Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλες,

ο γιος μου είναι 8 μηνών, θηλάζουμε πρωί μεσημέρι βράδυ ενδιάμεσα κανονικά τα γεύματα του και αν τύχει και γκρινιάζει μπορεί να τον θηλάσω και ενδιάμεσα.

το πρόβλημά μου όπως είναι για άλλη μία φορά η νύχτα..

Είναι δυνατόν να ξυπνάει κάθε 2 ώρες για να θηλάσει????

ερώτηση κάνω χωρίς απάντηση φαντάζομαι απλά λέω τον πόνο που έχω να κοιμηθώ 8 μήνες.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 268
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 23 δημοσιεύσεις

  • felinidoc

    felinidoc 21 δημοσιεύσεις

  • dooo

    dooo 13 δημοσιεύσεις

  • Marle

    Marle 11 δημοσιεύσεις

....σε νιώθω.... όπως οι περισσότερες εδω μέσα :) !

 

Εχε πίστη και θα αραιώσουν! Κλείνε τα αυτιά όταν ακούς για μωρά στην ηλικία του γιού σου που κοιμούνται από τις 8 το βράδυ μέχρι τις 10 το πρωί και προσπάθησε να εστιάσεις στα καλά αυτής της κατάστασης!

 

Η οικιότητα και η αμεσότητα των νυχτερινών αυτών στιγμών με το μωρό σου είναι μετρημένες (μπορεί όχι στα δάκτυλα, αλλά μετρημένες) και μπορεί τώρα να σου φαίνεται βουνό, αλλά ο καιρός θα περάσει γρήγορα και ο γιός σου θα φύγει από την αγκαλιά σου! Θα έχεις να θυμάσαι όμως αυτές τις στιγμές που είναι τόσο πολύτιμες, μόνο δικές σας και τόσο σπάνιες!....

 

Καλή συνέχεια, και κουράγιο! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες,

ο γιος μου είναι 8 μηνών, θηλάζουμε πρωί μεσημέρι βράδυ ενδιάμεσα κανονικά τα γεύματα του και αν τύχει και γκρινιάζει μπορεί να τον θηλάσω και ενδιάμεσα.

το πρόβλημά μου όπως είναι για άλλη μία φορά η νύχτα..

Είναι δυνατόν να ξυπνάει κάθε 2 ώρες για να θηλάσει????

ερώτηση κάνω χωρίς απάντηση φαντάζομαι απλά λέω τον πόνο που έχω να κοιμηθώ 8 μήνες.....

 

Βίκυ είναι δυνατό αν έχει αυξημένες ανάγκες από γάλα αλλά και αυξημένες ανάγκες από επαφή με τη μαμά. Ίσως οι ημερήσιοι θηλασμοί να είναι λίγοι για τις ανάγκες του. Αν τους αυξήσεις ίσως μειωθούν οι βραδυνοί. Προσπάθησε αντί για 3 φορές να θηλάζεις 6 την ημέρα. Δηλαδή να θηλάζεις και μετά ή πριν τα γεύματα αλλά και όποτε δείχνει ενδιαφέρον το παιδί. Αν καλύψεις τις ανάγκες του την ημέρα, ίσως καταφέρεις να ξυπνάει λιγότερο το βράδυ. Στην ηλικία του δικού σου παιδιού η μέθοδος αυτή συνήθως μειώνει τα νυχτερινά γεύματα.

 

Ελπίζω να μπορέσεις να κοιμηθείς λίγο περισσότερο :)

Link to comment
Share on other sites

Βίκυ είναι δυνατό αν έχει αυξημένες ανάγκες από γάλα αλλά και αυξημένες ανάγκες από επαφή με τη μαμά. Ίσως οι ημερήσιοι θηλασμοί να είναι λίγοι για τις ανάγκες του. Αν τους αυξήσεις ίσως μειωθούν οι βραδυνοί. Προσπάθησε αντί για 3 φορές να θηλάζεις 6 την ημέρα. Δηλαδή να θηλάζεις και μετά ή πριν τα γεύματα αλλά και όποτε δείχνει ενδιαφέρον το παιδί. Αν καλύψεις τις ανάγκες του την ημέρα, ίσως καταφέρεις να ξυπνάει λιγότερο το βράδυ. Στην ηλικία του δικού σου παιδιού η μέθοδος αυτή συνήθως μειώνει τα νυχτερινά γεύματα.

