Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΑΛΙΤΣΑ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟΥ


mimika

Recommended Posts

Επειδή θα κάνω καισαρική, κατάλαβα ότι το νυχτικό για μια μερα τουλάχιστον δεν το γλιτώνω. Η αισθητική την πρώτη μέρα προφανώς πάει περίπατο με καθετήρες κ τα συναφή, οπότε ας φοράω και κάλτσες από κάτω.... Για τη ζέστη δεν το ήξερα κ απορούσα γιατί όλα τα νυχτικά εγκυμοσύνης που βρήκα είναι κοντομάνικα, νόμιζα ότι ακόμα δεν είχαν βγάλει για τη χειμερινή σεζόν, τελείως μα τελείως άσχετη!!!! Οπότε να υποθέσω ότι η χοντρή χουχουλιάρα φλις ρόμπα μου δεν ειναι για την περίσταση; 

 

Και μια που το φερε η κουβέντα και στα εσώρουχα, αυτά τα μιας χρήσης που λέτε κρατάνε σταθερά τις σερβιέτες; Έχω ανασφάλεια με αυτό το θέμα γενικά και πριν καθιερώσω τα ταμπόν, αν δεν φορούσα σφιχτό παντελόνι έβαζα 2 εσώρουχα για να νιώθω σφιγμένη. Να παρω καμιά βράκα της μαμάς μου; Ή να πάρω αυτά τα τεράστια εσώρουχα εγκυμοσύνης που ελπίζω να μη μου χρειαστούν μέχρι το τέλος;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Επειδή ακριβώς το ίδιο θέμα είχα (άγιος αυτός που ανακάλυψε τα ταμπόν, άγιος!), φορούσα διπλές σερβιέτες και σφιχτά εσώρουχα, πήρα εσώρουχα εγκυμοσύνης και το βολικό με αυτά στην καισαρική είναι ότι πάνε πολύ χαμηλά και δεν ενοχλούν καθόλου την τομή. Αλλά και πάλι, οι μαίες τα βρήκαν πολύ άβολα για τα πρώτα αλλάγματα. Τα μιας χρήσης πάντως ανθεκτικότατα και σφιχτά είναι και αρκετά βολικά (για εμένα τουλάχιστον) στο άλλαγμα για να αποφύγεις τις πολλές κινήσεις.

 

Α ναι, τα μπλουζάκια θηλασμού των H&M (με το τιραντάκι) απίστευτα βολικά, τα φοράω ακόμα, και στηρίζουν και είναι αρκετά μακρυά για να ζεσταίνουν μέση και να μη σηκώνονται. Δαγκωτό από εμένα!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , Έσπερος είπε:

Επειδή θα κάνω καισαρική, κατάλαβα ότι το νυχτικό για μια μερα τουλάχιστον δεν το γλιτώνω. Η αισθητική την πρώτη μέρα προφανώς πάει περίπατο με καθετήρες κ τα συναφή, οπότε ας φοράω και κάλτσες από κάτω.... Για τη ζέστη δεν το ήξερα κ απορούσα γιατί όλα τα νυχτικά εγκυμοσύνης που βρήκα είναι κοντομάνικα, νόμιζα ότι ακόμα δεν είχαν βγάλει για τη χειμερινή σεζόν, τελείως μα τελείως άσχετη!!!! Οπότε να υποθέσω ότι η χοντρή χουχουλιάρα φλις ρόμπα μου δεν ειναι για την περίσταση; 

 

Και μια που το φερε η κουβέντα και στα εσώρουχα, αυτά τα μιας χρήσης που λέτε κρατάνε σταθερά τις σερβιέτες; Έχω ανασφάλεια με αυτό το θέμα γενικά και πριν καθιερώσω τα ταμπόν, αν δεν φορούσα σφιχτό παντελόνι έβαζα 2 εσώρουχα για να νιώθω σφιγμένη. Να παρω καμιά βράκα της μαμάς μου; Ή να πάρω αυτά τα τεράστια εσώρουχα εγκυμοσύνης που ελπίζω να μη μου χρειαστούν μέχρι το τέλος;

