Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κοριτσακια μου τελειωσε....8 ωρες μονο πηρε η ολη διαδικασια...σταθηκα ''τυχερη''σε αυτο.....σας ευχαριστω παρα πολυ για την στηριξη,και τις ευχες σας.αλλα ασχημα να μην μας τυχουν

kemip3.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσακια μου τελειωσε....8 ωρες μονο πηρε η ολη διαδικασια...σταθηκα ''τυχερη''σε αυτο.....σας ευχαριστω παρα πολυ για την στηριξη,και τις ευχες σας.αλλα ασχημα να μην μας τυχουν

 

 

 

καλη αναρρωση,και πολλες αγκαλιτσες με τον παντελινο σου.......

Link to comment
Share on other sites

κοριτσακια μου τελειωσε....8 ωρες μονο πηρε η ολη διαδικασια...σταθηκα ''τυχερη''σε αυτο.....σας ευχαριστω παρα πολυ για την στηριξη,και τις ευχες σας.αλλα ασχημα να μην μας τυχουν

 

Κοπέλα μου καλή ανάρρωση και σωματική και ψυχική.Σου εύχομαι από εδώ και πέρα όλα να πάνε καλά και να σου χαρίσει ο Θεός ένα υγιέστατο μωράκι.Σύμφωνα μ'αυτά που διάβασα στην ιστορία σου έκανες το σωστό,αυτό που κάνουν όσοι διαθέτουν μεγαλείο ψυχής,οπότε άσε τους άλλους να λένε ότι θέλουν.Κοίταξε να προσέχεις τον εαυτό σου για να μπορέσεις να προχωρήσεις παρακάτω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοπέλα μου καλή ανάρρωση και σωματική και ψυχική.Σου εύχομαι από εδώ και πέρα όλα να πάνε καλά και να σου χαρίσει ο Θεός ένα υγιέστατο μωράκι.Σύμφωνα μ'αυτά που διάβασα στην ιστορία σου έκανες το σωστό,αυτό που κάνουν όσοι διαθέτουν μεγαλείο ψυχής,οπότε άσε τους άλλους να λένε ότι θέλουν.Κοίταξε να προσέχεις τον εαυτό σου για να μπορέσεις να προχωρήσεις παρακάτω.

 

παντελινο μου με καλυψε η roubies..

υπομονη και παρε κουραγιο απο τον μικρο σου..δεν ξερω τι αλλο να πω, τα περασα και ξερω καλα πως ειναι:-(

569129i0tzap526i.gif 10/5/12

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσακια μου τι κανετε??

αρτεμις κ ροδουλα συγχαρητηρια..

κ εγω μια χαρα τα παω με την εγκυμοσηνη μου η μπουμπου μου μεγαλωνη γερη κ δυνατη περιμενω να περασει ο καιρος για να την σφιξω στην αγκαλια μου..

παντελινο μου κουραγιο σε νιωθω απολυτα πριν απο ακριβως ενα χρονο εκανα διακοπη κυησης στην 24η εβδομαδα λογω δισχιδης ραχης ο πονος ειναι αβασταχτος κ ασ ειμαι παλι εγκυος κ σε λιγους μηνες θα εχω την κορη μου ποτε μα ποτε δεν θα ξεχασω το αγγελουδι μου που μου εφυγε..

φιλια πολλα κ σου ευχομε απο δω κ περα τα καλυτερα κ μονο χαρες...

Link to comment
Share on other sites

pantelino καλη αναρρωση και καλη δυναμη!

αννα μου μπραβο ! κοντευεις στον 7ο απο οτι βλεπω

με το καλο !