 

Πάντως πολλές φορές (το βλέπω και από τη δικιά μου) δεν έχουν και πολύ όρεξη ανάμεσα στα γεύματα, η δικιά μου τρώει ελάχιστα αλλά την νύχτα του δίνει και καταλαβαίνει....

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

 

Πάντως πολλές φορές (το βλέπω και από τη δικιά μου) δεν έχουν και πολύ όρεξη ανάμεσα στα γεύματα, η δικιά μου τρώει ελάχιστα αλλά την νύχτα του δίνει και καταλαβαίνει....

 

Βέβαια, το γάλα είναι το βραδυνό ποτό, την ημέρα κάνει άλλα!!! Απλά μερικές φορές τα παιδιά θηλάζουν λιγότερο απ' όσο θέλουν την ημέρα εξαιτίας οδηγιών, τότε ξυπνούν παραπάνω το βράδυ. Ο δικός μου απλά ήταν πολύ βραδυνός τύπος και παρόλο που θήλαζε πάρα πολύ όλη τη μέρα συνέχιζε το σπορ και το βράδυ... Δεν με βοηθούσε και η παιδίατρος, της είπα να του δώσουμε κανένα βάλιουμ αλλά δεν το επέτρεψε... :roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

.... Δεν με βοηθούσε και η παιδίατρος, της είπα να του δώσουμε κανένα βάλιουμ αλλά δεν το επέτρεψε... :roll:

 

Μην τα γράφεις αυτά μπορεί να σε πιστέψει καμιά μαμά....... :D:D:D

 

Περιμένω μια απάντηση όταν μπορέσεις για να δουμε πως θα πορευτούμε και εμείς :D:D:D

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Βέβαια, το γάλα είναι το βραδυνό ποτό, την ημέρα κάνει άλλα!!! Απλά μερικές φορές τα παιδιά θηλάζουν λιγότερο απ' όσο θέλουν την ημέρα εξαιτίας οδηγιών, τότε ξυπνούν παραπάνω το βράδυ. Ο δικός μου απλά ήταν πολύ βραδυνός τύπος και παρόλο που θήλαζε πάρα πολύ όλη τη μέρα συνέχιζε το σπορ και το βράδυ... Δεν με βοηθούσε και η παιδίατρος, της είπα να του δώσουμε κανένα βάλιουμ αλλά δεν το επέτρεψε... :roll:

 

και ο δικός μου απ΄ότι καταλαβαίνω είναι βραδινός τύπος την ημέρα προσπαθώ για παραπάνω αλλά δεν το θέλει ,

όσο για τις οδηγίες τι εννοείς ? κάνω κάτι λάθος ?

Link to comment
Share on other sites

 

και ο δικός μου απ΄ότι καταλαβαίνω είναι βραδινός τύπος την ημέρα προσπαθώ για παραπάνω αλλά δεν το θέλει ,

όσο για τις οδηγίες τι εννοείς ? κάνω κάτι λάθος ?

 

Αν προσπαθείς και δεν θέλει, εντάξει. Απλά μερικοί παιδίατροι λένε στις μητέρες να περιορίσουν τα γεύματα του θηλασμού, αλλά όταν αυτά περιορίζονται τα μωρά ξυπνούν πιο συχνά το βράδυ...

Link to comment
Share on other sites

Αχ, μολις ετοιμαζομουν να ανοιξω παρομοιο θεμα. Εμενα ειναι εξι μηνων και οσο παει η κατασταση χειροτερευει. Δυο μεχρι τριων μηνων ξεκινησε να κοιμαται ολη τη νυχτα. Σιγα-σιγα αρχισε να ξυπναει, ωσπου σημερα ειμαστε στην εξης απελπιστικη κατασταση.

Κοιμαται αφου θηλασει κατα τις εντεκα και ξυπναει μια με δυο τα μεσανυχτα. Ε, απο κει και περα το χαος. τον παιρνω στο κρεβατι και θηλαζει ξαπλωμενος αλλα προφανως οι αναγκες του δεν περιοριζονται στη σιτηση.

Μαλλον με χρησιμοποιει για πιπιλα! μολις βγαζω το στηθος απο το στομα του ξυπναει και αρχιζει το τραγουδι. Θα πω και τις συνεπειες με σειρα προτεραιοτητας.

