Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ιστορίες με αίσιο τέλος για εμάς που δεν είμαστε έγκυες


Recommended Posts

Την ιδια απορια εχω κι εγω! Απο τη στιγμη που μεχρι και στον υπνο μου το βλεπω πλεον, απο τη στιγμη που το περιβαλλον γυρω γυρω με κοιταει υποπτα και συμπονετικα μαζι και εγω διαολιζομαι, πως ειναι δυνατον να μην αγχωνομαι??? Δεν ειναι κουμπακι να πατησουμε το off. Ασε που αν μπεις στη λογικη του προγραμματισμενου σεξ, εκει ειναι που αγχωνεσαι στα σιγουρα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 6,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ευχαριστώ πολύ, κυρίως για τις ευχές για τη μικρή μου. που θα πάει θα το πετύχουμε κάποια στιγμή. κορίτσια σας καταλαβαίνω απόλυτα. όλοιντην πρώτη φορά μου λέγανε να μην το σκέφτομαι και τα κλασσικά αλλά δεν μπορούσαν να καταλάβουν πως απο την στιγμή που μπαίνεις συνειδητά σε μια τέτοια προσπάθεια και δεν έρχεται τυχαία δεν μπορείς να μην το σκέφτεσαι. η δική μου συμβουλή είναι να είστε ψύχραιμες, να κάνετε ότι είναι δυνατόν και να μην δίνετε σημασία σε αυτά που θα σας λένε.

Link to comment
Share on other sites

είναι πάντως πολύ δύσκολο να μην το σκέφτεσαι. ακούω το κλασσικό ότι έμεινα έγκυος όταν το ξέχασα και πραγματικά απορώ πως έγινε αυτό.

παρότι είναι λίγοι οι 3 μήνες σε σχέση με άλλες περιπτώσεις νομίζω ήδη μου έχει γίνει έμμονη ιδέα.

εννοείται τον πρώτο μήνα ήμουν σίγουρη ότι είχα μείνει!αφού δεν παίρναμε προφυλάξεις ήταν...μαθηματικά βέβαιο! έπαθα σοκ και κλαααααμα όταν αδιαθέτησα!

Τον δεύτερο μήνα (ήμουν και εξαιρετικά πιεσμένη από τη δουλειά) με έπιασε τέτοιο άγχος ότι δε θα τα καταφέρω που έβγαλα έρπη ζωστήρα!!!!!τόσο καλά!

τελοσπάντων θα βάλω τα δυνατά μου να μην αγχώνομαι!

η αλήθεια είναι ότι αμφιταλαντευόμουν αν πρέπει να γραφτώ στο φόρουμ ή όχι, πώς να το ξεχάσω άμα γράφω και διαβάζω για αυτό το θέμα????

από την άλλη νομίζω βοηθάει να μιλάς με ανθρώπους που περνάνε την ίδια φάση

Link to comment
Share on other sites

είναι πάντως πολύ δύσκολο να μην το σκέφτεσαι. ακούω το κλασσικό ότι έμεινα έγκυος όταν το ξέχασα και πραγματικά απορώ πως έγινε αυτό.

παρότι είναι λίγοι οι 3 μήνες σε σχέση με άλλες περιπτώσεις νομίζω ήδη μου έχει γίνει έμμονη ιδέα.

εννοείται τον πρώτο μήνα ήμουν σίγουρη ότι είχα μείνει!αφού δεν παίρναμε προφυλάξεις ήταν...μαθηματικά βέβαιο! έπαθα σοκ και κλαααααμα όταν αδιαθέτησα!

Τον δεύτερο μήνα (ήμουν και εξαιρετικά πιεσμένη από τη δουλειά) με έπιασε τέτοιο άγχος ότι δε θα τα καταφέρω που έβγαλα έρπη ζωστήρα!!!!!τόσο καλά!

τελοσπάντων θα βάλω τα δυνατά μου να μην αγχώνομαι!

η αλήθεια είναι ότι αμφιταλαντευόμουν αν πρέπει να γραφτώ στο φόρουμ ή όχι, πώς να το ξεχάσω άμα γράφω και διαβάζω για αυτό το θέμα????

