Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

IVF με δωρεά ωαρίων : γνώμες και εντυπώσεις


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημερα και χρονια πολλα.

 

Τζινα αυτο που παρεθεσες ειναι πολυ ενδιαφερον.

 

Οταν κουβεντιαζαμε με τον εμβρυογενετιστη για την αμνιοπαρακεντηση μου ανεφερε οτι αυτος συστηνει στις γυναικες μεγαλης ηλικιας με δανεικα ωαρια ετσι κιαλλιως αμνιοπαρακεντηση παρ ολο που η δοτρια ειναι μικρη γιατι , εαν τα λεω καλα , κατα την εμφυτευση η πριν, το dna μπορει να υποστει αλλοιωσεις η διαφοροποιησεις.

Δεν θυμαμαι ακριβως πως μου το ειπε, το νοημα ειναι οτι η γυναικα που κυοφορει μπορει να επηρεασει το dna του εμβρυου σε ενα πολυ μικρο ποσοστο.

 

Παντως η συγκριση με παιδια υιοθετημενα δεν ειναι σωστη.

 

Στην περιπτωση των δανεικων η βιολογικη μητερα δεν εχει αναπτυξει κανενα δεσμο με το παιδι. Εχει δωσει το ωαριο μονο και το πιο πιθανο δεν θα το εχει κανει μονο μια φορα. Δεν ηταν αυτη η αιτια που δοθηκε ζωη σε αυτο το παιδι.

Η μητερα που το κυοφορει, ειναι η υπεςυθυνη της ζωης αυτου του παιδιου , αγωνιστηκε να μεινει εγκυος αλλα και κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης, και ειναι αυτη που το γεννησε.

 

Τωρα σε ενα μικρο παιδακι τι μπορεις να πεις ομως σε αυτη την περιπτωση?

Στην υιοθεσια ειναι λιγο πιο ξεκαθαρο να το πεις σαν ενα παραμυθι, οτι ειναι αλλοι οι ανθρωποι που το εφεραν στη ζωη. Οχι οτι ειναι ευκολο και αυτο, αλλα μπορουν να καθοδηγησουν ειδικοι πιο ευκολα ενα ζευαγαρι.

 

Ομως σε αυτη την περιπτωση δεν ξερω εαν πρεπει απο μικρη ηλικια. Και οι ερευνες ακομα ειναι πολυ λιγες, ωστε να βγουν σωστα συμπερασματα.

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη που παρεμβαινω, αλλα ποιοι βιολογικοι γονεις? η δωρεα ωαριων προερχεται απο δοτριες! Η λεξη ειναι ξεκαθαρη.

φανταζομαι συνειδητα η καθε γυναικα κανει δωρεα των ωαριων της, δεν την πανε με το ζορι εξεταζεται λεπτομερως κλπ κλπ, το ιδιο ισχυει και με την δωρεα σπερματος.

Οταν λοιπον το δωρισμενο ωαριο η σπερματοζωαριο γονιμοποιειται με το δικο μας η του συντροφου αντιστοιχα και το γεννησει η γυναικα,αυτη που θα το γεννησει θεωρειται βιολογικος γονεας και ο συζυγος της οχι ο δωρητης....μην τρελλαθουμε τελειως.

Αν ηταν επωνυμο θα υπηρχαν πολλα προβληματα πρωτον ισως η δοτρια ωαριου να θεωρουσαι πως εχει δικαιωμα στο παιδι. Επιστημονικη φαντασια αλλα μπορει...

Προφανως η δωρεα ωαριων ειναι οτι καλυτερο για γυναικες με ανεπαρκεια ωοθηκων, πρωην καρκινοπαθεις, κλπ κλπ μακαρι να μπορουσα και εγω να κανω δωρεα γιατι ξερω ποσο δυσκολο ειναι για μερικες γυναικες να αποκτησουν ενα μωρο. Καποτε κατι παρομοιο ειχα αναρτησει στο facebook και μερικες πεσαν να με φανε με δηλωσεις τυπου το παιδι θα ειναι κατα το ημιση αδερφακι με ενα αλλο καπου στο κοσμο και μπορει να συναντηθουν ερωτικα εχει συμβει. Ε μετα χτυπαγα το κεφαλι μου στο τοιχο με τις ανοησιες που διαβαζα.

Γονιος ειναι αυτος που το γενναει που το μεγαλωνει και το διαπαιδαγωγει και που το αγαπαει οσο τιποτα στον κοσμο. Ναι κατα το ενα τριτο οταν ακομα ηταν ωαριο η σπερμα ηταν αλλουνου...αλλα εδω μιλαμε μεγαλες γυναικες το 2015 που η επιστημη προχωραει και καρδιες μεταμοσχευονται.