Εσωρουχα μίας χρ'ησης και μη φανταστεις σερβιετες σαν αυτες που ξερεις τις πρωτες 2 μερες, φαντασου αυτες για ακρατεια σε μεγεθος πανας. Ειναι αλλης κατηγορίας αιμορραγία.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vtgian είπε:

Τα μιας χρήσης πάντως ανθεκτικότατα και σφιχτά είναι και αρκετά βολικά (για εμένα τουλάχιστον) στο άλλαγμα για να αποφύγεις τις πολλές κινήσεις

Aκριβως αυτο ηθελα να γραψω. Εμενα τις πρωτες μερες δεν ηθελα να με ακουμπαει τιποτα εκει κατω λογω των ραμματων και δεν αντεχα ουτε σερβιετα να βαλω. Ετσι, μου δωσανε απο το μαιευτηριο πανες (δεν ξερω αν ηταν τριτης ηλικιας ή εσωρουχα μιας χρησης για λεχωνες) παντως με βολεψαν πολυ!

Για το νυχτικο, μην σκεφτεσαι οτι θα κρυωσεις. Κανει πολυ ζεστη στα μαιευτηρια οπως ειπε η @vtgian, απλα να παρεις με κουμπια για να σε βολεψουν στο θηλασμο. Ακομη κι αν αποφασισεις να φορεσεις πιτζαμες προτιμησε με κουμπια αλλιως δεν θα βολευτεις.

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

Οι σερβιέτες ή οι πάνες λοχείας είναι οι ίδιες με αυτές της τρίτης ηλικίας για την ακράτεια. Είσαι λίγο σαν υπερμεγέθης μπέμπα αλλά τουλάχιστον εγώ μπροστά στο άγχος μη λερωθώ, καθόλου δε με ένοιαζε το πως θα μοιάζω (άλλωστε ποιος κοιτούσε, όλοι με το μωρό χαζεύαμε).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με το καλό να υποδεχτείς το μωρακι σου! 

Αν τα μαγαζιά είχαν πελάτισσες σαν εσένα και μένα σίγουρα θα έβαζαν λουκέτο .:-D και εγώ δεν αγόρασα ποτέ πιτζάμες εγκυμοσύνης αλλά και κανένα ρούχο γενικά. Είχα σχετικά μικρή κοιλιτσα! 

Στο μαιευτήριο που γεννησα πράγματι είχε πολύ ζέστη (και εγώ είμαι κρυουλιαρα) και γεννησα πέρυσι το Δεκεμβρη που χιονίζε. Είχα πάρει μαζί  μου δυο αλλαξιες πιτζάμες με κουμπιά μπροστά. Με βολεψαν πολύ για το θηλασμό. 

Τώρα για τα εσώρουχα είχα πάρει μαζί μου κανονικά και σερβιετες μεγάλες αλλά δεν τα χρειαστηκα.  Μου εδωσαν απ την κλινική τα μιας χρήσης καί κατι σερβιετες τεράστιες , δεν είχα ξαναδεί τόσο μεγάλες! Τελικά με βολεψαν πολύ! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 49 λεπτά , Έσπερος είπε:

Επειδή θα κάνω καισαρική, κατάλαβα ότι το νυχτικό για μια μερα τουλάχιστον δεν το γλιτώνω. Η αισθητική την πρώτη μέρα προφανώς πάει περίπατο με καθετήρες κ τα συναφή, οπότε ας φοράω και κάλτσες από κάτω.... Για τη ζέστη δεν το ήξερα κ απορούσα γιατί όλα τα νυχτικά εγκυμοσύνης που βρήκα είναι κοντομάνικα, νόμιζα ότι ακόμα δεν είχαν βγάλει για τη χειμερινή σεζόν, τελείως μα τελείως άσχετη!!!! Οπότε να υποθέσω ότι η χοντρή χουχουλιάρα φλις ρόμπα μου δεν ειναι για την περίσταση; 

