Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Κορίτσια, απλά να συμπληρώσω-όπως είπε η Έρικα- για να μην τα διαβάζει κανείς όλα αυτά και τρομάζει με θηλασμούς και τον απορρίπτει εκ των προτέρων, εγώ θήλασα λίγο-για λίγο και με συμπλήρωμα (δυστυχώς) και είχα τα ίδια (και χειρότερα) προγράμματα με αυτά που διαβάζω....Θέλω να πω ότι η επιλογή του ξένου γάλακτος δεν σημαίνει απαραίτητα ύπνος....Εμείς είμαστε 22 μηνών και ακόμη ξυπνάμε (διότι θέλουμε τη μαμά, το μπαμπά, φως, νερό, κλπ)

 

σας φιλώ-καλημέρα σας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 268
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 23 δημοσιεύσεις

  • felinidoc

    felinidoc 21 δημοσιεύσεις

  • dooo

    dooo 13 δημοσιεύσεις

  • Marle

    Marle 11 δημοσιεύσεις

για τον ίδιο ακριβώς λόγο να τονίσω κι εγώ,με τον γιό μου πέρασαν πολύ μήνες μέχρι να κοιμηθώ,θηλαζε και ΝΟΜΙΖΑ πως έφταιγε αυτό,τώρα όμως η κόρη μου κοιμάται όλο το βράδυ απο 2 μηνών σχεδόν,και ούτε κατάλαβα οτι έχω νεογέννητο που θηλάζει... :shock: υπέροχη έκπληξη ήταν!!! Κάθε μωράκι είναι διαφορετικό... :)

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μηπως μπορει καποια να διαφωτησει και εμενα???

Ο γιος μου ειναι 3 μηνων και θηλαζει αποκλειστικα.

Απο τον πρωτο μηνα αρχισε να κοιμαται 6 ωρες το βραδυ.

Τωρα κοιμαται 10-11 ωρες χωρις να φαει...

Καποιες φορες κοιμαμαι και εγω τοσο και βεβαια ξυπναω και υποφερω απο τον πονο απο το πολυ γαλα!Τωρα προσπαθω και αντλω μια φορα το βραδυ και το αποθηκευω.

Το μωρο μια χαρα παιρνει βαρος γεννηθηκε 3900 και τωρα ειναι 6800 αλλα ανησυχω που δνε τρωει για τοσες ωρες και δεν ξερω ποσο καλο ειναι για την παραγωγη μου να μην θηλαζω για τοσο.Την ημερα βεβαια τρωει πολυ συχνα καθε 2 ωρες περιπου.

Εχει καμια σας παρομοια εμπειρια καμια συμβουλη???

Συγγνωμη για εσας που θα το διαβαζετε αυτο για τις 10-11 ωρες υπνου που εχετε μωρα ξενυχτηδες!!!!

Link to comment
Share on other sites

becky, τα ίδια έχω κι εγώ (και τα μωρά μας είναι σε σχεδόν ίδια ηλικία).

Με το καιρό νομίζω, θα προσαρμοστεί η παραγωγή σου...

αυτό που παρατήρησα εγώ είναι ότι καθώς περνούσε ο καιρός, το στήθος μου ήταν τούμπανο στις 5 το πρωί, μετά από λίγο καιρό στις 6 το πρωί, τώρα είμαι μεταξύ 6 - 7. Αυτές τις ώρες ξύπναγα, γιατί δε μπορούσα να κοιμηθώ από τη πίεση.

Αν αντλείς το βράδυ, θα διατηρήσεις την "τουμπανίαση" :D Εγώ αντλώ το πρωί, από το στήθος που δεν είναι να φάει η μικρή, και ξαλαφρώνω..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω!και εγω σηνηθως 5-6 ζοριζομαι!αλλα εμενα τρωει και απο τα 2 στηθη το πρωι αχορταγα μετα απο τοσες ωρες νηστικος και ξαλαφρωνω.παντως αν δεν κοιμηθω και εγω μαζι με τον μπεμπη αντλω κατα τις 11 και βοηθαει.μακαρι να συνεχισουν να κοιμουνται ετσι!προτιμω να χορτασω υπνο εστω και με στηθος τουμπανο!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια μηπως μπορει καποια να διαφωτησει και εμενα???

Ο γιος μου ειναι 3 μηνων και θηλαζει αποκλειστικα.

Απο τον πρωτο μηνα αρχισε να κοιμαται 6 ωρες το βραδυ.

Τωρα κοιμαται 10-11 ωρες χωρις να φαει...

