Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΟΗΘΕΙΑ..!! Πληγωμένες θηλές, πόνος, μικρή ποσότητα γάλακτος


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Kατερινιω δεν περναει ομως με το γαλα που βγαζεις?

σιγα-σιγα περναει αλλα ο πονος που ενιωθα ακομη και στη φαση της διεγερσης με το symphony ηταν αφορητος.....

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Καντινιαση ειναι μυκητες........τι συμπτωματα εχουν αγλαια?

Μερικές φορές εμφανίζεται ξηροδερμία και ξεφλούδισμα στη θηλή και άσπρες κηλίδες στο στόμα του μωρού. Το πιο συνηθισμένο είναι να μην υπάρχει τίποτα ορατό και η μαμά απλά να πονάει την ώρα του θηλασμού στη θηλή. Ο πόνος είναι αρκετά έως πολύ έντονος, για μερικές μαμάδες είναι δύσκολο να συνεχίσουν το θηλασμό χωρίς παυσίπονα.

 

Μεταξύ των θηλασμών παρατηρείται πόνος βαθειά στο στήθος που φαίνεται σαν να πηγαίνει ακτινωντά από τη θηλή προς τα μέσα.

 

Η προτεινόμενη θεραπεία είναι ντακταρίν γέλη που τρώγεται και θεραπεύεται έτσι και το στόμα του μωρού.

 

Λοιπον εχω κι εγω ενα πολυ ενοχλητικο πονο εδω και μερες......

 

Μονο ο αριστερος μαστος ποναει και κατα κανονα την ωρα του θηλασμου......αρχικα πονουσε σε ενα σημειο στη θηλαια αλω, στη βαση της θηλης.......φαινεται λιγο κοκκινο σαν πολυ μικρη πληγουλα.....οταν πιανει το μωρο ειναι σαν να με καρφωνουν με βελονες.......

 

Τωρα ποναει απο κατω (ενω στο κατω μερος δεν βλεπω καμμια πληγη και ειναι πολυ δυνατες βελονιες που διαπερνουν ολο το στηθος στο κατω μερος.......δεν αντεχεται.....σαν να σκιζει το μαστο...οταν σταματαει το μωρο σταματαει και ο πονος.....ποναει παρα πολυ ειδικα οταν θηλαζουμε ξαπλωμενοι.....

 

Φαινεται να ναι καντινιαση? Οταν το ακουμπω ενδιαμεσα στους θηλασμους απλα φαινεται ερεθισμενη η περιοχη και ποναει λιγο η κοκκινη πληγουλα στο πανω σημειο.....ουτε ξεφλουδισματα ουτε ασπρα σημαδια.....

 

Μπορει να ναι καντινιαση μονο στο ενα στηθος? Λογικα δεν θα κολλουσε και το αλλο λογω μωρου?

 

Σκεφτομαι μηπως βαλω καμμια αντιβιωτικη αλοιφη και δεν θηλασω απο κει μια μερα....... :roll:

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Τωρα που τον ξαναθηλασα απο το αλλο στηθος αισθανομαι σαν να με κοβει....βγαζει τα πανω δοντια....λετε να φταινε αυτα???? Ειναι δυνατον να εκανε καποια μολυνση ...εξου και οι βελονιες την ωρα του θηλασμου???

 

η πληγουλα που αναφερω δεν ειναι ανοιχτη και πυωδης......ειναι σκουρα σαν μεμβρανη που παει να γινει κορα.......

 

Ως τωρα δεν ειχαμε προβλημα με τα δοντια....ελεγχε τα κατω....τωρα που βγαινουν τα πανω πιθανον να μη μπορει να τα ελεγξει...... :roll:

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θηλάζω 1 μήνα και κάτι και ακόμα το ένα στήθος(στη θηλή) με πονάει στην αρχή του θηλασμού. Αρχικά με πονούσε το δεξί στο μαιευτήριο και μετά από 12 μέρες μου πέρασε και δεν πόναγε κανένα στήθος. Μετά άρχισε πονούσε το αριστερό...μάλλον έφταιγε η πιπίλα που του έδωσα...Τώρα παρότι πιπίλα του δίνω σπάνια, εξακολουθεί μερικές μέρες να το τραβάει τόσο περίεργα το στήθος που πονάει μετά για κάποιες μέρες. Αφού άρχισα να ξαναβάζω κρέμα (λανσινοχ) και κάπως ανακουφίστηκα. Νομίζω ότι αρχικά το πιάνει στραβά, παρότι προσπαθώ να έχει καλά ανοικτό το στόμα του. Έχετε κανά κολπάκι να εφαρμόσω μήπως συνέλθει λίγο η θηλή μου?