 

:arrow: Δεν αφηνει ουτε τον αντρα μου να κοιμηθει και το πρωι πρεπει να παει στη δουλεια, ενω εγω απο την αλλη εχω αδεια.

 

:arrow: Κοντευω να αποκτησω μονιμα προβληματα στη σπονδυλικη στηλη και στα οσφυα, γιατι ποση ωρα να καθομαι η γυναικα ακινητη στη μια πλευρα για να νταντευτει ο γκρινιαρουλης μου; Μετα απο αυτο νομιζω οτι ολες οι στασεις του καμα Σουτρα θα μου ηταν παιχνιδακι :P

 

:arrow: Δεν κοιμαμαι καλα τη νυχτα -δηλ. τι δεν κοιμαμαι καλα, δεν κοιμαμαι σχεδον καθολου- και δεν εχω αυτη την πολυτελεια να κοιμηθω την ημερα. Ο αντρας μου εχει μια-δυο ωρες ελευθερες το βραδυ και τις αφιερωνει στο νταντεμα του μωρου, το μπανιο του και πολλες φορες σε δουλειες του σπιτιου.

 

Περα απο αυτα ομως εχω και αλλα δυο μεγαλα παιδια, ο γιος μου τελειωνει φετος το Λυκειο, δεν μπορω να τους παραμελω. Δεν μπορω να αφηνω το δωματιο του ακαταστατο και να ερχεται ο καθηγητης για μαθημα, δεν μπορω να μην τους ταιζω σπιτικο φαγητο και δεν θελω να επιβαρυνω την κορη μου (14 ετων) αν και το καημενο προσφερεται να βοηθησει αδιαμαρτυρητα.

 

Ο μικρος θελει ολη μερα αγκαλιες και θηλασμο (ενταξει προφανως εχω βαλει κι εγω το χερακι μου), απο την αλλη του εχω τοση αδυναμια που δεν μπορω να τον αφησω να κλαιει και εχω και διαφορους να μου λενε οτι φτανει τοσο που τον θηλασα, τωρα θα με εκμεταλλευεται και δεν θα εχει ουτε μερα ουτε νυχτα.

Σκεφτηκα να βγαζω το βραδυνο γαλα με το θηλαστρο για να τρωει αποδεδειγμενα καλα και να τον θηλαζω και ακομη μια φορα το βραδυ κατα τις τρεις που πιστευω να ξυπναει αν ειναι χορτατος.

Απο κει και μετα να του δινω την πιπιλα χωρις να τον παιρνω απο το κρεβατι του και αφου θα ειμαι σιγουρη οτι θα ειναι χορτατος, ωστε να συνηθισει να κοιμαται στο δικο του κρεβατι (κοιμαται στο δωματιο μας).

Βεβαια οταν ξυπναει να τον καθησυχαζω, να του δειχνω οτι ειμαι εκει αλλα να μην τον παιρνω αγκαλια -με την προυποθεση οτι δε θα πλανταξει και στο κλαμα!

 

Νομιζετε οτι ειναι καλη ιδεα;

Οπως και να'χει παντως τα ειπα και ξεδωσα! Κατι ειναι κι αυτο :)

Link to comment
Share on other sites

Τωρα που διαβαζω το προηγουμενο post μου, μου φαινεται τοσο παραξενο...

Εχω μεγαλωσει δυο παιδια και με το μικρουτσικο μου, αισθανομαι λες και ειναι το πρωτο μου.

Τα εχω ξεχασει ολα, ψυχραιμια μηδεν!

 

:):):):):)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κάθε φορά που γράφω παίρνω πολύ θάρρος γιατί βλέπω ότι δεν είμαι μόνη.....

υπομονή.....

τα αγαπάμε τόσο που βρίσκουμε την δύναμη να έχουμε πολλές αντοχές!!!

Link to comment
Share on other sites

Δυο μεχρι τριων μηνων ξεκινησε να κοιμαται ολη τη νυχτα
.

 

Δες το θετικά, αυτό ήταν ένα ευχάριστο διάλειμμα... :wink:

 

 

Κοιμαται αφου θηλασει κατα τις εντεκα και ξυπναει μια με δυο τα μεσανυχτα. Ε, απο κει και περα το χαος.