Καποιες φορες κοιμαμαι και εγω τοσο και βεβαια ξυπναω και υποφερω απο τον πονο απο το πολυ γαλα!Τωρα προσπαθω και αντλω μια φορα το βραδυ και το αποθηκευω.

Το μωρο μια χαρα παιρνει βαρος γεννηθηκε 3900 και τωρα ειναι 6800 αλλα ανησυχω που δνε τρωει για τοσες ωρες και δεν ξερω ποσο καλο ειναι για την παραγωγη μου να μην θηλαζω για τοσο.Την ημερα βεβαια τρωει πολυ συχνα καθε 2 ωρες περιπου.

 

Η παραγωγή σου δεν έχει πρόβλημα, το βάρος του μωρού σου είναι η απόδειξη!

 

Αν η μία άντληση σε ανακουφίζει, συνέχισε να την κάνεις όμως μην κάνεις περισσότερες γιατί θα εδραίωσεις μεγάλη παραγωγή. Οι 10-11 ώρες ύπνου είναι πολλές και είναι δύσκολο να προσαρμοστεί το στήθος, θέλει περισσότερο χρόνο. Αν δεις ότι μπορείς να περιορίσεις την άντληση κάνε το .

Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη για εσας που θα το διαβαζετε αυτο για τις 10-11 ωρες υπνου που εχετε μωρα ξενυχτηδες!!!!

 

Να πω ότι λιγουλάκι ζηλεύω.... :oops:

 

Αχ, ευτυχώς πήγα στο Cape Town και κοιμήθηκα μια εβδομάδα.... :)

Ξέρεις όμως... η δικιά μου κοιμόταν 8ωρο μέχρι να επιστρέψω στη δουλειά.

Άρα και εγώ τα βάζω με την δουλειά και όχι με την κόρη μου :wink:

Αυτή τι φταίει, την μαμά της θέλει...

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις όμως... η δικιά μου κοιμόταν 8ωρο μέχρι να επιστρέψω στη δουλειά.

Άρα και εγώ τα βάζω με την δουλειά και όχι με την κόρη μου :wink:

Αυτή τι φταίει, την μαμά της θέλει...

γιατί μου βάζεις ψύλλους στ'αυτιά βραδιάτικα, γιατί? :lol:

τη Δευτέρα που μας έρχεται πάω στη δουλειά, σνιφ,κλαψ,κλαψ :cry:

Link to comment
Share on other sites

γιατί μου βάζεις ψύλλους στ'αυτιά βραδιάτικα, γιατί? :lol:

τη Δευτέρα που μας έρχεται πάω στη δουλειά, σνιφ,κλαψ,κλαψ :cry:

 

ωχχχχχ, σορυ δεν ήταν τέτοια η πρόθεση μου...

Καλά δεν σημαίνει ότι θα κάνει τα ίδια όμως.... :wink:

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω αγλαια!

Εξαλλου οι φορες που ειμαι ξυπνια μετα τις 11 για να αντλησω ειναι μετρημενες!!!Δηλαδη αποκλειεται να κανω πανω απο μια αντληση!!!Ο υπνος εκτος απο τα μωρα θρεφει και τις κουρασμενες μαμαδες!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

λοιπον,η Ρενια ειναι σχεδον 7,5 μηνων και ακομα ξυπναει τα βραδια το λιγοτερο 2 φορες για να φαει!!!

υπαρχουν και νυχτες που θα σηκωθει και 3 φορες!!

ειναι φυσιολογικο; μερικες μου λενε(με την ξινιλα βεβαια στα μουτρα,ισως επειδη δεν καταφεραν να θηλασουν) : "δεν ειναι καλο αυτο ,να της το κοψεις!"

η αληθεια ειναι οτι δεν κανω και τον καλυτερο υπνο.δεν θελω να της στερησω εγω αυτα τα γευματα παρα μονο αν σταματησει μονη της και απλα ηθελα να ρωτησω αν ειναι φυσιολογικο και ισως μια προβλεψη για το ποτε θα το κοψει;,ε;

σε εναν τελειο κοσμο ισως!χι!χι!

εστω μια παρηγορια δωστε μου!

Link to comment
Share on other sites

Ευδοκία μου, το μωρό σου κάνει αυτό που πρέπει για να διατηρήσει το γάλα που χρειάζεται και την παραγωγή σου εκεί που πρέπει. Προσπάθεια να ελλατώσεις τους νυχτερινούς σας θηλασμούς μπορεί να επιφέρει μείωση στην παραγωγή σου, κάτι που δεν το θες από ότι καταλαβαίνω! Συνεχίζετε ως έχει και η μικρή σου ξέρει πολύ καλά πότε να σταματήσει! :wink:

 

Και κάτι ακόμα: Την ημέρα θηλάζει συχνά; Μήπως το βράδυ προσπαθεί να αναπληρώσει γάλα;

Link to comment
Share on other sites

Χε χε χε ..

