Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Κι εμείς μέχρι 6.5 μηνών ξυπνούσαμε τη νυχτα 2-3 φορές. Όμως τις τελευταίες νύχτες την έβλεπα ότι δεν έπινε γάλα αλλά μόνο πιπίλαγε. Ετσι της έδινα/δίνω τη πιπίλα της, γυρνάει πλευρό και ξανακοιμάται. Αν πάλι ήθελε γάλα, έφτυνε την πιπίλα και την έβαζα στο στήθος. Τώρα που ξεκινήσαμε γάλα σκόνη, δεν ξυπνάει παρά μόνο για τη πιπίλα. Μάλιστα προχτές που ξύπνησε και εφτυνε τη πιπίλα της, την έβαλα στο στήθος, είπιε λίγο και ξανακοιμήθηκε. :D

Γενικώς αυτό που λένε ότι με το γάλα σκόνη κοιμούνται πιο ευκολα και πιο πολύ, νομίζω πως είναι μύθος. Το μωρό χορταίνει είτε με το μητρικό είτε με το μπουκάλι. Αν δεν χορτάσει θα ζητήσε έτσι κι αλλιως είτε το ένα είτε το άλλο. Εγώ την είχα πατήσει με την πρώτη μου κόρη η οποία όταν σταμάτησε το θηλασμό και έπινε μπουκάλι, με ξύπναγε 1-2 φορές το βράδυ και έτρεχα να φτιάχνω μια κουτσουλιά γάλα (γιατί δεν έπινε πολύ). Αυτό κι αν ήταν μαρτύριο!! Και όλοι μου έλεγαν δώστου ξένο για να χορταίνει!! -σιγά-!!

Και παρατήρησα και στη μικρή μου ότι όταν καθότανε πιο πολύ στο στήθος και έπινε αρκετό γάλα, το βράδυ μπορεί να μην ξυπνούσε και καθόλου. Πίστευω πως είναι και στο παιδί, γιατί όπως είπαν και οι μαμάδες πιο πάνω, μωράκια που θηλάζουν κοιμούνται κανονικά.

.png .png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 268
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 23 δημοσιεύσεις

  • felinidoc

    felinidoc 21 δημοσιεύσεις

  • dooo

    dooo 13 δημοσιεύσεις

  • Marle

    Marle 11 δημοσιεύσεις

Μεγάλος μύθος η σχέση θηλασμού-ύπνου και απο δική μου εμπειρία. Ε Έλενα που δεν θήλασε εφτασε 14 μηνών για να κοιμηθεί καλά το βράδυ, ενώ η Άννα μόλις σαράντισε αρχισε να κοιμάται συνεχόμενα.

Link to comment
Share on other sites

ΑΥΤΟ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ!!!

ΓΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΑΡΗΓΟΡΗΣΩ ΛΙΓΟ(ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ)ΠΩΣ ΣΑΣ ΦΕΝΕΤΑΙ ΠΟΥ Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ (2 1/2 ΧΡΟΝΩΝ)ΞΥΠΝΑΕΙ 5-6 ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ?????? :cry::cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

ΠΩΣ ΣΑΣ ΦΕΝΕΤΑΙ ΠΟΥ Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ (2 1/2 ΧΡΟΝΩΝ)ΞΥΠΝΑΕΙ 5-6 ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ?????? :cry::cry::cry:

 

Πω πω....Και εγώ που κλαιγόμουν πιο παλιά.....

 

Και όταν ξυπνάει τι κάνει?Τι ζητάει? Εσύ τι κάνεις?

 

Συγνώμη που ρωτάω κιόλας, αλλα μου κίνησες την περιέργεια? :oops::oops:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΤΙ ΖΗΤΑΕΙ???ΓΑΛΑ,ΓΑΛΑ,ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΓΑΛΑ.ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΕΚΕΜΒΡΗ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΤΟΥ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΣΗΚΩΣΕΙ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΨΗΛΑ.ΔΡΑΜΑ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ :cry::cry: ΑΚΟΥΓΑ ΓΙΑ 2-3 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΑΛΛΑ ΕΜΕΙΣ ΕΧΟΥΜΕ ΠΙΑΣΕΙ ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΑΚΟΜΑ ΤΙΠΟΤΑ :evil:

ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΝΑ ΤΟ ΞΕΧΑΣΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ :cry:

