Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νέα γρίπη - την πέρασε κανείς?


Recommended Posts

Αχ ποσο πολυ σας ευχαριστω,ποσο με καθυσηχασατε.Σημερα το πρωι επιβεβαιωσαμε οτι ο αντρας μου εχει τη νεα γριπη,εφυγε αμεσως απο το σπιτι και μενει στην πεθερα μου..φοβαμαι παρα πολυ μηπως εχω κολλησει κι εγω και τα παιδια,ολη μερα κλαιω σημερα,μακαρι να την περασουμε ελαφρια τουλαχιστον τι να πω.

U7Uip3.pngT7alp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 163
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλη μου γιατι τετοιος πανικός; Για μια γριπη να κλαις;;; Ειδατε τι κάνουν στον κόσμο με την τρομοκρατία των ΜΜΕ? Να τρώτε φρουτάκια και να πινετε υγρα, να βγαινεται στον ήλιο καθε μερα (οποτε δεν βρεχει) και να μην φοβάστε τιποτα!

Link to comment
Share on other sites

Πιο πολυ για το μπεμπη φοβαμαι ειναι πολυ μικρος και δεν ξερω πως μπορει να το περασει.Χαιρομαι που υπαρχουν και πιο ψυχραιμες μαμαδες απο μενα,ηρεμησα λιγακι και γι'αυτο σας ευχαριστω.

U7Uip3.pngT7alp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γλυκιά μου, ηρέμησε. Τα πράγματα είναι μια χαρά. Στην Ελλάδα έχουν ήδη αρρωστήσει απ' τον ιό 800.000 άνθρωποι. Αυτοί που έχουν πεθάνει ήταν άτομα με χρόνια προβλήματα υγείας. Μην ανησυχείς λοιπόν! Κάνε αυτά που σου λέει η yogini. Μία γριπούλα είναι, σαν την κανονική. Ούτε πολύ καλύτερη ούτε πολύ χειρότερη.:-D

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Την πέρασε μια ΟΛΟΚΛΗΡΗ τάξη και δεν πήρε χαμπάρι...

Ουτε οι γιατροί πήραν φυσικά...!!!!!!!!!!!!

 

Ντομινο έπεσαν 9 παιδάκια στο σχολείο με παρόμοια συμπτώματα -φυσικά και κάποιοι γονείς, μέσα σαυτους και εγώ λίγο πιο βαριά...-και εντέλει κολλησε την αδελφή του , της έγινε τεστ και βγηκε θετικό...

 

Αρα ολοι το ιδιο -πιθανός-περάσαμε και δεν το πήραμε χαμπάρι...

 

Μια απλή γριπη ειναι που κολλάει ομως πιο ευκολα

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλος μου με 2 παιδάκια καναν το τεστ στην παιδίατρο (έχει βγει ένα γρήγορο τεστ), δεν το είχαν τα παιδάκια του αλλά η γιατρός του είπε πως τα κρούσματα είναι πάρα πολλά..

κανένα πρόβλημα.. γρίππη είναι ... όχι ο κίτρινος πυρετός..

Πολλά παιδάκια συναδέλφων....

όλα καλά..

και συνήθως με λίγο πυρετό...

3-5 μέρες και τέλος..

Link to comment
Share on other sites

Οσους γιατρούς έχω ρωτήσει

 

μου είπαν οτι οι ιώσεις φέτος είναι κατά 99% η καινούργια γρίπη Η1Ν1

 

και φυσικά (όπως διαπιστώσατε και όσοι την πέρασαν) μου είπαν οτι είναι πιό ελαφριά και απο την κοινή!