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Rosalita!

Εμενα με βοηθησε πολυ στην αρχη μετα το θηλασμο να βγαζω λιγο γαλα πανω στις θηλες...θαυματουργο το γαλατακι μας!!Επισης να μην της βρεχεις πριν τον θηλασμο...Υπαρχουν πολλα αν ψαξεις λιγο στο φορουμ θα τα δεις

Να σου ζησει το μωρο :D

Link to comment
Share on other sites

Κάποιες μέρες δεν το πιάνει καλά μάλλον, αλλά δεν μπορώ να τον ξεκολλήσω με τίποτα! Βεντούζα κανονικά! Το δακτυλάκι μου δεν μπορεί να μπει με τίποτα ανάμεσα στο στόμα του και στο φαί του...!Απλώς μάλλον με την μία φορά που το πιάνει στραβά πονάω μετά για αρκετές φορές. Και ενώ το παλέυω να το πιάσει σωστά στην αρχή κλείνει λίγο το στοματάκι του και μετά το ανοίγει, αφού αρχίσει να τρώει! Και το περίεργο είναι ότι μόνο με το αριστερό το κάνει αυτό. Κάτι φορές όταν πεινάει πολύ βέβαια με πονάει και το δεξί, αλλά στα πρώτα ρουφίγματα μόνο. Το αριστερό με πονάε ιγια κάνα λεπτό περίπου! Και ξέρετε, όταν ξεβεντουζώνει έχει πάρει ένα σχήμα η θηλή, στο σημείο που είναι πιο τραβηγμένο βλέπω σαν εξογκωματάκια και μάλλον εκεί πονάει.

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κάποιες μέρες δεν το πιάνει καλά μάλλον, αλλά δεν μπορώ να τον ξεκολλήσω με τίποτα! Βεντούζα κανονικά! Το δακτυλάκι μου δεν μπορεί να μπει με τίποτα ανάμεσα στο στόμα του και στο φαί του...!Απλώς μάλλον με την μία φορά που το πιάνει στραβά πονάω μετά για αρκετές φορές. Και ενώ το παλέυω να το πιάσει σωστά στην αρχή κλείνει λίγο το στοματάκι του και μετά το ανοίγει, αφού αρχίσει να τρώει! Και το περίεργο είναι ότι μόνο με το αριστερό το κάνει αυτό. Κάτι φορές όταν πεινάει πολύ βέβαια με πονάει και το δεξί, αλλά στα πρώτα ρουφίγματα μόνο. Το αριστερό με πονάε ιγια κάνα λεπτό περίπου! Και ξέρετε, όταν ξεβεντουζώνει έχει πάρει ένα σχήμα η θηλή, στο σημείο που είναι πιο τραβηγμένο βλέπω σαν εξογκωματάκια και μάλλον εκεί πονάει.

Μηπως ειναι καποιος πορος που φραζει;;;Τι εξογκωματάκια;Ασπρα;Σαν φουσκαλες;Ισως να ειναι πορος που φραζει και να μην εχει σχεση με το μωρο.Εμενα φραζει πολυ συχνα καποιος πορος παντα και μονο στο αριστερο στηθος,αλλοτε ποναω πολυ αλλοτε λιγο κι αλλοτε καθολου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι,ναι, ασπρα εξογκωματάκια, από τη μεριά που είναι πιο "μυτερή" η θηλή μετά το θηλασμό...Είναι πόρος που φράζει? Δεν το ήξερα αυτό. Και πονάει δηλαδή και σένα...Και πως περνάει αυτό? Από μόνος του ξεφράζει?

