Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

IVF με δωρεά ωαρίων : γνώμες και εντυπώσεις


Recommended Posts

Κοριτσια, εμενα μου τα εβγαλαν κοντα 5.000 ευρω + τα φαρμακα για την δωτρια. Ξεκιναω 04/10. Αιντε να δουμε τι θα γινει -)).

 

Ευχομαι καλη επιτυχια σε ολλες.

Eliza-P Καλησπερα ευχομαι να εισαι καλα πως παει η προσπαθεια σου?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

TZINA1990 και εγω σε ευχαριστω για την απαντηση:lol:. Αυτη η περιοδος ειναι πολυ δυσκολη για εμας συναισθηματικα και πανω απο ολα οικονομικα. Παρακολουθω τις συζητησεις εδω και πεντε χρονια (οσα προσπαθουμε για παιδι δηλαδη) ειναι η πρωτη φορα που αποφασιζω να γραψω. Ειμαι 30 και εχω ΑΜΗ 0,6 το ανακαλυψαμε το Μαιο τρεξαμε κατευθειαν στον Νικο ο οποιος μας παροτρυνε να κανουμε με δικα μας. Ξεκινησα θεραπεια με dhea απο τον Μαιο , Ιουλιο περασα επιτροπη και με την περιοδο του Σεμπτεμβριου ξεκινησα. Ειχα ανταποκριση , εκανα 4 ωαρια που ειναι θαυμα αλλα απο τα 2 που γονιμοποιηθηκαν κανενα δεν προχωρησε. Τιμες μας ειπαν απο τον Μαιο αλλα εμεις εχουμε φαρμακα να δωσουμε στην κοπελα και οι αιματολογικες εμενα δεν μου λενε τιποτα , δηλαδη χρωμοσωματα δεν τους κανουν? Πες οτι υπαρχει καποιο προβλημα παει ολη η προσπαθεια τζαμπα. Τοσα ακουμε . Τωρα τον Νοεμβριο θα ξαναπαμε αλλα και ο Ν. και ο γυναικολογος μου θελουν να ξαναδοκιμασω με δικα μου επισης και ο αντρας μου, εγω παλι το βλεπω χλωμο τα ποσοστα ειναι λιγα. τα λεφτα πολλα. Και οι αποριες ακομα πιο πολλες.

 

 

 

Καλησπερα ema1!! Κοιτα για να επιλεγει μια δοτρια περναει απο καποια τεστ. πρεπει να ειναι σε καποο οριο ηλικειας που οριζουν αυτοι απο 23-35?? νομιζω κανει εξετασεις για aids αν εχει χρονιες παθησεις περνουν οικογενειακο ιστορικο!!! κοιτα στην εξωσωματικη λενε οτι τα εμβρυα που βαζουν ειναι τα πιο υγειει !!! τωρα τι να πω???

πρεπει να ειναι σε καποια ηλικεια

Dyvnp3.png?hpEKGhcf

 

UpGZp2.png

Link to comment
Share on other sites

και ειμαι 23

 

Νομιζω οτι ειναι καλα να ζητησεις και χρωμοσωματα ή εαν καποια κοπελα εδω ξερει καλυτερα να μας πει αν εκτος απο μικροβιολογικες και οικογ.ιστορικο χρειαζεται να κανουμε και κατι αλλο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα και καλή εβδομάδα!

Δεν κάνουν όλα τα κέντρα εξετάσεις για χρωμοσωμικές ανωμαλίες στις δότριες! Αλλωστε πολλές από αυτές κοστίζουν αρκετά και δεν τους συμφέρει.

Τα μεγάλα κέντρα, προτιμάνε δότριες που έχουν δώσει εγκυμοσύνες!

 

Τα φάρμακα για τις δότριες θα μπορουσαν να δωθούν με δική σας συνταγογράφηση. Δηλαδή γιατί πρέπει να το γράψουν κάπου ότι είσαι με δωρεα. Με αυτή την λογική η δότρια δεν θα μπορεί να πάρει παρά μόνο τα νόμιμα χρήματα!Με αλλα λόγια, μπούρδες! Εγώ το κάνω!

