Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΡΟΥΣΜΑ ΤΗΣ ΓΡΙΠΗΣ ΣΕ ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΑΚΟ!SOS!


Recommended Posts

Αχ κορίτσια μας πήραν τηλέφωνο πρίν λίγο από την διοίκηση των παιδικών σταθμών της περιοχής μας και μας είπαν ότι υπάρχει επιβεβαιωμένο κρούσμα στον βρεφονηπιακό που πάει ο μικρός μου.

Μίλησα με την Διευθύντρια του σταθμού , τη ρώτησα αν θα κλείσει και μου είπε ότι στα 4 κρούσματα θα τον κλείσουν. Το παιδάκι που νόσησε δεν είναι από το βρεφικό τμήμα που είναι ο μικρός αλλά από το μεταβρεφικό. Το θέμα είναι όμως ότι το πρωι μέχρι να μαζευτούν όλα βρίσκονται μεγάλα και μικρα στον ίδιο χώρο. Τι να κάνω της λέω; μου λέει εσείς θα αποφασίσετε και να συμβουλευτώ και την παιδίατρό μου που έτσι κι αλλιώς θα έκανα.

 

Τι να κάνω βρε κορίτσια, να τον σταματήσω για λίγο ή να συνεχίσουμε μέχρι να εμφανιστεί άλλο ένα κρούσμα; (πάνω που προσαρμόστηκε ρε γμτ)

 

Πάντως μας πήραν σχεδόν αμέσως τηλέφωνο, 11:00 ενημέρωσε η μητέρα του παιδιου το σταθμό από ότι μου είπε η Δ/ντρια, 12:15 πήραν εμάς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 78
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ξερω οτι ειναι μια κουβεντα να τον σταματησεις ειδικα αν δεν εχεις λυση ποιος να στο κρατησει αλλα καλυτερα να μην ξαναπαει για ενα διαστημα.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον αυτό θα κάνω. Θα πάρω τηλ. και την παιδίατρο να τη ρωτήσω. Δεν έχει γράψει καμια άλλαη μανούλα για κρούσμα σε παιδικό σταθμό;ο πρώτος να είναι βρε κορίτσια;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ποια περιοχή είναι ο παιδικός σταθμός που αναφέρεις ; Ρωτάω γιατί εμείς θα ξεκινήσουμε παιδικό σταθμό όπου να ναι . Την κατάλληλη εποχή διαλέξαμε ε;

E5Rfp2.png
Link to comment
Share on other sites

και εγώ θα τον σταματουσα μέχρι να δώ τι γίνεται. Στα μωρά δεν παίζει να περιμένεις τα τέσσερα κρούσματα όπως σε ένα σχολείο που τα μεγαλύτερα παιδιά μπορουν να προσέχουν!!!!! Ευχαμαι να τελιεώσει γρήγορα αυτή η κατάσταση!!!!

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά εντάξει αλλά απο την άλλη που ξέρετε και πόσα άλλα παιδάκια μπορεί να είχαν την γρίπη και απλά να την πέρασαν σαν μια απλή ίωση χωρίς να το έχουν εξακριβώσει.????

Εμας και εχτές ο γιατρός αυτό μας είπε ότι σε πολλούς παιδικούς έχει ακούσει για την νέα γρίππη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μπορει καποιος να κρατησει το μωρο?αν ναι θα ηταν πολυ καλα...

σε καταλαβαινω ομως οτι αν δεν εχεις που να το αφησεις τι να κανεις??

να παρεις 15 μερες αδεια και μολις επιστρεψεις θα ειναι ετοιμη και η απολυση...

αει στην ευχη μωρε...τι τραβαμε και εμεις και τα παιδια μας...

Link to comment
Share on other sites

οντως ομως πολλα παιδια την περασαν την γριπη χωρις να κανουν το τεστ το οποιο λεει ειναι επωδυνο και αποφευγουν να το κανουν στα παιδια...