Link to comment
Share on other sites

Να μην "φάει" κανείς κανέναν :). Όλες οι γνώμες είναι σεβαστές και αποδεκτές. Και η δική μας αλλά και η αντίθετη.

 

Έχοντας μιλήσει με δότρια που συνεργαζόταν με γνωστό κέντρο -από χώρα του πρώην ανατολικού μπλοκ η κοπέλα- δεν μπορώ να πω ότι αξιολόγησα τη στάση της ως ιδιαίτερα "συνειδητή". Νομίζω ότι η ανάγκη σπρώχνει τις περισσότερες από αυτές τις γυναίκες σε αυτή την πράξη αλλά γεγονός παραμένει ότι προσφέρουν ένα πολύτιμο δώρο σε άλλες γυναίκες οπότε ας κρατήσουμε το θετικό της υπόθεσης.

 

Τώρα για το κατά πόσο μπορούμε να παραλληλίσουμε την χρήση ωαρίων ή σπερματοζωαρίων από δότες/δότριες με την υιοθεσία, θα έλεγα ότι είναι ένα ιδιαίτερα πολύπλοκο θέμα με διαφορετικές προσεγγίσεις στις διάφορες χώρες. Ειδικότερα σε κάποιες χώρες η εν λόγω πρακτική προσομοιάζει σε κάποιον βαθμό με την υιοθεσία και γι' αυτόν ακριβώς τον λόγο η νομοθεσία τους επιβάλλει την επώνυμη δωρεά. Στην Αμερική μάλιστα χρησιμοποιούν τον όρο "adoption of eggs or embryos" που κυριολεκτικά σημαίνει υιοθεσία ωαρίων και εμβρύων. Νομίζω ότι αυτή η ορολογία αντανακλά μία θεώρηση που δίνει μεγάλο βάρος στο ότι το γενετικό υλικό ή το έμβρυο προέρχεται από έναν άνθρωπο που σου το προσφέρει (ή δύο ανθρώπους στην περίπτωση του εμβρύου).

 

Dianaelz, καταλαβαίνω ότι μπορεί εσύ το θέμα της ενδεχόμενης αιμομιξίας που μπορεί να προκύψει από την χρήση ωαρίων μίας ανώνυμης δότριας από πολλές ασθενείς να μην το αξιολογείς ως σημαντικό και φαντάζομαι πως δεν είσαι η μόνη. Προσωπικά το θεωρώ πολύ σημαντικό ειδικά σε μία μικρή χώρα όπως η Ελλάδα και με ένα πολύ κλειστό κύκλωμα από δότριες με τις οποίες δουλεύουν τα μεγάλα κέντρα. Ενημερωτικά θα σας πω ότι άλλες χώρες με νομοθεσία που επιτρέπει την ανώνυμη δωρεά είναι η Κύπρος, η Ισπανία, η Τσεχία, η Βουλγαρία. Δηλαδή χώρες με πολύ ανεπτυγμένο ιατρικό τουρισμό στην εξωσωματική. Οπότε προσωπικά θεωρώ ότι η ανωνυμία διευκολύνει την συγκεκριμένη "βιομηχανία" ώστε τα πράγματα να κινούνται εύκολα και αβίαστα για τα κέντρα αλλά και τους υποψήφιους γονείς.

 

Τέλος, δεν νομίζω ότι η επώνυμη δωρεά δημιουργεί κανένα ζήτημα διεκδίκησης του παιδιού από την δότρια. Εδώ δεν έχουν δικαίωμα οι βιολογικοί γονείς στην περίπτωση της υιοθεσίας (τα γονικά δικαιώματα μεταφέρονται στους θετούς γονείς με δικαστική πράξη). Πόσο μάλλον η δότρια που συναινεί εξ ορισμού στη λήψη των ωαρίων της. Το να μπορεί όμως μία οικογένεια να έρθει σε επικοινωνία μαζί της είτε για ιατρικούς λόγους (αίμα, μυελός των οστών κλπ) είτε επειδή το παιδί θα θελήσει να γνωρίσει τη γυναίκα που του χάρισε τα 23 από τα 46 χρωμοσώματα που συνθέτουν το γενετικό του υλικό, νομίζω ότι θα έπρεπε να είναι ένα αναφαίρετο δικαίωμα που να προστατεύεται από τον νόμο. Προσωπικά, αν χρησιμοποιούσα ωάρια δότριας, θα ήθελα να γνωρίζω.

 

Καλή χρονιά με υγεία και επιτυχίες στην τεκνοποίηση!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Indyla,

Μιας που με ανεφερες ονομαστικα θα σου απαντησω, κατανοω και καταλαβαινω αυτα που εγραψες και απο την μια καταλαβαινω την οποιαδηποτε γυναικα που θα χρησιμοποιησει ωαρια αλλης να θελει να μαθει ποιος κρυβεται απο πισω. Ειναι κατανοητο.

