Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ιστορίες με αίσιο τέλος για εμάς που δεν είμαστε έγκυες


Recommended Posts

Γεια σου Mirina μου! Εύχομαι να μη χρειαστεί να κάνεις εξετάσεις!!!;)

Εγώ σήμερα έκανα τη σαλπιγγογραφία, δεν μπορώ να πω ότι πονάει, πιο πολύ ένα κάψιμο ένιωσα κι έναν έντονο πόνο περιόδου που κρατάει δυο λεπτα μόνο ευτυχώς...

Πριν από αυτήν είχα κάνει ορμονολογικές εξετάσεις (προγεστερόνη, προλακτίνη και άλλες δυο), έκανα και εξετάσεις για θυροειδή για να το αποκλείσουμε και αυτό, υπέρηχο άνω και κάτω κοιλίας και φυσικά το σπερμοδιάγραμμα του άντρα μου.

Τώρα πιο εξειδικευμένες εξετάσεις δεν έχω κάνει, για ενδομητρίωση π.χ. που λένε ότι είναι πολλές φορές υπαίτια της υπογονιμότητας...

Ελπίζω να βοήθησα! :)

 

Σ ευχαριστω πολυ :) κ φυσικα βοηθήσες !! Τα αποτελέσματα βγαίνουν γρήγορα;; Κ το σπερμοδιαγραμμα ποτε βγαίνει;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 6,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σ ευχαριστω πολυ :) κ φυσικα βοηθήσες !! Τα αποτελέσματα βγαίνουν γρήγορα;; Κ το σπερμοδιαγραμμα ποτε βγαίνει;

Στη σαλπιγγογραφία στο λένε εκείνη τη στιγμή ακριβώς, το σπερμοδιάγραμμα βγαίνει την ίδια μέρα και οι άλλες εξετάσεις επίσης. Βέβαια εμείς τις κάναμε σε μικροβιολογικό και μετά έμαθα πως μάλλον σε πυρηνικό θα έπρεπε να πάμε για πιο έγκυρα αποτελέσματα.

kgi3p2?r=1359388468
Link to comment
Share on other sites

Στη σαλπιγγογραφία στο λένε εκείνη τη στιγμή ακριβώς, το σπερμοδιάγραμμα βγαίνει την ίδια μέρα και οι άλλες εξετάσεις επίσης. Βέβαια εμείς τις κάναμε σε μικροβιολογικό και μετά έμαθα πως μάλλον σε πυρηνικό θα έπρεπε να πάμε για πιο έγκυρα αποτελέσματα.

 

Τι ειναι το πυρηνικό ; Πω πω ειμαι εντελώς άσχετη :( αυτο που θέλω να βγαίνει γρήγορα ειναι το σπερμοδιαγραμμα γιατι ο αντρουλης μου αγχωνεται παρα πολυ ! Ο Γυναικολογος μου βέβαια μου είχε πει να κανουμε εξετάσεις το Σεπτέμβρη,αν δεν εχω συλλάβει μεχρι τότε ! Απλα εγω θέλω να ξέρω απο τώρα αν τρέχει κατι ! Εσένα πια ειναι η αποψη σου; Ποσο καιρο προσπαθείτε εσείς κ κάνατε εξετάσεις ;;

Link to comment
Share on other sites

Τι ειναι το πυρηνικό ; Πω πω ειμαι εντελώς άσχετη :( αυτο που θέλω να βγαίνει γρήγορα ειναι το σπερμοδιαγραμμα γιατι ο αντρουλης μου αγχωνεται παρα πολυ ! Ο Γυναικολογος μου βέβαια μου είχε πει να κανουμε εξετάσεις το Σεπτέμβρη,αν δεν εχω συλλάβει μεχρι τότε ! Απλα εγω θέλω να ξέρω απο τώρα αν τρέχει κατι ! Εσένα πια ειναι η αποψη σου; Ποσο καιρο προσπαθείτε εσείς κ κάνατε εξετάσεις ;;

 

Πυρηνικός γιατρός, είναι πιο εξειδικευμένος από τον μικροβιολόγο. Αμέσως βγαίνουν και γιατί να μην ξέρετε τι συμβαίνει; Τον Σεπτέμβρη που σας είπε ο γιατρός πόσο καιρό συμπληρώνετε; Αν είναι πάνω από χρόνος, θεωρώ ότι καλό θα είναι σιγά σιγά να αρχίσετε να το ψάχνετε...