 

Αν σε παρηγορεί δεν είσαι η μόνη....

 

τον παιρνω στο κρεβατι και θηλαζει ξαπλωμενος αλλα προφανως οι αναγκες του δεν περιοριζονται στη σιτηση.

Μαλλον με χρησιμοποιει για πιπιλα! μολις βγαζω το στηθος απο το στομα του ξυπναει και αρχιζει το τραγουδι.

 

Θα σκέφτεσαι τα χειρότερα, ας πούμε να έκανες όλο το βράδυ βόλτες με το μωρό αγκαλιά!

 

 

:arrow: Δεν αφηνει ουτε τον αντρα μου να κοιμηθει και το πρωι πρεπει να παει στη δουλεια, ενω εγω απο την αλλη εχω αδεια.

 

Ο δικός μου όταν τα έβρισκε σκούρα πήγαινε και κοιμόταν στο δωμάτιο των ξένων... πού να μας αντέξει κάθε βράδυ!!!

 

:arrow: Κοντευω να αποκτησω μονιμα προβληματα στη σπονδυλικη στηλη και στα οσφυα, γιατι ποση ωρα να καθομαι η γυναικα ακινητη στη μια πλευρα για να νταντευτει ο γκρινιαρουλης μου; Μετα απο αυτο νομιζω οτι ολες οι στασεις του καμα Σουτρα θα μου ηταν παιχνιδακι :P

 

Το θετικό είναι ότι όλες οι στάσεις του Κάμα Σούτρα σου φαίνονται παιχνιδάκι.... :)

 

Μάλλον δεν έχει σωστή στάση και σωστό στήριγμα. Δοκίμασε με 3-4 μαξιλάρια το εξής: Ένα ψηλό ή δύο χαμηλά μαξιλάρια να στηρίζουν κεφάλι και λαιμό ενώ το χέρι σου είναι ΚΑΤΩ από τα μαξιλάρια. Ένα ακόμη μαξιλάρι θα το έχεις ανάμεσα στα γόνατα κι ένα τρίτο θα το έχεις στην πλάτη. Αυτό της πλάτης θα είναι σφηνωμένο, δηλαδή για να το βάλεις θα κάνεις λίγο μπροστά, θα το βάζεις και θα ξανακάνεις πίσω. Δηλαδή θα είσαι σαν πασάς και όχι σαν μπαλαρίνα που προσπαθεί να ισορροπήσει όπως τώρα!

 

 

 

:arrow: Δεν κοιμαμαι καλα τη νυχτα -δηλ. τι δεν κοιμαμαι καλα, δεν κοιμαμαι σχεδον καθολου- και δεν εχω αυτη την πολυτελεια να κοιμηθω την ημερα.

 

Ελπίζω ότι με τη στάση "πασάς" θα μπορείς να κοιμάσαι ενώ θηλάζεις και να ξεκουράζεσαι επαρκώς.

 

 

τωρα θα με εκμεταλλευεται

 

αυτά τα σκέφτονται ενήλικες που φροντίζουν συχνά πυκνά να εκμεταλλεύονται τους γύρω τους και νομίζουν ότι αυτό κάνουν και τα μωρά. Κοινώς είναι προβολλές δικές τους στο μωρό και μόνο μία απάντηση τους αποστομώνει: "Μην κρίνετε εξ ιδίων τα αλλότρια" ή δεν είναι το μωρό μου σαν κι εσάς.... :wink:

 

 

Σκεφτηκα να βγαζω το βραδυνο γαλα με το θηλαστρο για να τρωει αποδεδειγμενα καλα και να τον θηλαζω και ακομη μια φορα το βραδυ κατα τις τρεις που πιστευω να ξυπναει αν ειναι χορτατος.

 

Στην ηλικία που έχει το μωρό σου μάλλον δεν θα το δεχθεί το μπιμπερό. Μπορείς όμως να επιδιώξεις το νυχτερινό αποθηλασμό, θέλει να αφιερώσεις κάποιο χρόνο (ίσως και πάνω από μήνα) με αρκετές πιθανότητες επιτυχίας. Γενικά για μωρά άνω του έτους αυτό είναι πιο εύκολο να το πετύχεις από το να πάρει μπιμπερό.