1η IVF: 5os/2012 => (+) παλλίνδρομη

2η IVF: 12os/2012 => (-)

3η IVF: 4os/2013 => (-)

4η IVF: 6os/2013 => (-)

5η IVF: 10os/2013 => (-)

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια, εμενα μου τα εβγαλαν κοντα 5.000 ευρω + τα φαρμακα για την δωτρια. Ξεκιναω 04/10. Αιντε να δουμε τι θα γινει -)).

 

Ευχομαι καλη επιτυχια σε ολλες.

 

Καλημέρα! Ξεκίνησες???

Εγώ μέχρι την άλλη Δευτέρα θα έχω κάνει εμβρυομεταφορά. Προς το παρόν μετράμε ενδομήτριο. Τί αγωγή παίρνεις? Πόσο έχει πάει???

Εγώ πλέον παίρνω 5 σικλακουρ/ημέρα και σήμερα πάω για υπέρηχο!

1η IVF: 5os/2012 => (+) παλλίνδρομη

2η IVF: 12os/2012 => (-)

3η IVF: 4os/2013 => (-)

4η IVF: 6os/2013 => (-)

5η IVF: 10os/2013 => (-)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα!

Δεν κάνουν όλα τα κέντρα εξετάσεις για χρωμοσωμικές ανωμαλίες στις δότριες! Αλλωστε πολλές από αυτές κοστίζουν αρκετά και δεν τους συμφέρει.

Τα μεγάλα κέντρα, προτιμάνε δότριες που έχουν δώσει εγκυμοσύνες!

 

Τα φάρμακα για τις δότριες θα μπορουσαν να δωθούν με δική σας συνταγογράφηση. Δηλαδή γιατί πρέπει να το γράψουν κάπου ότι είσαι με δωρεα. Με αυτή την λογική η δότρια δεν θα μπορεί να πάρει παρά μόνο τα νόμιμα χρήματα!Με αλλα λόγια, μπούρδες! Εγώ το κάνω!

 

 

καλημερα!! στο κεντρο που παω εγω μου ειπαν το εξης: εμενα να μου γραψουν τα φαρμακα και να παω να περασω απο επιτροπη.... στο χαρτι που θα μου δωσουν θα λεει διεγερση οωθηκων. τα περνω τα φαρμακα και τα παω στο κεντρο... εκεινοι το λογικο ειναι να τα δωσουν στη δοτρια για να ξεκινησει, αυτοι κρατανε αρχειο και περνανε και απο ελενχους δεν μπορουν να γραψουν οτι η ταδε εκανε εξωσωματικη σκετο... θα πρεπει να γραψουν οτι η ταδε εκανε εξωσωματικη με δωρεα ωαριων αρα τα φαρμακα που μου εδωσαν δεν προωριζονταν για μενα αλλα για αλλη γυναικα....

Dyvnp3.png?hpEKGhcf

 

UpGZp2.png

Link to comment
Share on other sites

επειτα για μενα το θεμα των φαρμακων εχει λυθει.... μου ειπαν οτι θα βαλουν και αυτοι καποια φαρμακαν που τα περνουν σε τιμες στοκ. εγω μονο 350 ευρω θα δωσω στο φαρμακειο για να παρω τα υπολοιπα.!!! ( οχι μονο για μενα,για ολες τις κοπελες που ειναι στο κεντρο και κανουν προσπαθεια ετσι!!)

Dyvnp3.png?hpEKGhcf

 

UpGZp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια. Συγνώμη που δεν έγραφα, δεν μπορούσα. Εχω ξεκινήσει απο τις 04/10 τελικά τις ενεσουλες μου. Μπορει να ακουστεί κάπως, αλλά αυτή την φορα ειμαι πολύ ποιο ήρεμη, διότι δεν έχω το άγχος αν θα εχω και ποσα ωάρια, διοτι ειναι δανεικά.

Μου είπαν για εμβρυομεταφορα κοντα στις 28/10, βέβαια αν πανε ολα καλα. Τώρα περιμενω την παρασκευή να παω για υπέρηχο και βλέπουμε.