 

Οτι μιλησες με μια απο τις χιλιαδες δοτριες και δεν βρηκες την σταση της συνειδητη δεν το καταλαβαινω το εκανε απολυτως με συνειδηση το οτι ειχε αναγκη τα χρηματα δεν σημαινει οτι δεν ξερει για ποιο σκοπο πηγε να το κανει και που οδηγει αυτο που κανει.

 

Οσο για αυτο που ειπα με την περιπτωση να βρεθουν δυο κατα το ημιση (για μενα καατα το ενα τριτο) αδερφια και μαλιστα ερωτικα που ειναι ιδιαιτερα μικρα τα ποσοστα δεν συγκρινεται καν ως δικαιολογια η σκεψη με το να στερηθει μια γυναικα την μητροτητα λογω προβληματος στις δικες της ωοθηκες. Δεν το συζητω αυτο.

 

Τωρα για το θεμα επωνυμα η ανωνυμα το εθεσα εαν και εφοσον η δοτρια το δει συναισθηματικα (γυναικες βλεπεις) και θελει σχεσεις με το παιδι... Δεν ξερεις που φτανει το μυαλο του καθενος.

Το ανωνυμο ξερεις καμια φορα ειναι καλυτερο απο το να ειναι επωνυμο οπως πχ να γνωριζεις για ενα κακο backround πχ, μια κακη εμφανιση, το λεω ως ενδεχομενο...

 

Τωρα το τι θα κανει καθε μητερα και αν θα το πει στο παιδι της οτι το ωαριο ηταν δανεικο αυτο εγκειται στην καθε μητερα.

Προσωπικα αν μου το ελεγε η μητερα μου θα ελεγα ενα οκ και δεν θα εδινα καμια σημασια αρκει που ξερω πως αυτη η γυναικα με μεγαλωσε οπως με μεγαλωσε και στερηθηκε για να εχω οσα εχω τωρα.

 

Προσωπικη αποψη, μακαρι να μπορουσα να γινω δοτρια χωρις κανενα αντιτιμο χρηματικο εννοειται.

 

Και μια μικρη προταση απο μητερα με δανεικο ωαριο

the egg may have come from another woman, but my baby received nourishment from my body and was washed in my hormones....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σωτηρια συμφωνω απολυτα.... και συμπληρωνω οτι το παιδι δεν το μαθει ποτε ,ειναι ανωνυμοι οι δοτες... κ καλο ειναι να μην το μαθει και κανεις αλλος!

Μπραβο σας κοριτσια για την υπομονη που δειχνετε, πραγματικα με εχετε συγκινησει, και ευχομαι να αποκτησετε γρηγορα ολες σας παιδακι με οποιοδηποτε τροπο... γιατι το αποτελεσμα ειναι που μετραει!!!

 

Ευχαριστω για τις γνωμες σας! Συμαντικο να τα μοιρααζομαστε! Καλη χρονια!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 εβδομάδες μετά...
Ψάχνω κέντρο για IVF με δότρια στη Θεσσαλονίκη. Έχει κάνει καποια είτε γνωρίζει σχετικά? Ευχαριστω

 

γεια σου!!

 

εγω ειχα κανει στη θεσ/νικη 2 φορες αλλα δεν πετυχα.... στο embryolab τις εκανα.. βεβαια αυτο δεν σημενει κατι..επειδη δεν πετυχα εγω δεν θα πετυχεις και συ..!

 

εγω εκανα στην αθηνα στο ΑΚΕΣΩ και εμεινα με την πρωτη προσπαθεια σε διδυμα τα οποια τωρα τα εχω και τα καμαρωνω! ειναι 2 μηνων!

 

ευχομαι οπου και να πας να εχεις το επιθυμητο αποτελεσμα και να γεμισει η κοιλιτσα σου μωρακια!!

Dyvnp3.png?hpEKGhcf

 

UpGZp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για δα νεικα ωαρια ποιον γιατρο προτεινετε? Σφακιανουδη, Μπαθρελο η Τσιριγωτη;

Τζινα ποσο σου στοιχησε στο ακεσ ω;

Να σου ζησουν τα μωρακια.

 

γεια σου!! σευχαριστω πολυ!!! ευχομαι συντομα και συ!

με τους 2 πρωτους δεν εχω εμπειρια και ετσι δεν ξερω... αλλα με τον Τσιριγωτη θα προτεινα με κλειστα ματια!!

 

πανα απο ολα ειναι ανθρωπος που το μονο μελιμα που εχει ειναι να προσπαθει να γεμισει τις κοιλιτσες μωρακια!! ειναι ενας μικρος Θεος!

