Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νέα γρίπη - την πέρασε κανείς?


Recommended Posts

Εμενα η μικρή έκανε και ακροαστικά και φυσικά πήρε αντιβίωση και εγώ επειδή εχω νεογέννητο στο σπίτι, μου έδωσε ο γιατρός για 3 μέρες tamiflu.

 

Αλλοι την περνάνε ελαφριά και άλλοι βαριά, στο παίδων ερχόντουσαν συνέχεια περιστατικά με δύσπνοια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 163
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

παθαινεις οτι θα παθεις απο οποιαδηποτε γριππη που παρουσιαζει επιπλοκες και δεν αντιμετωπιζεται. Δεν εχει σημασια να κανει το τεστ η οχι για τη Η1Ν1, η αντιμετωπιση ειναι ιδια. Εαν κανει πνευμονια θελει αγωγη κ πιθανον νοσηλεια

ευχαριστω....

Link to comment
Share on other sites

οταν ηρθα να κανω εγγραφη στο παιδικο σταθμο την μικρη μου ανεφερε η διευθ οτι περισυ ειχαν κλεισει αρκετα σχολεια και παιδικοι σταθμοι λογο γριπης,,,φανταζομαι οτι το κανουν κιολας επειδη ερχονται πολυ λιγα παιδακια....

Link to comment
Share on other sites

μου εστειλαν από το παιδικο του μικρού την ανακοινωση από το υπουργειο για τη νεα γριπη,εγγραφο με σημερινη ημερομηνια

κανονικα μου εγραφαν ηταν για την ενημερωση για τα τμηματα του νηπιαγωγειου αλλα αυτοι θεωρησαν την υποχρεωση να ενημερωσουν ολους τους γονεις!!

απλα μεσα αναφερει τους τροπους προφυλαξης και πως να κινηθουμε αν δουμε κατι υποπτο,

ντάξει δε πανικοβληθηκα αλλά να χει τοσο εξαρση???η να το στειλαν ετσι για καλο και για κακο απο το υπουργειο για να μη δημιουργηθει πανικος???

xWWzp2.png

675093qccdm00t72.pngEΓΧΡΩΜΗ TV----->ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ ΖΩΗ...

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σήμερα έμαθα πως ο θείος μου και η θεία μου (ζευγάρι) κόλλησαν την γρίπη των χοίρων (αποδεδειγμένα, με την ανάλογη εξέταση).

 

Το ερώτημα είναι πως έγινε αυτό αφού και οι δύο πέρσι είχαν εμβολιαστεί με το ειδικό εμβόλιο και φέτος είχαν κάνει και το κοινό αντιγριπικό (που όμως περιέχει και στελέχη του Η1Ν1)...

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έμαθα πως ο θείος μου και η θεία μου (ζευγάρι) κόλλησαν την γρίπη των χοίρων (αποδεδειγμένα, με την ανάλογη εξέταση).

 

Το ερώτημα είναι πως έγινε αυτό αφού και οι δύο πέρσι είχαν εμβολιαστεί με το ειδικό εμβόλιο και φέτος είχαν κάνει και το κοινό αντιγριπικό (που όμως περιέχει και στελέχη του Η1Ν1)...

 

Δυστυχώς το εμβόλιο δεν επάγει πάντα ανοσοποίηση, μπορεί δλδ ο οργανισμός να μην παράγει αντισώματα ή να παράγει ελάχιστα, οπότε να μην αρκούν για να τον προστατεύσουν από επόμενη επίθεση από τον ιό. Αυτό μπορεί να συμβεί με οποιοδήποτε εμβόλιο.

 

άλλο ενδεχόμενο είναι το στέλεχος του ιού της γρίπης των χοίρων να έχει μεταλλαχτεί ήδη, αν και δεν νομίζω να έχει γίνει κάτι τέτοιο.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

αληθεια αυτο ειναι κατι που δνε ξερω και εγω.....Μπορεις να ξανακολλησεις τη γριπη αν την περασεις μια φορα?? Λογικα ναι....νομιζω....αλλα θα την περασεις ελαφρυα ετσι δεν ειναι???

Αν βεβαια δεν εχει μεταλλαχτει ο ιος.

Εγω με τον ανγρα μου παντως που καναμε περυσι το εμβολιο της νεας γριπης , δεν κολλησαμε φετος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΣΤΗ ΣΕΛΙΔΑ....ΕΑΝ ΕΧΕΙΣ ΚΟΛΗΣΕΙ ΤΩΝ ΙΟ Η1Ν1 ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΞΑΝΑΚΟΛΑΣ

 

Όχι, την συγκεκριμένη γρίπη δεν την ξανακολλάς. Απλά, γενικά κυκλοφορούν 3-4 γρίπες τύπου Α. Οι γιατροί λένε ότι η Η1Ν1 είναι η χειρότερη.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο μικρός μου , 16 μηνων, είναι με πυρετό 5η μέρα σήμερα και με διάρροια τις 3 τελευταίες μέρες, και η παιδίατρος χωρίς να του πάρει αίμα για εξέταση μου είπε από τα συμπτώματα ότι ο μικρούλης μου μάλλον έχει την γρίππη Η1Ν1. Είχα αρρωστήσει πρώτα εγώ, πολύ ελαφριά βέβαια, και μάλλον τον κόλλησα!!Όμως το πιτσιποπάκι μου έχει ταλαιπωρηθεί πάρα πολύ,,,Αν όντως έχει την γρίππη, είναι πολύ βαριά...Το έχει θερίσει το παιδάκι μου!Ελπίζω να συνέλθει σύντομα, γιατί βλέπω ότι σήμερα έχει μείνει αρκετές ώρες απύρετος!

c3uigj8l12ghbm4e.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

τα σχολεια κλεινουν μονο οταν υπαρχει πιστοποιημενα κρουσμα της γριπης αυτης (εχει γινει δηλαδη ταυτοποιηση) μεσα στη ταξη. Αυτο τουλαχιστον μου ειπε η διευθυντρια του σχολειου της κορης μου.

Και να συμπληρωσω πως τοσο εγω οσο και η υπολοιπη τοπικη κοινωνια εδω, ειμαστε συγκλονισμενοι απο το θανατο ενος συναθρωπου μας 40 χρονων χωρις καποιο προβλημα υγειας πριν, απο τον ιο Η1Ν1. Ο συγκεκριμενος ανθρωπος ειχε πολλες ημερες πυρετο και δεν πηγαινε στο γιατρο να παρει την καταλληλη αντιβιωση... και εχασε τη ζωη του απο αυτο.

Οσο δεν φοβηθηκα περσι με ολα αυτα που ακουγοταν ....δεν μπορειτε να φανταστειτε ποσο εχω τρομοκρατηθει φετος.

Ευχαριστώ το θεό που μου χάρισε δυο υπέροχες κορούλες

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...