εγω ειμαι 17 εβδ και προς το παρων ολα καλα

( ψιλοπροβληματακια εχω λογο προβληματων υγειας αλλα αφου ειναι το μωρακι μου καλα , ολα τα αλλα ειναι μικρα)

Link to comment
Share on other sites

Pantelino, κουράγιο! Κανεις δε μπορεί να σε κρίνει για αυτό που έκανες! Ήταν το σωστό και έντιμο για το φασολάκι σου που θα υπέφερε αν ήσουν εγωίστρια και το κρατουσες. Έκανες το πιο δύσκολο απ ολα και ασε τους άλλους να λένε τα δικα τους. Έξω απ το χορό..... Εδώ σίγουρα σε καταλαβαν περισσότερο... Εγώ αναγκάστηκα να διακοψω 2 φορές την εγκυμοσύνη μου, λόγω πασχοντως εμβρυου απο μεσογειακη αναιμία. Τη νιώθω την φρίκη σου τον πόνο και την απόγνωση. Τα πέρασα. Το θέμα ειναι να μη το βάλεις κάτω. Εγώ τώρα είμαι έγκυος ξανά και 8 Οκτώβρη πάω για τροφοβλαστη... Ελπίζω να ναι το τρίτο και τυχερό... Θα περάσω μια φρίκη αν τριτωσει το κακό, αλλα ξέρω απο τώρα πως αργά η γρήγορα θα προσπαθήσω ξανά... Απο δω και πέρα να σου πανε ολα καλά κουκλιτσα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Pantelino, κουράγιο! Κανεις δε μπορεί να σε κρίνει για αυτό που έκανες! Ήταν το σωστό και έντιμο για το φασολάκι σου που θα υπέφερε αν ήσουν εγωίστρια και το κρατουσες. Έκανες το πιο δύσκολο απ ολα και ασε τους άλλους να λένε τα δικα τους. Έξω απ το χορό..... Εδώ σίγουρα σε καταλαβαν περισσότερο... Εγώ αναγκάστηκα να διακοψω 2 φορές την εγκυμοσύνη μου, λόγω πασχοντως εμβρυου απο μεσογειακη αναιμία. Τη νιώθω την φρίκη σου τον πόνο και την απόγνωση. Τα πέρασα. Το θέμα ειναι να μη το βάλεις κάτω. Εγώ τώρα είμαι έγκυος ξανά και 8 Οκτώβρη πάω για τροφοβλαστη... Ελπίζω να ναι το τρίτο και τυχερό... Θα περάσω μια φρίκη αν τριτωσει το κακό, αλλα ξέρω απο τώρα πως αργά η γρήγορα θα προσπαθήσω ξανά... Απο δω και πέρα να σου πανε ολα καλά κουκλιτσα!!!!

 

Δημητρά μου εύχομαι από καρδιάς όλα να πάνε καλά αυτή τη φορά και να αποκτήσεις ένα υγιέστατο μωράκι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δημητρά μου εύχομαι από καρδιάς όλα να πάνε καλά αυτή τη φορά και να αποκτήσεις ένα υγιέστατο μωράκι!

 

Ευχαριστώ πολυ roubies. Να σαι καλα!

Link to comment
Share on other sites

Στις 18/1/12 ημουν στην 13η εβδομαδα και τα νεα της αυχενικης διαφανειας δεν ηταν καλα.Ο γιατρος μας ειπε οτι εχει ακρανια,δηλαδη δεν μεγαλωνε σωστα ο εγκεφαλος του.Μας ειπε οτι ειναι ενα σπανιο φαινομενο και πως δεν υπαρχει προβλημα απο τα γονιδια,απλα ετυχε.Δεν μας εδωσε καμια ελπιδα.Μας ειπε ή οτι ο εγκεφαλος του θα καταστρεφοταν απο το αμνιακο υγρο και δεν θα ζουσε ή οτι αν ζουσε θα επρεπε να κανει επεμβασεις που μια στο εκατομμυριο να ζουσε ή οτι αν τα καταφερνε δεν θα ζουσε πολλα χρονια και δεν θα μεγαλωνε σαν φυσιολογικο παιδι.Την επομενη μερα μπηκα νοσοκομειο.Οταν γυρισα σπιτι επεσα στα πατωματα.Ακομα και τωρα πελατησες απο την δουλεια που εχω καιρο να μιλησω μαζι τους με παιρνουν και μου ευχονται.Τι να πω?! Τωρα που ηρεμησα ξανα προσπαθουμε. Επεσα αρκετα ψυχολογικα αλλα δεν θα το βαλω κατω.Πρεπει να σκεφτομαστε θετικα. Εχουν περασει μολις 9 μηνες απο την διακοπη και μου φαινετε πως εχουν περασει 2 χρονια.Μεχρι και τον Ιουνιο το σκεφτομουν καθε μερα (χωρις να το θελω και σε ασχετες στιγμες),αλλα τωρα πλεον δεν το σκεφτομαι τοσο συχνα και η αληθεια ειναι πως χαιρομαι γιατι θελω να συνεχισω παρα κατω και να ξανα προσπαθησω για παιδακι.Καλη δυναμη σε ολες και γρηγορα να ποκτησουμε ενα μωρακι που θα μας αλλαξει την ζωη!

