Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΑΛΙΤΣΑ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟΥ


mimika

Recommended Posts

Ειναι πολυ μεγαλο θεμα αυτο με τα μωρακια μας και ολους εκεινους που θα θελουν να τα παρουν αγκαλια και να τα φιλανεεεε!!!!Κι εγω θα ντρεπομαι να τους το λεω.....αλλα μαλλον θα βρισκουμε τον τροπο εκεινη την ωρα...

Κι εγω για τα παμπερς εχω απορια...ας μας πει καποια κοπελα που ξερει απο ιδιωτικα!

Ifk7p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Στα ιδιωτικά δε νομίζω πως χρειάζεται να πάρουμε πάμπερς, αν και εγώ έβαλα πέντε μετρημένα μέσα στη βαλίτσα μου, έτσι για να υπάρχουν περισσότερο.

 

Όσο για το μωρό και το να θέλουν να το αγγίξουν...δε θα το επιτρέψω για κανένα λόγο. Ούτε σε γονείς, ούτε σε κανέναν. Εγώ, ο άντρας μου και το προσωπικό του νοσοκομείου. Και δε δέχομαι και κουβέντα...τι είναι το μωρό για να το πιάνουν όλοι; Και ακόμα παραπέρα -ας με πούνε και παρανοϊκή, θα το βλέπουν πέντε λεπτά και μετά θα ειδοποιώ να έρχονται να το παίρνουν. Ότι σέρνει ο καθένας απ' έξω πάνω του θα πρέπει να το πασάρει στο νεογέννητο;

 

Μη ντρέπεστε, κορίτσια. Τα μικρά μας δεν έχουν ανοσοποιητικό τον πρώτο καιρό...προστατέψτε τα.

8OgYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αν γεννήσετε σε ιδιωτική κλινική, το μόνο που χρειάζεστε για το μωρό είναι το ρουχάκι εξόδου. Πάνα αγκαλιάς να πάρετε μόνο μία για τον μπαμπά, είναι ο μόνος στον οποίο δίνουμε το μωρό αγκαλιά. Στο επισκεπτήριο τα μωρά δεν είναι στα δωμάτια, άρα δεν μπορεί να τα αγκαλιάζει ο καθένας. Αν έχετε rooming in, στο επισκεπτήριο να ζητάτε να σας τα παίρνουν πίσω στο θάλαμο νεογνών, για να τα προφυλάξετε.

Link to comment
Share on other sites

Στα ιδιωτικά δε νομίζω πως χρειάζεται να πάρουμε πάμπερς, αν και εγώ έβαλα πέντε μετρημένα μέσα στη βαλίτσα μου, έτσι για να υπάρχουν περισσότερο.

 

Όσο για το μωρό και το να θέλουν να το αγγίξουν...δε θα το επιτρέψω για κανένα λόγο. Ούτε σε γονείς, ούτε σε κανέναν. Εγώ, ο άντρας μου και το προσωπικό του νοσοκομείου. Και δε δέχομαι και κουβέντα...τι είναι το μωρό για να το πιάνουν όλοι; Και ακόμα παραπέρα -ας με πούνε και παρανοϊκή, θα το βλέπουν πέντε λεπτά και μετά θα ειδοποιώ να έρχονται να το παίρνουν. Ότι σέρνει ο καθένας απ' έξω πάνω του θα πρέπει να το πασάρει στο νεογέννητο;

 

Μη ντρέπεστε, κορίτσια. Τα μικρά μας δεν έχουν ανοσοποιητικό τον πρώτο καιρό...προστατέψτε τα.

αυτό δεν ισχύει. ίσα-ίσα που έχουν πολύ ισχυρό ανοσοποιητικό, αυτό της μητέρας. στον 8ο μήνα έχουν πέσει τα αντισώματά σους και αρχίζουν να χτίζουν το δικό τους ανοσοποιητικό. οπότε, μην τρελαίνεστε, όλα με μέτρο..

Link to comment
Share on other sites

αυτό δεν ισχύει. ίσα-ίσα που έχουν πολύ ισχυρό ανοσοποιητικό, αυτό της μητέρας. στον 8ο μήνα έχουν πέσει τα αντισώματά σους και αρχίζουν να χτίζουν το δικό τους ανοσοποιητικό. οπότε, μην τρελαίνεστε, όλα με μέτρο..

