Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ιστορίες με αίσιο τέλος για εμάς που δεν είμαστε έγκυες


Recommended Posts

giota20 ευχομαι να πανε ολα καλα! Ο τροπος που φερεσαι ειναι πολυ ωριμος για την ηλικια σου και πραγματικα μπραβο σου. Μην ακους κανεναν και μην αφηνεις κανεναν να σε επηρρεαζει γιατι μονο κακο μπορουν να σου κανουν!!!

 

καλη εγκυμοσυνη :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 6,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΜΑΡΙΑ :D .ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΜΟΥ ΠΩΣ ΕΙΜΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΩΡΙΜΗ.ΑΛΛΑ ΜΕ ΕΚΑΝΑΝ ΕΤΣΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ. :D:D:D ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.

θα γίνω μανούλα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες. Εκανα registration πρίν από λίγο μόνο και μόνο για να σας ζητήσω να μήν σταματήσετε ποτέ να ελπίζετε και να προσπαθείτε... Η ιστορία μου σε συντομία εχει ώς εξής: 3 παλύνδρομες χωρίς καμμία εξήγηση, 15,000 εξετάσεις, 3 - 4 γιατροί, μήνες σε αναμονή της περιόδου, αγωνία για "χαμένες" ευκαιρίες, πολλές στιγμές πικρας και πόνου.... Μεσα σε όα αυτά όμως δεν πίστεψα ούτε μία στιγμή ότι δε θα τα καταφέρω, ούτε ένα λέπτο δεν σταμάτησα να ονειρεύομαι... Τον Μάρτιο του 2007 έφερα στον κόσμο ένα πανεμορφο αγοράκι. Ο γιατρός μου ακόμη και τώρα μου λέει πως δεν ξέρει τι ήταν λάθος τις προηγούμενες φορές και τι πήγε σωστά αυτή τη φορά... Εγώ όμως ξέρω ότι το είχα προσευχηθεί γι αυτό το μωρό με όλη τη δύναμη της καρδιάς μου και έτσι απλά...ήρθε. Πριν από 3 ημέρες είχα μία ακόμη παλύνδρομη... Δεν ξέρω ακόμη αν θα προσπαθήσω ξανά ή θα αρκεστώ στο δώρο που ηδη μου έκανε ο Θεός. Θα ακούσω για αλλη μία φορά ότι μου λέει η καρδιά... Οτι και να γίνει όμως να ξέρετε ότι θα συνεχίσω να είμαι καλά και θα ονειρεύμαι... Αυτά ήθελα να σας πώ...όπως και ότι αφού μπορώ εγώ σίγουρα μπορείτε κι εσείς... Πιστέψτε στο δυνατό, στο αδύνατο, στον εαυτό σας και στον Θεό. Καλή τυχη σε όλες μας...

anna2303

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες. Εκανα registration πρίν από λίγο μόνο και μόνο για να σας ζητήσω να μήν σταματήσετε ποτέ να ελπίζετε και να προσπαθείτε... Η ιστορία μου σε συντομία εχει ώς εξής: 3 παλύνδρομες χωρίς καμμία εξήγηση, 15,000 εξετάσεις, 3 - 4 γιατροί, μήνες σε αναμονή της περιόδου, αγωνία για "χαμένες" ευκαιρίες, πολλές στιγμές πικρας και πόνου.... Μεσα σε όα αυτά όμως δεν πίστεψα ούτε μία στιγμή ότι δε θα τα καταφέρω, ούτε ένα λέπτο δεν σταμάτησα να ονειρεύομαι... Τον Μάρτιο του 2007 έφερα στον κόσμο ένα πανεμορφο αγοράκι. Ο γιατρός μου ακόμη και τώρα μου λέει πως δεν ξέρει τι ήταν λάθος τις προηγούμενες φορές και τι πήγε σωστά αυτή τη φορά... Εγώ όμως ξέρω ότι το είχα προσευχηθεί γι αυτό το μωρό με όλη τη δύναμη της καρδιάς μου και έτσι απλά...ήρθε. Πριν από 3 ημέρες είχα μία ακόμη παλύνδρομη... Δεν ξέρω ακόμη αν θα προσπαθήσω ξανά ή θα αρκεστώ στο δώρο που ηδη μου έκανε ο Θεός. Θα ακούσω για αλλη μία φορά ότι μου λέει η καρδιά... Οτι και να γίνει όμως να ξέρετε ότι θα συνεχίσω να είμαι καλά και θα ονειρεύμαι... Αυτά ήθελα να σας πώ...όπως και ότι αφού μπορώ εγώ σίγουρα μπορείτε κι εσείς... Πιστέψτε στο δυνατό, στο αδύνατο, στον εαυτό σας και στον Θεό. Καλή τυχη σε όλες μας...

