Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ιστορίες με αίσιο τέλος για εμάς που δεν είμαστε έγκυες


Recommended Posts

Γειά σ' όλα τα κορίτσια του forum,διαβάζω τις ιστορίες σας και πραγματικά δίνεται κουράγιο και δύναμη στις συνεχώς αγωνιζόμενες μανούλες.Μια από αυτές είμαι και εγώ...Η ιστορία μου ξεκίνησε πριν απο 2 χρόνια και κάτι,όταν μετα απο 2 χρόνια έγγαμου βίου αποφασίσαμε να προσπαθήσουμε για παιδί.Όμως όταν "Ο άνθρωπος κάνει σχέδια τα βλέπει ο Θεός και γελά",έτσι λέεί ο λαός μας και άδικο δεν έχει.....Πιστέυαμε οτι με την 1η προσπάθεια θα μείνω έγκυος,αλλά οι μήνες περνούσαν και κάθε φορά έκλαιγα όταν αδιαθετούσα,ευτυχώς ο άντρας μου ήταν πιο ψύχραιμος.Μάζευα τα κομμάτια μου και πάλι από την αρχή,άγχος?Τρομερό....Η μητέρα μου έλεγε "Μην αγχώνεσαι,χαλάρωσε θα έρθει",αλλά δεν ερχόταν...Αποφασίσαμε να κάνουμε κάποιες εξετάσεις μετά από 8 άκαρπους μήνες,αποτέλεσμα όλα φυσιολογικά.Αλλάζω γυναικολόγο γιατί ο συγκεκριμένος δεν έιχε ειδικότητα στη υπογονιμότητα και κλείνω ραντεβου μ'έναν "κορυφή",από την 1η επίσκεψη χώρις να δεί τις εξετάσεις μας,μου λέει διαγνωστική λαπαροσκόπηση,έχεις ενδομητρίωση και εξωσωματική να κάνεις άδικος κόπος.Φέυγουμε,με κλάματα να εξηγω στους δικούς μου ότι χειρουργείο δεν μπαίνω χωρίς λόγο.Του δίνω μια 2η ευκαιρία πάλι τα ίδια τότε ο άντρας μου του λέει"Θα κάνουμε λαπαροσκόπηση,αλλά εαν δεν έχει κάτι δεν θα πληρωθείς",άναυδος ο γιατρός "κορυφή"!!!Φέυγουμε Θεσ/νικη σε ένα πανεπιστημιακό,βλέπει τις εξετάσεις μας και μας λέει"Ανεξήγητη υπογονιμότητα,ζευγάρια σαν και εσας κάποια στιγμή θα κάνουν μια φυσιολογική σύλληψη,αλλά ποτέ?Σε 3μήνες από τώρα ή σε 5 ή 10 χρόνια",λύση εξωσωματική.Εγώ βουρκώνω, ο άντρας μου να ρωτα λεπτομέρειες και εγώ βουβή,κάποια στιγμή με κοιτά ο αντρας μου "Δημητρούλα,δεν θέλεις?Θέλεις να περιμένουμε και άλλο?Η λύση είναι αυτή δεν έχουμε να σκεφτούμαι κάτι,να γίνουμε γονείς αυτό δεν θέλουμε?".Το οικονομικό?"Δεν χρειάζεται να απασχολείς το μυαλό σου με τέτοια θέματα,θέλω μόνο εσύ να εισαι σίγουρη και ήρεμη".Δεν σας κρύβω οτι μέσα μου δεν το είχα αποδεχτεί,περίμενα να φύγει για τη δουλειά και έκλαιγα,ρωτούσα γιατί σε έμενα,γιατί πρέπει να τραβάω όλη αυτή την ταλαιπωρία για κάτι τόσο φυσιολογικό,την μητρότητα!!!!Με λίγα λόγια, τον Σεπτέμβριο θα ολοκληρώσω την 1η εξωσωματική με 10 άριστες βλαστοκύστες.Είμαστε ευτυχισμένοι και χαρούμενοι για την επιλογή μας,νοιώθουμε σαν να είμαστε ήδη γονεις.Χρωστάω τα πάντα στον άνθρωπο που έχω δίπλα μου με έχει στηρίξει,μέχρι και τις ενέσεις μου έβαζε όταν εγώ δεν μπορούσα....Τον Οκτώβριο θα άναμένω θετική χοριακή και θα είμαι μέσα στο forum, να το μοιραστώ με τις διαδικτυακές μου φίλες.Καλή επιτυχία σ'όλες μας,να μας έχει ο Θεός γερές να μεγαλώσουμε τα παιδιά μας και να έχουμε δίπλα μας ανθρώπους να μας αγαπάνε.:D