eNortjKzUjIyMDAzM1ayBlwwFWICzg,,06.png
Link to comment
Share on other sites

Στις 18/1/12 ημουν στην 13η εβδομαδα και τα νεα της αυχενικης διαφανειας δεν ηταν καλα.Ο γιατρος μας ειπε οτι εχει ακρανια,δηλαδη δεν μεγαλωνε σωστα ο εγκεφαλος του.Μας ειπε οτι ειναι ενα σπανιο φαινομενο και πως δεν υπαρχει προβλημα απο τα γονιδια,απλα ετυχε.Δεν μας εδωσε καμια ελπιδα.Μας ειπε ή οτι ο εγκεφαλος του θα καταστρεφοταν απο το αμνιακο υγρο και δεν θα ζουσε ή οτι αν ζουσε θα επρεπε να κανει επεμβασεις που μια στο εκατομμυριο να ζουσε ή οτι αν τα καταφερνε δεν θα ζουσε πολλα χρονια και δεν θα μεγαλωνε σαν φυσιολογικο παιδι.Την επομενη μερα μπηκα νοσοκομειο.Οταν γυρισα σπιτι επεσα στα πατωματα.Ακομα και τωρα πελατησες απο την δουλεια που εχω καιρο να μιλησω μαζι τους με παιρνουν και μου ευχονται.Τι να πω?! Τωρα που ηρεμησα ξανα προσπαθουμε. Επεσα αρκετα ψυχολογικα αλλα δεν θα το βαλω κατω.Πρεπει να σκεφτομαστε θετικα. Εχουν περασει μολις 9 μηνες απο την διακοπη και μου φαινετε πως εχουν περασει 2 χρονια.Μεχρι και τον Ιουνιο το σκεφτομουν καθε μερα (χωρις να το θελω και σε ασχετες στιγμες),αλλα τωρα πλεον δεν το σκεφτομαι τοσο συχνα και η αληθεια ειναι πως χαιρομαι γιατι θελω να συνεχισω παρα κατω και να ξανα προσπαθησω για παιδακι.Καλη δυναμη σε ολες και γρηγορα να ποκτησουμε ενα μωρακι που θα μας αλλαξει την ζωη!

 

 

Μαριαννάκη μου δεν θα το πιστέψεις, αλλά 18/01/12 ήταν δυστυχώς και για εμένα η ημερομηνία που μας είπε ο γιατρός οτι η καρδούλα του δεν χτυπάει πια! Εγώ βέβαια ήμουν στη 10η εβδ. αλλά πίστεψέ με ξέρω πόσο πολύ πόνεσες και πονάς! Μετά απο 2 μέρες μου το πήρανε... Χρειάστηκε και εγώ αρκετές φορές να "απολογηθώ" σε όσους ήξεραν για την εγκυμοσύνη αλλά όχι για την απώλεια. Έχουν περάσει όντως 9 μήνες και ενώ θέλω σαν τρελλή εδώ και καιρό να ξαναμπώ στο στόχο μου, έχουν συμβεί διάφορα, όπως πχ ένα βρωμο e-coli που ταλαιπωρεί και εμένα και τον άντρα μου και δε λέει να φύγει το ρημάδι! Ο γιατρός δεν θέλει να μας δώσει άλλες αντιβιώσεις αλλά εγώ θέλω να καθαρίσουμε και να προχωρήσουμε επιτέλους!!! Σου εύχομαι, μας εύχομαι, να ξεπεράσουμε όλα τα εμπόδια, φυσικά και ψυχολογικά, και να βάλουμε μπρος για το πολυπόθητο!!! Όπως έχω πει και αλλού, υπομονή, θετική σκέψη και πίστη χρειάζεται. Άνθρωποι είμαστε και πέφτουμε, αλλά πρέπει να ανεβαίνουμε αμέσως για δικό μας καλό...!

veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μαριαννάκη μου δεν θα το πιστέψεις, αλλά 18/01/12 ήταν δυστυχώς και για εμένα η ημερομηνία που μας είπε ο γιατρός οτι η καρδούλα του δεν χτυπάει πια! Εγώ βέβαια ήμουν στη 10η εβδ. αλλά πίστεψέ με ξέρω πόσο πολύ πόνεσες και πονάς! Μετά απο 2 μέρες μου το πήρανε... Χρειάστηκε και εγώ αρκετές φορές να "απολογηθώ" σε όσους ήξεραν για την εγκυμοσύνη αλλά όχι για την απώλεια. Έχουν περάσει όντως 9 μήνες και ενώ θέλω σαν τρελλή εδώ και καιρό να ξαναμπώ στο στόχο μου, έχουν συμβεί διάφορα, όπως πχ ένα βρωμο e-coli που ταλαιπωρεί και εμένα και τον άντρα μου και δε λέει να φύγει το ρημάδι! Ο γιατρός δεν θέλει να μας δώσει άλλες αντιβιώσεις αλλά εγώ θέλω να καθαρίσουμε και να προχωρήσουμε επιτέλους!!! Σου εύχομαι, μας εύχομαι, να ξεπεράσουμε όλα τα εμπόδια, φυσικά και ψυχολογικά, και να βάλουμε μπρος για το πολυπόθητο!!! Όπως έχω πει και αλλού, υπομονή, θετική σκέψη και πίστη χρειάζεται. Άνθρωποι είμαστε και πέφτουμε, αλλά πρέπει να ανεβαίνουμε αμέσως για δικό μας καλό...!

 

 

Μεχρι πριν το καλοκαιρι πιστευα οτι ημουν η μονη που το περασε ολο αυτο. Εδω μεσα βρηκα απο ολες σας την στηριξη που πραγματικα ηθελα. Τον Φεβρουαριο του '08 (πριν καν μου συμβει ολο αυτο με μενα) εμαθε η μανα μου οτι ηταν εγκυος. Λογω ηλικιας (42) πιστευε οτι δεν θα τα καταφερει και οτι δεν θα ειχε τις ιδιες αντοχες οπως οταν μεγαλωσε εμενα και τον αδερφο μου οταν ηταν στα 20. Απο την μια προσπαθησα να την καταλαβω γιατι οσο να'ναι με γιο φανταρο και κορη παντρειας....πανω που ξενοιασε η γυναικα ηθελε τωρα να χαρει την ζωη της,τον αντρα της και τις φιλες της. Αλλα επειδη μισω τις γυναικες που κανουν διακοπη χωρις να υπαρχει προβλημα,ετσι ειπα και στην μητερα μου πως αν τολμησει να κανει κατι τετοιο εμενα να με ξεχασει απο κορη της! Ο γυναικολογος μας ειναι και οικογενειακος φιλος,οποτε ειχα το θαρρος να τον παρω και να του πω να της αλλαξει γνωμη.Τελικα πηγε στον γιατρο,ακουσε την καρδουλα του,το ειδε και πλανταξε στο κλαμα,ευτυχως με ακουσε και το κρατησε.Ηταν στον 4ο μηνα και δεν το ειχε καταλαβει γιατι τους 2-3 προηγουμενους μηνες ειχε ψευτοπεριοδο και νομιζε οτι λογω ηλικιας θα της κοβετε σιγα σιγα.Οσο για την κοιλια..το ειχε ριξει στην μασα και νομιζε οτι απλα πηρε καποια κιλα.Δεν ειναι καθολου σωστο και συγνωμη που θα το πω αλλα πραγματικα το εχω παραπονο,η μητερα μου που δεν ηθελε παιδι τελικα απεκτησε ενα υγειεστατο αγορακι που το εχω σαν παιδι μου,δεν μπορω να το δω σαν αδερφακι μου,ενω εγω που θελω σαν τρελη..ειχε προβλημα και αναγκαστηκα να κανω αυτο που μισω περισσοτερο στον κοσμο.Ουφ!Καιρο το κραταγα μεσα μου.Η μητερα μου μου λεει οτι με καταλαβαινει...αν δεν το ζησεις..κανεις δεν μπορει να σε καταλαβει.Τωρα κανω υπομονη. Ολοι μου λενε μικρη εισαι ακομα (24 χρονων),αλλα δεν μπορουν να καταλαβουν την ψυχολογια μου..