από την άλλη νομίζω βοηθάει να μιλάς με ανθρώπους που περνάνε την ίδια φάση

 

και που έχουν περάσει πια στο επόμενο στάδιο να συμπληρώσω εγώ...έχεις δίκιο σε όσα σκέφτεσαι, αλλά όταν βλέπεις γυναίκες με τόση επιμονή και σθένος, που τελικά τα έχουν καταφέρει μια χαρά, παίρνεις δύναμη απ' αυτές και συνεχίζεις μέχρι να επιτύχεις κι εσύ!!!

Στα καλύτερα λοιπόν κοριτσάκι :-P:-P:-P:-P

3642568b00.png

 

599c236a6c.png

Link to comment
Share on other sites

και που έχουν περάσει πια στο επόμενο στάδιο να συμπληρώσω εγώ...έχεις δίκιο σε όσα σκέφτεσαι, αλλά όταν βλέπεις γυναίκες με τόση επιμονή και σθένος, που τελικά τα έχουν καταφέρει μια χαρά, παίρνεις δύναμη απ' αυτές και συνεχίζεις μέχρι να επιτύχεις κι εσύ!!!

Στα καλύτερα λοιπόν κοριτσάκι :-P:-P:-P:-P

 

σ'ευχαριστώ! ότι καλύτερο και σε εσένα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

είναι πάντως πολύ δύσκολο να μην το σκέφτεσαι. ακούω το κλασσικό ότι έμεινα έγκυος όταν το ξέχασα και πραγματικά απορώ πως έγινε αυτό.

παρότι είναι λίγοι οι 3 μήνες σε σχέση με άλλες περιπτώσεις νομίζω ήδη μου έχει γίνει έμμονη ιδέα.

εννοείται τον πρώτο μήνα ήμουν σίγουρη ότι είχα μείνει!αφού δεν παίρναμε προφυλάξεις ήταν...μαθηματικά βέβαιο! έπαθα σοκ και κλαααααμα όταν αδιαθέτησα!

Τον δεύτερο μήνα (ήμουν και εξαιρετικά πιεσμένη από τη δουλειά) με έπιασε τέτοιο άγχος ότι δε θα τα καταφέρω που έβγαλα έρπη ζωστήρα!!!!!τόσο καλά!

τελοσπάντων θα βάλω τα δυνατά μου να μην αγχώνομαι!

η αλήθεια είναι ότι αμφιταλαντευόμουν αν πρέπει να γραφτώ στο φόρουμ ή όχι, πώς να το ξεχάσω άμα γράφω και διαβάζω για αυτό το θέμα????

από την άλλη νομίζω βοηθάει να μιλάς με ανθρώπους που περνάνε την ίδια φάση

μικρη μ ακοθ με κ μενααα... επι ενα χρονο + προσπαθουσαμε προσπαθουσαμε... αρχισα να απογοητευομαι.. τι ακροβατικα εκανα,τα ποδια ψηλα κτλ κτλ...ειχα βεβεαια κ ενα θεματακι με αστατη οεριοδο... τελικα πριν 3 μηνεσ ειπα... ατε φτανει!!!! δε θα το σκεφτομαι!!εκλεισα κ ταξιδι για αθηνα για αρχες δεκεβρη κ το σκεφτομουν αυτο αντι το μωρο... ποτε θα παω σε ποια πιστα θα παμε...9 οκτωβριου εμαθα τα καλα νεα!!!!!ισωσ να με βοηθησε κ η σαλπιγγογραφια π ειχα κανει τον ιουλιο οπου οι σαλπιγγεσ μ ηταν λιγακι φραγμενεσ..οχι κλειστεσ.. μη μ απογοητεθεσαι!!!! μακαρι να γινεισ μανουλα συντομα!!! στο ευχομαι απο τα βαθη τησ ξυχησ μ γιατι σε καταλαμβαινω!!!!!χχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχ

Link to comment
Share on other sites

icon1.gif

κορίτσια καλησπέρα σας! είμαι καινουργια στην παρέα σας! σας παρακολουθώ πολύ καιρό τώρα, αλλά δεν μπήκα μέχρι τώρα στην διαδικασία να σας γράψω! είμαι 29 ετών και εδώ και 4 μήνες προσπαθούμε εντατικά με τον σύζυγό μου για παιδάκι..( λέω εντατικά γιατί ενώ εδώ και 1 χρόνο έχουμε ελεύθερες επαφές δεν το κυνηγούσαμε, όποτε είχαμε όρεξη και άσχετες μέρες)...πρόσφατα πήγα στον γιατρό μου για το καθιερωμένο τεστ παπ, αλλά δεν μου συνέστησε ακόμα να κάνουμε εξετάσεις...το σκέφτομαι συνέχεια και το θέλω πολύ...αλλά λόγω πολυκυστικών θα είναι λίγο δύσκολο...μου έχει γίνει εμμονή, αλλά δεν το δείχνω στον άντρα μου για να μην αγχωθεί...σκέφτικα να του προτρύνω να πάμε από μόνοι μας να κάνουμε εξετάσεις γιατί δεν θέλω να περάσει 1 χρόνος και μετά...τί με συμβουλεύετε? και επιπλέον ο 1 χρόνος που είχαμε ελεύθερες επαφές συνυπολογίζεται στο διάστημα προσπαθειών.? σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας....και εύχομαι σε όσες δεν έχετε μωράκια σύντομα να αποκτήσετε....

Link to comment
Share on other sites

icon1.gif

κορίτσια καλησπέρα σας! είμαι καινουργια στην παρέα σας! σας παρακολουθώ πολύ καιρό τώρα, αλλά δεν μπήκα μέχρι τώρα στην διαδικασία να σας γράψω! είμαι 29 ετών και εδώ και 4 μήνες προσπαθούμε εντατικά με τον σύζυγό μου για παιδάκι..( λέω εντατικά γιατί ενώ εδώ και 1 χρόνο έχουμε ελεύθερες επαφές δεν το κυνηγούσαμε, όποτε είχαμε όρεξη και άσχετες μέρες)...πρόσφατα πήγα στον γιατρό μου για το καθιερωμένο τεστ παπ, αλλά δεν μου συνέστησε ακόμα να κάνουμε εξετάσεις...το σκέφτομαι συνέχεια και το θέλω πολύ...αλλά λόγω πολυκυστικών θα είναι λίγο δύσκολο...μου έχει γίνει εμμονή, αλλά δεν το δείχνω στον άντρα μου για να μην αγχωθεί...σκέφτικα να του προτρύνω να πάμε από μόνοι μας να κάνουμε εξετάσεις γιατί δεν θέλω να περάσει 1 χρόνος και μετά...τί με συμβουλεύετε? και επιπλέον ο 1 χρόνος που είχαμε ελεύθερες επαφές συνυπολογίζεται στο διάστημα προσπαθειών.? σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας....και εύχομαι σε όσες δεν έχετε μωράκια σύντομα να αποκτήσετε....

 

Δυστυχώς συνυπολογίζεται, εφόσον δεν παίρνατε προφυλάξεις. Έχει ήδη περασει ένας χρόνος και καλά θα ήταν να κανετε μερικές εξετάσεις. Ομρονικό έλεγχο, σαλπιγγογραφία και σπερμοδιάγραμμα. Αν έχεις πολυκυστικές, καλό θα ήταν ο γιατρός σου να σου προτείνει κάποια θεραπεία ή χάπια, όπως κάνουν πολλές κοπέλες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κοριτσια.Ειμαι κ εγω καινουργια εδω κ πολυ απογοητευμενη.Παντρευτηκα πριν 1 μιση χρονο κ αρχισαμε αμεσως ελευθερες επαφες γιατι ειμαι ηδη 40 χρ κ δεν εχουμε χρονο για χασιμο.Τιποτα ομως.Αποτελεσμα μηδεν.Το καλοκαιρι εκανα εξεταση προλακτινης κ ηταν στα υψη απο το αγχος μου.Εκανα εξεταση στην υποφυση αλλα ηταν καθαρη.Εριξα με χαπια την προλακτινη αλλα παλι τιποτα.Ετσι αρχισε να παρακολουθει γιατρος καθε μηνα την ωορηξια μου κ να μου λεει τις μερες που επρεπε να εχω επαφη με τον αντρα μου.Καναμε ολα οσα μας ελεγε αλλα κ παλι τιποτα..Να πω οτι κανω καθε μηνα ωορηξια μονη μου κανονικα κ εχει δει οτι εχω πολλα αλλα ωαρια ππου περιμενουν,κ αυτο ειναι θετικο γιατι δεν ειμαι μικρουλα.Ο αντρας μου εχει ενα πολυ καλο σπερμοδιαγραμμα ,ειναι κ νεοτερος απο μενα ,καλο κ αυτο,αλλα..αποτελεσμα μηδεν.Νιωθω πολυ κουρασμενη ψυχολογικα με ολο αυτο.Μου χουν κοπει τα φτερα κ βαρεθηκα καθε μηνα να ακουω απο τον γιατρο οτι ολα θα πανε καλα κ να μην ανησυχω ενω εγω πεθαινω μολις βλεπω παλι την περιοδο...κ αυτο που με θυμωνει ειναι το οτι δεν μου εχει πει τοσο καιρο να κανω σαλπιγγογραφια να δει τις σαλπιγγες μου κ τωρα θα του το πω εγω.Τοσο καιρο δεν ηξερα γι αυτη την εξεταση..οσο ζεις μαθαινεις..