δεν ξερω αν ισχυει αυτο αλλα ετσι ακουσα στις ειδησεις...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι επώδυνο , ξέρω όμως ότι κοστίζει 200,00€ σε ιδιωτικό νοσοκομείο . Πήγε μία συνάδελφος την κόρη της γιατί στο δημόσιο αρνούνταν να το κάνουν . Τελικά είχε την νέα γρίπη και η μικρή και η υπόλοιπη οικογένεια .

E5Rfp2.png
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν είναι επώδυνο έχουμε κάνει 2-3 .Το ένα απο τη μύτη (λήψη μύξας)δεν δίνει απόλυτα σίγουρα και σωστό αποτέλεσμα και το άλλο είναι λήψη φαρυγγικού επιχρίσματος, δηλ. μοιάζει σαν μακρία μπατονέτα που ακουμπάει ο μικροβιολόγος στο λαιμό-αμυγδαλές και παίρνει το υγρό αυτό είναι όλο .Σε συνοικιακά μικροβιολογικά εργαστήρια μπορείτε να το κάνετε και με 30€ απλά θέλουν 3-4 μέρες τα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Σε συνοικιακά μικροβιολογικά εργαστήρια μπορείτε να το κάνετε και με 30€ απλά θέλουν 3-4 μέρες τα αποτελέσματα.

30,00€ ; Μα καλά τι σόι εξέταση έκανε η συνάδελφος με 200,00€ ; Και μάλιστα μου είπε ότι εφόσον επαληθεύτηκε στην μικρή οι υπόλοιποι δεν έκαναν το τέστ γιατί το είχαν δεδομένο ότι από αυτό αρρώστησαν. Μάλλον με παραπληροφόρησαν .

E5Rfp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα τον πάω στη μαμά μου. Αρκετά μακρινή απόσταση αλλά τι να κάνω.

Η αλήθεια είναι ότι μου είχε πεί η παιδίατρος ότι πολλά παιδάκια πάνε στο νοσοκομείο με συμπτώματα και δεν τους κάνουν πλέον τεστ γιατί στα περισασότερα επιβεβαιωμένα κρούσματα είναι ηπια η συμπτωματολογία.

Link to comment
Share on other sites

Ξαναρώτησα , 200,00€ στο Υγεία .

Και άλλη συνάδελφος μου είπε παρεμφερή τιμή 180,00€ σε ιδιωτικό στο Ίλιον .

 

Ρε κορίτσια υπάρχει άραγε εξέταση αίματος που να δίχνει αν την περάσαμε;

Να είσαι σίγουρη ότι θα βγάλουν κάτι και για αυτό .

E5Rfp2.png
Link to comment
Share on other sites

μανούλες η εγκύκλιος ήρθε σήμερα σε όλους τους σταθμούς κι αν υπάρχουν πάνω απο 4 περιστατικά με πυρετό και πονολαιμο...κλεινει ο σταθμός ειτε χουν την γρίπη είτε οχι..

εμενα επειδη ο μικρος εχει πάλι πυρετο μου ειπα να παω να κανω το τεστ!!!!:-(:-(:-(:-(:-(:-(!

το απογευμα φυγαμεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε!και ευχομαι να μην εχουμε τιποτα!

 

 

εμενα με μενημερωσαν μεχρι την 1η Δεκεμβρίου κλειστά...και βλεπουμε...!

Link to comment
Share on other sites

μανούλες η εγκύκλιος ήρθε σήμερα σε όλους τους σταθμούς κι αν υπάρχουν πάνω απο 4 περιστατικά με πυρετό και πονολαιμο...κλεινει ο σταθμός ειτε χουν την γρίπη είτε οχι..

εμενα επειδη ο μικρος εχει πάλι πυρετο μου ειπα να παω να κανω το τεστ!!!!:-(:-(:-(:-(:-(:-(!

το απογευμα φυγαμεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε!και ευχομαι να μην εχουμε τιποτα!

