Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ιστορίες με αίσιο τέλος για εμάς που δεν είμαστε έγκυες


Recommended Posts

εχω εγγραφει μολις την τριτη και εχω κι εγω τις ιδιες αγωνιες οπως ολες μας!βοηθαει πολυ να γνωριζεις οτι δεν εισαι μονη σου...

εμεις παλευουμε για ενα μωρακι εδω κι εναμιση χρονο και μετα απο μια αποβολη (20/3) εχοουμε κανει την δευτερη σπερματεγχυση ακι αναμενουμε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 6,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Η δικιά μας ιστορία βρίσκεται εδώ... http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=23595&page=6 στην απάντηση 156 . Βέβαια το οριστικά αίσιο τέλος δεν έχει γραφτεί ακόμα , αλλά με τη βοήθεια του Θεού ελπίζουμε πως θα συμβεί και αυτό!!!

Η Μαριανθούλα μας γεννήθηκε στις 25/11/2009 και είναι υπέροχη!!!

 

line_flow3_beg_minie_time_1259125200_text_.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα!

Είμαι κι εγώ σε κατάσταση πανικού, άγχους, απελπισίας, ........

Εδώ και δύο χρόνια κάνουμε προσπάθειες με τον άντρα μου για να αποκτήσουμε ένα μωράκι, αλλά τίποτα....

Πέρυσι τον Μάιο ανεβήκαμε Αθήνα (μένουμε επαρχία), σε κάποιον γνωστό συγγενή μας για να κάνουμε εξετάσεις.... Σπερμοδιάγραμμα και εξετάσεις αίματος ο σύζυγος κι εγώ ξεκίνησα με ορμονολογικές εξετάσεις, ΝΚ λεμφοκύτταρα, υστεροσαλπιγγογραφία... όλα καλά, αργότερα ο γιατρός μου σύστησε να κάνω λαπαροσκόπηση μήπως κριβόταν κάτι εκεί, γιατί όλα ήταν τέλεια. Και από αυτήν την επέμβαση όλα καλά. Επειδή είχαμε απογοητευτεί....είπαμε να κάνουμε μια προσπαθεια εξωσωματικής....με ενέσεις, φάρμακα, επισκέψεις στο γιατρό μια και δυο φορές την εβδομάδα, μετά την εξωσωματική ξάπλα για δέκα ημέρες και όλα αυτά για να αδιαθετήσω τον Απρίλιο...... Ξαναπήγαμε στον γιατρό, μας είπε να κάνουμε καρυώτυπο και οι δύο, ΝΚ λεμφοκυττάρων εγώ, καμπύλη ζαχαρου μήπως και φταίει αυτό, και κάτι αιματολογικές που ήταν καλές. Ο καρυώτυπος βγαίνει όπου ναναι (περιμένω τηλ. από τον γιατρό), η καμπύλη ζαχάρου μια χαρά φαίνεται και οι αιματολογικές.... Μόνο τα ΝΚ λεμφοκυττάρων από 11.7 που ήταν πριν την εξωσωματική αυτή την φορά είναι 18.7 και το όριο είναι 12. Φοβάμαι με αυτό το αποτέλεσμα, δεν ξέρω τι σημαίνει....μόνο από τις σημειώσεις στην εξέταση που γράφει ότι θα υπάρχει δυσκολία για την επόμενη κύηση.... Έχω μεγάλη αγωνία, περιμένοντας τηλέφωνο από τον γιατρό.

Γνωρίζει κάποια για αυτά τα ΝΚ τι θα πρέπει να κάνω???

Σας ευχαριστώ!

Έγινα κι εγώ μανούλααααααααα...

Eleni28 :-)

Link to comment
Share on other sites

Ουφ αυτά τα ΝΚ............

μετά από μία αποβολή που είχα είχα ασχολειθεί με εξετάσεις κ για αυτά...

αφού ήταν πάνω από το όριο περίπου σαν το νούμερο το δικό σου...