Link to comment
Share on other sites

ΤΙ ΖΗΤΑΕΙ???ΓΑΛΑ,ΓΑΛΑ,ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΓΑΛΑ.ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΕΚΕΜΒΡΗ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΤΟΥ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΣΗΚΩΣΕΙ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΨΗΛΑ.ΔΡΑΜΑ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ :cry::cry: ΑΚΟΥΓΑ ΓΙΑ 2-3 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΑΛΛΑ ΕΜΕΙΣ ΕΧΟΥΜΕ ΠΙΑΣΕΙ ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΑΚΟΜΑ ΤΙΠΟΤΑ :evil:

ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΝΑ ΤΟ ΞΕΧΑΣΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ :cry:

 

Και το ανηψάκι μου τα ίδια έκανε μέχρι και 3.5 χρονών (θήλασε 4 μήνες μετά πηρε μπιμπερό). Η μαμά του μια μέρα (ήταν καλοκαίρι) του είπε ότι ηρθε μια γατούλα και το ζήτησε για να ταίσει τα γατάκια της και το πήρε. Από τότε το ξέχασε..... :)

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και μια φίλη που πρασπάθησε να κόψει το νυχτερινό θηλασμό απότομα(10 μηνών το παιδί) δεν κατάφερε τίποτα παρά να σπάσει και τα δικά της νεύρα και του παιδιού. Τώρα το μωρό της ξαναξεκίνησε θηλασμό , σε μεγαλύτερη συχνότητα από πριν ..... :o

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

GOGO στην ηλικία τη δική σου η μπέμπα μου κοιμόταν 8 με 8!! Αυτό κράτησε 3-4 εβδομάδες και τώρα κοιμάται 9 με 7 περίπου. Όταν ρώτησα τον παιδίατρο μήπως πρέπει να την ξυπνάω μου είπε όχι. Μετά που το καλοσκέφτηκα είδα πως έχει δίκιο.. Αν πεινούσε δε θα ξυπνούσε; Χαζούλα είναι; Δεν ξέρω μόνο αν έχει πρόβλημα με το βάρος αν πρέπει να κανεις διαφορετικά. Θα σου έλεγα πάντως να το εκμεταλλευτείς και να ξεκουραστείς!!! Χωρίς τύψεις!!! :D

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites

κι εμενα απο 20 ημερων κοιμοταν σερι!!!

εγω ξυπνουσα για να εχει γαλατακι,αλλα δεν το ξυπνησα ποτε.

αν πεινουσε να εισαι σιγουρη πως θα ξυπνουσε το μπεμπονι σου!!!

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

 

Και το ανηψάκι μου τα ίδια έκανε μέχρι και 3.5 χρονών (θήλασε 4 μήνες μετά πηρε μπιμπερό). Η μαμά του μια μέρα (ήταν καλοκαίρι) του είπε ότι ηρθε μια γατούλα και το ζήτησε για να ταίσει τα γατάκια της και το πήρε. Από τότε το ξέχασε..... :)

 

Εγώ ξυπνούσα μέχρι το νηπειαγωγείο. Σταμάτησα λίγο πριν πάω στο δημοτικό! Δεν το ξεχνούσα με τίποτα. Το θυμάμαι ακόμη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ ξυπνούσα μέχρι το νηπειαγωγείο. Σταμάτησα λίγο πριν πάω στο δημοτικό! Δεν το ξεχνούσα με τίποτα. Το θυμάμαι ακόμη!

 

Και αυτός δεν σταμάτησε να ξυπνάει, μόνο όταν πήγε νηπιαγωγείο...

 

Και εγώ επίσης :) Έπαιρνα το μαξιλάρι μου και πήγαινα στους γονείς μου!

Ηθελα παρέα :)

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα :cool:

 

Τις τελευταιες μερες η μικρουλα μου αρχισε να θηλαζει παλι νυχτα και μαλιστα σε ασχετες ωρες. Φτασαμε ξανα τα 8 γευματα ενω εδω και καιρο τα ειχε ελαττωσει σε 6.

 

Η απορια μου ειναι: θηλαζει επειδη κανει καποιο αλμα αναπτυξης ή εχει "ξεραθει" το παιδι απο την ζεστη ? :?:?

 

Γενικα ειναι μωρο που δεν το δειχνει αν πειναει την μερα. Απο μονη μου την εβαζα στο στηθος καθε 2,5-3 ωρες και ετρωγε. Οταν ελαττωσε τα γευματα την εβαζα στο στηθος και δεν ετρωγε όπως επισης δεν ξυπνουσε την νυχτα.