 

 

 

 

 

 

Θα γίνουμε υπέροχοι γονείς για τα φασολάκια μας!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 6,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Θα γίνουμε υπέροχοι γονείς για τα φασολάκια μας!!!!!

demy καλημερα!η ιστορια σου πραγματικα με συγκινησε!θελω να σου πω οτι ο θεος σου εχει κανει ενα πολυ μεγαλο δωρο τον αντρα σου για το οποιο πρεπει να τον ευχαριστεις καθημερινα!θα μπορουσε να σου εδινε απλοχερα ενα παιδι αλλα εναν αντρα που να αδιαφορει για τα παντα και σε πληγωνει διαρκως οποτε μην σκεφτεσαι για τι σε εμενα!να σκεφτεσαι θετικα και συντομα θα μας πεις οτι θα γινεις μανουλα και να θυμασαι οτι αν δεν γινει τωρα θα γινει την επομενη φορα επισης ειμαι σιγουρη οτι μολις κανεις το πρωτο σου παιδακι το επομενο θα γινει φυσιολογικα.ετσι γινετε συνηθως,μολις χαλαρωσετε θα γινει και εφοσον σας το ειπε και ο γιατρος οτι ειναι δυνατον να συλλαβεις φυσιολογικα θα γινει!μην κλαις και κανε ονειρα γιατι ποτε δεν ξερεις ποσο κοντα βρισκεσαι σε αυτα!φιλια!

Link to comment
Share on other sites

demy καλημερα!η ιστορια σου πραγματικα με συγκινησε!θελω να σου πω οτι ο θεος σου εχει κανει ενα πολυ μεγαλο δωρο τον αντρα σου για το οποιο πρεπει να τον ευχαριστεις καθημερινα!θα μπορουσε να σου εδινε απλοχερα ενα παιδι αλλα εναν αντρα που να αδιαφορει για τα παντα και σε πληγωνει διαρκως οποτε μην σκεφτεσαι για τι σε εμενα!να σκεφτεσαι θετικα και συντομα θα μας πεις οτι θα γινεις μανουλα και να θυμασαι οτι αν δεν γινει τωρα θα γινει την επομενη φορα επισης ειμαι σιγουρη οτι μολις κανεις το πρωτο σου παιδακι το επομενο θα γινει φυσιολογικα.ετσι γινετε συνηθως,μολις χαλαρωσετε θα γινει και εφοσον σας το ειπε και ο γιατρος οτι ειναι δυνατον να συλλαβεις φυσιολογικα θα γινει!μην κλαις και κανε ονειρα γιατι ποτε δεν ξερεις ποσο κοντα βρισκεσαι σε αυτα!φιλια!