 

εγω πηγα μεσο γνωστης που δουλευε μαζι του και πληρωσα 3000. μου εκανε δωρο τα δαρμακα της δωτριας.

Dyvnp3.png?hpEKGhcf

 

UpGZp2.png

Link to comment
Share on other sites

γεια σου!! σευχαριστω πολυ!!! ευχομαι συντομα και συ!

με τους 2 πρωτους δεν εχω εμπειρια και ετσι δεν ξερω... αλλα με τον Τσιριγωτη θα προτεινα με κλειστα ματια!!

 

πανα απο ολα ειναι ανθρωπος που το μονο μελιμα που εχει ειναι να προσπαθει να γεμισει τις κοιλιτσες μωρακια!! ειναι ενας μικρος Θεος!

 

εγω πηγα μεσο γνωστης που δουλευε μαζι του και πληρωσα 3000. μου εκανε δωρο τα δαρμακα της δωτριας.

 

Πολύ καλά χρηματα για δανεικά. Πες μου κατι: τις δοτριες πιστευεις ότι τις επιλέγει αυστηρα ο ίδιος ή πως γινεται;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Για σας. Είμαι νέα στο φορουμ. Έχω μπεί και εγώ στη διαδικασία δανεικού ωαρίου αλλά έχω μπερδευτεί με το κέντρο που θα επιλέξω. Έχω ήδη ένα παιδάκι, με φυσική σύλληψη, που λόγω μεγάλης προωρότητας και λάθος γιατρών έχει αναπηρίες. Λόγω των ίδιων γιατρών, μου προκλήθηκαν προβλήματα γονιμότητας και μέσα σε όλα αυτά πρόωρη εμμηνόπαυση. Οπότε είναι σημαντικό, ο γιατρός που επιλέγει τα δανεικά να είναι αξιόπιστος. Επίσης, σε όσους έχω πάει έως τώρα να ρωτήσω δεν μου έχουν ζητήσει τα φάρμακα της εξωσωματικής, ενώ έχω έγκριση από την επιτροπή. Που έχετε πάει για δανεικό και πόσο αξιόπιστο είναι το κέντρο από την εμπειρία σας; Έχω ρωτήσει τον Μαστρομηνά, τον Μπομπότη ο οποίος κάνει δανεικό στο ΙΑΣΩ σε συνεργασία με άλλο γιατρό εκεί, και στον Σφακιανούδη τον οποίο απέρριψα λόγω τιμής. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Και ενας Ξυδιας θεωρειται ηθικος. Εκανε μια κοπελα απο το φορουμ κ εμεινε με τη δευτερη η την τριτη κ δεν της πηρε χρηματα για την τελ προσπαθεια. Μου τον ειχε συστησει κ ενας γυαικολογος που ειχα παλιοτερα ως ηθικο για δανεικα. Ο Σφ σου ζητησε τοσα πολλα; εγω σε αυτον θα σκεφτομουν.

 

 

Για σας. Είμαι νέα στο φορουμ. Έχω μπεί και εγώ στη διαδικασία δανεικού ωαρίου αλλά έχω μπερδευτεί με το κέντρο που θα επιλέξω. Έχω ήδη ένα παιδάκι, με φυσική σύλληψη, που λόγω μεγάλης προωρότητας και λάθος γιατρών έχει αναπηρίες. Λόγω των ίδιων γιατρών, μου προκλήθηκαν προβλήματα γονιμότητας και μέσα σε όλα αυτά πρόωρη εμμηνόπαυση. Οπότε είναι σημαντικό, ο γιατρός που επιλέγει τα δανεικά να είναι αξιόπιστος. Επίσης, σε όσους έχω πάει έως τώρα να ρωτήσω δεν μου έχουν ζητήσει τα φάρμακα της εξωσωματικής, ενώ έχω έγκριση από την επιτροπή. Που έχετε πάει για δανεικό και πόσο αξιόπιστο είναι το κέντρο από την εμπειρία σας; Έχω ρωτήσει τον Μαστρομηνά, τον Μπομπότη ο οποίος κάνει δανεικό στο ΙΑΣΩ σε συνεργασία με άλλο γιατρό εκεί, και στον Σφακιανούδη τον οποίο απέρριψα λόγω τιμής. Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Για σας. Είμαι νέα στο φορουμ. Έχω μπεί και εγώ στη διαδικασία δανεικού ωαρίου αλλά έχω μπερδευτεί με το κέντρο που θα επιλέξω. Έχω ήδη ένα παιδάκι, με φυσική σύλληψη, που λόγω μεγάλης προωρότητας και λάθος γιατρών έχει αναπηρίες. Λόγω των ίδιων γιατρών, μου προκλήθηκαν προβλήματα γονιμότητας και μέσα σε όλα αυτά πρόωρη εμμηνόπαυση. Οπότε είναι σημαντικό, ο γιατρός που επιλέγει τα δανεικά να είναι αξιόπιστος. Επίσης, σε όσους έχω πάει έως τώρα να ρωτήσω δεν μου έχουν ζητήσει τα φάρμακα της εξωσωματικής, ενώ έχω έγκριση από την επιτροπή. Που έχετε πάει για δανεικό και πόσο αξιόπιστο είναι το κέντρο από την εμπειρία σας; Έχω ρωτήσει τον Μαστρομηνά, τον Μπομπότη ο οποίος κάνει δανεικό στο ΙΑΣΩ σε συνεργασία με άλλο γιατρό εκεί, και στον Σφακιανούδη τον οποίο απέρριψα λόγω τιμής. Ευχαριστώ.

