότι δεν πρέπει να ξαναμείνει έγκυος γιατί το παιδί θα γεννηθεί οπωσδήποτε στον 6ο μήνα και θα κινδυνέψει η υγεία και των δυο τους, αλλά δεν πειράζει...

 

Ιστορία 2η: Η μαμά μιας μαθήτριας μου (που είναι σήμερα 22 χρονών κορίτσαρος) παντρεύτηκε στα 20 της έναν άντρα που ήταν διαπιστωμένα ΣΤΕΙΡΟΣ. Οι γιατροί είχαν αποκλείσει κάθε πιθανότητα να κάνει παιδί ποτέ. Οπότε δεν πρόσεχαν. Σε κάποια φάση σπάει το πόδι του αυτός και παίρνει κάτι φάρμακα που μεταξύ άλλων παρενεργειών είχαν και την ενδυνάμωση του σπέρματος. Φυσικά όταν είσαι στείρος, λίγο βοηθάει ένα τέτοιο φάρμακο που ούτως ή άλλως σκοπό έχει να θρέψει το πόδι από το σπάσιμο, σωστά;Λάθος!Η μαμά της κοπέλας έμεινε αμέσως έγκυος, όπως ανακάλυψε σοκαρισμένη!!!Τελικά χώρισαν μετά τη γέννηση του παιδιού, αλλά αυτός μετά από 11 ολόκληρα χρόνια έκανε και ένα αγοράκι με τη δεύτερη γυναίκα του!

 

Ηθικό δίδαγμα;Και στις 2 περιπτώσεις η υποψήφια μαμά δεν είχε καθόλου στο νου της το θέμα εγκυμοσύνη.

 

Αν δεν σας κάνει κόπο ψάξτε και στο διαδίκτυο να δείτε πόσο δυσκολεύτηκε η Ελένη Πετρουλάκη με τις εξωσωματικές (έκανε :cool: και πως έκανε τελικά 4 παιδιά με φυσικό τρόπο!Απίστευτη ιστορία!

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

Όσο για το πώς το βγάζεις από το μυαλό σου, που είναι και το κυριότερο ερώτημα που προκύπτει από αυτές τις σελίδες (έκατσα και διάβασα όλο το θέμα).

Και για όσες αναρωτιούνται πώς δίνω συμβουλές αν εγώ δεν τα έχω καταφέρει ακόμα, να απαντήσω εκ των προτέρων ότι εγώ μένω με τα πεθερικά και οι επαφές είναι σπάνιες γιατί μας ενοχλούν. Μόλις μετακομίσουμε θα του δώσουμε να καταλάβει!!!!!:D

 

1. Σκεφτείτε τον άντρα σας σαν αυτόν που πρωτογνωρίσατε, που το τελευταίο που σκεφτόσασταν ήταν τα παιδιά, γιατί τότε δεν ξέρατε πώς θα εξελιχθεί η σχέση. Πείστε τον εαυτό σας ότι το παιδί είναι το τελευταίο πράγμα που θέλετε αυτή τη στιγμή στη ζωή σας. Εδώ μπορούμε να ξεγελάσουμε τον εαυτό μας ότι είμαστε έγκυες (το έχω περάσει), σίγουρα μπορούμε να αυτο-ξεγελαστούμε ότι δεν θέλουμε.

2. Βάλτε έναν στόχο για τον επόμενο μήνα, όπως π.χ. να χάσετε 5 κιλά, να πάτε ένα ταξίδι, να ανακαινίσετε το σπίτι.....οτιδήποτε θα σας κάνει να ξεχαστείτε...

3. Ξέρω ότι σκέφτεστε ''γιατί αφού το θέλω τόσο πολύ δεν έρχεται;'' ενώ σε άλλες έρχεται χωρίς να το σκέφτονται. Λοιπόν, όταν προσεύχεστε για κάτι με όλη τη δύναμη της ψυχής σας μετά πρέπει να ηρεμήσετε σαν να το έχετε ήδη λάβει. Με αυτή την ηρεμία, έρχεται και το μωράκι. Σκεφτείτε το σαν να παραγγέλνετε σουβλάκια - μέχρι να τους πάρετε τηλ. μιλάτε για το τι θα πάρει ο καθένας, έχετε ένα ελάχιστο άγχος για τα λεφτά, αν θα απαντήσουν αμέσως, πόση ώρα θα κάνουν κτλ, αλλά αφού μιλήσετε με τον υπεύθυνο είστε απόλυτα σίγουρες ότι τα σουβλάκια είναι στο δρόμο, σε μισή ώρα, μία ώρα, πάντως θα έρθουν σίγουρα. Αυτή τη βεβαιότητα καλλιεργείστε τη μέσα σας και αφήστε τη να σας ηρεμεί...