Babyplace,η ιστορία μου είναι η αλήθεια μου......αυτό που περνάμε αρκετές δυστυχώς μέχρι να ζήσουμε το θάυμα της μητρότητας.Ευχαριστώ τον άντρα μου,για την στήριξή του και την ψυχραιμία του αυτά τα χρόνια.Πόλλές φορές,ο ερχομός ένος παιδιού κάποια ζευγάρια τα κάνει πιο αγαπημένα και άλλα απομακρύνονται...από αυτό που έγραψες θα ήθελα να απέυχομαι ότι μπορεί να συμβαίνει κάτι τέτοιο σε σένα,θα το πάρω ως παράδειγμα.Πάντως για μας η 1η προσπάθεια μας είχε θετικό αποτέλεσμα...Διανύω την 5η εβδομάδα κυήσεως και έχω διδυμάκια!!!Ευχομαι όλες οι γυναίκες να το ζήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Babyplace,η ιστορία μου είναι η αλήθεια μου......αυτό που περνάμε αρκετές δυστυχώς μέχρι να ζήσουμε το θάυμα της μητρότητας.Ευχαριστώ τον άντρα μου,για την στήριξή του και την ψυχραιμία του αυτά τα χρόνια.Πόλλές φορές,ο ερχομός ένος παιδιού κάποια ζευγάρια τα κάνει πιο αγαπημένα και άλλα απομακρύνονται...από αυτό που έγραψες θα ήθελα να απέυχομαι ότι μπορεί να συμβαίνει κάτι τέτοιο σε σένα,θα το πάρω ως παράδειγμα.Πάντως για μας η 1η προσπάθεια μας είχε θετικό αποτέλεσμα...Διανύω την 5η εβδομάδα κυήσεως και έχω διδυμάκια!!!Ευχομαι όλες οι γυναίκες να το ζήσουν.

 

οχι οχι δεν συμβαινει κατι τετοιο σε εμενα!χαρηκα παρα πολυ παρολο που δεν γνωριζομαστε!ευχομαι να εχεις 9 υπεροχους μηνες και να γεννησεις 2 υπεροχα μωρακια!συγχαρητηρια!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

 

Προσπαθούσα με τον άντρα μου 8 μήνες και τελικά αυτός ήταν ο τυχερός. Είμαι στην 5η βδομάδα κύησης και είμαι πάρα πολύ ευτυχισμένη. Εριξα πολύ κλάμα πάνω από το τεστ εγκυμοσύνης όταν το είδα. Ημουν σίγουρη πλέον ότι δεν θα μπορούσα να κάνω παιδί χωρίς βοήθεια. Κι όμως! Ευχομαι μέσα από την καρδιά μου σε όλες να έχουν σύντομα το ίδιο συναίσθημα. Είμαι ήδη ερωτευμένη με το παιδί μου και αναγκάζω τον άντρα μου να του μιλάει από τωρα κι ας είναι ακόμα σαν σποράκι. (Τον άντρα μου εκπαιδέυω όχι το παιδι, χαχαχαχαχαχα)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σας,

 

Προσπαθούσα με τον άντρα μου 8 μήνες και τελικά αυτός ήταν ο τυχερός. Είμαι στην 5η βδομάδα κύησης και είμαι πάρα πολύ ευτυχισμένη. Εριξα πολύ κλάμα πάνω από το τεστ εγκυμοσύνης όταν το είδα. Ημουν σίγουρη πλέον ότι δεν θα μπορούσα να κάνω παιδί χωρίς βοήθεια. Κι όμως! Ευχομαι μέσα από την καρδιά μου σε όλες να έχουν σύντομα το ίδιο συναίσθημα. Είμαι ήδη ερωτευμένη με το παιδί μου και αναγκάζω τον άντρα μου να του μιλάει από τωρα κι ας είναι ακόμα σαν σποράκι. (Τον άντρα μου εκπαιδέυω όχι το παιδι, χαχαχαχαχαχα)

Μπραβο κοριτσι μου.Συγχαρητηρια!!! Σου ευχομαι ενα γερο και δυνατο παιδακι!! :P:p