Συγνώμη, λάθος μου, αλλά ότι κληρονομούν αντισώματα για μένα δε σημαίνει και ισχυρό ανοσοποιητικό. Βέβαια είσαι ήδη μητέρα και τα ξέρεις καλύτερα από μένα. :-)

Όπως και να έχει πάντως εγώ θα συνεχίσω για λίγο καιρό την υστερία της νέας μάνας. Δικαιολογούμαι πιστεύω...:lol:

8OgYp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα κοριτσια!!!!!!!!και εγω σε ιδιωτικο θα γεννησω αλλα το παιδακι μου θα το εχω διπλα μου αυτη ιναι η πολιτικη της κλινικης .... μου ειπαν να κραταω φορμακια ζιπουνακια πανες αγκαλιας σεντονακια...κτλ αλλα δεν με νιαζει καθολου καλυτερα να το εχω διπλα μου απο την αρχη για να μαθω πως θα το φροντιζω αφου το πρωσοπικο εκει ειναι εμπειρο και θα μου δειξει.........Δεν εχω προβλημα να το πιανουν να το φιλανε δεν θελω...:o

kuWSp3.png

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, λάθος μου, αλλά ότι κληρονομούν αντισώματα για μένα δε σημαίνει και ισχυρό ανοσοποιητικό. Βέβαια είσαι ήδη μητέρα και τα ξέρεις καλύτερα από μένα. :-)

Όπως και να έχει πάντως εγώ θα συνεχίσω για λίγο καιρό την υστερία της νέας μάνας. Δικαιολογούμαι πιστεύω...:lol:

κατ'αρχήν με το καλό το μωράκι σου!!! μια μικρή συμβουλή, αν μου επιτρέπεις, βέβαια... όσο πιό γρήγορα "ξεπεράσεις" την υστερία, όπως είπες, της νέας μάνας, τόσο το καλύτερο για σένα και το μωρό σου. να σκέφτεσαι ότι όλοι θέλουν το καλό του παιδιού, όχι μόνο εσύ. θα με θυμηθείς, πια, στο 2ο παιδάκι σου, όπου όλα θα είναι πιό χαλαρά.:P

(α, και δε μιλάω μόνο ως μητέρα :wink:). και πάλι με το καλό!!!!

Link to comment
Share on other sites

κατ'αρχήν με το καλό το μωράκι σου!!! μια μικρή συμβουλή, αν μου επιτρέπεις, βέβαια... όσο πιό γρήγορα "ξεπεράσεις" την υστερία, όπως είπες, της νέας μάνας, τόσο το καλύτερο για σένα και το μωρό σου. να σκέφτεσαι ότι όλοι θέλουν το καλό του παιδιού, όχι μόνο εσύ. θα με θυμηθείς, πια, στο 2ο παιδάκι σου, όπου όλα θα είναι πιό χαλαρά.:P

(α, και δε μιλάω μόνο ως μητέρα :wink:). και πάλι με το καλό!!!!

Να'σαι καλά. Κι εσύ να χαίρεσαι τα παιδάκια σου!:-)

Βασικά, πέραν της υστερίας (την οποία την έχω, το λέω) είναι και λίγο θέμα νοοτροπίας. Εγώ δεν αγγίζω παιδάκια, πόσο μάλλον νεογέννητα (τα ανίψια μου τα πήρα αγκαλιά γύρω στους τρεις+ μήνες) γιατί είναι μικράκια και τα θεωρώ ευάλωτα. Εξ' ου και θέλω το αντίστοιχο από τους άλλους, τουλάχιστον τον πρώτο καιρό. Σαφώς και δε θέλει κανείς το κακό του παιδιού μου...

8OgYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Να'σαι καλά. Κι εσύ να χαίρεσαι τα παιδάκια σου!:-)

Βασικά, πέραν της υστερίας (την οποία την έχω, το λέω) είναι και λίγο θέμα νοοτροπίας. Εγώ δεν αγγίζω παιδάκια, πόσο μάλλον νεογέννητα (τα ανίψια μου τα πήρα αγκαλιά γύρω στους τρεις+ μήνες) γιατί είναι μικράκια και τα θεωρώ ευάλωτα. Εξ' ου και θέλω το αντίστοιχο από τους άλλους, τουλάχιστον τον πρώτο καιρό. Σαφώς και δε θέλει κανείς το κακό του παιδιού μου...

