Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Σου μιλάω προσωπικά για μένα οτι η κόρη μου που είναι 4 μηνών ξυπνάει ακόμη 4-5 φορές το βράδυ.

Ακόμη και για να κάνει τα κάκά της ξυπνάει τα ξημερώματα και αν δεν την σηκώσω απο το κρεβάτι βογκάει μισή ώρα,όταν τη σηκώνω τα κάνει αμέσως.Τι πράγμα κι αυτό!

 

γουάου! 4 μηνών και 4-5 φορές τη νύχτα να σηκώνεται?? την ημέρα σου κοιμάται??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 268
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 23 δημοσιεύσεις

  • felinidoc

    felinidoc 21 δημοσιεύσεις

  • dooo

    dooo 13 δημοσιεύσεις

  • Marle

    Marle 11 δημοσιεύσεις

elen σε νιωθω!!!

 

Η δικιά μου ξυπνάει την νύχτα 1) για θηλασμο, 2) για κακα, 3) για πουρδιτσες

 

και φυσικα θελει αγκαλια και χαδακια στην κοιλιτσα πολυ ωρα!!!

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

Και τα δυο μου παιδάκια έχουν προηγούμενα με τον ύπνο και δεν τον θέλουν καθόλου!

Την ημέρα ειδικά κοιμάται μόνο κατι μισάωρα αν βρει ησυχία απο τον αδερφούλη της!

Και ο γιος μου το ίδιο ήταν αλλά τουλάχιστον το βράδυ ξυπνούσε μόνο μια φορά σ΄αυτη την ηλικία!

.png.png.png
Link to comment
Share on other sites

Σου μιλάω προσωπικά για μένα οτι η κόρη μου που είναι 4 μηνών ξυπνάει ακόμη 4-5 φορές το βράδυ.

Ακόμη και για να κάνει τα κάκά της ξυπνάει τα ξημερώματα και αν δεν την σηκώσω απο το κρεβάτι βογκάει μισή ώρα,όταν τη σηκώνω τα κάνει αμέσως.Τι πράγμα κι αυτό!

 

γουάου! 4 μηνών και 4-5 φορές τη νύχτα να σηκώνεται?? την ημέρα σου κοιμάται??

 

dooo μου που βλέπεις το παράξενο;;; :lol::lol::lol: Εμένα στην ηλικία των 4 μηνών έως και 6 περίπου,θήλαζε τη νύχτα ανα μία ώρα...ξύπναγε δηλαδή τουλάχιστον 7-8 φορές....τώρα είμαστε 8,5 μηνών κι ακόμη ξυπνάμε 1-2 ενίοτε και 3 φορές τη νύχτα....εγώ πλέον ότι και να ακούσω για τον ύπνο των μωρών μου φαίνεται απόλυτα φυσιολογικό... :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

 

dooo μου που βλέπεις το παράξενο;;; :lol::lol::lol: Εμένα στην ηλικία των 4 μηνών έως και 6 περίπου,θήλαζε τη νύχτα ανα μία ώρα...ξύπναγε δηλαδή τουλάχιστον 7-8 φορές....τώρα είμαστε 8,5 μηνών κι ακόμη ξυπνάμε 1-2 ενίοτε και 3 φορές τη νύχτα....εγώ πλέον ότι και να ακούσω για τον ύπνο των μωρών μου φαίνεται απόλυτα φυσιολογικό... :lol::lol::lol:

 

μου φαίνεται όντως παράξενο, γιατί η δικιά μου σε λίγο κλείνει τους τρεις μήνες και κάνει 8ωρα το βράδυ.

επίσης πρέπει να χτυπήσω ξύλο και να μην είμαι αχάριστη, γιατί μπορεί να τα λουστώ στο δεύτερο παιδάκι μου, όταν με το καλό έρθει :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θα σας πω μια εμπειρια...υπηρξαν γυρω στον 7μηνα 2-3 βραδια που ο μικρουλης εδωσε ρεσιταλ, ξυπνουσε συνεχεια, συνεχεια ομως! καποια στιγμη που δεν προλαβαινα να ξαπλωσω και οταν ειχα θηλασει τοσο πολυ που θα εσκαγε το μωρο.