4. Επίσης, προσπαθήστε να μην νιώθετε ζήλεια ή κακία (πολύ δύσκολο, τα έχω περάσει) για τις άλλες εγκυούλες, το αντίθετο ευχηθείτε σε όλες τις φίλες, γνωστές, συγγενείς να μείνουν έγκυες αμέσως, μην ξεχνάτε το κάρμα λέει πως ότι εύχεσαι στους άλλους θα σου έρθει, άρα ευχηθείτε για αυτές με καθαρή αγάπη και θα γυρίσει μπούμερανγκ σε σας!!!Όσο τα παίρνετε στο κρανίο που αυτές έμειναν κι εύχεστε να μην είχαν μείνει, τόσο απομακρύνετε αυτή την πιθανότητα από κοντά σας!

 

Πολλά θετικά τεστ να ευχηθώ σε όλες, φιλάκια!

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το θαύμα περιμένουμε και μεις βρε Χριστινάκι Π. !

Όσον αφορά το θέμα να το ξεχάσουμε για λίγο ....το έχω δοκιμάσει και γω. Για κάποιο διάστημα είχα πείσει τον εαυτό μου ότι δεν θέλω παιδί, ότι θα ήταν ότι χειρότερο θα μπορούσε να μου συμβεί εκείνη την περίοδο. Δυστυχώς ούτε και αυτό έπιασε. :(

Εν αναμονή λοιπόν.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γλυκιά μου θα έρθει και σε σένα!Αν σου αρέσει και το διάβασμα, πάρε και διάβασε ''Το Μυστικό'' και ''Η Δύναμη'', και τα δύο της Rhoda Byrne, είναι παγκόσμια best sellers και έχουν βοηθήσει πάρα πολύ κόσμο παγκοσμίως. Αν είσαι καλή και στα Αγγλικά, μπες στην επίσημη ιστοσελίδα τους ''the secret'' και διάβασε στην ενότητα ''living the secret'' τις ιστορίες, βάζοντας στο search τη λέξη ''pregnant'' και δες πώς τα κατάφεραν γυναίκες από όλο τον κόσμο που ήταν σε πραγματικά απελπιστική κατάσταση!

 

Όσο για αυτό που έκανες, δεν το αμφισβητώ, αλλά θυμήσου δεν αρκεί να το πεις, πρέπει και να το πιστέψεις για να ηρεμήσεις, αλλιώς δεν ηρεμείς πραγματικά....

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

Eγω θα σου προτεινα να μην πεισεις τον εαυτο σου οτι δεν θες παιδι, γτ πρωτον δεν θα πεισθεις ποτε αφου αυτο θελεις και θα κοροιδευεις τον ιδιο σου τον εαυτο.Εγω τον μηνα που εμεινα εγγυος ηταν οταν επεισα τον εαυτο μου οτι θα μεινω εγγυος απλα ειναι θεμα χρονου και δεν μπορω να ασχολουμαι συνεχεια με αυτο παρα μονο οταν ερθει γτ θα τρελαθω!!Και τελικα ηρθε!!!Ομως ειχα πιστεψει οτι οντως θα τα καταφερω!Πιστεψε το και εσυ γιατι πολυ απλα ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ!!!!!!

FvxMp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλυς εύχομαι τα καλύτερα για όλες πραγματικά..μια ερώτηση μόνο που μπορεί να έχει απαντηθεί άλλά το έχω απορία..απο τη στιγμή που υπάρξει επαφή δίχως προφύλαξη μέσα σε πόσο καιρό μπορεί ενα τεστ ή μια χωριακή να δείξει αποτελέσματα????Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων..

dimrafael to gloucophace το έπαιρνα και εγώ σε καποια φάση και με είχε στείλει εντερικά εννοώ!!

Link to comment
Share on other sites

Γλυκια μου , θα γινεις μανουλα!Εισαι στο θεμα με τοσες ιστοριες με αισιο τελος.. διαβασε και θα δεις οτι ολες τον ιδιο προβληματισμο και αγωνια ειχαμε και τα καταφεραμε!!Ολα θα γινουν.. θελει λιγο υπομονη και πολυ επιμονη!!!!

 

σου εστειλα πμ

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ...

