Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΟΗΘΕΙΑ..!! Πληγωμένες θηλές, πόνος, μικρή ποσότητα γάλακτος


Recommended Posts

εμενα που με δαγκωνε η μικρη κ με ειχε καταπληγωσει, μου εδωσαν απο το μαιευτηριο ψευδοθηλες.πραγματικά έχω σωθεί.. κ ακούω απο πολλους οτι δεν κάνει, οτι σταματαει το γάλα κλπ...χαζομάρες,μια χαρα γάλα έχω, η μικρή πήρε βάρος παραπάνω απο το κανονικό κ μπορει κ τις πιανει ευκολα κ οχι με το στηθος που εκανε 10 ωρες...εννοειται πως θηλάζω κ χωρίς τις ψευδοθηλές, η μικρή μου δεν εχει πάθει καμια συγχυση κ χαζομάρες που λένε.εξάλλου σκοπός είναι να θηλάζουμε κ όχι με τί θηλάζουμε...

 

Κι εγώ με ψευτοθηλές... είμαστε 50 ημερών τώρα και μόλις έκλεισαν οι πληγές και είπα θα τις βγάλω τσουπ καινούργια πληγή!!!

Η μαία μου είπε πως μάλλον έχω πολύ ευαίσθητες θηλές και γι αυτό κάνουν κατευθείαν πληγές....

Σημασία έχει πως τρώει καλά, και μετά από ψευτοθηλές και δύο φορές μαστίτιδα μου αρκεί που απλά θηλάζω το μωρό μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πω,πω, κι εγω μια απ' τα ιδια κοριτσια... με τις θηλες σιλικονης... ειπα κι εγω να τις βγαλω πριν κανενα μηνα και σε μια μερα ποναγε και η καλη μου θηλη(η μια ειναι πιο πληγωμενη)! ενταξει, εχει καλομαθει ο μπεμπης με το μεγεθος της ψευδοθηλης που μπαινει αβιαστα στο στομα του, αλλα δοκιμαζω και θηλαζει καλα και χωρις αυτες, αρκει να ειναι στη σωστη σταση!

κι εγω τις ιδιες σκεψεις κανω... ας πινει το γαλατακι μου κι ας ειναι κι ετσι...

 

να ρωτησω, ρε κοριτσια: εσας δε σας πονανε οι θηλες με τα ρουχα, τα εσωρουχα και τις πετσετες;;; γιατι εγω φοραω και τα κοχυλια! και δεν μπορω να τις αερισω καλα ετσι...:-(:rolleyes:

AtQqp2.png
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω, ρε κοριτσια: εσας δε σας πονανε οι θηλες με τα ρουχα, τα εσωρουχα και τις πετσετες;;; γιατι εγω φοραω και τα κοχυλια! και δεν μπορω να τις αερισω καλα ετσι...:-(:rolleyes:

 

εμενα με πονανε μονο οταν θηλάζει η μπέμπα χωρις τις ψευδοθηλες.με τις πετσετες οντως με πονανε οταν τις σκουπιζω γι'αυτο απλά τις ταμπονάρω.σουτιεν δεν φοράω ποτε εκτος αμα ειναι να βγω εξω ή αν έχω κόσμο στο σπίτι.να πάρεις μια κρέμα με λανολίνη-αν το έγραψα σωστα-απο το φαρμακειο που ειναι για τις θηλες-ενα κιτρινο μικρο σωληνάριο, μου την ειπε η παιδιατρος.εμενα μου κάνει δουλεια κ ακομα να θηλάσεις κ ειναι πάνω η κρέμα δεν πειράζει...κ να μη φορας στενα μπλουζάκια, εγω φοραω φανελάκια πολύ αεράτα:P:p:p

ntRCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και μένα πονάνε οι θηλές όταν τις σκουπίζω, κι επειδή μέσα στο σπίτι προσπαθώ να μην φοράω σουτιέν πονάω όταν ακουμπάνε στα ρούχα.

Η κρέμα με λανολίνη κάνει δουλειά, στην αρχή που την έβαζα είδα διαφορά. Τώρα πια ξεχνάω να βάζω...

 

Διαβάζω πως όλες χρησιμοποιείτε θηλές σιλικόνης, εγώ πήρα καουτσούκ γιατί και στα μπιμπερό έχω θηλές καουτσούκ και στην αρχή όταν τη δοκίμασα και σιλικόνη στα μπιμπερό παρατήρησα πως την έπιανε με δυσκολία.

Τις θηλές από καουτσούκ κάθε πότε πρέπει να τις αλλάζουμε?

Λέτε να δοκιμάσω σιλικόνη που κρατάνε και περισσότερο?