καποια στιγμη που τον ακουσα να ξυπναει ενευριστικα τοσο πολυ που δεν σηκωθηκα και κουκουλωθηκα στο κρεββατι και εκανα οτι δεν ακουγα, ο συζηγος ροχαλιζε :evil: διπλα ερεθιζοντας πιο πολυ τα νευρα μου, στο τελος σηκωθηκα και πολυ εκνευριζμενη καθως ημουν πηρα το μωρο απο το κρεββατι και το πηγα στο παρκο, 'αφου δεν κοιμασαι καθισε να παιξεις'....το μωρο αρχισε να κλαιει...ειχε παει και 6.30 το πρωι, ξυπνησα τον αντρα μου και του ειπα σειρα σου...

κοιμηθηκα 2-3ωριτσες και οταν ηρεμησα ένιωσα κατι τυψεις τι να σας πω!...ολοι την υπολοιπη μερα τον ειχα αγκαλια και χαδια...σκεφτηκα λοιπον οτι καθε φορα που το μωρο ξυπνουσε και καθως εγω ημουν εκνευρισμενη του περνουσα ολο αυτον τον εκνευρισμο. την επομενη μερα και με τις τυψεις απο την προηγουμενη ημουν ευδιαθετη και προσπαθησα να τον ηρεμησω, μπορει τυχαιο αλλα επιασε...εντωμεταξυ βγαλαμε και τα δοντακια :lol:

εδω και λιγο καιρο κοιμαται σερι το βραδυ 12 με 7 η ξυπναει 1φορα που για μενα ειναι φυσιολογικο.

καθε φορα που ξυπνανε τα μωρακια κατι θελουν η κατι δεν τα βολευει, εμεις απλα υποθετουμε και πειραματιζομαστε... :D

Link to comment
Share on other sites

 

 

μου φαίνεται όντως παράξενο, γιατί η δικιά μου σε λίγο κλείνει τους τρεις μήνες και κάνει 8ωρα το βράδυ.

 

Τυχερούλα!!!Εύχομαι να συνεχίσει έτσι!!!!

 

καποια στιγμη που τον ακουσα να ξυπναει ενευριστικα τοσο πολυ που δεν σηκωθηκα και κουκουλωθηκα στο κρεββατι και εκανα οτι δεν ακουγα, ο συζηγος ροχαλιζε :evil: διπλα ερεθιζοντας πιο πολυ τα νευρα μου, στο

 

:lol::lol::lol::lol: κάτι μου θυμίζει αυτή η περιγραφή.... :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

 

καποια στιγμη που τον ακουσα να ξυπναει ενευριστικα τοσο πολυ που δεν σηκωθηκα και κουκουλωθηκα στο κρεββατι και εκανα οτι δεν ακουγα, ο συζηγος ροχαλιζε :evil: διπλα ερεθιζοντας πιο πολυ τα νευρα μου, στο

 

:lol::lol::lol::lol: κάτι μου θυμίζει αυτή η περιγραφή.... :lol::lol::lol:

έχει και συνέχεια η περιγραφή...

ο σύζυγος ξυπνάει και τρέχει να δει τι έχει το μωρό, και σου ρίχνει και ένα υποτιμητικό βλέμμα που αφήνεις το παιδί να κλαίει :lol::lol:

οπότε σηκώνεσαι κι εσύ βιαστικά βιαστικά και πάει ο ύπνος :lol:

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι, όταν το μωρό είναι 3 μηνών και πάνω, πόσες νύχτες να συμβεί το συνεχόμενο ξύπνημα?..υπομονή θα κάνουμε κανά δυο βράδια, και μετά θα ξανακοιμηθούμε..

 

Αμέτρητες μπορώ να σου πω....

Εμείς ξυπνάμε ακόμη τουλάχιστον 4-5 φορές κάθε βράδι. Μερικές φορές (μετρημένες στα δάχτυλα) έχει κοιμηθεί συνεχόμενα 5 ώρες και έχω ξυπνήσει από μόνη μου να δω μήπως έπαθε κάτι. :roll:

Όπως καταλαβαίνεις είσαι από τις τυχερές! :)

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι, όταν το μωρό είναι 3 μηνών και πάνω, πόσες νύχτες να συμβεί το συνεχόμενο ξύπνημα?..υπομονή θα κάνουμε κανά δυο βράδια, και μετά θα ξανακοιμηθούμε..

 

Αμέτρητες μπορώ να σου πω....