 

Καλη αρχη σε ολες οσες ξεκινάμε ή ξεκινήσαμε.

 

Οσο για τα φαρμακα εγω τα ειχα απο προηγουμενη προσπαθεια μου εμειναν, οποτε δεν χρειαστηκε να μπω στην διαδικασια να τα βρω.

 

Αυτα απο μενα. περιμενω νεα σας.

Link to comment
Share on other sites

mom dad στο προηγουμενο δεν σου απάντησα, εγω παίρνω ακομα 3 cyclacur και συνεχιζω τις ενεσης arvekap λογο ενδωμητριωσης.

Εκανες υπερηχο, τι σου ειπαν ποτε η εμβρυομεταφορα?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια και απο εμένα. Σάββατο έκανα εμβρυομεταφορά 3 έμβρυα. Δεν εχω λεπτομέρειες για τις διαιρέσεις αλλά μου είπαν ότι είναι πολύ καλά! Ενδομήτριο 10. Παίρνω αρκετά φάρμακα και αύριο θα πάω να κάνω εξέταση οιστραδιόλης και προγεστερόνης για να δουμε αν θα χρειαστεί αναπροσαρμογή η δόση αν και δεν ξέρω αν έχει νόημα. Λογικά αν εχει γίνει κάτι θα έχει γίνει! Αλλιώς τί να σώσουν?

Σκέφτομαι να κανω και μια εξέταση για την ορμόνη του θυροειδή....να δουμε αν είναι ακόμα μέσα στα φυσιολογικα όρια.

24/10 θα ξέρω αποτελέσματα!

1η IVF: 5os/2012 => (+) παλλίνδρομη

2η IVF: 12os/2012 => (-)

3η IVF: 4os/2013 => (-)

4η IVF: 6os/2013 => (-)

5η IVF: 10os/2013 => (-)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Πηραμε την Ε2=> 325....τί μας λέει?

Περιμένω οδηγίες γιατρού αλλά μήπως ξέρει καμία αν είναι καλή???

1η IVF: 5os/2012 => (+) παλλίνδρομη

2η IVF: 12os/2012 => (-)

3η IVF: 4os/2013 => (-)

4η IVF: 6os/2013 => (-)

5η IVF: 10os/2013 => (-)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Εχω απορία, εφ'οσον έχεις κανει εμβρυομεταφορα, γιατί κάνεις αυτήν την εξέταση?

 

Ειλικρινά δεν γνωριζω. Φαντάζομαι μήπως χρειάζομαι αναπροσαρμογή των δόσεων???Δεν ξέρω!!!Για αυτό το εγραψα ως απορία μήπως κάποια παλιά ή πιο εμπειρη στην εμβρυομεταφορά με δανεικά ωάρια είναι πιο γνώστης. Και αυτός ο άνθρωπος....ακόμα να πάρει πίσω για οδηγίες. Η προγεστερόνη θα βγει αύριο εν τω μεταξύ, λόγω λέει τεχνικού προβλήματος.

 

Βεβαια 5η μέρα μετά την εμβρυομεταφορά (24ωρα μετράω, όχι μέρες) ό,τι είναι να γίνει, θα εχει γίνει...βοηθάει σε κάτι αυτό??? Δεν ξέρω!

 

Ευχαριστώ θερμά που μπήκες στον κόπο να απαντήσεις!:-)

1η IVF: 5os/2012 => (+) παλλίνδρομη

2η IVF: 12os/2012 => (-)

3η IVF: 4os/2013 => (-)

4η IVF: 6os/2013 => (-)

5η IVF: 10os/2013 => (-)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σου, ελπιζω να πηρες τις οδηγιες απο τον γιατρο σου. Εγω το μονο που μπορώ να σκεφτώ ειναι οτι μπορει να θελουν να κρατησουν την ορμόνη σε καποιο επίπεδου, γι'αυτο δεν μας δινουν utrogestan. Τι να πω, παντως αν θα μάθεις πεσ και σε μενα -)). Εμενα μου αυξησαν τα Cyclacur στα 5 την ημερα και θα παω την δευτέρα ξανα για υπέρηχο. Αλήθεια ποσο ηταν το ενδομήτριο σου οταν εκανες εμβρυομεαφορα?