Link to comment
Share on other sites

την ειχα παρει τη λανολινη απ το μαιευτηριο αλλα ειναι πολυ κολωδης και μου σπαει τα νευρα... εχω παρει και βαζω κεραλοιφη και ειδα βελτιωση...

 

απο κει και περα, το πληγωμενο μου στηθος(αριστερο) εχει πολυ μεγαλυτερη παραγωγη απ το άλλο- γεμιζει στο μισο χρονο, οταν δηλαδη ειναι να θηλασω απ το δεξι, και σταζει συνεχεια-και οταν το αεριζω, και μεταξυ γευματων και κυριως οταν ταιζω απ το δεξι- γεμιζει το κοχυλι και χυνονται παντου γαλατα!!! κι οταν το αεριζω και στεγνωνει... αρχιζει και τρεχει!!!:shock: σε σημειο που δεν μπορω να εξηγησω την τοσο διαφορετικη παραγωγη και σκεφτομουν να ανοιξω θεμα, να παρω καμια αποψη...:rolleyes:

παντως, το σιγουρο ειναι οτι δεν μπορω να κυκλοφορω χωρις σουτιεν!:?

AtQqp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κ εμενα το αριστερο ειναι πολυ μεγαλυτερο απο το δεξι κ με μεγαλυτερη παραγωγη...οπως το ειπες σταζει..κ ισως φταιει σε εμενα που η μικρη δεν πολυπινει απο το δεξι-δεν ξερω γιατι της εχει κατσει ετσι!!!

ntRCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τι γίνεται βρε κορίτσια? Κι εμένα το αριστερό είναι πολύ μεγαλύτερο από το δεξί με μεγαλύτερη παραγωγή. Αλλά το περίεργο είναι ότι εγώ στο δεξί την έπαθα τη μαστίτιδα....

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη δεν εχω διαβασει ολο το θεμα, αλλα οι μαιες στο νοσοκομειο μας ελεγαν να φοραμε παντα σουτιεν οσο θηλαζουμε για να μην παθαινουμε μαστιτιδες, κι ετσι απο τοτε που γεννησα φοραω παντα σουτιεν αν και μερικες φορες θα ηθελα να το βγαλω, μπορω λετε να μενω και λιγη ωρα χωρις;

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη δεν εχω διαβασει ολο το θεμα, αλλα οι μαιες στο νοσοκομειο μας ελεγαν να φοραμε παντα σουτιεν οσο θηλαζουμε για να μην παθαινουμε μαστιτιδες, κι ετσι απο τοτε που γεννησα φοραω παντα σουτιεν αν και μερικες φορες θα ηθελα να το βγαλω, μπορω λετε να μενω και λιγη ωρα χωρις;

 

Ίσως σε μερικές γυναίκες να έχει νόημα αυτή η συμβουλή, σίγουρα όχι σε όλες. Ειδικά τον πρώτο καιρό, για μένα ήταν:

 

1334797004988_4382015.png

(όπου βιβλίο, βάλε μωρό) :lol:

Ουσιαστικά σουτιέν φορούσα μόνο όταν έπρεπε να βγω έξω.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη δεν εχω διαβασει ολο το θεμα, αλλα οι μαιες στο νοσοκομειο μας ελεγαν να φοραμε παντα σουτιεν οσο θηλαζουμε για να μην παθαινουμε μαστιτιδες, κι ετσι απο τοτε που γεννησα φοραω παντα σουτιεν αν και μερικες φορες θα ηθελα να το βγαλω, μπορω λετε να μενω και λιγη ωρα χωρις;

 

εμενα οι μαιες στο μαιετηριο μου ειπαν να μη φοραω σουτιεν γιατι πιεζεται το στηθος...να το φοραω οσο πιο σπάνια μπορω...το ίδιο μου ειπε κ η παιδιατρος να αποφευγω το σουτιεν μεσα στο σπιτι κ τα επιθεματα οπως ειπε πως ειναι καλυτερα να σταζει γαλα το στηθος κ να παιρνει αερα παρα να το εχω στριμωγμενο μεσα σε ενα σουτιεν...:P:p:p

ntRCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι αλλα αμα αφησω το στηθος χωρις σουτιεν, τρεχει γαλα κ λερωνω ολοκληρη μπλουζα,,,,εμενα τρεχει πολυ,,,πηρα σουτιεν θηλασμου ******, χωρις μπανελα κ βαζω κ επιθεματα...αλλιως η μπλουζα ειναι λες κ την εβαλα κατω απο τη βρυση!!!