ήταν πολύ ψυχοφθόρος διαδικασία αφού κ οι εξετάσεις είναι πανάκριβες κ η 'αντιμετώπιση' .. περίεργή αφού κάνεις κάτι 'εμβόλια'..

Όταν άλλαξα γιατρό κ μου είπε πως δεν πιστεύει στα ΝΚ σώθηκα...

πήγα κ σε άλλους 2 γιατρούς κ μου είπαν τα ίδια (να μην ασχοληθώ δηλαδή) κ ησύχασα...

Μια φίλη που είχε κάνει ήδη κ τα εμβόλια κ η τιμή ήταν πιο ψηλά από αυτήν πριν τον εμβολιασμό.. πήγε κ αυτή σε άλλο γιατρό κ της είπε να μην ασχοληθεί....

Τώρα έχουμε κ οι δύο μωρά χωρίς να έχουμε ασχοληθεί με τα ΝΚ...

Βέβαια δεν είναι μάλλον όλες οι περιπτώσεις ίδιες, ίσως εσύ να πρέπει να ασχοληθείς..

πάντως επειδή έχω μια σχετικά εμπειρά με το θέμα να πας να σε δεί κ άλλος γιατρός... να πάρεις κ άλλη γνώμη κ ίσως να σε ξεμπλέξει με το θέμα!!

Καλή επιτυχία:wink:

D9kvp2.png?3X2batCM

Link to comment
Share on other sites

εχω εγγραφει μολις την τριτη και εχω κι εγω τις ιδιες αγωνιες οπως ολες μας!βοηθαει πολυ να γνωριζεις οτι δεν εισαι μονη σου...

εμεις παλευουμε για ενα μωρακι εδω κι εναμιση χρονο και μετα απο μια αποβολη (20/3) εχοουμε κανει την δευτερη σπερματεγχυση ακι αναμενουμε...

 

 

Είχα κ εγώ αποβολή...

Με είχε βοηθήσει κάτι που μου είχαν πει:

Η αποβολή είναι ένδειξη γονιμότητας:-D

Καλά αποτελέσματα!

D9kvp2.png?3X2batCM

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ουφ αυτά τα ΝΚ............

μετά από μία αποβολή που είχα είχα ασχολειθεί με εξετάσεις κ για αυτά...

αφού ήταν πάνω από το όριο περίπου σαν το νούμερο το δικό σου...

ήταν πολύ ψυχοφθόρος διαδικασία αφού κ οι εξετάσεις είναι πανάκριβες κ η 'αντιμετώπιση' .. περίεργή αφού κάνεις κάτι 'εμβόλια'..

Όταν άλλαξα γιατρό κ μου είπε πως δεν πιστεύει στα ΝΚ σώθηκα...

πήγα κ σε άλλους 2 γιατρούς κ μου είπαν τα ίδια (να μην ασχοληθώ δηλαδή) κ ησύχασα...

Μια φίλη που είχε κάνει ήδη κ τα εμβόλια κ η τιμή ήταν πιο ψηλά από αυτήν πριν τον εμβολιασμό.. πήγε κ αυτή σε άλλο γιατρό κ της είπε να μην ασχοληθεί....

Τώρα έχουμε κ οι δύο μωρά χωρίς να έχουμε ασχοληθεί με τα ΝΚ...

Βέβαια δεν είναι μάλλον όλες οι περιπτώσεις ίδιες, ίσως εσύ να πρέπει να ασχοληθείς..

πάντως επειδή έχω μια σχετικά εμπειρά με το θέμα να πας να σε δεί κ άλλος γιατρός... να πάρεις κ άλλη γνώμη κ ίσως να σε ξεμπλέξει με το θέμα!!