Πάντως το περίεργο είναι ότι από το στήθος που πονάει καμιά φορά δεν το αδειάζει και τελείως και προχτές παράδειγμα, ενώ είχε ξεκινήσει να τρώει από αυτό μετά που έκανα μπάνιο είχε γρομπαλάκια στη βάση του στήθους. Τέλος πάντων, αν είναι αυτό πιστέυω θα περάσει... Ευτυχώς πονάει μόνο στην αρχή του θηλασμού και ίσως στο τέλος όταν ζορίζεται και τσαντίζεται. Εντομεταξύ πονάει και συχνά όταν τρώει από το άλλο στήθος και όποτε με ζορίζει στο θηλασμό ενδιάμεσα από τους θηλασμούς. Υποφερτά ευτυχώς... :oops::?

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Προφανως ειναι φραγμενος πορος!Η Αγλαια μου χει πει,ζεστο μπανιο ή ζεστες κομπρεσες πριν τον θηλασμο,μασαζ με λαδακι ειδικα στην περιοχη που νιωθεις τα γρομπαλακια,μειωσε λιγο τα ζωικα λιπαρα στην διατροφη σου και αν δεν βλεπεις βελτιωση,μπορεις να παρεις λεκιθινη σε κοκκους απο το φαρμακειο(ειναι συμπληρωμα διατροφης),την δοσολογια δεν την θυμαμαι ακριβως,θα σου τη πει η Αγλαια.Η λεκιθινη διασπα διαλυει τα λιπη και βοηθαει στην αποσυμφορηση!

Εγω το χω παθει μερικες φορες,αλλά μια φορα, αρκετα εντονη, ηταν πριν 2 βδομαδες.Παντως περναει αλλά ξανασυμβαινει μετα απο λιγο καιρο!

Link to comment
Share on other sites

Φραγμενος πορος ειναι........το παθαινω συνεχεια........συνηθως γινεται επειδη δεν αδειαζει καλα το στηθος η κι απο κουραση......

 

Πινεις πολλα υγρα, ξεκουραζεσαι, κανεις ζεστες κομπρεσες πριν θηλασεις και βαζεις το μωρο σε αυτη την πλευρα....ειδικα οταν ειναι πεινασμενο να ρουφαει καλα........μπορει να χρησιμοποιειες και θηλαστρο.......συνηθως τοτε η ροη ειναι μικρη...μολις ξεμπλοκαρει θα ηρεμησεις και θα φυγουν τα γρομπαλακια....

 

Λεκιθινη παιρνεις μια ταμπλετα 3-4 φορες την μερα.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και κάτι άλλο. Φραγμένος πόρος είναι και αν ειναι το χρώμα της θηλής? Γιατί είναι κάποια μαζεμένα σε ένα σημείο της θηλής, εκεί που είναι πιο τραβηγμένο. Μερικές φορές μου φαίνονται άσπρα, άλλες κανονικό χρώμα. Ευχαριστώ πολύ πάντως κορίτσια!

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Και γι'αυτό λέτε να τρώει λιγότερη ποσότητα από αυτό το στήθος? Επειδή είναι φραγμένο? Γιατί τον έχω ζυγίσει μερικές φορές πριν και μετά το θηλασμό και ενώ στο δεξί πίνει γύρω στα 60 γρ από το αριστερό μόνο 30...!

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

[/colorΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ.ΚΑΙ ΕΓΩ ΘΗΛΑΖΩ ΑΝ ΚΑΙ ΕΧΩ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΠΛΗΓΟΥΛΑ ΣΤΗ ΜΙΑ ΘΗΛΗ ΜΟΥ ΚΑΝΩ ΥΠΟΜΟΝΗ!ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΠΟΤΕ ΘΑ ΤΟ ΧΡΕΙΑΣΤΩ!ΠΟΣΟ ΔΙΑΤΗΡΗΤΑΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΣΤΟ ΨΗΓΕΙΟ?ΧΘΕΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΚΟΙΜΗΘΗΚΕ ΜΙΑ ΩΡΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ 3ΩΡΟ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΑ ΘΑ ΕΚΡΑΓΕΙ ΤΟ ΣΤΓΘΟΣ ΜΟΥ!

Link to comment
Share on other sites

Ναο μπορει να μην ειναι ασπρες φουσκαλες αλλά πλαι να ειναι καποιος πορος φραγμενος!Οσο για την ποσοτητα δεν νομιζω,γιατι εγω βγαω ολα τα γευματα με το θηλαστρο και η ποσοτητα να παιζει ,να μειωνεται δηλαδη,10γρ στα 100γρ

Link to comment
Share on other sites

γεια σου Θωμαις και να σου ζησει!!!

