Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλη μου, δεν εχω περασει ο, τι έζησες εσυ. Ειχα αποβολή τις πρώτες μολις εβδομάδες της πρώτης μου εγκυμοσύνης. Όμως,αν μου επιτρέπεται, απλως μπορω να φανταστώ τον πόνο της απώλειας σου. Κ γι αυτο σου γράφω, γιατι Οποτε διαβάζω τέτοιες ιστορίες πικραινομαι,κ γιατι εγω, έστω κ στη μικρη δική μου απωλεια εδω μέσα πηρα θάρρος, έβγαλα τα νευρα κ την πίκρα μου, Κ προχώρησα.

Μια ατυχία ειχες. Τραγικη μεν, αλλα ατυχία,δε!

Κ στατιστικά να το παρεις δε γίνεται να το ξαναζησεις!

Link to comment
Share on other sites

Καλη μου, δεν εχω περασει ο, τι έζησες εσυ. Ειχα αποβολή τις πρώτες μολις εβδομάδες της πρώτης μου εγκυμοσύνης. Όμως,αν μου επιτρέπεται, απλως μπορω να φανταστώ τον πόνο της απώλειας σου. Κ γι αυτο σου γράφω, γιατι Οποτε διαβάζω τέτοιες ιστορίες πικραινομαι,κ γιατι εγω, έστω κ στη μικρη δική μου απωλεια εδω μέσα πηρα θάρρος, έβγαλα τα νευρα κ την πίκρα μου, Κ προχώρησα.

Μια ατυχία ειχες. Τραγικη μεν, αλλα ατυχία,δε!

Κ στατιστικά να το παρεις δε γίνεται να το ξαναζησεις!

 

Απώλεια είναι και αυτό...είσαι τυχερή γιατι δεν είχες προλάβει να συνδυάσεις όλα τα πράγματα και τις εικόνες γύρω σου με το μωρό σου αλλά άτυχη που δεν πρόλαβες να το νοιώσεις μέσα σου.Μέσα σε όλο αυτό που ζώ, ευχαριστώ που δεν ανακαλύφθηκε στον 3 μήνα και προλάβαμε να είμαστε και να περάσουμε όλα αυτά.Δεν ξέρω αν είμαι μητέρα μια και δεν έχω στα χέρια μου το μωρό μου , αλλά αυτό το δέσιμο που έχω (γιατί ακόμα τον νοιώθω) δεν το αλλάζω με τίποτα.

Με την στατιστική όπως κατάλαβες έχω τσακωθεί άγρια, οπότε εμένα οι πιθανότητες δεν μου λένε τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

23 εβδομάδων σήμερα και μας ήρθαν τα τελικά αποτελέσματα οτι η Μπέμπα μας κατα το 99,4% εχει φυσιολογικό καρυοτυπος και 0,6% μωσαικισμό σε τρισωμία 2. Παγκόσμια 12 η θέση �� Με μονο 11 περιπτώσεις τελικά μωσαικισμού τρισωμίας 2 δεν υπάρχει πρόβλεψη για το πως μπορει να ειναι η Μπέμπα μας ούτε τι μπορει να εχει ακόμα και σε αυτο το εξαιρετικά χαμηλό ποσοστό . Σήμερα το βράδυ έχουμε ραντεβού με γενετιστή για συμβουλή . Ο γιατρός μου και ο Εμβρυολογος μας μας μιλάνε για μεγάλο ρίσκο . Η απόφαση ειναι καθαρά δίκη μας . Έχουμε τρελαθεί με τον άντρα μου. Η περίπτωση μας ειναι 1 στα 2.000.000 ...... Η στατιστική δεν υπήρξε με το μέρος μας από την αρχή . Το πιθανότερο ειναι να προχωρήσουμε σε διακοπή μεσα στο Σαββατοκύριακο . Σκίζεται η καρδιά μου. Τη νιώθω μεσα μου να με κλωτσαει και δεν μπορώ να της κανω αυτο. Εύχομαι σε όλες σας γερά και τελειομηνα μωράκια !!! Τα καλύτερα σε όλες σας. Θα σας παρακολουθώ όλες σας και θα προσεύχομαι για εσάς. Από μανούλα Μαΐου του 2016 μετακόμισα στις Μανούλες Σεπτεμβρίου 2016 και σε λίγες μερες θα ειμαι μια κοπέλα που σταμάτησε να ειναι μανούλα στις 23 εβδομάδες . Σας ευχαριστώ για τις ευχές και τις προσευχές . Μπορει να μην σας ξέρω από κοντα αλλά σας νοιάζομαι όλες . Καλη συνέχεια .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

geo81, κορίτσι μου γλυκό! Δεν έχω λόγια!