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια, κι εγώ είμαι καινούρια στην παρέα σας. θέλω να σας πω κι εγώ για τα δικά μου κακής ποιότητας ωάρια αλλά κια για το μεγάλο δωρο που μου χάρισε ο Θεός με τα δύο αγγελούδια από δανεικά βέβαια ωάρια. Θα ήθελα να μιλήσω με την Λουλουδένια ή με όποι άλλη κοπέλα έχει την ίδια εμπειρία για το πως αισθάνεται και αν σκέφτεται να το πει στα παιδια. Θα προτιμούσα με πμ αλλα δεν ξέρω πως να το κάνω?????

Ακόμα θέλω να πω σε όλα τα κορίστια που προσπαθούνε το εξής: μια υψηλή FSH δεν συμαίνει απαραιτειτα και κακής ποιότητας ωάρια, η fsh δίχνει το βαθμό ανταπόκρισης σε φάρμακα, άρα λίγα ωαοθυλάκια, τώρα εάν αυτά είναι τζουφια είναι άλλο θέμα. Ακόμα η ενδομητρίωση είναι πολυ σοβαρός λόγος για να χαλάσουν τα ωάρια!! και κατι ακόμα που μου είπε ένας γιατρός( όχι αυτός που μου έκανε την εξωσωματική). Μου είπε ότι έκανα σοφα που προχώρισα έστι γιατι ακόμα είχα πολύ καλό ενδομήτριο, "που ξέρεις μου λέει αν θα το είχες και στο μέλλον?"

 

Γεια σας κοριτσακια ! Αυτη τη στιγμη εχω αναμεικτα συναισθηματα, ειμαι στην 4η μερα της εμβρυομεταφορας με δυο εμβρυακια. Αχ φοβαμαι να αφησω τον εαυτό μου να χαρει, γιατι λιγο πριν απο τη δευτερη εξωσωματικη συνεχως κατι συνέβαινε και ακυρωναμε τη διαδικασια κυριως λογω της ενδομητριωσης και της κακης ποιότητας των ωαριων. Ειναι πολυ ομορφο ολο αυτο το διάστημα της αναμονης να μπορεις να μοιραζεσαι ενα τοσο ομορφο συναισθημα με καποιους που μπορουν να νιωσουν ακριβως το ιδιο με εσενα!! Την αλλη εβδομαδα θα ξερω, τι αγωνια ειναι αυτη; Δεν ξερω αν θα αντεξω .....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Μόλις πήρα αποτελέσματα από την 5η μου προσπάθεια. Αρνητικό και αυτή την φορά. Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω τί μπορεί να πηγαίνει λάθος.

 

Θα ζητήσω και πάλι την συμβουλή σας.

Για τα επόμενα 3 που εχω λέω να τα αφήσω να πάνε στο επίπεδο βλαστοκύστης....αν τα καταφέρουν είναι γερά, αν όχι γλυτώνω από άλλο ένα αρνητικό. Πώς σας φαίνεται???

Εννοείται ότι θα αφήσω τον οργανισμό μου να ξεκουραστεί και πάω για επόμενη προσπάθεια από το επόμενο έτος!!! Μέχρι τότε διασκέδαση!

1η IVF: 5os/2012 => (+) παλλίνδρομη

2η IVF: 12os/2012 => (-)

3η IVF: 4os/2013 => (-)

4η IVF: 6os/2013 => (-)

5η IVF: 10os/2013 => (-)

Link to comment
Share on other sites

Μια νέα τεχνική επιτρέπει πλέον στις γυναίκες με πολύ πρόωρη εμμηνόπαυση να τεκνοποιήσουν. Μέχρι στιγμής μια γυναίκα στην Ιαπωνία έγινε μητέρα ενός υγιούς αγοριού, ενώ μια δεύτερη είναι έγκυος, όπως αναφέρεται σε σχετικό άρθρο του επιστημονικού εντύπου Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS).

