Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΑΛΙΤΣΑ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟΥ


mimika

Recommended Posts

Το επώνυμο των τέκνων αναφέρεται και πάνω στη ληξιαρχική πράξη γάμου.

Οπότε δεν χρειάζεται ξεχωριστό πιστοποιητικό γι' αυτό.

Πανάκια για τις γουλίτσες πήρα κι εγώ καμιά 10αρια, πήρα επίσης και 5-6 πετσετούλες μικρές για τοπικό πλύσιμο αλλά μπορούν να χρησιμοποιηθούν και για γουλίτσες. Μάλλον θα χρειαστώ και άλλα ε??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Για τι είναι αυτά τα πετσετακια βρε κορίτσια???τα σεντόνια πως να τα λερώσει?ποτέ δεν της είχα τέτοια μόνο πετσέτες αγκαλιάς τα οποία έβαζα από κάτω και αααααμα έτρεχε καμία γουλιτσα,πολύ σπάνια,την σκουπιζα με μια σαλιάρα ούτως η άλλως έτσι καθόντουσαν μέχρι προχθές

 

Ο δικός μου βγάζει γουλίτσες συνέχεια. Οπότε καθώς είναι ξαπλωμένος στο κρεβατάκι του ή στο παρκοκρέβατο, λερώνει με γαλατάκι τα σεντονάκια. Ε δεν μπορώ να τα πλένω κάθε μέρα, οπότε καλύτερα να λερώνει τα πετσετάκια που τα'χω και μπόλικα.

 

Κι εμεις εχουμε "παρομοιο" προβλημα!Παντρευτηκαμε προσφατα και δεν μας το εδωσαν καν το χαρτι..

Αλλα νομιζω οτι πρεπει να το ζητησουμε απο την ενορια που παντρευτηκαμε..

Αν γνωριζει καποιος καλυτερα ας μας ενημερωσει!;)

 

To πιστοποιητικό προσδιορισμού επωνύμου σου το δίνουν οπωσδήποτε, δεν περιμένουν από σένα να το ζητήσεις, γιατί λογικά δεν είσαι υποχρεωμένη να γνωρίζεις. Όταν είχα κάνει θρησκευτικό γάμο, μου το είχαν δώσει από τη Μητροπολη που είχα πάει για να πάρω πιστοποιητικό αγαμίας για να βγάλω τις άδειες γάμου (πριν το γάμο δηλαδή). Στον πολιτικό γάμο μου το έδωσαν στο δημαρχείο μετά το γάμο.

 

 

 

το επιθετο προσδιοριζεται επανω στην ληξ.γαμου μην τρελενεσαι.αλλωστε οπως μας ειπε η μαια"και να μην θες του μπαμπα το επνυμο θα παρει αν εισαι παντρεμενη.αν δεν εισαι περνει της μαμας και απλα το αναγνωριζει ο πατερας"

 

 

Όχι απαραίτητα. Υπάρχουν περιπτώσεις που το ζευγάρι επιλέγει τα παιδιά να φέρουν το επίθετο της μαμάς ή τα επίθετα και των δυο γονέων.

 

Στη δική μου ληξιαρχική πράξη γάμου πάντως δεν φαίνεται πουθενά τι επίθετο θα πάρουν τα παιδιά που θα προκύψουν απ' αυτον τον γάμο. Οπότε στο ληξειαρχείο που δήλωσε ο σύζυγος το παιδί , του το ζητήσανε το πιστοποιητικό.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα... θα παω να αγορασω (πετσετακια για γουλιτσες) , για να ειμαι ειλικρινης το θεωρησα περιττο εξοδο:oops:... Να παρω απο τα jumbo ή δεν το προτεινετε λογω ποιοτητας? δεν εχω ΙΚΕΑ κοντα μου . που αλλου μπορω να βρω εκτος απο τα καταστηματα βρεφικων που τα εχουν εκνευριστικα πανακριβα τα συγκεκριμενα?

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα... θα παω να αγορασω (πετσετακια για γουλιτσες) , για να ειμαι ειλικρινης το θεωρησα περιττο εξοδο:oops:... Να παρω απο τα jumbo ή δεν το προτεινετε λογω ποιοτητας? δεν εχω ΙΚΕΑ κοντα μου . που αλλου μπορω να βρω εκτος απο τα καταστηματα βρεφικων που τα εχουν εκνευριστικα πανακριβα τα συγκεκριμενα?

