Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός και ταξίδι - απουσία μαμάς


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Αλήθεια έχουν μνήμη από τόσο μικρά για να μην με ξαναεμπιστευτεί;;;; :shock:

 

Δεν έχει να κάνει με τη λογική και του "θυμάμαι ένα γεγονός και μπορώ να το ανακαλέσω και να το περιγράψω". Έχει να κάνει με τα συναισθήματα που το πώς επηρεάζουν το ψυχισμό. Το παιδί δεν θα θυμάται το γεγονός αλλά δεν είναι αυτό που ενδιαφέρει. Να το συζητήσεις με κάποιον ειδικό για να είσαι σίγουρη για την απόφασή σας. Δεν είμαι αρμόδια και δεν εκφράζω προσωπικές απόψεις γράφοντας για το συγκεκριμένο θέμα.

 

Για να μην παραποιήσω το νόημα μεταφέρω μερικά από το βιβλίο της Λουκίας Δημητρίου-Χατζηνεοφύτου, Dr. Rer. Nat. Ψυχολόγος : Τα έξι πρώτα χρόνια της ζωής.

 

"Οι γονείς με παιδιά στη βρεφική* ηλικία πρέπει να αποφεύγουν να αποχωρίζονται από αυτά για μακρά χρονικά διαστήματα. Στην ηλικία αυτή το παιδί όχι μόνο είναι ανίκανο να αντιληφθεί το χρόνο και συνεπώς η απουσία του γονιού του φαίνεται ατέλειωτη αλλά δεν αντιλαμβάνεται ότι ο γονιός θα επιστρέψει κάποτε. Η μακρά απουσία των γονιών (πχ. σε πολυήμερα ταξίδια) δημιουργεί στο παιδί πολλή αβεβαιότητα και άγχος."

 

*Ως βρεφική ορίζεται η ηλικία μέχρι 18 μηνών.

 

Μπορεί να υπάρχουν και άλλες απόψεις από τους ειδικούς αν και στο βιβλίο η συγγραφέας κάνει σημαντική προσπάθεια να συμπεριλάβει κάθε επιστημονικά τεκμηριωμένη άποψη και παραθέτει όλη τη σχετική βιβλιογραφία.

 

Προσωπικά δεν έχω αποχωριστεί τη μικρή ακομα. Μετά απο αυτά που είπε η Αγλαϊα όμως, σκεφτηκα τις δικές μου εμπειρίες με τη μαμά μου.

Λογω δουλειας έλειπε παντα πολύ, και καποιες φορές για πάνω απο λίγες μέρες. Μπορώ να πω οτι ακόμα έχω ενα περίεργο κολημα μαζί της. Αλλα κυρίως όταν ήμουν παιδί, είχα πάντα μια ανυσηχία μήπως φύγει. :cry:

 

Ευτυχως που με το μικρουλι σου πηγαν ολα καλα felini. :D

 

eleni, καλα να περάσεις. :cool:

Link to comment
Share on other sites

Χλόη, νομίζω ότι έτσι είναι και γίνεται... Περισσότερο όμως ανησυχώ γιατί εγώ λόγω δουλειάς λείπω πολύ (και σήμερα εφημερεύω) παρά για το ταξίδι που ήταν μια φορά και έκτοτε δεν ξαναποχωριστήκαμε για παραπάνω των 24 ωρών...

Δυστυχώς δεν μπορούμε πάντα να κάνουμε αυτό που θέλουμε... :?

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Felini όλες μας κάνουμε ό,τι μπορούμε καλύτερο.

Πάντως τη μάμά μου τη λατρεύω, κι έχουμε πολύ καλή σχέση. Φρόντισε να είναι πάντα κοντά μου όταν την είχα ανάγκη.

 

Είμαι σίγουρη οτι το ίδιο κάνεις κι εσύ με την Αννούλα. :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ο προϊστάμενός μου με ψιλοπιέζει για ένα 4ήμερο ταξίδι το Σεπτέμβριο,

το οποίο θα ήθελα να αποφύγω, γιατί δεν μπορώ να πάρω το μωρό μου μαζί, και πέρα από το ότι δεν θέλω να το αφήσω ακόμη μόνο του, φοβάμαι ότι θα μου δημιουργήσει πρόβλημα με το θηλασμό... :(

 

Από την εμπειρία σας, ένα μωρό 6.5 μηνών πόσο συχνά θηλάζει?