 

Τωρα τι να κανω ?

 

Για νυχτα δεν το συζηταω, μολις την ακουω να τρωει τα χερακια κατευθειαν της δινω μαμ.

 

Την μερα να αυξησω την συχνοτητα των θηλασμων ?

 

Επισης εσεις πως τα ντυνετε τα πιτσιρικια αυτην την εποχη νυχτα και μερα?

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα :cool:

 

Τις τελευταιες μερες η μικρουλα μου αρχισε να θηλαζει παλι νυχτα και μαλιστα σε ασχετες ωρες. Φτασαμε ξανα τα 8 γευματα ενω εδω και καιρο τα ειχε ελαττωσει σε 6.

 

Η απορια μου ειναι: θηλαζει επειδη κανει καποιο αλμα αναπτυξης ή εχει "ξεραθει" το παιδι απο την ζεστη ? :?:?

 

Γενικα ειναι μωρο που δεν το δειχνει αν πειναει την μερα. Απο μονη μου την εβαζα στο στηθος καθε 2,5-3 ωρες και ετρωγε. Οταν ελαττωσε τα γευματα την εβαζα στο στηθος και δεν ετρωγε όπως επισης δεν ξυπνουσε την νυχτα.

 

Τωρα τι να κανω ?

 

Για νυχτα δεν το συζηταω, μολις την ακουω να τρωει τα χερακια κατευθειαν της δινω μαμ.

 

Την μερα να αυξησω την συχνοτητα των θηλασμων ?

 

Επισης εσεις πως τα ντυνετε τα πιτσιρικια αυτην την εποχη νυχτα και μερα?

bizoudaki καλημερα!!Και εμεις που εχουμε την ιδια ηλικια,ενω κοιμομασταν συνεχομενα το βραδυ απο 2-4 μηνων,τωρα ξυπναμε παλι 1-2 φορες μεσα στηννυχτα για φαγητο.... :shock:

Πιστευα οτι θα ειναι για λιγο και θα περασει αλλα μπαααα,βλεπω οτι το ξενυχτι καλα κρατει!!!!

αυτα για να μην νομιζεις οτι εισαι η μονη!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα :cool:

 

Τις τελευταιες μερες η μικρουλα μου αρχισε να θηλαζει παλι νυχτα και μαλιστα σε ασχετες ωρες. Φτασαμε ξανα τα 8 γευματα ενω εδω και καιρο τα ειχε ελαττωσει σε 6.

 

Η απορια μου ειναι: θηλαζει επειδη κανει καποιο αλμα αναπτυξης ή εχει "ξεραθει" το παιδι απο την ζεστη ? :?:?

 

Γενικα ειναι μωρο που δεν το δειχνει αν πειναει την μερα. Απο μονη μου την εβαζα στο στηθος καθε 2,5-3 ωρες και ετρωγε. Οταν ελαττωσε τα γευματα την εβαζα στο στηθος και δεν ετρωγε όπως επισης δεν ξυπνουσε την νυχτα.

 

Τωρα τι να κανω ?

 

Μπορεί να κάνει άλμα στην άναπτυξή της... με τους συχνούς θηλασμούς άλλες φορές τα μωράκια προσπαθούν να διατηρήσουν το γάλα και την ποσότητά του στα επίπεδα που το χρειάζονται! Πολλά, αν για κάποιο άλλο λόγο έχουν ελαττωσει τους θηλασμούς μέσα στην ημέρα, κάνουν πιο συχνούς τη νύχτα! Όπως και να' χει πιστεύω πως θα είναι κάτι παροδικό! :D

 

 

 

Επισης εσεις πως τα ντυνετε τα πιτσιρικια αυτην την εποχη νυχτα και μερα?

 

Μέρα: Φανελάκι και μπλουζάκι με μακρύ μανίκι, λεπτό.... δεν έχω κατεβάσει ακόμα καλοκαιρινά! :oops:

Νύχτα: Φανελάκι, πυτζαμάκι και υπνόσακο λεπτό... (ίσως φαίνονται πολλά αλλά δεν ιδρώνει καθόλου τη νύχτα, τον έχω τσεκάρει!) :wink:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα :cool:

 

Τις τελευταιες μερες η μικρουλα μου αρχισε να θηλαζει παλι νυχτα και μαλιστα σε ασχετες ωρες. Φτασαμε ξανα τα 8 γευματα ενω εδω και καιρο τα ειχε ελαττωσει σε 6.