 

Παρε βρε κοριτσι μου απο το τζαμπο....και εγω απο κει τα χω παρει μια χαρα ειναι....ειμαι πολυ ευχαριστημενη απο οτι εχω παρει απο κει ..;);)

Μην αγχωνεσαι...

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

το επιθετο προσδιοριζεται επανω στην ληξ.γαμου μην τρελενεσαι.αλλωστε οπως μας ειπε η μαια"και να μην θες του μπαμπα το επνυμο θα παρει αν εισαι παντρεμενη.αν δεν εισαι περνει της μαμας και απλα το αναγνωριζει ο πατερας"

 

ΒαλΙΑ μου ειναι ενα χαρτι προσδιορισμου επωνυμου τεκνων , το οποιο στο δινει η ενορια , δεν προσδιοριζεται σονι και καλα απο την ληξιαρχικη πραξη γαμου οτι το παιδι ή τα παιδια θα παρουνε το επωνυμο του πατερα , θα μπορουσε εκεινο το χαρτι να λεει οτι τα παιδια θα παρουνε το επωνυμο της μητερας ή και των 2 παρολο που υπαρχει γαμος , ε3αλλου το διικο μου επωνυμο δεν εχει αλλα3ει , δεν χρησιμοποιω του αντρα μου . Αυτο το χαρτι εχουμε χασει και δεν 3ερω που το 3αναβρισκουμε κιολας γιατι εχει και 7χρονια απο το γαμο περιπου . Καλα ουτε τα αλλα εχουμε αλλα τα αλλα βρισκονται και απο ενα ΚΕΠ .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καταλαβα... θα παω να αγορασω (πετσετακια για γουλιτσες) , για να ειμαι ειλικρινης το θεωρησα περιττο εξοδο:oops:... Να παρω απο τα jumbo ή δεν το προτεινετε λογω ποιοτητας? δεν εχω ΙΚΕΑ κοντα μου . που αλλου μπορω να βρω εκτος απο τα καταστηματα βρεφικων που τα εχουν εκνευριστικα πανακριβα τα συγκεκριμενα?

Jumbo και πάλι Jumbo για κάτι τέτοια! Έχει συσκευασίες των πέντε? αν θυμάμαι καλά με ένα ευρώ και ποιοτικά είναι μια χαρά!

8OgYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Jumbo και πάλι Jumbo για κάτι τέτοια! Έχει συσκευασίες των πέντε? αν θυμάμαι καλά με ένα ευρώ και ποιοτικά είναι μια χαρά!

 

Κι εγώ από τα τζάμπο τα πηρα τα πανάκια για τις γουλίτσες, πολύ φτηνά ήταν... Μετάνιωσα που δεν πήρα κι άλλα

 

Κορίτσια, εγώ αυτά του Τζάμπο τα θεωρώ χάλια. Μου φέρανε ένα δωράκι που είχε μέσα 3 τέτοια πανάκια, αλλά τα έχω μόνο για το αυτοκίνητο. Δεν είναι καν βαμβακερά.

 

Καταλαβα... θα παω να αγορασω (πετσετακια για γουλιτσες) , για να ειμαι ειλικρινης το θεωρησα περιττο εξοδο:oops:... Να παρω απο τα jumbo ή δεν το προτεινετε λογω ποιοτητας? δεν εχω ΙΚΕΑ κοντα μου . που αλλου μπορω να βρω εκτος απο τα καταστηματα βρεφικων που τα εχουν εκνευριστικα πανακριβα τα συγκεκριμενα?

 

Πάρε πετσετάκια χεριών από τη λαϊκή.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Newbie G, κι ομως δεν μας το εδωσαν!!!!!!!!:?

Ο παπας της ενοριας που μας εδωσε το πιστοποιητικό αγαμιας ηταν λιγο... αλοπροσαλος να το πω....!Μας εδωσε δηλαδη μονο αυτο το χαρτι (της αγαμιας)...Θα παω να το ψαξω!:wink:

 

Οσον αφορα στα πετσετακια για γουλιτσες κι εγω τζαμπο εχω παρει, τα οποια ομως ειναι 100% βαμβακερα, μου φαινονται ok.. και οικονομικοτατα, θα δουμ ομως στην πραξη...

