Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ιστορίες με αίσιο τέλος για εμάς που δεν είμαστε έγκυες


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 6,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια καλημέρα..

Νομίζω οτι μου έχει γίνει έμμονη ιδέα και είναι λάθος...ισώς αυτό να φταίει και όχι κάτι άλλο..εχθές πήγαμε στο γιατρό, το αυγουλάκι μου μεγαλώνει μια χαρά και το σπερματοδιάγραμμα είναι καλό..τότε τι συμβαίνει? Η απάντηση του γιατρού ήταν οτι το αγχος είναι ο κυριότερος παραγοντας απο τη στιγμη που δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα..Οτι και να κάνετε, αν καποιος απο τους δυο σας δεν έχει καλή ψυχολογία επηρεάζει τη σύλληψη. Και τι να κάνω? Πως να μην το σκέφτομαι...εχθές έμαθα και για την εγκυμοσύνη μιας γνωστής μας που παντρευτήκαμε ταυτόχρονα..ειναι τεσσάρων μηνων...Πως να μη με πάρει απο κάτω? Οταν παίρνω τα χάπια της ωορηξίας και όταν κάνω την ένεση πως να μην το σκέφτομαι...Σκεφτομαι συνέχεια να τα σταματήσω όλα για να ηρεμήσω μηπως και έρθει απο μόνο του..άλλα αν τα σταματήσω θα έχω ωορηξια ή θα κανω μια τρύπα στο νερό? ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ αλλά θα το παλέψω..δεν χάνω την πιστη μου...μπορει να είναι και γραφτό..να μη μπορέσω να κάνω..

VBTOp3.png
Link to comment
Share on other sites

χαρα 1981@ αν νιώθεις οτι κουράστηκες τόσο ίσως δεν είναι άσχημη ιδέα να κάνεις ένα διάλειμμα .Ξέρω πως δεν είναι εύκολο να ηρεμήσεις και οι ορμόνες που παίρνεις δεν σε βοηθάνε σε αυτό.Ο γιατρός σου έχει δίκιο και η απόδειξη είναι οτι πολλά ζευγάρια που δε μπορούσαν να κάνουν παιδιά ,χωρις να βρίσκουν κάποιο πρόβλημα, και στο τέλος κατέφυγαν στην εξωσωματική ,μετά έκαναν απο μόνοι τους και 1 και 2 παιδιά!Δώσε ένα διάλειμμα στο σώμα και την ψυχή σου.Δεν έχω δυστυχώς τη μαγική συνταγή που διώχνει το άγχος αλλά για δοκίμασε αυτό....Μην έρχεσαι σε επαφή με γυναίκες που έχουν ή περιμένουν μωρό,σταμάτα να μετράς μέρες,κάνε όποτε έχεις όρεξη σεξ και όχι όποτε πρέπει,βγείτε μια ρομαντική βόλτα με το σύζυγο κάντε πράγματα για τη σχέση σας όπως τότε που πρωτογνωριστήκατε! Μπορεί να μην έρθει το μπεμπε ούτε σε αυτόν τον μήνα αλλά ένα είναι σίγουρο!Δεν θα πάει "χαμένος" (είμαι σίγουρη οτι κατα βάθος αυτό σκέφτεσαι και δεν σταματάς για λίγο).Θα σας ενώσει,θα σας δώσει δύναμη και πίστεψέ με οταν θα έρθει το μωράκι θα τον αναπολείς.....