 

να σου ζησει το παιδακι σου και συντομα να ερθει και το απομενο!!

εγω οπως εχω πει και πιο πανω σε παλιο ποστ.. στον τσιριγωτη πηγα και εμεινα εγκυος σε 3δυμα...( εκανα μειωση βεβαια)και εχω τα διδυμακια μου. και γω γεννησα προωρα30 εβδ αλλα ολα πηγαν καλα και ειναι υγιεστατα!!

 

τον θεωρω πολυ καλο γιατρο... το ξερω δεν ειανι και πολυ ακουστος οσο καποιοι αλλοι.. αλλα αυτο ποθυ θα πει αυτο θα γινει... αν σου ει οτι θα μεινεις εγκυος...τελος θα μεινεις!! εμενα μου ειπε οταν εκανα την εμβρυομεταφορα οτι θα μειν 100% εγκυος και ετσι εγινε!!

 

οτι αλλο θες ρωταμε!

Dyvnp3.png?hpEKGhcf

 

UpGZp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...
  • 1 month later...

καλησπέρα και από εμένα..μετά από μήνες εξετάσεων και ξανα εξετάσεων η κατάληξη είναι η εξωσωματική με δωρεά ωαρίων, αφού πρώτα κάνω λαπαροσκόπηση διότι η μια σάλπιγγα είναι βουλωμένη και μπορεί να επηρεάσει την κύηση. πολλά θέματα και πολλά συναισθήματα σχετικά με τη δωρεά. χρειάζομαι τη βοήθειά σας και την γνώμη σας για την λαπαροσκόπηση για ην σάλπιγγα -οικονομικές λύσεις -και προτάσεις για κέντρο.Είμαι ήδη σε ένα από τα γνωστά..νιώθω..δε ξέρω τι νιώθω..

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και από εμένα..μετά από μήνες εξετάσεων και ξανα εξετάσεων η κατάληξη είναι η εξωσωματική με δωρεά ωαρίων, αφού πρώτα κάνω λαπαροσκόπηση διότι η μια σάλπιγγα είναι βουλωμένη και μπορεί να επηρεάσει την κύηση. πολλά θέματα και πολλά συναισθήματα σχετικά με τη δωρεά. χρειάζομαι τη βοήθειά σας και την γνώμη σας για την λαπαροσκόπηση για ην σάλπιγγα -οικονομικές λύσεις -και προτάσεις για κέντρο.Είμαι ήδη σε ένα από τα γνωστά..νιώθω..δε ξέρω τι νιώθω..

 

καλησεπρα! δεν εχω εμπειρια με λαπαροσκοπηση..και βουλωμενη σαλπιγγα...

οσο για το κεντρο..εγω πηγα στο ΑΚΕΣΩ με τον Τσιριγωτη. εχω μονο καλα λογια να πω. δν το λεω εκ του ασφαλους γιατι μπορεσε και εμεινα εγκυος απλα τον θεωρω πολυ καλο γιατρο...εννοειται οτι οπως και ολοι οι γιατροι εχουν και τις αποτυχιες τους. μακαρι σε οποιο κεντρο και να εισαι να γινει η επιθυμια σου πραγματικοτητα!!

 

οσο για τα δανικα!!! μονο η ιδεα ειναι!! πρεον εχω ξεχασει οτι ειναι gift egg! αφου οολοι μου λενε οτι μου μοιαζουν!!!

οτι αλλο χρειαζεσαι και μπορω να βοηθεισω ευχαριστως!!!!!

Dyvnp3.png?hpEKGhcf

 

UpGZp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα κορίτσια. Σκεφτόμαστε να πάμε κι εμείς με δανεικά λόγο πρόωρης ωοθηκικής ανεπάρκειας. Στο κέντρο που πάω μου είπαν τα εξής:

1. κόστος 3000- 3500 ανάλογα αν θα καταψύξουμε έμβρυα

2. Μπαίνεις σε λίστα αναμονής 3- 6 μήνες

3. Τα ωάρια είναι από γυναίκες νέες που κάνουν ήδη εξωσωματική για δικούς τους λόγους και απόφασίζουν να δωρίσουν το πλεόνασμα των ωαρίων τους.