Εμείς αρχίσαμε αυτές τις εξετάσεις στον 1,5 χρόνο προσπαθειών, δοκίμασα και 2 μήνες με χάπια σερπαφάρ και τώρα "ολοκληρώθηκα" με τη σαλπιγγογραφία. Σε 2 μήνες θα κλείσουμε 2 χρόνια :)

kgi3p2?r=1359388468
Link to comment
Share on other sites

mama123 ποσο κουραγιο μας δινεις δεν λεγετε . Εγω σημερα εμαθα οτι η κολλητη μου ειναι εγκυος στο τριτο της . Ποσο πολυ χαρηκα κ συναμα απογοητευτηκα για μενα , αλλα εχω καταλαβει πια οτι το ανχος δεν οδηγει πουθενα .

mirina το σπερμοδιαγραμμα βγαινει αμεσως , αν κανεις κ σαλπιγγογραφια κ ολα ειναι ενταξει να μην φοβασαι τιποτα , συντομα θα γινεις μανουλα . Οι σαλπιγγες ειναι πολυ βασικο να δουλευουν σωστα . ρωτα κ εμενα που εχω κανει δυο σαλπιγγογραφιες με δυο διαφορετικα αποτελεσματα .....Ξερεις τι τραβηξα οταν μου εβγαλαν την μια βουλωμενη ? Απο το ανχος επαθα ψυχολογικο οτι φυσιολογικα δεν προκειται να κανουμε ποτε παιδι . Αλλα η δευτερη διεψευσε την πρωτη κ καπως πηρα τα πανω μου .

Εσεις κοριτσια θα κανατε εξωσωματικη ? Υπαρχει καποια που το σκεφτεται ? Εγω νομιζω οτι εκει θα καταληξω συντομα .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εσεις κοριτσια θα κανατε εξωσωματικη ? Υπαρχει καποια που το σκεφτεται ? Εγω νομιζω οτι εκει θα καταληξω συντομα .

 

Γεωργίτσα μου εγώ ακόμα ελπίζω να μη χρειαστεί να φτάσω εκεί. Και αν τελικά η μοίρα θέλει να καταλήξω κι εγώ εκεί, δεν το βλέπω για το άμεσο μέλλον. Γιατί αν πρόκειται για ανεξήγητη υπογονιμότητα τότε αξίζει να χαλαρώσουμε, να το αφήσουμε στην τύχη και όποτε έρθει. Θεωρώ ότι είναι πολύ ψυχοφθόρες διαδικασίες και εγώ τουλάχιστον δεν είμαι ακόμα έτοιμη για κάτι τέτοιο...:|

kgi3p2?r=1359388468
Link to comment
Share on other sites

Ξεκινήσαμε προσπάθειες τον Αύγουστο !! Είχαμε κ εκείνη την ατυχία τον Νοέμβριο κ στεναχωριεμαι :(

Nα μη στενοχωριέσαι κορίτσι μου, είναι πολύ μικρό το διάστημα ακόμα...έχει δίκιο ο γιατρός σου, πρέπει να κλείσετε τουλάχιστον ένα χρόνο προτού ξεκινήσετε να το ψάχνετε καλύτερα. Αν και μπορεί να μην χρειαστεί να φτάσετε μέχρι τότε...:rolleyes:

