Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ναυτια, τι κανουμε;


Recommended Posts

Πρώτη εγκυμοσύνη.. 7η εβδομάδα.

Μέχρι προχθές ήμουν μια χαρά. Μετά ναυτίες και σήμερα πάνω από 5 φορές εμετό. Δεν μπορώ να δουλέψω και είναι αδύνατο να λείψω ως το Μάιο. Τι να κάνω..? :(

 

Και γω ετσι ειμαι απο το πρωι που ξυπναω μεχρι το βραδυ που θα κοιμηθω.....χωρις εμετο ομως.απο την αρχη μεχρι και τωρα που ειμαι στην 11η εβδομάδα. Το μονο που με κανει να νιωθω καπως καλυτερα ειναι να ειμαι ξαπλωμενη.Βεβαια αν δουλευεις δυσκολο....εγω σταματησα. Κουραγιο ο γιατρος μου μου ειπε οτι στην 13η εβδομαδα συνηθως κοβονται μαχαιρι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 102
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Koριτσια καλησπέρα...γράφω πρώτη φορά. Σαυτο το κομμάτι του φόρουμ...

Την πεμτη κλείνω την 10 βδομάδα..υποφέρω από εμετούς κ ναυτίες από την στιγμή σχεδόν που το έμαθα γύρω πέντε εβδομάδων....

Έχω ήδη νοσηλευτεί μια βδομάδα στο νοσοκομείο με υπερεμεση έχοντας φτάσει τους δέκα εμετός την ημέρα....πλέον ζω με τρεις εμετούς την ημέρα κ ναυτίες φουλ.....μου είναι πολύ δύσκολο με δυσκολία συντηρω τα κιλά μου....ΑΣΕ που εκτός του φελιδιν δεν μαφηνουν να πάρω ασβέστιο κ σίδηρο.....σήμερα εβγαλα κ αιμορροΐδες....

url]<a href=http://lbdf.lilypie.com/BB4np2.png' alt='BB4np2.png'>
Link to comment
Share on other sites

Εγω παθουσα ασβεστιο ειναι νωρις να ξεκινησεις εγγ απο τη 12 η εβδ ξεκινησα. Εγω εχασα το πρωτο τριμηνο μισο με ενα κιλο απο 51 εφθασα 50. Κ με τριδυμα. Και καποιες μερε δεν ετρωγα τοποτα σπολυτως απο τη ναυτια. Δεν μπορουσα να κοιμηθω το βραδυ. Ξαπλωνα σε ημικαθιστη θεση με τη σακουλα διπλα για σιγουρια στο καθιστικο κ με επαιρνε ο υπνος για δυο ωρες ξημερωματα...εμετοι πρωι μεσημερι βραδυ. Καλα μετα τις επτα το απογ δεν ετρωγα τιποτα σιγουρα θα το εβγαζα. Καλυτερες ωρε για να φαω κατι ηταν το μεσημερι. Υπομονη. Τη 13 14 εβδ ως δια μαγειας εξαφανιζονται οι εμετοι κ ανοιγει η ορεξη.

 

 

Koριτσια καλησπέρα...γράφω πρώτη φορά. Σαυτο το κομμάτι του φόρουμ...

Την πεμτη κλείνω την 10 βδομάδα..υποφέρω από εμετούς κ ναυτίες από την στιγμή σχεδόν που το έμαθα γύρω πέντε εβδομάδων....

Έχω ήδη νοσηλευτεί μια βδομάδα στο νοσοκομείο με υπερεμεση έχοντας φτάσει τους δέκα εμετός την ημέρα....πλέον ζω με τρεις εμετούς την ημέρα κ ναυτίες φουλ.....μου είναι πολύ δύσκολο με δυσκολία συντηρω τα κιλά μου....ΑΣΕ που εκτός του φελιδιν δεν μαφηνουν να πάρω ασβέστιο κ σίδηρο.....σήμερα εβγαλα κ αιμορροΐδες....