 

Και μια που το φερε η κουβέντα και στα εσώρουχα, αυτά τα μιας χρήσης που λέτε κρατάνε σταθερά τις σερβιέτες; Έχω ανασφάλεια με αυτό το θέμα γενικά και πριν καθιερώσω τα ταμπόν, αν δεν φορούσα σφιχτό παντελόνι έβαζα 2 εσώρουχα για να νιώθω σφιγμένη. Να παρω καμιά βράκα της μαμάς μου; Ή να πάρω αυτά τα τεράστια εσώρουχα εγκυμοσύνης που ελπίζω να μη μου χρειαστούν μέχρι το τέλος;

 

Το πρόβλημά σου θα είναι το λάστιχο. Δεν θες τίποτα να πιέζει την τομή. Σκέψου μήνα, όχι μέρα. Οπότε αν έχεις πιτζάμες, αυστηρά τίποτα χαμηλοκάβαλο. Αν πιάνουν στη μέση, οκ.

Τον καθετηρα ανάλογα την περίπτωση θα τον έχεις 1-2 μέρες και είναι καλύτερα τότε να φοράς νυχτικιά. 

Επίσης κινήσεις πολλές θα πονάνε, και όταν λέμε θα πονάνε, εννοούμε πολύ. Ειδικά αν θηλάζεις που έχεις περιορισμούς στα παυσίπονα. Οπότε παίζει και το να προτιμήσεις να είσαι ξεβράκωτη παρά να υποστείς τη διαδικασία του να βάλεις τ παντελόνι τς πυζτάμας.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 55 λεπτά , Έσπερος είπε:

Επειδή θα κάνω καισαρική, κατάλαβα ότι το νυχτικό για μια μερα τουλάχιστον δεν το γλιτώνω. Η αισθητική την πρώτη μέρα προφανώς πάει περίπατο με καθετήρες κ τα συναφή, οπότε ας φοράω και κάλτσες από κάτω.... Για τη ζέστη δεν το ήξερα κ απορούσα γιατί όλα τα νυχτικά εγκυμοσύνης που βρήκα είναι κοντομάνικα, νόμιζα ότι ακόμα δεν είχαν βγάλει για τη χειμερινή σεζόν, τελείως μα τελείως άσχετη!!!! Οπότε να υποθέσω ότι η χοντρή χουχουλιάρα φλις ρόμπα μου δεν ειναι για την περίσταση; 

 

Και μια που το φερε η κουβέντα και στα εσώρουχα, αυτά τα μιας χρήσης που λέτε κρατάνε σταθερά τις σερβιέτες; Έχω ανασφάλεια με αυτό το θέμα γενικά και πριν καθιερώσω τα ταμπόν, αν δεν φορούσα σφιχτό παντελόνι έβαζα 2 εσώρουχα για να νιώθω σφιγμένη. Να παρω καμιά βράκα της μαμάς μου; Ή να πάρω αυτά τα τεράστια εσώρουχα εγκυμοσύνης που ελπίζω να μη μου χρειαστούν μέχρι το τέλος;

Εσπερος μοιαζουμε μου φαινεται !!!!!! χαχαχαχαχ Κ εγω στη περιοδο ακομα 2 εσωρουχα φοραω λογω ανασφαλειας!!!! Εσωρουχα εγω πηρα μιας χρησης απο γνωστο πολυκαταστημα βρεφικων m.......re οπως κ σερβιετες λοχιας .με βολεψαν πολυ κ οτσν ηρθα σπιτι εβαλα σερβιετα νυκτος με εσωρουχο τεραστιοοο!!! Σου ειπα για τη ρομπα την φλις. παρτην μαζι!! αν κ εγω οπως ειπα δε τη χρησιμοποιησα αλαλ ηταν μακριμανικα τα νυχτικα μου!!!