 

Ο ανιψιός μου που την κόλλησε (απο την τάξη του με επιβεβαιωμένα κρούσματα) έκανε 1 μέρα μόνο πυρετό 39 και μετά του πέρασε.:shock:

 

Ούτε βήχα, ούτε πνευμονίες,ούτε νοσοκομεία, ούτε εντατικές !!!!!:roll:

 

Αυτοί που κατέληξαν στα νοσοκομεία, θα πήγαιναν έτσι κι αλλιώς και με την κοινή εποχική γρίπη...μόνο που τότε δεν θα το μαθαίναμε, γιατί δεν θα ασχολιόταν κανείς!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ύστερα από 5 μέρες με 38 πυρετό, βήχα και καταρροή νιώθω επιτέλους σήμερα καλύτερα. Η παιδίατρος που πήγα εχτές την κόρη μου γιατί μάλλον την πέρασε και αυτή πάρα πολύ ελαφριά μου είπε ότι μάλλον πρόκειται για τη νέα γρίπη. Είναι μία γρίπη όπως όλες, το μόνο που παρατήρησα ήταν ότι εκεί που νόμισα ότι έγινα καλά ανέβηκε πάλι ο πυρετός. Τώρα είμαστε στην ανάρρωση και να φανταστείτε ότι έχουμε και το μωρό μας στο σπίτι που είναι 2.5 μηνών.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ξέρετε κανένα μωράκι που πέρασε τη γρίππη; πώς ήταν και τι θεραπεία ακολούθησε; Ρωτάω επειδή για εμάς δεν ανησυχώ τόσο αλλά αν κολλήσει η μικρή μου που είναι 6 μηνών τι γίνεται; πάει νοσοκομείο ή το περνάμε σπίτι; πώς παίρνει αντιβίωση; αν πάει νοσοκομείο την κρατάνε βάζουν tamiflu και αντιικα; αν έχει κπ εμπειρία ας με ενημερώσει..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, όπως είχα γραψει η συναδελφός μου και η οικογένειά της πέρασαν τη νέα γρίπη (επιβαιβεωμένα, έκαναν το τεστ). Ολα καλά, ούτε αντιβίωση δε πήραν, τώρα είναι στη δουλειά ξανά. Επίσης όλα τα παιδιά του σχολείου του γιού της (την πέρασαν και αυτά και είχε κλείσει και το σχολείο) είναι μια χαρά. Δεν είναι τίποτα, σαν απλή γρίπη. Τελικά δεν πρέπει να ανησυχούμε καθόλου!

Link to comment
Share on other sites

Αντιβιωση πηρα αρκετες ημερες και γιαυτο το προλαβα και περασε ελαφρια. Το ιδιο και ο αντρας μου. Ο Μαριος 7 μηνων δεν κολλησε παροτι ηταν συνεχεια μαζι μου αναγκαστικα.

Link to comment
Share on other sites

Με τον φοβο να κατηγορηθώ πως το παιζω γιατρός-και δεν το θελω με τιποτα- θα σας πω ακριβως αυτό που περάσαμε και εγω και η οικογενειά μου αλλά και μια ολοκληρη τάξη του παιδιου, μπάς και βγάλουμε συμπέρασμα...

 

Λοιπον...κολλάει πρωτα ενα παιδάκι και μετά ανα μια μερα ελειπε και απο ενα...μονο 2-3 ελειψαν πάνω απο 4 μερες αλλά πιο πολύ απο τον φοβο των μαμαδων τους τον οποιον και κατανοώ...

 

Πυρετό, γενική αδιαθεσία, βηχας, και μαλιστα οπως εχω διαβασει και σε αλλα post πυρετος που μετά ξανανεβηκε οπως εκανε και το δικο μου το μωρό...

 

Ο Στελιος πήγε μεχρι 37,9 αλλά το Σισινι χτυπησε 39.5...

 

Εγω ημουν το δράμα της υπόθεσης που ΤΡΟΟΟΟΟΜΑΞΑ ΝΑ ΣΥΝΕΛΘΩ...οχι ψηλό πυρετό αλλά ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ατονια, πονο λές και με πλακωναν 10...πυρετό και ΑΣΥΛΙΠΤΟ ΒΗΧΑ...

 

Τα παιδάκια πάνω κάτω ειχαν τα ιδια συμπτώματα...τελευταίο κολλάει ενα παιδάκι και μετά κολλάει την αδελφή του...Κανει η μπεμπα το test και βγαινει θετικό...Εσεις τι λέτε

Την περάσαμε η οχι;;;

 

Αααα και κάτι ακομη...Παιδων πήγαμε δις

Δεν μας εκαναν το τεστ και φυγσαμε...

