Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

IVF με δωρεά ωαρίων : γνώμες και εντυπώσεις


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα και καλή τύχη στις προσπάθεις σου!

Σε ποιό γιατρό πήγες?

Πώς διάλεξες τη δότρια?

Βοηθησε με αν μπορεις.

Είμαι μπερδεμένη....

 

Καλημέρα, τη δότρια δεν την διαλέγεις αλλά στην διαλέγουνε από το κέντρο.. να είναι κάτω από 35 ετών και υγιείς (κατόπιν εξετάσεων που κάνουνε). Για ότι θέλεις ρώτα με . Στη διάθεσή σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια σε όλεσ οσες προσπαθουν για ενα θετικο αποτελεσμα. Εχω καιρο να σας γραψω και να μπω στο forum...

 

εκανα την 3 μου ξωσωματικη με δανεικα τωρα ειμαι στην αναμονη......

 

την δοτρια δεν την επιλγουμε εμεις εχει δικιο η κοπελια αλλα το κεντρο.

Συμπληρωνεις ενα ερωτηματολογιο με χρωματα υψος βαρος κια σε ποιον θελετε το μωρο να μοιαζει. επισης ζητουν ομαδα αιματος και ρεζους και απο τους 2-το ζευγαρι δηλ.

 

Τον ιουλιο εκανα την πρωτη εξωσωματικη στην αθηνα στο γεν...... μετα απο 6 μηνες αναμονης γιατι μαλλον δεν ειχαν ωαρια....Οταν τελικα αποφασισαν να με προχωρησουν μου παραχωρησαν 3 βλαστοκυστες .....καναμε εμβρυομεταφορα με 3 βλαστοκυστες και ετσι ηρθε η αποτυχια!

 

Τον σεπτεμβριο πηγα στα χανα σε μια κλινικη εκει και εκανα την δευτερη....αποτυχια ναι μεν αλλα...

οικονομικα και ψυχολογικα καμια σχεση το ενα κεντρο με το αλλο..... στα χανια προχωρησαμε αμεσως μολις μου ηρθε περιοδος αφου εγιναν εντωμεταξυ οι εξετασεις που χρειαζοταν το κεντρο κια μαστογραφιες κ.τ.λ

 

Οικονομικα ήταν ακριβως τα μισα χρηματα

δηλ στην Αθηνα μονο για την διαδικασια ηταν 5100

+ τα μεταφορικα 2 φορες μια του συζυγου μονο και μια μαζι γιατην εμβρυομεταφορα φτασαμε τα 6000 ευρω για μια και μονο προσπαθεια.

 

Στα χανια -πληρωσαμε 2600 για την προσπαθεια και 300 ευρω γ για την καταψυξη σε περιπτωση που ειχαμε εμβρυακια να καταψυξουμε.....

Τελικα ειχαμε 8 εμβρυακια που γιναν 5 όμορφες καλές βλαστοκυστες.....βαλαμε τα 2 την πρωτη φορα, κρατησαμε 3 στην καταψυξη και τωρα βαλαμε τα 3 κατεψυγμενα.

 

και όλα αυτα οι 2 προσπαθειες δηλ με 2900 .....πηγαμε 3-4 φορες απο (Ηρακλειο-χανια) 25ευρω βενζινη και τους υπερηχους που εκανα στον γιατρο μου εδω(ΜΑΝΩΛΗΣ-ΞΥΛΟΥΡΗΣ -φοβερός γιατρος ) ολα μαζι και για τις 2 προσπαθειες 3200 .

 

οτι θελετε ειμαι στην διαθεση σας !

 

φιλια σε όλες σας και καλη δυναμη!

Link to comment
Share on other sites

πολυ ειλικρινης η καταθεση σου. σε ευχαριστουμε. στο γ. ειχες τον π? σε ρωτησαν χαρακτηριστικα που προτιμας? εκει νομιζω δεν καταψυχουνε εμβρυα. απο περιστατικο που εχω υποψιν μου εαν η δοτρια εχει πολλα ωαρια τα μοιραζουν κ σε αλλα ζευγαρια

παντως κ το κεντρο που πηγαινεις τωρα ειναι πολυ καλο αφου ειχες 5 βλαστοκυστεις απο 8 εμβρυα κ κατεψυξες κ ολας. ευχομαι το καλυτερο!

