Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

IVF με δωρεά ωαρίων : γνώμες και εντυπώσεις


Recommended Posts

Καλημερα κοριτσια. Ειμαι 42 και έχω 5 αποτυχημενες προσπάθειες με 1 θετικο τεστ που απέβαλλα στη συνεχεια στην 8η εβδ. και 1 βιοχημική. Επειδη έχω κουραστει παρα πολυ λεω να δοκιμασω και με δανεικά χωρις βεβαια να πιστευω ότι φταινε τα ωαρια μου (παρολο που αυτο ισχυριζονται οι γιατροί) γιατι μου έχουν δωσει εγκυμοσυνη, απλά δεν συνεχιζεται. Θεωρω ότι έχω καποιο ενδομητρικο ή ανοσολογικό παραγοντα που δεν μου έχουν βρει μεχρι τωρα οι γιατροί παρόλο που έχω κανει χιλιάδες εξετασεις και δεν ειμαι διατεθειμενη να κανω περισσοτερες.

 

Αυτό που με στεναχωρει ειναι ότι διαβαζω ότι πολλες κοπέλες που καταφευγουν σε αυτή τη λύση δεν πιανουν με την 1η αλλά μπορει να χρεαστουν πολύ περισσοτερες προσπαθειες. Και υπαρχουν και αποβολές και σε αυτή τη κατηγορια. Δεν ξερω, πραγματικά ειμαι απογοητευμενη αλλά θέλω να κανω μια τελευταια προσπάθεια και μετα θα παρατήσω εντελώς το θέμα γιατί τα τελευταια χρόνια που ασχολουμαι με αυτό, μονο απογοητευσεις μου έχει φερει και έχω ξοδεψει και πολλά.

 

Ζορίζομαι βεβαια πολύ με το θέμα των δανεικών αλλά αφου έχω αποφασισει μονο άλλη μια προσπάθεια και μετα τέλος μαλλον ειναι η λύση με τις περισσοτερες πιθανοτητες. Τί λετε;

Καλημερα...:P

Καταρχας μην στεναχωριεσαι και μην απελπιζεσαι..

Ειναι δυσκολο να αποδεχτεις πως ισως τα ωαρια σου δεν ειναι σε καλη κατασταση για να σου δωσουν μια πολυποθυτη εγκυμοσυνη...Το οτι εμεινες εγκυος ειναι θετικο, ομως το οτι δεν προχωρησε ισως να εχει να κανει με την ποιοτητα των ωαριων σου. Φυσικα και η αποφαση θα ειναι δικη σου, αλλα θα σου προτεινα αν τελικα εισαι αποφασισμενη να κανεις μια τελευταια προσπαθεια, θα αξιζε τον κοπο να δοκιμασεις και τα δανεικα..Δυστυχως κανεις δε μπορει να σου εγγυηθει πως θα πετυχει με την 1η, αν και, αν το προβλημα ειναι τελικα τα δικα σου ωαρια, εχεις μεγαλες πιθανοτητες να τα καταφερεις..

Αφου εχεις κανει ολες τις εξετασεις και δε σου βρισκουν κατι συγκεκριμενο, δεν εχει νοημα να στεναχωριεσαι και να σκεφτεσαι πως ισως υπαρχει κατι αλλο..Στην ηλικια μας ο χρονος ειναι πολυτιμος και αυτο μας προσθετει ενα παραπανω αγχος εκ των πραγματων..

Θα σου ελεγα λοιπον να το κουβεντιασεις με τον αντρα σου και το γιατρο σου και ευχομαι να παρεις την πιο σωστη αποφαση για σενα..!!:P

1DqRp3.png

 

EFmCp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

βιλλυ σε ευχαριστω για την απαντηση. Ομως να σου πω την αλήθεια δεν ειμαι πολυ αισιοδοξη και με τα δανεικά. Εχω δυο περιπτωσεις που έχουν κανει η μια δυο επιτυχημενες προσπαθειες και απεβαλλε στη συνεχεια και η άλλη 4,έπιασε τη 2η αλλα απέβαλε και μετα παλι στην 4η επιτυχημενη μου ειπε ότι παλι κατι δεν πηγαινε καλά. Επομενως και κει δεν ειναι τιποτα σιγουρα. Ασε που θέλει και τα διπλασια χρηματα. Τεσπα, ας ειμαστε λιγο αισιοδοξες γιατι δεν μας παιρνει να μας παρει απο κατω.