 

 

εμενα με μενημερωσαν μεχρι την 1η Δεκεμβρίου κλειστά...και βλεπουμε...!

 

Συγνώμη είναι ιδιωτικός ?Εμάς τότε γιατί δεν μας ενημερώσαν για κάτι τέτοιο.Εγώ πήρα την μικρή την προηγούμενη Πέμπτη απο το σταθμό γιατί ανέβασε πυρετό και όλα μα όλα τα πιτσιρίκια που είδα έιχαν μύξες και έβηχαν μέσα στο τμήμα της .Αυτός τότε γιατί είναι ανοιχτός????????

Απλά για ένα χαρτί μας είχαν μιλήσει σε περίπτωση που το παιδί έχει πυρετό απο τον παιδιάτρο που την παρακολουθεί ότι μπορεί να παέι στο σχολειο και είναι υγιής δεν μας είπαν ότι θα κλείνει το σχολείο.

(Εμείς έχουμε ωτίτιδα μας είπε εχτές κάναμε τελευταίο πυρετό το Σάββατο αλλά μας είπε να την πάμε απο αύριο.)

Link to comment
Share on other sites

Θα τον πάω στη μαμά μου. Αρκετά μακρινή απόσταση αλλά τι να κάνω.

Η αλήθεια είναι ότι μου είχε πεί η παιδίατρος ότι πολλά παιδάκια πάνε στο νοσοκομείο με συμπτώματα και δεν τους κάνουν πλέον τεστ γιατί στα περισασότερα επιβεβαιωμένα κρούσματα είναι ηπια η συμπτωματολογία.

 

Ξέρω κι εγώ πολύ κόσμο που την πέρασε ήπια. Όμως ρισκάρεις για το παιδί σου; Νομίζω πως εμείς οφείλουμε να κάνουμε ό,τι μπορούμε για να τα προφυλάξουμε. Βέβαια ο κάθε γονιός αποφασίζει με βάση το τι πιστεύει και το τι μπορεί να κάνει (αν έχει κάποιον να κρατήσει το παιδί, κλπ). Μιας και ρωτάς τη γνώμη μας, εγώ στη θέση σου (εφόσον υπάρχει μαμά να το κρατήσει), θα το κρατούσα μέχρι να δω τι θα γίνει. Αν μέσα σε μια βδομάδα δεν έκλεινε ο σταθμός, θα το ξαναπήγαινα.

 

Υγεία σε όλα τα παιδάκια μας!

Link to comment
Share on other sites

Από την Δευτέρα το πρωί είναι κλειστός και ο Owly στο Ν.Ψυχικό. Από την Εφημερίδα Ναυτεμπορική είχα δει ότι είχαν κλείσει ακόμα ένα ιδιωτικό στο Ψυχικό πριν 3-4 εβδομάδες και νομίζω ότι είχε κλείσει και ο Παιδικός της Ελληνικής Παιδείας την προηγούμενη εβδομάδα. Για να κλείσει επίσημα ένας σταθμός υποθέτω ότι παίρνει ειδική άδεια από την Νομαρχία για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα. Εσάς G.Stone πως σας ενημέρωσαν;;;;Τα παιδιά που νόσησαν πως την περνάνε την γρίπη;;;;

Link to comment
Share on other sites

Ξαναρώτησα , 200,00€ στο Υγεία .

Και άλλη συνάδελφος μου είπε παρεμφερή τιμή 180,00€ σε ιδιωτικό στο Ίλιον .

 

 

Να είσαι σίγουρη ότι θα βγάλουν κάτι και για αυτό .

 

Θα βρώ την απόδειξη και αύριο θα σου γράψω ακριβώς την τιμή τι να έκανα ποια τόσο λάθος αποκλειεται να είχα πληρώσει 200 € και να μη το θυμόμουν εξάλλου έτσι βρήκαμε και τις ψευδόμοναδες.:cry::?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...