όλες λίγο-πολύ το περάσαμε, ειδικά στο 1ο παιδί. να έχεις ένα αντισηπτικό σαπούνι να πλένουν τα χέρια τους (στο σπίτι) κι ένα αντισηπτικό υγρό (από αυτά που βάζουμε στην τσάντα μας) για να κάνουν μια αντισηψία πριν πιάσουν το μωρό. αυτά τον 1ο καιρό, μέχρι να συνηθίσεις εσύ!!!!:P:p:p

εννοείται ότι φιλάμε το μωρό μόνο σε κοιλίτσα, ποδαράκι...

αχ, να δεις τί τράβηξα, όταν γεννήθηκε η μικρή μου μέχρι να πείσω το γιο μου ότι δε φιλάμε το μωρό και δεν το πιάνουμε όπως να'ναι. κι όλα αυτά χωρίς να του δημιουργήσω και ψυχολογικά τραύματα.... εκεί είναι τα δύσκολα!!!

Link to comment
Share on other sites

όλες λίγο-πολύ το περάσαμε, ειδικά στο 1ο παιδί. να έχεις ένα αντισηπτικό σαπούνι να πλένουν τα χέρια τους (στο σπίτι) κι ένα αντισηπτικό υγρό (από αυτά που βάζουμε στην τσάντα μας) για να κάνουν μια αντισηψία πριν πιάσουν το μωρό. αυτά τον 1ο καιρό, μέχρι να συνηθίσεις εσύ!!!!:P:p:p

εννοείται ότι φιλάμε το μωρό μόνο σε κοιλίτσα, ποδαράκι...

αχ, να δεις τί τράβηξα, όταν γεννήθηκε η μικρή μου μέχρι να πείσω το γιο μου ότι δε φιλάμε το μωρό και δεν το πιάνουμε όπως να'ναι. κι όλα αυτά χωρίς να του δημιουργήσω και ψυχολογικά τραύματα.... εκεί είναι τα δύσκολα!!!

χαχαχαχα, πέθανα στα γέλια με αυτό! :lol:

 

Με προμηθεύει η αδερφή μου με κουβάδες αντισηπτικών υγρών οπότε έχουμε καλυφθεί για τα επόμενα πέντε χρόνια!:lol::lol::lol:

8OgYp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ουτε εγω θελω να το αγκαλιαζουν οι λοιποι....δεν λεω για τους γονεις μου..που ξερω ποσο καθαροι ειναι κ προσεχτικοι...ελπιζω οσοι ερθουν---κ να μην ειναι πολλοι!!---να μην το αγγιζουν...αν κ οντως στις ωρες επισκεπτηριου τα παιρνουν τα μωρα....θα εχω βεβαια αντισηπτικα κλπ....αλλα αν ερθουν στο σπιτι....αν κοιμαται το μωρο, θα τους το δειχνω απο την πορτα του δωματιου....ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να μπαινουν μεσα στο δωματιο του μωρου με παπουτσια!!!!!Κ ηδη το εχω πει κ στους δικους μου!!!Κ δεν νομιζω να τους το δινω αγκαλια!!!!Ας το βλεπουν μεσα απο το καλαθι ή το πορτ μπεμπε!!!!Γιατι πρεπει η καθε θειά ή ο καθενας να το παρει αγκαλια????Ειμαι λιγο περιεργη...το ξερω....αλλα δικο μας παιδι ειναι και ΟΧΙ αξιοθεατο!!!!Κ οπως κ γω εχω τακτ κ δεν φιλω τα παιδακια στα χερακια!!!!ή στο μαγουλο ελπιζω να δω τετοια συμπεριφορα!!!Φανταστειτε εχ ενα ανηψακι 2 ετων κ ακομα το φιλω στο κεφαλακι!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τον κόσμο με απασχολεί κι εμένα πολύ.

