Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πότε θα βγάλει επιτέλους δόντια;


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 99
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Υπάρχουν και χειρότερα... Είμαστε 17 μηνών και έχουμε ΜΟΝΟ δύο δόντια!

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

ελα δε ποτε τελιονουν ??? και εμεις τα περιμενουμε ποσ και ποσ ....ιμαστε 14,5 μηνον και εχουμε 12 δοντια ....ποτε να τελιοσουν οεο????

 

εγω θυμαμαι περιπου 1.5 τα ειχε ολα τα δοντια του..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Aeriko μπορει να εχετε μονο 2 δοντια αλλα ιστε τινγα στο μαλλι ,ενο εμις ...... απο δοντια 12 και 2 τριχες στο κεφαλη και αυτεσ κσαντες και δεν φενοντε !!!!

Link to comment
Share on other sites

Ουτε εμεις εχουμε κανενα δοντακι και περιμενω πως και πως να βγουν γιατι το τι νευρακια εχει μικρη δεν λεγεται..ενω οταν γεννηθηκε ειχε 4 δοντακι λιγο εξω,οσο για να βλεπεις δηλαδη τωρα κι αυτα δεν υπαρχουν..κι ειχα χαρη κιολας οτι θα μας βγουν νωρις..τζαμπα η χαρα..

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμεις βγαλαμε το πρωτο την ημερα που ειχε γενεθλια και μεχρι τωρα που ειναι 20 μηνων εχουμε βγαλει 12. Καθε δοντι και βδομαδα αυπνιας. Δεν κοιμαται που δεν κοιμαται ποτε αυτο το παιδι οταν ετοιμαζει δοντι ζουμε τις νυχτες του Αγιου Βαρθολομαιου. Ολο το βραδυ ειναι ορθιο και κλαιει σπαραχτικα και την ημερα τρελη γκρινια.

Link to comment
Share on other sites

εμενα πρωτο δοντι εβγαλε 18 μηνων!

τωρα εχει 12..δεν εχει βγαλει ακομα τους κυνοδονντες ομως που ειναι και τα πιο δυσκολα δοντια..Εχει να βγαλει καινουργιο δοντι απο αρχες καλοκαιριου αν θυμαμαι καλα...παει καιρος...

Link to comment
Share on other sites

εμας ειναι 18 μηνων και εχει 10 δοντακια και 2-3 που ειναι μικρουλια;)

τα 2 πρωτα τα εβγαλε το ενα 8 μηνων και το αλλο 9!

Ο θησαυρος μας ειναι ολη μας η ζωη!!!!:p11/06/2009:p

 

Θεούλη μου....βοήθησε μας........

Link to comment
Share on other sites

Εμείς είμαστε επτάμιση μηνών και μόλις ανήμερα τα Χριστούγεννα βγάλαμε το πρώτο δοντάκι!!!

Στην παιδίατρο που ήμουν όμως τις προάλες άκουσα μαμά να λέει πως η κορούλα της έβγαλε το πρώτο δοντάκι σε ηλικία 22 μηνών κι από κει και πέρα όλα τα άλλα κανονικά!

Ή στραβός είν' ο γιαλός, ή στραβά αρμενίζουμε! ! !:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Χριστίνα μου βάλσαμο το μήνυμά σου :lol: Παρηγοριέμαι αφού είδαμε επιτέλους και το τρίτο δόντι :lol: Εφιάλτης μου έχουν γίνει τα δόντια αν και ποτέ δεν έχω δει παιδί φαφούτικο :lol:

 

Χρόνια Πολλά σε όλες.

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο μεγάλος: 1ο δόντι 12 μηνών, 2ο δόντι 15 μηνών. Άργησε αργότερα και η έναρξη διαδικασίας αλλάγματος δοντιών. Το πρώτο δόντι του έπεσε 7,5 χρονών.

 

Ο μικρός: 1ο δόντι 14 μηνών. Είναι τριών χρονών και ακόμα δεν έχει βγάλει τους πίσω τραπεζίτες ούτε πάνω ούτε κάτω.

Ο μεγάλος 15/6/2001

Ο μικρός 24/11/2007

Link to comment
Share on other sites

η δικια μου ειναι 7.5 μηνων και μολις πριν 3 μερες διαπιστωσα οτι κατι"γρατσουναει" εκει κατω....εχει ξεχαραξει μια μυτουλα...ισα που την νιωθεις και την ακους αν καταλαθος ακουμπησει κουταλακι.Και νομιζω ετοιμαζεται και το διπλα!!!