Πάντως και αυτή η ατυχία σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα είναι ενθαρρυντική. Μην απογοητεύεσαι και θα ξαναέρθει! :-D

kgi3p2?r=1359388468
Link to comment
Share on other sites

Nα μη στενοχωριέσαι κορίτσι μου, είναι πολύ μικρό το διάστημα ακόμα...έχει δίκιο ο γιατρός σου, πρέπει να κλείσετε τουλάχιστον ένα χρόνο προτού ξεκινήσετε να το ψάχνετε καλύτερα. Αν και μπορεί να μην χρειαστεί να φτάσετε μέχρι τότε...:rolleyes:

Πάντως και αυτή η ατυχία σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα είναι ενθαρρυντική. Μην απογοητεύεσαι και θα ξαναέρθει! :-D

 

Σ ευχαριστω παρα πολυ :) δεν φαντάζεσαι ποσο περιμένω να διαβάσω μια μερα οτι κάποια κοπέλα εδω μέσα τα κατάφερε !!! Αλλα θα γίνει σε ολες ειμαι σίγουρη !!! Οπότε λες να μην πάμε ακόμα για εξετάσεις;;

Link to comment
Share on other sites

Δεν παιζει ομως ρολο κ η ηλικα ? Εγω ονειρευομουνα να κανω μικρη παιδια αλλα δεν μας εκατσε .Μηπως εσεις κοριτσια ειστε πολυ μικρες για αυτο δεν ανχωνεστε ? Σε ποια ηλικια βρισκεστε ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν παιζει ομως ρολο κ η ηλικα ? Εγω ονειρευομουνα να κανω μικρη παιδια αλλα δεν μας εκατσε .Μηπως εσεις κοριτσια ειστε πολυ μικρες για αυτο δεν ανχωνεστε ? Σε ποια ηλικια βρισκεστε ?

 

Εμένα μικρή δεν με λες :) τον Αύγουστο γίνομαι 32 !

Link to comment
Share on other sites

μεγαλη κουβεντα ειπες τωρα , να μαθαινουμε ευχαριστα νεα . κ για μας ειναι πιο ευχαριστο το γεγονος γιατι εχουμε προσπαθησει κ ταλαιπωρηθει πολυ . κ ειμαστε για χειροκροτημα.........

Link to comment
Share on other sites

Δεν παιζει ομως ρολο κ η ηλικα ? Εγω ονειρευομουνα να κανω μικρη παιδια αλλα δεν μας εκατσε .Μηπως εσεις κοριτσια ειστε πολυ μικρες για αυτο δεν ανχωνεστε ? Σε ποια ηλικια βρισκεστε ?

Xαχα και εγώ μικρή ήθελα να κάνω παιδιά, στα 27 για την ακρίβεια! Βλέπεις δεν ήθελα να πάθω το ίδιο που συνέβη στη μαμά μου: με έκανε μεγάλη. Και επειδή πάντα είχαμε τις διαφωνίες μας, έλεγα πως οφείλεται σε αυτό...:rolleyes:

Όμως η ζωή δεν στα φέρνει όπως τα θες πάντα και τελικά συμβαίνει να παθαίνεις αυτό που φοβάσαι πιο πολύ...Εγώ πριν λίγες μέρες έκλεισα τα 35, ούτε εμένα με λες και μικρή ;)

Εσυ γεωργίτσα πόσο είσαι;

kgi3p2?r=1359388468
Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω παρα πολυ :) δεν φαντάζεσαι ποσο περιμένω να διαβάσω μια μερα οτι κάποια κοπέλα εδω μέσα τα κατάφερε !!! Αλλα θα γίνει σε ολες ειμαι σίγουρη !!! Οπότε λες να μην πάμε ακόμα για εξετάσεις;;

Έτσι λέω να μην κάνετε τίποτα ακόμα. Προσπαθείστε να χαλαρώσετε, σκεφτείτε και εμάς που κλείνουμε 2 και άλλες κοπέλες 3 και βάλε χρόνια και θα έρθει. Και αν μέχρι τον Σεπτέμβρη δεν, ε τότε ψάξτε το λιγάκι :)

kgi3p2?r=1359388468
Link to comment
Share on other sites

Έτσι λέω να μην κάνετε τίποτα ακόμα. Προσπαθείστε να χαλαρώσετε, σκεφτείτε και εμάς που κλείνουμε 2 και άλλες κοπέλες 3 και βάλε χρόνια και θα έρθει. Και αν μέχρι τον Σεπτέμβρη δεν, ε τότε ψάξτε το λιγάκι :)