 

Η απορια μου ειναι: θηλαζει επειδη κανει καποιο αλμα αναπτυξης ή εχει "ξεραθει" το παιδι απο την ζεστη ? :?:?

 

Γενικα ειναι μωρο που δεν το δειχνει αν πειναει την μερα. Απο μονη μου την εβαζα στο στηθος καθε 2,5-3 ωρες και ετρωγε. Οταν ελαττωσε τα γευματα την εβαζα στο στηθος και δεν ετρωγε όπως επισης δεν ξυπνουσε την νυχτα.

 

Τωρα τι να κανω ?

 

Για νυχτα δεν το συζηταω, μολις την ακουω να τρωει τα χερακια κατευθειαν της δινω μαμ.

 

Την μερα να αυξησω την συχνοτητα των θηλασμων ?

 

Επισης εσεις πως τα ντυνετε τα πιτσιρικια αυτην την εποχη νυχτα και μερα?

bizoudaki καλημερα!!Και εμεις που εχουμε την ιδια ηλικια,ενω κοιμομασταν συνεχομενα το βραδυ απο 2-4 μηνων,τωρα ξυπναμε παλι 1-2 φορες μεσα στηννυχτα για φαγητο.... :shock:

Πιστευα οτι θα ειναι για λιγο και θα περασει αλλα μπαααα,βλεπω οτι το ξενυχτι καλα κρατει!!!!

αυτα για να μην νομιζεις οτι εισαι η μονη!!!!

 

 

Κορίτσια το ίδιο έπαθα και εγώ εχθές το βράδυ.. Μετά από 2,5 μήνες σερί ύπνο η μπέμπα ξύπνησε στις 2:30 και ενώ έφαγε του σκασμού και από τις δύο μεριές δεν κοιμόταν με κανένα κόλπο μέχρι τις 4:30. Μάλλον η ζέστη λέω πως θα είναι..

Το περίεργο όμως είναι ότι γύρω στη μία που ετοιμαζόμουν για ύπνο για πρώτη φορά αυτήν την ώρα αισθάνθηκα το στήθος μου να φουσκώνει σα μπαλόνι!! Τα έχασα και για μια στιγμή το σκέφτηκα, "λες να ξέρει κάτι ο οργανισμός μου; λες να το χρειάζεται η μπέμπα απόψε;" και έγινε!!! Λέτε να ήταν έτσι; Σας έχει συμβεί;

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites

Χτες το βράδυ συνέβει το απίστευτο:

Η μπέμπα κοιμήθηκε από τις 9μμ μέχρι τις 5πμ χωρίς να ξυπνήσει ούτε για πιπίλα, ούτε για θηλασμό ούτε για τίποτα... :shock:

Συνήθως την βάζω στην κούνια της και όταν ξυπνάει την παίρνω δίπλα μου. Ε, αυτή τη φορά στις 5πμ που με ξύπνησε και δεν ήταν δίπλα μου, μου φάνηκε ΤΟΣΟ περίεργο... :lol:

 

Βέβαια την είχαμε ξεθεώσει όλη μέρα, και είχαμε ξεθεωθεί και οι ίδιοι!

Αλλά τις άλλες μέρες ξυπνάει, αυτή την φορά ΟΧΙ!

Λέτε να κοιμηθώ και εγώ σαν άνθρωπος;;;;; :lol:

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Ακουγοντας τις συμβουλες των γύρω, προσπαθησα να της κοψω το νυχτερινο θηλασμό (στις 3) με χαμομήλι :shock: και με το κόλπο : ΔΕΝ ΠΕΙΝΑΣ , ΝΥΣΤΑΖΕΙΣ οοοοοοοο. Αποτέλεσμα μετά από 16 ημέρες προσπαθειών άρχισε να ξυπνάει και στις 12 και ανελειπώς στις 3 και εγώ ζομπι από την αυπνία. Εδώ και 1 μήνα την ταίζω το βράδυ στο κρεβάτι , δεν μετράω ποσες φορές θηλάζει, αλλά τουλάχιστον εγώ κοιμάμαι :):) Έχουμε κάνει όμως έξωση στον μπαμπα :oops:

Η Αφροδιτουλα μου γεννηθηκε στις 15 Δεκεμβριου 2007

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...