 

Ο παιδιατρος λεει πως οτι ιος κυκλοφορει ειναι η νεα γριπη στο μεγαλυτερο ποσοστό

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

Μαλλον περναει και η κορη μου(7 ετων) την νεα γριπη χωρις να κανουμε βεβαιως το τεστ.

Απο την Πεμπτη ειχε πυρετο 38,5 αλλα δεν επεφτε με τιποτα,τις εδινα ντεπον ανα 6 με 7 ωρες αλλα ηταν σαν να μη το επερνε,ειχε ατονια ,υπνηλια ,πονοκεφαλο και οταν πηγαμε στο γιατρο ηταν και πολυ λιγο κοκκινος ο λαιμος ομως δεν μας εδωσε αντιβιωση, μας ειπε να περιμενουμε γιατι δεν ειχε κατι αλλο.

Την Παρασκευη το πρωι ομως εμφανισε και πολυ βηχα και μπουκωμα την ξεκινησα αμεσως εισπνοουμενα και ευτυχως σημερα εχει μαλακωσει και ηρεμησει παρα πολυ.

Σημερα ειμαστε ευτυχως σχεδον απυρετη και λεω σχεδον γιατι εκανε το πρωι μεχρι 37,δεκατακια .

Ο γιατρος μου ειπε πως σχεδον ολοι μας την εχουμε περασει ή θα την περασουμε χωρις να το καταλαβουμε,απλα θελει προσοχη ,να καθησουμε στο σπιτι μας και να βγουμε μετα απο κανα δυο 24ωρα που θα ειμαστε απυρετη για να μην ξανακυλισουμε,οταν ιδρωνουμε μετα απο πυρετο να αλλαζουμε αμεσως και τα σχετικα που ακολουθουμε και στα κοινα κρυολογηματα.

Παντως αν ειναι ετσι η νεα γριπη καλο ειναι να την περασουμε και χωρις αντιβιωση να αποκτησουμε αντισωματα και να ηρεμησει το κεφαλι μας.

Link to comment
Share on other sites

Παντως αν ειναι ετσι η νεα γριπη καλο ειναι να την περασουμε και χωρις αντιβιωση να αποκτησουμε αντισωματα και να ηρεμησει το κεφαλι μας.

 

 

Έλα ντε!! Αυτό ξαναπές το!!

 

Εγώ θέλω να την κολλήσω για να ξεμπερδεύουμε...

 

μόνο η μικρή δεν θα ήθελα να κολλήσει γιατί βαριέμαι τους ορούς στην μύτη, τις εισπνοές κλπ...

Link to comment
Share on other sites

<FONT color=black><FONT face=Verdana>Δυστυχώς θλίβομαι με την εικόνα που παρουσιάζει η σημερινή ελληνική κοινωνία. Φόβος, παραπληροφόρηση, δεισιδαιμονία, έως και τρομολαγνεία. Χτες κατόπιν συστάσεως 2 παιδιάτρων που παρακολουθούν χρόνια τα παιδιά και ενός παθολόγου και μετά από ώριμη σκέψη πήγαμε και κάναμε το εμβόλιο στα παιδιά μας. Με τη βοήθεια του Θεού πάντα δεν έχει κανείς παρουσιάσει το παραμικρό (παρεμπιπτόντως ο άντρας μου το έκανε πριν 2 εβδομάδες). Θα ήθελα στη βάση του διάλογου να παραθέσω τα εξής:

-Με το νέο εμβόλιο έχουν εμβολιαστεί εκατοντάδες εκατομμύρια αμερικάνοι καναδοί ευρωπαίοι αυστραλοί κινέζοι και πολλοί άλλοι.

-Οι επιπλοκές που έχει παρουσιάσει είναι ήπιες (πυρετός ,ζάλη τοπικό τσούξιμο κλπ) και ίδιες με αυτές των άλλων εμβολίων γρίπης. (http://pandemicflugr.wordpress.com/2009/12/05/flu_vaccine_is_safe/)

-Το εμβόλιο περιέχει ΝΕΚΡΟΥΣ ΙΟΥΣ.