Όποια κι αν είναι η απόφασή σας, σας εύχομαι καλή δύναμη

 

Προσεύχομαι καιρό για ένα θαύμα αλλά δυστυχώς δεν γίνεται. Είχα ήδη μια παλινδρομη κύησης στις 11 εβδομάδες το Νοέμβριο που μας πέρασε και το κοριτσακι μας έδειχνε να μεγαλώνει φυσιολογικά όλο αυτο το διάστημα . Η μονήρης ομφαλική αρτηρία μας οδήγησε στην αμνιοπαρακέντηση και μετα σε αυτά τα αποτελέσματα . Φοβάμαι πολυ την διακοπή , τη γεννά, νομίζω δεν θα τα καταφέρω ούτε ψυχολογικά ούτε σωματικά .

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς έχω μία παλλίνδρομη, όπως κι εσύ, τις πρώτες εβδομάδες, και δε μπορώ να σε βοηθήσω για τα υπόλοιπα που αναρωτιέσαι. Ελπίζω να μπουν στο φόρουμ οι υπόλοιπες κοπέλες, που ίσως μπορέσουν να σε βοηθήσουν με παρόμοιες εμπειρίες με αυτή που είσαι εσύ τώρα.

Γιατί να συμβαίνει όλο αυτό ρε γαμώ το! Να ξεκινάμε όλες απλώς για να γίνουμε μαμάδες, και μπορεί στα καλά καθούμενα να βρεθούμε σε καταστάσεις ασύλληπτα τραγικές.

Κορίτσι μου, δεν ξέρω τι να σου πω, δεν ξέρω κι αν έχει νόημα να σου πω κάτι. Σου στέλνω μόνο μια μεγάλη αγκαλιά, και να έχεις δύναμη. Τίποτ' άλλο!

Link to comment
Share on other sites

23 εβδομάδων σήμερα και μας ήρθαν τα τελικά αποτελέσματα οτι η Μπέμπα μας κατα το 99,4% εχει φυσιολογικό καρυοτυπος και 0,6% μωσαικισμό σε τρισωμία 2. Παγκόσμια 12 η θέση �� Με μονο 11 περιπτώσεις τελικά μωσαικισμού τρισωμίας 2 δεν υπάρχει πρόβλεψη για το πως μπορει να ειναι η Μπέμπα μας ούτε τι μπορει να εχει ακόμα και σε αυτο το εξαιρετικά χαμηλό ποσοστό . Σήμερα το βράδυ έχουμε ραντεβού με γενετιστή για συμβουλή . Ο γιατρός μου και ο Εμβρυολογος μας μας μιλάνε για μεγάλο ρίσκο . Η απόφαση ειναι καθαρά δίκη μας . Έχουμε τρελαθεί με τον άντρα μου. Η περίπτωση μας ειναι 1 στα 2.000.000 ...... Η στατιστική δεν υπήρξε με το μέρος μας από την αρχή . Το πιθανότερο ειναι να προχωρήσουμε σε διακοπή μεσα στο Σαββατοκύριακο . Σκίζεται η καρδιά μου. Τη νιώθω μεσα μου να με κλωτσαει και δεν μπορώ να της κανω αυτο. Εύχομαι σε όλες σας γερά και τελειομηνα μωράκια !!! Τα καλύτερα σε όλες σας. Θα σας παρακολουθώ όλες σας και θα προσεύχομαι για εσάς. Από μανούλα Μαΐου του 2016 μετακόμισα στις Μανούλες Σεπτεμβρίου 2016 και σε λίγες μερες θα ειμαι μια κοπέλα που σταμάτησε να ειναι μανούλα στις 23 εβδομάδες . Σας ευχαριστώ για τις ευχές και τις προσευχές . Μπορει να μην σας ξέρω από κοντα αλλά σας νοιάζομαι όλες . Καλη συνέχεια .