 

ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΣΗΜΕΡΑ Η ΜΗΤΕΡΑ ΤΗΣ ΚΟΥΜΠΑΡΑΣ ΜΟΥ ΤΗΝ ΖΩΝΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑ ΤΗΝ ΤΣΑΜΠΙΚΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΦΥΤΙΛΛΙ ΠΟΥ ΟΤΑΝ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΝΗΣΤΕΨΩ ΘΑ ΤΟ ΦΑΩ..

ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΧΑΡΟΥΜΕΝΗ ΓΙΑΤΙ ΤΗΝ ΕΠΙΣΚΕΦΤΗΚΑ ΤΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑ ΠΡΙΝ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΗΝ ΡΟΔΟ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΣΥΓΚΙΝΗΤΙΚΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΔΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ..

ΤΩΡΑ ΑΦΗΝΟΜΕ ΣΤΗΝ ΜΕΓΑΛΟΧΑΡΗ ΝΑ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΕΙ ΕΝΑ ΜΩΡΑΚΙ..

 

ευχομαι η γλυκητατη παναγιτσα μας να σου στειλει πολυ πολυ συντομα ενα πανεμορφο μωρουλι και να γεμισει τη ζωη σας με χαρα.. αυτο ευχομαι σε ολες μας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχομαι η γλυκητατη παναγιτσα μας να σου στειλει πολυ πολυ συντομα ενα πανεμορφο μωρουλι και να γεμισει τη ζωη σας με χαρα.. αυτο ευχομαι σε ολες μας

 

 

ΜΑΚΑΡΙ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΑΓΑΠΗ ΜΟΥ..ΚΑΙ ΓΩ ΤΟ ΕΥΧΟΜΕ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΜΑΣ..

Link to comment
Share on other sites

Γλυκιά μου θα έρθει και σε σένα!Αν σου αρέσει και το διάβασμα, πάρε και διάβασε ''Το Μυστικό'' και ''Η Δύναμη'', και τα δύο της Rhoda Byrne, είναι παγκόσμια best sellers και έχουν βοηθήσει πάρα πολύ κόσμο παγκοσμίως. Αν είσαι καλή και στα Αγγλικά, μπες στην επίσημη ιστοσελίδα τους ''the secret'' και διάβασε στην ενότητα ''living the secret'' τις ιστορίες, βάζοντας στο search τη λέξη ''pregnant'' και δες πώς τα κατάφεραν γυναίκες από όλο τον κόσμο που ήταν σε πραγματικά απελπιστική κατάσταση!

 

Όσο για αυτό που έκανες, δεν το αμφισβητώ, αλλά θυμήσου δεν αρκεί να το πεις, πρέπει και να το πιστέψεις για να ηρεμήσεις, αλλιώς δεν ηρεμείς πραγματικά....

 

Ευχαριστώ Χριστινάκι μου ,

με την πρώτη ευκαιρία θα τα διαβάσω:)

Link to comment
Share on other sites

kalhspera koritsia!!!!!!!!

egw eimai kainouria sto club xaxxxxxa, k einai o deyteros mhnas prospatheias an k pisteyw oti exw polu kairo akoma gia na meinw....

tha sas pw omws mia istoria tis filhs mou:h filh mou phre thn apofasei me ton antra ths na ksekinhsoun tis prospatheies gia ena mwraki......

kathe mhna ekane test oreksias k fusika anxwnotan se 11 mhnes prospatheias eixe apelpisth eixe arxisei na leei ton antra ths gia eksetaseis spermatos k tetoia......eixe apelpisth para polu, mia bradua pou lete paw na piw potaki spiti tis thn blepw se xalia katastash stenaxwrimenh apelpismenh k genika xalia psuxologika!telos panton gia kamia ebdomada den eixame epafes gia ton logo oti den eixe oreksei oyte na bgei oute tipota k ksafnika me pernei thl k mou leei polu xaroumenh oti einai egkuos.....

twra exei ena ugeiestato koritsaki k einai 6 mhnwn.......

ki wmos ekei pou den to perimene eixe xasei oles tis elpides tis emeine....euxomai se oles mas na meinoume suntoma k na to bgaloume ligo apo to mualo mas,egw pali to exw sunexeia kako fusika alla den mporw na to bgalw,thelw na elpizw omws epeidh se kana duo ebdomades ksekinaw anakenhsh sto spiti mou meipws k ksefugw ligo k xalarwsw......