eNortjKzUjIyMDAzM1ayBlwwFWICzg,,06.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Pantelino, κουράγιο! Κανεις δε μπορεί να σε κρίνει για αυτό που έκανες! Ήταν το σωστό και έντιμο για το φασολάκι σου που θα υπέφερε αν ήσουν εγωίστρια και το κρατουσες. Έκανες το πιο δύσκολο απ ολα και ασε τους άλλους να λένε τα δικα τους. Έξω απ το χορό..... Εδώ σίγουρα σε καταλαβαν περισσότερο... Εγώ αναγκάστηκα να διακοψω 2 φορές την εγκυμοσύνη μου, λόγω πασχοντως εμβρυου απο μεσογειακη αναιμία. Τη νιώθω την φρίκη σου τον πόνο και την απόγνωση. Τα πέρασα. Το θέμα ειναι να μη το βάλεις κάτω. Εγώ τώρα είμαι έγκυος ξανά και 8 Οκτώβρη πάω για τροφοβλαστη... Ελπίζω να ναι το τρίτο και τυχερό... Θα περάσω μια φρίκη αν τριτωσει το κακό, αλλα ξέρω απο τώρα πως αργά η γρήγορα θα προσπαθήσω ξανά... Απο δω και πέρα να σου πανε ολα καλά κουκλιτσα!!!!

 

Γειά σου Δήμητρα. Κι εγώ αναγκάστηκα να κάνω δυο φορές διακοπή κύησης για τον ίδιο λόγο με το δικό σου. Είναι τρομερό!!! Μόνο αν το έχει περάσει κάποιος μπορεί να καταλάβει . . . Δεν πίστευα ποτέ ότι έκρυβα μέσα μου τόση δύναμη για να συνεχίσω...αλλά η λαχτάρα βλέπεις για ένα γερό παιδί τα νικά όλα... Το πρώτο μου παιδί είναι καθαρό, μετά είχα δυο απανωτές διακοπές κύησης και τώρα κρατάω την 1,5 μηνών κορούλα μου (αυτή έχει στίγμα). Μέσα σε τέσσερα χρόνια όλα αυτά. Σου τα λέω αυτά για να μην το βάλεις κάτω...Ξέρω ακριβώς πώς είναι... Αλλά να φανείς δυνατή! Σου εύχομαι να πάνε όλα κατ' ευχήν. Πού κάνεις τη λήψη τροφοβλάστης; Εγώ και τις τέσσερις φορές τις έκανα στο Ιπποκράτειο και την τελευταία φορά (στην κόρη μου) η επέμβαση έγινε κολπικά. Αυτός ο τρόπος από ότι μου είπαν έχει μεγαλύτερα ποσοστά αποβολών.Αλλά τελικά όλα πήγαν καλά και σήμερα χαίρομαι το κοριτσάκι μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
Γειά σου Δήμητρα. Κι εγώ αναγκάστηκα να κάνω δυο φορές διακοπή κύησης για τον ίδιο λόγο με το δικό σου. Είναι τρομερό!!! Μόνο αν το έχει περάσει κάποιος μπορεί να καταλάβει . . . Δεν πίστευα ποτέ ότι έκρυβα μέσα μου τόση δύναμη για να συνεχίσω...αλλά η λαχτάρα βλέπεις για ένα γερό παιδί τα νικά όλα... Το πρώτο μου παιδί είναι καθαρό, μετά είχα δυο απανωτές διακοπές κύησης και τώρα κρατάω την 1,5 μηνών κορούλα μου (αυτή έχει στίγμα). Μέσα σε τέσσερα χρόνια όλα αυτά. Σου τα λέω αυτά για να μην το βάλεις κάτω...Ξέρω ακριβώς πώς είναι... Αλλά να φανείς δυνατή! Σου εύχομαι να πάνε όλα κατ' ευχήν. Πού κάνεις τη λήψη τροφοβλάστης; Εγώ και τις τέσσερις φορές τις έκανα στο Ιπποκράτειο και την τελευταία φορά (στην κόρη μου) η επέμβαση έγινε κολπικά. Αυτός ο τρόπος από ότι μου είπαν έχει μεγαλύτερα ποσοστά αποβολών.Αλλά τελικά όλα πήγαν καλά και σήμερα χαίρομαι το κοριτσάκι μου...