 

Γλυκιά μου geo λυπάμαι πολυ πολυ που γράφεις σε αυτό το τοπικ .

Απο μανούλα Αυγούστου μετακόμισα σε μανούλα Απριλίου 2016 κ τώρα κενό . Μια πρώτη παλλινδρομη κυηση κ μια διακοπή κύησης λόγω συνδρόμου μια βδομάδα μετά απο σένα .

Λαχείο !!! Απίστευτα άτυχο λαχείο τράβηξες κ εσυ κοριτσι μου . Κουράγιο μόνο αυτό θέλω να σου πω τα λόγια μου περισσεύουν . Σε νιώθω τόσο πολυ !

Link to comment
Share on other sites

Summerlove καλημέρα. Που βρήκες τη δύναμη να διακόψεις την κύηση ... Κοριτσακι μου τι τραβάς και εσύ . Μεσα από τα φόρουμ βλέπω καθημερινά πόσες γυναικες κ οικογένειες υποφέρουν .... Γέννησες φυσιολογικά ; Πόνεσες σωματικά ; Φοβάμαι πως δεν θα αντέξω ούτε ψυχικά ούτε σωματικά ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Summerlove καλημέρα. Που βρήκες τη δύναμη να διακόψεις την κύηση ... Κοριτσακι μου τι τραβάς και εσύ . Μεσα από τα φόρουμ βλέπω καθημερινά πόσες γυναικες κ οικογένειες υποφέρουν .... Γέννησες φυσιολογικά ; Πόνεσες σωματικά ; Φοβάμαι πως δεν θα αντέξω ούτε ψυχικά ούτε σωματικά ...

 

Καλημέρα

Αν διαβάσεις τις ιστορίες εδώ των κοριτσιών θα διαπιστώσεις ότι δεν ειναι τόσο ο σωματικός πόνος όσο ο ψυχικός αργότερα . Πάντα όταν έρθεις αντιμέτωπος μ τη δυσκολία βρίσκεις τους τρόπους σου τουλάχιστον εκείνη τη στιγμή . Το μετά ειναι άλλο θέμα . Ναι γέννησα φυσιολογικά με επισκληρίδειο , δεν θα έλεγα ότι υπήρχε ιδιαίτερος σωματικός πόνος .

 

Εσυ πηγές στον γενετιστή ; Τι είπε ;