Link to comment
Share on other sites

πολυ ειλικρινης η καταθεση σου. σε ευχαριστουμε. στο γ. ειχες τον π? σε ρωτησαν χαρακτηριστικα που προτιμας? εκει νομιζω δεν καταψυχουνε εμβρυα. απο περιστατικο που εχω υποψιν μου εαν η δοτρια εχει πολλα ωαρια τα μοιραζουν κ σε αλλα ζευγαρια

παντως κ το κεντρο που πηγαινεις τωρα ειναι πολυ καλο αφου ειχες 5 βλαστοκυστεις απο 8 εμβρυα κ κατεψυξες κ ολας. ευχομαι το καλυτερο!

 

 

ναι ειχα τον γνωστο γιατρο !και φυσικα δεν καταψυχουνε εμβρυα,,,,εκει ειναι σφαγειο που αμα σου κατσει λες χαλαλι αν ομως δεν σου κατσει ψαχνεσαι.....

 

τωρα εβαλα τα 3 κατεψυγμένα...μακαρι να μας πανε σε ολες τις κοπελες ολα καλα και να εχουμε τεραστιες χωριακες παναγιτσα μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...
Να σου ζήση κορίτσι μου!!! Μπράβο, μου δίνεις κουράγιο και ελπίδα και μένα μιας και είμαι στην ίδια ηλικία με σένα. Αν θέλεις στείλε μου σε μήνυμα σε ποιον γιατρό πήγες και σε βοήθησε με την πρώτη. Έχω και εγώ θέματα πρώιμης εμμηνόπαυσης και προσπαθώ με δανεικά ωάρια να κάνω εξωσωματική αλλά έχω θέματα και με το ενδομήτριο που δεν μεγαλώνει αρκετά.

 

Geia sou poios einai o giatros sou? Endiaferomai kai egi gia danika waria:-|

Link to comment
Share on other sites

Geia poios einai o giatros pou kaneis se fisiko kiklo?

δεν ξερω το ιστορικο σου αλλα αξιζει μια προσπαθεια για φυσικο, δηλ να μαζεψεις ωαρια κ να τα μεταφερεις. εγω ειμαι 100 % ικανοπ απο καποιον γιατρο, αν θελεις σου στελνω με προσωπικο μην το ονομα του. ειναι σε μεγαλο κεντρο που συμφερει οικονιμικα για φυσικους. Αλλα να μην πας απροσωπα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Geia sou poios einai o giatros sou? Endiaferomai kai egi gia danika waria:-|

 

Καλησπέρα,

 

O γιατρός μου είναι ο Αθανασίου στο κέντρο εξωσωματικής Αθηνών. Ότι θέλεις στη διάθεσή σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Αν μπορείτε γραφτέ και τους γιατρούς που είχατε θετικά ή και αρνητικα αποτελέσματα εμπερίες γιατί πορσπθώ και εγώ με δανεικά και θα με ενδιέφερε.

Ευχαριστώ

Βοηθάτε πολύ με την κουβέντα που έχετε ανοίξει

Link to comment
Share on other sites

KRITIKIA ποιο ήταν το κέντρο στην αθήνα με τα 6000 ευρώ για να ξέρουμε να το

αποφύγουμε

 

ΠΑΝΤΟΣ -ΓΕΝΝΕΣΗΣ

ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΜΕ ΔΑΝΕΙΚΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ 5100

ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΝΑ ΠΑΕΙ ΟΑ ΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΣΠΕΡΜΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΝΑ ΑΝΕΒΟΥΜΕ ΜΑΖΙ ΓΙΑΤΗΝ ΕΜΒΡΥΟΜΕΤΑΦΟΡΑ..(ΑΠΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ-ΚΡΗΤΗΣ)

ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΙΚΕΣ ,ΧΑΠΙΑ ΥΠΕΡΗΧΟΥΣ ΓΙΑ ΕΛΕΝΧΟ ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΟΥ -ΟΛΑ ΕΔΩ ΣΤΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΕΞΤΡΑ

ΕΠΙΣΗΣ ΕΞΕΤΑΣΗ ΚΥΣΤΙΚΗΣ ΙΝΩΣΗΣ ΚΑΙ ΚΑΡΥΟΠΤΥΠΟ ΠΡΟΤΟΥ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΥΖΥΓΟ 500 ΕΞΤΡΑ.....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια μια απορία, καταλαβαίνω ότι δεν είμαστε γιατροί αλλά δεδομένου ότι όλες έχουμε κάποιες εμπειρίες και κάποιες πληροφορίες θα ήθελα να μου πείτε το παρακάτω μια νέα κοπέλα, γόνιμη πόσα ωάρια κατά μέσο όρο βγάζει και πόσα βγαίνουν από αυτά που είναι κατάλληλα για εμφύτευση ή κατάψυξη;. Το θεωρείτε λογικό μια νέα γόνιμη κοπέλα να βγάλει 12 ωάρια και μόνο 2 από αυτά να είναι κατάλληλα για μεταφορά και να είναι μέτρια;

 

ευχαριστώ για οποιαδήποτε απάντηση, γνώμη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλημέρα και ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!!!!!

Αυτό το θέμα με την ηλικία και τα ωάρια πολύ με έχει εκνευρίσει.

Και σας διηγούμαι.

Είμαι 39 ετών με χαμηλή ανταπόκριση στα φάρμακα και με 2 αποτυχημένες εξωσωματικές.

Το 2014 το πέρασα με 3 συνεχόμενες προκλήσεις και 6 ωάρια, τα οποία γονιμοποιήθηκαν, προχώρησαν και έγιναν 3 βλαστοκύστες.

Τα μεταφέραμε και πήραμε πάλι μηδενική χοριακή.

Ο γιατρός μου λέει φταίνε τα ωάρια μου και ότι αν πάρω δανεικά θα μείνω σίγουρα! Το γεγονός ότι από τα 6 έμβρυα τα 3, έφτασαν στο επίπεδο βλαστοκύστεων είπε ότι ήταν μεγάλη έκπληξη αλλά στην ηλικία που είμαι το ποσοστό επιτυχίας είναι μικρό!!

Και αναρωτιέμαι: με φυσιολογική FSH αλλά χαμηλή ΑΜΗ και ωάρια που γίνονται βλαστοκύστες γιατί να πάρω δανεικά???

Επειδή είμαι 39???

Δεν είμαι αρνητική στα δανεικά αλλά να μην δοκιμάσω τους φυσικούς???

Αν γνωρίζετε, πείτε μου αν υπάρχουν εξετάσεις με τις οποίες μπορώ να κάνω για να δώ την κατάσταση της μήτρας.

Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

marathn37 οπωσδηποτε να δοκιμασεις φυσικους κυκλους.θελει ομως υπομονη.ξερεις ποσες γιναικες τα εχουν καταφερει με αυτο τον τροπο?ασε που η αποδοση σου στα φαρμακα δεν δειχνει κατι τετοιο.μηπως πρεπει να αναζητησεις κ αλλου συμβουλη?αν ο γιατρος σου κραταει αυτη τη γραμμη ευκολα τοτε θα πρεπει να αλλαξεις.

Link to comment
Share on other sites

Μαγιοπούλα ευχαριστώ για την απάντηση.

Ο γιατρός μου δεν αρνείται τους φυσικούς απλά μου έπεσε

ξαφνικό ως πρώτη λύση τα δανεικά. Θα κάνω μιά ύστατη προσπάθεια

με φυσικούς. Αλλά είτε με δικά μου είτε με δανεικά θέλω όσο το δυνατό

είμαι σίγουρη ότι κάτι δεν ξεφεύγει. Ξέρεις μετά από καθε αποτυχία, σαν σαράκι

μας τρώει η ερώτηση " μήπως έχω κάτι και δεν το ξέρω???".

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μια απορία, καταλαβαίνω ότι δεν είμαστε γιατροί αλλά δεδομένου ότι όλες έχουμε κάποιες εμπειρίες και κάποιες πληροφορίες θα ήθελα να μου πείτε το παρακάτω μια νέα κοπέλα, γόνιμη πόσα ωάρια κατά μέσο όρο βγάζει και πόσα βγαίνουν από αυτά που είναι κατάλληλα για εμφύτευση ή κατάψυξη;. Το θεωρείτε λογικό μια νέα γόνιμη κοπέλα να βγάλει 12 ωάρια και μόνο 2 από αυτά να είναι κατάλληλα για μεταφορά και να είναι μέτρια;

 

ευχαριστώ για οποιαδήποτε απάντηση, γνώμη

 

Μήπως θα μπορούσε κάποια που έχει κάποια εμπειρία με δανεικά και κάποιες γνώσεις να μου πει; ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μήπως θα μπορούσε κάποια που έχει κάποια εμπειρία με δανεικά και κάποιες γνώσεις να μου πει; ευχαριστώ

 

Καλά δεν χρειάζεται να ειςαι γιατρός για να δεις οτι κατι τρέχει με την κοπέλα

Εγω στα 35 μου με πολυ λιγο AMH έβγαλα 11 ωάριο απο τα οποία 10 ηταν ώριμα!