Link to comment
Share on other sites

Τζουλιάνα καλησπέρα,

έχω μερίκες ερωτήσεις να σου κάνω...αν θέλεις μου απαντάς!

1.Μετά απο πόσο καιρό άκαρπων προσπαθειών πήγες στο γυναικολόγο?

2.Τι εξετάσεις σου έιπε να κάνεις και μετά απο πόσο καιρό που σε παρακολουθουσε?

3.Τι κύκλο έχεις?

4.Με ποιό σκεπτικό συνεχίζει απλά να παρακολουθεί την ωορηξία σου? (π.χ. στο οτι είναι θέμα τύχης να συλλάβεις και κάνε υπομονή....), τι σου λέει, με λιγα λόγια???

Συγνώμη για το βομβαρδισμό των ερωτήσεων αλλα, σε περίπτωση που μου απαντήσεις θα σου πω το σκεπτικό μου... για να μην σου απαντήσω υποθετικά!

 

Παρ'όλα αυτά υπομονή και επιμονή χωρίς άγχος και όλα θα πάνε καλά!!!

Είστε και οι δύο υγιείς αυτό να σκέφτεσαι μόνο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τζουλιάνα καλώς ήρθες. Θα συμφωνήσω με τη marykostas, στο τελευταίο που έγραψε. Κι εγώ 40 χρονών είμαι και με αρκετά νεότερο σύζυγο, αλλά εδώ κι ένα χρόνο έχουμε κάνει όλες τις απαραίτητες εξετάσεις, συμπεριλαμβανομένης της σαλπιγγογραφίας που είναι απαραίτητη. Τι να το κάνεις που έχεις πολλά ωάρια, αν οι σάλπιγγές σου δεν είναι διαβατές; Νομίζω πως θα 'πρεπε να εξετάσεις και την περίπτωση της σπερματέγχυσης, εφόσον οι σάλπιγγές σου είναι ΟΚ. Συζήτησέ το με το γιατρό σου άμεσα, για να μη χάνεις και χρόνο. Πάντως το άγχος είναι ο χειρότερος σύμβουλος (τα λέω της νύφης, να τ' ακούει η πεθερά) :-P