Πραγματικά σε συντομία μας είπες τόσα λίγα αλλά και τόσα πολλά!!!!

Μπράβο και να σου πάνε όλα καλά εύχομαι και με το καλό να συνεχίσεις και να έρθει και το δεύτερο δώρο Θεού να συντροφεύει το πρώτο. Φιλιά

lRZRp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Anna2303 είσαι πραγματικά παράδειγμα προς μίμηση. Μας έδωσες άλλο ένα ζωντανό παράδειγμα πως όταν έχεις πίστη και θέληση μπορείς πραγματικά να καταφέρεις και το "ακατόρθωτο".Είναι κάτι που νομίζω πως το γνωρίζουμε όλες αλλά που σε στιγμές αποτυχίας δυστυχώς το ξεχνάμε γιατί δικαιολογημένα υπερτερούν συναισθήματα πόνου, απογοήτευσης και απαισιοδοξίας. Και στη ψυχολογία μου σήμερα κυριαρχούσαν αυτά τα συναισθηματα και πραγματικά με βοήθησες να συνέλθω και να θυμώσω με τον εαυτό μου που απογοητεύομαι τόσο ευκολα.

Σ' ευχαριστω πολυ κι εσενα και όλες τις κοπέλες που γράφουν εδω μεσα και δίνουν κουράγιο και συμπαράσταση η μια στην άλλη.Είναι πραγματικά μοναδικό και αξιοθαυμαστο αυτο που συμβαίνει εδω μέσα ...

Link to comment
Share on other sites

ANNA2303 ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΣΕ ΣΥΓΧΑΙΡΩ ΚΙ ΕΓΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΙΣ ΤΗΝ ΖΩΗ ΜΕ ΤΙΣ ΑΝΑΠΟΔΙΕΣ ΤΗΣ. ΚΑΙ Σ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΙ ΕΓΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΙΣΙΟΔΟΞΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΝΑ ΜΕΤΑΔΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΕ ΜΑΣ. ΝΑ ΧΑΙΡΕΣΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΣΟΥ..........

gzTDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Νιώθω ότι με αφήσατε να ακουμπήσω την καρδιά σας και ευχαριστώ γι αυτό. Ευχαριστώ ακόμα που πιστέψατε στις προθέσεις… μου γιατί ξέρω πόσο εύκολα αμφισβητείς όταν πονάς….Όσα σας έγραψα δεν είναι λόγια παρηγοριάς, ούτε «εκ του ασφαλούς» επειδή τελικά ο Θεός μου έδωσε το αγγελούδι μου…Σας γράφω γιατί θυμάμαι κάθε λεπτό από τις 4 αποβολές μου, τον πόνο, τον πανικό, τον θυμό την αμφιβολία… Δε θέλω όμως να σας πω για αυτά….Θέλω να σας πώ για την ημέρα που πήγα στο κέντρο «καθ’ εξειν αποβολών» και γνώρισα μία κοπέλα με 17 αποβολές που ακόμα το πολεμούσε, όταν εγώ ένιωθα ήδη συντετριμμένη στη 2η… Θέλω να σας πω για την ημέρα που γονάτισα και έκλαιγα στο ιερό μίας εκκλησίας παρακαλώντας για ένα μωρό… ή τη δύναμη να αντέξω τον πόνο…και μετά θα σας πω, ότι όταν φοβόμουν πολύ και αμφέβαλα, έκλεινα τα μάτια μου με πείσμα και «ζωγράφιζα» στο μυαλό μου την εικόνα μου σε ένα κρεβάτι μαιευτηρίου με ένα μωρό αγκαλιά … Την εικόνα που 5 χρόνια μετά έζησα,,,