 

Οταν λες 2 κατάλληλα για εμβρυο μεταφορά εννοείς για γονιμοποίηση;

Γιατι για εμβρυομεταφορα δεν ειβαι ωάριο πια ειναι εμβρυο οπότε αν δεν ειβαι κατάλληλο μπορει κατι να τρέχει με το σπερμα

Ποσα απο τα ωαρια ηταν ώριμα και ποσα γονιμοποιήθηκαν;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου marathn37, πολύ καλές πληροφορίες για ποιότητα ωαρίων έχω βρει στο site του advancedfertility:

http://www.advancedfertility.com/eggquantityquality.htm

 

Αυτό που μου ειχε κάνει εντύπωση είναι που έλεγε (δυστυχώς δεν μπόρεσα να ξαναβρώ το ακριβές άρθρο) ότι μπορεί μια γυναίκα να έχει ωάρια τα οποία κατά τη γονιμοποίηση παρουσιάζουν φυσιολογικες και ικανοποιητικές διαιρέσεις και φτάνουν να γίνουν μέχρι βλαστοκύστες (μέχρι και έμβρυα 8 κυττάρων αν θυμάμαι καλά) αλλά μετά για κάποιο ανεξήγητο λόγο σταματούν να αναπτύσσονται!

Και εξηγούσε λοιπόν ότι τα ωάρια είναι εξοπλισμένα με ένα σύστημα που λειτουργεί σαν μπαταρίες (τα μιτοχόνδρια) τα οποία ενεργοποιούνται μόλις απελευθερωθεί το ωάριο από τις ωοθήκες και του παρέχουν την απαιτούμενη ενεργεια για να ανπτυχθεί όσο διατρέχει τις σάλπιγγες, γονιμοποιείται, κάνει τις πρώτες του διαιρέσεις σαν έμβρυο, μέχρι τελικά να φτάσει στη μήτρα και να εμφυτευτεί, όπου πλέον οι "μπαταρίες" παύουν να χρειάζονται, γιατί αναλαμβάνει το σώμα της μητέρας να παράσχει την απαιτούμενη ενέργεια στο έμβρυο.

Αυτό που γίνεται λοιπόν είναι ότι σε κάποιες γυναίκες (συνήθως στις μεγαλύτερες ηλικίες) αυτές οι "μπαταρίες" να έχουν εξασθενήσει και τελειώνουν γρήγορα, πριν προλάβει το έμβρυο να εμφυτευτεί. Έτσι, παρόλο που διαιρείται κανονικά, δεν έχει όμως αρκετή ενέργεια μέχρι να φτάσει στη μήτρα και έτσι σταματάει να αναπτύσσεται και δεν επιτυγχάνεται εγκυμοσύνη....

Στο άρθρο επίσης έλεγε ότι μέχρι στιγμής δεν έχουν βρεθεί μέθοδοι για να αυξήσουμε την ενεργειακή αυτονομία των ωαρίων.

Ρώτα το γιατρό σου σχετικά, ελπίζω να σε βοήθησα...

 

Κορίτσια καλημέρα και ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!!!!!

Αυτό το θέμα με την ηλικία και τα ωάρια πολύ με έχει εκνευρίσει.

Και σας διηγούμαι.

Είμαι 39 ετών με χαμηλή ανταπόκριση στα φάρμακα και με 2 αποτυχημένες εξωσωματικές.

Το 2014 το πέρασα με 3 συνεχόμενες προκλήσεις και 6 ωάρια, τα οποία γονιμοποιήθηκαν, προχώρησαν και έγιναν 3 βλαστοκύστες.

Τα μεταφέραμε και πήραμε πάλι μηδενική χοριακή.

Ο γιατρός μου λέει φταίνε τα ωάρια μου και ότι αν πάρω δανεικά θα μείνω σίγουρα! Το γεγονός ότι από τα 6 έμβρυα τα 3, έφτασαν στο επίπεδο βλαστοκύστεων είπε ότι ήταν μεγάλη έκπληξη αλλά στην ηλικία που είμαι το ποσοστό επιτυχίας είναι μικρό!!