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια καλησπερα! Εγω τελειωσα την 6μηνη θεραπεια μου για την ενδομητριωση τελος Σεπτεβρη και περιμενω ακομα να μου ερθει περιοδος....ο γιατρος μου ειπε οτι ειναι φυσιολογικο και να περιμενω μεχρι 10 Νοεμβρη...αν δε μου ερθει θα μου κανει υπερηχο και αν ολα ειναι καλα θα μου δωσει χαπι να αδιαθετησω....εγω ολο αυτο το καιρο εχω τσιμπηματακια χαμηλα αλλα περιοδος πουθενα....1 μερα ειχα βγαλει και μια καφε βλεννα αλλα τιποτα αλλο παραπερα...η μητερα μου ειπε μηπως επειδη ειχα ερθει σε επαφη πριν 4 μερες εγινε καμμια συλληψη και αυτο το καφε ηταν απο την εμφυτευση....εγω το θεωρω απιθανο βεβαια να ειμαι εγκυος μετα απο 6 μηνες χωρις περιοδο(εξαιτιας των χαπιων) και να εμεινα με τη πρωτη....ισως ειναι οργανικο....δε θελω να εξαπατομαι....αφηστε που δε ξερω ποτε περιπου θα μου ερθει για να υπολογιζα και τις μερες....

Εσεις τι λετε?:P

Link to comment
Share on other sites

Γλυκιά μου με το καλό να έρθουν όλα τα καλά της εγκυμοσύνης και της γέννας..Με ένα δυνατό σποράκι. Τόσο καιρό βλέπω την αγωνία σου και τώρα να τοοοοο!!! Καλή τυχη γλυκια μου. Μακάρι κι εμείς σύντομα να έχουμε την τύχη σου.

Link to comment
Share on other sites

POLINA μου σε ευχαριστω για τις ευχες σου....με συγκινησες πολυ! Σήμερα το πρωι έκανα 1 τεστ εγκυμοσυνης να δω τι γινεται και οπως το περιμενα βγηκε αρνητικο....επομενο ηταν βεβαια. Τωρα θα περιμενω τη περιοδο και θα συνεχισω τις επαφες μηπως και με την αλλαγη τωρα της θεραπειας πιασω στη τυχη κανενα σπορακι....6 μηνες χωρις περιοδο και τωρα ο οργανισμος πρεπει να ξαναεπανακινησει.....μηπως σταθω τυχερη και κανω ωοορηξια μεχρι να μου ερθει η περιοδος....ποιος ξερει....

Link to comment
Share on other sites

POLINA μου σε ευχαριστω για τις ευχες σου....με συγκινησες πολυ! Σήμερα το πρωι έκανα 1 τεστ εγκυμοσυνης να δω τι γινεται και οπως το περιμενα βγηκε αρνητικο....επομενο ηταν βεβαια. Τωρα θα περιμενω τη περιοδο και θα συνεχισω τις επαφες μηπως και με την αλλαγη τωρα της θεραπειας πιασω στη τυχη κανενα σπορακι....6 μηνες χωρις περιοδο και τωρα ο οργανισμος πρεπει να ξαναεπανακινησει.....μηπως σταθω τυχερη και κανω ωοορηξια μεχρι να μου ερθει η περιοδος....ποιος ξερει....

σου ευχομαι και εγω τα καλυτερα!! θα δεις.. μανουλες θα γινουμε!!!:P:p

Link to comment
Share on other sites

Εχω πολυ λιγο χρονο πλεον στη διαθεση μου αλλα αξιζει να αφιερωσω λιγο για να δωσω δυναμη κ κουραγιο σε οσα κοριτσια το εχουν αναγκη.

τον Ιανουαριο του 2012 ειχα μια παλλινδρομη στην 9η εβδομαδα μετα απο 1 1/2 χρονο προσπαθειων. Κλαμα στεναχωρια αγχος για το τι μπορει να συμβαινει. Διαβαζα συνεχεια ιστοριες κ νομιζα οτι επασχα απο τα παντα οσα διαβαζα. Ο γιατρος μου ειπε τυχαιο γεγονος. Κ ειχε δικιο. Σημερα κραταω στα χερια μου την 3 μηνων κορουλα μου κ ολα φανταζουν τοσο μακρυνα! Μην το βαζετε κατω! Υπομονη κ ολα θα γινουν!

veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχω πολυ λιγο χρονο πλεον στη διαθεση μου αλλα αξιζει να αφιερωσω λιγο για να δωσω δυναμη κ κουραγιο σε οσα κοριτσια το εχουν αναγκη.