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ είμαι στην 8η εβδομάδα κι εδώ και 10 μέρες είμαι όλη μέρα στην αναγούλα, όλη όμως και προσπαθώ να τρώω σε πολύ συχνά διαστήματα μικρά γεύματα, ηρεμώ λίγο και μετά ξαναέρχεται. Βοηθούν πολύ τα κάθε τύπου κρακεράκια, οι φρυγανιές, οι μπανάνες και το φρέσκο γάλα. Η κόκα κόλα επίσης με κάνει και αισθάνομαι ΑΜΕΣΑ καλύτερα αλλά την αποφεύγω γιατί είναι πολύ βλαβερή και πίνω σπάνια μια μεγάλη γουλιά green cola (αυτές με τη στεβια) όταν ανοίγει να πιει ο άντρας μου.

 

Τουλάχιστον καταφέρνω μέχρι τώρα να μην κάνω εμετό και δεν πολυπαραπονιέμαι γιατί είχα κι εγώ στο φιλικό μου κύκλο περιπτώσεις όπως αυτές που αναφέρετε παραπάνω με 5 και 10 εμετούς/ημέρα και εισαγωγές στο νοσοκομείο. Κορίτσια είστε ηρωίδες!! Εύχομαι υπομονή και να περάσουν γρήγορα!!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα κ να έχετε μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη. Πολλά κ συχνά γεύματα, όχι όξινα κ το τελευταίο γεύμα όχι μετά τις 8-9μμ. Να πίνετε νερό για να παραμένετε ενυδατωμένες. Πέρασα ακριβώς τα ίδια αλλά καθόλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Βέβαια από τον 7ο μήνα κ μετά μειώθηκαν κ σε αριθμό αλλά κ σε ένταση. Κάπου διάβασα για τα συμπληρώματα πχ. Φυλλικό οξύ, σίδηρο, ασβέστιο κλπ. Να έχετε υπόψιν σας οτι στην περίπτωση μας, όλα αυτά πολλές φορές έχουν την τάση να επιδεινώνουν την κατάσταση. Εγω, πάντα σε συνεννόηση με το γιατρό μου τα σταμάτησα σχεδόν αμέσως γιατί πολύ απλά το στομάχι μου δεν τα άντεχε οπότε όλα τα παραπάνω τα έπαιρνα αποκλειστικά κ μόνον μέσω της διατροφής μου πχ. Κόκκινο κρέας, μπανάνες κλπ. Το μόνο που κράτησα ήταν το ασβέστιο το οποίο βέβαια το λαμβάνουμε τους τελευταίους μήνες της κύησης κ αυτό στην περίπτωση που δεν καταναλώνουμε 3 μερίδες ασβεστίου απο τη διατροφή μας πχ. Γάλα, γιαούρτι, τυρί...

jTRQp2.png KPxIp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω παθουσα ασβεστιο ειναι νωρις να ξεκινησεις εγγ απο τη 12 η εβδ ξεκινησα. Εγω εχασα το πρωτο τριμηνο μισο με ενα κιλο απο 51 εφθασα 50. Κ με τριδυμα. Και καποιες μερε δεν ετρωγα τοποτα σπολυτως απο τη ναυτια. Δεν μπορουσα να κοιμηθω το βραδυ. Ξαπλωνα σε ημικαθιστη θεση με τη σακουλα διπλα για σιγουρια στο καθιστικο κ με επαιρνε ο υπνος για δυο ωρες ξημερωματα...εμετοι πρωι μεσημερι βραδυ. Καλα μετα τις επτα το απογ δεν ετρωγα τιποτα σιγουρα θα το εβγαζα. Καλυτερες ωρε για να φαω κατι ηταν το μεσημερι. Υπομονη. Τη 13 14 εβδ ως δια μαγειας εξαφανιζονται οι εμετοι κ ανοιγει η ορεξη.

 

Μια από τα ίδια καθιστική θέση...κουβαδάκι στο πάτωμα κ ώπως με πάρει ο ύπνος....

 

Ελπίζω όταν κλείσω τον τρίτο να ισιωσω λίγο γιατί πεινάω τρέλλα ...θέλω να φαω...

url]<a href=http://lbdf.lilypie.com/BB4np2.png' alt='BB4np2.png'>
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, μια απο τα ιδια εχω αρκετη ορεξη αλλα δεν μπορω να φαω οτι νοσταλγω με εχουν σωσει οι φρυγανιεεεες!!!!