Επεξεργάστηκαν by balletina
Link to comment
Share on other sites

Ρόμπα φλις σίγουρα δε θα χρειαστείς εγώ φορούσα κοντομάνικη ρόμπα με καλοκαιρινό νυχτικό ή μακρυμάνικο νυχτικο οχι εγκυμοσύνης.Γέννησα τέλος Οκτωβρίου με ψύχος έξω Δημόσιο νοσοκομείο. 

Κ γω δν ήμουν φαν της νυχτικιας αλλα με βόλεψε πάρα πολύ. Ξεκίνησα με πιτζάμες πριν γεννήσω(προγραμματισμένη καισαρική) και κατάλαβα πως είμαι κ αρκετά σιχασιάρα και δν ήθελα να ακουμπάει η πιτζάμα μ κατι στις τουαλέτες π.χ. ή στο πάτωμα και μετά από καισαρική είσαι στολισμένη με καλώδια και σκέψου και τα βάλε βγάλε. Εσώρουχα χρησιμοποίησα τα μιας χρήσης(δυχτάκι-μποξερακι) με σερβιέτες τούμπανο λοχείας-ακράτειας. Κ να ξέρεις από τον ουροκαθετηρα θα έχεις λίγες μέρες ελαφριάς μορφής ακράτεια. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Επειδή θα κάνω καισαρική, κατάλαβα ότι το νυχτικό για μια μερα τουλάχιστον δεν το γλιτώνω. Η αισθητική την πρώτη μέρα προφανώς πάει περίπατο με καθετήρες κ τα συναφή, οπότε ας φοράω και κάλτσες από κάτω.... Για τη ζέστη δεν το ήξερα κ απορούσα γιατί όλα τα νυχτικά εγκυμοσύνης που βρήκα είναι κοντομάνικα, νόμιζα ότι ακόμα δεν είχαν βγάλει για τη χειμερινή σεζόν, τελείως μα τελείως άσχετη!!!! Οπότε να υποθέσω ότι η χοντρή χουχουλιάρα φλις ρόμπα μου δεν ειναι για την περίσταση; 

 

Και μια που το φερε η κουβέντα και στα εσώρουχα, αυτά τα μιας χρήσης που λέτε κρατάνε σταθερά τις σερβιέτες; Έχω ανασφάλεια με αυτό το θέμα γενικά και πριν καθιερώσω τα ταμπόν, αν δεν φορούσα σφιχτό παντελόνι έβαζα 2 εσώρουχα για να νιώθω σφιγμένη. Να παρω καμιά βράκα της μαμάς μου; Ή να πάρω αυτά τα τεράστια εσώρουχα εγκυμοσύνης που ελπίζω να μη μου χρειαστούν μέχρι το τέλος;

Με την καισαρικη θελεις απαραιτητα κτ σαν τεραστια παμπερς ,στο δημοσιο το πρωτο μου το εβαλαν δικο τους,μετα ειχα παρει απο το μαρκετ

Χρησιμοποιησα κ τις πρωτες μερες αυτα που ειναι σαν βρακακια,στο σπιτι μεγαλες σερβιετες κ ανετα εσωρουχα ειναι μια χαρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό που λέει η Vasilo, πολύ σημαντικό!! Κι εγώ φόρμες με λάστιχο είχα για να μην ακουμπάνε κάτω! Και στο σπίτι αντίστοιχες έχω γιατί και στο σπίτι δεν θέλω να σέρνονται. Αλλιώς χώνεις το τελείωμα σε κάλτσες αλλά είπαμε, θέλουμε να είμαστε και ευπαρουσίαστες! :mrgreen:

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Επειδή θα κάνω καισαρική, κατάλαβα ότι το νυχτικό για μια μερα τουλάχιστον δεν το γλιτώνω. Η αισθητική την πρώτη μέρα προφανώς πάει περίπατο με καθετήρες κ τα συναφή, οπότε ας φοράω και κάλτσες από κάτω.... Για τη ζέστη δεν το ήξερα κ απορούσα γιατί όλα τα νυχτικά εγκυμοσύνης που βρήκα είναι κοντομάνικα, νόμιζα ότι ακόμα δεν είχαν βγάλει για τη χειμερινή σεζόν, τελείως μα τελείως άσχετη!!!! Οπότε να υποθέσω ότι η χοντρή χουχουλιάρα φλις ρόμπα μου δεν ειναι για την περίσταση; 