-Ο ιός της νέας γρίπης όντως παρουσιάζει την ίδια (στην πραγματικότητα ελαφρώς πιο υψηλή) θνησιμότητα στους υγιείς. Αλλά σαφώς υψηλότερη μεταδοτικότητα.

-Η θνησιμότητα όμως σε εγκύους είναι ιδιαίτερα υψηλή 1 στις 24!!!

-Ο ιός προσβάλλει κυρίως νέα άτομα και παιδιά.

-Κανένας στον κόσμο δεν έχει αντισώματα σε αυτόν το ιό γιαυτό και όσοι δεν εμβολιαστούν είτε θα νοσήσουν φέτος είτε του χρόνου πάντως θα νοσήσουν.

-Από όλα τα εκατομμύρια που θα νοσήσουν δυστυχώς κάποιοι θα πεθάνουν επειδή δεν εμβολιάστηκαν.

-Ήδη το σύστημα υγείας στην Ελλάδα βρίσκεται στα όριά του. Αλίμονο αν συμβεί πανδημικό κύμα και χρειαστούν κάποιοι εντατική!!! μόνο και μόνο επειδή δεν εμβολιάστηκαν.

-Βιντεάκια με δήθεν πρώην υπουργούς της Φιλανδίας- γιατρός Κοεμτζόπουλος που στέλνει δήθεν mail ψάξτε τα στο google να δείτε τι κουμάσια είναι με αναφορές σε ufo κλπ.

-Τα συστατικά του εμβολίου είναι παρόμοια με τα εμβόλια που δίνουμε στα παιδιά μας για αρρώστιες της σειράς. Δήθεν βαρέα υπερτοξικά ραδιενεργά κλπ κλπ είναι για τον Λιακόπουλο.

-Κανένα φάρμακο δεν είναι 100% ασφαλές από το depon και την ασπιρίνη έως το περίφημο tamiflu που δυστυχώς είναι πολύ "βαρύτερο" για τον οργανισμό και πολλοί που θα επιλέξουν να μην εμβολιαστούν θα κατεβάσουν με τις κούτες.

-Όλοι οι έγκυροι οργανισμοί ΠΟΥ-ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΕΝΩΣΗ- ΠΟΥ, CDC, ECDC αλλά και οι ελληνικοί φορείς συνιστούν πως ο εμβολιασμός πρέπει να γίνει.

-Όσοι βλέπουν θεωρίες συνομωσίας των αμερικάνων-ευραίων για ελάττωση του πληθυσμού της γης μάλλον να σκεφτούν πως στόχος τους είναι αυτοί που δεν εμβολιάστηκαν (υπερβάλλω βέβαια για να δείξω την ανοησία μερικών)

-Συστήνω για σοβαρή ενημέρωση το http://pandemicflugr.wordpress.com/

-Τα διάφορα τεστ παρουσιάζουν μεγάλα σφάλματα ενώ κοστίζουν και πολλά

-Μελέτες και έρευνες υπάρχουν τόσο σε παιδιά (δείγμα 200 στην Ισπανία-αλλά και εκατομμυρίων που εμβολιάστηκαν μετέπειτα) όσο και σε εγκύους (σε μικρή κλίμακα όμως κυρίως στην Αυστραλία που πέρασε το χειμώνα) και δείχνουν τα προαναφερθέντα σε σχέση με τις παρενέργειες.

Όποιος έχει μελέτες έγκυρες και επίσημες και όχι από ufologous και ομοιθεραπευτές που δείχνουν θανάτους από το νέο εμβόλιο ας μας τις δείξει να ενημερωθούμε και εμείς.

 

<SPAN style="FONT-FAMILY: 'Verdana','sans-serif'; COLOR: black; FONT-SIZE: 10pt">Δυστυχώς η λογική, η επιστήμη και παγκόσμιες έρευνες δείχνουν πως πρέπει να γίνει ο εμβολιασμός σε όλους κάτι που

Link to comment
Share on other sites

-Ο ιός της νέας γρίπης όντως παρουσιάζει την ίδια (στην πραγματικότητα ελαφρώς πιο υψηλή) θνησιμότητα στους υγιείς.