Γκρινιες δεν εχουμε τρομερες!!!!

Απο την στιγμη που βγαινει αυτη η μυτουλα σε ποσο καιρο γινεται κανονικο δοντακι???

Link to comment
Share on other sites

πολύ πολύ γρήγορα! μέσα σε μια εβδομάδα θα έχει γίνει δοντάκι-μαργαριταράκι ολόκληρο! το θέμα είναι μέχρι να σκάσει από το ούλο, που έχει την αντίσταση, μετά βγαίνει εύκολα και γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την πληροφορια!!!

Παντως μερα με την μερα εχουμε ολο και πιο πολλα συμπτωματα με κυριοτερο την ανορεξια σε πρωινο και μεσημεριανο.Γκρινιες ιδιαιτερες δεν εχουμε ουτε ξυπνηματα με κλαμματα αδικαιολογητα(οχι περισσοτερα απο οτι πριν δηλαδη) αλλα διαπιστωσα και αυξηση θερμοκρασιας σωματος...ηταν πολυ πιο ζεστη,την μετρησα και ειχε 37,2.

Φανταζομαι ειναι κι αυτο στα πλαισια του δοντιου??!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι και το ανέβασμα της θερμοκρασίας στα πλαίσια του δοντιού είναι ;)

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

τι ηθελα και μιλαγα???καλωσορισαν και οι περισσοτερες γκρινιες και τα περισσοτερα ξυπνηματα κι ολα τα καλουδια..και ο πονος...Ωραια!!!

και θελω υστερα να κοιμηθω κιολας!!!χαχα!!

Link to comment
Share on other sites

εμας εσκασε το 1ο 12 μηνων, και ακολουθησαν σιγα σιγα κ μερικα αλλα. τωρα 15 μηνων εχει 4 και εχουν σκασει αλλα 2, χωρις ιδιεταιρη γκρινια κ αυπνιες μονο βαζει συνεχεια το χερι στο στομα και "ψαχουλευει"...... απλα εκνευρισμος ορισμενες φορες και ελαχιστες κλαμμα...μου χουν πει πως οσο αργουν να τα βγαλουν τοσο αργουν και να τα αλλαξουν τα νεογιλα...εχετε ακουσει εσεις κατι παρομοιο η ειναι ραδιο αρβυλα????

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

εμεις ειμαστε 20μηνων και μας λειπουν οι κυνοδοντες...οι οποιοι βγαινουν με ζορι σε εμας,αλλα το πρωτο το βγαλαμε εννια μηνων,τους τραπεζιτες ταυτοχρονα και με ζεστη πολλη γιατι ηταν το καλοκαιρι και τωρα αναμενουμε τα 4τελευταια(επιτελους!!!)μηπως και αρχισουμε να κοιμομαστε σερι..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

εμεις είμαστε σχεδόν ενός έτους (σε 10 ημέρες) κι έχουμε βγάλει συνολο 4 δοντάκια (2 πάνω - 2 κάτω) με όλα τα συμπτώματα που ανεφέρεται οι περισσότερες (γκρίνια, σάλια, μειομένη όρεξη, ξύπνημα το βράδυ, μιξούλες) αλλά όταν βλέπω τη πριγκίπισσα μου και έχει πολλά νευρα καθώς πονάει το θέμα!!!! (βάζει τα χεράκια της στο κεφάλι) αλείφω τα ούλα της με ειδικό gel που μου έχει προτείνει η παιδιατρός μας και κάπως ηρεμεί. Πάντως το θέμα των δοντιών είναι (έστω για το δικό μου παιδάκι) βασανιστικό καθώς άρχισαν τα συμπτώματα από 4 μηνών (8 μηνων εβγαλε το πρώτο) και όποτε έχει γκρίνια λέω τα δόντια της είναι ---εχει βαρεθεί ο αντρας μου να με ακούει---αντε να τα βγάλουμε με το καλό να τελειώνουμε--- βέβαια θα αρχίσουν άλλα που τα περιμένουμε με το καλό... καλά να είναι η Στεφανία μου ή πριγκιπισσά μου .....

line_wave_beg_39_time_1267074000_text_c720eafcf1e720eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

εμ εγω τη να πω? που ειναι 15 μηνων και εχει βγαλει μονο 3 τρεια ΤΡΕΙΑ 3 δοντια χαχαχαχαχαχα ηα αρχηζω να τσιρηζω μπασ και τρομαξουν και βγουν χααχαχαχαχαχα )))

ha geino mama

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...