Καλή επιτυχία:wink:

 

Σε ευχαριστω πολύ Γιουπι!!! Μου έδωσες θάρρος να πάρω και μια δεύτερη γνώμη, γιατί σε αυτόν τον γιατρό είμαι ενα χρόνο τώρα για το θέμα αποκτησης μωρού και ακόμα τίποτα....:-)

Έγινα κι εγώ μανούλααααααααα...

Eleni28 :-)

Link to comment
Share on other sites

Να πάρεις να πάρεις...

κ αν θελήσεις να μας γράψεις κ τα νέα σου... ελπίζω ο επόμενος να σε ξεμπλέξει από αυτές τις ψυχοφθόρες εξετάσεις...

 

Tελικά με τον άντρα μου αποφασίσαμε να πάμε πρώτα στον γιατρό που μας παρακολουθεί, για να δουμε τι θα μας πει. Το Σάββατο έκλεισα ραντεβού και θα ανέβουμε Αθήνα. Είναι πολύ δύσκολο για μένα από επαρχία να βρω και καποιον άλλον γιατρό, αν δεν μου συστήσει κάποιος. Κατάλαβαίνεις τι εννοώ... Δεν το διατυμπανίζω στο περιβάλλον μου ότι κατι δεν πάει καλά, οπότε πηγαίνουμε μπουσουλώντας....Αν μπορείς να μου συστήσεις τον γιατρό σου, για να το συζητήσω και με τον δικό μου...ξέρεις ότι έχω ακούσει γιαυτόν τον γιατρό....

Κυριακή ή Δευτέρα θα έχεις νέα μου σίγουρα.....Καλό Σ/κ....:lol:

Έγινα κι εγώ μανούλααααααααα...

Eleni28 :-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σου έστειλα πμ

 

Σε ευχαριστώ Γιούπι, θα το έχω υπόψιν μου!

Σήμερα που πήγαμε στο γιατρό, μας είπε να κάνουμε και οι δυο εξέταση αίματος για ιστική συμβατότητα και αν ταιριάζει να κάνω ενδοφλέβια με αίμα του άντρα μου, αλλιώς πρέπει να πάρω καποιους ορούς, κάτι δικαιολογεί το ΙΚΑ, (θα μάθω ακριβώς την Δευτέρα) για να κάνω σε τρεις δόσεις ανά τρεις εβδομάδες.

Αυτά τα νέα μου σήμερα.....πάω για ξεκούραση...κλείσαμε δωδεκάωρο πάνω κάτω σε μια μέρα Αθήνα-Μεσσηνία.....

Έγινα κι εγώ μανούλααααααααα...

Eleni28 :-)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Είναι η πρώτη φορά πού γράφω και νομίζω πως η ιστορία μου είναι εξαιρετικά αισιόδοξη.

Λοιπόν, τον Μάιο του 06 πήγα για μια εξέταση ρουτίνας σε γνωστή γυναικολόγο της Θεσσαλονίκης (η οποία συνεργάζεται με έναν από τους πιο γνωστούς γυναικολόγους της Αθήνας όσον αφορά στην εξωσωματική), ευτυχώς πριν ξεκινήσουμε τις προσπάθειες για τεκνοποίηση. Σημειωτέον ότι μέχρι τότε η σχέση μου με τους γυναικολόγους ήταν σχεδόν ανύπαρκτη αφού άλλωστε δεν είχα ποτέ και κανένα πρόβλημα. Είχα σταθερό κύκλο και νορμάλ περίοδο όσον αφορά στους πόνους και την ποσότητα του αίματος. Πηγαίνω λοιπόν, με βάζει κατευθείαν για υπέρηχο, χωρίς να μού πάρει κάποιο ιστορικό, και αρχίζει κατευθείαν να αναστενάζει και να μονολογεί «ωχ, και πώς θα σού το πω αυτό τώρα» και άλλα τέτοια ωραία. Εμένα με έλουσε κρύος ιδρώτας και περνούσαν απ΄το μυαλό μου διάφορες σκέψεις του τύπου ότι έχω το χειρότερο που υπάρχει. Τελικά μού λέει ότι έχω κύστες και στις δύο ωοθήκες, στη δεξιά 2,75χ2,79 και στην αριστερή 9,19χ6,22. Όλη δηλαδή η αριστερή ωοθήκη καταλαμβανόταν από κύστη ενδομητρίωσης. Στη συνέχεια συζητώντας για τη θεραπεία μού είπε ότι πρέπει άμεσα να προγραμματίσω χειρουργείο με ανοιχτή επέμβαση και όχι λαπαροσκοπική και μετά να ξεκινήσω κατευθείαν για εξωσωματική.

