Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ιστορίες με αίσιο τέλος για εμάς που δεν είμαστε έγκυες


Recommended Posts

ποσο καιρο προσπαθειτε εσεισ?ρε γαμωτο γιατι ειναι

τοσο δυσκολο?

εμεις προσπαθουμε ενα χρονο περιπου αλλα ξερουμε οτι εχει ο ανδρας μου προβλημα στο σπερμα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 6,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εμεις προσπαθουμε ενα χρονο περιπου αλλα ξερουμε οτι εχει ο ανδρας μου προβλημα στο σπερμα...

εμενα ο αντρασ μ ειναι οκ.με μενα μαλλον κατι γίνετε.κ τωρα εσεισ τι κανετε

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι πολύ κοπέλα μου.Αχ πόσο σε καταλαβαίνω.Στις αρχές του χρόνου είχα 4 μέρες καθυστέρηση εγώ που είμαι ρολόι.Πίστεψα ότι οπωσδήποτε είμαι έγκυος,αλλά τζίφος.Και όταν συμβαίνει αυτό η απογοήτευση είναι μεγάλη.Πρέπει όμως να μην το βάζουμε κάτω.Θα κάνεις την εξέτασή σου κανονικά και χωρίς άγχος.Θα κάνουμε ό,τι πρέπει για να αποκτήσουμε ένα μωράκι.Τώρα γιατί είναι τόσο δύσκολο,τι να πω μακάρι να ήξερα.Έχω αναρωτηθεί πολλές φορές,αλλά απάντηση δεν έχω.

Πρέπει να είμαστε αισιόδοξες και να συνεχίζουμε,άλλωστε έχουμε η μια την άλλη έτσι κορίτσια?

 

ευτυχωσ που εχουμε η μια την αλλη γιατι εκτοσ απο τον πονο

θα με επνιγε και η μοναξια.εγω με το που πηρα τα αποτελεσματα το εγραψα σε σασ γιατι

θεωρω οτι ειστε οι μονεσ που θα με καταλάβετε.τουλαχιστ.ον απόκτησα τισ φιλεναδεσ μου

Link to comment
Share on other sites

ευτυχωσ που εχουμε η μια την αλλη γιατι εκτοσ απο τον πονο

θα με επνιγε και η μοναξια.εγω με το που πηρα τα αποτελεσματα το εγραψα σε σασ γιατι

θεωρω οτι ειστε οι μονεσ που θα με καταλάβετε.τουλαχιστ.ον απόκτησα τισ φιλεναδεσ μου

 

 

δυστυχως οπως ειπατε πριν.βραζουμε ολες στο ιδιο καζανι και ολες ευχομαστε να βγουμε απο αυτο και συντομα.....μη σε παιρνει απο κατω...πρεπει να εχουμε μεγαλη υπομονη και με τη βοηθεια του θεου θα γινει το θαυμα

psitp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καληλερα κοριτσια μου

 

Καλημέρα κορίτσι,πως είσαι σήμερα?Ελπίζω να νιώθεις κάπως καλύτερα.Ακόμα και εσύ να έχεις κάποιο πρόβλημα δες το θετικά.Και εννοώ θετικά με την έννοια ότι βρίσκοντας το οποιοδήποτε πρόβλημα θα σου δώσουν οι γιατροί και τη λύση.Σήμερα πια ευτυχώς η ιατρική έχει προχωρήσει πολύ και όλα λύνονται.Όποια εξέταση κάνεις θα σε φέρνει πιο κοντά στο όνειρό σου,όπως είπε και μια άλλη φίλη μας χθες.Μην φοβάσαι τις εξετάσεις και τα αποτελέσματά τους,γιατί μόνο αν βρεις τι φταίει θα το καταπολεμήσεις.