 

Σας ευχαριστώ!

m3uIp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σίγουρα ελλατώνονται σχετικά οι θηλασμοί και σε χρόνο και σε πλήθος...Εμένα πάντως θηλάζει πολύ συχνά οπότε δεν είμσι χαρακτηριστικό παράδειγμα...(6 φορές σίγουρα και όσες ξυπνάει το βραδυ...)

 

Πάντως τότε θα έχετε αρχίσει και στερεές τροφές σιγά σιγά και ίσως να είναι πιο εύκολο για σένα....αν θες τη γνώμη μου καλύτερα να το αποφύγεις αν μπορέσεις, όχι τόσο για τον θηλασμό (με μερικές αντλήσεις δεν θα έχεις πρόβλημα στην παραγωγή σου, και πιστεύω και το μωράκι να μην το "ξεχάσει" μετά από τοσους μήνες) αλλά κυρίως αυτό που λες να σε αποχωριστεί...

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να αποφύγεις το ταξίδι, λέγοντας ότι δεν έχεις πού να αφήσεις το παιδί?? (ελπίζω να μην έχεις πει στη δουλειά σου ότι το παιδί το κρατούν γιαγιάδες..είναι μεγάλο σφάλμα).

Άλλος δεν υπάρχει να πάει? στη τελική ας πάει ο ίδιος, μπααα.....

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα ελλατώνονται σχετικά οι θηλασμοί και σε χρόνο και σε πλήθος...Εμένα πάντως θηλάζει πολύ συχνά οπότε δεν είμσι χαρακτηριστικό παράδειγμα...(6 φορές σίγουρα και όσες ξυπνάει το βραδυ...)

 

Πάντως τότε θα έχετε αρχίσει και στερεές τροφές σιγά σιγά και ίσως να είναι πιο εύκολο για σένα....αν θες τη γνώμη μου καλύτερα να το αποφύγεις αν μπορέσεις, όχι τόσο για τον θηλασμό (με μερικές αντλήσεις δεν θα έχεις πρόβλημα στην παραγωγή σου, και πιστεύω και το μωράκι να μην το "ξεχάσει" μετά από τοσους μήνες) αλλά κυρίως αυτό που λες να σε αποχωριστεί...

 

Θα έφτανε πιστεύεις μία άντληση το πρωί και μία το βράδυ?

(Γιατί κατά τη διάρκεια της ημέρας θα έχουμε όλο συναντήσεις κλπ και δεν θα μπορώ να απομακρυνθώ)

m3uIp2.png
Link to comment
Share on other sites

Το μωρό συνήθως ξυπνάει και το βράδυ;;

 

εμένα 6.5 μηνών έτρωγε 3 στερεά γεέματα την ημέρα (φρούτο, κρέμα, μεσημεριανό). Επειδη δουλεύω, ετσι κι αλλιως δεν μπορώ να ειμαι σπιτι να τον θηλάζω! Κανω μια αντληση μέσα στην ημέρα σε ώρες δουλειάς 8-5, και αν θέλει, τον ταιζω μια φορά με το που θα γυρίσω σπιτι απο το γραφειο (διοτι έχει πρηστεί το στήθος μου παρά την άντληση στο γραφειο). Επισης τον ταιζω πρωί και βράδυ + οσες φορές ξυπνήσει μεσα στη νυχτα (συνηθως 1 φορά)

 

Νομίζω οτι για την ηλικια που λες, καλο ειναι να αφήσεις 3 γευματα την ημέρα (πρωί, βράδυ + ενα επιπλέον αν χρειαστεί) και να αντλεις εκει οσο μπορεις. το ταξιδι ειναι μικρό, μην ανχώνεσαι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το μωρό συνήθως ξυπνάει και το βράδυ;;