Link to comment
Share on other sites

βιλλυ σε ευχαριστω για την απαντηση. Ομως να σου πω την αλήθεια δεν ειμαι πολυ αισιοδοξη και με τα δανεικά. Εχω δυο περιπτωσεις που έχουν κανει η μια δυο επιτυχημενες προσπαθειες και απεβαλλε στη συνεχεια και η άλλη 4,έπιασε τη 2η αλλα απέβαλε και μετα παλι στην 4η επιτυχημενη μου ειπε ότι παλι κατι δεν πηγαινε καλά. Επομενως και κει δεν ειναι τιποτα σιγουρα. Ασε που θέλει και τα διπλασια χρηματα. Τεσπα, ας ειμαστε λιγο αισιοδοξες γιατι δεν μας παιρνει να μας παρει απο κατω.

Eγω απ την αλλη εμεινα με την 1η σε διδυμα και η Δομνινα μας με την 1η μετα απο 4 ή 5 εξωσωματικες με δικα της αυγουλακια..

Και σιγουρα, για καθε μια κοπελα που δε τα καταφερε, υπαρχει μια που πετυχε...

Θελω να πω πως κανεις δε μπορει να μας εγγυηθει, οπως σου ειπα και πριν, οτι θα τα καταφερουμε με την 1η ομως το μονο που μπορω να σου υποσχεθω ειναι πως αξιζει τον κοπο...!!

Μην συγκρινεις τον εαυτο σου με καμια απο μας..Αν αποφασισεις να προχωρησεις, να εισαι αισιοδοξη και να μην σκεφτεσαι την αποτυχια..

Εμεις θα ειμαστε εδω να σε στηριξουμε σε καθε βημα...!!!

1DqRp3.png

 

EFmCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Η Βίλλυ μας έχει απόλυτο δίκιο... Κι εγώ ύστερα από 4 αποτυχημένες εξωσωματικές με δικά μου ωάρια από τις οποίες οι δύο έδωσαν εγκυμοσύνη αλλά με παλινδρόμηση εμβρύου στην 9η και την 6η βδομάδα τώρα είμαι έγκυος στην 16η βδομάδα ύστερα από την πρώτη μου προσπάθεια με δανεικά.. Και να φανταστείς ότι το μεγαλύτερο πρόβλημα σε μας ήταν το σπέρμα του συζύγου..

 

Ναι, ίσως να σταθήκαμε τυχερές κι εγώ και η Βίλλυ μιας και τίποτε δεν είναι σίγουρο και δεδομένο ακόμη και στη λύση των δανεικών αλλά εγώ προσωπικά είχα κουραστεί πάρα πολύ με τη διαδικασία των ενέσεων, των υπερήχων και των λοιπών διαδικασιών.. Αυτή τη φορά ο οργανισμός μου ήταν ξεκούραστος, χαλαρός και το είχα πάρει τελείως αψήφιστα το θέμα..

 

Σίγουρα το οικονομικό είναι ένα θέμα αλλά πίστεψέ με.. αξίζει τον κόπο..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια!!

Κριστινα Αν αντε με το καλο κοριτσι μου.

Δομινα μπραβο πολυ χαιρομαι αντε και στα δικα μας.

Λοιπον το Ρεα απλα εχει τα μηχανηματα για εξωσωματικη αν θες να κανεις εκει πρεπει να πας με το γιατρο σου. Το κυριοτερο ειναι ο Γιατρος κι αν δεν συνεργαζεται τοτε του ανοιγουν καρτελα κτλπ. Δηλαδη τιποτα το ιδιαιτερο.