 

Να σαι καλα :) με ηρεμησες αρκετά !!! Η βλακεία που μ επιρρεαζει ειναι που ρωτάνε όλοι....ποτε θα κάνετε παιδάκι κ αλλα τετοια !! Πως να το ξεπεράσω αυτο;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Mirina μου έχει δίκιο ο γιατρός σου.Είναι νωρίς ακόμα.Συνήθως μετά το χρόνο αρχίζουν οι εξετάσεις,εκτός αν το ζευγάρι είναι από 35 και πάνω που εκεί μπορεί να αρχίσουν και στο εξάμηνο.Οι αρχικές εξετάσεις είναι το σπερμοδιάγραμμα για τον άντρα σου και για σένα οι ορμονολογικές,εγώ είχα κάνει και προγενητικό έλεγχο(μην αγχώνεσαι αίμα σου παίρνουν),καλλιέργια κολπικού υγρού(σαν το παπ τεστ είναι) και σαλπιγγογραφία.Σου εύχομαι να μην χρειαστεί να τις μάθεις πιο αναλυτικά.Και μην αγχώνεσαι δεν είσαι μεγάλη.Είσαι για μένα στην πιο κατάλληλη ηλικία.

Εγώ είμαι 35 και πάμε για εξωσωματική το καλοκαίρι,αφού έχουμε πρόβλημα στο σπέρμα.Είχα και εγώ ανατομικό πρόβλημα στη μήτρα,αλλά το διώρθωσα με υστεροσκόπηση.Εμείς βέβαια τον Ιούνιο κλείνουμε και 2 χρόνια προσπαθειών,οπότε δεν μας πολυπαίρνει να περιμένουμε.Θα βελτιώσουμε όσο μπορούμε και αν μπορούμε το σπέρμα,αλλά την εξωσωματική δεν το βλέπω να την αποφεύγουμε.Ούτε και εγώ ήθελα να μπω σε αυτή την διαδικασία,αλλά σκέφτομαι ότι ευτυχώς που υπάρχουν και οι μέθοδοι υποβοηθούμενης αναπαραγωγής,γιατί αλλιώς μάλλον σκούρα τα έβλεπα τα πράγματα.

mama 123 σε ευχαριστούμε που μας δίνεις κουράγιο και να χαίρεσαι τα μπουμπουκάκια σου και φυσικά τον αντρούλη σου,που σε βοηθά τόσο πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλα :) με ηρεμησες αρκετά !!! Η βλακεία που μ επιρρεαζει ειναι που ρωτάνε όλοι....ποτε θα κάνετε παιδάκι κ αλλα τετοια !! Πως να το ξεπεράσω αυτο;;;

Oουυυυ έχεις να ακούσεις τέτοια...και από κοντινά σου πρόσωπα και εκεί πονάει πιο πολύ...Εγώ στην αρχή γελούσα, μετά θύμωνα και γινόμουν επιθετική με όποιον μου έλεγε κάτι, μετά άρχισα να αμύνομαι και να τους λέω τι τα θες τα παιδιά με τέτοια κρίση...τώρα τελευταία κοιτάω προς τον ουρανό και λέω "ό,τι θέλει ο Ύψιστος" χαχα...το πιστεύω δηλαδή, απλά το κάνω πιο μελοδραματικό...:P

Αν και τελευταία την έχουν ψιλιαστεί τη δουλειά, οι κοντινοί μου δεν ρωτάνε καν απλά σε κάθε γιορτή και οπουδήποτε θα υψώσεις ποτήρι θα σου πουν "γρήγορα και εσείς ένα"...χαμογελάς και λες ευχαριστώ...;)

kgi3p2?r=1359388468
Link to comment
Share on other sites

Roubies αυτο που λες ειναι η μεγαλύτερη αλήθεια !! Πρεπει να καταλάβουμε ολες οτι εχει προχωρήσει παρα πολυ η επιστήμη κ γ αυτο το λογο θα γίνουμε ολες μαζι μανουλες :)