Ειμαι πολύ προσεκτική με τα ξένα παιδάκια, δεν φιλάω δεν αγγίζω θέλω να πιστεύω πως θα το εκτιμήσουν και θα κάνουν το ίδιο....

Ένα άλλο θέμα που έχω είναι ότι έχουμε πολλά μικρά παιδάκια που θα είναι ξαδερφάκια της μπέμπας και περιμένουν όλα πως και πως να τη δουν...

 

Σήμερα μίλησα με μία μαία και μου είπε πως τα πιο βασικά που χρειάζονται και σύμφωνα με το μήνα που γεννάμε είναι μακρυμάνικα φορμάκια με ποδαράκι και καλτσούλες οπωσδήποτε (για τις μέρες στο μαιευτήριο), πολλές πάνες και όσο για κουβέρτα είπε καλύτερα πικέ ή μια λεπτή φλις.

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να γράψω ότι αυτά ισχύουν για αυτή την εποχή

 

 

ποτε γεννας κουκλίτσα μου εσύ???μου φάνηκε περίεργο που λες να πάρουμε μακρυμάνικα φορμάκια... κ με κλειστά ποδαράκια απο κάτω? εγώ δεν εχω πάρει κανένα μακρυμάνικο, μόνο κοντομανικα:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:-γεννάω με το καλό σε 4 εβδομάδες περίπου

ntRCp3.png
Link to comment
Share on other sites

ποτε γεννας κουκλίτσα μου εσύ???μου φάνηκε περίεργο που λες να πάρουμε μακρυμάνικα φορμάκια... κ με κλειστά ποδαράκια απο κάτω? εγώ δεν εχω πάρει κανένα μακρυμάνικο, μόνο κοντομανικα:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:-γεννάω με το καλό σε 4 εβδομάδες περίπου

 

Στο μήνα μου είμαι... γι αυτό εξάλλου γράφω γι αυτή την εποχή...

Επειδή κι εμένα μου φαινόταν υπερβολη τα μακρυμάνικα μίλησα με μαία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στο μήνα μου είμαι... γι αυτό εξάλλου γράφω γι αυτή την εποχή...

Επειδή κι εμένα μου φαινόταν υπερβολη τα μακρυμάνικα μίλησα με μαία.

 

 

αντε με το καλό και εσύ!!!!!!μάλιστα....ουφ κ πανω που πιστευα πως ειχα τελειωσει με τα ρουχα της μπεμπας!!!!!:lol::lol::lol:!!

ntRCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ουτε εγω θελω να το αγκαλιαζουν οι λοιποι....δεν λεω για τους γονεις μου..που ξερω ποσο καθαροι ειναι κ προσεχτικοι...ελπιζω οσοι ερθουν---κ να μην ειναι πολλοι!!---να μην το αγγιζουν...αν κ οντως στις ωρες επισκεπτηριου τα παιρνουν τα μωρα....θα εχω βεβαια αντισηπτικα κλπ....αλλα αν ερθουν στο σπιτι....αν κοιμαται το μωρο, θα τους το δειχνω απο την πορτα του δωματιου....ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να μπαινουν μεσα στο δωματιο του μωρου με παπουτσια!!!!!Κ ηδη το εχω πει κ στους δικους μου!!!Κ δεν νομιζω να τους το δινω αγκαλια!!!!Ας το βλεπουν μεσα απο το καλαθι ή το πορτ μπεμπε!!!!Γιατι πρεπει η καθε θειά ή ο καθενας να το παρει αγκαλια????Ειμαι λιγο περιεργη...το ξερω....αλλα δικο μας παιδι ειναι και ΟΧΙ αξιοθεατο!!!!Κ οπως κ γω εχω τακτ κ δεν φιλω τα παιδακια στα χερακια!!!!ή στο μαγουλο ελπιζω να δω τετοια συμπεριφορα!!!Φανταστειτε εχ ενα ανηψακι 2 ετων κ ακομα το φιλω στο κεφαλακι!!!!