Γυρίζω στο σπίτι εντελώς χάλια και την επόμενη μέρα πήγαμε σε έναν άλλο γιατρό, ο οποίος με εξέτασε επίσης (δακτυλικά γιατί δεν έχει υπέρηχο) μού επιβεβαίωσε την ύπαρξη των κύστεων και μού έδωσε κάτι φάρμακα. Μού συνέστησε σε ένα μήνα να επαναλάβω τον υπέρηχο. Ήταν βέβαια πολύ καθησυχαστικός και έτσι ένοιωσα λίγο καλύτερα. Τα φάρμακα δυσκολεύτηκα πάρα πολύ να τα βρω καθώς δεν πολυκυκλοφορούσαν πια.

Το ίδιο βράδυ επικοινώνησα με μία φίλη μου η οποία αντιμετώπισε το ίδιο πρόβλημα και αφότου ταλαιπωρήθηκε πολύ τρέχοντας από τον ένα γιατρό στον άλλο τελικά κατόπιν σύστασης απευθύνθηκε σε γιατρό στην Αθήνα, ο οποίος διέγνωσε την ενδομητρίωση. Λίγους μήνες πριν είχε χειρουργηθεί λαπαροσκοπικά. Έτυχε να είναι ούτως ή άλλως Αθήνα για να τη δει και του είπε για την περίπτωσή μου. Ζήτησε να με δει και είπε να μην πάρω τα φάρμακα γιατί είναι άσχετα με την ενδομητρίωση.

Πράγματι, περίπου δέκα μέρες μετά τον επισκέφθηκα. Αισθάνθηκα από την πρώτη στιγμή άνεση και σιγουριά οπότε ένοιωσα και πιο αισιόδοξη. Επιβεβαίωσε τη διάγνωση, μού συνέστησε και μία αιματολογική –εξέταση του δείκτη Ca125, ο οποίος αν και καρκινικός όταν είναι αυξημένος υποδεικνύει την ενδομητρίωση- και ξεκίνησα αμέσως με φαρμακευτική αγωγή για καταστολή της λειτουργίας των ωοθηκών για πέντε μήνες, έτσι ώστε μετά να κάνουμε λαπαροσκόπηση και να ολοκληρώσουμε τη θεραπεία με δύο ενέσεις ακόμη. Έκανα ενέσεις Arvecap 3,75 κάθε μήνα και πέρασα ένα πολύ δύσκολο καλοκαίρι καθώς ήταν σαν να περνάω κλιμακτήριο (σηκωνόμουν μέσα στη νύχτα και έκανα ντους για να αντιμετωπίσω τις εξάψεις). Οκτώβριο κάναμε την επέμβαση. Κράτησε 4,5 ώρες. Μέσα μου ήταν όλα μπερδεμένα. «Κόλαση» είπε ο γιατρός. Την είδα κι εγώ την επόμενη μέρα στο ιατρείο του, όταν μάς έδειξε το dvd της επέμβασης και μάς περιέγραψε ακριβώς την κατάσταση. Ευτυχώς, παρά το ότι ήταν τελικά ενδομητρίωση 4ου βαθμού, δεν είχαν πειραχθεί οι σάλπιγγες.

