Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Η πρώτη μου δημοσίευση !!


gogga

Recommended Posts

ευχαριστω πολυ για την απαντηση!!προσπαθω να μην το σκεφτομαι αλλα απ τη λαχταρα μου το σκεφτομαι συνεχως!!εμενα η δικια μου η γυναικολογος μου ελεγε και καθε μερα...τωρα δεν ξερω...παντως πεσαμε κ με τα μουτρα!χτες ας πουμε ηταν η 17η μερα και ειχα χαμηλα στην κοιλια δεξια κατι σαν ενοχληση..ισως να ταν και το εντερο βεβαια...αλλα παιζει να ταν κ κατι αλλο???παιρνω και το filicine εδω και 2 μηνες συμφωνα βεβαια με την συμβουλη γιατρου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ευχαριστω πολυ για την απαντηση!!προσπαθω να μην το σκεφτομαι αλλα απ τη λαχταρα μου το σκεφτομαι συνεχως!!εμενα η δικια μου η γυναικολογος μου ελεγε και καθε μερα...τωρα δεν ξερω...παντως πεσαμε κ με τα μουτρα!χτες ας πουμε ηταν η 17η μερα και ειχα χαμηλα στην κοιλια δεξια κατι σαν ενοχληση..ισως να ταν και το εντερο βεβαια...αλλα παιζει να ταν κ κατι αλλο???παιρνω και το filicine εδω και 2 μηνες συμφωνα βεβαια με την συμβουλη γιατρου

 

Μη σε επηρεάσω τότε, ό,τι σου λέει η γιατρός σου.. Πάντως εγώ έκανα ό,τι μου είπε ο γιατρός (μέρα παρά μέρα από τότε που τελειώνει η περίοδος, εγώ ανάσκελα, μετά να κάθομαι κανένα τέταρτο ξαπλωμένη και να μην πλένομαι αμέσως) και έπιασα με την πρώτη! Αυτή η ενόχληση που λες πραγματικά μπορεί να είναι κάτι (κι εγώ είχα ενοχλήσεις και νόμιζα ότι θα αδιαθετήσω). Αλλά όπως σου είπα όσο πιο χαλαρή είσαι τόσο καλύτερα..

2-4-13... Η νεραϊδούλα μας ήρθε και μας άλλαξε τη ζωή ! ! !

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω που μου απαντησες με βοηθησες αρκετα!

 

Τίποτα, να'σαι καλά.. Σου εύχομαι σύντομα να γίνεις μανούλα αφού το θέλεις τόσο πολύ!!

2-4-13... Η νεραϊδούλα μας ήρθε και μας άλλαξε τη ζωή ! ! !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια !

Χαίρομαι πολύ που ανακάλυψα την παρέα σας, είναι η πρώτη φορά που γραφομαι σε φόρουμ και τα έχω βρει λίγο σκούρα..οπότε σας παρακαλώ αν κάνω καμιά γκάφα, να είστε επικεικείς και να με διορθώνετε μέχρι να μάθω!! ;) Είμαι στον πρώτο μήνα της πρώτης μου εγκυμοσύνης , με ό,τι αυτό συνεπάγεται.....γεμάτη απορίες...γεμάτη συσπασούλες και πονάκια...αλλα χαλάλι του !!!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και απο μενα. νεα στο φορουμ.ειμαι μαμμα ενος κοριτσιου 3 χρονων και 22 εβδομαδων εγκυος με διδυμα κοριτσακια!

 

Καλώς ήρθες!!

1)Να σου ζήσει το κοριτσάκι σου και με το καλό και τα άλλα δύο!

2)Πωπω!! Πώς το αντιμετώπισες όταν το έμαθες ότι έχεις δίδυμα;;

Έχω κι εγώ ένα κοριτσάκι 14 μηνών και θέλω σύντομα να κάνω δεύτερο και με φοβίζει το ενδεχόμενο γιατί έχουμε στο σόι δίδυμα!!

2-4-13... Η νεραϊδούλα μας ήρθε και μας άλλαξε τη ζωή ! ! !

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κι απο εμενα!