 

Και μια που το φερε η κουβέντα και στα εσώρουχα, αυτά τα μιας χρήσης που λέτε κρατάνε σταθερά τις σερβιέτες; Έχω ανασφάλεια με αυτό το θέμα γενικά και πριν καθιερώσω τα ταμπόν, αν δεν φορούσα σφιχτό παντελόνι έβαζα 2 εσώρουχα για να νιώθω σφιγμένη. Να παρω καμιά βράκα της μαμάς μου; Ή να πάρω αυτά τα τεράστια εσώρουχα εγκυμοσύνης που ελπίζω να μη μου χρειαστούν μέχρι το τέλος;

Βασικά καλό θα ηταν να μιλήσεις με το μαιευτήριο να δεις τι σου καλύπτει απο αυτά τα αναλώσιμα γτ δεν προσφέρουν ολα τα μαιευτήρια τα ίδια.Αν πάρεις εσώρουχα μιας χρήσης δε θα χρειαστείς κ σερβιέτες.Εγώ προσωπικά ειχα πάρει φαρδιά εσώρουχα κ με βολεψαν γτ νομίζω με τας 1ας χρήσης θα ένιωθα ανασφάλεια..Όσο για τη νυχτικια βολεύει γτ θα έρχονται οι μαιες να σε αλλάζουν κ να σπρώχνουν τα λοχεία κλπ αλλά αν θηλασεις θα χρειαστείς με κουμπιά.Η ρόμπα μπορεί να σε βολέψει μπορεί κ όχι μιας κ είναι ζεστή.Εγω καθώς γέννησα καλοκαίρι ειχα κοντομανικη ρόμπα την οποία κ χρησιμοποίησα γτ ερχόταν κόσμος κ ένιωθα λίγο άβολα με το στήθος έξω ολη την ωρα.Από τα υπόλοιπα ξέρεις τι θα χρειαστείς ή να σου πούμε τι είχαμε εμεις μαζι μας;

Link to comment
Share on other sites

Στο μαιευτήριο θυμάμαι κι εγώ Γενάρη μήνα έξω να χιονίζει και μέσα εγώ με τιραντάκια! Μόνο εξωτερικό έχω ξαναζήσει τέτοια ωραία ζέστη μέσα καταχείμωνο, τώρα του χρόνου πάλι :)

 

Λητώ που ήμουν εγώ εσώρουχα μιας χρήσης και τεράστιες σερβιέτες μας έδιναν εκεί, αλλά μόνο την 1η μέρα μου χρειάστηκαν. 

 

 

Επεξεργάστηκαν by Josephine

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αν γεννήσεις σε ιδιωτικό αυτά όλα είναι μέσα στην τιμή, μπορείς απλά αν θες να πάρεις ένα τηλέφωνο να επιβεβαιώσεις τι χρειάζεται να έχεις μαζί σου. Στο Λητώ που γέννησα κι εγώ, τα έγραφε και στη σελίδα του.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, γενικά ξέρω τι προσφέρει το μαιευτήριο αλλα δεν ήξερα τι είναι βολικότερο για πιτζάμες και εσώρουχα. Θα κάνω και μια αυτοψία στα καταστήματα, μην είμαι τελείως ακατάδεχτη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ουτε εμενα μου αρεσουν τα νυχτικα αλλα αυτα τα σατεν νυχτικακια τα λατρευω και απο αυτα ειχα μαζι μου στη κλινικη κ φοραγα μιας και εγω με καισαρικη γεννησα κ μετα απο δυο μερες εβαλα τις πιτζαμουλες μου .. μεσα στα μαιευτηρια εχει πολυ ζεστη θεωρω πως δε θα κρυωνεις ... τωρα για εσωρουχα κ εγω τα φαρδια βρακακια ειχα και σερβιετες που ειναι για εγκυους..