 

Stellioph, κατ΄ αρχήν σε ευχαριστώ παρά πολυ για τις ευχές σου! Λίγη παραπάνω θετική ενέργεια δεν έβλαψε ποτέ κανέναν η αλήθεια. Κατα δεύτερον χαίρομαι πολυ για σένα!!! Μακάρι και για μένα να ναι η τρίτη και καλή! Οντως αν δεν το περάσει κανείς δεν μπορεί να σε καταλάβει. Και γω τόσο κουράγιο δε ξέρω που το βρήκα. Είχα τα χάλια μου έκανα και για τους άλλους τον καραγκιοζη, τι να κάνω; Ας ειναι όμως αυτο καλα και όλα τα αντέχω! Την πρώτη έκανα αμνιοπαρακεντηση, ζούμε Ελλάδα και όλα γίνονται αργά κ δε πρόλαβα την λήψη τροφοβλαστη. Την δεύτερη ήταν τροφοβλαστης και τις δυο εξετάσεις τις έκανα στο Αλεξάνδρα! Ενιωθα μεγάλη ασφάλεια!

Αυτή τη φορά όμως εχω και 2 μικρές αποκολλήσεις κ ο γιατρός μου, μου πρότεινε να μη μετακινηθώ. Μου πρότεινε λοιπόν να την κάνω εδώ Λάρισα στη Σκεντου. Του εχω πολυ εμπιστοσύνη και απ ότι το εχω ψάξει ειναι και αυτή πολυ καλή γιατρός. Αύριο εχω ραντεβού να δούμε αν θα μπορέσει να κάνει τη λήψη. Μακάρι γιατί το άγχος με έχει τρελαίνει και όσο να ναι όσο πιο γρήγορα μάθεις τόσο το καλύτερο.

Είσαι μια απο αυτές που το καταλαβαίνουν.

Ευχαριστώ! Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

καλησπέρα κορίτσια δεν ξέρω τι να κάνω ηληκρινα εχω απογοητευτεί ολα ξεκίνησαν πρην 3 χρονια οταν έμεινα για πρώτη φορά εγκειος και στον 6 μηνα καταλάβαμε οτι κατι δεν πάει ανακαλύψαμε οτι εχουμε ενα κληρονομικό νόσημα και για να κάνουμε υγει παιδι εχουμε 75% το ιπολιπο 25% θα ειναι παθολογικό κάνουμε την πρώτη διακοπή λεμε δεν μπορει την δεύτερη θα μας κατση και την δευτερη τηχαμε στο 25% κανουμε ξανα διακοπη λεμε ασε να παμε με εξωσωματικη να ειμαστε συγουρη κανουμε 2 εξωσωματικες και δεν μενω εγκυος και ρωταω απο δω και περα τι να κανουμε ???????????να μηνω φυσιολογικά η να παω παλι με εξωσωματικη???????????