το θηλαστρο γιατι να το χρειαστεις???

οσο για την πληγη βαζε το ιδιο το γαλα σου!!! :wink:

vera,θυμαμαι που με ρωτουσες για την καντιντιαση και επειδη εψαξα βρηκα αυτο το σαιτ με φωτος και το παραθετω:

http://www.lactnews.com/Sore%20Nipples%20and%20Yeast.html

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Ο πονος μπορει να αργησει να φυγει.....μπορει να μην υπαρχει και η λευκη φουσκαλα........οταν το στηθος εχει πρησμενα και κοκκινα σημεια συνηθως η ροη του γαλακτος εμποδιζεται.........πρεπει ομως να βαζεις το μωρο να τρωει απο κει περισσοτερο γιατι αυτο θα αδειασει το στηθος πιο αποτελεσματικα απο το θηλαστρο......

 

 

Μη καθεσαι και ζυγιζεις το μωρο καλε,....χαλαρωσε........το ζυγιζεις μονο μια φορα την εβδομαδα......η ανασφαλεια ειναι κακος συμβουλος και σε οδηγει σε λαθη!!!! :wink:

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Tον ζυγίζω σπάνια, απλώς τον ζύγισα για να δω πόσο τρώει απο αυτό το στήθος, επειδή ένιωθα ότι δεν αδειάζει. Αλλιώς το ξέρω ότι είναι λίγο αγχωτικό το συνεχές ζύγισμα. Την πάτησα στο πρώτο παιδί...! :roll::D

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι ειναι ενδεικτικο του ποσο εφαγε το ποσο ζυγιζει εκεινη την ωρα........ποτε προλαβε και εγινε λιπος? :lol:

 

 

Εμενα παντως μου μειωνεται η ροη, ενιοτε και πολυ!!!!!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλημέρα...

Γεννήσαμε και εμείς και να΄μαστε πάλι με τις απορίες μας..(άλλου είδους αυτη τη φορά).

Ξεκίνησαμε το θηλασμό κατευθείαν με το που επιστρέψαμε απο την κλινική, τα ωράρια πολύ δύσκολα.. Ο μικρός πότε ξυπνάει στη μισή ώρα και κλαίει για γαλατάκι και πότε στο τρίωρο.. Ήμουν και είμαι υπέρ του θηλασμού και μπορώ να πώ πως -πλήν των απόψεων που εκτίθενται εδώ- όλες οι εμπειρίες που άκουσα απο φίλες και γνωστές ήταν λίγο αποτρεπτικές.. Όμως μπορώ να πω πως τα ψιλοκαταφερνουμε 2 εβδομάδες τώρα αρκετα καλά..Απο την αρχή έβαζα θηλές σιλικόνης, στην βδομάδα έβγαλα τη μία μόνο απο το αριστερό στήθος και είδα οτι πάμε καλά.. Απο το δεξί όμως την κράτησα καθώς η θηλή μου είναι πιο μικρή.. Οταν μας επισκέφτηκε η παιδίατρος μου είπε πως δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με τις θηλές σιλικόνης όμως επειδή το μωρό μπερδεύεται να τη βγάλω αν μπορώ.. έτσι και έκανα.. με πόνους και σφίξιμο δόντιών θηλάσαμε χωρίς τη θηλή για 4 μέρες, όμως απο τη 2η κιόλας μέρα παρατήρησα πάνω στη θηλή ενα μικρό κοκκινο σημαδάκι (εσωτερικά σαν αιματωματάκι). Χτές, καθώς έβγαζα το επίθεμα γιατί ο μικρός ήταν βιαστικός και εκλαιγε το τράβηξα λίγο αποτομα και μου 'φυγε μια πετσούλα απο τη θηλή..Τώρα υπάρχει μια πολύ μικρή τρυπούλα όμως ο πόνος πλέον είναι ανυπόφορος.. Κάπου είχα διαβάσει απο την Αγλαϊα να μην προτιμάμε τα επιθέματα γιατι συντηρούν την υγρασία στην περιοχή.. Τι να βάζουμε όμως;Προσπάθησα μια μέρα χωρίς επιθέματα και λέρωσα νυχτικό, μπλούζες, σεντόνια κλπ. Αυτα τα κοχύλια συλλογής γάλακτος είναι αποτελεσματικά; Να σημειώσω πως απο την αρχή χρησιμοποιώ την purelan συνεχώς, πριν και μετα το θηλασμό κάνω επάλειψη με το γάλα μου, και τις τελευταίες 3 μερες απο τη μέση και πάνω κυκλοφορώ ολόγυμνη.. Είναι πολύ αστείο το θέαμα να μαγειρεύω με το β...ί απ'εξω όμως θέλω πολύ να συνεχίσω και πάνω στην απελπισία μου ακολούθω όλες τις οδηγίες που έχω διαβάσει στο forum.. Μου έμεινε να δοκιμάσω το κερί μέλισσας που πρότεινε η Αγλαϊα..