Ειμαι 5 μηνων εγκυουλα στο πρωτο "μωο" οπως το λεμε εμεις..συντομα θα ξερουμε αν ειναι Αδαμ ή Εύα, παρα πολυ διαβαζω θεματα που με βοηθουν γι αυτο σκεφτηκα να βοηθησω κι εγω ενδεχομενως καποιο κοριτσι,ειτε απο την εμπειρια μου,ειτε με εναν καλο λογο που ολοι χρειαζομαστε.

Καλη αρχη μας στο forum!!

NhE9p3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σας και καλώς σας βρήκα είμαι καινουρια εδω κ λίγο άσχετη :) παρακολουθώ το forum σας εδω κ καιρό κ έκανα την έγγραφη για να τα πουμε κ απο κοντά . Μήπως μπορείτε να μου πείτε κ σεις κάτι παραπάνω να σταματήσω να αγχώνομαι :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα και από εμένα,η πρώτη μου δημοσίευση!!Εμείς είμαστε στη διαδικασία πρώτης προσπάθειας εξωσωματικής και ελπίζω σύντομα να μοιραστώ μαζί σας ευχάριστα νέα!!:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια και απο μενα!!!

 

Ειμαι νεα στην παρεα και σας παρακολουθω συχνα πυκνα και ετσι αποφασισα να συμμετασχω και εγόω στο φορουμ μιας κ το βρηκα πολυ ενδιαφερον.

 

Εμεις ξεκινησαμε προσπαθειες για μωρακι πριν περιπου 1,5 χρονο. Μετα τις διαφορες εξετασεις και αφου μας ειπαν οτι ειναι ολα φυσιολογικα, δοκιμασαμε την πρωτη μας σπερματεγχυση αλλα χωρις φαρμακευτικη αγωγη. Μετα αλλαξα γιατρο και δοκιμασαμε την δευτερη με φαρμακευτικη αγωγη αυτη την φορα, δυστιχως ομως χωρις επιτυχια. Ειπαμε να δοκιμασουμε την τυχη μας και τριτη φορα και ελπιζω αυτη να ειναι και η τυχερη! Αυτες τις μερες ειμαστε στην διαδικασια...

 

Καμια παρομοια εμπειρια;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα,η πρώτη μου δημοσίευση!!Εμείς είμαστε στη διαδικασία πρώτης προσπάθειας εξωσωματικής και ελπίζω σύντομα να μοιραστώ μαζί σας ευχάριστα νέα!!:P[/QUO
Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθώ κι εγώ καιρό το φορουμ αλλά δεν είχα γραφτεί (κακώς!)! Είμαι έγκυος στο πρώτο μου παιδάκι (αγοράκι!) και εύχομαι σε όλους/-ες να αποκτήσουμε τα παιδάκια μας με ωραίες και τελειομηνες εγκυμοσύνες και σε αυτούς που προσπαθουν να το καταφέρουν γρήγορα!

Εχω και μια απορία: πως βάζουμε αυτά τα ωραία stickers που έχω δει???

RW3qp3.png

 

Το μωρό μας ήρθε στη ζωή μας 24/9/14!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΧΩ ΕΝΑ ΓΙΟ 20 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΚΟΙΜΟΜΑΣΤΕ ΑΚΟΜΑ ΜΑΖΙ ΚΑΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΣΤΟΝ ΚΑΝΑΠΕ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟΝ ΞΕΚΟΨΩ? ΕΝ ΤΩ ΜΕΤΑΞΥ ΠΡΙΝ 4 ΜΗΝΕΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΨΑΧΝΕΙ.......... :(

Link to comment
Share on other sites

Καλό μεσημέρι και καλώς σας βρήκα... Μόλις έγινα μέλος.. Θα μπορούσε κάποιος να μου πει, πως δημοσιεύω κάποιες απορίες μου και πως λαμβάνω απάντηση;

Ευχαριστώ, εκ των προτέρων..