τον Ιανουαριο του 2012 ειχα μια παλλινδρομη στην 9η εβδομαδα μετα απο 1 1/2 χρονο προσπαθειων. Κλαμα στεναχωρια αγχος για το τι μπορει να συμβαινει. Διαβαζα συνεχεια ιστοριες κ νομιζα οτι επασχα απο τα παντα οσα διαβαζα. Ο γιατρος μου ειπε τυχαιο γεγονος. Κ ειχε δικιο. Σημερα κραταω στα χερια μου την 3 μηνων κορουλα μου κ ολα φανταζουν τοσο μακρυνα! Μην το βαζετε κατω! Υπομονη κ ολα θα γινουν!

να σου ζησει κοριτσι μου! να ειναι γερο και δυνατο το μωρακι σου!! υπομονη και πιστη χρειαζεται.. :P:p. ολες θα γινουμε μανουλες!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα!!!Ενω τόσες μέρες εκανα τεστ ωοορηξιας και εβγαιναν αρνητικα ειπα οτι αυτο το μηνα δε θα κανω γιατι ειμαι ακομη υπο την επιδραση της θεραπειας....αλλα χθες μου ειχε μεινει ενα τελευταιο και λεω ''Δε το κάνω?'' και βγηκε θετικό!!!!!!!!Ηρθα σε επαφη χωρις να χασω χρόνο μήπως και σταθώ τυχερή!!!Μακαρι να εχω καλα νεα να σας πω τον αλλο μηνα ....

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κορίτσια!

θα ηθελα να σας ρωτησω οταν τελειωνει ο αντρας σας μεσα τα υγρα του βγαινουν απο τον κολπο σας;

εμένα τρέχει σαν καταράκτης συμβαίνει σε εσάς;

ντρέπομαι να ρωτήσω τον γυναικολόγο μου.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κορίτσια!

θα ηθελα να σας ρωτησω οταν τελειωνει ο αντρας σας μεσα τα υγρα του βγαινουν απο τον κολπο σας;

εμένα τρέχει σαν καταράκτης συμβαίνει σε εσάς;

ντρέπομαι να ρωτήσω τον γυναικολόγο μου.

Συμβαίνει...δεν ξέρω αν αξιολογείται...

Να ρωτήσεις όμως το γυναικολόγο σου...να τον ρωτάς τα πάντα!!! μη ντρέπεσαι! Γι'αυτό υπάρχουν, κατ'αρχήν!!...και πληρώνονται αδρά!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα σε όλες!

Το όνομά μου είναι Πένυ και είμαι καινούργια στο φόρουμ!

Ο λόγος που γράφτηκα είναι γιατί τα τελευταία 2 χρόνια ανακάλυψα ότι έχω ένα ινομύωμα 2,6 εκατοστών στη μήτρα το οποίο κατα τα 2/3 προβάλει μέσα στη μήτρα και το υπόλοιπο 1/3 βρίσκεται μέσα στο τοίχωμα (υποβλεννογόνιο ινομύωμα). Έχω πάρει την γνώμη από 4 διαφορετικούς γιατρούς, με τελευταίο τον κύριο Χανδακά. Όλοι μου είπαν ότι πρέπει να αφαιρεθεί, γιατί αλλιώς δεν θα μπορέσω να συλλάβω, και οι 2 από αυτούς μου πρότειναν την λαπαροσκοπική χειρουργική. Αυτό που ψάχνω τώρα είναι γνώμες καθώς και περιπτώσεις γυναικών που είχαν παρόμοια εμπειρια. Μετά από μια τέτοια επέμβαση θα μπορέσω να μείνω έγκυος? Υπάρχουν δυσκολίες μετά? Επίσης, υπάρχει κάποια που να γνωρίζει τον κύριο Χανδακά σαν γιατρό??? Και αν ναι, τι γνώμη έχει? Ελπίζω να μην σας κούρασα (πολύ) με τις ερωτήσεις μου!