 

εμένα 6.5 μηνών έτρωγε 3 στερεά γεέματα την ημέρα (φρούτο, κρέμα, μεσημεριανό). Επειδη δουλεύω, ετσι κι αλλιως δεν μπορώ να ειμαι σπιτι να τον θηλάζω! Κανω μια αντληση μέσα στην ημέρα σε ώρες δουλειάς 8-5, και αν θέλει, τον ταιζω μια φορά με το που θα γυρίσω σπιτι απο το γραφειο (διοτι έχει πρηστεί το στήθος μου παρά την άντληση στο γραφειο). Επισης τον ταιζω πρωί και βράδυ + οσες φορές ξυπνήσει μεσα στη νυχτα (συνηθως 1 φορά)

 

Νομίζω οτι για την ηλικια που λες, καλο ειναι να αφήσεις 3 γευματα την ημέρα (πρωί, βράδυ + ενα επιπλέον αν χρειαστεί) και να αντλεις εκει οσο μπορεις. το ταξιδι ειναι μικρό, μην ανχώνεσαι!

 

Ναι, ξυπνάει και το βράδυ, συνήθως μία φορά αλλά κάποιες φορές και 2.

Μάλλον θα καταφέρω να το αποφύγω το ταξίδι, έτσι κι αλλιώς θα πρέπει κάθε λίγο να είμαι κάπου απομονωμένη και να αντλώ, οπότε αυτό δε θα τους ενθουσιάσει :)

m3uIp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

θα αφησω για πρωτη φορα τη μικρη μου νυχτα στη μαμα μου!!!ποση ποσοτητα γαλακτος περιπου πρεπει να μαζψω???

θα την αφησω παρασκευη απογευμα και θα τη παρω σαββατο απογευματακι

επειδη δε ξερω πραγματικα ποσο πινει γιατι κανει συχνους θηλασμους κυριως κατα τη διαρκεια της νυχτας τι με συμβουλευεται???

την ημερα τρωει φαγακι,φρουτοκρεμα και γιαουρτακι

1kOup2.pngTxJmp3.png
Link to comment
Share on other sites

ενας μέσος όρος γευματος (ειδικά τη νύχτα, που ουσιαστικά περισσότερο τη μαμά θέλουν παρά φαγητό) είναι 150 μλ

 

Εμενα τρωει 180, αλλα τρώνε και πολύ παραπάνω...

 

αν καταφέρεςει πχ να μαζέψεις 300-400 μλ πιστεύω είσαι με το παραπάνω καλυμμένη...

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

είναι πολλά τα ml που σου λέω αν σκεφτείς ότι οι αναγκες ενος βρεφους που πίνει αποκλειστικά γαλα είανι γύρω στο λίτρο...!!!

 

Αφού τρώει κιόλας, και ένα γεύμα πιστεύω θα την καλύψει... (γυρω στα 150 μλ)

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια συγχωρέστε με που θα απασχολήσω το τοπιψ με μια παρεμφερή ερώτηση...αλλά προσπαθώ να βρω μια απάντηση και δεν μπορώ....καθότι όση ωρα διαβάζω έχω αγκαλιά και το μικρό μου που είναι 6 1/2 μηνών...χαμός....

Την άλλη Παρασκευή΄πρέπει να πάμε σ ένα γάμο και θα ρέπει να λείψουμε από τις 19.00 περίπου εως τις 01.30 περίπου. Το μωρό μου θηλάζει σεδόν αποκλειστικά καθώς τώρα έχουμε ξεκινήσει λίγο-λίγο κρέμα...το μωρό λοιπόν θηλάζει γύρω στις 21.00 και μετά κατά τις 00.00-30...γάλα από την κατάψυξη δεν του αρέσει να πίνει τελευταία (δυστυχώς) και τί να κάνω..να του δώσει η μητέρα μου μήπως κρέμα στις 21.00 και κοιμηθεί περισσότερο ή να δοκιμάσει ξένο γάλα?

