Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ιστορίες με αίσιο τέλος για εμάς που δεν είμαστε έγκυες


Recommended Posts

Καλημερα κ καλο μηνα κοπελα μου.. εχω κλεισει ραντεβου με τον παθολογο μου για την παρασκευη. συνηθως μου γραφει οτι του ζητησω αλλα μεχρι στιγμης δεν του εχω ζητησει να μου γραψει ορμονικες. ποιες ειναι οι βασικες που θα επρεπε να κανω?

 

Δεν μπορώ να κρίνω ποιες είναι οι βασικές θα σου γράψω τι έκανα πριν την εξωσωματική.

Γενική αίματος

Χολιστερολες

Τριγλυκερίδια

Γ- gt

Σίδηρος

Φεριτίνη

Tsh

Ft4

Ft3

Προλακτινη

Οιστραδιολη

Fsh

Lh

Ca125

Anti-tpo

Anti-tg

Αντίμυλεριος ορμόνη

Γλυκοζυομενη

 

Και σου γράφω και του συζύγου μετά απο μεγάλο ψάξιμο μας τις ζήτησε ο γυναικολόγος μου και κανένας απο τους τρεις ουρολόγους......

Tsh

Ft4

Anti-tpo

Anti-gt

Προλακτινη

Fsh

Lh

Ολική και ελεύθερη τεστοστερόνη

Φυλλοσυνδετικη

 

Καλή επιτυχία ότι χρειαστείς μου λες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 6,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν μπορώ να κρίνω ποιες είναι οι βασικές θα σου γράψω τι έκανα πριν την εξωσωματική.

Γενική αίματος

Χολιστερολες

Τριγλυκερίδια

Γ- gt

Σίδηρος

Φεριτίνη

Tsh

Ft4

Ft3

Προλακτινη

Οιστραδιολη

Fsh

Lh

Ca125

Anti-tpo

Anti-tg

Αντίμυλεριος ορμόνη

Γλυκοζυομενη

 

Και σου γράφω και του συζύγου μετά απο μεγάλο ψάξιμο μας τις ζήτησε ο γυναικολόγος μου και κανένας απο τους τρεις ουρολόγους......

Tsh

Ft4

Anti-tpo

Anti-gt

Προλακτινη

Fsh

Lh

Ολική και ελεύθερη τεστοστερόνη

Φυλλοσυνδετικη

 

Καλή επιτυχία ότι χρειαστείς μου λες!

 

σε ευχαριστω κοριτσι μου.θα δω την παρασκευη που εχω ραντεβου τι μπορει να μου γραψει ο παθολογος κ αν εχω καποια απορια θα σε ξανα ενοχλησω...

vqoap2.png
Link to comment
Share on other sites

εϊ!κοριτσακια που πηαγατε??πως πανε οι προσπαθειες σε οσες απομειναμε??οι μελλουσες μανουλες τι κανετε??εγω ανυπομονω να ερθει η 11η ημερα να ξεκινησω τα τεστ ωορρηξιας να μπουμε στον αγωνα!!!για να δουμε πως θα παει....κανενα νεοτερο??φιλια!!!μπεμπεδοσκονη παρακαλω μανουλιτσες γλυκες!!:wink:

Link to comment
Share on other sites

εϊ!κοριτσακια που πηαγατε??πως πανε οι προσπαθειες σε οσες απομειναμε??οι μελλουσες μανουλες τι κανετε??εγω ανυπομονω να ερθει η 11η ημερα να ξεκινησω τα τεστ ωορρηξιας να μπουμε στον αγωνα!!!για να δουμε πως θα παει....κανενα νεοτερο??φιλια!!!μπεμπεδοσκονη παρακαλω μανουλιτσες γλυκες!!:wink:

 

Καλημερα ολη μερα!!!

Μπορεις λιγο να μου πεις οταν ο κυκλος δεν ειναι σταθερος και συνηθως μεγαλυτερος απο ποια μερα να ξεκινησω τα τεστ ωορρηξιας καθως και πως λειτουργουν;

Οντως κοριτσια θα συμφωνησω με την προλαλησασα, στειλτε μας κι εμας μπεμπεδοσκονη μπας και γινει κανενα θαυμα!:P

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!!!