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

reputation_pos.gif

 

icon1.gif

γεια σας κοριτσια.ειμαι καινουργια στο forum.εγω εκανα διακοπη την 20 εβδομαδα λογω καρδιολογικου προβληματος του εμβρυου.εχω ηδη ενα κοριτσακι 4 ετων.ακομα δεν μπορω να καταλαβω γιατι.χωρισ ιστορικο χωρις τιποτα.φοβαμαι πολυ να ξαναπροσπαθησω μηπως μου ξανασυμβει το ιδιο...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

τι βρηκατε και εχετε τετοιες πιαθανοτητες? εχουμε θεμα και εμεις. εκανα μια διακοπη 5 1/2 μηνων, μια αποβολη και τωρα που γεννησα το μωρακι μου εχει καποια θεματακια. κανατε καρυοτυπο?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα σε όλους ! Μολις έκανα την εγγραφή μου κ ειναι το πρώτο μου post ! Είμαι πολυ αγχωμένη ,ο λόγος ειναι ότι στις 19 Φεβρουαρίου έκανα διακοπή κύησης (1η φορα εγγυος) ,με όλο το ψυχολογικό βάρος που κουβαλώ προσπαθω να συνεχίσω την καθημερινότητα μου ,μετα λοιπόν την απόξεση ειχα αιμοραγια για 15-20 μέρες ,μετα από ένα μήνα σχεδόν όπως μου είπε κ ο γιατρός μου ήρθε κ η 1η περίοδος κανονική διάρκεια ...περιμενοντας την 2η περίοδο που ήρθε στην ώρα της εχει ξεκινήσει από της 23 Απριλίου κ μεχρι τωρα ακομη έχω με αυξομειώσεις αλλα την τελευταία βδομαδα με πολυ έντονη αιμοραγια (κ κομματάκια) επισκέφτηκα τον γιατρό μου κάναμε υπέρηχο κ τέστ παπ περιμενω αποτελεσματα .ο ίδιος μου λεει λογω ορμονών κ μια κυστησ που ειχα ( 8 χιλιοστά στην περίοδο εγγυμοσυνης 2 χιλιοστά τωρα ) .προτεινει να περιμενω λίγο ακομη κ αν δε σταματήσει να δούμε τι θα γινει .υπαρχει περίπτωση να προκλήθηκε λογω αποξεσης ; να χει γινει καποια ζημια ? Φοβάμαι πολυ ! Υπαρχει περίπτωση να βλάψει τη γονιμότητα μου ! Θα θελα πολυ κάποια στιγμη να κανω παιδί φοβάμαι μήπως έχουν καταστραφεί τα πάντα ...συνεχεια σκέφτομαι σε ποιο μήνα θα ήμουν κ τα σχεδια που έκανα για το επερχόμενο μωρό κ τωρα ...εχω κ αυτο το φόβο ...αν γνωρίζετε κάτι παρόμοιο σας παρακαλώ ενημερώστε με ..σας ευχαριστώ ..!

Επεξεργάστηκαν by λια83
δε ξερω αν το ποσταρα στη σωστη ενοτητα
Link to comment
Share on other sites