 

elpizw se oles mas na pane ola kala k na exoume upomonh.......:P

gatoyla:smile:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

kalhspera koritsia!!!!!!!!

egw eimai kainouria sto club xaxxxxxa, k einai o deyteros mhnas prospatheias an k pisteyw oti exw polu kairo akoma gia na meinw....

tha sas pw omws mia istoria tis filhs mou:h filh mou phre thn apofasei me ton antra ths na ksekinhsoun tis prospatheies gia ena mwraki......

kathe mhna ekane test oreksias k fusika anxwnotan se 11 mhnes prospatheias eixe apelpisth eixe arxisei na leei ton antra ths gia eksetaseis spermatos k tetoia......eixe apelpisth para polu, mia bradua pou lete paw na piw potaki spiti tis thn blepw se xalia katastash stenaxwrimenh apelpismenh k genika xalia psuxologika!telos panton gia kamia ebdomada den eixame epafes gia ton logo oti den eixe oreksei oyte na bgei oute tipota k ksafnika me pernei thl k mou leei polu xaroumenh oti einai egkuos.....

twra exei ena ugeiestato koritsaki k einai 6 mhnwn.......

ki wmos ekei pou den to perimene eixe xasei oles tis elpides tis emeine....euxomai se oles mas na meinoume suntoma k na to bgaloume ligo apo to mualo mas,egw pali to exw sunexeia kako fusika alla den mporw na to bgalw,thelw na elpizw omws epeidh se kana duo ebdomades ksekinaw anakenhsh sto spiti mou meipws k ksefugw ligo k xalarwsw......

 

elpizw se oles mas na pane ola kala k na exoume upomonh.......:P

 

 

 

μαζι σου και εγω για τον δευτερο μηνα καλες επιτυχιες μακαρι με το αγχος ποτε να μη ζησουμε την σκηνη στα πατωμα με τη φιλη σου τοσο νωρις με τπτ δεν μπορω να το βγαλω απο το μυαλο μου ειναι αδυνατο με οτι και να ασχοληθω:cry:

Οποιο και αν ηταν το παρελθον μου φανταζει μεγαλυτερο απο ολα οσα αντιμετωπιζω σημερα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια...Είμαι 34 χρονών και με τον άντρα μου προσπαθούμε για παιδάκι απο τον περασμένο Ιανουάριο-ξεκινήσαμε ελύθερα χωρίς να μετράω γόνιμες μέρες- και απο τον Μαρτιο του 11 πιο συστηματικά, προσέχοντας δηλαδη τις γονιμες, αλλα ακομη τίποτα...Σημερα αδιαθετησα και παλι δυστυχως, και η πλάκα ειναι οτι επειδη αυτον τον μήνα η περιοδος καθυστερησε για 2 μερες ειχα πιστεψει οτι εμεινα εγκυος και δεν μπορουσα να κοιμηθω απο την αγωνια...Ισως το αγχος να καθυστερησε την περίοδο...Γύρω μου ολοι οι φιλοι κανουν παιδακια με τρομερη ευκολια και εμεις που το θέλουμε τοσο πολυ...τίποτα!Το κακό ειναι οτι μου εχει γινει εμμονη ιδεα και οτι η διαθεση μου εξαρταται πολυ απο αυτο...Ο γυναικολογος μου το καλοκαιρι στην καθιερωμενη εξεταση που εκανα,τεστ παπ, διεκρινε ωαρια, μου ειπε λοιπον να κανει ο αντρας μου σπερμοδιαγραμμα και μετα αν δεν εχει προβλημα να κανω εγω σαλπιγγογραφια...επισης μου ειπε να μην αγχωνομαι, πως γινεται ομως να μετρας γονιμες μερες κ να μην αγχωνεσαι???λεω τον επομενο μηνα να ξεκινησουμε εξετασεις...Ποια ειναι η γνωμη σας για ολα αυτα?Γραψτε μου γιατι θα σκασω....:roll:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια...Είμαι 34 χρονών και με τον άντρα μου προσπαθούμε για παιδάκι απο τον περασμένο Ιανουάριο-ξεκινήσαμε ελύθερα χωρίς να μετράω γόνιμες μέρες- και απο τον Μαρτιο του 11 πιο συστηματικά, προσέχοντας δηλαδη τις γονιμες, αλλα ακομη τίποτα...Σημερα αδιαθετησα και παλι δυστυχως, και η πλάκα ειναι οτι επειδη αυτον τον μήνα η περιοδος καθυστερησε για 2 μερες ειχα πιστεψει οτι εμεινα εγκυος και δεν μπορουσα να κοιμηθω απο την αγωνια...Ισως το αγχος να καθυστερησε την περίοδο...Γύρω μου ολοι οι φιλοι κανουν παιδακια με τρομερη ευκολια και εμεις που το θέλουμε τοσο πολυ...τίποτα!Το κακό ειναι οτι μου εχει γινει εμμονη ιδεα και οτι η διαθεση μου εξαρταται πολυ απο αυτο...Ο γυναικολογος μου το καλοκαιρι στην καθιερωμενη εξεταση που εκανα,τεστ παπ, διεκρινε ωαρια, μου ειπε λοιπον να κανει ο αντρας μου σπερμοδιαγραμμα και μετα αν δεν εχει προβλημα να κανω εγω σαλπιγγογραφια...επισης μου ειπε να μην αγχωνομαι, πως γινεται ομως να μετρας γονιμες μερες κ να μην αγχωνεσαι???λεω τον επομενο μηνα να ξεκινησουμε εξετασεις...Ποια ειναι η γνωμη σας για ολα αυτα?Γραψτε μου γιατι θα σκασω....:roll:

 

Σε καταλαβαίνω φίλη μου , το ίδιο άγχος και την ίδια αγωνία περνάω και γω εδώ και 2 χρόνια εντατικής προσπάθειας. Πάντως αν θέλεις να το ψάξεις ξεκίνα με ένα σπερμοδιάγραμμα που είναι απλό και οικονομικότερο από την σαλπιγγογραφία. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαίνω φίλη μου , το ίδιο άγχος και την ίδια αγωνία περνάω και γω εδώ και 2 χρόνια εντατικής προσπάθειας. Πάντως αν θέλεις να το ψάξεις ξεκίνα με ένα σπερμοδιάγραμμα που είναι απλό και οικονομικότερο από την σαλπιγγογραφία. :rolleyes:

 

 

Σ ευχαριστω για την άμεση απαντηση...αυτο σκεφτόμουν να κανω κ μετα σαλπιγγογραφία κ αν τα αποτελέσματα είναι καλα θα προσπαθήσω να ηρεμήσω γιατι ολοι μου λένε , ακόμη και ο γυναικολογος μου, οτι το άγχος παιζει βασικότατο ρόλο!Δυσκολεύομαι να πιστεψω οτι ο ψυχολογικος παραγοντας ειναι τοσο σημαντικος, αλλα για να το λένε όλοι κατι θα ξέρουν...Αν ήξερα οτι η σύλληψη είναι τοσο δυσκολο πράγμα θα είχα ξεκινήσει προσπάθειες πολυ πιο πριν, εγω νομιζα οτι το να μεινεις εγκυος ειναι το πιο απλο πραγμα στον κόσμο, γι αυτο αλλωστε και ολα αυτα τα χρονια προσεχαμε πολυ...Μου εχουν προτεινει την Βιοιατρικη για σπερμοδιαγραμμα, ειναι οκ?

Link to comment
Share on other sites

Να σου ότι και μένα μου έλεγαν για τον ψυχολογικό παράγοντα , και έλεγα και γω με το μικρό μου το μυαλό , "ρε γμτ , 2 χρόνια μέσα στο άγχος δηλαδή, δεν χαλάρωσα ποτέ για να συμβεί το ευτυχές γεγονός"?? Τελικά τώρα αποδείχτηκε ότι στην περίπτωσή μου δεν είναι υπαίτιο το άγχος , αλλά η κακή ποιότητα του σπέρματος.!!!

Έχω κάνει και γω εξετάσεις στην Βιοιατρική. Θεωρώ ότι έχουν αξιόπιστα εργαστήρια.

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω για την άμεση απαντηση...αυτο σκεφτόμουν να κανω κ μετα σαλπιγγογραφία κ αν τα αποτελέσματα είναι καλα θα προσπαθήσω να ηρεμήσω γιατι ολοι μου λένε , ακόμη και ο γυναικολογος μου, οτι το άγχος παιζει βασικότατο ρόλο!Δυσκολεύομαι να πιστεψω οτι ο ψυχολογικος παραγοντας ειναι τοσο σημαντικος, αλλα για να το λένε όλοι κατι θα ξέρουν...Αν ήξερα οτι η σύλληψη είναι τοσο δυσκολο πράγμα θα είχα ξεκινήσει προσπάθειες πολυ πιο πριν, εγω νομιζα οτι το να μεινεις εγκυος ειναι το πιο απλο πραγμα στον κόσμο, γι αυτο αλλωστε και ολα αυτα τα χρονια προσεχαμε πολυ...Μου εχουν προτεινει την Βιοιατρικη για σπερμοδιαγραμμα, ειναι οκ?