4. Το ποσοστό επιτυχίας είναι 60% ...γι αυτό και θα μου βάλουν 2 από τα 4 που θα μου δώσουν.

5. Υπάρχει περίπτωση τα έμβρυα να πρέπει να μπουν σε κατάψυξη μέχρι να συνχρονιστεί η δική μου η μήτρα.

6. τα έμβρυα θα είναι 3 ημερών και ίσως και βλαστοκύστες...

7. Σε περίπτωση που τα έμβρυα καταστραφούν στην απόψυξη δεν θα πληρώσω τπτ.

8. Δε μου είπαν να πληρώσω φάρμακα κλπ.

9. Μας είπαν οτι το καλύτερο ήταν να μην διατυμπανίσουμε οτι θα πάμε με δανεικά σε οικογένεια και φίλους, γιατί το σωστό είναι να μην το μάθει ποτέ το παιδί για να αποφύγουμε ψυχολογικά προβλήματα.

10. Μας είπαν οτι θα προσπαθήσουν να βρουν την ίδια ομάδα αίματος και τα χρώματά μου αλλά όσα πιο πολλά κριτήρια βάζω τόσο πιο δύσκολα βρίσκεται δότης. Πχ υπάρχουν κάποιοι που ζητούν να είναι χριστιανή ορθόδοξη η δότρια ή να έχει πτυχίο πανεπιστημίου.

------

Πείτε μου αν έχετε αντιστοιχες εμπειρίες με άλλα κέντρα. Αν άλλοι ακολουθούν άλλα συστήματα με τις δότριες που είναι 1-1. Πόσες φορές επιχειρήσατε εξωσωματική με δανεικά. Γενικά ο,τι πληροφορία μπορείτε να μου δώσετε θα μου ήταν πολύ χρήσιμη γιατί το θέμα θεωρείται ταμπού και πολύς κόσμος που το έχει κάνει δεν το ομολογεί. (Ακόμα και με προσωπικό μύνημα!)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια. Σκεφτόμαστε να πάμε κι εμείς με δανεικά λόγο πρόωρης ωοθηκικής ανεπάρκειας. Στο κέντρο που πάω μου είπαν τα εξής:

1. κόστος 3000- 3500 ανάλογα αν θα καταψύξουμε έμβρυα

2. Μπαίνεις σε λίστα αναμονής 3- 6 μήνες

3. Τα ωάρια είναι από γυναίκες νέες που κάνουν ήδη εξωσωματική για δικούς τους λόγους και απόφασίζουν να δωρίσουν το πλεόνασμα των ωαρίων τους.

4. Το ποσοστό επιτυχίας είναι 60% ...γι αυτό και θα μου βάλουν 2 από τα 4 που θα μου δώσουν.

5. Υπάρχει περίπτωση τα έμβρυα να πρέπει να μπουν σε κατάψυξη μέχρι να συνχρονιστεί η δική μου η μήτρα.

6. τα έμβρυα θα είναι 3 ημερών και ίσως και βλαστοκύστες...

7. Σε περίπτωση που τα έμβρυα καταστραφούν στην απόψυξη δεν θα πληρώσω τπτ.

8. Δε μου είπαν να πληρώσω φάρμακα κλπ.

9. Μας είπαν οτι το καλύτερο ήταν να μην διατυμπανίσουμε οτι θα πάμε με δανεικά σε οικογένεια και φίλους, γιατί το σωστό είναι να μην το μάθει ποτέ το παιδί για να αποφύγουμε ψυχολογικά προβλήματα.

10. Μας είπαν οτι θα προσπαθήσουν να βρουν την ίδια ομάδα αίματος και τα χρώματά μου αλλά όσα πιο πολλά κριτήρια βάζω τόσο πιο δύσκολα βρίσκεται δότης. Πχ υπάρχουν κάποιοι που ζητούν να είναι χριστιανή ορθόδοξη η δότρια ή να έχει πτυχίο πανεπιστημίου.

------

Πείτε μου αν έχετε αντιστοιχες εμπειρίες με άλλα κέντρα. Αν άλλοι ακολουθούν άλλα συστήματα με τις δότριες που είναι 1-1. Πόσες φορές επιχειρήσατε εξωσωματική με δανεικά. Γενικά ο,τι πληροφορία μπορείτε να μου δώσετε θα μου ήταν πολύ χρήσιμη γιατί το θέμα θεωρείται ταμπού και πολύς κόσμος που το έχει κάνει δεν το ομολογεί. (Ακόμα και με προσωπικό μύνημα!)