Link to comment
Share on other sites

Χαρά μου αν νιώθεις ότι πρέπει να κάνεις ένα διάλειμμα,να το κάνεις.Δεν χρειάζεται να επιβαρύνεις την ψυχολογία σου.Και που ξέρεις ίσως σε εκείνο το διάλειμμα το πιάσεις το μπεμπέ.Άσε ένα μήνα τα φάρμακα και το μέτρημα των γόνιμων ημερών,αφού δεν έχετε κάποιο πρόβλημα.Ή ακόμα και δύο αν νιώθεις ότι το χρειάζεσαι.Γέμισε το μυαλό σου με άλλες δραστηριότητες.Αυτό προσπαθώ τώρα να κάνω και εγώ και ανυπομονώ να ξεκινήσω δουλειά,να ξαναδώ τους μαθητές μου και να ηρεμήσω λίγο.Άντε κοπέλα μου,ηρέμησε λίγο και όλα θα γίνουν.Τα λέω σε σένα να τα ακούω και εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι, κορίτσια με δύο ενέσεις αισιοδοξίας. Πρώτη η περίπτωση μιας γνωστής μου που από εξωμήτριες είχε χάσει και τις δύο σάλπιγγες. Οι γιατροί είχαν αποκλείσει την πιθανότητα τεκνοποίησης και για εξωσωματική δεν υπήρχε φράγκο. Άνεργος ο σύζυγος και πολλά χρέη. Ε, είναι έγκυος 3 μηνών! Ο γιατρός της είπε ότι πιθανόν έμειναν κάποιοι ιστοί απ' τις σάλπιγγες και αυτοί έκαναν τη δουλειά. Όπως μου τα είπε σας τα μεταφέρω.

Το άλλο είναι μια άλλη κοπέλα που για 8 χρόνια δεν τεκνοποιούσε αλλά δεν το είχε και μεγάλο μαράζι. Το' χε πάρει αψήφιστα και ούτε εξετάσεις δεν είχε κάνει. Ε, είναι δύο μηνών.

Άντε, κουράγιο σε όλες μας, έχει ο Θεός! Καλό χειμώνα και καλή δύναμη!

 

Ήθελα να σας δώσω μια τρίτη ένεση αισιοδοξίας. Έμεινα έγκυος μετά από 7 χρόνια φυσιολογικά. Προβλήματα υπήρχαν αλλά δεν ήμουν έτοιμη για οποιαδήποτε ενναλακτική λύση. Πέρασα όλα τα στάδια όπως καταλαβαίνετε που περνάει μια γυναίκα που θέλει να αποκτήσει μωρό και δεν τα καταφέρνει. Όμως πρέπει να σας πω ότι το πίστευα ότι θα έρθει όταν πρέπει. Νιώθω την αγωνία σας γιατί μόνο αν έχεις περάσει αυτές τις δύσκολες στιγμές μπορείς να καταλάβεις. Σκεφτείτε αισιόδοξα κάνετε υπομονή και όλα θα γίνουν στην ώρα τους.

 

http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/2;10704;28/st/20110630/n/To+antraki+mou/k/3a57/age.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Διαφημίσεις

παιδιά σήμερα έμαθα ότι είμαι έγκυος !! yeah !!!

 

 

Μπράβοοοοοοοοοοοοοοοο......σου ευχομαι να έχεις μια καλή εγκυμοσυνη...μακάρι να σου πάνε όλα καλά!!!!

 

ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ!!!!!!!!!

VBTOp3.png
Link to comment
Share on other sites

παιδιά σήμερα έμαθα ότι είμαι έγκυος !! yeah !!!

 

Κοπέλα μου συγχαρητήρια!!!!Σου εύχομαι να απολαύσεις όσο γίνεται περισσότερο αυτή την τόσο όμορφη περίοδο της ζωής σου.:-P

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΉΜΕΡΑ ΚΟΡΊΤΣΙΑ ! ΣΥΓΧΑΡΗΤΉΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΎΝΗ ΣΟΥ Ε ΛΕΝ!Εύχομαι όλα να σου πάνε καλά μέχρι τέλους!!

 

 

Άντε κορίτσια γρήγορα να μάθουμε και άλλο καλό νέο!!Ελπίζω και εγώ να χαρώ αυτό το μήνα.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΛΉΜΕΡΑ ΚΟΡΊΤΣΙΑ ! ΣΥΓΧΑΡΗΤΉΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΎΝΗ ΣΟΥ Ε ΛΕΝ!Εύχομαι όλα να σου πάνε καλά μέχρι τέλους!!

 

 

Άντε κορίτσια γρήγορα να μάθουμε και άλλο καλό νέο!!Ελπίζω και εγώ να χαρώ αυτό το μήνα.....

 

 

μακάρι κάμπιος.....τον Αυγουστο έμαθα για 2 εγκυμοσυνες....τον Σεπτεμβρη αλλες 2 και με την ελεν 3....μακαρι να ερθει και η σειρα μας..

σημερα ειναι η 20η ημερα του κυκλου μου και αναμενω....συνεχιζω τα φαρμακα..προβλημα υγειας δεν υπαρχει...μονο το αγχος...αυτη τη φορα πιστευω οτι ειχαμε πολυ λιγοτερο απο τις αλλες προσπαθειες...