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη δεν εχω διαβασει ολο το θεμα, αλλα οι μαιες στο νοσοκομειο μας ελεγαν να φοραμε παντα σουτιεν οσο θηλαζουμε για να μην παθαινουμε μαστιτιδες, κι ετσι απο τοτε που γεννησα φοραω παντα σουτιεν αν και μερικες φορες θα ηθελα να το βγαλω, μπορω λετε να μενω και λιγη ωρα χωρις;

 

:shock: βρε Μπουρμπούρ μήπως σας είπαν να μη φοράτε σουτιέν για να μην πάθαίνετε μαστίτιδες; Γιατί και σε μας όπως και στη helen αυτή τη συμβουλή έδιναν. Αν τελικά φοράμε σουτιέν μας έλεγαν στα προγεννητικά μαθήματα να επιλέξουμε κάποιο χωρίς μπανέλλα, βαμβακερό και να προσέχουμε να μη μας "κόβει" πουθενά.

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites

εμενα παλι, μου ειπαν οτι το στηθος, λογω βαρους και επειδη θα γεμιζει με γαλα, θελει σε ολη τη διαρκεια του θηλασμου, καλη στηριξη! οποτε και προσεγμενα σουτιεν θηλασμου, αλλα δε μου ειπαν να μη φοραω καθολου!

 

καλα, εμενα ειναι και βαρυ το στηθος μου, και τρεχει και πολυ οπως της Στελλι..:rolleyes:

AtQqp2.png
Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα αμα αφησω το στηθος χωρις σουτιεν, τρεχει γαλα κ λερωνω ολοκληρη μπλουζα,,,,εμενα τρεχει πολυ,,,πηρα σουτιεν θηλασμου ******, χωρις μπανελα κ βαζω κ επιθεματα...αλλιως η μπλουζα ειναι λες κ την εβαλα κατω απο τη βρυση!!!

Δοκιμασα χωρις σουτιεν κι ειχα το ιδιο προβλημα -ειδικα την ωρα του θηλασμου το αλλο στηθος τρεχει πολυ.

Opal

Ειμαι σιγουρη, ελεγαν "να φορατε" (εννοειται χωρις μπανελες ,ουτε να μας στενευει).

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Φοραω σουτιέν θηλασμού σχεδόνσυνέχεια. Το ίδιο έκανα και κατά τη διαρκεια της εγκυμοσυνης. Ξέρω οτι το στήθος θέλει στήριξη αλλά όποτε μου δωθεί η ευκαιρία το βγάζω. Επιθέματα δεν βάζω γιατί δεν τρέχει αλλά και οι μαίες μου είχαν πει να τα αποφεύγω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τη βοηθεια σας, ξανα!

θηλαζω 2,5 μηνες αποκλειστικα, και με διαφορα μικροπροβληματα στις θηλες, φορουσα κοχυλια. επειδη ομως μου εκαναν κατι σαν ιδρωτσιλα στη θηλαια αλω γυρω απ τη θηλη, τα σταματησα εδω και 4 μερες, και φοραω επιθεματα.

προχτες ομως, ο μικρος μου τραβηχτηκε λιγο στο στηθος και πονεσα πολυ. κοιταω και βλεπω κατι σαν ρωγμη εκει που τελειωνει η θηλη και αρχιζει η αλως, σε κεινο το σημειο διπλωνει η θηλη μεσα στο σουτιεν.!!! δεν τρεχει αιμα αλλα ποναω πολυ ακομα κι οταν ο μπεμπης θηλαζει ηρεμα. δεν ξερω αν αυτο λεγεται ραγαδα...

τί μπορω να κανω για να επουλωθει οσο το δυνατον γρηγοροτερα;;; βαζω συνεχεια κεραλοιφη για να κραταω ελαστικο το δερμα. μηπως εγινε επειδη στεγνωσε αποτομα το δερμα;;(με τα κοχυλια ηταν καπως νωπο) και τί ειναι καλυτερο, να ειναι ελαστικο το δερμα ή να το αφηνω να ξεραινεται στον αερα;;; αλλα οταν τα αφηνω στον αερα σταζουν...:-( εντω μεταξυ, ο μικρος δεν καλοχορταινει απ το ενα και σχεδον σε καθε γευμα δινω κι απ τα 2, οποτε δεν προλαβαινει να ηρεμησει η θηλη...:?

καμια συμβουλη..;;