μικρο μου καραμελακι σε περιμενουμε ! ! ! !

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα κορίτσια!

Καινούργια στο φόρουμ. Πρώτη εγκυμοσύνη, 10η εβδομάδα.

Εγώ το πρωί ξυπνάω μια χαρά, πάω στη δουλειά μου και από το απόγευμα και μετά ξεκινάει ναυτία. Πολύ έντονες αναγουλες. Νιώθω ότι δεν χονευω τίποτα. Το βράδυ μετά τις 10 ξεκινάω εμετούς. Κάνω 1-2, εξαντλούμαι και μετά κοιμάμαι. Το βράδυ ξυπνάω δύο τρεις φορές από αναγουλα αλλά δεν κάνω εμετό. Έχω κουραστεί να είμαι χάλια όλη μέρα. Έχω από την 6η εβδομάδα έτσι. Έχω χάσει 4 κιλά. Ο γιατρός κλασικά μου λέει υπομονή και είναι φυσιολογικό και θα περάσει... Η μάνα μου δεν είχε τίποτα στις εγκυμοσύνες της. Κανένα σύμπτωμα. Και τώρα της τα λέω και με ακούει σαν εξωγήινη.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ο γιατρος μου ειχε δικιο.αυριο μπαινω στον 4 μηνα και οι αναγουλες εχουν μιωθει στο 90% ειμαι πολυ χαρουμενη !!! Ευχομαι το ιδιο να συμβει σε ολα τα κοριτσια που υποφερουν.α και να ξερετε βοηθαει πολυ η μπανανα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Καλησπέρα και από εμένα κορίτσια!

Καινούργια στο φόρουμ. Πρώτη εγκυμοσύνη, 10η εβδομάδα.

Εγώ το πρωί ξυπνάω μια χαρά, πάω στη δουλειά μου και από το απόγευμα και μετά ξεκινάει ναυτία. Πολύ έντονες αναγουλες. Νιώθω ότι δεν χονευω τίποτα. Το βράδυ μετά τις 10 ξεκινάω εμετούς. Κάνω 1-2, εξαντλούμαι και μετά κοιμάμαι. Το βράδυ ξυπνάω δύο τρεις φορές από αναγουλα αλλά δεν κάνω εμετό. Έχω κουραστεί να είμαι χάλια όλη μέρα. Έχω από την 6η εβδομάδα έτσι. Έχω χάσει 4 κιλά. Ο γιατρός κλασικά μου λέει υπομονή και είναι φυσιολογικό και θα περάσει... Η μάνα μου δεν είχε τίποτα στις εγκυμοσύνες της. Κανένα σύμπτωμα. Και τώρα της τα λέω και με ακούει σαν εξωγήινη.

 

Ακριβώς τα ίδια κι εγώ.. Όλη μέρα αναγούλες, το βράδυ 1-2 εμετούς, μετά εξάντληση και ύπνος. Κι εγώ 5 κιλά έχασα.. Ελπίζω να βελτιωθούν λίγο τα συμπτώματα γιατί δεν μπορώ να απολαύσω αυτό που μου συμβαίνει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 8 months later...

Κορίτσια sos!! Είμαι στην 7 η εβδομάδα και εχω ναυτις και εμετο..! Δεν ξέρω τι να κάνω.. Ο γιατρός μου είπε να πάρω κάτι υποθετα για τον εμετο.. Τα vertirosan. Μήπως τα γνωριζετε?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια sos!! Είμαι στην 7 η εβδομάδα και εχω ναυτις και εμετο..! Δεν ξέρω τι να κάνω.. Ο γιατρός μου είπε να πάρω κάτι υποθετα για τον εμετο.. Τα vertirosan. Μήπως τα γνωριζετε?