Περιχωρα εγώ από τα λίγα που ξέρω παίρνεις τον πιο μικρό κύκλο και τον πιο μεγάλο. Για παράδειγμα αν ο πιο μικρός σου κύκλος είναι 26 μέρες ξεκινάς την 7η μέρα του κύκλου. Και συνεχίζεις τα τεστ με βάσει τον μεγαλύτερο κύκλο, για παράδειγμα αν είναι 32 μέρες θα σταματήσεις τα τεστ την 20η μέρα. Αυτά.

Εγώ χθες πήγα στον γιατρό μου και αφού έκλεισα χρόνο προσπαθειών μπαίνω στη διαδικασία των εξετάσεων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια!!!!

Περιχωρα εγώ από τα λίγα που ξέρω παίρνεις τον πιο μικρό κύκλο και τον πιο μεγάλο. Για παράδειγμα αν ο πιο μικρός σου κύκλος είναι 26 μέρες ξεκινάς την 7η μέρα του κύκλου. Και συνεχίζεις τα τεστ με βάσει τον μεγαλύτερο κύκλο, για παράδειγμα αν είναι 32 μέρες θα σταματήσεις τα τεστ την 20η μέρα. Αυτά.

Εγώ χθες πήγα στον γιατρό μου και αφού έκλεισα χρόνο προσπαθειών μπαίνω στη διαδικασία των εξετάσεων.

 

Δηλαδη καθε μερα πρεπει να κανω και απο ενα τεστ;

Μεχρι να δειξει το τεστ οτι ειμαι σε ωορηξια;

Παει καταστραφηκα οικονομικα τοτε!

Ευχομαι να πανε ολα καλα με τις εξετασεις και να μην χρειαστει να περιμενεις πολυ καιρο για να ερθει το θαυματακι!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη καθε μερα πρεπει να κανω και απο ενα τεστ;

Μεχρι να δειξει το τεστ οτι ειμαι σε ωορηξια;

Παει καταστραφηκα οικονομικα τοτε!

Ευχομαι να πανε ολα καλα με τις εξετασεις και να μην χρειαστει να περιμενεις πολυ καιρο για να ερθει το θαυματακι!

 

Ευχαριστώ κορίτσι μου και σε σένα το ίδιο εύχομαι, γρήγορα εγκυούλα και χωρίς ταλαιπωρία.

Ναι κάθε μέρα και καλό είναι την ίδια ώρα πάνω κάτω, εγώ τα έκανα 5:30 το απόγευμα που γυρνάω από δουλειά. Το ιδανικό είναι μεσημεριανές ώρες και ποτέ πρωινές ώρες.

Εγώ είχα πάρει της hometest από το ιντερνετ πολύ οικονομικά και σου έχει επιλογές ποσότητας. Αν θυμάμαι καλά είχα πάρει 10 τεστ εγκυμοσύνης και 40 ωορρηξίας. Μπες στη σελίδα τους και δες τα, είναι εξίσου αξιόπιστα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κορίτσι μου και σε σένα το ίδιο εύχομαι, γρήγορα εγκυούλα και χωρίς ταλαιπωρία.

Ναι κάθε μέρα και καλό είναι την ίδια ώρα πάνω κάτω, εγώ τα έκανα 5:30 το απόγευμα που γυρνάω από δουλειά. Το ιδανικό είναι μεσημεριανές ώρες και ποτέ πρωινές ώρες.

Εγώ είχα πάρει της hometest από το ιντερνετ πολύ οικονομικά και σου έχει επιλογές ποσότητας. Αν θυμάμαι καλά είχα πάρει 10 τεστ εγκυμοσύνης και 40 ωορρηξίας. Μπες στη σελίδα τους και δες τα, είναι εξίσου αξιόπιστα.