Καταλαβαίνω τόσο καλά την αγωνία σας…γι αυτό σας γράφω… γιατί αν βγάλεις τον πόνο "από τη μέση" είμαστε απλές στατιστικές… 1 στις 3 κοπέλες να έχει πρόβλημα για να αποκτήσει παιδί αλλά το μεγαλύτερο ποσοστό τα καταφέρνει μέσα σε 5 χρόνια… Σας ζητάω απλά να κάνετε υπομονή…γιατί αν πιστεύετε κι εσείς, ότι τα παιδιά τα δίνει ο Θεός… σίγουρα δε γνωρίζετε ουτε εσεις τα σχέδια του :) ! Μη βγάζετε συμπεράσματα λοιπόν, κλείστε τα μάτια, ονειρευτείτε και μετά παλέψτε για το όνειρο αλλά πάντα με σεβασμό στον εαυτό σας, γιατί όταν τελικά κρατήσετε το μωρό σας αγκαλιά, εκείνο θα χρειάζεται ένα πρότυπο και όχι ένα ερείπιο στη ζωή του... Σας αφήνω λοιπόν ξανά, ελπίζοντας όσα διαβάζετε να σας κάνουν καλό...και σας υπόσχομαι ότι μαζί με τα δικά μου όνειρα…θα εύχομαι και για τα δικά σας…

anna2303

Link to comment
Share on other sites

ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ. ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΜΟΝΗ, ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΧΩ ΠΑΘΕΙ ΑΜΟΚ ΜΕ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ. ΘΕΛΩ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΤΟ ΘΕΛΩ ΤΩΡΑ. ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΤΟ ΠΕΡΙΜΜΕΝΩ. ΕΙΜΑΙ ΗΔΗ 37 ΧΡΟΝΩΝ. ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΛΑ ΠΕΡΙΘΩΡΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΛΛΑ 5. ΑΥΤΟ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΠΟΛΛΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΤΟ ΝΟΙΩΘΟΥΝ.

gzTDp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ. ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΜΟΝΗ, ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΧΩ ΠΑΘΕΙ ΑΜΟΚ ΜΕ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ. ΘΕΛΩ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΤΟ ΘΕΛΩ ΤΩΡΑ. ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΤΟ ΠΕΡΙΜΜΕΝΩ. ΕΙΜΑΙ ΗΔΗ 37 ΧΡΟΝΩΝ. ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΛΑ ΠΕΡΙΘΩΡΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΛΛΑ 5. ΑΥΤΟ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΠΟΛΛΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΤΟ ΝΟΙΩΘΟΥΝ.

 

 

ΡΕΝΑΤΑ μου σε καταλαβαίνω απόλυτα στο θέμα που λες για τα χρονικά περιθώρια...Αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα, όχι τόσο λόγω της ηλικίας μου, όσο σε σχέση με το ότι πρέπει να μείνω έγκυος σχετικά σύντομα. Αντιμετωπίζω βλέπεις κάποιο πρόβλημα το οποίο επιδεινώνεται με την πάροδο του χρόνου, οπότε κάποια στιγμή δεν θα μπορώ να βγάλω σε πέρας ενδεχόμενη εγκυμοσύνη...Θα πρέπει πρώτα να υποβληθώ σε μια πολύ σοβαρή επέμβαση, να περάσει τουλάχιστον ένας χρόνος, να...,να...-πράγματα που δεν θέλω να αναφέρω γιατί με στεναχωρούν πάρα μα πάρα πολύ...Γι'αυτό και είμαι λίγο γκρινιαρούλα καθημερινά. Από την άλλη, με βοηθά να λέω το παράπονό μου γιατί νιώθω ανακούφιση. Δεν έχω αγχωθεί εννοώντας ότι τρώω τα νύχια μου-πέρασα μια περιπέτεια που μου έμαθε να είμαι ευγνώμων που ζω την καθημερινότητά, με έκανε να επανεκτιμήσω τη ζωή σαν έννοια και να επαναπροσδιορίσω το σύστημα αξιών μου-απλά απογοητεύομαι γιατί νιώθω ότι συναντώ συνεχώς εμπόδια σε αυτό το θέμα, νιώθω ότι κάποιος παίζει μαζί μου...