Link to comment
Share on other sites

Τα νέα από τη γενετιστρια ειναι τα εξής ... Να κανω τη β επιπέδου να δούμε την ανάπτυξη της μπέμπας , να γινει έμβρυο καρδιογράφημα και δεύτερη αμνιοπαρακέντηση ... Το 0,6 % του μωσαικισμού που βρέθηκε ειναι στα καλλιεργημένα κύτταρα και δεν αποτελεί σωστή ένδειξη για το μέγεθος της ανωμαλίας (μπορει να ειναι μικρότερη μπορει και μεγαλύτερη), η εκτίμηση λέει γίνεται επι των ακαλλιέργητων κυττάρων κάτι όμως που στην δίκη μας περίπτωση δεν μπορει να μετρηθεί λόγω της ιδιαιτερότητας της τρισωμίας 2 που μια τείνει να εμφανίζεται με μια συγκεκριμένη μέθοδο και μετα να χάνεται ... Τρέχα γύρευε ... Αν η Μπέμπα δεν εχει το παραμικρο αρνητικό σε υπέρηχο και καρδούλα και στην δεύτερη αμνιοπαρακέντηση δείξει τα ποσοστά χαμηλότερα τότε μπορούμε να μιλήσουμε με νέα δεδομένα. Τη Δευτέρα το βράδυ θα κανω τη β επιπέδου και θα δούμε κορίτσια. Δεν μας έδωσαν πολλές ελπίδες δεν περιμένουμε θαύματα αλλά τουλάχιστον δε θα παραδώσουμε αμαχητί τη Μπέμπα μας. Σας ευχαριστώ παρά πολυ όλες σας!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα νέα από τη γενετιστρια ειναι τα εξής ... Να κανω τη β επιπέδου να δούμε την ανάπτυξη της μπέμπας , να γινει έμβρυο καρδιογράφημα και δεύτερη αμνιοπαρακέντηση ... Το 0,6 % του μωσαικισμού που βρέθηκε ειναι στα καλλιεργημένα κύτταρα και δεν αποτελεί σωστή ένδειξη για το μέγεθος της ανωμαλίας (μπορει να ειναι μικρότερη μπορει και μεγαλύτερη), η εκτίμηση λέει γίνεται επι των ακαλλιέργητων κυττάρων κάτι όμως που στην δίκη μας περίπτωση δεν μπορει να μετρηθεί λόγω της ιδιαιτερότητας της τρισωμίας 2 που μια τείνει να εμφανίζεται με μια συγκεκριμένη μέθοδο και μετα να χάνεται ... Τρέχα γύρευε ... Αν η Μπέμπα δεν εχει το παραμικρο αρνητικό σε υπέρηχο και καρδούλα και στην δεύτερη αμνιοπαρακέντηση δείξει τα ποσοστά χαμηλότερα τότε μπορούμε να μιλήσουμε με νέα δεδομένα. Τη Δευτέρα το βράδυ θα κανω τη β επιπέδου και θα δούμε κορίτσια. Δεν μας έδωσαν πολλές ελπίδες δεν περιμένουμε θαύματα αλλά τουλάχιστον δε θα παραδώσουμε αμαχητί τη Μπέμπα μας. Σας ευχαριστώ παρά πολυ όλες σας!!!!!!

 

Υπάρχουν πολλές ιδιαιτερότητες εδώ πραγματικά !

Σε καταλαβαίνω ειναι πολυ δύσκολο να μην υπάρχει σαφής απάντηση !!!

Ουφ δ ξέρω εύχομαι πραγματικά κ ειναι καλύτερα απο το αναμενόμενο τα αποτελέσματα σας !!!!στο εύχομαι απο καρδιάς κοριτσι μου

Link to comment
Share on other sites

23 εβδομάδων σήμερα και μας ήρθαν τα τελικά αποτελέσματα οτι η Μπέμπα μας κατα το 99,4% εχει φυσιολογικό καρυοτυπος και 0,6% μωσαικισμό σε τρισωμία 2. Παγκόσμια 12 η θέση �� Με μονο 11 περιπτώσεις τελικά μωσαικισμού τρισωμίας 2 δεν υπάρχει πρόβλεψη για το πως μπορει να ειναι η Μπέμπα μας ούτε τι μπορει να εχει ακόμα και σε αυτο το εξαιρετικά χαμηλό ποσοστό . Σήμερα το βράδυ έχουμε ραντεβού με γενετιστή για συμβουλή . Ο γιατρός μου και ο Εμβρυολογος μας μας μιλάνε για μεγάλο ρίσκο . Η απόφαση ειναι καθαρά δίκη μας . Έχουμε τρελαθεί με τον άντρα μου. Η περίπτωση μας ειναι 1 στα 2.000.000 ...... Η στατιστική δεν υπήρξε με το μέρος μας από την αρχή . Το πιθανότερο ειναι να προχωρήσουμε σε διακοπή μεσα στο Σαββατοκύριακο . Σκίζεται η καρδιά μου. Τη νιώθω μεσα μου να με κλωτσαει και δεν μπορώ να της κανω αυτο. Εύχομαι σε όλες σας γερά και τελειομηνα μωράκια !!! Τα καλύτερα σε όλες σας. Θα σας παρακολουθώ όλες σας και θα προσεύχομαι για εσάς. Από μανούλα Μαΐου του 2016 μετακόμισα στις σεπτεμβρίου 2016 και σε λίγες μερες θα ειμαι μια κοπέλα που σταμάτησε να ειναι μανούλα στις 23 εβδομάδες . Σας ευχαριστώ για τις ευχές και τις προσευχές . Μπορει να μην σας ξέρω από κοντα αλλά σας νοιάζομαι όλες . Καλη συνέχεια .