 

Ευχαριστω για την πληροφορια, θα το ψαξω!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Διαβάζω τη συζήτησή σας για τα τεστ ωορρηξίας και θα ήθελα κι εγώ να προσθέσω κάτι. Η ορμόνη που ανιχνεύουν αυτά τα τεστ (το είχα ψάξει καλά τότε) κυκλοφορεί στον οργανισμό μας στις μεγαλύτερες ποσότητες για περίπου 10 ώρες. Κατά συνέπεια, όταν δείτε να σκουραίνει η γραμμή, κάντε καλύτερα 2 την ημέρα (αργά το πρωί και βραδάκι) για να την πετύχετε σίγουρα!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια. τα πηρα κ εγω αυτα τα τεστ ωορηξιας. βεβαια δεν ξερω πως να τα χρησιμοποιησω γιατι εχω αστατο κυκλο.. οποτε ασ ξεκινησω απο αυτο. πρωτη μερα της περιοδου θεωρειται η πρωτη μερα με καφε η με αιμα??? η μια γυναικολογος μου μου ειχε πει οτι η περιοδος ξεκιναει οταν εχω καφε κ η αλλη οταν εχω αιμα..

vqoap2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα!

Διαβάζω τη συζήτησή σας για τα τεστ ωορρηξίας και θα ήθελα κι εγώ να προσθέσω κάτι. Η ορμόνη που ανιχνεύουν αυτά τα τεστ (το είχα ψάξει καλά τότε) κυκλοφορεί στον οργανισμό μας στις μεγαλύτερες ποσότητες για περίπου 10 ώρες. Κατά συνέπεια, όταν δείτε να σκουραίνει η γραμμή, κάντε καλύτερα 2 την ημέρα (αργά το πρωί και βραδάκι) για να την πετύχετε σίγουρα!

 

 

Στην περιπτωση μου που εχω αστατο κυκλο και ο συζυγος προβληματα γονιμοτητας, βοηθαει να κανω τα τεστ; Εννοω απο την στιγμη που οι πιθανοτητες για εγκυμοσυνη δεν ειναι πολλες, ποιο το νοημα;

Βασικα εχουμε μπερδευτει γιατι εχουμε προβλημα κιρσοκηλης 3ου βαθμου και 97% ακινησια σπερματος, οποτε δεν νομιζω να μας δινουν πολλες πιθανοτητες για φυσιολογικη εγκυμοσυνη, αλλα απο την αλλη ενας γυναικολογος νοσοκομειου, δεν ειναι ο προσωπικος μου γιατρος, προτεινε να κανουμε προσπαθειες υπολογιζοντας τις γονιμες ημερες μου με αυτα τα τεστ διοτι οπως χαρακτηριστικα ειπε ενα σπερμα αρκει για να συμβει το θαυμα.

Ειλικρινα δε ξερω δεν συνεβη το μοιραιο εδω και πανω απο 1 χρονο, τωρα θα συμβει αν χρησιμοποιησω τα τεστ ωορηξιας;

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια. τα πηρα κ εγω αυτα τα τεστ ωορηξιας. βεβαια δεν ξερω πως να τα χρησιμοποιησω γιατι εχω αστατο κυκλο.. οποτε ασ ξεκινησω απο αυτο. πρωτη μερα της περιοδου θεωρειται η πρωτη μερα με καφε η με αιμα??? η μια γυναικολογος μου μου ειχε πει οτι η περιοδος ξεκιναει οταν εχω καφε κ η αλλη οταν εχω αιμα..

 

ο δικος μου γιατρος μου ειχε πει πρωτη μερα να θεωρω τη μερα με το αιμα!

χρησιμοποιω κι εγω τεστ ωορρηξιας και ξεκιναω την 10η μερα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον διαβασα πωσ πρωτη μερα περιοδου θεωρειται μολισ βλεπουμε την πρωτη σταγονα μεχρι τις 7η ωρα το απογευμα αργοτερα θεωρειται η επομενη μερα.εγω που εχω κυκλο 28 ημερων ο γθατρος μου,μου ειπε να ξεκινησω τα τεστ την 11η μερα κ καθε μερα μεχρι να δω θετικο τεστωορρηξιας.εγω πηρα τα clearblue.και βλεπουμε,α!!μετραω την θερμοκρασια καθε μερα.μολις βγει θετικο θα πρεπει να κανω 3μερες συνεχομενα 2φορες την ημερα..ετσι μου ειπε ο doctor

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση κοριτσια.. αρα απο τη 10η μερα του κυκλου ξεκιναω τα τεστ μεχρι να βγει θετικο... ευχομαι να μας παει καλα αυτος ο μηνας κ να εχουμε κι αλλες εγκυουλες...