Ifk7p3.png
Link to comment
Share on other sites

Jumbo και πάλι Jumbo για κάτι τέτοια! Έχει συσκευασίες των πέντε? αν θυμάμαι καλά με ένα ευρώ και ποιοτικά είναι μια χαρά!

 

 

Συμφωνώ και γω.. Jumbo και πάλι jumbo. Εγώ σώθηκα με αυτά τα πανάκια. Και τα πλένεις και συνέχεια και δεν παθαίνουν και τίποτα. Γιατί να τα παίρνουμε απο αλλου και να ξοδευόμαστε??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω πήρα κ απο jumbo κ μερικά απο λητω.εντάξει η ποιότητα δεν συγκρίνεται... εχω πάρει γυρω στα 16 αν θυμάμαι καλά... είπαμε, οτι πληρώνεις, παίρνεις!!!!! πόσα εσώρουχα να πάρω στο μαιευτήριο?είναι καλά τα εσώρουχα μιας χρήσης ή τσαμπα τα χρήματα?

ntRCp3.png
Link to comment
Share on other sites

εγω πήρα κ απο jumbo κ μερικά απο λητω.εντάξει η ποιότητα δεν συγκρίνεται... εχω πάρει γυρω στα 16 αν θυμάμαι καλά... είπαμε, οτι πληρώνεις, παίρνεις!!!!! πόσα εσώρουχα να πάρω στο μαιευτήριο?είναι καλά τα εσώρουχα μιας χρήσης ή τσαμπα τα χρήματα?

 

Ακριβώς! Οταν τα βάλεις στο πλυντήριο 4-5 φορές θα το καταλάβεις. :P Το ίδιο ισχύει και για τα σελτεδάκια. Του Τζάμπο βγαίνουν off πολύ σύντομα.

 

Τα εσώρουχα μιας χρήσεως εμένα με βόλεψαν πάντως. 1 τη μέρα θα χρειαστείς, άντε 2 το πολύ αν λερώνεσαι. Εναλλακτικά μπορείς να πάρεις φτηνά εσώρουχα με 1 ευρώ από τη λαϊκή, για να μη χαλάσεις τα δικά σου.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ εσώρουχα πήρα από τη λαική με 1 ευρώ για να μην λυπηθώ να τα πετάξω μετά...

Επίσης πήρα και μερικά πετσετάκια μικρά παιδικά τα οποία μπορείς να χρησιμοποιήσεις και για τοπικό πλύσιμο στο μωράκι αλλά και για γουλίτσες.

Στη λαική μπορείς να βρεις πολλά οικονομικά πραγματάκια για το μωρό και πιο ποιοτικά από τα τζάμπο.

Τελευταία πήραμε μια κουβερτούλα πικέ με 15 ευρώ...

 

Πάντως τα πανάκια από τα τζάμπο γράφουν 100% βαμβακερά, τώρα τι θα βγουν στην πράξη δεν ξέρω....

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως απο το 2008 που γεννησα και τα εχω τιποτα δεν επαθαν.και αν εχουν φαει πλυσιμο....

 

για τα εσωρουχα 1 χρησης μην τα πολυεμπιστευεστε γιατι προκαλουν και φαγουρα λογω του υλικου που ειναι φτιαγμενα.εμενα μου εκαναν και οταν ρωτησα την μαια μου ειπε οτι 2 στις 10 τα βολευονται.καλυτερα τα δικα σου

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από τα παιδικά πανάκια στα Jumbo, έχει και κανονικές πετσετούλες μικρές και αρκετά λεπτές (αν θυμάμαι καλά στοίχιζαν 50 λεπτά η μία), οι οποίες με εξυπηρέτησαν πολύ με τις ατελείωτες γουλίτσες που βγάζαμε. Είναι λίγο πιο σκληρές από τα πανάκια, αλλά πιο απορροφητικές και πλενόταν και στους 90 βαθμούς άνετα για απολύμανση.