Φεβρουάριο του 07 αδιαθέτησα για πρώτη φορά μετά τη θεραπεία. Πήγα ξανά Αθήνα, ελέγξαμε ότι γινόταν ωορρηξία και ξεκινήσαμε τις προσπάθειες. Επίσης, έκανα και εξέταση προλακτίνης και προγεστερόνης και ενώ η τιμή της προλακτίνης ήταν φυσιολογική, της προγεστερόνης ήταν εκτός ορίων, με αποτέλεσμα να μειώνονται ακόμη περισσότερο οι πιθανότητες για σύλληψη. Εν τω μεταξύ είχε κάνει και ο άντρας μου προληπτικά σπερμοδιάγραμμα το οποίο ήταν άθλιο και καθώς μικρός είχε κάνει επέμβαση για κιρσοκήλη, προστέθηκε ένα ακόμη άγχος. Είχαμε περιθώριο 6 μήνες να προσπαθήσουμε μόνοι μας καθώς η ενδομητρίωση μπορεί ανά πάσα στιγμή να εμφανιστεί ξανά.

Δεν μού ξαναήρθε περίοδος. Τον επόμενο μήνα διαπιστώσαμε ότι ήμουν έγκυος. Δεν πιστεύαμε το τεστ. Τρέχαμε Δευτέρα απόγευμα να βρούμε ανοιχτό φαρμακείο για να πάρουμε κι άλλο, άλλης εταιρείας, ώστε να βεβαιωθούμε. Θετικό και το δεύτερο. Θετική και η χοριακή την επόμενη μέρα.

Γέννησα με φυσιολογικό τοκετό τον Νοέμβριο του 07 ένα υγιέστατο και πανέμορφο κοριτσάκι που ζύγιζε 3.600.

Θέλαμε γρήγορα δεύτερο παιδάκι, έτσι ώστε να προλάβουμε και τυχόν επανεμφάνιση της ασθένειας. Οπότε είπαμε με το που θα μπει το 2009 να ξεκινήσουμε τις προσπάθειες. Ξανά σπερμοδιάγραμμα (άθλιο, χαμηλή κινητικότητα, πεσμένη ποσότητα). Ξανά προλακτίνη και προγεστερόνη (ευτυχώς νορμάλ). Ο άντρας μου απελπισμένος. Μιλάμε με τον καλό μας το γιατρό και του συστήνει clomifen για αύξηση της κινητικότητας. Τα ξεκίνησε και ταυτόχρονα ξεκινήσαμε Ιανουάριο (χρησιμοποιώντας και τεστ ωορρηξίας) και τις προσπάθειες, χωρίς όμως ελπίδες (άρα και χωρίς άγχος) γιατί και η φαρμακευτική αγωγή θέλει κάποιο χρόνο για να έχει αποτελέσματα. Είχα αδιαθετήσει 08/01. Τελευταία φορά. Έκανα τεστ την τρίτη μέρα καθυστέρησης. Ήταν θετικό. Απίστευτο για άλλη μια φορά. Τον Οκτώβριο περιμένω το 2ο κοριτσάκι μου.

Ήμουν πολύ τυχερή μέσα στην ατυχία μου, που ήρθε στο δρόμο μου αυτός ο γιατρός. Ένας υπέροχος άνθρωπος, τον οποίο επισκέπτομαι πλέον μία φορά το χρόνο και πού η ευγνωμοσύνη μας προς το πρόσωπό του θα κρατήσει για πάντα. Εννοείται ότι τον διαφημίζω παντού.