 

 

Απο κει και μετα να του δινω την πιπιλα χωρις να τον παιρνω απο το κρεβατι του και αφου θα ειμαι σιγουρη οτι θα ειναι χορτατος, ωστε να συνηθισει να κοιμαται στο δικο του κρεβατι (κοιμαται στο δωματιο μας).

Βεβαια οταν ξυπναει να τον καθησυχαζω, να του δειχνω οτι ειμαι εκει αλλα να μην τον παιρνω αγκαλια -με την προυποθεση οτι δε θα πλανταξει και στο κλαμα!

 

Θα δεις τι μπορεί να δεχθεί το μωρό σου. Αν παίρνει ήδη πιπίλα ίσως μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις με αυτόν τον τρόπο. Αν δεν παίρνει, είναι πολύ μεγάλο για να την ξεκινήσει, μάλλον δεν θα το κάνει.

 

Οπως και να'χει παντως τα ειπα και ξεδωσα! Κατι ειναι κι αυτο :)

 

:wink:

Link to comment
Share on other sites

:arrow: Κοντευω να αποκτησω μονιμα προβληματα στη σπονδυλικη στηλη και στα οσφυα, γιατι ποση ωρα να καθομαι η γυναικα ακινητη στη μια πλευρα για να νταντευτει ο γκρινιαρουλης μου; Μετα απο αυτο νομιζω οτι ολες οι στασεις του καμα Σουτρα θα μου ηταν παιχνιδακι :P

 

Το θετικό είναι ότι όλες οι στάσεις του Κάμα Σούτρα σου φαίνονται παιχνιδάκι.... :)

 

Μάλλον δεν έχει σωστή στάση και σωστό στήριγμα. Δοκίμασε με 3-4 μαξιλάρια το εξής: Ένα ψηλό ή δύο χαμηλά μαξιλάρια να στηρίζουν κεφάλι και λαιμό ενώ το χέρι σου είναι ΚΑΤΩ από τα μαξιλάρια. Ένα ακόμη μαξιλάρι θα το έχεις ανάμεσα στα γόνατα κι ένα τρίτο θα το έχεις στην πλάτη. Αυτό της πλάτης θα είναι σφηνωμένο, δηλαδή για να το βάλεις θα κάνεις λίγο μπροστά, θα το βάζεις και θα ξανακάνεις πίσω. Δηλαδή θα είσαι σαν πασάς και όχι σαν μπαλαρίνα που προσπαθεί να ισορροπήσει όπως τώρα!

 

:arrow: Δεν κοιμαμαι καλα τη νυχτα -δηλ. τι δεν κοιμαμαι καλα, δεν κοιμαμαι σχεδον καθολου- και δεν εχω αυτη την πολυτελεια να κοιμηθω την ημερα.

 

Ελπίζω ότι με τη στάση "πασάς" θα μπορείς να κοιμάσαι ενώ θηλάζεις και να ξεκουράζεσαι επαρκώς.

 

Καλά κουτρουβαλιάστηκα από τα γέλια :lol::lol::lol::P:lol::P:lol::lol:

 

Τέλειο Αγλαΐα η στάση "πασάς" (να συμπληρώσω...στα Γιάννενα :shock: ), μάλλον πρέπει να βγάλουμε εναλλακτικό Καμα Σουτρα για θηλάζουσες μητέρες με ανήσυχα τέκνα......

 

Θα το εφαρμόσω σήμερα κιόλας..... :D Επίσης να σου ζητήσω όταν μπορέσεις να δημοσιέυσεις οδηγίες για νυχτερινό αποθηλασμό (κατί διάβασα στον Dr Sears αλλά είναι για μεγαλύτερα παιδιά)

 

Εγώ π'αντως μαζί με το μωρό πέρνω και την πιπίλα... Οταν σταματάει να τρώει και γυρνάει ανάσκελα τις βάζω την πιπίλα και συνεχίζουμε τον ύπνο μας... Επίσης γυρνάω από την άλλη πλευρά γιατί και εμένα η σπονδυλική μου υποφέρει !!!!!!