Αχ, κορίτσια και να ξέρατε τον αγώνα μου...δε μπορείτε να φανταστείτε τι έχω περάσει......6 μήνες παντρεμένη, 31 ετών και ο γιατρός μου ανακάλυψε καρκίνο ενδομητρίου... Ευτυχώς ήταν σε αρχικό στάδιο και το προλάβαμε.Ανά 3-6 μήνες κάνω αποξέσεις και ενδοσκοπήσεις εδώ και ένα χρόνο και με ελέγχουν......το μοτίβο είναι να κάνω παιδί γιατί δεν έχω αποκτήσει και να πάμε για αφαίρεση να ηρεμήσουμε. Ο γιατρός μου είπε ταυτόχρονα να κάνω και εξωσωματικές για πιο γρήγορα. Έκανα την πρώτη εξωσωματική το Δεκέμβρη, η οποία απέτυχε και απογοητεύτηκα γιάτι περίμενα επιτέλους να συμβεί το χαρμόσυνο στη ζωή μου.Περίμενα 3 μήνες, τόσο έπρεπε να περιμένουμε, και όταν ήμουν έτοιμη να ξεκινήσουμε τη δεύτερη προσπάθεια μένω έγκυος φυσιολογικά.Η χαρά μου ήταν μεγάλη και πίστεψα σε θαύμα.....Το όνειρο όμως κράτησε για λίγο γιατί στην 7η εβδομάδα ο καρδιακός παλμός του εμβρύου δεν ήταν καλός, η χοριακή άρχισε να πέφτει και το τελειώσαμε......Στείλαμε καρυότυπο λόγω ιστορικού και το αποτέλεσμα ήταν τυχαία χρωμοσωμική ανωμαλία....έπρεπε να τύχει και αυτό.......1 μήνα μετά προσπαθώ να μαζέψω τα κομμάτια μου και να αρχίσω ξάνα προσπάθεια μετά από κάποιο χρονικό διάστημα πάλι..όλα αυτά τα αναφέρω για να δείτε ότι υπάρχουν και χειρότερα και να σας δώσω κουράγιο.Όλα αυτά με έχουν κάνει πολύ δυνατή και δε θα το βάλω κάτω,,,,,

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΙΑ ΣΑΣ...ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΡΙΝ ΑΠΟ 15 ΜΕΡΕΣ ΠΡΟΧΩΡΗΣΑ ΣΕ ΔΙΑΚΟΠΗ ΚΥΗΣΗΣ..Η ΜΙΚΡΗ ΜΑΣ ΕΙΧΕ ΣΟΒΑΡΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗ ΚΑΡΔΟΥΛΑ ΤΗΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ..ΗΜΟΥΝ 3 ΜΙΣΥ ΜΗΝΩΝ Κ ΓΕΝΝΗΣΑ ΣΧΕΔΟΝ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ...ΘΕΛΩ ΟΜΩΣ ΝΑ ΠΩ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΤΟ FORUM ΓΙΑΤΙ ΠΡΩΤΟΜΠΗΚΑ ΕΔΩ ΠΡΙΝ ΚΑΝΕΝΑ ΜΗΝΑ Κ ΔΙΑΒΑΣΑ ΓΝΩΜΕΣ ΓΙΑ ΕΜΡΥΟΛΟΓΟΥΣ Κ ΕΜΒΤΥΟΚΑΡΔΙΟΛΟΓΟΥΣ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΗΓΑ ΣΕ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΠΟΥ ΜΕ ΠΡΟΣΕΞΑΝ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ..ΕΓΩ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΔΕ ΤΟΥΣ ΗΞΕΡΑ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΓΝΩΜΕΣ ΣΑΣ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΑΤΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ....

ΜΠΟΡΕΙ Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΑ ΑΛΛΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ Κ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ...

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΑΜΕ ΜΠΡΟΣΤΑ ΟΛΕΣ ΜΑΣ...:-(

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα κορίτσια.Θα ήθελα κάποια ανταλλαγή εμπειριών στο θέμα των καθ'έξιν αποβολών γιατί δυστυχώς βίωσα αυτή την κατάσταση.Είμαι νέα στο φόρουμ.Θα με υποχρεώνατε αν παραθέτατε την εμπειρία σας γιατί ιατρικά δεν μπορώ να βασιστώ σε τίποτα.Μετά από τρεις αποβολές όλες οι εξετάσεις μας δείχνουν φυσιολογικές και δεν βρέθηκε λύση..Υπήρξε και τις τρεις φορές παλινδρόμηση στο τέλος του πρώτου τριμήνου,γύρω στη 12η εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...