Η στάση του μωρού προσπαθώ να είναι όσο το δυνατόν καλύτερη.. Απο χτες δίνω απο το πονεμένο στήθος σε πλευρική στάση τελείως ξαπλωμένη, και το μωρό επίσης... Με αυτό τον τρόπο ο πόνος εξακολουθεί να υπάρχει, όμως σταδιακά και όσο περνάνε τα λεπτά εξασθενεί..Αιματακι παρατήρησα λίγο μόνο στο σουτιέν, δεν έχω δει κατα την ώρα του θηλασμού.. Αν δώ τι να κάνω; να διακόψω το θηλασμό απο το στήθος αυτό; επίσης να πω πως εδώ και 2 μέρες έχω ξαναβάλει τη θηλή γιατί δεν αντέχω ούτε η μπλούζα μου να ακουμπάει στο στήθος..

Αγλαϊα η κάποια άλλη κοπέλα (ομοιοπαθούσα)μπορείτε να μου προτείνετε κτ αντί επιθεμάτων;; Τι άλλο μπορώ να βάλω στην πληγούλα για να αναρρώσει γρηγορότερα;; Προσπάθησα να βγάλω και λίγο γάλα με το χέρι για να το αποσυμφορήσω αλλά μόνο για 2 λεπτά τα έχω καταφέρει.. μετα "κατεβάζει ρολά" και τίποτα..

BagRp2.png Spetp2.png ...έρχεται και ο τρίτος της παρέας!!!
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Stone!

Να σου ζήσει! :D

Ξέρω πώς όταν πληγωθούν οι θηλές είναι ζόρικα τα πράγματα :cry: Το πέρασα κι εγώ...

 

Απο την αρχή έβαζα θηλές σιλικόνης, στην βδομάδα έβγαλα τη μία μόνο απο το αριστερό στήθος και είδα οτι πάμε καλά.. Απο το δεξί όμως την κράτησα καθώς η θηλή μου είναι πιο μικρή..

Πληροφοριακά μόνο...γιατί έβαλες θηλές σιλικόνης από την αρχή? :roll:

Το μέγεθος της θηλής δεν είναι τόσο σημαντικό. Το βασικό είναι η σωστή τοποθέτηση του μωρού. Να έχει δηλαδή στο στόμα του την άλω και όχι μόνο τη θηλή :wink:

 

με πόνους και σφίξιμο δόντιών θηλάσαμε χωρίς τη θηλή για 4 μέρες, όμως απο τη 2η κιόλας μέρα παρατήρησα πάνω στη θηλή ενα μικρό κοκκινο σημαδάκι (εσωτερικά σαν αιματωματάκι)

Ο πόνος δείχνει ότι το μωρό δεν είναι τοποθετημένο σωστά. :?

Μια ενόχληση είναι φυσιολογικό να υπάρχει τον πρώτο καιρό και τώρα που έχεις ήδη πληγωθεί να πονάς στις πρώτες ρουφηξιές αλλά μετά όχι. Αν εξακολουθείς να πονάς πρέπει να βγάλεις το μωρό και να το ξανατοποθετήσεις ώστε να πιάσει σωστά.

 

Η στάση του μωρού προσπαθώ να είναι όσο το δυνατόν καλύτερη.. Απο χτες δίνω απο το πονεμένο στήθος σε πλευρική στάση τελείως ξαπλωμένη, και το μωρό επίσης... Με αυτό τον τρόπο ο πόνος εξακολουθεί να υπάρχει, όμως σταδιακά και όσο περνάνε τα λεπτά εξασθενεί..