 

 

Αααααααχχχχ αυτό ακριβως που την νιώθεις να σε κλωτσήσει μέσα σου είναι μεγαλο βασανιστήριο.... Εχοντάς πάρει κατα κάποιο τρόπο την απόφαση της διακοπής κ αυτή η ψυχουλα να μέσα σου.......... Τι να πω Χριστέ μου συγχώρεσε μας.... Πέσαμε στις δύσκολες περιπτωσεις... Είμαι 23 χρονων είχα μια πολύ εύκολη σύλληψη πέρασα Η1Ν1 21 εβδομάδων.δυστυχώς η ευτυχως δεν ξέραμε μα ουτε κ οι γιατροί τι πρόβλημα διμιουργει το Η1Ν1 στο έμβρυο τώρα ομως μάθανε στη δική μου περίπτωση...η σταματάει η εξέλιξη του εγκεφάλου η χτυπάει στη καρδιά.... Με ενα υγιέστατο έμβρυο με εξαιρετικές εξαιτασεις κ α επιπέδου κ προγενιτικο έλεγχο κ κυστική ίνωση κ αμνιο κ papp-a δυστυχώς απο το β επιπέδου που βρέθηκε η ήπια κοιλιομεγαλια εκανα κ τη μαγνητική εμβρύου κ εκεί είδαμε οτι το 80% του εγκεφαλου δεν δημιουργήθηκε... Εκανα διακοπή στις 26 εβδομαδες πονάει πολύ η απώλεια..... Πονάει πολύ η διαδικασία... Ομως με το καιρό θα σκέφτεσαι οτι το αγγελουδι σου δεν θα υποφέρει δεν έχει μια ζωή μαρτυριο θα είναι κοντά στη Παναγία κ κάποια στιγμη θα ξανά σμιξουμε.... Οπλισου με δυναμη με κουράγιο κ πίστη στο θεο... Προσευχή σου για το παιδι σου....οποία απόφαση κ να πάρεις εύχομαι να είναι η καλύτερη κ σύντομα να σ χαρίσει ο θεός ενα γερο μωρο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα νέα από τη γενετιστρια ειναι τα εξής ... Να κανω τη β επιπέδου να δούμε την ανάπτυξη της μπέμπας , να γινει έμβρυο καρδιογράφημα και δεύτερη αμνιοπαρακέντηση ... Το 0,6 % του μωσαικισμού που βρέθηκε ειναι στα καλλιεργημένα κύτταρα και δεν αποτελεί σωστή ένδειξη για το μέγεθος της ανωμαλίας (μπορει να ειναι μικρότερη μπορει και μεγαλύτερη), η εκτίμηση λέει γίνεται επι των ακαλλιέργητων κυττάρων κάτι όμως που στην δίκη μας περίπτωση δεν μπορει να μετρηθεί λόγω της ιδιαιτερότητας της τρισωμίας 2 που μια τείνει να εμφανίζεται με μια συγκεκριμένη μέθοδο και μετα να χάνεται ... Τρέχα γύρευε ... Αν η Μπέμπα δεν εχει το παραμικρο αρνητικό σε υπέρηχο και καρδούλα και στην δεύτερη αμνιοπαρακέντηση δείξει τα ποσοστά χαμηλότερα τότε μπορούμε να μιλήσουμε με νέα δεδομένα. Τη Δευτέρα το βράδυ θα κανω τη β επιπέδου και θα δούμε κορίτσια. Δεν μας έδωσαν πολλές ελπίδες δεν περιμένουμε θαύματα αλλά τουλάχιστον δε θα παραδώσουμε αμαχητί τη Μπέμπα μας. Σας ευχαριστώ παρά πολυ όλες σας!!!!!!

 

Καλησπέρα!

Βρε κοριτσάκι μου μήπως βιάζεται πολύ ο γιατρός σου?

Τι σημαίνουν τα αποτελέσματά σας? ότι κατά 0.6% έχει μωσαϊκισμό, μια σπάνια περίπτωση που εμφανίζεται 1 στα 2.000.000?