VBTOp3.png
Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια. Χθες πηραμε τα αποτελεσματα του σπερμοδιαγραμματος. Συνολο 15.000.000. και κινητικοτητα την 1η ωρα 15% ζωηρα. κ.τ.λ. Χαλια. Ετσι εξηγησε ο γιατρος το οτι δεν μπορω να συλλαβω.. ειμαι πολυ χαλια και αρχιζω να πιστευω οτι δε θα τα καταφερω!! Πολυ στεναχωρηθηκα.

Link to comment
Share on other sites

anamp καλή μου, αυτό εξηγεί οτι δυσκολεύεσαι να μείνεις έγκυος, όχι οτι δε μπορείς καθόλου!

Δεν σας συνέστησε ο γιατρός κάποιες βιταμίνες για τον άντρα σου; Λένε οτι σε αυτές τις περιπτώσεις απλώς βελτιώνουν διατροφή και φυσική κατάσταση και το πρόβλημα λύνεται.

Η κατάσταση του σπέρματος είναι κυμαινόμενη, δεν είναι συνεχώς η ίδια! Για αυτόν τον λόγο άλλωστε τα σπερμοδιαγράμματα πρέπει να επαναλαμβάνονται πριν βγει τελικό πόρισμα. Έτσι νομίζω τουλάχιστον, δεν είμαι και ειδικός, πιστεύω όμως οτι τζάμπα στενοχωριέσαι!

JX77p2.png
Link to comment
Share on other sites

αχ Stroumfitaki, σ ευχαριστω πολυ μου εδωσες λιγο θαρρος. Μενω σε νησι, και μεστειλα με fax τις εξετασεις σε δυο γιατρους. Ο πρωτος μου ειπε για εξωσωματικη και ο 2ος για σπερματεγχυση. Ειμαι και 39+ πλεον και δεν εχω πολλες ελπιδες λεει. Μου τονισε κιολλας ο 2ος οτι εγω ειμαι μια χαρα και να σταματησω να ψαχνομαι, να παρει κατι βιταμινες ο αντρας μου τις wellmen vitabiotics μου συνεστησε και αν δεν καταφερουμε κατι σε 2 μηνες λεει να παμε σε σπερματεγχυση, να μην περιμενουμε αλλο.. Αχ παναγιτσα μου κανε το θαυμα σου και ειχε μια αισιοδοξια γι αυτο το μηνα, τωρα μου κοπηκαν τα ποδια...

Link to comment
Share on other sites

αχ Stroumfitaki, σ ευχαριστω πολυ μου εδωσες λιγο θαρρος. Μενω σε νησι, και μεστειλα με fax τις εξετασεις σε δυο γιατρους. Ο πρωτος μου ειπε για εξωσωματικη και ο 2ος για σπερματεγχυση. Ειμαι και 39+ πλεον και δεν εχω πολλες ελπιδες λεει. Μου τονισε κιολλας ο 2ος οτι εγω ειμαι μια χαρα και να σταματησω να ψαχνομαι, να παρει κατι βιταμινες ο αντρας μου τις wellmen vitabiotics μου συνεστησε και αν δεν καταφερουμε κατι σε 2 μηνες λεει να παμε σε σπερματεγχυση, να μην περιμενουμε αλλο.. Αχ παναγιτσα μου κανε το θαυμα σου και ειχε μια αισιοδοξια γι αυτο το μηνα, τωρα μου κοπηκαν τα ποδια...

 

 

 