Η πολύ πρόωρη εμμηνόπαυση, αν και σπάνια, αφορά στο 1% των γυναικών περίπου και οφείλεται σε ανεπαρκή λειτουργία των ωοθηκών τους, με αποτέλεσμα να «ξεμένουν» από ωάρια σε νεαρή ηλικία.

Διεθνής ερευνητική ομάδα, με επικεφαλής τον καθηγητή Ααρόν Χσούεχ τηςΙατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Στάνφορντ, αφύπνισαν εργαστηριακά τα ωοθυλάκια που είχαν συλλέξει από τις ωοθήκες 27 γυναικών που έπασχαν από πολύ πρόωρη εμμηνόπαυση και στη συνέχεια τους εμφύτευσαν και πάλι τις οωθήκες.

Οι συμμετέχουσες είχαν μπει στην εμμηνόπαυση περίπου σε ηλικία 30 ετών, είτε επειδή εξαρχής είχαν γεννηθεί με μικρότερο αριθμό ωαρίων, είτε λόγω ανώριμων ωαρίων που δεν διαμορφώνονταν πλήρως. Οι ερευνητές κατάφεραν να ενεργοποιήσουν εκ νέου και να οδηγήσουν σε πλήρη ωρίμανση τα εναπομείναντα ωάρια.

Μέσω της θεραπείας, που περιλάμβανε κατάτμηση των ωοθηκών, έγχυση ειδικής χημικής ουσίας και ορμονών, νέα ωάρια αναπτύχθηκαν και πάλι σε οκτώ γυναίκες, τα οποία στη συνέχεια αφαιρέθηκαν και αξιοποιήθηκαν με κλασική εξωσωματική γονιμοποίηση. Ωστόσο, μόνο δύο γυναίκες τελικά κυοφόρησαν.

Οι ερευνητές δήλωσαν ότι η μέθοδός τους -που είχε προηγουμένως δοκιμαστεί με επιτυχία σε ποντίκια- πρέπει να ελεγχθεί από άποψη ασφάλειας και να βελτιωθεί περαιτέρω, αλλά αισιοδοξούν ότι θα μπορέσει να βοηθήσει το 25% έως 30% των γυναικών με πρόωρη εμμηνόπαυση. Θα μπορούσε επίσης να βοηθήσει γυναίκες που έμειναν στείρες μετά από χημειοθεραπεία ή ακτινοθεραπεία, καθώς και γυναίκες ηλικίας 40 έως 45 ετών με πολύ ακανόνιστο εμμηνορρυσιακό κύκλο.

Όπως είναι γνωστό, οι γυναίκες εκ γενετής φέρουν έναν προκαθορισμένο αριθμό ωοθυλακίων, αλλά στη διάρκεια της ζωής τους μόνο περίπου 400 φθάνουν σε σημείο ωρίμανσης, ώστε να κατέλθουν στους ωαγωγούς και να μπορούν να γονιμοποιηθούν. Μερικά ανώριμα ωοθυλάκια παραμένουν συνήθως ακόμα και μετά την εμμηνόπαυση.

Οι επιστήμονες ξεκαθαρίζουν πάντως, ότι η μέθοδός τους δεν είναι δυνατόν να αξιοποιηθεί από την μεγάλη πλειονότητα των γυναικών που έχουν εμμηνόπαυση μετά τα 50 έτη ζωής. Ακόμα κι αν διαθέτουν ανώριμα ωάρια στις ωοθήκες τους, οι γιατροί θεωρούν ότι θα ετίθετο πρόβλημα ποιότητας αυτών των ωαρίων λόγω της προχωρημένης ηλικίας, καθώς η διαφορά ποιότητας των ωαρίων μιας 25χρονης από μια 50χρονη γυναίκα είναι τεράστια.

health.in.gr, ΑΠΕ-ΜΠΕ

1η IVF: 5os/2012 => (+) παλλίνδρομη

2η IVF: 12os/2012 => (-)

3η IVF: 4os/2013 => (-)

4η IVF: 6os/2013 => (-)

5η IVF: 10os/2013 => (-)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...