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

:arrow: Κοντευω να αποκτησω μονιμα προβληματα στη σπονδυλικη στηλη και στα οσφυα, γιατι ποση ωρα να καθομαι η γυναικα ακινητη στη μια πλευρα για να νταντευτει ο γκρινιαρουλης μου; Μετα απο αυτο νομιζω οτι ολες οι στασεις του καμα Σουτρα θα μου ηταν παιχνιδακι :P

 

Το θετικό είναι ότι όλες οι στάσεις του Κάμα Σούτρα σου φαίνονται παιχνιδάκι.... :)

 

Μάλλον δεν έχει σωστή στάση και σωστό στήριγμα. Δοκίμασε με 3-4 μαξιλάρια το εξής: Ένα ψηλό ή δύο χαμηλά μαξιλάρια να στηρίζουν κεφάλι και λαιμό ενώ το χέρι σου είναι ΚΑΤΩ από τα μαξιλάρια. Ένα ακόμη μαξιλάρι θα το έχεις ανάμεσα στα γόνατα κι ένα τρίτο θα το έχεις στην πλάτη. Αυτό της πλάτης θα είναι σφηνωμένο, δηλαδή για να το βάλεις θα κάνεις λίγο μπροστά, θα το βάζεις και θα ξανακάνεις πίσω. Δηλαδή θα είσαι σαν πασάς και όχι σαν μπαλαρίνα που προσπαθεί να ισορροπήσει όπως τώρα!

 

:arrow: Δεν κοιμαμαι καλα τη νυχτα -δηλ. τι δεν κοιμαμαι καλα, δεν κοιμαμαι σχεδον καθολου- και δεν εχω αυτη την πολυτελεια να κοιμηθω την ημερα.

 

Ελπίζω ότι με τη στάση "πασάς" θα μπορείς να κοιμάσαι ενώ θηλάζεις και να ξεκουράζεσαι επαρκώς.

 

Καλά κουτρουβαλιάστηκα από τα γέλια :lol::lol::lol::P:lol::P:lol::lol:

 

Τέλειο Αγλαΐα η στάση "πασάς" (να συμπληρώσω...στα Γιάννενα :shock: ), μάλλον πρέπει να βγάλουμε εναλλακτικό Καμα Σουτρα για θηλάζουσες μητέρες με ανήσυχα τέκνα......

 

Θα το εφαρμόσω σήμερα κιόλας..... :D Επίσης να σου ζητήσω όταν μπορέσεις να δημοσιέυσεις οδηγίες για νυχτερινό αποθηλασμό (κατί διάβασα στον Dr Sears αλλά είναι για μεγαλύτερα παιδιά)

 

Εγώ πάντως μαζί με το μωρό παίρνω και την πιπίλα... Οταν σταματάει να τρώει και γυρνάει ανάσκελα της βάζω την πιπίλα και συνεχίζουμε τον ύπνο μας... Επίσης γυρνάω από την άλλη πλευρά γιατί και εμένα η σπονδυλική μου υποφέρει !!!!!!

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

με την στάση πασάς! μου δώσατε την αφορμή που ήθελα καιρό να αναφέρω.

Διάβασα το βιβλίο ¨κοιμήσου αγγελούδι μου¨ και αναφέρει οτι είναι πάρα πολύ κακό να θηλάζουμε τα παιδιά μας και να κοιμούνται στο στήθος και το χειρότερο να είμαστε στο κρεββάτι ξαπλωμένη!!!προκαλει λεμφικη συμφόρηση , υπερτροφία αμυγδαλών , ανάπτυξη βακτηριδίων στο στόμα κ.ο.κ

απο τότε που το δίαβασα σταμάτησα το ξαπλωτό και πανικοβλήθηκα

τι ξέρετε γιαυτό ???

Link to comment
Share on other sites

με την στάση πασάς! μου δώσατε την αφορμή που ήθελα καιρό να αναφέρω.

Διάβασα το βιβλίο ¨κοιμήσου αγγελούδι μου¨ και αναφέρει οτι είναι πάρα πολύ κακό να θηλάζουμε τα παιδιά μας και να κοιμούνται στο στήθος και το χειρότερο να είμαστε στο κρεββάτι ξαπλωμένη!!! προκαλει λεμφικη συμφόρηση , υπερτροφία αμυγδαλών , ανάπτυξη βακτηριδίων στο στόμα κ.ο.κ

απο τότε που το δίαβασα σταμάτησα το ξαπλωτό και πανικοβλήθηκα

τι ξέρετε γιαυτό ???