Και αναρωτιέμαι: με φυσιολογική FSH αλλά χαμηλή ΑΜΗ και ωάρια που γίνονται βλαστοκύστες γιατί να πάρω δανεικά???

Επειδή είμαι 39???

Δεν είμαι αρνητική στα δανεικά αλλά να μην δοκιμάσω τους φυσικούς???

Αν γνωρίζετε, πείτε μου αν υπάρχουν εξετάσεις με τις οποίες μπορώ να κάνω για να δώ την κατάσταση της μήτρας.

Ευχαριστώ!!!

Dw9Ap2.pngUbgpp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Μήπως θα μπορούσε κάποια που έχει κάποια εμπειρία με δανεικά και κάποιες γνώσεις να μου πει; ευχαριστώ

Αννα καλησπέρα! Κι εμένα λίγα μου φαίνονται. Υποτιθεται οτι οι δότριες είναι νέες και υγιείς. Δε θέλω να σε ανησυχήσω αλλα νομίζω οτι θα πρέπει να ζητήσεις εξηγήσεις!

f7zNp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα και ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!!!!!

Αυτό το θέμα με την ηλικία και τα ωάρια πολύ με έχει εκνευρίσει.

Και σας διηγούμαι.

Είμαι 39 ετών με χαμηλή ανταπόκριση στα φάρμακα και με 2 αποτυχημένες εξωσωματικές.

Το 2014 το πέρασα με 3 συνεχόμενες προκλήσεις και 6 ωάρια, τα οποία γονιμοποιήθηκαν, προχώρησαν και έγιναν 3 βλαστοκύστες.

Τα μεταφέραμε και πήραμε πάλι μηδενική χοριακή.

Ο γιατρός μου λέει φταίνε τα ωάρια μου και ότι αν πάρω δανεικά θα μείνω σίγουρα! Το γεγονός ότι από τα 6 έμβρυα τα 3, έφτασαν στο επίπεδο βλαστοκύστεων είπε ότι ήταν μεγάλη έκπληξη αλλά στην ηλικία που είμαι το ποσοστό επιτυχίας είναι μικρό!!

Και αναρωτιέμαι: με φυσιολογική FSH αλλά χαμηλή ΑΜΗ και ωάρια που γίνονται βλαστοκύστες γιατί να πάρω δανεικά???

Επειδή είμαι 39???

Δεν είμαι αρνητική στα δανεικά αλλά να μην δοκιμάσω τους φυσικούς???

Αν γνωρίζετε, πείτε μου αν υπάρχουν εξετάσεις με τις οποίες μπορώ να κάνω για να δώ την κατάσταση της μήτρας.

Ευχαριστώ!!!

 

Πόσο σε νιώθω!!!!

 

Έχω καταλήξει ότι η φύση είναι πολύ ΑΔΙΚΗ με το γυναικείο σώμα στο θέμα αυτό. Ακόμη κι αν κάνεις την πιο υγιεινή ζωή, κι αν δειχνεις (και νοιώθεις) δέκα χρόνια μικρότερη, ο χρόνος βαραίνει τα πολύτιμα κυτταράκια.

Νομίζω οτι είναι απλά θέμα στατιστικής (με την προυπόθεση βέβαια οτι είσαι υγιής). Είναι μικρό το ποσοστό επιτυχίας εκεί γύρω στα 40, που γίνεται ακόμη μικρότερο μόλις 3 χρονάκια μετά (εκεί είμαι εγώ). Μικρό αλλά υπαρκτό! Απλά χρειάζεσαι επιμονή και υπομονή. Κάτι σα ζαριά. Για να πετύχεις το 13% ή το 5% όπως διαβάζω αλλου. Κανένα μαγικό δεν υπάρχει και κανένας γιατρός δεν μπορει να κάνει κάτι παραπάνω (αρκεί όσα κάνουν να τα κάνουν σωστά βέβαια).

 

Εγώ δεν είχα αντοχή, και προχώρησα σε δωρεά. Δε λέω οτι είναι το σωστό (δεν υπάρχει σωστό έτσι κι αλλιώς), απλά είναι το πιο πιθανό και ίσως το πιο εύκολο.

 

Σου εύχομαι καλή επιτυχία σε ότι αποφασίσεις!

f7zNp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...