αχ αναμπ μη στεναχωριεσαι αδικα..και εμας ο γιατρος μας ειπε οτι αν δεν εβγαινε καλο υπηρχαν πολλες λυσεις...και συμφωνω με το στρουμφακι οτι με το πρωτο σπερματοδιαγραμμα δε μπορεις να συμπερανεις οτι φταιει αυτο..για να το επιβεβαιωσετε πρεπει να κανετε 3-4 συνεχομενα ανα μηνα..γιατι σκεψου λιγο και την ψυχολογια του την ωρα που το εκανε και ποσο επηρεαζει το αποτελεσμα..δεν εναι τοσο σωστο να βγαζουμε τοσο ευκολα συμπερασματα. και οσο για την ηλικια αυτα τα θεωρω βλακειες!!!συγνωμη κιολας...αλλα η κουμπαρα μου παντρευτηκε πριν 2 μηνες ειναι 36 και με τις πρωτες ελευθερες επαφες εμεινε εγκυος...το μυστικο: ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΟΝΤΟΥΣΑΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΠΑΙΔΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΜΗΝΑ!!!ειχα τοση χαρα που τον καταφερα να με παντρευτει μετα απο 12 χρονια σχεσης που δε με ενοιαζε τιποτα αλλο τη περιοδο αυτη...ετσι μου ειπε.......συμπερασμα: η αποβολη του ΑΓΧΟΥΣ ειναι καταλυτικος παραγοντας στις προσπαθειες μας... και εχω και αλλη περιπτωση....ζευγαρι πολυ γνωστων μου προσπαθουσαν χρονια αλλα τιποτα....στα 45 της ενιωσε αφορητους πονους χαμηλα και πηγε το γιατρο αρον αρον....ξερεις τι επαθε? γεννουσε !!!!κι ομωςειχε παχυνει πολυ απο πριν και δεν καταλαβε τη διαφορα....τωρα το παιδι τους ειναι 22 χρονων...ζευγαρι ετων 38 και 45 αντιστοιχα προσπαθουσαν ματαια..εκαναν πολλες εξωσωματικες..μια πετυχε...οταν ειπε οτι τωρα εχω παιδακι και της εφυγε το αγχος σε ενα χρονο στο 39 της εμεινε εγκυος φισιολογικα κια επιασε δυδιμα!!!!αυτα στα λεω απο πρωτο χερι...δεν ειναι οτι τα εχω ακουσει...και ποσες αλλες πολλες περιπτωσεις ξερω...

VBTOp3.png
Link to comment
Share on other sites

και να σου πω και κατι...μπορεις να με κοροιδεψεις αλλα εγω θα στο πω γιατι ειναι πολλοι που με κοροιδευουν...το αρχαιο ρητο ελεγε : '' συν Αθηνα και χειρα κινει ''....καλοι και οι γιατροι αλλα πρεπει να βοηθησουμε και εμεις....εχεις προσκυνησει την Αγια Ειρηνη τη Χρυσοβαλαντου?...δεν ξερω που μενεις, αλλα αν δεν μπορεις να πας ψαξε να βρεις εκκλησιες ή μοναστηρια που έχουν την εικονα της...παρε τηλ στο μοναστηρι της να σου στειλουν το μηλο και να διαβασεις τα θαυματα της....θα τρελαθεις αν διαβασεις ποσα ζευγαρια βοηθησε και τι προβληματα ειχαν....κανε τη δικια σου προσπαθεια!!!

VBTOp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ρεαλιστικότατη μου φαίνεται η διαδικασία βιταμίνες-επανάληψη εξετάσεων!

Και αν πάλι δεν βγουν καλές, σπερματέγχυση, γιατί όχι;

Σημασία έχει, αφού τουλάχιστον εσύ είσαι καλά, να παραμείνεις καλά! Γιατί άλλο να παλεύεις μόνο με το αδύναμο σπέρμα, και άλλο να φορτωθείς από πάνω και το άγχος!

 

"Δάσκαλε που δίδασκες" βέβαια, αφού κι εγώ αυτές τις μέρες είμαι γεμάτη άγχος... αλλά άλλο εγώ! :P Εγώ αυτές τις μέρες μπορεί να έχω ΠΕΣ ή ακόμη και... εγκυμοσύνη! Θα δείξει! Αλλά μη σας ζαλίζω ΚΑΙ σε αυτό το θέμα με τα δικά μου! :lol:

JX77p2.png
Link to comment
Share on other sites

αχ Stroumfitaki, σ ευχαριστω πολυ μου εδωσες λιγο θαρρος. Μενω σε νησι, και μεστειλα με fax τις εξετασεις σε δυο γιατρους. Ο πρωτος μου ειπε για εξωσωματικη και ο 2ος για σπερματεγχυση. Ειμαι και 39+ πλεον και δεν εχω πολλες ελπιδες λεει. Μου τονισε κιολλας ο 2ος οτι εγω ειμαι μια χαρα και να σταματησω να ψαχνομαι, να παρει κατι βιταμινες ο αντρας μου τις wellmen vitabiotics μου συνεστησε και αν δεν καταφερουμε κατι σε 2 μηνες λεει να παμε σε σπερματεγχυση, να μην περιμενουμε αλλο.. Αχ παναγιτσα μου κανε το θαυμα σου και ειχε μια αισιοδοξια γι αυτο το μηνα, τωρα μου κοπηκαν τα ποδια...