 

Συμφωνω απολυτα μαζι σου. Ετσι ειμαι κι εγω με τα αλλα μωρακια μονο στα ποδαρακια τα χαϊδευω και πολλες φορες και πανω απ'το φορμακι. Δεν ειναι ολοι το ιδιο ομως, αλλα εκει θελει αυστηροτητα το πραγμα και για τους μεγαλους και για τα παιδια ξαδερφια και τετοια και οποιος παρεξηγηθει παρεξηγηθηκε δεν με ενδιαφερει καθολου.

M1g4p3.png

t7kQp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια!!!

λοιπον μολις τελειωσαμε τα μαθηματα ανωδυνου τοκετου στο ΕΛΕΝΑ και ιδου τι μας ειπε η μαια να εχουμε μαζι:

ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΟ

-5-6 εσωρουχακια αμανικα που να κλεινουν απο κατω

-4-5 φορμακια κοντομανικα για απ'εξω

-πετσετακια μικρα για τις γουλιτσες

-πετσετα μπανιου

-πανες αγκαλιας που θα χρησημοποιηθουν και για σεντονακια στο κουνακι

-μια ελαφρια πικε η' φλις κουβερτουλα

-1 ζευγαρι καλτσακια

-ρουχα για την εξοδο+1 σκουφακι

ΟΧΙ ΑΠΟΣΤΗΡΩΤΕΣ-ΘΗΛΑΣΤΡΑ-ΜΠΙΜΠΕΡΟ-ΒΡΑΣΤΗΡΕΣ!!!!!και οταν την ρωτησαν γιατι,ειπε οτι επειδη ειναι baby friendly μαιευτηριο δεν προωθουν το ξενο γαλα,το δινει ο παιδιατρος σαν συνταγη οταν πας σπιτι,αλλα τον αποκλειστικο θηλασμο.και αν χρειαστει να παρει ξενο το παρεχουν εκει,οπως επισης και θηλαστρο αν χρειαστει.επισης πανες,σαπουνια,κρεμες συγκαματος και τετοια οχι γιατι στα παρεχουν εκει

 

ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΑΜΑ

-πετσετες προσωπου-μπανιου-για απο κατω

-μια αλλαξια ρουχα

-καμια 10ρια εσωρουχα μεγαλα βαμβακερα(οχι στρινγκ-δαντελες)

-3-4 πιζαμακια με κουμπια η' νυχτικακια(προτινε νυχτικο μονο γ ια καισαρικη την 1η μερα,μετα λεει βολευυν πιο πολυ τα πιζαμακια)

-1 ρομπακι

-τα καλλυντικα και τα ειδη προσωπικης υγειηνης

-σερβιετες μεγαλες λοχειας η' ακρατειας

-και απο χαρτια ληξ.πραξη γαμου,ταυτοτητα+του μπαμπα και το βιβλιαριο

 

χαρακτηριστηκα ειπε"ολες ερχεστε λες και πατε για μετακομιση,χαλαρωστε και μην κουβαλατε αδικα πραγματα.αν χρειαστητε κατι επιπλεον σας το φερνουν απο το σπιτι".

 

ελπιζω να βοηθησα αν και δεν θα γεννησω εκει

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια!!!

λοιπον μολις τελειωσαμε τα μαθηματα ανωδυνου τοκετου στο ΕΛΕΝΑ και ιδου τι μας ειπε η μαια να εχουμε μαζι:

ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΟ

 

-πετσετακια μικρα για τις γουλιτσες

 

 

 

 

απο αυτα τα πετσετακια εγω αγορασα μονο 2 διοτι θεωρησα οτι μπορω να χρησιμοποιησω πετσετακια που ηδη εχω (προσωπου) και εχω καμια δεκαρια. Θεωρειται κακως έκανα ? επρεπε να αγορασω αυτα τα ειδικα πιστευετε?

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

απο αυτα τα πετσετακια εγω αγορασα μονο 2 διοτι θεωρησα οτι μπορω να χρησιμοποιησω πετσετακια που ηδη εχω (προσωπου) και εχω καμια δεκαρια. Θεωρειται κακως έκανα ? επρεπε να αγορασω αυτα τα ειδικα πιστευετε?

 

Εννοείς καινούρια έτσι; Αχρησιμοποίητα και πλυμμένα με ειδικό απορρυπαντικό για μωρά.