 

Για παρηγοριά και μόνο: Και εμένα ξυπνάει 2 και 3 φορές...και όχι μόνο σε εμάς τις 2 αλλά ένα σωρό παιδιά που ξέρω ξυπνάνε το βράδυ είτε για να θηλάσουν είτε για πιπίλα είτε για γάλα σε μπιμπερό. Το αν θα ξυπνάει εξαρτάται από το παιδί και όχι από τον θηλασμό.

 

Προσωπικά εγώ προτιμώ χίλιες φορές όταν ξυπνάει να της δίνω το στήθος (αν και τώρα τελευταία το βρίσκει μόνη της :shock: ) παρά να σηκώνομαι, και συνεπώς να ξυπνάω, να ετοιμάζω το γάλα να της το δίνω και μετά να έχω και να το πλύνω κιόλας.... :?

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια, και εμενα ξυπναει (ειναι 6,5 μηνων η μπεμπα) στανταρ 2-3 φορες. Και εννοειται θελει στηθος. Της το δινω χωρις 2η σκεψη γιατι οπως εχει πει και η Αγλαια (και η Annastasia εδω), ετσι διατηρειται η γαλουχια. Νομιζω οτι απο μονη της θα το σταματησει καποια στιγμη. Και εγω τη νυχτα ειμαι με κλειστα τα ματια απο τη νυστα, κουτουλαω, αλλα φανταστειτε την εικονα, εγω με το μωρο να θηλαζει στην αγκαλια μου, ο αντρας μου να κοιμαται του καλου καιρου και εγω να κουτουλαω. Αλλα, παρολαυτα, ειναι οτι καλυτερο εχω κανει!!!!Δεν μπορω να της το στερησω.

Link to comment
Share on other sites

Καλέ τι συζητάμε τώρα??? :D:D:D

 

Εγώ θυμάμαι τη Μάγια 12 μηνών να ξυπνάει 2 και 3 φορές τη νύχτα! :lol::lol::lol:

 

Ποιους 6μισι και 7 μήνες???Εννοείται ότι είναι φυσιολογικό!

 

Και ναι, δεν φταίει ο θηλασμός! Δηλ. αν τον κόψετε για να κοιμηθήτε καλύτερα το βράδυ...μαλλον θα εκπλαγείτε δυσάρεστα! :?:D

 

H Mάγια που είναι 18 μηνών και σε φάση φυσικού αποθηλασμού (το κόβει μόνη της) το στάνταρ είναι ότι θα ξυπνήσει 1 φορά μέσα στη νύχτα. Υπάρχουν και νύχτες που δεν ξυπνάει και νύχτες που ξυπνάει συχνότερα (συνήθως όταν κάτι την ενοχλεί πχ. δόντια, συνάχι, πυρετος, κτλ.)

 

Θα περάσει και αυτό, που θα πάει...! :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα ιδια και η δικιά μου.3 φορές απαραιτήτως!

Μου λένε ξυπναει γιατί δεν χορταίνει και κόψε το θηλασμο για να κοιμηθείται λίγο δεν κουράστηκες?Και λεω κι εγώ κι αν το κόψω και ξυπνάει πάλι?Θαπρέπει να σηκώνομαι νυχτιάτικα να ετοιμάζω γάλα και το μωρό να κλαίει?Ασε καλύτερα έτσι!

.png.png.png
Link to comment
Share on other sites

Μου λένε ξυπναει γιατί δεν χορταίνει και κόψε το θηλασμο για να κοιμηθείται λίγο δεν κουράστηκες?Και λεω κι εγώ κι αν το κόψω και ξυπνάει πάλι?Θαπρέπει να σηκώνομαι νυχτιάτικα να ετοιμάζω γάλα και το μωρό να κλαίει?Ασε καλύτερα έτσι!

 

Τους απανατάς με λίγο περισσότερο θράσσος:

αν συνεχίσει να ξυπνάει θα έρχεσαι εσύ να ετοιμάζεις το γάλα;;; μια κι εγώ δεν μπορώ να σηκώνομαι;

 

Επειδή δεν πρόκειται να έρθουν τους ρωτάς ευγενικά γιατί νοιάζονται τόσο για να σου αυξήσουν το ζόρι ή να το μειώσουν;

 

Αν πούνε ότι νοιάζονται για την ξεκούρασή σου να τους πεις ότι σε ξεκουράζει πολύ το να σου σιδερώνουν, να σου καθαρίζουν το σπίτι, να σου μαγειρεύουν, αν θέλουν να βοηθήσουν υπάρχουν πολλοί τρόποι!