 

Μιας και πιάσαμε το θέμα, να αναφέρω κ κάτι άλλο. Πριν το γάμο μου, το ενδεχόμενο εγκυμοσύνης ήταν υπό διαπραγμάτευση-έπρεπε να μπω σε άλλες σοβαρές περιπέτειες πρώτα και πρόσεξε, αυτό ήταν 100% σίγουρο τότε. Το ξέρω ότι δεν είμαι σαφής, οπότε μάλλον δεν καταλαβαίνεις κ πολλά, να σου πω όμως ότι ήμουν ένα κουρέλι, ένα ράκος και έπρεπε να ασχοληθώ με την μπομπονιέρα...Υποτίθεται-όσο κενό κ αν ακούγεται-ότι΄η περίοδος πριν το γάμο πρέπει να είναι ανέμελη κ χαλαρή. Με τι καρδιά να παντρευτείς όταν ξέρεις ότι κινδυνεύεις αν μείνεις έγκυος και κινδυνεύεις και αν προσπαθήσεις να αποκαταστήσεις το πρόβλημά σου γατί η επέμβαση στην οποία πρέπει να υποβληθείς είναι μείζονος σημασίας...Το καλύτερο;Όταν στις ευχές εσύ πρέπει να γελάς και να λες 'Ευχαριστώ' όταν σου εύχονται 'Βίον Ανθόσπαρτον'. Θα μου πεις, οι άνθρωποι δεν ήξεραν. Ok, δεν τους κατηγορώ. Αλλά εγώ πλέον, σε αντίστοιχες περιπτώσεις εύχομαι απλώς να είναι ευτυχισμένο το νιόπαντρο ζευγάρι και ποτέ μα ποτέ δεν κάνω εκ των υστέρων την ερώτηση 'Άντε, πότε θα κάνετε παιδάκι;;;;;'Ποτέ δεν ξέρεις τι αντιμετωπίζει ο άλλος.

 

Anyway, σταματώ εδώ γιατί νιώθω έναν κόμπο στο λαιμό και μια υγρασία στα μάτια-είμαι και στο γραφείο, οπότε θα νομίσουν ότι το έχω χάσει! Άσε που δεν μπορώ να δουλέψω κ καθόλου...Εύχομαι ζουμερά και χαρωπά μωράκια σε όλες! :)

Φιλικά,

Ελίνα

Link to comment
Share on other sites

PENATA μου σε καταλαβαίνω απόλυτα!Κι εγω ειμαι 35 χρονών και είναι ο μόνος λόγος που με αγχώνει για το πότε θα καταφέρουμε να κάνουμε παιδάκι.Προσπαθώ να αποβάλλω το άγχος γιατί πιστευω πως είναι η μόνη λύση για να το αντιμετωπίσω και να αυξήσω τις πιθανότητες.

Εσύ έχεις αρχίσει και περαιτερω προσπάθειες ή απλά με φυσιολογική επαφή?