 

Κι όμως είναι! Είχα διαβάσει ότι το άγχος ανεβάζει στα ύψη την προλακτίνη και δυσκολεύει πολύ τη σύλληψη. Φυσικά πάντα παίζει και το να έχουε κάποιο άλλο πρόβλημα, οπότε καλό είναι μετά το χρόνο άκαρπων προσπαθειών να κάνουμε εξετάσεις. Κάνε τη σαλπιγγογραφία σου, κάντε κι ένα σπερμοδιάγραμμα και με το καλό να είναι όλα ΟΚ και να έρθει το μωράκι σύντομα. Είσαι μικρή, παιδί θα κάνεις! Φτάνει να το πιστέψεις. Να δεις που τελικά θα μείνεις έγκυος κάποιο μήνα που θα έχεις στο μυαλό σου τόσα πολλά, που δεν θα προλάβεις να το σκέφτεσαι. :wink:

Link to comment
Share on other sites

καλημερα τι κανετε;newbie εχεις δικιο για την προλακτινη οτι ανεβαινει με το αγχος το βιωσα εγω η ιδια και με μαλωνε ο γιατρος.ξερετε ποσα βραδια μενω ξυπνια και αναρωτιεμαι τι κανουμε λαθος;πως σε αλλα ζευγαρια πιανει αυτο το [ουτε πως καταλαβα πως εμεινα εγκυος]κι εμεις που παμε με το σταυρο στο χερι τιποτα.εμεις το νοεμβριο συμπληρωνουμε ενα χρονο απο την επεμβαση κιρσοκηλης του αντρα μου και εχουμε ραντεβου με τον ουρολογο που τον εγχειρησε νε δουμε πως θα κινηθουμε απο δω και περα.κουραγιο σε ολες κοριτσια.newbie εσυ ολα καλα;

Link to comment
Share on other sites

ειναι αληθεια αφανταστα δυσκολο να φυγει το αγχος πως? αφου θα φτιαξεις παιδι σημαντικοτατο γεγονος πως να σου φυγει αυτο αφου πλεον το κανεις και σκεφτεσε τωρα θα γινει τωρα θα γινει λες να ταν η αλλη μερα λες να ταν αυτη ουτε εγω πιστευα πως παιζει ρολο εδω αλλες που ειναι ςσε δυσκολες καταστασεις που πρεπει να μην τους τυχει και γινετε. μακαρι να καταφερουμε να το ξεχασουμε να χαλαρωσουμε ναι να μετραμε για να αυξησουμε τις πιθανοτητες και να συμπερηφερομαστε σαν να παιξαμε τζοκερ. δυσκολοοοοοοοοοοο

Οποιο και αν ηταν το παρελθον μου φανταζει μεγαλυτερο απο ολα οσα αντιμετωπιζω σημερα.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου για σας! να σας πω και εγώ την ιστορία μου! Μετά από ένα χρόνο αποτυχημένων προσπαθειών αποφασίσαμε να το ψάξουμε. Το σπέρμα του άνδρα μου ήταν μηδαμινό (κάτω από ένα εκατυμμύριο) και εγώ είχα μια σάλπιγγα κλειστή. Έτσι ξεκινήσαμε εξωσωματικές.΄Εμεινα έγκυος στην τρίτη εξωσωματική και τώρα έχω ένα υγιέστατο κοριτσάκι ενός χρόνου. Πριν 3 μήνες είχα 11 μέρες καθυστέρηση και δεν τολμούσα να πάρω τεστ γιατί το είχα αποκλείσει. Και να που είμαι έγκυος στον 4ο μήνα τώρα πάλι κοριτσάκι. Εγώ αυτό μόνο θαύμα μπορώ να το αποκαλέσω....

Aj6bp2.png

 

 

 

ZoVip3.png

Link to comment
Share on other sites

τι ωραιο να ακουμε τετοια να σου ζησουν μαρινα μου και να σται παντα καλα χαιρομαστε που το μοιραστηκες και σιγουρα ειναι θαυμα και τελικα γινονται

Οποιο και αν ηταν το παρελθον μου φανταζει μεγαλυτερο απο ολα οσα αντιμετωπιζω σημερα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...