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα... Είδα ότι έχετε φτιάξει μια ωραία παρεούλα και ελπίζω να χωρέσω κι εγώ μέσα σ'αυτήν. Είμαι η Λία και αυτή είναι η μικρή μου ιστοριούλα... Μετά από μία παλίνδρομη πέρσι τον Αύγουστο, ξεκινήσαμε ξανά την προσπάθεια μας φέτος τον Αύγουστο και ακόμα τίποτα (3 μήνες τώρα) κενό... και άγχος, μόνο άγχος... Προηγούμενη περίοδος 10/10 και τώρα 12/11 με όχι και τόσο σταθερό κύκλο... Στις 17/11, δύο μέρες μετά που τελείωσε η περίοδος μου, είχα ραντεβού με την γυναικολόγο μου για το καθιερωμένο ΠΑΠ και είδε ότι αβγουλάκι μου ήταν ήδη 14χιλ, πολύ βιαστικό και ότι είχα νωρίς ωορρηξία ενώ κανονικά θα ήταν 24-28. Οπότε όπως καταλαβαίνεται ξεκίνησε μία εβδομάδα κουνελομαχίας και να δούμεπου θα καταλήξει. Λοίπον τώρα περιμένω περίοδο 8-12/12 και θα δούμε τι κάναμε... Εσείς ξέρετε καμία περίπτωση που η ωορρηξία να είναι τόσο νωρίς ; Συγγνώμη που σας κούρασα, αλλά έχω τόσα πολλά να πω, να ρωτήσω και να μάθω.. Ευχαριστώ για την υπομονή σας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλησπέρα... Είδα ότι έχετε φτιάξει μια ωραία παρεούλα και ελπίζω να χωρέσω κι εγώ μέσα σ'αυτήν. Είμαι η Λία και αυτή είναι η μικρή μου ιστοριούλα... Μετά από μία παλίνδρομη πέρσι τον Αύγουστο, ξεκινήσαμε ξανά την προσπάθεια μας φέτος τον Αύγουστο και ακόμα τίποτα (3 μήνες τώρα) κενό... και άγχος, μόνο άγχος... Προηγούμενη περίοδος 10/10 και τώρα 12/11 με όχι και τόσο σταθερό κύκλο... Στις 17/11, δύο μέρες μετά που τελείωσε η περίοδος μου, είχα ραντεβού με την γυναικολόγο μου για το καθιερωμένο ΠΑΠ και είδε ότι αβγουλάκι μου ήταν ήδη 14χιλ, πολύ βιαστικό και ότι είχα νωρίς ωορρηξία ενώ κανονικά θα ήταν 24-28. Οπότε όπως καταλαβαίνεται ξεκίνησε μία εβδομάδα κουνελομαχίας και να δούμεπου θα καταλήξει. Λοίπον τώρα περιμένω περίοδο 8-12/12 και θα δούμε τι κάναμε... Εσείς ξέρετε καμία περίπτωση που η ωορρηξία να είναι τόσο νωρίς ; Συγγνώμη που σας κούρασα, αλλά έχω τόσα πολλά να πω, να ρωτήσω και να μάθω.. Ευχαριστώ για την υπομονή σας

 

Ξέρω...εμένα :wink:. Λοιπόν, να σε καλοσωρίσουμε στην παρέα μας και να ευχηθούμε η...κουνελομαχία να καταλήξει σε ένα τουλάχιστον κουνελάκι :-P.

 

Τώρα για την πρόωρη ωορρηξία, έχω να πω ότι διαπιστωμένα μου έχει συμβεί 2 φορές, μάλιστα τη δεύτερη (αυτόν το μήνα) είχα 2 ωάρια, το ένα στην αρχή του κύκλου (περίπου 9η μέρα) και το άλλο προς στο τέλος (σίγουρα μετά την 20η) και μάλιστα το καθένα από διαφορετική ωοθήκη!!! Άντε βγάλε άκρη. Πάντως σίγουρα είναι εξαίρεση γιατί δύο φορές που συνέλαβα (με άδοξο τέλος δυστυχώς και τις δύο) είχα υπολογίσει τις μέρες τις ωορρηξίας και κινήθηκα αναλόγως. Τώρα γιατί συμβαίνει αυτό το "εκτός προγράμματος" και από τι εξαρτάται, δεν ξέρω να στο απαντήσω. Πάντως για σίγουρα αποτελέσματα, όταν ξαναπροσπαθήσω για παιδάκι, θα κάνω κι εγώ κουνελομαχίες μέρα παρά μέρα (τουλάχιστον) από τη μέρα που θα καθαρίσω από την περίοδο και για το μεγαλύτερο μέρος του μήνα (τώρα πόσο θ' αντέξω ούτε αυτό το γνωρίζω, αλλά σύντομα θα σας το πω κι αυτό :mrgreen:)

3642568b00.png

 

599c236a6c.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Λία, καλωσήλθες στην παρέα! Σου εύχομαι ότι ακριβώς και το μουσούδι (μα τα είπατε τόσο εύγλωττα κυρία μου - είδες άμα έχει ο άνθρωπος διδακτορικό? :mrgreen:), οι κουνελομαχίες να φέρουν ένα ακόμα κουνελάκι σπίτι σας! Υπάρχει τόπικ στο φορουμ οπου αναφερεται σε πρώιμη ωορηξία (http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=76006). Προσωπικά δεν έχω εμπειρία, εγώ συνήθως είμαι στη μέση του κύκλου, τώρα που θα ξεκινήσω τα τεστ ωορηξίας θα έχω πιο σίγουρη άποψη (http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=75601).