Link to comment
Share on other sites

ΑΧ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ ....ΛΥΑΜΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΝΟΙΩΘΩ ΟΤΙ ΓΚΡΙΝΙΑΖΩ ΑΔΙΚΑ. ΑΛΛΑ ΣΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΜΑΣ ΟΛΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΝΤΑΙ. ΕΧΕ ΠΙΣΤΗ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΘΕΟ ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ. ΕΥΧΟΜΑΙ ΜΟΝΟ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΠΕΣΕΙ ΣΤΟΥΣ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΥΣ ΝΑΘΡΩΠΟΥΣ. ΚΑΛΗ ΔΟΥΛΙΤΣΑ ΚΑΙ ΨΗΛΑ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ. ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ. ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΜΙΚΡΗ ΘΑ ΤΗΝ ΒΡΕΙΣ ΤΗΝ ΑΚΡΗ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ. Η ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΙΟΝ ΕΧΕΙΣ ΤΑ ΠΕΡΙΘΩΡΙΑ. ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ. ΦΙΛΑΚΙΑ ΠΟΛΛΑ..........

gzTDp3.png
Link to comment
Share on other sites

PENATA μου σε καταλαβαίνω απόλυτα!Κι εγω ειμαι 35 χρονών και είναι ο μόνος λόγος που με αγχώνει για το πότε θα καταφέρουμε να κάνουμε παιδάκι.Προσπαθώ να αποβάλλω το άγχος γιατί πιστευω πως είναι η μόνη λύση για να το αντιμετωπίσω και να αυξήσω τις πιθανότητες.

Εσύ έχεις αρχίσει και περαιτερω προσπάθειες ή απλά με φυσιολογική επαφή?

 

ΕΙΜΑΙ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΗ ΣΧΕΔΟΝ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΚΙ ΕΧΩ ΕΙΝΕΙ ΕΓΚΥΟΣ 3 ΦΟΡΕΣ. ΟΠΟΤΕ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙ ΣΕ ΑΛΛΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ. ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΒΕΒΑΙΑ ΔΙΑΦΩΝΟΥΜΕ. ΘΕΩΡΕΙ ΟΤΙ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΠΕΡΝΑΕΙ. ΕΙΝΑΙ ΚΙ ΕΚΕΙΝΟΣ 39 ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΣΑΝ ΤΡΕΛΛΟΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΑΤΕΡΑΣ. ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΜΩΣ ? ΕΧΩ ΨΑΧΤΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΑΚΟΜΗ ΨΑΧΝΟΜΑΙ ΔΗΛΑΔΗ. ΑΠΟ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ ΘΑ ΠΑΩ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟ ΓΙΑΤΡΟ ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΙ ΑΛΛΗ ΓΝΩΜΗ ΚΑΙ ΘΑ ΔΟΥΜΕ. ΕΣΥ ?

gzTDp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΡΕΝΑΤΑ δε γκρινιάζεις άδικα. Ο κάθε άνθρωπος έχει το πρόβλημά του-μικρό ή μεγάλο-και γι'αυτόν είναι το πιο σημαντικό. Ούτως ή άλλως, από τη στιγμή που ένα πρόβλημα είναι εμπόδιο σε μια επιτυχή εγκυμοσύνη, ως σοβαρό αξιολογείται, γιατί η στεναχώρια της μη επίτευξης αυτού του στόχου είναι η ίδια και είναι μεγάλη.

Φιλικά,

Ελίνα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ρενατα τελικα δε πηγα στο ιασω στη τζανατου αλλαξα γιατρο ειναι εξειδικευμενος στις αποβολες και μου φανηκε καταπληκτικος ...τελικα δημοσιο και παλι δημοσιο!!!!!!!!!!!!!!!!!

αngelina

Link to comment
Share on other sites

Γιατί καλή μου ΡΕΝΑΤΑ (εσύ και οι άλλες κοπέλες που μου αναφέρεις) το κάνεις αυτό στον εαυτό σου ? Γιατί αυτοβασανίζεσαι με αυτόν τον τρόπο ? Τι εννοείς δεν έχεις καιρό επειδή είσαι 37 ? όπως το βλέπω εγώ έχεις στη διάθεσή σου τουλάχιστον και χαλαρά αλλά 4 χρόνια δηλαδή τουλάχιστον 48 ωορρηξίες ! μιλάμε για 50 σχεδόν πιθανά παιδιά (και δεν αναφέρω την πιθανότητα για δίδυμα) κι εσύ μου λες ότι δε σου φτάνουν ? και αυτό το «το θέλω τώρα…. γιατί προσπαθώ 2 χρόνια…. και δεν έχω άλλα 5» ?? καλά κάνεις και απαιτείς αν αυτό σε βοηθάει, αλλά όπως το βλέπω εγώ μάλλον δε βοηθάει και πολύ που αυτό-πιέζεσαι… Από ποιόν ακριβώς απαιτείς ? και τα χρονικά όρια ποιος σου τα έχει δώσει ?