Χρειάζεται υπομονή και επιμονή.Ένα βήμα τη φορά.Τώρα θα κάνεις τη σαλπιγγογραφία και βλέπεις μετά.Εδώ θα είμαστε να συζητάμε!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα. Έχω από το Δεκέμβριο να μπω να διαβάσω και να γράψω κιόλας. Είπα να το ξεχάσω για λίγο και να μην ασχολούμαι με αυτό το θέμα. Κι εγώ προσπαθώ πολύ καιρό αλλά τζίφος. Τώρα πάλι με έπιασε να το σκέφτομαι. Και πόσο μάλλον τώρα που έχω καθυστέρηση. Φοβάμαι πολύ να πάρω τεστ γιατί ξέρω ότι θα απογοητευτώ. Λέω να το αφήσω λίγες μέρες ακόμα, γιατί πονάει και η κοιλιά μου και σκέφτομαι ότι μάλλον από το άγχος έχω καθυστέρηση. Τι να κάνω; Έχω κύκλο 28-29 ημερών και τώρα είμαι στην 34η μέρα. Η πιο μεγάλη καθυστέρηση που είχα αυτό το χρόνο ήταν μία φορά που αδιαθέτησα στην 32η μέρα. Εσείς τι θα κάνατε στη θέση μου; Δεν μπορώ άλλη απογοήτευση γι' αυτό δεν παίρνω τεστ. Έχω βάλει στόχο στον εαυτό μου να περιμένω μέχρι τη Δευτέρα. Και σε καμία περίπτωση δεν μπορώ να φανταστώ να έχω άλλο πρόβλημα. Πρώτη φορά μου συμβαίνει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα. Έχω από το Δεκέμβριο να μπω να διαβάσω και να γράψω κιόλας. Είπα να το ξεχάσω για λίγο και να μην ασχολούμαι με αυτό το θέμα. Κι εγώ προσπαθώ πολύ καιρό αλλά τζίφος. Τώρα πάλι με έπιασε να το σκέφτομαι. Και πόσο μάλλον τώρα που έχω καθυστέρηση. Φοβάμαι πολύ να πάρω τεστ γιατί ξέρω ότι θα απογοητευτώ. Λέω να το αφήσω λίγες μέρες ακόμα, γιατί πονάει και η κοιλιά μου και σκέφτομαι ότι μάλλον από το άγχος έχω καθυστέρηση. Τι να κάνω; Έχω κύκλο 28-29 ημερών και τώρα είμαι στην 34η μέρα. Η πιο μεγάλη καθυστέρηση που είχα αυτό το χρόνο ήταν μία φορά που αδιαθέτησα στην 32η μέρα. Εσείς τι θα κάνατε στη θέση μου; Δεν μπορώ άλλη απογοήτευση γι' αυτό δεν παίρνω τεστ. Έχω βάλει στόχο στον εαυτό μου να περιμένω μέχρι τη Δευτέρα. Και σε καμία περίπτωση δεν μπορώ να φανταστώ να έχω άλλο πρόβλημα. Πρώτη φορά μου συμβαίνει αυτό.

 

για μενα καλυτερα να κανει μια βητα χοριακη για να εισαι σιγουρη.

θεωρω οτι πιο πολυ πεδευεσαι ετσι.γιατι σε περιπτωση που δεν εισαι τσαμπα ονειρα παλι.μακαρι να εισαι.εχεισ κανενα συμπτωμα?ελπιζω να πανε ολα καλα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα και από εμένα. Έχω από το Δεκέμβριο να μπω να διαβάσω και να γράψω κιόλας. Είπα να το ξεχάσω για λίγο και να μην ασχολούμαι με αυτό το θέμα. Κι εγώ προσπαθώ πολύ καιρό αλλά τζίφος. Τώρα πάλι με έπιασε να το σκέφτομαι. Και πόσο μάλλον τώρα που έχω καθυστέρηση. Φοβάμαι πολύ να πάρω τεστ γιατί ξέρω ότι θα απογοητευτώ. Λέω να το αφήσω λίγες μέρες ακόμα, γιατί πονάει και η κοιλιά μου και σκέφτομαι ότι μάλλον από το άγχος έχω καθυστέρηση. Τι να κάνω; Έχω κύκλο 28-29 ημερών και τώρα είμαι στην 34η μέρα. Η πιο μεγάλη καθυστέρηση που είχα αυτό το χρόνο ήταν μία φορά που αδιαθέτησα στην 32η μέρα. Εσείς τι θα κάνατε στη θέση μου; Δεν μπορώ άλλη απογοήτευση γι' αυτό δεν παίρνω τεστ. Έχω βάλει στόχο στον εαυτό μου να περιμένω μέχρι τη Δευτέρα. Και σε καμία περίπτωση δεν μπορώ να φανταστώ να έχω άλλο πρόβλημα. Πρώτη φορά μου συμβαίνει αυτό.