Εμείς ξυπνάμε ακόμη τουλάχιστον 4-5 φορές κάθε βράδι. Μερικές φορές (μετρημένες στα δάχτυλα) έχει κοιμηθεί συνεχόμενα 5 ώρες και έχω ξυπνήσει από μόνη μου να δω μήπως έπαθε κάτι. :roll:

Όπως καταλαβαίνεις είσαι από τις τυχερές! :)

 

μια απο τα ίδια και εμείς...........................

9 μηνών και ακόμα δεν έχω κοιμηθεί πάνω από 2-3 ώρες συνεχόμενα και δεν προβλέπω αλλαγή...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πώς τα βγάζετε πέρα με τη δουλειά σας βρε κορίτσια???

 

Όταν ο γιος μου ήταν μωρό ξύπναγε συνέχεια, δεν μετρούσα... Ένα βράδυ μέτρησε ο άντρας μου 8 φορές...

 

Στη δουλειά γύρισα όταν το μωρό ήταν 3 μηνών. Το κοιμίζαμε ανάμμεσά μας, δεν σηκωνόμουν καθόλου από το κρεβάτι. Όποτε ήθελε τον θήλαζα. Όλα τα υπόλοιπα τα είχε αναλάβει ο μπαμπάς! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν θυμάμαι πόσες φορές ξυπνάει το βράδυ... συνήθως μία ή δύο εκτός από τον τελευταίο καιρό...όπως καταλάβατε

 

Η παιδίατρος μου είπε ότι είναι και πάνω και κάτω πρησμένα τα ούλα...

Ασπρο όμως δεν είδα (καλά βέβαια με την κούραση που έχω μάλλον θα πρέπει να μου φωνάξει το δόντι "εδώ είμαι" για να το καταλάβω εγώ...)

 

πώς τα βγάζετε πέρα με τη δουλειά σας βρε κορίτσια???

 

Καλά τι να σου λέω τώρα...

Σήμερα γύρισα 18.15... της έριξα στο στόμα το γιαουρτάκι (κυριολεκτικά, παραλίγο να της αδειάσω το μπολ στο στόμα :lol: ) την έντυσα και στις 19 είμασταν στο ωδείο για μουσική :lol::lol::lol: .. ευτυχώς είμαστε κοντά!!!! Αλλά και πάλι με την ψυχή στο στόμα όλα...

 

Η μόνη ήρεμη στιγμή της ημέρας είναι όταν την κοιμίζω που παραλίγο να κοιμηθώ εγώ πριν από το μωρό :lol::lol::lol:

 

Και εμείς Αγλαΐα κοιμόμαστε μαζί....δεν υπάρχει περίπτωση εγώ να δουλευω και να νυχτοπερπατάω, με τίποτα !!!! :roll:

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Μετα τα 14 γευματα θηλασμου που εκανε τους πρωτους μηνες μεσα στο 24ωρο... τωρα μου φαινοντε πολυ καλυτερα τα πραγματα!!

 

κοιμομαστε για βραδυ συνηθως κατα τις 19:30 - 20:00 και θα ξυπνησουμε μετα τις 12:30 για βυζακι και μετα παλι κατα τις 3-4 και μετα στις 7!

(δηλαδη μιλαμε για 2 νυχτερινα γευματα θηλασμου, μερικες φορες ειναι και 3... αναλογως!)

 

ομως ενδιαμεσα ξυπναμε για τη ρημαδα την πιπιλα που η μας πεφτει ή τη φτυνουμε και οταν αλλαζουμε πλευρο θυμομαστε πως κατι λειπει απο το στομα μας και βαζουμε τις σειρηνες!!

 

επισης παραμιλαμε σαν να τσακωνομαστε! και τρεχει η μαμα, τωρα που ειμαστε στο δικο μας δωματιο...

 

αιτια για ξεφωνητα ειναι και οι κοιμισμενες σβουρες στο κρεβατι μας! με αποτελεσμα να ειναι πολυ αβολες οι στασεις υπνου ή ακομη χειροτερα να βγενουν ποδαρακια εξω απο τα καγκελακια! ή να μη χωραμε καθετα στην κουνια ή να βρισκομαστε εντελως αναποδα με το κεφαλι προς τα κατω και πως να σκεπαστεις ετσι!!