Έχεις σκεφτεί πότε τα συναισθήματα σου βασίζονται σε σενάρια και όχι σε γεγονότα ?

Τα δεδομένα σου αυτή τη στιγμή είναι ότι είσαι παντρεμένη, 37 χρονών και σε αυτή τη φάση χωρίς παιδί…. Τη συνέχεια θα την δεις στο μέλλον. Γιατί δεν περιμένεις να απαντήσεις στα ερωτήματα όταν τεθούν οι ερωτήσεις ?

Συγχώρεσε με εάν η απάντηση μου μοιάζει με μάλωμα… είναι από πραγματικό ενδιαφέρον…

anna2303

Link to comment
Share on other sites

Σ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΣΟΥ ΚΑΙ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΨΥΧΑΝΑΛΥΣΗ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΠΑΡΑ ΜΑΛΩΜΑ. ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΣΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ. ΟΜΩΣ ΤΑ ΧΡΟΝΙΚΑ ΠΕΡΙΘΩΡΙΑ ΤΑ ΒΑΖΕΙ Η ΙΔΙΑ Η ΖΩΗ. ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΤΟ ΝΑ ΤΕΚΝΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΕΦΙΚΤΟ ΚΑΙ ΣΕ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΗΛΙΚΙΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΑΙΔΙ ΣΤΑ 40 ΜΟΥ. ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΣΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΗΛΙΚΙΑ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΩΡΟ ΘΕΟΥ. ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΚΕΙ ΟΤΑΝ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΘΑ ΜΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ, ΝΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΩΣΩ ΣΩΣΤΑ. ΚΙ ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Η ΗΛΙΚΙΑ ΜΑΣ ΑΥΤΟ ΔΥΣΚΟΛΕΥΕΙ. ΠΩΣ ΝΑ ΣΟΥ ΤΟ ΠΩ ? "ΜΙΚΡΑΙΝΟΥΝ ΤΑ ΚΟΥΡΑΓΙΑ ΣΟΥ",ΠΟΥ ΛΕΝΕ. ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΜΑΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΦΑΙΝΟΜΑΙ ΣΑΝ ΓΙΑΓΙΑ. ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΚΑΙ ΑΛΛΑ. ΟΠΩΣ ΟΤΙ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ ΜΕΓΑΛΩΣΑΝ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΔΟΥΝ ΕΓΓΟΝΑΚΙΑ. ΑΥΤΑ.

gzTDp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΕΙΜΑΙ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΗ ΣΧΕΔΟΝ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΚΙ ΕΧΩ ΕΙΝΕΙ ΕΓΚΥΟΣ 3 ΦΟΡΕΣ. ΟΠΟΤΕ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙ ΣΕ ΑΛΛΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ. ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΒΕΒΑΙΑ ΔΙΑΦΩΝΟΥΜΕ. ΘΕΩΡΕΙ ΟΤΙ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΠΕΡΝΑΕΙ. ΕΙΝΑΙ ΚΙ ΕΚΕΙΝΟΣ 39 ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΣΑΝ ΤΡΕΛΛΟΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΑΤΕΡΑΣ. ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΜΩΣ ? ΕΧΩ ΨΑΧΤΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΑΚΟΜΗ ΨΑΧΝΟΜΑΙ ΔΗΛΑΔΗ. ΑΠΟ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ ΘΑ ΠΑΩ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟ ΓΙΑΤΡΟ ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΙ ΑΛΛΗ ΓΝΩΜΗ ΚΑΙ ΘΑ ΔΟΥΜΕ. ΕΣΥ ?