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κάτι; Επειδή έχω ακούσει πολλά, ποιες είναι οι γονιμες μέρες και ποιες οι πρωτες διαδικασίες για να δεις αν εισαι έγκυος; Πόσες μέρες πρέπει να έχεις καθυστέρηση, για να δείξει το τεστ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Κι εγώ καινουρια στην παρέα. Λοιπόν εν συντομία πριν 3 μήνες ξεκινήσαμε τις προσπάθειες με τον καλό μου κ με την πρωτη εμεινα εγκυος κ λέγαμε πόσο τυχεροί είμαστε γιατι πάσχω απο ενδομητριωση κ είπα να κάνουμε μια προσπάθεια εξι μήνες κ μετα χειρουργείο. Δυστυχώς ήταν βιοχημικη η κύηση κ μετα απο λίγες μέρες απέβαλα. Τώρα λοιπόν στον τρίτο μήνα έχω καθυστερηση 3 μέρες με πολύ Σταθερο κύκλο κάνω προχθές ενα τεστ που υποτίθεται ανιχνεύει απο τα 10 mg τη χοριακη κ βγαίνει αρνητικο. Το άφησα στον πάγκο πήγα στη δουλειά μου κ μετα απο ώρες γύρισα κ πήγα ν το πετάξω κ το βλέπω θετικο! Φαντάζεστε τώρα έτσι;;; Αρχίζω να ψάχνω κ να φρικαρω. Λέω αφού γράφει πως μετα τα δέκα λεπτά δεν ισχύει δεν του δίνω σημασία κ κάνω ενα χθες το πρωί πάλι αρνητικο. Όμως κάτι μέσα μου δεν με άφηνα κ σήμερα πήρα ενα μιας πιο γνωστής εταιρίας που ανιχνεύει απο τα 25 και νααααααα ένας σταυρός !!!! Τώρα όπως καταλαβαίνετε τρέμω να πανε όλα καλά.δεν θέλω να κάνω χοριακη γιατι την άλλη φορά αρρώστησα κ έτσι Έκλεισα ραντεβού με το γιατρό μου την άλλη Δευτέρα κ θέλω παρεουλα γιατι δεν περνάνε οι μέρες κ ο σύζυγος βλέπει Μουντιάλ ! Σας ζάλισα καλώς σας βρήκα κ ελπίζω να τα λέμε κ η μια να βοηθάει την άλλη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Κι εγώ καινουρια στην παρέα. Λοιπόν εν συντομία πριν 3 μήνες ξεκινήσαμε τις προσπάθειες με τον καλό μου κ με την πρωτη εμεινα εγκυος κ λέγαμε πόσο τυχεροί είμαστε γιατι πάσχω απο ενδομητριωση κ είπα να κάνουμε μια προσπάθεια εξι μήνες κ μετα χειρουργείο. Δυστυχώς ήταν βιοχημικη η κύηση κ μετα απο λίγες μέρες απέβαλα. Τώρα λοιπόν στον τρίτο μήνα έχω καθυστερηση 3 μέρες με πολύ Σταθερο κύκλο κάνω προχθές ενα τεστ που υποτίθεται ανιχνεύει απο τα 10 mg τη χοριακη κ βγαίνει αρνητικο. Το άφησα στον πάγκο πήγα στη δουλειά μου κ μετα απο ώρες γύρισα κ πήγα ν το πετάξω κ το βλέπω θετικο! Φαντάζεστε τώρα έτσι;;; Αρχίζω να ψάχνω κ να φρικαρω. Λέω αφού γράφει πως μετα τα δέκα λεπτά δεν ισχύει δεν του δίνω σημασία κ κάνω ενα χθες το πρωί πάλι αρνητικο. Όμως κάτι μέσα μου δεν με άφηνα κ σήμερα πήρα ενα μιας πιο γνωστής εταιρίας που ανιχνεύει απο τα 25 και νααααααα ένας σταυρός !!!! Τώρα όπως καταλαβαίνετε τρέμω να πανε όλα καλά.δεν θέλω να κάνω χοριακη γιατι την άλλη φορά αρρώστησα κ έτσι Έκλεισα ραντεβού με το γιατρό μου την άλλη Δευτέρα κ θέλω παρεουλα γιατι δεν περνάνε οι μέρες κ ο σύζυγος βλέπει Μουντιάλ ! Σας ζάλισα καλώς σας βρήκα κ ελπίζω να τα λέμε κ η μια να βοηθάει την άλλη.

 

Καλησπέρα και καλώς ήρθες!! Πωπω, φαντάζομαι την ταραχή και την αγωνία σου!! Πραγματικά εύχομαι αυτή τη φορά να πάνε όλα καλά!! Προσπάθησε να είσαι ήρεμη γιατί αυτό βοηθάει πολύ.. Ό, τι θέλεις ρώτα με.. (έχω μια κορούλα 14,5 μηνών!)