Μαριανς ξερω οτι το οικονομικο ειναι προβλημα αλλα αν μπορεις συνεχισε μην τα παρατησεις. Δεν εισαι η μοναδικη που εχει αποτυχιες καποια υστυχως θελει υπομονη θα ερθει αρκει να το θελεις παρα πολυ. Ολες μας εδω εχουμε παιδευτει πολυ αλλες τελειωσαν τα βασανακια τους δοξα το θεο και οι αλλες ακομα προσπαθουμε γι αυτο το πολυποθητο δωρο. Συμφωνω και με την Δομνινα και τη βιλλυ.

κοριτσια οποιες παμε για την επομενη προσπαθεια μας ευχομαι να ειναι και η τελευταια, να καθομαστε κι εμεις εδω να συζηταμε για τις εγκυμοσυνες μας.

καλη τυχη σε ολες μας

Φιλακια πολλα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια μου σας γράφω σήμερα για να σας πω ότι γίνονται θαύματα. Σήμερα πήρα θετική χοριακη από προσπάθεια που έκανα με δικά μου ωαρια!!!! Ηθελα πολύ να το μοιραστώ μαζί σας! Μακάρι να πανε όλα καλά μέχρι το τέλος! Εύχομαι σε όλες τα καλύτερα!!

Link to comment
Share on other sites

Sanna μου αυτό ειναι πολυ ευχαριστο. Εγω αντιθετα από αυτά που λενε οι γιατροί δεν πιστευω ότι τα δανεικά ωαρια εξασφαλίζουν την επιτυχια. Είναι η ευκολη λύση που προτεινουν οι γιατροί και αποθαρρυνουν τις μεγαλύτερες γυναικες.

 

Χαρηκα πραγματικά παρα πολύ για σένα και αποδεικνυεται περιτρανα ότι η υπομονή και η πίστη κανουν θαυματα. Καλή συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου σας γράφω σήμερα για να σας πω ότι γίνονται θαύματα. Σήμερα πήρα θετική χοριακη από προσπάθεια που έκανα με δικά μου ωαρια!!!! Ηθελα πολύ να το μοιραστώ μαζί σας! Μακάρι να πανε όλα καλά μέχρι το τέλος! Εύχομαι σε όλες τα καλύτερα!!

Συγχαρητηρια!!!!!

Ευχομαι να σου πανε ολα τελεια....!!!!:P

1DqRp3.png

 

EFmCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σαννάκι αυτά είναι υπέροχα νέα!!!!

μπράβο!!!! μακάρι όλα μα όλα να πάνε καλά και τελειόμηνα!!!!!

 

κοριτσάκια εγώ αύριο μπαίνω για το ραντεβού μου!!!! γεννάω :)

 

άντε και στα δικά σας τα γεννητούρια!!!! μη το βάζετε κάτω λέμε :) :) :)

 

σας φιλώ όλες!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια μου σας γράφω σήμερα για να σας πω ότι γίνονται θαύματα. Σήμερα πήρα θετική χοριακη από προσπάθεια που έκανα με δικά μου ωαρια!!!! Ηθελα πολύ να το μοιραστώ μαζί σας! Μακάρι να πανε όλα καλά μέχρι το τέλος! Εύχομαι σε όλες τα καλύτερα!!

Συγχαρητήρια!!!!!!!! Επιτέλους τα όνειρό σου έγινε πραγματικότητα!!! και εγώ πριν 3 ημέρες έμαθα ότι περιμένω το δεύτερο παιδάκι μου, αλλά χωρίς ιδιαίτερο κόπο. Όπως και να έχει, σου εύχομαι καλά και τελειόμηνη εγκυμοσύνη. Όλα να σου πάνε καλά.....