 

Κάνεις λάθος

η θνησιμότητα της κοινής εποχικής γρίπης είναι 0,8%

ενώ της Η1Ν1 0,2%

 

-Από όλα τα εκατομμύρια που θα νοσήσουν δυστυχώς κάποιοι θα πεθάνουν επειδή δεν εμβολιάστηκαν.

 

Μόνο αυτοί που ανήκουν στις ευπαθείς ομάδες, που έχουν πχ αναπνευστικά προβλήματα η καρδιακή ανεπάρκεια.

 

 

Ίσως δεν έχεις διαβάσει καλά αυτό το τόπικ για την περιγραφή της νέας γρίπης απο μέλη του φόρουμ που την πέρασαν...

 

Και έπειτα εαν έκανες εσύ το εμβόλιο δικαίωμά σου...

μην παίρνεις όμως στο λαιμό σου εγκυμονούσες γυναίκες!!

Link to comment
Share on other sites

μια κοπελα ειπε οτι η φιλη της εκανε το εμβολιο στην 7χρονη κορη της κ το παιδι παρελυσε!κ μη ξεχναμε το προσφατο που ειπα προχτες με την ξαδερφη του αντρα μου που εκανε το εμβολιο 21 εμβ εγκυος κ την αλλη μερα το μωρο πεθανε με ανακοπη κ το γεννησε κανονικα!οπως ειπα ειχε κανει ολες τις εξαιτασεις πριν.κ για θρομβοφιλια!η αλλη η γυναικα βγηκε στηντηλεοραση με παρκινσον μετα το εμβολιο!κ αφου ειναι αθωο γιατι δεν πρεπει να μεινεις εγκυος καποιους μηνες μετα το εμβολιο?κ ελεος περιεχει υδραργυρο ρε παιδια!ειναι δηλητηριο!κ ιστους απο νεκρα εμβρυα ζωων!διαβασε κανεις τα συστατικα?εγω σοκαριστικα μαυτα που διαβασα!

ολοι οσοι την εχουν περασει παντως μιλανε για απλο συναχακι με πυρετο!!

Link to comment
Share on other sites

Eγω εχω κουραστει να διαβαζω συνεχεια εδω μεσα οτι κινδυνευουν μονο οι ευπαθεις ομαδες. Λες και ειναι μηδαμινο το ποσοστο αυτων των ανθρωπων. Ευπαθεις ομαδες ισον ηλικιωμενοι, παιδια,βρεφη, ανθρωποι με αναπνευστικα προβληματα, ανθρωποι με χρονιες παθησεις, ατομα με καρδιακα προβληματα και ενα σωρο αλλες κατηγοριες ανθρωπων.

Το αν θα κανει καποιος το εμβολιο ειναι καθαρο υποκειμενικο θεμα και εξαρταται απο πολλους παραγοντες σε καθε ανθρωπο που δεν τους ξερουμε για να κρινουμε και να βγαζουμε πορισματα αν ειναι σωστο να γινει το εμβολιο η οχι. Εγω δεν ειμαι υπερ του εμβολιου παρολαυτα κατανοω οτι η καθε περιπτωση ανθρωπου ειναι ξεχωριστη και με βαση αυτο πρεπει να αποφασιζει ο καθενας τι θα κανει. Ερευνες και μελετες και στατιστικες δεν ισχυουν για ολες τις κατηγοριες. Ας κρινει ο καθενας αναλογα με τα προσωπικα του δεδομενα τι πρεπει να κανει. Υπερβολες δεν χρειαζονται απο καμια πλευρα, υπερ η κατα του εμβολιου.

Link to comment
Share on other sites

Eγω εχω κουραστει να διαβαζω συνεχεια εδω μεσα οτι κινδυνευουν μονο οι ευπαθεις ομαδες. Λες και ειναι μηδαμινο το ποσοστο αυτων των ανθρωπων. Ευπαθεις ομαδες ισον ηλικιωμενοι, παιδια,βρεφη, ανθρωποι με αναπνευστικα προβληματα, ανθρωποι με χρονιες παθησεις, ατομα με καρδιακα προβληματα και ενα σωρο αλλες κατηγοριες ανθρωπων.