 

Κοπέλα μου μην χάνεις την ελπίδα σου!!!Αφού εσύ είσαι καλά και δεν έχεις προβλήματα από πλευράς σου τα άλλα αντιμετοπίζονται.Αλλά ακόμα και σπερματέγχυση να χρειαστεί ή εξωσωματική,τι σημασία πια έχει?Ξερω δεν είναι φυσιολογικά,αλλά άμα θέλετε τόσο πολύ ένα μωράκι θα γίνει με όποιον τρόπο,να είσαι σίγουρη γι'αυτό.Και εμένα ο γιατρός μου για σπερματέγχυση μίλησε.Στην αρχή το είδα σχετικά χαλαρά,μετά δεν είχα την ψυχική δύναμη να το κάνω και είπα να αφήσω το καλοκαίρι να περάσει μήπως και γίνει κάτι.Δεν έγινε και τώρα έχω αρχίσει να το παίρνω απόφαση ότι χρειαζόμαστε μια παρεμβατική μέθοδο για να γίνουμε γονείς.Τόσο εγώ όσο και ο άντρας μου πλησιάζουμε τα 35 και πρόβλημα ουσίας δεν υπάρχει,απλά το σπέρμα του άντρα μου έχει σχετικά χαμηλές τιμές,αλλά μέσα στα φυσιολογικά όρια.Τώρα πια σκέφτομαι ότι ο στόχος μας είναι να γίνουμε γονείς ανεξάρτητα από τη μέθοδο.Βέβαια η φύση παίζει πολλά παιχνίδια.Ο γυναικολόγος μου μου είπε ότι σε μια γυναίκα της είχε πει ότι δεν υπάρχει περίπτωση να μείνει έγκυος φυσιολογικά εξ'αιτίας πολύ κακού σπερμοδιαγράμματος και εκείνη έκανε 2 παιδιά φυσιολογικά!!!!!!Όπως ξέρω περίπτωση γυναίκας που είχε κάνει πολλές εξωσωματικές χωρίς αποτέλεσμα,να μένει έγκυος το βράδυ που αποφάσισε με τον άντρα της ότι θα σταματήσουν πλέον τις προσπάθειες και θα πάνε για υιοθεσία.Γι'αυτό σου λέω μην απελπίζεσαι,απλά για ορισμένους ανθρώπους η δοκιμασία του να γίνουν γονείς είναι μεγαλύτερη από άλλους,αλλά θα γίνουμε,αυτό πρέπει να πιστέψεις!!!

Link to comment
Share on other sites

ANAMP Σταμάτα να αγχώνεσαι!!!!!!!!! Κάποια στιγμή όλες θα μείνουμε! Η Χαρά έχει δίκιο! Και εμείς είχαμε πρόβλημα άλλα πήρε κάτι βιταμίνες ο άντρας μου και η εξέταση βγήκε 3 φορές καλύτερη και τα συνεχίζουμε....παίρνω και εγώ τα σερπαφάρ κ όλα καλά θα πάνε....το πρώτο μήνα που τα πήρα έμεινα έγκυος αλλά απέβαλλα....όμως συνεχίζω....και μην ακούς τους γιατρούς....οι περισσότεροι τα λένε για τα λεφτά....ζούμε σε σκληρές εποχές και δε ξέρουν απο που να τα πάρουν!!!Έχε λίγη πίστη και πήγαινε στην Αγία Ειρήνη που σου είπε η Χαρά και να ζητήσεις και τη ζώνη....Εγώ έφαγα το μήλο και φοράω τη ζώνη ένα μήνα τώρα περίπου και πιστεύω ότι η Αγία Ειρήνη η Χρυσοβαλάντω δε θα με αφήσει.........Πρέπει να το πιστέψεις ότι θα σου συμβεί και να μην αγχώνεσαι καθόλου....Φιλιά!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...