 

 

και γω συμφωνω να πας να κανεις μια β-χοριακη. και τον γιατρο σου να παρεις εκεινος/η θα σου πει να κανεις εξεταση..

psitp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε κορίτσια ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Απλά φοβάμαι ότι δεν θα είμαι και άμα κάνω και χοριακή (και κοστίζει στα μικροβολιογικά έστω όσο κοστίζει) και βγει αρνητικό θα πέσω πολύ ψυχολογικά. Εσείς δηλαδή θα κάνετε χοριακή χωρίς πρώτα ένα τεστ εγκυμοσύνης;

Link to comment
Share on other sites

εμενα ο αντρασ μ ειναι οκ.με μενα μαλλον κατι γίνετε.κ τωρα εσεισ τι κανετε

εδω κ ενα μηνα περιπου ακολουθει μια θεραπεια με βιταμινες κ σε κανενα 2μηνο θα κανει ξανα σπερμοδιαγραμμα να δουμε που βρισκομαστε.Το θεμα ειναι οτι του διαγνωστηκε κ κιρσοκηλη 2ου βαθμου η οποια μας ειπαν οτι πρεπει να χειρουργηθει αφου κατα πασα πιθανοτητα εκει οφειλεται το προβλημα του σπερματος.Το θεμα ομως ειναι οτι δεν ξερουμε αν θα κανουμε την επεμβαση...υπαρχουν πολλοι που δεν ειδαν διαφορα στο σπερμα κ αλλοι που ειπαν οτι χειροτερεψε κιολας μετα την επεμβαση :confused:.

Εγω ακομα δεν εχω κανει εξετασεις...κατι που πρεπει να δρομολογηθει αμεσα...κ μεσα σε αυτα κ σαπλιγγογραφια(ετσι για μην αισθανεσαι μονη σου ;)).Αφου πρεπεινα γινουν θα τις κανω...

Επισης σκεφτομαστε προς το καλοκαιρι να δοκιμασουμε μια σπερματενγχηση...ποια ειναι η γνωμη σας?Ξερω οτι το σπερμα δεν ειναι καλο αυτη τη στιγμη αλλα ισως με τι βιταμινες καλυτερεψει:?

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε κορίτσια ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Απλά φοβάμαι ότι δεν θα είμαι και άμα κάνω και χοριακή (και κοστίζει στα μικροβολιογικά έστω όσο κοστίζει) και βγει αρνητικό θα πέσω πολύ ψυχολογικά. Εσείς δηλαδή θα κάνετε χοριακή χωρίς πρώτα ένα τεστ εγκυμοσύνης;

κοιτα, καλυτερα ειναι να κανεις χοριακη γιατι ειναι πιο σιγουρο το αποτελεσμα τα χρηματα εξαλλου ειναι τα ιδια περιπου...αλλα εαν το τεστ δεν σε αγχωνει τοσο αυτη τη στιγμη κανε το!οι μερες καθυστερησης ειναι αρκετες πιστευω οτι κ το τεστ θα δειξει!καλα αποτελεσματα ευχομαι!!!!

Link to comment
Share on other sites

εδω κ ενα μηνα περιπου ακολουθει μια θεραπεια με βιταμινες κ σε κανενα 2μηνο θα κανει ξανα σπερμοδιαγραμμα να δουμε που βρισκομαστε.Το θεμα ειναι οτι του διαγνωστηκε κ κιρσοκηλη 2ου βαθμου η οποια μας ειπαν οτι πρεπει να χειρουργηθει αφου κατα πασα πιθανοτητα εκει οφειλεται το προβλημα του σπερματος.Το θεμα ομως ειναι οτι δεν ξερουμε αν θα κανουμε την επεμβαση...υπαρχουν πολλοι που δεν ειδαν διαφορα στο σπερμα κ αλλοι που ειπαν οτι χειροτερεψε κιολας μετα την επεμβαση :confused:.

Εγω ακομα δεν εχω κανει εξετασεις...κατι που πρεπει να δρομολογηθει αμεσα...κ μεσα σε αυτα κ σαπλιγγογραφια(ετσι για μην αισθανεσαι μονη σου ;)).Αφου πρεπεινα γινουν θα τις κανω...

Επισης σκεφτομαστε προς το καλοκαιρι να δοκιμασουμε μια σπερματενγχηση...ποια ειναι η γνωμη σας?Ξερω οτι το σπερμα δεν ειναι καλο αυτη τη στιγμη αλλα ισως με τι βιταμινες καλυτερεψει:?

 

Θα ήθελα να παραθέσω και την δική μας εμπειρία όσον αφορά το σπέρμα και την κιρσοκήλη.

Στο 1ο σπερμοδιάγραμμα η κινητικότητα ήταν 12% και 8εκ σπερμ

Στο 2ο 7% και 16εκ

Μεσολάβησε θεραπεία 3 μηνών και κιρσοκήλη 2ου με 3ου βαθμού 4,5χιλ.