 

Εξακολουθώ πάντως να αναρωτιέμαι, ενδιαφέρονται πράγματι τόσο πολύ;

Link to comment
Share on other sites

Και εμείς ξυπνάμε 2 και 3 φορές - είμαστε μικρούληδες βέβαια ακόμη - αλλά αναρωτιέμαι αν γίνεται αυτό που μου είπε ξαδέρφη που θηλάζει επίσης αποκλειστικά την μπέμπα της. Μόλις λέει έκλεισε τους 2 μήνες κοιμόταν μονοκόμματα από τις 10 το βράδυ ως τις 6 το πρωί!!! Μα γίνεται αυτό σε τόσο μικρό παιδί??

Link to comment
Share on other sites

Και εμείς ξυπνάμε 2 και 3 φορές - είμαστε μικρούληδες βέβαια ακόμη - αλλά αναρωτιέμαι αν γίνεται αυτό που μου είπε ξαδέρφη που θηλάζει επίσης αποκλειστικά την μπέμπα της. Μόλις λέει έκλεισε τους 2 μήνες κοιμόταν μονοκόμματα από τις 10 το βράδυ ως τις 6 το πρωί!!! Μα γίνεται αυτό σε τόσο μικρό παιδί??

 

SOTIRIA,μην σου κανει εντυπωση!!!

κι εμενα κοιμαται σερι απο 40 ημερων!!απο τις 11-7 κοιμαται ο δικος μου και υπηρχαν φορες που εκλεινε και 10ωρο υπνο.

καλα εμενα ειναι αλλη φαση αλλα παλι το γαλα μου δεν του δινω?

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμείς ξυπνούσαμε τη νύχτα και 2 και 3 φορές μέχρι πριν μια βδομάδα ακριβώς...ποτέ δεν της αρνήθηκα το στήθος όσο κουρασμένη και αν ένοιωθα...εδώ και μια βδομάδα σταμάτησε από μόνη της να ζητάει γάλα τη νύχτα και ρίχνει κάτι τέλεια 12ωρα ύπνου σερί...δεν το πιστεύω...νομίζω ότι ονειρεύομαι...φυσικά εγώ ξυπνάω κανονικά τις ώρες που συνήθως ξυπνούσε η μικρή και δεν ξανακοιμάμαι αμέσως...ε, μετά από σχεδόν 11 μήνες διακεκομένου ύπνου μου έγινε συνήθεια πιά.. :)

Ευδοκία υπομονή...το μωράκι σου θα αποφασίσει εκείνο πότε πλέον δεν θα χρειάζεται γάλα τη νύχτα....

Link to comment
Share on other sites

Εμείς ξυπνούσαμε τη νύχτα και 2 και 3 φορές μέχρι πριν μια βδομάδα ακριβώς...ποτέ δεν της αρνήθηκα το στήθος όσο κουρασμένη και αν ένοιωθα...εδώ και μια βδομάδα σταμάτησε από μόνη της να ζητάει γάλα τη νύχτα και ρίχνει κάτι τέλεια 12ωρα ύπνου σερί...δεν το πιστεύω...νομίζω ότι ονειρεύομαι...φυσικά εγώ ξυπνάω κανονικά τις ώρες που συνήθως ξυπνούσε η μικρή και δεν ξανακοιμάμαι αμέσως...ε, μετά από σχεδόν 11 μήνες διακεκομένου ύπνου μου έγινε συνήθεια πιά.. :)

Ευδοκία υπομονή...το μωράκι σου θα αποφασίσει εκείνο πότε πλέον δεν θα χρειάζεται γάλα τη νύχτα....

 

Λητώ τα λόγια σου με γεμίζουν κουράγιο.... :D

Όχι ότι παραπονιέμαι, το σύνηθες είναι να ξυπνάει μία φορά αλλά να αν δεν ξυπνήσει και καθόλου δεν θα με χαλάσει κιόλας...

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

εμενα τωρα τρεις μερες απο εκει που ξυπνουσε σπανια μια φορα το βραδυ ,ξυπναει τουλαχιστον τρεις!και οχι απλα ξυπναει,ξυπναει,θελει να φαει κ μετα καμια ορεξη για υπνο,παιχνιδι μονο!γελια!χτυπιεται!απο τη μια θελω τοσο πολυ να κοιμηθω!!!!!!!!απο την αλλη τοσο χαρουμενη κ γελαστη τη λυπαμαι να τη βαλω για υπνο με το ζορι... :D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...