 

Συμφωνούμε! Είναι πολλοί (δυστυχώς) οι άνθρωποι που ανήκουν στις ευπαθείς ομάδες!! Αυτοί είναι που χρειάζονται το εμβόλιο και όχι τα υγιείς άτομα που γιαυτούς θα είναι ενα απλό συναχάκι!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και απο εμένα. Τα κοριτσάκια της ξαδέλφης μου (δημοτικού και τα δύο) είναι αρρωστα από την νεά γρίπη. Εχθές που μιλήσαμε μου είπε οτι απο πυρετό έχουν κάνει μέχρι 38,5 η μία 39 η άλλη, τους χορηγούν ότι και στην κοινή γρίπη και claripen και φυσικά είναι στο σπίτι.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το παρακάτω δημοσίευμα μιλάει για έγκυες γυναίκες ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΜΟΝΟ:

Για ποιες έγκυες είναι απαραίτητο το εμβόλιο της νέας γρίπης, σε ποιες περιττεύει

 

 

04/12/2009

 

«Όχι στον εμβολιασμό των υγιών εγκύων με το πανδημικό εμβόλιο ναι στις έγκυες που έχουν υποκείμενη νόσο» λέει ο μαιευτήρας -χειρουργός- γυναικολόγος Λουκάς Κλέντζερης, MD FRCOG, Ακόλουθος στο Βρετανικό Βασιλικό Κολέγιο Μαιευτήρων-Γυναικολόγων, διδάκτωρ στο Πανεπιστήμιο Sheffield Αγγλίας και διευθυντής του Πανεπιστημιακού Νοσοκομείου Cardiff Αγγλίας.

Της Αλεξίας Σβώλου

Τις επιφυλάξεις του εκφράζει στο www.healthview.gr για το αν είναι αναγκαίος ο εμβολιασμός όλων των εγκύων γυναικών που βρίσκονται στο 2ο και το 3ο τρίμηνο εγκυμοσύνης με το πανδημικό εμβόλιο ο μαιευτήρας-γυναικολόγος Λουκάς Κλέντζερης. Διατηρώντας αυτή τη στάση συντάσσεται με την πλειοψηφία των Ελλήνων μαιευτήρων-γυναικολόγων που θεωρούν την οδηγία για τον μαζικό εμβολιασμό όλων των εγκύων του 2ου και 3ου τριμήνου από υπερβολική έως αδικαιολόγητη.

www.healthview.gr: Ποιες έγκυες πιστεύετε ότι πρέπει να κάνουν το εμβόλιο της νέας γρίπης

Λουκάς Κλέντζερης: Εκείνες οι έγκυες που έχουν υποκείμενα νοσήματα όπως βρογχικό άσθμα, πνευμονοπάθειες, καρδιοπάθειες, νεφροπάθειες ή βρίσκονται σε ανοσοκαταστολή. Το τελευταίο μπορεί να συμβαίνει γιατί έχει προηγηθεί κάποια αντικαρκινική θεραπεία (π.χ. για λευχαιμία). Καταλαβαίνετε βέβαια ότι οι έγκυες αυτές δεν αποτελούν τον κανόνα αλλά αντιστοιχούν σε μεμονωμένα περιστατικά.

www.healthview.gr: Τις έγκυες χωρίς τέτοιου είδους προβλήματα τι τις συμβουλεύατε;

Λουκάς Κλέντζερης: Σε γυναίκες που βρίσκονται σε κατάσταση εγκυμοσύνης και δεν συντρέχουν ειδικοί παράγοντες κινδύνου που να τις καθιστούν πιο ευάλωτες στην νέα γρίπη συνιστώ δύο πράγματα. Καταρχήν να αποφεύγουν για όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης πολυσύχναστους χώρους (δηλαδή τον συγχρωτισμό με πολλά άτομα) και επίσης να τηρούν με ευλάβεια τους κανόνες ατομικής υγιεινής. Ιδιαίτερα σημαντικό είναι το σχολαστικό πλύσιμο των χεριών. Νομίζω ότι με αυτά τα μέτρα και με κάποιες αλλαγές στο καθημερινό πρόγραμμα- ακόμα και κάποιες θυσίες σε ότι αφορά την κοινωνική τους ζωή οι έγκυες μπορούν να προστατευτούν από τη νέα γρίπη και να αποφύγουν τον εμβολιασμό με το πανδημικό εμβόλιο.