 

ευτυχως που αν και απο σημερα εχουμε το 7ο δοντακι μας... δε μας ταλαιπωρουν τα δοντια!! βαγαινουν χωρις να το πολυκαταλαβουμε... αν ειχαμε και αυτο....

 

(δε θυμαμαι ποτέ πριν το μωρο, να ειχα δει τοσες φορες το ρολοι τη νυχτα!!)

 

Εγώ π'αντως μαζί με το μωρό πέρνω και την πιπίλα... Οταν σταματάει να τρώει και γυρνάει ανάσκελα τις βάζω την πιπίλα και συνεχίζουμε τον ύπνο μας...
αυτο με εσωσε κι εμενα! παρολου που τα γευματα του ειναι πολυ συντομα (καλα καλα δεν προλαβαινω να ξυπνησω...!) αν δεν εχω ετοιμοπολεμη την πιπιλα... θα ξυπνησει και αλιμονό μου!!

 

εχει τυχει 4 το πρωι να μας πεσει η πιπιλα κατω, να μη βρισκω τη δευτερη, ο μπαμπας μας να ροχαλιζει και να μην καταλαβαινει τιποτα και οταν ειναι πια αργα... να του δινω μια πιπιλα αλλα με κουνημα και περπατημα να κοιμαται στις 6 παρα και το ξυπνητηρι να βαραει στις 6:00...

πώς τα βγάζετε πέρα με τη δουλειά σας βρε κορίτσια???
ε, τωρα τι να λεμε; με καρβουνακι παιρνω μπροστα το πρωι! τωρα που δεν πινω και καφε!!!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα.σε αντιθεση με αυτα που λετε η δικη μου μπεμπα μαλλον εχει μοιασει στο μπαμπα της κ κοιμαται με τις ωρες..η παιδιατρος μου ειπε να μη την αφηνω πανω απο 4 ωρες χωρις φαγητο..αυτο που θελω να ρωτησω ειναι..μεχρι ποτε πρεπει το μωρο να θηλαζει το αργοτερο ανα 4 ωρες?ειναι μολις 32 ημερων. τη μερα τρωμε ανα δυο με τεσσερις καμια φορα κ ανα μια ωρα..το βραδυ ομως αν δε την ξυπνησω εγω δε ξερω ποσες ωρες μπορει να χτυπησει :P μηπως να το εκμεταλευτω καποιο βραδυ κ να κοιμηθω ενα εξαωρο μαζεμενο?

Link to comment
Share on other sites

πώς τα βγάζετε πέρα με τη δουλειά σας βρε κορίτσια???

 

Με μαύρα γυαλιά και οδοντογλυφίδες στα μάτια..... :lol::lol::lol: Η αλήθεια είναι ότι το έχω πάρει απόφαση.... Η κούραση είναι μόνιμη κατάσταση, σε σημείο που πλέον την αγνοώ γιατί δεν θυμάμαι πως είναι να είσαι ξεκούραστος.... Η Μάγια ξυπνάει από 1 εως 5 φορές (ευτυχώς το 1-2 είναι το πιο συχνό) και είναι μετρημένες στο ένα χέρι οι φορές που κοιμήθηκα σερί πάνω απο 5 ώρες όλους αυτούς τους 16 μήνες....

 

Που θα πάει όμως....κάποια στιγμή θα γίνει και αυτό!.... Προς το παρόν, όταν το σύστημα κλατάρει, ένα απόγευμα το μήνα περίπου που γυρνάω χάλια με ημικρανία από τη δουλειά, αναλαμβάνει εντελώς ο άντρας μου και εγώ κοιμάμαι ένα εξτρα 3 ωρο, μέχρι τις 9-10 , οπου ξεκινάει η διαδικασία του ύπνου της...Έτσι τη βγάζω μέχρι ώρας!

Link to comment
Share on other sites

πώς τα βγάζετε πέρα με τη δουλειά σας βρε κορίτσια???

 

Με μαύρα γυαλιά και οδοντογλυφίδες στα μάτια..... :lol::lol::lol: Η αλήθεια είναι ότι το έχω πάρει απόφαση.... Η κούραση είναι μόνιμη κατάσταση, σε σημείο που πλέον την αγνοώ γιατί δεν θυμάμαι πως είναι να είσαι ξεκούραστος!

:lol::lol::lol::lol:σε νοιωθω!!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Πωπω βρε κορίτσια!!χιλια μπραβο!!τι να σας πω.... :D:D:D:D

Που δουλευτε και κανετε ολά αυτα συγχρόνως!!!