Μια συμβουλή της κουμπάρας μου για το μαιευτήριο που μου φάνηκε χρήσιμη είναι να έχετε μαζί τέτοιες πετσετούλες για τον εαυτό σας- για να έχετε να σκουπίζεστε όταν πλένεστε πριν το θηλασμό και να μην είναι συνέχεια νωπή η πετσέτα του μπάνιου.

Α, και μια δική μου πετσετοεμπειρία είναι πως ακόμα και σε ιδιωτικό μαιευτήριο καλό είναι να κρατάτε και μια δική σας μεγάλη πετσέτα- εμένα μου χρειάστηκε γιατί έκανα συνέχεια ντουζάκια με τη ζέστη και εκείνη του μαιευτηρίου ήταν υγρή (χιχι, η βατραχομαμά).

Τέλος τα εσώρουχα μιας χρήσης εμένα με βόλεψαν αρκετά, αλλά στο σπίτι είναι προτιμότερα μερικά βαμβακερά- άρα προτείνω να αγοράσεις και από τα δύο (υπολόγισε πως θα τα χρειαστείς αρκετές ημέρες, αφού δεν θα επανέλθεις αμέσως στο νούμερο που φορούσες πριν τον τοκετό).

Ταμπόν μου απαγόρεψε ο γιατρός μου στη λοχεία.

Μια τελευταία "σοφία" μαμάς είναι να έχεις μαζί ένα πακέτο σερβιέτες κανονικές, αλλά στο μεγαλύτερο μέγεθος (νύχτας, με φτερά, πολύ απορροφητικές). Μετά τη δεύτερη- τρίτη μέρα που αρχίζεις τις βόλτες εμένα μου έφταναν και ήταν καλύτερο από τις ειδικές των μαιευτηρίων που είναι σα να φοράς μπεμπιλίνο, χιχι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πανακια πηρα απο Λητω και απο καποιο αλλο μαγαζι με μπεμπε. Δεν ξερω του jumbo πως ειναι αλλα γενικως δεν εμπιστευομαι τα πραγματα του. Πολυ κινεζικο παιζει γι'αυτο και ειναι τοσο φτηνα. Δεν ειναι τυχαιο οτι μολις μπεις στο τμημα με τα παιχνιδια βρωμαει στην κυριολεξια αυτη η πλαστικιλα κακης ποιοτητας και απορω πως αυτα τα πραγματα ειναι εγκεκριμενα για παιδια ::confused:. Δεν κατηγορω φυσικα κανεναν για να μην παρεξηγηθω, ο καθενας ψωνιζει απο οπου θελει και θεωρει καλυτερα για τους δικους του λογους, εγω απλως την αποψη μου λεω. Εσωρουχα πηρα κι εγω μιας χρησης εχω ξαναφορεσει στο μαιευτηριο και μπορω να πω οτι βολευουν.

M1g4p3.png

t7kQp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα! Μευθαυριο μπαινω στην 35η βδομαδα κ θα πρεπει σιγα-σιγα να φτιαχνω βαλιτσα μαιευτηριου....Θα πρεπει να παρουμε μαζι κ σερβιετες? Η κουνιαδα μου --που βεβαια γεννησε πριν 5 χρονια στο Ιασω--ειπε οτι της εβαλαν εκει νοσοκομειακες χωρις να την χρεωσουν...Εγω θα γεννησω με το καλο στο Ρεα( αθηνα)...αλλα επειδη εχει περασει καιρος απο τοτε, ξερει καμια μαμα--με εμπειρια ή μελλουσα μαμα τι παιζει? Εγω πχ λεω να παρω τισ Allways night...ουτως ή αλλως αυτες χρησιμοποιουσα στην περιοδο...ειναι κ μακριες....αλλα θα πρεπει να παρουμε κ αυτες τισ Τενα που ειναι για ακρατεια? Ή υπαρχουν ειδικες για λοχεία??? Καθε γνωμη δεκτη!!!!Ευχαριστω!!!!

Link to comment
Share on other sites

Στέλλι μου δεν ξέρω για το μαιευτήριο που γεννάς εσύ... ισως να τις παρέχει. Ας απαντήσει καλύτερα κάποια κοπέλα που γέννησε πρόσφατα εκεί.