Link to comment
Share on other sites

Α εσύ με σατέν νυχτικό είσαι προχωρημένη. Η μαμά μου θα σε υιοθετούσε γιατί της αρέσουν πολύ αυτά, ειδικά αν είχες ασορτί ρομπίτσα και παντοφλίτσες! Τα σατέν μου αρέσουν κι εμένα αλλά τα έχω συνδυάσει με καλοκαίρι. 

 

Κάτι νυχτικά θηλασμού που δεν έχουν άνοιγμα στη μέση αλλά είναι σαν να ανασηκώνεται το μπροστινό μέρος τους στο σημείο του στήθους, τα έχει δοκιμάσει καμία; Μου φαίνονται λιγότερο αποκαλυπτικά αλλά δεν ξέρω αν είναι πρακτικά.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

 Κάτι νυχτικά θηλασμού που δεν έχουν άνοιγμα στη μέση αλλά είναι σαν να ανασηκώνεται το μπροστινό μέρος τους στο σημείο του στήθους, τα έχει δοκιμάσει καμία; Μου φαίνονται λιγότερο αποκαλυπτικά αλλά δεν ξέρω αν είναι πρακτικά.

Σε νυχτικό δεν το έχω δοκιμάσει αλλά έχω μπλούζες και φορέματα στο ίδιο στυλ και είναι τα αγαπημένα μου. Είναι πολύ πρακτικά και διακριτικά.

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Το πρόβλημά σου θα είναι το λάστιχο. Δεν θες τίποτα να πιέζει την τομή. Σκέψου μήνα, όχι μέρα. Οπότε αν έχεις πιτζάμες, αυστηρά τίποτα χαμηλοκάβαλο. Αν πιάνουν στη μέση, οκ.

Τον καθετηρα ανάλογα την περίπτωση θα τον έχεις 1-2 μέρες και είναι καλύτερα τότε να φοράς νυχτικιά. 

Επίσης κινήσεις πολλές θα πονάνε, και όταν λέμε θα πονάνε, εννοούμε πολύ. Ειδικά αν θηλάζεις που έχεις περιορισμούς στα παυσίπονα. Οπότε παίζει και το να προτιμήσεις να είσαι ξεβράκωτη παρά να υποστείς τη διαδικασία του να βάλεις τ παντελόνι τς πυζτάμας.

Για τα χαμηλοκάβσλα το φανταζόμουν, γι' αυτό ρωτάω για τα εσώρουχα γιατί μέχρι τώρα φοράω τα δικά μου που είναι χαμηλά κ ξέρω ότι δεν θα βολεύουν, οπότε ή θα βρω καμισ´ παλιά βράκα ή θα πάρω αυτά τα σέξι εγκυμοσύνης που πιάνουν κ την κοιλιά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημεραααα....εγω παντως ειχα νυχτικα και με κουμπι και αυτα που εχουν αναιγμα στο στηθος ..εμενα αυτο με τα κουμπια δεν με βολεψε πολυ σαν πρωτη φορα μαμα που εγινα και δεν ηξερα να θηλαζω οποτε δεν με βολευε εκτος οτι ημουν ταλαιπορημενη πολυ ενω με το αλλο ..το σηκωνεις και οταν τειλωσει το βρεφος απλα το κατεβαζεις .οσο για τα εσωρουχα μιας χρησης πιστευω ειναι τα καλυτερα ..αλλα οπως βολευετε η καθε μια ..με το καλο το μωρακι σου και με υγεια :)

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Α εσύ με σατέν νυχτικό είσαι προχωρημένη. Η μαμά μου θα σε υιοθετούσε γιατί της αρέσουν πολύ αυτά, ειδικά αν είχες ασορτί ρομπίτσα και παντοφλίτσες! Τα σατέν μου αρέσουν κι εμένα αλλά τα έχω συνδυάσει με καλοκαίρι. 