Άποφασίσαμε να γίνει η επέμβαση σε λίγες μέρες και βλέπουμε. Κάποιοι άνδρες έχουν βελτίωση στο σπέρμα με την θεραπεία και άλλοι όχι. Σε μας μάλλον επειδή είναι μεγάλη η κιρσοκήλη ο γιατρός είπε ότι δεν βελτιώνεται η κινητικότητα που μας ενδιαφέρει με την θεραπεία. Οπότε και εσείς πιστεύω θα τα καταφέρετε.

Στη σπερματέγχυση απομονώνουν σπερματοζ και τα επεξεργάζονται οπότε ίσως και να μπορείτε. Συμβουλευτείτε τους ειδικούς,ξέρουν.

9LS4p3.pngJWdVp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοιτα, καλυτερα ειναι να κανεις χοριακη γιατι ειναι πιο σιγουρο το αποτελεσμα τα χρηματα εξαλλου ειναι τα ιδια περιπου...αλλα εαν το τεστ δεν σε αγχωνει τοσο αυτη τη στιγμη κανε το!οι μερες καθυστερησης ειναι αρκετες πιστευω οτι κ το τεστ θα δειξει!καλα αποτελεσματα ευχομαι!!!!

 

ευχαριστώ πολύ. Εύχομαι και σε εσένα ό,τι καλύτερο. Παίζει πολύ μεγάλο ρόλο ο γιατρός. Ρώτησες το γυναικολόγο για την κιρσοκήλη;

Εγώ έκανα σαλπιγγογραφία το Δεκέμβριο και ήταν όλα καλά. Αλλά δυστυχώς όταν πήγα στο γιατρό το αυγό δεν είχε μεγαλώσει, ο κύκλος αποδείκτηκε ανωορυκτικός και τον χάσαμε το Δεκέμβρη. Από τότε είπα να το ξεχάσω και όντως δεν ασχολήθηκα καθόλου. Απλά τώρα με την καθυστέρηση μου φούντωσε πάλι η σκέψη. Εγώ για να ξέρεις έχω ήδη ένα παιδί 41/2 χρονών το οποίο προσπαθούσαμε δύο χρόνια να πετύχουμε και μόλις έκανα σαλπιγγογραφία τον ίδιο μήνα έμεινα έγκυος. Προφανώς με βοήθησε την πρώτη φορά. Τη δεύτερη δυστυχώς δεν βοήθησε. Θα δω τώρα τι γίνεται.Για το δεύτερο προσπαθούμε εδώ και δύο χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε κορίτσια ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Απλά φοβάμαι ότι δεν θα είμαι και άμα κάνω και χοριακή (και κοστίζει στα μικροβολιογικά έστω όσο κοστίζει) και βγει αρνητικό θα πέσω πολύ ψυχολογικά. Εσείς δηλαδή θα κάνετε χοριακή χωρίς πρώτα ένα τεστ εγκυμοσύνης;

 

 

δεν ξερω αν αλλαζουν οι τιμες απο πολη σε πολη, φανταζομαι πως οχι..η κουμπαρα μου δουλευει σε μικροβιολογικο και μου ειπε οτι χωρις συνταγη κοστιζει κοντα στα 30 ευρω. βεβαια μπορεις να πας στο γιατρο και να σου γραψει την εξεταση οποτε μεσω εοπυυ θα πληρωσεις 6,5 ευρω αν θυμαμαι καλα.

εμενα μου εγραψε την εξεταση και το εδωσα στο ιατρειο και μπορουν να κρατησουν τη συνταγη για ενα χρονο...οποτε μην το σκεφτεσαι τουλαχιστον οσον αφορα το οικονομικο κομματι

psitp3.png
Link to comment
Share on other sites

ο γυναικολογος ειναι αυτος που μας λεει οτι η επεμβαση δεν ειναι σιγουρο οτι θα βοηθησει ενω ο ουρολογος μας λεει οτι θα εχει σιγουρα αποτελεσμα!

για τη σπερματεγχυση τωρα...ο γυναικολογος θελει να δοκιμασουμε απο σεπτεμβρη...και τοτε να κανω κ τη σαλπιγγογραφια(πριν τη σπερματεγχυση)αλλα εγω αγχωνομαι θα ηθελα να ξερω νωριτερα εαν υπαρχει καποιο προβλημα κ σε εμενα!για αυτο θελω να την κανω κοντα στον απριλη!