vqoap2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια νιώθω πονο στην αριστερή ωοθηκη.. Τελευταία περιοδο ειχα στις 13/10. Κ σημειωτέον έχω άστατο κυκλο. Τι λέτε να είναι? Να αδιαθετησω απο τοσο νωρίς???

vqoap2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσάκι καλημέρα...επειδή ζητήθηκε σας τη στέλνω...μπόλικη μπεμπεδόσκονη σε όλες και μέχρι το τέλος του μήνα εύχομαι υπέροχα νέα.Εγώ είμαι πλέον 7 εβδομάδων και έχουμε ήδη ακούσει καρδούλα, παρόλα αυτά δεν το έχω συνειδητοποιήσει ακόμα...όσο για τα τεστ ωορρηξίας που συζητάτε έχω μια μικρή εμπειρία των 2-3 μηνών, εξαιτίας του άστατου κύκλου μου ξεκινούσα απο τη 12η μέρα και έφτανα μέχρι και την 25η τρέλα...άλλες φορές την εντόπιζα άλλες όχι, είναι δύσκολο με ασταθη κύκλο και όντως καθόλου οικονομικό, πάντως εγώ είχα παραγγείλει κάτι μικρά στικάκια απο τη hometest σε πακέτα των πολλών και ήταν σε πολύ καλή τιμή, ψάξτε το κορίτσια θα γλυτώσετε πολλά χρήματα.Αυτά...καλή συνέχεια σε όλες και λίγη ακόμη έξτρα μπεμπεδόσκονη έτσι για να βρίσκεται...

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εχει καποια αναλογη περιπτωση ακουσει η ζησει....ο συζυγος μου εχει υψηλη προλακτινη και ο ανδρολογος του προτεινε αρχικα να κανει μια μαγνητικη στο κεφαλι και επειτα να επισκεφθει εναν ενδοκρινολογο.

Εχω σαλταρει....εχει καποια την καλοσυνη να με ενημερωσει;

Link to comment
Share on other sites

περιχωρα δεν εχω ακουσει ξανα,αλλα ηθελα να σε ρωτησω γιατι κανατε αυτη την εξεταση στον ανδρα σου?με φυσιολογικο σπερματοδιαγραμμα χρειαζεται τετοια εξεταση?

Link to comment
Share on other sites

κοριτσάκι καλημέρα...επειδή ζητήθηκε σας τη στέλνω...μπόλικη μπεμπεδόσκονη σε όλες και μέχρι το τέλος του μήνα εύχομαι υπέροχα νέα.Εγώ είμαι πλέον 7 εβδομάδων και έχουμε ήδη ακούσει καρδούλα, παρόλα αυτά δεν το έχω συνειδητοποιήσει ακόμα...όσο για τα τεστ ωορρηξίας που συζητάτε έχω μια μικρή εμπειρία των 2-3 μηνών, εξαιτίας του άστατου κύκλου μου ξεκινούσα απο τη 12η μέρα και έφτανα μέχρι και την 25η τρέλα...άλλες φορές την εντόπιζα άλλες όχι, είναι δύσκολο με ασταθη κύκλο και όντως καθόλου οικονομικό, πάντως εγώ είχα παραγγείλει κάτι μικρά στικάκια απο τη hometest σε πακέτα των πολλών και ήταν σε πολύ καλή τιμή, ψάξτε το κορίτσια θα γλυτώσετε πολλά χρήματα.Αυτά...καλή συνέχεια σε όλες και λίγη ακόμη έξτρα μπεμπεδόσκονη έτσι για να βρίσκεται...

 

Με το καλό!!ευχομαι μια καλή και τελειομηνη εγκυμοσύνη με ένα υγιέστατο μωράκι στην αγκαλιά σου!!ελπιζω να πιάσει η μπεμπεδοσκονη!!:D

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εχει καποια αναλογη περιπτωση ακουσει η ζησει....ο συζυγος μου εχει υψηλη προλακτινη και ο ανδρολογος του προτεινε αρχικα να κανει μια μαγνητικη στο κεφαλι και επειτα να επισκεφθει εναν ενδοκρινολογο.

Εχω σαλταρει....εχει καποια την καλοσυνη να με ενημερωσει;

 

Δεν εχω ακούσει ποτέ κατι τέτοιο.ευχομαι ολόψυχα να πάνε ολα καλα!!