Link to comment
Share on other sites

Oουυυυ έχεις να ακούσεις τέτοια...και από κοντινά σου πρόσωπα και εκεί πονάει πιο πολύ...Εγώ στην αρχή γελούσα, μετά θύμωνα και γινόμουν επιθετική με όποιον μου έλεγε κάτι, μετά άρχισα να αμύνομαι και να τους λέω τι τα θες τα παιδιά με τέτοια κρίση...τώρα τελευταία κοιτάω προς τον ουρανό και λέω "ό,τι θέλει ο Ύψιστος" χαχα...το πιστεύω δηλαδή, απλά το κάνω πιο μελοδραματικό...:P

Αν και τελευταία την έχουν ψιλιαστεί τη δουλειά, οι κοντινοί μου δεν ρωτάνε καν απλά σε κάθε γιορτή και οπουδήποτε θα υψώσεις ποτήρι θα σου πουν "γρήγορα και εσείς ένα"...χαμογελάς και λες ευχαριστώ...;)

 

Θ ακολουθήσω τη δικη σου τακτική λοιπόν κ γω :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Xαχα και εγώ μικρή ήθελα να κάνω παιδιά, στα 27 για την ακρίβεια! Βλέπεις δεν ήθελα να πάθω το ίδιο που συνέβη στη μαμά μου: με έκανε μεγάλη. Και επειδή πάντα είχαμε τις διαφωνίες μας, έλεγα πως οφείλεται σε αυτό...:rolleyes:

Όμως η ζωή δεν στα φέρνει όπως τα θες πάντα και τελικά συμβαίνει να παθαίνεις αυτό που φοβάσαι πιο πολύ...Εγώ πριν λίγες μέρες έκλεισα τα 35, ούτε εμένα με λες και μικρή ;)

Εσυ γεωργίτσα πόσο είσαι;

ειμαι 28 , ουτε μικρη ουτε μεγαλη . πολυ καλη ηλικια για παιδακι. κ οντως καλο ειναι να εισαι μικρη κ να μεγαλωνεις μαζι με τα παιδια .

Link to comment
Share on other sites

ειμαι 28 , ουτε μικρη ουτε μεγαλη . πολυ καλη ηλικια για παιδακι. κ οντως καλο ειναι να εισαι μικρη κ να μεγαλωνεις μαζι με τα παιδια .

 

28...τι ωραία ηλικία! Μια χαρά μικρή είσαι, απορώ γιατί αγχώνεσαι και σκέφτεσαι από τώρα τις εξωσωματικές...εκτός και συντρέχουν άλλοι λόγοι που καθιστούν αδύνατη τη φυσιολογική σύλληψη.

Εύχομαι να γίνεις σύντομα μια νέα μανούλα, μην κοιτάς εμάς τις γριές!!!:lol:

kgi3p2?r=1359388468
Link to comment
Share on other sites

Θ ακολουθήσω τη δικη σου τακτική λοιπόν κ γω :) :) :)

Εγω ειμαι 3 χρονια παντρεμενη οποτε φανταζεστε τι γινεται . Οι γονεις μου δεν μας πιεσαν ποτε για τιποτα , ουτε ποτε συζητανε γιαυτο , παντα λενε εσεις ξερετε . Μα οι αλλοι ολοι ειναι τοσο εκνευριστικοι που ειναι κ ενας λογος που εχω ανχωθει τοσο . Αντε ποτε θα κανετε παιδι στα 40 ? Αντε εισαι τοσα χρονια παντρεμενη κλπ. Οσπου το ανχος με κατεκλεισε κ τρελαθηκα , ο αντρας μου δεν καταλαβαινει απο αυτα . Παντα μου ελεγε να μην δινω σημασια , αλλα καλα το λες αλλα δεν το κανεις . Και μετα απαντουσα κ εγω για την κριση , οτι θα γινει αυτο συντομα , οτι τωρα θα ξεκινησουμε κ εμεις ελευθερα κλπ. Ψεματα ψεματα ηθελα να φωναξω , να πω την αληθεια αλλα μετα το επερνα στραβα κ ελεγα αν θες παιδι κανε εσυ (κ ας μου το ελεγε κ καποιος η καποια που ηταν 60 χρονων) ελεγα κανε εσυ .:(