Άρα είσαι σε καλό δρόμο :D

 

Αιματακι παρατήρησα λίγο μόνο στο σουτιέν, δεν έχω δει κατα την ώρα του θηλασμού.. Αν δώ τι να κάνω; να διακόψω το θηλασμό απο το στήθος αυτό;

Όχι δεν διακόπτεις το θηλασμό! Συνεχίζεις κανονικά. Η διακοπή μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα στην παραγωγή σου. Το αίμα δεν θα κάνει κακό στο μωρό σου.

Αυτα τα κοχύλια συλλογής γάλακτος είναι αποτελεσματικά;

Εγώ τα χρησιμοποιούσα αρκετά τον πρώτο καιρό. Είναι καλά για τις ώρες που δεν μπορείς να κυκλοφορείς ημίγυμνη :wink:

Πρόσεξε να είναι αυτά που από την πάνω μεριά έχουν τρύπες για να αερίζεται το στήθος.

Επίσης αν έχεις αρκετό γάλα (που καταλαβαίνω ότι έχεις) έχε το νου σου να μην σκύβεις όταν τα φοράς κάμποση ώρα γιατί το γάλα που μαζεύεται μέσα θα χυθεί από τις τρύπες και θα γίνεις χάλια :lol::lol: Μου συνέβει ουκ ολίγες φορές :lol:

 

και τις τελευταίες 3 μερες απο τη μέση και πάνω κυκλοφορώ ολόγυμνη.. Είναι πολύ αστείο το θέαμα να μαγειρεύω με το β...ί απ'εξω

:lol::lol:

 

Κάνε λίγο υπομονή, οι πρώτες 40 μέρες είναι οι πολύ δύσκολες!Μετά στρώνουν τα πράγματα.

Καλή συνέχεια!!

Για οποιαδήποτε άλλη απορία εδώ είμαστε! :D

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

stone να σου ζησει!ειχα κ εγω το ιδιο προβλημα κ μαλιστα σε πιο μεγαλο βαθμο.η μια θηλη μου ειχε κανει 3 πληγες με πολυ πονο προσπαθουσα να θηλασω (κ τι δεν εβαζα την pureLan,αλατονερο ματαια ολα )ωσπου μια μερα το μωρο εκει που περιμενα να ρευτει κανει εμετο το γαλα με κομματια πηχτου αιματος.τρομαξα πολυ η παιδιατρος μου ειπε οτι το παιδι επινε αιμα.τελικα διεκοψα απο εκεινο το στηθος το θηλασμο περιπου 8 ημερες μεχρι να κλεισουν καλα οι πληγες και θηλαζα μονο απο το αλλο που δεν ειχε μεγαλο προβλημα,εβγαζα με θηλαστρο κ αν ειχε αιμα το πετουσα διαφορετικα το εδινα βεβαια μειωθηκε αρκετα το γαλα σε αυτο το στηθος σχεδον καθολου δεν ειχε,οταν εκλεισαν οι πληγες το εβαζα συνεχεια το μωρο κ επανηλθε κανονικα κ μαλιστα η θηλη του εγινε πολυ καλυτερη απο πριν. ολα πηγαν μια χαρα μιας κ η μικρη επαιρνε πολυ βαρος κ ας ετρωγε μονο απο το ενα στηθος κανε λιγη υπομονη προσεχε μην πινει αιματακι κ ολα θα πανε καλα :lol:

Link to comment
Share on other sites

..κανε λιγη υπομονη προσεχε μην πινει αιματακι κ ολα θα πανε καλα :lol:

 

Βάσω μου, νομίζω έχει γραφτεί και από την Αγλαϊα αυτό που η Ελίζα έγραψε παραπάνω... ότι δηλαδή και να πιεί το μωρό αίμα, δεν παθαίνει κάτι... :roll: Θα μου πεις και γιατί να το κάνεις αυτό... μα για να μην υπάρξει πρόβλημα με την παραγωγή... εσύ δεν είχες και το επανέφερες μετά αλλά μήπως σε κάποιες περιπτώσεις δεν πάνε τόσο καλά τα πράγματα;;; :?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...