 

Καλησπερα!!!!και εγω ειμαι στην 11η εβδομαδα και ναυτιες δεν περασαν ακομα δυστυχως.ο γιατρος μ μου ειπε πως αν κανω παρα πολλους ενετους μεσα στην ηνερα τοτε θα καταφυγουμε σε χαπια αλλα δεν χρειαστηκε,εηω εκανα 2 την ημερα.ειχα ομως παρα ολλες ναυτιες!!!ετρωγα συνεχεια φρυγανιες κ κσποιες μερες μονο αυτες μπορουσα να φαω.με βοηθησε παρα πολυ το πολυ παγωμενο νερο!!!με βοηθουσε στ ναυτια ενω τ χλιαρο μου την αυξανε.τα χαπια που λες δεν τα γνωριζω αλλα για να στα εδωσε ο γιατρος σ κστι θα ξερει

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!!!!και εγω ειμαι στην 11η εβδομαδα και ναυτιες δεν περασαν ακομα δυστυχως.ο γιατρος μ μου ειπε πως αν κανω παρα πολλους ενετους μεσα στην ηνερα τοτε θα καταφυγουμε σε χαπια αλλα δεν χρειαστηκε,εηω εκανα 2 την ημερα.ειχα ομως παρα ολλες ναυτιες!!!ετρωγα συνεχεια φρυγανιες κ κσποιες μερες μονο αυτες μπορουσα να φαω.με βοηθησε παρα πολυ το πολυ παγωμενο νερο!!!με βοηθουσε στ ναυτια ενω τ χλιαρο μου την αυξανε.τα χαπια που λες δεν τα γνωριζω αλλα για να στα εδωσε ο γιατρος σ κστι θα ξερει

 

Καλημέρα! Δυστυχώς τίποτα δεν μου έκαναν! Μου προκάλεσαν και διαρροια.. Τώρα το είπα στον γιατρό και περιμένω απάντηση του.. Και εγώ μέχρι το μεσημέρι τρωω η κουλουρι η φρυγανιες με μελι.. Χαμομηλι και δυστυχώς δεν μπορώ το νερό έτσι που είμαι.. Θα προσπαθήσω το παγωμένο έστω κάποια ποτήρια από το τίποτα.. Εγω κανω εμετο το πρωί και ολη μέρα ανακατευομαι.. Αυτη η ανακατωσουρα είναι που δεν παλεύεται!!

Link to comment
Share on other sites

Aκολουθείς τις οδηγίες του γιατρού και κάνεις υπομονή. Το πόσο, είναι άγνωστο, μπορεί ένα τρίμηνο, μπορεί μέχρι το τέλος.

Αν δεν μπορείς να πιεις ούτε νερο, και κάνεις εμετους συνέχεια, τηλέφωνο στο γιατρό μηπως χρειαστείς νοσηλεία, συμβαίνουν και αυτα.

Αν νιώθεις χάλια, δεν νιώθεις ότι μπορείς να σηκωθείς από το κρεβάτι, αλλά καταφέρνεις στοιχειωδώς να φας/πιεις, αν εργάζεσαι αυτός ειναι λόγος για άδεια οπότε μιλησε με το γιατρό σου.

Κατα τα άλλα υπομονή, παίρνεις μονο ότι φάρμακα σου έδωσε ο γιατρός, πίνεις υγρά συχνά με μικρές γουλιές και μικρες μπουκιες φαγητο. Το τι σου ταιριάζει, θα πρέπει να πειραματιστείς. Εγώ π.χ. άντεχα πολύ καλύτερα τις πικρές γεύσεις.

Link to comment
Share on other sites

Να ακολουθείς τις οδηγίες του γιατρού σου και για οποιαδήποτε αλλαγή να τον ενημερώσεις.