 

 

 

Δεν εχω ιδέα σε ποιο κέντρο πηγαίνεις, αλλα πάρε και καμία άλλη γνώμη. Μονη σου προσπάθησες έστω 1-2 φορές για να εισαι σιγουρη ποσα ωάρια βγάζεις και τι ποιότητας ειναι?

Το 3 και το 4 δεν μου άρεσε καθόλου.

Και γιατι όχι βλαστοκυστες?

Τα υπόλοιπα λογικά μου φαίνονται, εκτός απο το ποσο που ειναι υπερβολικά χαμηλό για προσπαθεια με δότρια.

Μήπως η δότρια δεν το ξέρει?

Αν θέλεις στείλε μου σε πμ το κέντρο γιατι είχα τις ανησυχίες μου γι το τι συναιβει σε μένα στην πρώτη προσπαθεια.

Link to comment
Share on other sites

Κ εμενα το 3 μου φαινεται αναληθες. Ποια δωριζει τα ωαρια της εαν δεν ειναι σιγουρη οτι θα μεινει εγκυος? Κ παλι δεν θελει τα επιπλεον να τα κρατησει για δευτερη εγκυμοσυνη? Εδω κοπελες κανουν 20 ωαρια κ γονιμοποιουνται κατω απο δεκα. Μου φαινεται ιτι τα παρουσιαζουν ιδανικα για να σας πεισουν. Συνηθως οι δοτριες ειναι γυναικες που το κανουν για τα χρηματα. Απλα σημασια εχει να γινεται σωστος ελεγχος εξετασεις κ μια ομαδα αιματος να ταιριαζει τουλαχιστον.

 

 

 

Καλησπέρα κορίτσια. Σκεφτόμαστε να πάμε κι εμείς με δανεικά λόγο πρόωρης ωοθηκικής ανεπάρκειας. Στο κέντρο που πάω μου είπαν τα εξής:

1. κόστος 3000- 3500 ανάλογα αν θα καταψύξουμε έμβρυα

2. Μπαίνεις σε λίστα αναμονής 3- 6 μήνες

3. Τα ωάρια είναι από γυναίκες νέες που κάνουν ήδη εξωσωματική για δικούς τους λόγους και απόφασίζουν να δωρίσουν το πλεόνασμα των ωαρίων τους.

4. Το ποσοστό επιτυχίας είναι 60% ...γι αυτό και θα μου βάλουν 2 από τα 4 που θα μου δώσουν.

5. Υπάρχει περίπτωση τα έμβρυα να πρέπει να μπουν σε κατάψυξη μέχρι να συνχρονιστεί η δική μου η μήτρα.

6. τα έμβρυα θα είναι 3 ημερών και ίσως και βλαστοκύστες...

7. Σε περίπτωση που τα έμβρυα καταστραφούν στην απόψυξη δεν θα πληρώσω τπτ.

8. Δε μου είπαν να πληρώσω φάρμακα κλπ.

9. Μας είπαν οτι το καλύτερο ήταν να μην διατυμπανίσουμε οτι θα πάμε με δανεικά σε οικογένεια και φίλους, γιατί το σωστό είναι να μην το μάθει ποτέ το παιδί για να αποφύγουμε ψυχολογικά προβλήματα.

10. Μας είπαν οτι θα προσπαθήσουν να βρουν την ίδια ομάδα αίματος και τα χρώματά μου αλλά όσα πιο πολλά κριτήρια βάζω τόσο πιο δύσκολα βρίσκεται δότης. Πχ υπάρχουν κάποιοι που ζητούν να είναι χριστιανή ορθόδοξη η δότρια ή να έχει πτυχίο πανεπιστημίου.

------

Πείτε μου αν έχετε αντιστοιχες εμπειρίες με άλλα κέντρα. Αν άλλοι ακολουθούν άλλα συστήματα με τις δότριες που είναι 1-1. Πόσες φορές επιχειρήσατε εξωσωματική με δανεικά. Γενικά ο,τι πληροφορία μπορείτε να μου δώσετε θα μου ήταν πολύ χρήσιμη γιατί το θέμα θεωρείται ταμπού και πολύς κόσμος που το έχει κάνει δεν το ομολογεί. (Ακόμα και με προσωπικό μύνημα!)