Το ξέρω ότι μακρυγόρησα .... λίγο. Όμως νομίζω ότι η περίπτωσή μου μπορεί να δώσει θάρρος σε ζευγάρια που αντιμετωπίζουν αντίστοιχα προβλήματα και αποδεικνύει ότι ο καλός γιατρός και ο περιορισμός του άγχους μπορούν να κάνουν την επιθυμία για απόκτηση παιδιού πραγματικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα σας...Χαίρομαι πολύ που γράφτηκα στο forum αυτό γιατί όλες πάνω κάτω έχουμε τους ίδιους προβληματισμούς.Διαβάζοντας την ιστορία της καθεμίας σας πέρνω θάρρους και γίνομαι πιο αισιόδοξη γιατί τον τελευταίο καιρό έχω απελπιστεί τρομερά.είμαι 8 μήνες παντρεμένη και προσπαθούμε με τον άντρα μου απο τότε να μείνω εγκυος...αλλα τίποτα.Έχω πολυκυστικές αλλα ολα καλα μου είπε ο γιατρος μου..κανονική περίοδο είχα στις 13/4 και τον επόμενο μηνα μου ήρθε στις 26 αλλά όχι κανονική ροή αλλά καφέ υγρά για 4 μέρες,τα οποία δεν ήταν πολλά,μόνο στο χαρτί και λι΄γο στο σερβιετάκι και είχα έντονους πόνους χαμηλα...Έκανα τεστ αλλά αρνητικά και τα 2...Έτσι απογοητεύτηκα και περίμενα την επόμενη περίοδο στις 26/6 αλλά ήρθε στις 3/7 και αυτό πάλι έχω πόνους πιο έντονους και πρήξιμο στο στήθος και παλι 2 μέρες καφέ υγρά και οχι τόσα πολλά...δεν θέλω να κάνω πάλι τεστ και απογοητευτώ αλλα υπαρχει περίπτωση εγκυμοσύνης και ας βγήκα αρνητικά τα τεστ? προσπαθώ να μην το σκέφτομαι αλλά όταν είναι το πρώτο παιδί δεν το αποβάλλεις εύκολα απο το μυαλό σου...εύχομαι να μου φέρει και μέν τύχη αυτό το forum όπως και σε πολλές αλλές από εδώ...Αν μπορείτε και κάποια είχε παρόμοια κατάσταση ας μου απαντήσει..Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων που έστω μπήκατε στον κόπο να το διαβάσετε.

Link to comment
Share on other sites

Χίλια συγνώμη αλλά ξέχασα να σημειώσω οτι και τον ιούνιο έκανα πάλι τεστ και βγήκε αρνητικό...Έχω αρχίσει και με πιάνοθν τα κλάμματα και δεν θέλω να με βλέπει ο άντρας μου γιατί στεναχωρίεται και αυτός και δεν θέλει να μου το δείχνει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χίλια συγνώμη αλλά ξέχασα να σημειώσω οτι και τον ιούνιο έκανα πάλι τεστ και βγήκε αρνητικό...Έχω αρχίσει και με πιάνοθν τα κλάμματα και δεν θέλω να με βλέπει ο άντρας μου γιατί στεναχωρίεται και αυτός και δεν θέλει να μου το δείχνει...

 

Καλησπέρα lucky.

τα τεστ πολλές φορές αργούν αν δείξουν μια εγκυμοσύνη. Η χοριακή εξέταση δείχνει πιο γρήγορα και είναι πιο αξιόπιστη.

Και η δική μου περίπτωση είναι λίγο παρόμοια με τη δική σου.

Πριν ξεκινήσουμε προσπάθειες (πριν 3 χρόνια) είχα περίπου στανταρ περίοδο κάθε 32-35 μέρες. ΑΠό τότε που προσπαθούμε, το σύστμα έχει αποσυντονιστεί πλήρως (30-50 μέρες) + εμφανίζονται καφέ υγρά. Οι εξετάσεις οι ορμονολογικές είναι καλές και υποψιάζομαι ότι φταίει το άγχος. ϊσως αυτό φταίει και σε σένα και σου δημιουργεί αυτά τα συμ πτώματα (καλά πόσες φορές πριν αδιαφετήσω ανακατευόταν το στομάχι μου και τέτοια...). Εξετάσεις έχεις κάνει? (αν και σύμφωνα με τους γιατρούς είναι νωρίς ακόμη). Ίσως θα βοηούσε αν τουλάχιστον κάποια φορά παρακολου΄θούσες να δεις πότε κάνεις ωορρηξια.