 

Κάτι νυχτικά θηλασμού που δεν έχουν άνοιγμα στη μέση αλλά είναι σαν να ανασηκώνεται το μπροστινό μέρος τους στο σημείο του στήθους, τα έχει δοκιμάσει καμία; Μου φαίνονται λιγότερο αποκαλυπτικά αλλά δεν ξέρω αν είναι πρακτικά.

 

Για ένα διάστημα οταν θηλάζεις το νεογέννητο θα είσαι με το στήθος έξω συνεχώς και για το νυχτικό, δε νομίζω να σε νοιάζει η διακριτικότητα. Δε θα βγεις απο το σπίτι με νυχτικιά. Στο μαιευτήριο, έτσι κι αλλιώς θα πρέπει να είσαι προετοιμασμένη όχι μόνο ν ασε δει να θηλάζεις μαία/σύμβουλος θηλασμού/παιδίατρος αλλά και να πιάσουν το στήθος να σε κατευθύνουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπερα κοριτσια.

Γενναω με καισαρικη στο Αττικο σε κατι λιγοτερο απο 2 μηνες (εκτος απροοπτου λογω ιστορικου προωροτητας στην πρωτη μου εγκυμοσυνη ) και νομιζω πως ειναι ωρα να ξεκινησω να ετοιμαζω την βαλιτσα μου.. Γνωριζει καμια τι προσφερει το νοσοκομειο στη μαμα κ στο μωρο ?

Οσες αναρτησεις ειδα για το Αττικο ηταν πολυ παλιες , και ηθελα ναα μαθω αν εχει αλλαξει κατι .

Ευχαριστω πολυ !

HpRzp3.png0ExJp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites

Μίλησε με κάποια μαία του νοσοκομείου για την ακριβεστερη λίστα. Δεν γνωρίζω καθόλου. Μπορείς όμως να φτιάξεις την βαλίτσα σου με τις παραπάνω αναρτήσεις για παν ενδεχόμενο.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Κορίτσια καλησπέρα! Αρχές Οκτώβρη θα πάω με καισαρική να γεννήσω το δεύτερο παιδάκι μου και αναρωτιόμουν αυτή την εποχή τι νυχτικα θα έπρεπε να πάρω μαζί. Το πρώτο μωράκι το γέννησα καλοκαίρι όποτε ήταν αυτονόητο ότι θα πάρω καλοκαιρινά νυχτικα κ πιτζάμες. Τώρα μια γνωστή μου είπε ότι και Οκτώβρη που θα πάω θα ήταν καλύτερο να πάρω κοντομάνικα γιατί μέσα θα έχει πολύ ζέστη και επειδή κ μετά τον τοκετό ζεστενομασται πολύ. Εσείς τι λέτε να κάνω ; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Super.mum είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Αρχές Οκτώβρη θα πάω με καισαρική να γεννήσω το δεύτερο παιδάκι μου και αναρωτιόμουν αυτή την εποχή τι νυχτικα θα έπρεπε να πάρω μαζί. Το πρώτο μωράκι το γέννησα καλοκαίρι όποτε ήταν αυτονόητο ότι θα πάρω καλοκαιρινά νυχτικα κ πιτζάμες. Τώρα μια γνωστή μου είπε ότι και Οκτώβρη που θα πάω θα ήταν καλύτερο να πάρω κοντομάνικα γιατί μέσα θα έχει πολύ ζέστη και επειδή κ μετά τον τοκετό ζεστενομασται πολύ. Εσείς τι λέτε να κάνω ; 

Nαι κοντομανικες νυχτικες παρε, ισχυει οτι εχει ζεστη γενικως στα μαιευτηρια. Ομως παρε καλου κακου καποια μακρυμανικη ρομπα ή ζακετα μηπως την χρειαστεις καποια στιγμη.

 
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...