Link to comment
Share on other sites

Aura καλησπερα κ απο μενα.εγω θα σου αναφερω συγκεκριμενα περιστατικα τα οποια δεν τα εχω απλα ακουσει απο καποιους αγνωστους αλλα απο ανθρωπους που γνωριζω.Σε μια γνωστη μου λοιπον,36 χρονων,μετα την ωοληψια κ εχοντας παρει 14 νομιζω ωαρια η κατι τετοιο,προτειναν να δωρισει δυο προκειμενου να της κανουν καλυτερη τιμη.κ οταν λεω καλυτερη τιμη εννοω εκπτωση της ταξης των 500?.να εισαι σιγουρη οτι αυτα τα μοσχοπουλησαν.οι αλλες δυο περιπτωσεις που ξερω αφορουν μια ελληνιδα που πουλουσε ωαρια κ μια γεωργιανη.επισης,την περασμενη εβδομαδα εγινε κρουση σε φιλη που δουλευει σε μεγαλο μαιευτηριο απο παλαιοτερη ασθενη οτι ψαχνει αγοραστη για τα εμβρυα της διοτι εχει μεγαλο οικονομικο προβλημα.αυτα ειναι αυτα που ξερω αλλα αναρωτιεμαι με μεγαλο φοβο τι γινεται με τα ωαρια μας κ τα εμβρυα μας,χωρις εμεις να το ξερουμε εφοσων δεν μπορουμε να εχουμε τον ελεγχο.οταν υπογραφουμε να καταστραφουν τα εμβρυα μας τα καταστρεφουν η τα δινουν με τις ευλογιες μας?γιατι δεν υπαρχει η επιλογη να μας παραδοθουν?αυτα τα αναρωτιεμαι για ολα τα κεντρα κ οχι για καποιο συγκεκριμενο γιατι βγαζουν μαυρα λεφτα.μιλαμε για πολυ χρημα.ο νομος δεν επιτρεπει την αγορα.τρομαζω με την εξελιξη της επιστημης.τωρα ξεφυγα λιγο απο το ζητουμενο αλλα βρηκα μια ευκαιρια να μοιραστω τις σκεψεις μου.εχω δεχθει στην.κυριολεξια bullying απο εναν αθλιο που προσπαθουσε να μου πουλησει δανεικα κ μαλιστα χωρις να τα χρειαζομαι,λεγοντας μου οτι θα δυστυχισω αν φτασω στα εξηντα μου κ δεν εχω παιδι.

ο καθενας βεβαια κανει τις επιλογες του κ βαζει τα ορια του κ αυτο ειναι απολυτα σεβαςτο.εγω τα γραφω ολα αυτα γιατι ειμαι παρα πολυ προβληματιςμενη.δυστυχως ολα γινονται εις βαρος της ψυχης κ της σκεψης μας. δεν μπορουμε να εχουμε τον ελεγχο κ το σεβασμο των επιλογων μας.

Link to comment
Share on other sites

Εγω καταλαβα για ποιο κεντρο μιλας. Ποτε δεν πειστηκα οτι υπαρχουν γυναικες που δωριζουν ωαρια μιας κ ακομα κ πολλα να χουν τα θελιυν για καταψυξη μηπως κ δεν πετυχουν με τα φρεσκα. Ειμαι σχεδον σιγουρη οτι κατι αλλο γινεται που εννοειται δεν μπορουν να το πουν...κ λενε αυτο που θελουν οι υποψηφιες ληπτριες να ακουσουν.

Αν ημουν στη θεση της ληπτριας θα προτιμουσα απο πληρωμενη δοτρια επιλεγμενη με αυστηρα κριτηρια παρα κατι τετοιο...

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω προσωπική εμπειρία...από αυτά όμως που έχω ακούσει κ διαβάσει κατά καιρούς( από φίλους, γνωστούς κλπ) σε σύγκριση με αυτά που γράφεις, χωρίς δεύτερη σκέψη θα σου πρότεινα να αλλάξεις κέντρο...επίσης, θα σου πρότεινα να κάνεις 2-3 προσπάθειες(καθε κύκλος ειναι διαφορετικός), να δεις πως θα τα πας κ μετά να αποφασίσεις πως θα πορευτείς... Μπορείς ακόμα να πας κ με φυσικό κύκλο...εγω παντως, για να παίρνεις κουράγιο, θα σου πω οτι βρέθηκα σε αντίστοιχη θέση (μια σάλπιγγα, μια ωοθήκη, χαμηλή ανταποκρίτρια) αλλα πάνω στην ατυχία μου στάθηκα τυχερή κ πέτυχα με την πρώτη με μολις ένα ωάριο...άλλαξε κεντρο, βρες ένα καλο κ υπεύθυνο γιατρό να σε αναλάβει κ ολα θα πάνε καλα...υπομονή κ επιμονή χρειάζεται..τυχερή θα σαι παντως αν εχεις πμ.το θέμα όντως θεωρειται ταμπού κ δεν αποκαλύπτεται εύκολα ακόμα κ αν το προςωπο Κάποιου κρύβεται πισω απο ένα αβαταρ...δυςτυχως...

 

υγ: αν θέλει κάποιος ας μου στείλει πμ ποιο κεντρο αφορά...ειλικρινά θύμωσα πολύ με όσα διάβασα...

jTRQp2.png KPxIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...