 

Καλή συνέχεια :)

Link to comment
Share on other sites

Delfini σε ευχαριστω που απαντησες.Σημερα αδιεθετησα κανονικοτατα και με το παρα πανω θα ελεγα.Οποτε να ειμαι εγκυος και αυτον τον μηνα παει απο την μια ομως ηρεμησα γιατι ηρθε κανονικα..Μιλησα με τον γιατρο μου και μου ειπε οτι κατα ενα μεγαλο ποσοστο ειναι το αγχος και συν το οτι εκανα μπανιο στην θαλασσα και ηταν κρυο το νερο..οι εξετασεις γενικα ειναι πολυ καλες που ειχαμε κανει...πιστευω οτι το σκεφτομαι πολυ και συνεχεια..Υποσχομαι στον εαυτο μου οτι θα το αποβαλλω και θα απολαυσω το υπολοιπο το καλοκαιρι και οταν το στειλει ο θεος θα ερθει....Ας ειμαστε αισιοδοξες και να προσευχομαστε καθε βραδυ στον θεο και θα ερθει για ολες μας...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας και καλή τύχη σε όλες!

Είμαι νέα στο forum αλλά έχω διαβάσει πολλές από τις συζητήσεις. Είμαι στην ρποσπάθεια σχεδόν ενάμιση χρόνο, βέβαια λόγω πολύ μεγάλης πίεσης προγράμματος οι μόνες μέρες που δεν ερχόμαστε σε επαφή με τον άντρα μου είανι οι γόνιμες! Πέρισυ το καλοκαίρι μάλλον είχα μείνει έγκυος από την έκτη μέρα κι όλας του κύκλου το κατάλαβα αμέσως, το επιβεβαίωσε και το τεστ του φαρμακείου και η χοριακή, λόγω όμως μεγάλης σωματικής κόπωσης τελικά δεν ευδοκίμησε πριν προλάβω να πάω στον γυναικολόγο. Εκείνος δεν μου είπε τίποτε παρά μόνο ότι συμβαίνουν αυτά πολλές φορές και στις περισσότερες περιπτώσεις η γυναίκα δεν το αντιλαμβάνεται. Για εξετάσεις ούτε λόγος.

Τώρα που ήρθε ξανά καλοκαίρι είμαστε και πάλι στην προσπάθεια. Πήγα την 14η μέρα του κύκλου μου στον γυναικολόγο και όπως μου έκανε το υπέρηχο είδαμε το ωάριο μια χαρά έτοιμο. Μου λέει ο άνθρωπος μέχρι αύριο ελάτε σε επαφή, οπότε επιστρέφοντας έβαλα τον άντρα μου κάτω χωρίς πολλά πολλά. Επειδή όμως είχα κάποιες ενοχλήσεις πήρα χθες 21η μέρα ένα τεστ αλλά βγήκε αρνητικό και έκανα καλλιέργεια κολπικού υγρού και τεστ παπ.

Ξέρει καμία σας αν υπάρχει περίπτωση αυτές οι εξετάσεις να επηρέασαν με κάποιο τρόπο μια πιθανή εγκυμοσύνη;

Link to comment
Share on other sites

Ήμουν πολύ τυχερή μέσα στην ατυχία μου, που ήρθε στο δρόμο μου αυτός ο γιατρός. Ένας υπέροχος άνθρωπος, τον οποίο επισκέπτομαι πλέον μία φορά το χρόνο και πού η ευγνωμοσύνη μας προς το πρόσωπό του θα κρατήσει για πάντα. Εννοείται ότι τον διαφημίζω παντού.

Το ξέρω ότι μακρυγόρησα .... λίγο. Όμως νομίζω ότι η περίπτωσή μου μπορεί να δώσει θάρρος σε ζευγάρια που αντιμετωπίζουν αντίστοιχα προβλήματα και αποδεικνύει ότι ο καλός γιατρός και ο περιορισμός του άγχους μπορούν να κάνουν την επιθυμία για απόκτηση παιδιού πραγματικότητα.