Ίσως σε βοηθήσουν τα κράκεράκια και οι φρυγανιές (εμένα με βοηθούσαν).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Υπομονή πρέπει να κάνουμε! Ευτυχώς μπορώ και τρωω μικρά γεύματα και αρχιζω λίγο λίγο το νερό.. Δεν κανω τόσους εμετους για νοσηλεια αλλά εναν συνήθως το πρωί απλά επειδή δουλευω ολη μέρα είναι δύσκολα όταν έχεις και ανακατωσουρα! Δεν το έχω πει ακόμα και στην δουλειά γιατί θέλω να κλείσω τον δεύτερο μηνα. Αλλά αν χρειαστεί να κάτσω θα το πω..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα κορίτσια.Χρειάζομαι τα φώτα σας!Ολοκληρώνω την 9η εβδομάδα κυησης με διδυμα.Η εγκυμοσυνη ξεκινησε με κλασικη ναυτια και αναγούλα,σταδιακα προστεθηκε ο πρωινος εμετος ο οποιος δεν με ταλαιπωρησε ιδιαιτερα γιατι εμφανιζοταν καθε 3 ημερες. Ομως Αυτη την τελευταια εβδομαδα εχω χασει τα μυαλα μου!Ξεκινουν απο πρωι-μεσα στον υπνο μου πριν καν ξυπνησω και ωσπου να παει 11 π.μ εχω κανει ηδη 4-5.Καποιοι απο αυτους ειναι τα λεγομενα σαλια.Μετα ηρεμω και το απογευμα προς το βραδυ σιγουρα θα προστεθει αλλος ενας. Δεν εχω χασει την ορεξη μου, ομως ανησυχω πολυ. Θα ηθελα να μου πειτε αν ο οργανισμος προλαβαινει να αποθηκευσει τα απαραιτητα στοιχεια για τα εμβρυα ή χανονται ολα με το που βγουν απο το στομάχι;

 

mlBhp2.png
Link to comment
Share on other sites

Θυμαμαι οτι αυτην την περιοδο με βοηθουσε πολυ να κανω μικρα και τακτικα γευματα. Οσο το στομαχι μου εμενε αδειο τοσο χειροτερα ημουν. Το πρωι, πριν σηκωθω απο το κρεββατι ακομα ειχα μια φρυγανια στο κομοδινο μου απο το βραδυ και μισο φλυτζανι χαμομηλι που ηταν και το πρωινο μου τις περισσοτερες φορες αν ημουν πολυ χαλια. Γενικα, οτι ετρωγα το ετρωγα πολυ αργα και λιγο λιγο. Προτιμουσα για μια περιοδο τις πιο απλες γευσεις και επινα αρκετο χαμομηλι που εχει την ιδιοτητα να καλμαρει το στομαχι. Κανε υπομονη, αν ανησυχεις για τα θρεπτικα συστατικα και αν επαρκουν θα σου προτεινα να το συζητησεις με τον γιατρο σου. Αν εκεινος κρινει οτι πρεπει να παρεις καποιο συμπληρωμα βιταμινων θα σου δωσει συνταγη. Απο μονη σου καλο ειναι να μην παιρνεις τιποτα καθως στην εγκυμοσυνη ειναι αλλες οι αναγκες του οργανισμου και χρειαζεται προσοχη σε οτι παιρνει η εγκυος. Με το καλο σου ευχομαι!!

Link to comment
Share on other sites

Θυμαμαι οτι αυτην την περιοδο με βοηθουσε πολυ να κανω μικρα και τακτικα γευματα. Οσο το στομαχι μου εμενε αδειο τοσο χειροτερα ημουν. Το πρωι, πριν σηκωθω απο το κρεββατι ακομα ειχα μια φρυγανια στο κομοδινο μου απο το βραδυ και μισο φλυτζανι χαμομηλι που ηταν και το πρωινο μου τις περισσοτερες φορες αν ημουν πολυ χαλια. Γενικα, οτι ετρωγα το ετρωγα πολυ αργα και λιγο λιγο. Προτιμουσα για μια περιοδο τις πιο απλες γευσεις και επινα αρκετο χαμομηλι που εχει την ιδιοτητα να καλμαρει το στομαχι. Κανε υπομονη, αν ανησυχεις για τα θρεπτικα συστατικα και αν επαρκουν θα σου προτεινα να το συζητησεις με τον γιατρο σου. Αν εκεινος κρινει οτι πρεπει να παρεις καποιο συμπληρωμα βιταμινων θα σου δωσει συνταγη. Απο μονη σου καλο ειναι να μην παιρνεις τιποτα καθως στην εγκυμοσυνη ειναι αλλες οι αναγκες του οργανισμου και χρειαζεται προσοχη σε οτι παιρνει η εγκυος. Με το καλο σου ευχομαι!!