www.healthview.gr: Ποιος είναι ο βασικός σας ενδοιασμός σχετικά με το πανδημικό εμβόλιο;

Λουκάς Κλέντζερης: Ότι δεν γνωρίζουμε τεκμηριωμένα τι μπορεί να προκαλέσει το εμβόλιο της νέας γρίπης στο έμβρυο. Δεν υπάρχουν πουθενά στον κόσμο κλινικές μελέτες που να επιβεβαιώνουν πέραν πάσης υποψίας ότι το πανδημικό εμβόλιο ενάντια στην νέα γρίπη δεν μπορεί με κανένα τρόπο να βλάψει το έμβρυο. Οι μακροπρόθεσμες παρενέργειες, που ενδέχεται να έχει το πανδημικό εμβόλιο στο έμβρυο είναι άγνωστες και συνεπώς το ζήτημα αυτό απαιτεί πολύ λεπτό χειρισμό. Eκεί στηρίζονται οι ενδοιασμοί των περισσότερων μαιευτήρων.

www.healthview.gr: Θα κάνατε το πανδημικό εμβόλιο σε έγκυο γυναίκα που βρίσκεται προς το τέλος της εγκυμοσύνης της υπό την απειλή της νέας γρίπης;

Λουκάς Κλέντζερης: Θεωρώ ότι δεν υπάρχει λόγος να γίνει ένα τέτοιο εμβόλιο τον τελευταίο μήνα της εγκυμοσύνης.

www.healthview.gr: Η εμπειρία σας από τις χώρες του εξωτερικού και κυρίως τη Μ Βρετανία με την οποία έχετε μεγάλη σχέση τι σας διδάσκει;

Λουκάς Κλέντζερης: Στην Αγγλία εμβολιάζονται οι ευπαθείς ομάδες πληθυσμού, όχι τα υγιή παιδιά και οι υγιείς έγκυες. Φυσικά και πρέπει να εμβολιαστεί ενάντια στην νέα γρίπη ένα παιδάκι με άσθμα ή μια έγκυος με υποκείμενη νόσο σε πνεύμονα, καρδιά ή νεφρά ή που βρίσκεται σε ανοσοκαταστολή. Αλλά μέχρι εκεί. Αυτή η εμμονή να εμβολιαστούν όλοι για την νέα γρίπη με το πανδημικό εμβόλιο, ακόμα και ο τελευταίος υγιής πολίτης της χώρας μόνο στην Ελλάδα υπάρχει και για την ορθότητά της διατηρώ τις επιφυλάξεις μου.

www.healthview.gr: Για τους θανάτους από την νέα γρίπη τι έχετε να πείτε;

Λουκάς Κλέντζερης: Όλα τα άτομα που πέθαναν από τη νέα γρίπη είχαν υποκείμενα νοσήματα, κάποια μάλιστα βαρύτατης μορφής. Συνεπώς, και ας μην κοροϊδευόμαστε, θα αντιμετώπιζαν κίνδυνο και από την απλή εποχική γρίπη που μας επισκέπτεται κάθε χειμώνα. Τέτοιου είδους άνθρωποι ανήκουν δυστυχώς σε ομάδα υψηλότατου κινδύνου και ακόμα και ένα απλό κρυολόγημα είναι πολύ πιθανό να δημιουργήσει δυσάρεστες επιπλοκές στην υγεία τους. Δεν μπορούν όμως να συγκριθούν με υγιή άτομα.

Link to comment
Share on other sites

αρθρα σχετικα με τα εμβολια υπαρχουν σε πολλα τοπικ εδω μεσα

Εδω απλα φτιαξαμε ενα τοπικ για οσους το περασαν η το περνανε.

Αρθρα εχω βαρεθει να διαβαζω, οι μισοι ειναι θετικοι και οι μισοι αρνητικοι, συμπερασμα μηδεν

Οσο για τα απροσμενα περιστατικα .....τυχαια η οχι....δε βλεπω να τα μαθουμε ποτε επισημα, οποτε ας ξερουμε και την αλλη πλευρα

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...