Link to comment
Share on other sites

28...τι ωραία ηλικία! Μια χαρά μικρή είσαι, απορώ γιατί αγχώνεσαι και σκέφτεσαι από τώρα τις εξωσωματικές...εκτός και συντρέχουν άλλοι λόγοι που καθιστούν αδύνατη τη φυσιολογική σύλληψη.

Εύχομαι να γίνεις σύντομα μια νέα μανούλα, μην κοιτάς εμάς τις γριές!!!:lol:

Ε οχι κ γριες :P σιγα την διαφορα , κ εγω δεν ειμαι 20 . Οχι η αληθεια ειναι οτι δεν υπαρχει καποιος λογος κ ουτε εχω κατι περα απο πολυκυστυκες(οχι σε προχωρημενο σταδιο) , κ σπερμα τελειο. Αλλα δεν καθεται με τιποτα το μωρακι κ θελω πολλα παιδια τωρα που ειμαστε μικρες σχετικα.

Link to comment
Share on other sites

Ε οχι κ γριες :P σιγα την διαφορα , κ εγω δεν ειμαι 20 . Οχι η αληθεια ειναι οτι δεν υπαρχει καποιος λογος κ ουτε εχω κατι περα απο πολυκυστυκες(οχι σε προχωρημενο σταδιο) , κ σπερμα τελειο. Αλλα δεν καθεται με τιποτα το μωρακι κ θελω πολλα παιδια τωρα που ειμαστε μικρες σχετικα.

 

Και εγώ 3 χρόνια σχεδόν πεντρεμένη, αλλά τα δυο τελευταία με ελεύθερες. Ούτε εμείς φαινεται να έχουμε κάτι, οπότε το αποδίδω στο άγχος. Όσο για τα πολλά παιδιά και μένα ήθελε ο άντρας μου αλλά τώρα του λέω "δεν βγαίνω μανούλα μου" :P

kgi3p2?r=1359388468
Link to comment
Share on other sites

Ε οχι κ γριες :P σιγα την διαφορα , κ εγω δεν ειμαι 20 . Οχι η αληθεια ειναι οτι δεν υπαρχει καποιος λογος κ ουτε εχω κατι περα απο πολυκυστυκες(οχι σε προχωρημενο σταδιο) , κ σπερμα τελειο. Αλλα δεν καθεται με τιποτα το μωρακι κ θελω πολλα παιδια τωρα που ειμαστε μικρες σχετικα.

 

28 χρονών!!!!Τι ωραία ηλικία!!!!!!Μην αγχώνεσαι και δες το χαλαρά,αφού άλλωστε δεν υπάρχει και κάποιο πρόβλημα!!!!!Τους άλλους γράφτους κανονικά.Συμφωνώ και εγώ με τον άντρα σου!!!!!!Ο καθένας κουμάντο στο σπίτι του.Αν σου λένε τίποτα εσύ θα λες ''είμαστε νέοι ακόμα,έχουμε καιρό"και από μέσα σου ρίχνε και κανένα μπινελίκι να ξεσπάς!!!!Η ζωή κορίτσια όσο δύσκολη και να είναι,είναι γλυκιά και μικρή για να την φορτώνουμε με τέτοια άγχη!!!!!Ο Θεός είναι μεγάλος και οι γιατροί(αχρείαστοι να είναι)μαζί μας.Οπότε βουρ για αγκαλίτσες χωρίς στρες και όλα θα γίνουν!!!!!:-P:razz::-P

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...