 

Σε ευχαριστω πάρα πολύ για τις συμβουλές σου και για το χρόνο σου!Αυτό με τις φρυγανιές που αναφερεις το κάνω ήδη και όντως εχει αποτελεσμα ! Παιρνω και βιταμινουλες που μου εχει συνταγογραφήσει ο γιατρός μου.Ωστόσο επειδη δεν έχω ξαναπεράσει φάση εμετών ειναι τόσο πρωτόγνωρο και τρομάζω λιγάκι. :)

 

mlBhp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πάρα πολύ για τις συμβουλές σου και για το χρόνο σου!Αυτό με τις φρυγανιές που αναφερεις το κάνω ήδη και όντως εχει αποτελεσμα ! Παιρνω και βιταμινουλες που μου εχει συνταγογραφήσει ο γιατρός μου.Ωστόσο επειδη δεν έχω ξαναπεράσει φάση εμετών ειναι τόσο πρωτόγνωρο και τρομάζω λιγάκι. :)

 

Δοκιμασε τζιντζερ αλλα οχι χαμομηλι.απαγορευεται στην εγκυμοσυνη.ψαξτο λιγο.

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχεις τα εμβρυα αναπτυσσονται μια χαρα.εγω ειχα το πρωτο τριμηνο εμετους απο το πρωι νηστικη δεν εβγαζα τιποτα. Ο,τι ετρωγα ηταν απο 11 εως 7 μετα εαν ετρωγα θα το εκανα εμετο. Κ δεν ειχα καθολου ορεξη ετρωγα χωρις να μου προξενει καμια ευχαρ το φαγητο. Επισης κατα φασεις για 1 η 2 η 3 ημ ειχα τοση ναυτια που δεν ετρωγα τιποτα ισως ελαχ ρυζι λαπα. Ομως μια χαρα μεγαλωναν τα εμβρυακια. Στο τελος του πρωτου τριμηνου ημουν ενα κιλο λιγοτερο.

Τον τεταρτο μηνα ως δια μαγειας οι ναυτιες εμετοι σταμ κ η ορεξη επανηλθε . Υπομονη λοιπον. Εμενα δεν με βοηθησε κατι ιδ. Μονο το πρωι προσπ να φαω κατι φρυγανια αλλα συνηθως το εβγαζα. Τζιντζερ ειχα αγορασει αλλα δεν το χρησιμοποιησα. Δεν θυμαμαι μηπως δεν επιτρεποταν.

Οι εμετοι σχετιζονται με την υψηλη χοριακη οποτε η κυηση βαινει καλως!!!!

 

 

 

QUOTE=Anastasia21;2924766]Καλησπέρα κορίτσια.Χρειάζομαι τα φώτα σας!Ολοκληρώνω την 9η εβδομάδα κυησης με διδυμα.Η εγκυμοσυνη ξεκινησε με κλασικη ναυτια και αναγούλα,σταδιακα προστεθηκε ο πρωινος εμετος ο οποιος δεν με ταλαιπωρησε ιδιαιτερα γιατι εμφανιζοταν καθε 3 ημερες. Ομως Αυτη την τελευταια εβδομαδα εχω χασει τα μυαλα μου!Ξεκινουν απο πρωι-μεσα στον υπνο μου πριν καν ξυπνησω και ωσπου να παει 11 π.μ εχω κανει ηδη 4-5.Καποιοι απο αυτους ειναι τα λεγομενα σαλια.Μετα ηρεμω και το απογευμα προς το βραδυ σιγουρα θα προστεθει αλλος ενας. Δεν εχω χασει την ορεξη μου, ομως ανησυχω πολυ. Θα ηθελα να μου πειτε αν ο οργανισμος προλαβαινει να αποθηκευσει τα απαραιτητα στοιχεια για τα εμβρυα ή χανονται ολα με το που βγουν απο το στομάχι;

Link to comment
Share on other sites

μαγιοπουλας απο ποτε απαγορευεται το χαμομηλι στην εγκυμοσυνη; Αληθεια, δεν το εχω ξανακουσει... Εμενα ο γιατρος μου το ειχε συστησει παντως. Μηπως η υπερβολικη καταναλωση πειραζει; Εγω αντε να επινα ενα φλιτζανι την ημερα το πολυ, συνηθως επινα μισο το πρωι. Για πες...