 

:shock::shock::shock:

To βιβλίο είναι απλώς εναντίον του θηλασμού... :?

 

Δεν έχει γραφτεί πουθενά κάτι τέτοιο!

:shock: (εννοώ επιστημονικά τεκμηριωμένο).

 

 

Είναι τουλάχιστον εξοργιστικό να βάζουν μια μαμά στην επίπονη διαδικασία να σηκώνεται και να θηλάζει καθιστή ενώ μπορεί απλά να κοιμηθεί θηλάζοντας και να ξεκουραστεί. Μόνο ένας λόγος υπάρχει για να το κάνουν: να την κουράσουν τόσο πολύ ώστε να μην αντέξει τη συνέχεια του θηλασμού.

 

Να τονίσω ότι δεν επιτρέπεται να παίρνουν τα παιδιά ξαπλωμένα το μπιμπερό. Αυτό δεν προκαλεί λεμφική συμφόρηση, ούτε υπερτροφικές αμυγδαλές αλλά επειδή το γάλα περνά εύκολα στις ευσταχιανές σάλπιγγες, μπορεί να προκληθεί ωτίτιδα από ανάπτυξη βακτηριδίων. Δεν ισχύει το ίδιο για το μητρικό γάλα που περιέχει αντιμικροβιακούς παράγοντες.

Link to comment
Share on other sites

με την στάση πασάς! μου δώσατε την αφορμή που ήθελα καιρό να αναφέρω.

Διάβασα το βιβλίο ¨κοιμήσου αγγελούδι μου¨ και αναφέρει οτι είναι πάρα πολύ κακό να θηλάζουμε τα παιδιά μας και να κοιμούνται στο στήθος και το χειρότερο να είμαστε στο κρεββάτι ξαπλωμένη!!!προκαλει λεμφικη συμφόρηση , υπερτροφία αμυγδαλών , ανάπτυξη βακτηριδίων στο στόμα κ.ο.κ

απο τότε που το δίαβασα σταμάτησα το ξαπλωτό και πανικοβλήθηκα

τι ξέρετε γιαυτό ???

 

Αυτό που ξέρω εγώ είναι ότι η στάση ξαπλωτή και λόγω Αγλαΐας πλέον :shock: στάση "Πασάς στα Γιάννενα" :shock: είναι επιτρεπτή και συστήνεται από την Αμερικάνικη Παιδιατρική Ακαδημία και από ένα σωρό άλλους παιδιάτρος, από την La Leche κλπ

 

Στο βιβλίο που διάβασες υπήρχε βιβλιογραφία που παράπεμπε σε όλα αυτά που κατηγορούν ότι προκαλεί η ξαπλωτή στάση;;; Ο συγγραφέας πως τεκμηριώνει την άποψη του;;; :?:

 

Γιατί για το αντίθετο έχουμε την βιβλιογραφία :wink:

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

 

Στο βιβλίο που διάβασες υπήρχε βιβλιογραφία που παράπεμπε σε όλα αυτά που κατηγορούν ότι προκαλεί η ξαπλωτή στάση;;; Ο συγγραφέας πως τεκμηριώνει την άποψη του;;; :?:

 

Το θέμα είναι αν ο συγγραφέας ξέρει τι σημαίνει επιστημονικά τεκμηριωμένη άποψη...

 

Γιατί για το αντίθετο έχουμε την βιβλιογραφία :wink:

 

το καλύτερο είναι που γράφουμε ταυτόχρονα!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Είναι τουλάχιστον εξοργιστικό να βάζουν μια μαμά στην επίπονη διαδικασία να σηκώνεται και να θηλάζει καθιστή ενώ μπορεί απλά να κοιμηθεί θηλάζοντας και να ξεκουραστεί. Μόνο ένας λόγος υπάρχει για να το κάνουν: να την κουράσουν τόσο πολύ ώστε να μην αντέξει τη συνέχεια του θηλασμού.