Link to comment
Share on other sites

ο γυναικολογος ειναι αυτος που μας λεει οτι η επεμβαση δεν ειναι σιγουρο οτι θα βοηθησει ενω ο ουρολογος μας λεει οτι θα εχει σιγουρα αποτελεσμα!

για τη σπερματεγχυση τωρα...ο γυναικολογος θελει να δοκιμασουμε απο σεπτεμβρη...και τοτε να κανω κ τη σαλπιγγογραφια(πριν τη σπερματεγχυση)αλλα εγω αγχωνομαι θα ηθελα να ξερω νωριτερα εαν υπαρχει καποιο προβλημα κ σε εμενα!για αυτο θελω να την κανω κοντα στον απριλη!

 

 

συμφωνω απολυτα μαζι σου...και γω θα ηθελα να κανω την εξεταση πιο πριν ετσι ωστε να χρειαζοταν να εκανα καποια αγωγη για να μη χασω χρονο...... ο γυναικολογος γιατι θελει να την κανει τον σεπτεμβριο? υπαρχει καποιος λογος?

psitp3.png
Link to comment
Share on other sites

συμφωνω απολυτα μαζι σου...και γω θα ηθελα να κανω την εξεταση πιο πριν ετσι ωστε να χρειαζοταν να εκανα καποια αγωγη για να μη χασω χρονο...... ο γυναικολογος γιατι θελει να την κανει τον σεπτεμβριο? υπαρχει καποιος λογος?

νομιζω οτι θελει να μην αγχωνομαστε κ οτι ολο αυτο το ψαξιμο θα μας στρεσαρει!επισης πιστευει οτι ειναι δυσκολο να συνυπαρχει προβλημα(αφου ξερουμε το προβλημα στο σπερμα)στατιστικα....αλλα θεωρει επισης οτι το ζευγαρι πρεπει να ξεκινησει το ψαξιμο μετα τον 1-1,5 χρονο ακαρπων προσπαθειων!αφου το σπερμοδιαγραμμα το καναμε απο μονοι μας κ να τελικα που υπηρχε θεμα!

γενικα του εχω πολλη εμπιστοσυνη κ ξερω οτι εαν ηταν αλλος θα με εβαζε αμεσως για εξωσωματικη(για να μας τα παρει)αλλα εμενα ολη αυτη η αγνοια ειναι που με αγχωνει!!!

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι θελει να μην αγχωνομαστε κ οτι ολο αυτο το ψαξιμο θα μας στρεσαρει!επισης πιστευει οτι ειναι δυσκολο να συνυπαρχει προβλημα(αφου ξερουμε το προβλημα στο σπερμα)στατιστικα....αλλα θεωρει επισης οτι το ζευγαρι πρεπει να ξεκινησει το ψαξιμο μετα τον 1-1,5 χρονο ακαρπων προσπαθειων!αφου το σπερμοδιαγραμμα το καναμε απο μονοι μας κ να τελικα που υπηρχε θεμα!

γενικα του εχω πολλη εμπιστοσυνη κ ξερω οτι εαν ηταν αλλος θα με εβαζε αμεσως για εξωσωματικη(για να μας τα παρει)αλλα εμενα ολη αυτη η αγνοια ειναι που με αγχωνει!!!

 

 

κοιτα κατα τη γνωμη μου εχεις δυο επιλογες..εφοσον εισαι σιγουρη για τον γιατρο σου (που εχει τεραστια σημασια) εμπιστεψου τη γνωμη του και κανε την εξεταση τον σεπτεμβριο

μετα εχεις μια αλλη επιλογη το να πας σε καποιον αλλο γιατρο να παρεις δευτερη γνωμη για το θεμα...

εχω περασει απο πολλους γιατρους και οι περισσοτεροι ηταν τσαρλατανοι και ηταν αυτο που ειπες. μου τα επαιρναν και μου τα επαιρναν χοντρα και γω η χαζη δεν το καταλαβαινα...τωρα εχω βρει μια γιατρο μου την εμπιστευομαι ΑΠΟΛΥΤΑ...κανω οτι μου πει κατα γραμμα....επειδη ομως ειναι εκεινη.αν μου το ελεγε καποιος αλλος θα πηγαινα για δευτερη γνωμη..αν εχεις εμπιστοσυνη το γιατρο σου μην τη κανεις

psitp3.png
Link to comment
Share on other sites

κοιτα κατα τη γνωμη μου εχεις δυο επιλογες..εφοσον εισαι σιγουρη για τον γιατρο σου (που εχει τεραστια σημασια) εμπιστεψου τη γνωμη του και κανε την εξεταση τον σεπτεμβριο

μετα εχεις μια αλλη επιλογη το να πας σε καποιον αλλο γιατρο να παρεις δευτερη γνωμη για το θεμα...