Να προσθέσω επίσης ότι δεν έχω κάνει ακόμη παιδάκι κι ότι είμαι 33 χρονών.

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα σε όλες!

Το όνομά μου είναι Πένυ και είμαι καινούργια στο φόρουμ!

Ο λόγος που γράφτηκα είναι γιατί τα τελευταία 2 χρόνια ανακάλυψα ότι έχω ένα ινομύωμα 2,6 εκατοστών στη μήτρα το οποίο κατα τα 2/3 προβάλει μέσα στη μήτρα και το υπόλοιπο 1/3 βρίσκεται μέσα στο τοίχωμα (υποβλεννογόνιο ινομύωμα). Έχω πάρει την γνώμη από 4 διαφορετικούς γιατρούς, με τελευταίο τον κύριο Χανδακά. Όλοι μου είπαν ότι πρέπει να αφαιρεθεί, γιατί αλλιώς δεν θα μπορέσω να συλλάβω, και οι 2 από αυτούς μου πρότειναν την λαπαροσκοπική χειρουργική. Αυτό που ψάχνω τώρα είναι γνώμες καθώς και περιπτώσεις γυναικών που είχαν παρόμοια εμπειρια. Μετά από μια τέτοια επέμβαση θα μπορέσω να μείνω έγκυος? Υπάρχουν δυσκολίες μετά? Επίσης, υπάρχει κάποια που να γνωρίζει τον κύριο Χανδακά σαν γιατρό??? Και αν ναι, τι γνώμη έχει? Ελπίζω να μην σας κούρασα (πολύ) με τις ερωτήσεις μου!

Να προσθέσω επίσης ότι δεν έχω κάνει ακόμη παιδάκι κι ότι είμαι 33 χρονών.

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο σας!

καλησπερα! η λαπαροσκοπηση που θα κανεις,δεν σε εμποδιζει να μεινεις εγκυος μετα! εγω ειχα ινομυωμα 10 εκατοστα(ηταν δικο μου λαθος που το αφησα και μεγαλωσε τοσο πολυ!),και εκανα καισαρικη για να βγει! εχω μεινει εγκυος απο τοτε 2 φορες!. τον κυριο χανδακα δεν τον ξερω.μην το αφησεις να μεγαλωνει....

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! η λαπαροσκοπηση που θα κανεις,δεν σε εμποδιζει να μεινεις εγκυος μετα! εγω ειχα ινομυωμα 10 εκατοστα(ηταν δικο μου λαθος που το αφησα και μεγαλωσε τοσο πολυ!),και εκανα καισαρικη για να βγει! εχω μεινει εγκυος απο τοτε 2 φορες!. τον κυριο χανδακα δεν τον ξερω.μην το αφησεις να μεγαλωνει....

 

 

 

 

σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! ναι για την καισαρική τομή μου είχε πει ένας γιατρός αλλά η αλήθεια είναι φοβήθηκα. στην πλειοψηφία τους πάντως μου είπαν ότι επειδή είναι σχετικά μικρό ακόμη με παίρνει λαπαροσκόπηση.

Link to comment
Share on other sites

σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! ναι για την καισαρική τομή μου είχε πει ένας γιατρός αλλά η αλήθεια είναι φοβήθηκα. στην πλειοψηφία τους πάντως μου είπαν ότι επειδή είναι σχετικά μικρό ακόμη με παίρνει λαπαροσκόπηση.

εννοηται οτι ειναι μικρο! λαπαροσκοπηση θα πρεπει να κανεις! σου ευχομαι καλη επιτυχια!!:P:p

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...