Γράψε κι εσύ για γούρι το όνομά σου στη λίστα και μετά τις 15/12 μπες να μας πεις τα ευχάριστα!

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

καλωσηρθες λια και ελπιζω αυτοςο μηνας να ειναι γουρικος και για σενα.

μουσουδι μετρας μερες???????

βαλια τα εβαλες σε εφαρμογη τα τεστακια

μακαρι ολα να μας πανε καλα:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Θα τα ξεκινήσω απο σήμερα κι ελπιζω να προλάβω τις γόνιμες γιατί ο καλός μου θα φύγει επαγγελματικό ταξίδι εκτός Ελλάδας και εάν πέσουν τότε οι γόνιμες θα τραβάω τα μαλλιά μου!!! :evil:

Κι εσύ με το καλό να δεχτείς το τηλεφώνημα που περιμένεις!

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

Θα τα ξεκινήσω απο σήμερα κι ελπιζω να προλάβω τις γόνιμες γιατί ο καλός μου θα φύγει επαγγελματικό ταξίδι εκτός Ελλάδας και εάν πέσουν τότε οι γόνιμες θα τραβάω τα μαλλιά μου!!! :evil:

Κι εσύ με το καλό να δεχτείς το τηλεφώνημα που περιμένεις!

 

γιατι δεν πας κι εσυ ταξιδακι????/

Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν πας κι εσυ ταξιδακι????/

 

δεν εχω άδεια, δεν μπορώ να λείψω απο τη δουλειά... δυστυχώς...

Τα χριστούγεννα έπρεπε να με βρουν στο μαιευτήριο και η Πρωτοχρονιά με το μωρο στο σπίτι. Μου το χρωστάνε... Τουλάχιστον ας μου φέρουν τα νέα για ένα γερό και τελειόμηνο νέο μωρό τότε...

Με το καλό να μας πάει κορίτσια!

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω άδεια, δεν μπορώ να λείψω απο τη δουλειά... δυστυχώς...

Τα χριστούγεννα έπρεπε να με βρουν στο μαιευτήριο και η Πρωτοχρονιά με το μωρο στο σπίτι. Μου το χρωστάνε... Τουλάχιστον ας μου φέρουν τα νέα για ένα γερό και τελειόμηνο νέο μωρό τότε...

Με το καλό να μας πάει κορίτσια!

 

θα μας παει,θα δεις.φιλια

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!! Δεν πρόλαβα να διαβάσω όοοοολες τις σελίδες σας αλλά θέλω να σας γράψω κ τη δική μου εμπειρία.

Λοιπόν, το Σεπτέμβρη του 2007 κάναμε πολιτικό γάμο με τον αγαπημένο μου. Μετά από 2 εβδομάδες, μια ζάλη που ένιωσα κ μια μικρή καθυστέρηση στην περίοδο μου, έκανα τεστ φαρμακείου κ δεν έβγαλε τίποτα! Ούτε θετικό ούτε αρνητικό. Πήγα λοιπόν στην μικροβιολόγο μου κ όντως ήταν θετικό το τεστ με πολύ χαμηλή τιμή όμως. Ήταν απρόσμενη η χαρά μας, γιατί δεν το επιδιώκαμε ιδαίτερα τότε. Περίμενα πως κ πως να γίνω 6 εβδομάδων για να πάμε για υπέρηχο. Στο μεταξύ είχα πόνους περιόδου κ κάτι καφέ υγρά, οπότε ήμουν ξάπλα. Όταν επιτέλους πήγαμε στο γιατρό για να δούμε το μωρό μας ανακαλύψαμε ότι η κύηση ήταν εξωμήτρια κ έπρεπε να μπω επειγόντως χειρουργείο με αποτέλεσμα εκτομή της δεξιάς μου σάλπιγγας.