Γνωρίζω ότι δεν είναι τόσο σπουδαίο το ερώτημα, αλλά με έχει αγχώσει πολύ το συγκεκριμένο θλεμα...έστω και για τις λίγες ώρεσ.

Θα ήθελα την συμβουλή σας και σας ευχαρισλω πολύ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Αντλείς 2 γεύματα την προηγούμενη και την ίδια μέρα και τα αφήνεις στο ψυγείο (όχι κατάψυξη, -μπορούν να μείνουν 48 ώρες).

Η μαμά σου ξεκινάει στις 21.00 να του δώσει γάλα. Αν το πιεί έχει καλώς. Αν όχι δοκιμάζει κρέμα.

Το πιθανότερο είναι ότι με κάτι από τα δύο θα βολευτεί η κατάσταση.

Αν όχι σημαίνει ότι το μωρό έχει αποφασίσει να σε περιμένει :? Οπότε η μαμά σου σε ειδοποιεί και πράττεις αναλόγως :wink:

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να δώσεις ξένο, αφού απ'ότι κατάλαβα αντλείς και είσαι εξοπλισμένη. Ούτε μπορείς να είσαι σίγουρη ότι θα το πιεί το μωρό σου.

Να περάσεις καλά!!

και μην ξεχάσεις να βάλεις επιθέματα γιατί με τόσες ώρες χωρίς θηλασμό....θα έχεις διαρροές

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

πριν φύγεις να κάνεις μια καλή άντληση για να αντέξεις περισσότερες ώρες χωρίς διαρροές

 

το γάλα διατηρείται και περισσότερο από 48 ώρες στο ψυγείο οπότε δεν έχεις λόγο να του δώσεις κατεψυγμένο, άντλησε και την προηγούμενη και την ίδια μέρα το πρωί.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου!

 

Σας ευχαριστώ θερμά για τις άμεσες απαντήσεις σας...έχω όμως ένα ενδοιασμό...τώρα δεν έχω τόοοσο πολύ γάλα για να κάνω επιπλέον αντλήσεις είτε από την προηγούμενη είτε κι εκείνη την ημέρα...δηλαδή, εαν ταϊσω το μικρό μου στις 17.00 μέχρι τις 19.00 που θα φύγουμε, δεν ξέρω εαν θα βγάλω τόσο γάλα για να χορτάσει....πάντως θα προσπαθήσω και ο Θεός βοηθός. Παρεπιτπόντως μπορώ να κάνω κάτι γιάυτό?

όσον αφορά για τα επιθέματα αν και φοράω πάντα, σας ευχαριστώ που μου το τονίσατε.

 

Να στε καλά και εσείς και όλοι ...γιατί πάντα μ ενθαρρύνετε και βοηθάτε ....

Link to comment
Share on other sites

..τώρα δεν έχω τόοοσο πολύ γάλα για να κάνω επιπλέον αντλήσεις

 

ποτέ δεν είχες κάπου γάλα για να λιγοστέψει τώρα! Το γάλα παράγεται συνεχώς. Ίσως τώρα το θήλαστρο να μην είναι τόσο αποτελεσματικό όσο τον πρώτο καιρό αλλά αυτό είναι πρόβλημα του θήλαστρου. Με ένα λιγότερο αποτελεσματικό θήλαστρο θα χρειαστεί να κάνεις περισσότερες αντλήσεις.

 

 

είτε από την προηγούμενη είτε κι εκείνη την ημέρα...δηλαδή, εαν ταϊσω το μικρό μου στις 17.00 μέχρι τις 19.00 που θα φύγουμε, δεν ξέρω εαν θα βγάλω τόσο γάλα για να χορτάσει....

 

να ξεκινήσεις τις αντλήσεις από το πρωί της Τετάρτης, κάνε 3 αντλήσεις την Τετάρτη, μία ώρα μετά το θηλασμό

αν το μωρό σου τρώει στερεές τροφές και δεν θηλάζει εκείνη την ώρα, άντλησε και εκείνη την ώρα

 

εφάρμοσε το ίδιο πρόγραμμα και την Πέμπτη και την Παρασκευή

 

σίγουρα θα συγκεντρώσεις όσο γάλα χρειάζεσαι

 

την τελευταία άντληση θα την κάνεις απλά για να φύγεις με όσο πιο άδειο στήθος γίνεται.