Δεν νομίζω ότι αυτό το ποσοστό είναι λόγος για διακοπή. Σε ποιά γενετίστρια πήγες?

Αν είσαι Αθήνα σε παρακαλώ να πας στον Πάγκαλο. Αυτό που θα σου πει θα είναι σωστό και μόνο αν δώσει εκείνος οδηγία για διακοπή να σκεφτείς προς αυτή την κατεύθυνση.

Πολύ γρήγορα πιστεύω ότι σε έβαλαν στη διαδικασία διακοπής. Κάνε αργά και προσεκτικά βήματα. Μην την πάθετε επειδή αυτός που ανέλυσε την άμνιο δεν έκανε καλή δουλειά.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Αν μου ελεγαν: 0,6% (!!!??) μιας τοσο σπανιας ασθενειας, με περιπτωση ρισκου στο αποτελεσμα μαλιστα, δεν θα εκανα απολυτως τιποτα.

 

Εφοσον ανησυχησατε, μηπως να παρετε μια δευτερη γνωμη????

 

καλα αποτελεσματα ευχομαι.

Link to comment
Share on other sites

Πήγαμε σε 3 γενετιστές και κανείς δεν μας έδωσε ελπίδες ... Δυστυχώς το ποσοστό των ακαλλιέργητων κυττάρων ειναι πάνω από 30% κ αυτο διότι ο μοριακός καρυοτυπος ανιχνεύει μωσαικισμό μονο πάνω από 30%. Η ιδιαιτερότητα της τρισωμίας αυτής ειναι όταν τα κύτταρα της καλλιεργούνται να χάνεται ο μωσαικισμος κ να βγάζει μάλλον πλασματικό πολυ μικρό αποτέλεσμα . 11 περιστατικά υπάρχουν σε όλο το κόσμο μονο κ δυστυχώς η ποικιλία των ανωμαλιών εμφανών κ μη ειναι μεγάλη . Όλοι μας λένε ειναι ρίσκο και η ευθύνη δικιά σας. Και η εμπειρία του εχει δείξει οτι σε οποιαδήποτε τρισωμία ο μωσαικισμος εχει κ παθολογικά συμπτώματα στα μωρά. Το κυριότερο διανοητική στέρηση και καθόλου σωματική ανάπτυξη και αυτά ήταν τα πιο νορμαλ.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!!

ειμαι και εγω μια απο εσας... μιας και 2 μερες πριν αναγκαστηκα να προβω και εγω σε αυτην την διαδικασια..!!ισως απο τις μεγαλυτερες δοκιμασιες στην ζωη μιας γυναικας!!

 

τωρα πια που εχουν τελειωσει ολα...μπορω να πω οτι ειμαι βαθια πληγωμενη αλλα και ανακουφισμενη που ελευθερωσα αυτην την ψυχουλα στον ουρανο!!το πιστευω οτι το ελευθερωσα οτι το λυτρωσα..!!!και εχω και εγω πια το αγγελακι μου εκει ψηλα..!!

 

αυτο που καταλαβα ολο αυτον τον καιρο ειναι οτι ολα ειναι θελημα θεου...η ζωη και ο θανατος..!!πιστευω οτι μερικα μωρα τα διαλεγει ο θεος να τα κανει αγγελακια στον ουρανο..!!και πιστευω οτι εμεις πρεπει να κανουμε αυτο που πρεπει οσο και αν μας ποναει..!!οσο και αν θελουμε να τα κρατησουμε μαζι μας..!!δυστυχως σε μερικες γυναικες πεφτει αυτος ο κληρος..!!οπως επεσε και σε εμενα!!

 

 

ευχομουν να ημουν η τελευταια γυναικα που περναει αυτο αλλα δυστυχως απο οτι βλεπω δεν ειμαι..!!

 

θελω να δωσω κουραγιο σε ολες τις κοπελες που περνουν κατι αντιστοιχο...οσο για την διαδικασια δεν ειναι κατι που δεν αντεχεται..περισσοτερο ειναι το ψυχολογικο κοστος..!!δεν θα πω οτι δεν εκλαψα ακομα κλαιω αλλα πιστευω μεσα μου οτι εκανα το σωστο..!!