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου σας γράφω σήμερα για να σας πω ότι γίνονται θαύματα. Σήμερα πήρα θετική χοριακη από προσπάθεια που έκανα με δικά μου ωαρια!!!! Ηθελα πολύ να το μοιραστώ μαζί σας! Μακάρι να πανε όλα καλά μέχρι το τέλος! Εύχομαι σε όλες τα καλύτερα!!

 

Sanna μου ανατρίχιασα με το που το διάβασα! Μπράβο κοριτσάκι μου σου εύχομαι μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη και να απολαύσεις το κάθε της λεπτό γιατί σου αξίζει πραγματικά!

 

Σαννάκι αυτά είναι υπέροχα νέα!!!!

μπράβο!!!! μακάρι όλα μα όλα να πάνε καλά και τελειόμηνα!!!!!

κοριτσάκια εγώ αύριο μπαίνω για το ραντεβού μου!!!! γεννάω :)

άντε και στα δικά σας τα γεννητούρια!!!! μη το βάζετε κάτω λέμε :) :) :)

σας φιλώ όλες!!!!

 

cristinaan με το καλό να γεμίσεις την αγκαλιά σου! Εύχομαι όλα καλά και με έναν πόνο!!!Οι ευχές μου μαζί σου !!! Φιλάκια πολλά!

1η IVF : Παλινδρόμηση στην 9η εβδομάδα

2η IVF : (-)

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου σας γράφω σήμερα για να σας πω ότι γίνονται θαύματα. Σήμερα πήρα θετική χοριακη από προσπάθεια που έκανα με δικά μου ωαρια!!!! Ηθελα πολύ να το μοιραστώ μαζί σας! Μακάρι να πανε όλα καλά μέχρι το τέλος! Εύχομαι σε όλες τα καλύτερα!!

 

Θερμά συγχαρητήρια και μακάρι να έχεις μια ανέφελη και τελειόμηνη εγκυμοσύνη! Εννοείται ότι θέλουμε να μαθαίνουμε νέα σου..:-P

Link to comment
Share on other sites

Σαννάκι αυτά είναι υπέροχα νέα!!!!

μπράβο!!!! μακάρι όλα μα όλα να πάνε καλά και τελειόμηνα!!!!!

 

κοριτσάκια εγώ αύριο μπαίνω για το ραντεβού μου!!!! γεννάω :)

 

άντε και στα δικά σας τα γεννητούρια!!!! μη το βάζετε κάτω λέμε :) :) :)

 

σας φιλώ όλες!!!!

 

Με το καλό να υποδεχτείς το αστεράκι σου και καλό σαραντισμό να έχετε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια μου σας γράφω σήμερα για να σας πω ότι γίνονται θαύματα. Σήμερα πήρα θετική χοριακη από προσπάθεια που έκανα με δικά μου ωαρια!!!! Ηθελα πολύ να το μοιραστώ μαζί σας! Μακάρι να πανε όλα καλά μέχρι το τέλος! Εύχομαι σε όλες τα καλύτερα!!

 

Σαννα μου γλυκεια ΜΠΡΑΒΟ! ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ! το αξιζεις πραγματικα! καθε εμποδιο για καλο. ισως ηταν γραφτο να γινει με τα δικα σου ωαρια...

κριστιν αν καλη λευτερια, να υποδεχθειτε το νεο μελος υγιες κ γερο και καθε ευτυχια στην οικογενεια σου.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια πολύ καλή και η δεύτερη χοριακη μου!!!!!!:D:D:D:D:D

 

Μπράβο βρε Σάννα μου...πολύ χάρηκα....τελικά πάντα βγαίνει το όμορφο ουράνιο τόξο!!!

Να μην χαθείς..να μαθαίνουμε να παίρνουμε και κουράγιο!

 

Φιλάκια πολλά!