2-4-13... Η νεραϊδούλα μας ήρθε και μας άλλαξε τη ζωή ! ! !

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες!! Πωπω, φαντάζομαι την ταραχή και την αγωνία σου!! Πραγματικά εύχομαι αυτή τη φορά να πάνε όλα καλά!! Προσπάθησε να είσαι ήρεμη γιατί αυτό βοηθάει πολύ.. Ό, τι θέλεις ρώτα με.. (έχω μια κορούλα 14,5 μηνών!)

 

Σε ευχαριστώ πολύ καλή μου. Να σας ζήσει η μικρή σας ! Το άγχος μου ειναι αν η ενδομητριωση μπορεί να ευθύνεται για αποβολες η απλά ήταν όντως τυχαίο γεγονός όπως συμβαίνει σε πολλές κοπέλες. Θα δείξει.ειναι κουλό πως οι γυναίκες όλες μας πριν αποφασίσουμε να κάνουμε παιδάκι το παίζουμε έξυπνες κ λέμε στις φίλες που προσπαθούν να μην αγχονονται κ όταν έρχεται η ωρα μας κάνουμε χειρότερα. Ουφ δεν φαντάζεστε πως ειμαι.την πρωτη φορά δεν πίστευα πως μπορεί κάτι να παει στραβά κ ήμουν τόσο χαρούμενη. Τώρα δεν μπορώ να χαρώ όλο στο κακό παει το μυαλό μου. Οπότε πάω τουαλέτα τρέμω μήπως δώσει αιμα. Εσύ τι λες να κάνω χοριακη η να πάω κατευθείαν στο γιατρό;

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κάτι; Επειδή έχω ακούσει πολλά, ποιες είναι οι γονιμες μέρες και ποιες οι πρωτες διαδικασίες για να δεις αν εισαι έγκυος; Πόσες μέρες πρέπει να έχεις καθυστέρηση, για να δείξει το τεστ;

 

Απο τη δική μου εμπειρία οι γόνιμες σε κύκλο 28 ημερών ειναι απο τη 11-16 θα έλεγα. Πάντως αυτό που έχω διαβάσει ειναι πως απο τη μέρα της ωορηξιας μέχρι την πρωτη μέρα της περιόδου μέσο λάβουν 14 μέρες. Διορθωστε με αν κάνω λάθος. Όσον αφορά τα τεστ τώρα παει ανάλογα με το ποτε έγινε η εμφυτευση. Αν γίνει νωρίς μπορεί να δείξει κ πριν την καθυστερηση αλλά καλό θα ήταν να περιμένεις έστω μέχρι τη μέρα που περιμένεις για να κανείς. Όχι τίποτα άλλο να μη χάλας κ τα λεφτά σ σαν εμένα τη χαζή που ήδη αγόρασα 4 αντί να περιμένω μια μέρα. Εύχομαι μέσα απο την καρδιά μου να έρθει το αγγελούδι σας σύντομα. Ααα υπάρχουν κ εφαρμογές στα κινητά που σε βοηθάνε να εντοπίζει στις γόνιμες. Σε εμένα έπιασε ,σκέψου σε 3 μήνες εμεινα δυο φορές κ ελπίζουμε η δεύτερη να κρατήσει. Σε φιλώ κ baby dust σε όλες ( πάντα ήθελα να το γράψω κ εγώ αυτό )

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!θελω την βοήθεια σας..τελευταία περίοδος ήταν στις 19-5 με κύκλο 26-27-28-29 ημερών.περιμενα γύρω στις 15 του μήνα να αδιαθετησω αλλα τίποτα ακόμα.εκανα χθες τεστ βγήκε αρνητικό κ σήμερα έκανα χοριακη επίσης αρνητική.καθε μήνα μια βδομάδα πριν την περίοδο πρηζοταν το στήθος μου,αυτή την φορά τίποτα κ εχω έντονους πόνους χαμηλά.μεταω ήδη 32 μέρες απο την τελευταία μου περίοδος.λετε η χοριακη να μην έχει ανιχνεύσει ακόμα την εγκυμοσύνη;

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Δημιουργία νέου...