 

ΡΕΝΑΤΑ μου εγω εχω 6 μηνες μονο παντρεμενη αν και ελεύθερα κάνουμε εδω και 10 μήνες και όπως καταλαβαίνεις δεν εχουμε προχωρήσει σε άλλες ενέργειες γιατί είναι κάπως νωρίς.Απλά εμένα όπως νομίζω σου είπα, με απασχολεί ο τρελά άστατος κύκλος μου και η ηλικία, που συμφωνω μαζί σου δεν θέλω κι εγω να έχω μεγάλη διαφορά με το παιδί μου για τους λόγους που ανέφερες κι εσύ.Βέβαια δεν έρχονται όλα όπως τα θέλουμε..οπότε το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να μη χάνουμε την πίστη μας και την επιμονή μας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δική μου ιστορία να σας πω αλλά μιας καλής μου φίλης.

Ελπίζω να είναι το ίδιο καλοδεχούμενη εδώ :D

 

Η καλή μου αυτή φίλη, προσπαθούσε επί δύο χρόνια να μείνει έγκυος και δεν τα κατάφερνε...

Λίγο πριν μπουν στην διαδικασία να αρχίσουν να ψάχνουν το θέμα ιατρικώς, τους προέκυψε και των δύο (αυτής και του άντρα της) μονιμοποίηση στο δημόσιο μεν, με τον κίνδυνο να βρεθούν σε άλλη πόλη ο καθένας δε!

Αποφάσισαν λοιπόν από κοινού ότι σταματάνε επί τόπου τις προσπάθειες για εγκυμοσύνη γιατί αν μία στο εκατομμύριο έμενε τώρα έγκυος και βρισκόταν ξαφνικά ο ένας Κρήτη κι ο άλλος Θεσσαλονίκη θα ήταν πολύ δύσκολη η κατάσταση....

Να πω την συνέχεια ή την φανταστήκατε ήδη?

Τον ίδιο μήνα που είπαν "τέρμα οι προσπάθειες" και χαλάρωσαν... τον ίδιο μήνα έμεινε η κοπέλα έγκυος

Όλα ήταν θέμα άγχους και τίποτα άλλο... κανένα άλλο πρόβλημα...

Πλέον έχουν ένα κοριτσάκι 20 μηνών και η φίλη μου είναι 7 μηνών έγκυος στο δεύτερο, στο οποίο έμεινε έγκυος από... "ατύχημα" χωρίς καν προσπάθεια....

 

Ηθικό δίδαγμα?

Χαλαρώστε κι απλά απολαύστε τον έρωτα με τον άνθρωπο σας :D

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα,

Δεν το πιστεύω ότι γράφω σε αυτό το θέμα.... Θα σας πω εν συντομία πως για ένα χρόνο σχεδόν είχα απίστευτο άγχος, ήθελα να μείνω εδώ και τώρα. Μόλις μου έσπασαν τα νεύρα και παραιτήθηκα για να περισώσω την ψυχολογική μου υγεία, έμεινα..... και δεν το πίστευα, αφού έφτασα να έχω δύο εβδομάδες καθυστέρηση και εγώ νόμιζα ότι κάτι άλλο έχω και διαταράχθηκε η περίοδός μου. Επίσης, όλα τα συμπτώματα αρχίσανε μετά το τεστ, οπότε μην ψάχνετε για συμπτώματα και κυρίως ΜΗΝ ΈΧΕΤΕ ΑΓΧΟΣ, ΠΑΡΑΙΤΗΘΕΊΤΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΜΜΟΝΗ ΙΔΕΑ ΚΑΙ ΘΑ ΈΡΘΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ!!

Σας εύχομαι ολόψυχα καλή τύχη :lol::wink:

duck in love

Link to comment
Share on other sites

Maria 8 σου ευχομαι ολόψυχα, να έχεις μια πολύ γλυκια και όμορφη εγκυμοσύνη και με το καλό να δεχτείς στην αγκαλίτσα σου ενα υγιέστατο και υπέροχο πλασματακι.ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΣΟΥ!!! Άντε..μακάρι να φέρεις γούρι και σε εμάς τις υπόλοιπες!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...