1η IVF : Παλινδρόμηση στην 9η εβδομάδα

2η IVF : (-)

Link to comment
Share on other sites

Sanna, ήθελα να σε ρωτ'ησω: Εχεις κανει καμποσες προσπάθειες και με δικά σου και με δανεικά, επομένως τα έχεις δοκιμασει όλα. Φανταζομαι ότι θα έχεις αλλαξει και καμποσα κεντρα. Τί πιστευεις ότι συνεβαλλε στην τωρινή επιτυχια ; Εκανες κατι διαφορετικό; Πιστευεις ότι ήταν καθαρα θέμα τυχης, θέμα γιατρού, θέμα κεντρου, τί απ΄ όλα;

Link to comment
Share on other sites

Marians έχω κάνει 5 προσπάθειες με διέγερση 2 με δανεικα και 7 φυσικούς κύκλους. Όλες αυτές είναι οι αποτυχημένες προσπάθειες. Αυτή η προασπαθεια έγινε με συνδυασμό 2φυσικων κύκλων και διέγερσης.

 

Για την επιτυχία σε αυτή την προσπάθειά είναι υπεύθυνος ο γιατρός μου ο Σφακιανουδης από το Γεννεσις τον οποίο εκτιμώ απίστευτα.όταν έκανα την πρώτη συνάντηση μαζί του χάραξε μια στρατηγική για την δική μας περίπτωση βάση του ιστορικού μας , ήταν απίστευτα λεπτολογος και απίστευτα προσεκτικός και τα κατάφερε να πετύχει αυτό το υπέροχο αποτέλεσμα που άλλοι γιατροί με μεγαλύτερα ονόματα και μεγαλύτερη προβολή και φήμη δεν κατάφεραν. Σφακιανουδης respect.

 

Μακάρι να βάλει ο Θεός το χέρι και η Παναγία να πάνε όλα καλά!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Sanna. Εγώ δεν έχω θέμα με την ποιότητα , αν και μας λαχτάρισαν λίγο τα ωάρια τις 2 προηγούμενες φορές. Αρχισα να πιστεύω και εγώ ότι έχω πρόβλημα. Εκανα και ΑΜΗ και όλες τις σχετικές. Η ΑΜΗ ήταν ικανοποιητικη όχι σουπερ. Η FSH 8.15 prin 2 χρόνια. Τώρα είμαι 35 . Νομίζω ότι τα μέτρια σε ποιότητα ωάρια ήταν λόγω του υπερβολικού άγχους. Το καλοκαίρι που έκανα μια δυναμική και αισιόδοξη προσπάθεια έφτασα σε εμβρυομετάφορά 3 άριστων εμβρύων. Είχα θετικό τεστ αλλά πολυ γρήγορα΄μας εγκατέλειψε η χοριακή. Εκανα και προσπάθεια. Ελπιζω αυτή τη φορά να είναι η τυχερή μου!!!! Το πιστεύω. Πιστεύω ότι θα τα καταφέρω.Εσύ είχες θέμα με ποιόητα?? Είχες χαμηλή ΑΜΗ?? Πόσο χρονών είσαι??

Στόχευε για το φεγγάρι...ακόμη και αν αστοχήσεις θα βρεθείς κάπου ανάμεσα στα Αστέρια!!!;)

Link to comment
Share on other sites

35 είμαι κι εγώ optasia. H AMH μου είναι πολυ καλή και η fsh αλλά και όλες οι ορμόνες μου είναι πολύ καλές. Η ποιότητα των ωαριων είναι καλή αλλά έχω πρόβλημα με την ποσότητα δηλαδή την ανταπόκριση στα φάρμακα της εξωσωματικης λόγω των υποδοχεων της fsh στο σώμα μου. Είμαι σπάνια περίπτωση ως προς αυτό. Γιαυτο και κατεφυγα αρκετές φορές σε φυσικούς κύκλους και σε δανεικα ωαρια. Δηλαδή με λίγα λόγια κάνω λίγα αλλά καλά ωαρια. Το βασικό μας πρόβλημα είναι στο σπέρμα.

 

Σου εύχομαι να είναι η τυχερη σου αυτή η προσπάθεια! Καλή επιτυχία! :D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...