Εγώ πήρα 1 πακέτο αυτές τις μεγάλες της Τένα, ένα πακέτο Sani Lady νομίζω είναι της Everyday και πήρα και ένα πακέτο always νυχτός...

Αν και θα κάνω καισαρική και από ότι λένε δεν έχεις τόση αιμοραγία όσο σε φτ

Link to comment
Share on other sites

Παιδια για τις πρωτες 1-2 μερες θα σας χρειαστουνε οι πολλοι τεραστιες που δεινουνε στα μαιευτηρια . Επειτα μπορειτε να βαλετε και τις σανι για 1-2 μερες και επειτα βολευεστε με τις κανονικες σερβιετες περιοδου . Εγω ας πυμε δεν ειχα αιμα ουτε 10 μερες , οποτε μια χαρα βολευτικα .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια με το καλο ερθουν τα μωρακια σας!

Τελικα οι πανες ακρατειας ενηλικων με βολεψαν αφανταστα, χρησιμοποιησα ενα πακετο και μετα απλες σερβιετες νυχτας.Δεν χρειαστηκα ουτε εσωρουχα τριων τεταρτων, ουτε μιας χρησης, ουτε τιποτα αλλο.

Δεν λερωθηκα καθολου και δεν ενιωσα αβολα ουτε μια φορα.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω τελικα πανες ακρατιας εβαλα στο βαλιτσακι μου και μεγαλες σερβιετες.

Απο νυχτικα και πιτζαμουλες τι αποδειχτηκε πιο βολικο??

:rolleyes:

Οι νυχτικιες εξυπηρετουσαν στο πλυσιμο τοπικα για τα ραμματα αλλα οι πιτζαμες στο θηλασμο, φορουσα απο πανω κι ενα απλο στενο μπλουζακι (χωρις κουμπακια) σηκωνα το μπλουζακι απο το ενα στηθος, το μωρο καλυπτε την κοιλια μου, κι ετσι μπορουσα να θηλαζω μπροστα σε κοσμο χωρις να φαινεται σχεδον τιποτα.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Οι νυχτικιες εξυπηρετουσαν στο πλυσιμο τοπικα για τα ραμματα αλλα οι πιτζαμες στο θηλασμο, φορουσα απο πανω κι ενα απλο στενο μπλουζακι (χωρις κουμπακια) σηκωνα το μπλουζακι απο το ενα στηθος, το μωρο καλυπτε την κοιλια μου, κι ετσι μπορουσα να θηλαζω μπροστα σε κοσμο χωρις να φαινεται σχεδον τιποτα.

 

 

μπουρμπουρ οταν μπορεσεις να μας γραψεις και την εμπειρια σου στο αντιστοιχο τοπικ!! Να σου ζησει , να ειναι γερο και καλοτυχο!! Μικρο σχετικα και εσενα το μωρακι σου ε? εχασε και μεσα στο μαιευτηριο ή οχι?

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

μπουρμπουρ οταν μπορεσεις να μας γραψεις και την εμπειρια σου στο αντιστοιχο τοπικ!! Να σου ζησει , να ειναι γερο και καλοτυχο!! Μικρο σχετικα και εσενα το μωρακι σου ε? εχασε και μεσα στο μαιευτηριο ή οχι?

Σε ευχαριστω πολυ!

Και σε εσας ευχομαι ολα να πανε καλα!

Επειδη ηταν το μωρο πολυ μικρο μας κρατησαν στο νοσοκομειο μια μερα παραπανω. Γεννησα Πεμπτη, μεχρι την Κυριακη ειχε χασει το 10% του βαρους της και απο Δευτερα που βγηκαμε τελικα ειχε αρχισει να παιρνει.

Την ιστορια τοκετου θα την γραψω σε λιγες μερες, αφου διαβασω ολο το κεφαλαιο του θηλασμου.

 

 

Επισης κοριτσια παρτε μπολικα καλτσακια για το μωρο. Παρολο που ρυθμησε τη θερμπκρασια της απο την τριτη μερα τα ποδαρακια της ειναι παντα λιγο κρυα, μαλλον θα φοραμε καλτσακια ολο το καλοκαιρι.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...