Link to comment
Share on other sites

μαγιοπουλας απο ποτε απαγορευεται το χαμομηλι στην εγκυμοσυνη; Αληθεια, δεν το εχω ξανακουσει... Εμενα ο γιατρος μου το ειχε συστησει παντως. Μηπως η υπερβολικη καταναλωση πειραζει; Εγω αντε να επινα ενα φλιτζανι την ημερα το πολυ, συνηθως επινα μισο το πρωι. Για πες...

 

εχω βρει στο ιντερνετ καποια βοτανα τα οποια απαγορευονται.μεταξυ αυτων ειναι κ το γερμανικο χαμομηλι.δεν ξερω ομως ποιο ειδος αφορα.αν δηλαδη ειναι αυτο που συνηθως πινουμε.πολλα συνηθη βοτανα απαγορευονται αλλα δεν ξερω απο ποια ποσοτητα κ πανω.μεταξυ αυτων ειναι κ ο ανιθος η ο μαιντανος κ η ριγανη.δεν ξερω σε ποιες ποςοτητες.δεν νομιζω κ γω οτι ενα φλυτζανι μπορει να βλαψει αλλα καλο ειναι να ειμαστε προσεχτικες.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ενημερώσει φαντάζομαι τον γιατρό σου για όλο αυτό ε??

Δεν έχω εμπειρία από τους εμετούς όμως θυμάμαι πως εγώ στην εγκυμοσύνη μέχρι την 16 εβδομάδα δεν μπορούσα να φάω γιατί είχα ναυτίες σε τέτοιο βαθμό που δεν μπορούσα ούτε από το κρεβάτι να σηκωθώ, και αυτό ήταν συνεχόμενο όλο το 24ωρο κάθε μέρα, ο γιατρός μου έλεγε πως το έμβρυο έτσι και αλλιώς ότι είναι να πάρει το παίρνει από την μητέρα είτε τρώει είτε όχι, στην περίπτωση όμως του εμετού δεν ξέρω τι γίνεται.

Εμένα επίσης με βοηθούσαν οι φρυγανίες, τα κρακεράκια και το ρύζι.. ήταν τα μόνα που άντεχε το στομάχι μου έστω και σε μικρή ποτότητα.

Ο γιατρός σου τι σου είπε?

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ενημερώσει φαντάζομαι τον γιατρό σου για όλο αυτό ε??

Δεν έχω εμπειρία από τους εμετούς όμως θυμάμαι πως εγώ στην εγκυμοσύνη μέχρι την 16 εβδομάδα δεν μπορούσα να φάω γιατί είχα ναυτίες σε τέτοιο βαθμό που δεν μπορούσα ούτε από το κρεβάτι να σηκωθώ, και αυτό ήταν συνεχόμενο όλο το 24ωρο κάθε μέρα, ο γιατρός μου έλεγε πως το έμβρυο έτσι και αλλιώς ότι είναι να πάρει το παίρνει από την μητέρα είτε τρώει είτε όχι, στην περίπτωση όμως του εμετού δεν ξέρω τι γίνεται.

Εμένα επίσης με βοηθούσαν οι φρυγανίες, τα κρακεράκια και το ρύζι.. ήταν τα μόνα που άντεχε το στομάχι μου έστω και σε μικρή ποτότητα.

Ο γιατρός σου τι σου είπε?

 

Ναι, φυσικα και τον εχω ενημερωσει και δεν ανησυχει εφοσον η ορεξη μου δεν εχει επηρεαστει και τρώω κανονικότατα, επισης πινω και πάρα μα πάρα πολύ νερό λόγω καούρας που αισθάνομαι και είναι καλό αυτό καθως μου ειπε. Τιθεται θέμα ανησυχίας μονο αν μου κοπει η ορεξη,το στομαχι μου δεν δεχεται κανενα ειδος τροφης ακομα και νερο. Ευχομαι να μη φτασω σε τετοιο σημειο.

 

mlBhp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...