Τα ίδια είχαμε κι εμείς. Όταν πήγα τον μικρό στον παιδίατρο στο νησί ήταν 2,5 μηνών. Όπως ξέρετε όλες οι πρώτοι μήνες είναι οι πιο κουραστικοί. Μου είπε λοιπόν ότι σε καμιά περίπτωση ποτέ ποτέ ποτέ να μην θηλάσω το παιδί ξαπλωμένη! Επειδή λέει θα πάθει ωτίτιδα! Τι να κάνω κι εγώ τον άκουσα (δεν είχα διαβάσει τότε σχετικά). Το αποτέλεσμα ήταν να τον θηλάζω την νύχτα καθιστή στο κρεβάτι, να είμαι μονίμως ψόφια στην κούραση και να με παίρνει και ο ύπνος όρθια με φόβο να μου πέσει και το παιδί! :shock::shock:

Μετά διάβασα εδώ αλλά και σε άλλα site σχετικά με την ξαπλωτή στάση, ενώ όταν πηγα στον παιδίατρο στην Δράμα και τον ρώτησα μου είπε πως τα παιδιά που θηλάζουν δεν έχουν τέτοιο κίνδυνο, Αντίθετα στα μωρά που πίνουν με μπιμπερό, μπορεί αν τρώνε ανάσκελα να πάει το γάλα στις ευσταχιανές σάλπιγγες και να πάθουν ωτίτιδα. Απλά ήταν πιο διαβασμένος και πιο θετικός απέναντι στον θηλασμό!

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Θα πω κάτι... ίσως ξεφύγω και λιιιιιγάκι από το θέμα... :)

Όταν ήμασταν με τα ζόρια μας στο θηλασμό (συχνά νυχτερινά ξυπνήματα, γκρίνια κτλ) αντιμετωπίσαμε μαζί με το σύζυγο την κατάσταση αυτή. Τι θέλω να πω... διαβάζω πολύ συχνά για "συζύγους που την επόμενη μέρα πρέπει να πάνε στη δουλειά και πρέπει να ξεκουράζονται". Δεν με βρίσκει ιδιαίτερα σύμφωνη αυτή η άποψη... γιατί δλδ η μητέρα που βρίσκεται σε άδεια λοχείας την επόμενη μέρα θα πάει... για καφέ;;; Σπίτι θα είναι και μάλιστα θα έχει να αντιμετωπίσει και ένα βρεφάκι σε οτιδήποτε τη χρειαστεί... αυτό νομίζω πως είναι πιο κουραστικό από οποιονδήποτε εργοδότη!

Δε λέω ότι θηλάζαμε μαζί με το σύζυγο τον Κωστή, αλλά ο άνδρας μου τον έβαζε να ρευτεί, αν χρειαζόμουν κάτι με το παιδί στο στήθος όπως ήμουν ξαπλωμένη τον άνδρα μου ξυπνούσα να μου το φέρει και σε καμία περίπτωση ούτε εκείνος ούτε εγώ σκεφτήκαμε να κοιμηθεί χώρια!

Δεν επιθυμώ να κάνω "διαγωνισμό συζύγων"... αυτό που θέλω να τονίσω είναι πως συχνά και χωρίς λόγο εμείς οι ίδιες βγάζουμε το σύζυγο στην "απέξω" ενώ κατά τη γνώμη μου δε θα' πρεπε. Εμείς θηλάζουμε, αλλά μη γινόμαστε και οσιομάρτυρες!

:D

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου βρε annastasia!

 

Μερικές φορές είσαι μέσα στο μυαλό μου! :D

Αυτό με το λοχεία = άραγμα που πολλοί λένε ή νομίζουν, μου τη δίνει πολύ στα νεύρα!

 

Γεια σου και σένα Erica

:wink:

Link to comment
Share on other sites

αλλά ο άνδρας μου τον έβαζε να ρευτεί, αν χρειαζόμουν κάτι με το παιδί στο στήθος όπως ήμουν ξαπλωμένη τον άνδρα μου ξυπνούσα να μου το φέρει και σε καμία περίπτωση ούτε εκείνος ούτε εγώ σκεφτήκαμε να κοιμηθεί χώρια!

 

:D

 

Κι ο δικός μου τα ίδια έκανε και μάλιστα εγώ ποτέ δεν σηκώθηκα το βράδυ να αλλάξω πάνα στο μωρό, μετά το θηλασμό το αναλάμβανε ο σύζυγος. Αλλα μερικές νύχτες που ήταν πολύ κουραστικά και είχε ήδη χτυπήσει το γερμανικό ωράριο, του έδινα μια τρίωρη άδεια γι άλλο κρεβάτι για να έχει δυνάμεις για την επομένη! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...