 

Το στήθος δεν μαζεύει γάλα σαν ουροδόχος κύστη, είναι αδένας και παράγει γάλα. Αν το μωρό σου χρειάζεται 1-2 επιπλέον γεύματα, πάντα μπορεί να τα κάνει!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Αγλαϊα μου

 

Έχεις απόλυτο δίκιο και αυτό θα κάνω! Να ξερες πως με καθησύχασες:-)!

Κάτι ακόμα, έχθές πήγα σ΄ ένα μαιευτήριο να δω μια φίλη που γέννησε κι η μαία της έλεγε να τρώει όλο σούπες για να κατεβάσει γάλα και να μην φάει πορτοκάλι, λεμόνι,ψάρι γιατί επηρεάζει το γάλα...εγώ της είπα ότι χρειάζεται μόνο να προσέξει να μην φάει γαλακτοκομικά προϊόντα από με αγελαδινό γάλα.....αλλά έγινα κακιά και δεν εισακούστηκα! Ισχύει μήπως τίποτα τέτοιο? Άσε που που είχε να της φέρουν το παιδί 5-6 ώρες και το στήθος ήταν έτοιμο να εκραγεί...και της είπα για θήλαστρο....κι απάντηση ήταν : η μαία είπε μαλάξεις, δεν χρειάζεται θήλαστρο......Και μετά από αυτό κάθησα αποσβολωμένη κι απογοητευμένη και δεν ξαναμίλησα:-(!

 

Σ ευχαριστώ για όλα μέσα από την καρδιά μου:-)

Link to comment
Share on other sites

η μαία της έλεγε να τρώει όλο σούπες για να κατεβάσει γάλα και να μην φάει πορτοκάλι, λεμόνι,ψάρι γιατί επηρεάζει το γάλα...εγώ της είπα ότι χρειάζεται μόνο να προσέξει να μην φάει γαλακτοκομικά προϊόντα από με αγελαδινό γάλα.....αλλά έγινα κακιά και δεν εισακούστηκα! Ισχύει μήπως τίποτα τέτοιο?

 

Φυσικά δεν ισχύει!

 

χωρίς πορτοκάλια και λεμόνια το σώμα παίρνει λιγότερη βιταμίνη C και κινδυνεύει περισσότερο να πάθει μαστίτιδα

 

φαντάζεσαι αυτή η μαία να συμβούλευε Εσκιμώες που δεν έχουν να φάνε παρά μόνο ψάρι και φώκιες; μπορεί να πέθαιναν από την πείνα...

 

ή να συμβούλευε κάποια Γιαπωνέζα; Οι Ιάπωνες τρώνε κατά μέσο όρο 75 κιλά ψάρια το χρόνο...

 

η μαία είπε μαλάξεις, δεν χρειάζεται θήλαστρο......

 

συνήθως οι μαίες κάνουν εκπληκτικές μαλάξεις με φρικτό πόνο ακόμη και μελανιές (δυστυχώς έχω δει αρκετές μητέρες πραγματικά ταλαιπωρημένες, σαν να πέρασαν από βασανιστήρια)... ελπίζω να μη χρειάστηκε μαλάξεις η φίλη σου ή άν χρειάστηκε να ήταν εντάξει... :?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς Αγλαϊα μου, υπάρχει παντελής έλλειψη ενημέρωσης ή ηθελημένη άγνοια...τι να πω! να φανταστείς ότι κι η δικιά μου μαία, που είναι και πολύ καλή μου φίλη και ήξερε την γνώμη μου για το θηλασμό, μου έλεγε δεν πειράζει δώστου και λίγο συμπλήρωμα...καλό θα του κάνει....ειδικά με το πρόσχημα του ίκτερου που είχε λίγο ο γιος μου, γύρω στα εννέα εαν θυμάμαι καλά!!!!

 

Σ ευχαριστώ πολύ για όλα¨-)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...