Link to comment
Share on other sites

περιχωρα δεν εχω ακουσει ξανα,αλλα ηθελα να σε ρωτησω γιατι κανατε αυτη την εξεταση στον ανδρα σου?με φυσιολογικο σπερματοδιαγραμμα χρειαζεται τετοια εξεταση?

 

Καλημερα κοπελα μου.

Μαζι με το σπερματοδιαγραμμα εκανε και ορμονολογικες εξετασεις, τοσο το σπερματοδιαγραμμα 97% ακινησια, οσο και οι ορμονολογικες βλεπε υψηλη προλακτινη, δεν βγηκαν καθολου καλες. Οποτε στην επομενη επισκεψη στον ανδρολογο χρειαστηκε να ξανα δωσει αιμα, οπου και παλι η προλακτινη ηταν αυξημενη.Επομενο βημα μας ειπε ο γιατρος ειναι η μαγνητικη και ο ενδοκρινολογος. Εχω διαβασει καποια πραγματα στο ιντερνετ, αλλα αλλιως ειναι να συζητας με καποιον που εχει περασει αναλογες καταστασεις και αλλιως να διαβαζεις απλα και γενικα.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια...ξανα απογοητευμενη... :( σημερα μου ηλθε η περιοδος....τερμα τα ψεματα..:( απο αυριο ξεκιναω κλομιφαινη για πρωτη φορα και παρακολουθηση ωορρηξίας για σπερματεγχυση απο βδομαδα. θα ειναι η πρωτη φορα που ξεκινω τετοιου ειδους διαδικασια....ελπιζω και τελευταια :roll: . θελω λιγη θετικη ενεργεια αν δεν ειναι κοπος να πανε καλα αυτο το μηνα και να μην απογοητευτω για πολωστη φορα. καλη δυναμη σε ολα τα κοριτσια εδω μεσα και να ειναι καλα οι εγκυουλες της παρεας.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια...ξανα απογοητευμενη... :( σημερα μου ηλθε η περιοδος....τερμα τα ψεματα..:( απο αυριο ξεκιναω κλομιφαινη για πρωτη φορα και παρακολουθηση ωορρηξίας για σπερματεγχυση απο βδομαδα. θα ειναι η πρωτη φορα που ξεκινω τετοιου ειδους διαδικασια....ελπιζω και τελευταια :roll: . θελω λιγη θετικη ενεργεια αν δεν ειναι κοπος να πανε καλα αυτο το μηνα και να μην απογοητευτω για πολωστη φορα. καλη δυναμη σε ολα τα κοριτσια εδω μεσα και να ειναι καλα οι εγκυουλες της παρεας.

 

cat cat καλησπερα,

καλη εβδομαδα σε ολα τα κοριτσια!

 

Μη στεναχωριεσαι δωσε εμφαση στον επομενο κύκλο και εφοσον θα παρεις κλομιφαινη δες το αισιοδοξα.

Αν σε βοηθαει εγω εμεινα με κλομιφαινη στον δευτερο κύκλο προσπαθειας.

Η κυηση ηταν παλινδρομη αλλα τωρα που περασε το τριμηνο ξεκινησαμε παλι τις προσπαθειες.

Ελπίζω να πανε ολα καλα και θα πανε.

Αισιοδοξια και δυναμη να εχουμε.

Link to comment
Share on other sites

cat cat καλησπερα,

καλη εβδομαδα σε ολα τα κοριτσια!

 

Μη στεναχωριεσαι δωσε εμφαση στον επομενο κύκλο και εφοσον θα παρεις κλομιφαινη δες το αισιοδοξα.

Αν σε βοηθαει εγω εμεινα με κλομιφαινη στον δευτερο κύκλο προσπαθειας.

Η κυηση ηταν παλινδρομη αλλα τωρα που περασε το τριμηνο ξεκινησαμε παλι τις προσπαθειες.

Ελπίζω να πανε ολα καλα και θα πανε.

Αισιοδοξια και δυναμη να εχουμε.

 

σε ευχαριστω κοριτσι μου καλη τυχη να εχουμε....θα σας πω τις επομενες ημερες πως κυλαει η διαδικασια μας...:|

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...