 

Nατάσσα μου πολύ χαίρομαι για εσένα! Όλα αυτά που μας διηγήθηκες είναι πολύ αισιόδοξα για όλες μας!

Θα ήθελα αν μπορεις να μου πεις ποιος γιατρός σε παρακολουθεί. Θα ήθελα να ζητήσω μια δεύτερη γνώμη, γιατί από τον δικό μου εδώ κι ένα χρόνο δεν έχω δει τίποτα.....:cry:

Αν δεν θες να πεις το όνομα του εδώ, στείλε μου μήνυμα.

Σε ευχαριστώ!

Έγινα κι εγώ μανούλααααααααα...

Eleni28 :-)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολες!Ειμαι καινουρια στο forum και η αληθεια ειναι οτι νιωθω μεγαλη ανακουφιση που δεν ειμαι η μονη που αγχονομαι για το ποτε θα γινω μανα!Βεβαια ειναι μονο 3 μηνες που προσπαθουμε με τον αντρα μου για νινακι αλλα τι να κανω που δεν μπορω να ηρεμισω και με τρωει το αγχος?Νομιζω οτι δεν θα μεινω ποτε εγκυος παρολο που ο γιατρος μου μου ειπε οτι ολα ειναι οκ!Αχχχ!!!!!:(:(:(

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλημερα,

 

παρακολουθω λιγες μερες τις συζητησεις σας , εχω συγκινηθεί πολυ και μόλις έκανα την εγγραφή μου. και θέλω κι εγω να γινω μαμα...χαιρομαι που δεν είμαι μόνη...

6da11a174c.png

 

Γι ΄αυτό έγινε ο κόσμος μάτια μου , για να σε συναντήσω !!!!! 7-4-2011

Link to comment
Share on other sites

Οταν η προσπαθεια γινει εμμονη εκει ειναι το προβλημα.... και που λεω στον εαυτο μου να μην αγχωνεται,τις μερες που περιμενω την ακατανομαστη και ενω εχω τα γνωστα συμπτωματα εγω κολημενη στην σκεψη της εγκυμοσυνης!! Βεβαια 8 μηνες δεν ειναι τραγικα ανησυχητικο χρονικο διαστημα αλλα για μενα ειναι αρκετο για να με "ριχνει" ψυχολογικα καθε φορα που ερχεται στην ωρα της!!

Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαίνω απόλυτα, αλλά τί να κάνουμε. ΥΠΟΜΟΝΗ και θα έρθει πού θα πάει? Το σημαντικό όμως δεν είναι να έρθει μια εγκυμοσύνη αλλά να έρθει μια καλή εγκυμοσύνη με ένα υγειή μωράκι. Στο λέω γιατί το δικό μου παλινδρόμησε

http://lb2f.lilypie.com/41map3.png?wzu3DM8P

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαίνω απόλυτα, αλλά τί να κάνουμε. ΥΠΟΜΟΝΗ και θα έρθει πού θα πάει? Το σημαντικό όμως δεν είναι να έρθει μια εγκυμοσύνη αλλά να έρθει μια καλή εγκυμοσύνη με ένα υγειή μωράκι. Στο λέω γιατί το δικό μου παλινδρόμησε

 

Είμαι σίγουρη οτι η επόμενη εγκυμοσύνη σου θα είναι τέλεια...!!!!!

Σε μια φίλη μου συνέβη το ίδιο , έμεινε πάλι εγκυος και στις 5 Ιουλίου πήγα στην βάφτιση του μπέμπη της.

Καλή επιτυχία !!:cool::wink:

6da11a174c.png

 

Γι ΄αυτό έγινε ο κόσμος μάτια μου , για να σε συναντήσω !!!!! 7-4-2011

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...