Link to comment
Share on other sites

πριν ξεκινησει αυτη η δοκιμασια προσευχηθηκα πολυ στην παναγια να μας βοηθησει...και εμενα και το μωρο μου...!!να μην ταλαιπωρησει το μωρο μου να μην το πονεσει...και να βοηθησει και εμενα να τα καταφερω..πιστευω οτι με ακουσε γιατι ολα εξελιχθηκαν ομαλα...ισως πιο ομαλα απο οτι περιμεναμε...κουραγιο σε ολες τις κοπελες...

Link to comment
Share on other sites

Πήγαμε σε 3 γενετιστές και κανείς δεν μας έδωσε ελπίδες ... Δυστυχώς το ποσοστό των ακαλλιέργητων κυττάρων ειναι πάνω από 30% κ αυτο διότι ο μοριακός καρυοτυπος ανιχνεύει μωσαικισμό μονο πάνω από 30%. Η ιδιαιτερότητα της τρισωμίας αυτής ειναι όταν τα κύτταρα της καλλιεργούνται να χάνεται ο μωσαικισμος κ να βγάζει μάλλον πλασματικό πολυ μικρό αποτέλεσμα . 11 περιστατικά υπάρχουν σε όλο το κόσμο μονο κ δυστυχώς η ποικιλία των ανωμαλιών εμφανών κ μη ειναι μεγάλη . Όλοι μας λένε ειναι ρίσκο και η ευθύνη δικιά σας. Και η εμπειρία του εχει δείξει οτι σε οποιαδήποτε τρισωμία ο μωσαικισμος εχει κ παθολογικά συμπτώματα στα μωρά. Το κυριότερο διανοητική στέρηση και καθόλου σωματική ανάπτυξη και αυτά ήταν τα πιο νορμαλ.

 

 

11 περιστατικα σε ολο τον κοσμο, σε πληθυσμο δις, με την συντριπτικη πλειοψηφια βρεφων σε χωρες χωρις αμνιο και γενετιστες. Και περιπτωση οπως λες στο αλλο σου μηνυμα, να ειναι και προς τα κατω η εκτιμηση.

 

Απλα γραφω τα δεδομενα, δεν προσπαθω να σε πεισω για κατι. Ευχομαι να παρετε, τη σωστη αποφαση. Ευχομαι το καλυτερο.

 

ΥΓ Επειδη γενικα εχω περασει διαφορα τα τελευταια χρονια, αυτη η φραση που λες "το ρισκο δικο σας" που λενε διαφορες ειδικοτητες στην Ελλαδα, χωρις στην ουσια να υπαρχει σαφης διαγνωση ουτε επαρκης ερευνα, ουτε συγκεκριμενες οδηγιες παρα μονο ποσοστα και να πεφτει το βαρος στο ζευγαρι, αυτο με εχει απογοητευσει παντως.

Link to comment
Share on other sites

Και αφού ουσιαστικά δεν μπορούν να το βρουν, πάνω σε τι βασίζονται και σε κατατάσσουν σαν το 12ο περιστατικό στον κόσμο?

Πάνω σε ποιά ευρήματα μπήκατε σε αυτή την ιστορία?

 

Ξεχώρισε στο μυαλό σου το "δεν ξέρω δεν απαντώ" των γιατρών, από το "δεν έχεις ελπίδα".

 

Συγνώμη αν ανακατεύομαι, αλλά αν κάτι έχω μάθει είναι να φιλτράρω και να έχω τα μάτια μου δεκατέσσερα με τους γιατρούς.

 

Εγκυμοσύνη με 0% ρίσκο δεν υπάρχει. Αν θέλεις πες μας ακριβώς τα ευρήματά σας μήπως μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε να σκεφτείς καθαρά.

Και πάλι συγνώμη που μπαίνω σε τόσο ευαίσθητα θέματα.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!!