Μπραβο και παλι μπραβο!!

Εμεις ήδη κοιμομαστε 6-8 ωρες το βραδυ και εγω για να παω στην δουλειά εχω ακόμη 1 χρόνο!! :D

Link to comment
Share on other sites

ευτυχώς κι εμένα είναι πολύ καλόβολο στον ύπνο...κοιμάται 8ωρο το βράδυ (εκτός από μερικές φορές που ξυπνάει λόγο πορδίτσας, και κάνει ένα μαμ με την ευκαιρία :P )

 

όταν λέτε ότι κοιμάστε μαζί.......κι ο μπαμπάς μαζί??? και χωράτε? :lol:

Link to comment
Share on other sites

frene μου και dooo,

 

δεν τα λένε αυτά στου κρεμασμένου το σπίτι!!!!!!.....

 

Πλάκα κάνω ε? :lol::lol::lol: ....έχω αποδεχθεί την πραγματικότητα του σπιτιού μου και δεν στεναχωριέμαι.

 

Να σημειώσω απλά, για όσες διαβάζουν εδώ και δεν έχουν ακόμα αποφασίσει αν θα θηλάσουν η όχι, και διαβάζοντας τις εμπειρίες μας εδω, τρομάζουν!..... Το ότι δεν κοιμόμαστε τα βράδια, δεν έχει καμία σχέση με το ότι θηλάζουμε!... Η Μάγια πλέον σπάνια ξυπνά για θηλασμό τη νύχτα (το έκοψε γύρω στο χρόνο)....έχει άλλα issues...θέλει να νιώσει μανούλα, να νιώσει ότ δεν είναι μόνη της, να βολευτεί καλύτερα, να βρει την πιπίλα που πέταξε, πονάνε τα δοντάκια της, κανει τσίσα της και τσαντίζεται (πολύ συχνό αυτό τελευταία), κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Να σημειώσω απλά, για όσες διαβάζουν εδώ και δεν έχουν ακόμα αποφασίσει αν θα θηλάσουν η όχι, και διαβάζοντας τις εμπειρίες μας εδω, τρομάζουν!..... Το ότι δεν κοιμόμαστε τα βράδια, δεν έχει καμία σχέση με το ότι θηλάζουμε!...
ετσι, ετσι!! τα ξενυχτια εχουν πολλες αλλες παραμετρους!!!!!!!!!! :lol::lol::lol: ο θηλασμος ειναι το ποιο ευχαριστο μερος του πραγματος (κατ' εμε!!)

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια συγνωμη που ξανακανω την ερωτηση,αντιθετα απο τη δικη σας εμπειρια η δικη μου μπεμπα καμια φορα ξεχναει να ξυπνησει κ ειναι μολις 32 ημερων.μεχρι ποτε πρεπει να την ξυπναω το αργοτερο ανα τεσσερις ωρεσ για να φαει?αν την αφησω 5-6 της κανω κακο? υπαρχει περιπτωση να μη παρει το απαιτουμενο βαρος? :?

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια συγνωμη που ξανακανω την ερωτηση,αντιθετα απο τη δικη σας εμπειρια η δικη μου μπεμπα καμια φορα ξεχναει να ξυπνησει κ ειναι μολις 32 ημερων.μεχρι ποτε πρεπει να την ξυπναω το αργοτερο ανα τεσσερις ωρεσ για να φαει?αν την αφησω 5-6 της κανω κακο? υπαρχει περιπτωση να μη παρει το απαιτουμενο βαρος? :?

 

Τη ζυγίζεις οπωσδήποτε, αν το βάρος της είναι καλό δεν την ξυπνάς! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Aglaia σε ευχαριστω για ολες τις αμεσες απαντησεις.Τις τελεφταιες μερες στο forum εχω ριξει το απιστευτο διαβασμα κ η αληθεια ειναι πως με εχεις βοηθησει πολυ οπως κ ολες οι εμπειρες μανουλες..ειμαι πολυ καινουρια κ ανασφαλης μαμα.θελω να κανω το καλυτερο για το παιδι μου γιαυτο κ ειμαι γεματη μικρες κ μεγαλες αποριες :) συγνωμη αν καποια στιγμη γινομαι κουραστικη! και παλι σας ευχαριστω ολες! :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...