εχω περασει απο πολλους γιατρους και οι περισσοτεροι ηταν τσαρλατανοι και ηταν αυτο που ειπες. μου τα επαιρναν και μου τα επαιρναν χοντρα και γω η χαζη δεν το καταλαβαινα...τωρα εχω βρει μια γιατρο μου την εμπιστευομαι ΑΠΟΛΥΤΑ...κανω οτι μου πει κατα γραμμα....επειδη ομως ειναι εκεινη.αν μου το ελεγε καποιος αλλος θα πηγαινα για δευτερη γνωμη..αν εχεις εμπιστοσυνη το γιατρο σου μην τη κανεις

σε ευχαριστω για τις συμβουλες σου κοριτσακι!προς το παρον θα περιμενω μεχρι τον απριλη που θα γινει κ το 2ο διαγραμμα του ανδρα μου και βλεπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε κορίτσια ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Απλά φοβάμαι ότι δεν θα είμαι και άμα κάνω και χοριακή (και κοστίζει στα μικροβολιογικά έστω όσο κοστίζει) και βγει αρνητικό θα πέσω πολύ ψυχολογικά. Εσείς δηλαδή θα κάνετε χοριακή χωρίς πρώτα ένα τεστ εγκυμοσύνης;

 

βρε κοριτσι μ κανε μια χοριακη.εγω πληρωρα 5 ευρω καλυτερα κ απο τεστ

Link to comment
Share on other sites

ο γυναικολογος ειναι αυτος που μας λεει οτι η επεμβαση δεν ειναι σιγουρο οτι θα βοηθησει ενω ο ουρολογος μας λεει οτι θα εχει σιγουρα αποτελεσμα!

για τη σπερματεγχυση τωρα...ο γυναικολογος θελει να δοκιμασουμε απο σεπτεμβρη...και τοτε να κανω κ τη σαλπιγγογραφια(πριν τη σπερματεγχυση)αλλα εγω αγχωνομαι θα ηθελα να ξερω νωριτερα εαν υπαρχει καποιο προβλημα κ σε εμενα!για αυτο θελω να την κανω κοντα στον απριλη!

 

Καλησπέρα και από εμένα.Απ'όσο ξέρω για να είναι ένα ζευγάρι κατάλληλο για σπερματέγχυση πρέπει να υπάρχουν 2 στοιχεία.Πρώτον η γυναίκα να έχει ανοιχτές σάλπιγγες,πράγμα που φαίνεται από τη σαλπιγγογραφία γι'αυτό και ο γιατρός σου θέλει να την κάνετε πριν την σπερματέγχυση και δεύτερον να είναι το σπέρμα σχετικά καλό,δηλαδή να μην είναι τελείως χάλια.Αυτό τουλάχιστον γνωρίζω εγώ από όλη τη διαδικασία των εξετάσεων και των συζητήσεων που έχω κάνει με διάφορους γιατρούς.Τώρα βέβαια ο γιατρός σου γνωρίζει καλύτερα από όλους μας,αφού εμείς δεν είμαστε γιατροί και μόνο την εμπειρία μας μπορούμε να καταθέσουμε.

Πάντως μην αγχώνεσαι.Αφού εμπιστεύεσαι τον γιατρό σου,προχώρα όπως σας συμβουλεύει,αλλά θέσε του τις ανησυχίες σου και τις ερωτήσεις σου και εκείνος θα σου απαντήσει και θα σε καθοδηγήσει ανάλογα.Εύχομαι σύντομα ένα σποράκι στην κοιλίτσα σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Κορίτσια δεν άντεξα εχτές. Πήρα τεστ (που να μην έπαιρνα, 15€) και ήταν αρνητικό. Η περίοδος ακόμα να έρθει. Απελπίστηκα. Πήρα το γιατρό και η χαζή από την απογοήτευσή μου του είπα ότι είχα στις 14 του προηγούμενου μήνα περίοδο, ενώ ήταν 12 του μήνα, και μου είπε μην βιάζεσαι. Μου είπε αν δεν έρθει μέχρι την Δευτέρα να κάνω χοριακή. Από τη μια παρακαλάω να μην έρθει και από την άλλη είμαι σίγουρη ότι θα έρθει. Ένα Σ/Κ μαρτύριο θα περάσω.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...