Η ψυχολογία χάλια, η απογοήτευση τεράστια, οι γιατροί καθησυχαστικοί ότι μόλις αναρρώσω να αρχίσουμε προσπάθειες. Αποφάσισα να κάνω σαλπιγγογραφία της μοναδικής σάλπιγγας που μου απέμεινε κ είδαμε ότι ήταν κλειστή. Νόμιζα πως δεν θα τα καταφέρω ποτέ να κάνω παιδιά. Ένιωθα άδεια, άχρηστη κ ανάπηρη.

Ο αγαπημένος μου μου έδινε κουράγιο κ ήταν δίπλα μου να με στηρίζει. Αποφασίσαμε να μην χάνουμε χρόνο (32 ετών κ οι δύο τότε) κ προχωρήσαμε σε εξωσωματική. Πρώτη προσπάθεια Μάρτιο 2008 αποτυχημένη. Αιμορραγία λίγες μέρες μετά την εμβρυομεταφορά.

Αποφασίσαμε να χαλαρώσουμε, να περάσουμε το καλοκαίρι μας κ ξεκινησαμε απο Σεπτέμβρη τη 2η άκρως επιτυχημένη προσπάθεια.

Δεν ξέρω κορίτσια αν πιστεύετε στον Θεό. Εκείνες τις μέρες πριν την εμβρυμεταφορά ήμουν πολύ κοντά με τον πνευματικό μου, κοινώνησα, μου έδωσε τρομερό κουράγιο κ πίστη. Την ώρα που ήμουν στο κρεβάτι του διαβαλκανικού για την εμβρυομεταφορά, κρατούσα σφιχτά το φυλαχτό μου, προσευχόμουν, αφέθηκα ελέυθερη κ ήμουν σίγουρη πως θα μείνω έγκυος. Βέβαια αυτές τις 2 εβδομάδες που μεσολαβούν μέχρι να κάνεις τη χοριακή, δεν ζείς, δεν αναπνέεις, μόνο ελπίζεις κ περιμένεις. Όταν τηλεφώνησα στην μικροβιολόγο μου με κομμένη την ανάσα, η τιμή της χοριακής μου είχε πιάσει κόκκινο. Πάνω από 2000 μονάδες. Δηλ. έπιασαν κ τα τρία τα μωρά. Είδαμε τρεις σάκκους, αλλά στο τέλος ακούσαμε 2 καρδούλες. Το ένα μωράκι μας παλλινδρόμησε.

Για να μην σας κουράζω άλλο κορίτσια μου, το αποτέλεσμα είναι ότι ο Θεός μας χάρισε 2 υπέροχα κοριτσάκια που σήμερα είναι 17 μηνών!!!

Βέβαια από τη στιγμή που βγήκε θετικό το τεστ η αγωνία κ ο φόβος ήταν απίστευτος σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, ώστε να περάσει ο καιρός κ να γεννηθούν υγιέστατα τα μωρά μου. Σχεδόν όλο το διάστημα το πέρασα στο κρεβάτι κ στον καναπέ, κλωσσώντας τα αυγά μου.

 

Να μην απελπίζεστε, να μην απογοητεύεστε κ να μην το βάζετε κάτω. Έύχομαι σε όλες σας να είστε γερές κ δυνατές κ σύντομα να γεμίσει το σπίτι σας παιδικές φωνούλες.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Λία, καλωσήλθες στην παρέα! Σου εύχομαι ότι ακριβώς και το μουσούδι (μα τα είπατε τόσο εύγλωττα κυρία μου - είδες άμα έχει ο άνθρωπος διδακτορικό? :mrgreen:), οι κουνελομαχίες να φέρουν ένα ακόμα κουνελάκι σπίτι σας! Υπάρχει τόπικ στο φορουμ οπου αναφερεται σε πρώιμη ωορηξία (http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=76006). Προσωπικά δεν έχω εμπειρία, εγώ συνήθως είμαι στη μέση του κύκλου, τώρα που θα ξεκινήσω τα τεστ ωορηξίας θα έχω πιο σίγουρη άποψη (http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=75601).

Γράψε κι εσύ για γούρι το όνομά σου στη λίστα και μετά τις 15/12 μπες να μας πεις τα ευχάριστα!

 

Δεν έχω καλέ, τώρα το κάνω!!!

3642568b00.png

 

599c236a6c.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...