 

Πάντως τα 10 μου φαίνονται λίγα, εκτός αν βάζεις πλυντήριο κάθε μέρα. Εγώ έχω 20 πετσετάκια, αλλά τα χρησιμοποιώ και στην κούνια του και στο ρηλάξ και στο παρκοκρέβατο, κάτω απο το κεφάλι του για να μη λερώνει τα σεντονάκια. Πήρα από ΙΚΕΑ, τα 10 πετσετάκια 4 ευρώ και είναι σε πολύ καλό μέγεθος.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμεις εχουμε "παρομοιο" προβλημα!Παντρευτηκαμε προσφατα και δεν μας το εδωσαν καν το χαρτι..

Αλλα νομιζω οτι πρεπει να το ζητησουμε απο την ενορια που παντρευτηκαμε..

Αν γνωριζει καποιος καλυτερα ας μας ενημερωσει!;)

Ifk7p3.png
Link to comment
Share on other sites

Εννοείς καινούρια έτσι; Αχρησιμοποίητα και πλυμμένα με ειδικό απορρυπαντικό για μωρά.

 

Πάντως τα 10 μου φαίνονται λίγα, εκτός αν βάζεις πλυντήριο κάθε μέρα. Εγώ έχω 20 πετσετάκια, αλλά τα χρησιμοποιώ και στην κούνια του και στο ρηλάξ και στο παρκοκρέβατο, κάτω απο το κεφάλι του για να μη λερώνει τα σεντονάκια. Πήρα από ΙΚΕΑ, τα 10 πετσετάκια 4 ευρώ και είναι σε πολύ καλό μέγεθος.

 

Για τι είναι αυτά τα πετσετακια βρε κορίτσια???τα σεντόνια πως να τα λερώσει?ποτέ δεν της είχα τέτοια μόνο πετσέτες αγκαλιάς τα οποία έβαζα από κάτω και αααααμα έτρεχε καμία γουλιτσα,πολύ σπάνια,την σκουπιζα με μια σαλιάρα ούτως η άλλως έτσι καθόντουσαν μέχρι προχθές

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites

το επιθετο προσδιοριζεται επανω στην ληξ.γαμου μην τρελενεσαι.αλλωστε οπως μας ειπε η μαια"και να μην θες του μπαμπα το επνυμο θα παρει αν εισαι παντρεμενη.αν δεν εισαι περνει της μαμας και απλα το αναγνωριζει ο πατερας"

 

τα πετσετακια αυτα,εγω στην πρωτη κορη ειχα παρει 15.με το που γυρησαμε σπιτι εστειλα τον ηλια και πηρε αλλα τοσα και παλι δεν προλαβαινα να πλενω.οσο λιγο γαλα και να βγαζει δεν παυει να μοιριζει ξινιλα.αλλωστε οντας καλοκαιρι οι μυρωδιες πολλαπλασιαζονται.επισης παντα της εβαζα και κατω απο το κεφαλακι της οταν κοιμοταν και στο ριλαξ.αλλωστε πανω σε αυτο βαζεις το παιδι να ρεφτει.και τα χρησημοποιησα μεχρι που εβγαλε και τα δοντια γιατι ειχε παρα πολλα σαλια.παιδι με παιδι ισως διαφερει ομως.παντως τωρα στο 2ο δεν εχω παρει και αλλα.πιστευω να φτασουν απο την πρωτη.

 

με ειδικο απορυπαντικα για μωρα και μονα τους (οχι με αλλαρουχα ουτα παιδικα) μας ειπε να πλενουμε τα μωρουδιακα μεχρι 4 μηνων περιπου που σταματανε οι αποστηρωσεις.

Link to comment
Share on other sites

ΣΤΕΛΛΙ συμφωνω και εγω με αυτα που λες και δεν ειναι θεμα περιεργειας η οτι αν θες αυτα τα πραγματα να τηρουνται εισαι παραξενη,ελεος πια..ενα μωρο οπως ειπες δεν ειναι αξιοθεατο αλλα ουτε και κουκλακι να το πασπατευει ο καθενας...!!! και εγω που περιμενω το παιδακι μου σε 2 μηνες το ιδιο και χειροτερα θα ειμαι..!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...