ειμαι και εγω μια απο εσας... μιας και 2 μερες πριν αναγκαστηκα να προβω και εγω σε αυτην την διαδικασια..!!ισως απο τις μεγαλυτερες δοκιμασιες στην ζωη μιας γυναικας!!

 

τωρα πια που εχουν τελειωσει ολα...μπορω να πω οτι ειμαι βαθια πληγωμενη αλλα και ανακουφισμενη που ελευθερωσα αυτην την ψυχουλα στον ουρανο!!το πιστευω οτι το ελευθερωσα οτι το λυτρωσα..!!!και εχω και εγω πια το αγγελακι μου εκει ψηλα..!!

 

αυτο που καταλαβα ολο αυτον τον καιρο ειναι οτι ολα ειναι θελημα θεου...η ζωη και ο θανατος..!!πιστευω οτι μερικα μωρα τα διαλεγει ο θεος να τα κανει αγγελακια στον ουρανο..!!και πιστευω οτι εμεις πρεπει να κανουμε αυτο που πρεπει οσο και αν μας ποναει..!!οσο και αν θελουμε να τα κρατησουμε μαζι μας..!!δυστυχως σε μερικες γυναικες πεφτει αυτος ο κληρος..!!οπως επεσε και σε εμενα!!

 

 

ευχομουν να ημουν η τελευταια γυναικα που περναει αυτο αλλα δυστυχως απο οτι βλεπω δεν ειμαι..!!

 

θελω να δωσω κουραγιο σε ολες τις κοπελες που περνουν κατι αντιστοιχο...οσο για την διαδικασια δεν ειναι κατι που δεν αντεχεται..περισσοτερο ειναι το ψυχολογικο κοστος..!!δεν θα πω οτι δεν εκλαψα ακομα κλαιω αλλα πιστευω μεσα μου οτι εκανα το σωστο..!!

 

Λυπάμαι πολυ για ότι σου συνέβει τα ίδια πέρασα κ εγω .

Κουράγιο κοριτσι μου !!!

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πως η μονη λεξη που θα ταίριαζε στη δικη μας περιπτωση είναι ΚΟΥΡΑΓΙΟ ....υπάρχει όμως κ η αλλη η θέληση για τη ζωη ,θεληση για να συνεχίσουμε... Εμαθαν κατι απο όλο αυτό πέρασα κ περναω.... Οτάν ο θεός μας επιτρέπει να συμβεί κάτι τέτοιο παει να πει οτι κάτι θέλει απο εμάς... Ας μείνουμε κατά του κ θα μας δειξει τι....ας προσευχηθουμε κ για εμας να μας συγχωρέσει ο θεός αλλά κ για να έχει καλά τα αγγελουδια μας εκεί ψηλά... Κορίτσια εγώ προσεύχομαι πρωτα να μου χαρίσει ο θεός ενα γερο μωρο... Κ να μου ξανά δώσει τη κόρη μου πίσω .γιατι μ λείπει πολύ...τώρα θα ήμουν στο μήνα μου,με όνειρα για το παιδικό της δωμάτιο με όνειρα για το πως θα την αγκαλιαζω θα την ταιζω ..αλήθεια σας έχει τύχει ποτε να σκέφτεστε τον εαυτό σας κανοντας όνειρα κ να βλέπεται το προσωπο σας καθώς θα θαυμαζετε το παιδι σας;εγώ φαντάζομαι να την έχω στην αγκαλιά μου κ τα ματια μου να γυαλιζουν απο ευτυχια ,απο συγκίνηση,απο απέραντη αγάπη κ απο ερωτα.... Εται έπιασα εγώ τον εαυτό μου να την βλέπω... Μου λείπει πολύ... Θέλω όμως να κρατηθω κ να νικησω πολεμίστρια σ αυτή τη ζωή... Να της χαρισω αδερφακια... Μα πανω απο όλα θέλω κάποια στιγμη αν με αξιώσει ξανά ο θεός να γίνω μανούλα (γιατί είμαι μανούλα κ ας έχω την αγκαλιά μου άδεια.. Εχώ νιώσει πως είναι να αγαπάς το παιδι σου να το βάζεις πανω απο σένα)να μου δώσει πίσω τη κόρη μου... Αυτό μονο!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...