AtQqp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

evi mav εχω ακριβως το ιδιο προβλημα και ναι, ειναι ραγαδα. εγω εχω ραγαδες οχι μονο εκει που τελειωνει η θηλη αλλα και πανω στη θηλη και στα δυο στηθη! απο 10 ημερων ως τωρα 4,5 μηνων και θηλαζουμε με πολυ πονο και ψευδοθηλες φυσικα. Η κηραλοιφη κανει καλο οπως και η λανολινη επισης. Για θεραπεια επισης μπορεις να βαλεις σπαθολαδο. Ολα αυτα δε χρειαζονται αφαιρεση πριν το θηλασμο. Πρεπει το στηθος να ειναι στον αερα και να μην κραταει υγρασια οπως πχ με τα επιθεματα. Κατα προτιμηση χωρις σουτιεν και με φαρδια μπλουζα για να προκαλειται φυσικη τριβη. Αν εχεις θηλαστρο μπορεις να βγαζεις απο το πληγωμενο στηθος και να μην τον βαζεις να θηλαζει απο αυτο μεχρι να κλεισει. Διαφορετικα μπορεις να φορας ψευδοθηλη που μετριαζει τον πονο κ δεν αφηνει να ανοιξει αλλο. Μπορεις να τον αφηνεις παραπανω ωρα στο στηθος που δεν ποναει μεχρι να χορτασει (καποια στιγμη θα χορτασει) ωστε να αποφευγεις το συχνο θηλασμο στο πληγωμενο. Εγω φυσικα τα εκανα ολα αυτα, και αλλα πολλα ακομα, αλλα οι ραγαδες μαλλον δε θα φυγουν ποτε. Το μονο που με βοηθησε κι αυτο ελαχιστα γιατι οι θηλες μου ηταν πολυ χαλια, ηταν η πληρης αποχη απο το θηλασμο για μια εβδομαδα ομως αντλουσα το γαλα μου συστηματικα με νοσοκομειακο θηλαστρο και το εδινα στη μικρη μου.

6kQ4p3.png
Link to comment
Share on other sites

δεν εχω ιδεα! μπορω να το διαπιστωσω εγω ή η παιδιατρος θα μου το πει αν τη ρωτησω? Λες γι αυτο να μην κλεινουν οι θηλες μου? Βεβαια φοράω πάντα ψευδοθηλες. Δε θα επρεπε να επουλωθουν ή αν εχει κοντο χαλινο θα με πληγωνει ακομα και με τις ψευδοθηλες? Thanks Nina-Nana!

6kQ4p3.png
Link to comment
Share on other sites

δεν εχω ιδεα! μπορω να το διαπιστωσω εγω ή η παιδιατρος θα μου το πει αν τη ρωτησω? Λες γι αυτο να μην κλεινουν οι θηλες μου? Βεβαια φοράω πάντα ψευδοθηλες. Δε θα επρεπε να επουλωθουν ή αν εχει κοντο χαλινο θα με πληγωνει ακομα και με τις ψευδοθηλες? Thanks Nina-Nana!

 

Η παιδιατρος πιθανόν να το δει.

Η γλώσσα του μωρου βγαίνει αρκετά έξω απο το στόμα; Εχει σχήμα καρδιάς; Ακούγεται κάποιο κλικ την ώρα που θηλαζει;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Βγαίνει έξω (δεν ξέρω πολύ ή λίγο) κ έχει σχήμα καρδιάς.δεν ακούγεται κάτι όταν θηλάζει,μόνο οι κατάπόσεις της...πραγματικά δεν πιστεύω ότι δε θα πάψω πότε να πονάω! Αφού αναρωτιέμαι μήπως φταίει η ανατομία του στήθους μου. Το στήθος μου είναι μικρό κ το σαγόνι της δεν είναι αυτό που λένε βαθιά χωμένο στο στήθος. μήπως ξέρεις αν παίζει ρόλο που το πάνω χείλος της δεν είναι γυρίσμενο προς τα πάνω,ειδικά όταν τη δομικάζω με σκέτο στήθος θαρρείς κ είναι γυρίσμενο προς τα μέσα!με την ψευδοθηλή είναι κάπως καλύτερα ίσως γιατί γλίστράει.πάντα έτσι το έκανε όμως.

6kQ4p3.png
Link to comment
Share on other sites

Βγαίνει έξω (δεν ξέρω πολύ ή λίγο) κ έχει σχήμα καρδιάς.δεν ακούγεται κάτι όταν θηλάζει,μόνο οι κατάπόσεις της...πραγματικά δεν πιστεύω ότι δε θα πάψω πότε να πονάω! Αφού αναρωτιέμαι μήπως φταίει η ανατομία του στήθους μου. Το στήθος μου είναι μικρό κ το σαγόνι της δεν είναι αυτό που λένε βαθιά χωμένο στο στήθος. μήπως ξέρεις αν παίζει ρόλο που το πάνω χείλος της δεν είναι γυρίσμενο προς τα πάνω,ειδικά όταν τη δομικάζω με σκέτο στήθος θαρρείς κ είναι γυρίσμενο προς τα μέσα!με την ψευδοθηλή είναι κάπως καλύτερα ίσως γιατί γλίστράει.πάντα έτσι το έκανε όμως.

 

Το ότι εχει σχήμα καρδιάς μπορει να οφειλεται σε κοντό χαλινό.

Το πάνω χείλος θα έπρεπε να είναι προς τα έξω κανονικα.

Είσαι ανοιχτοχρωμη; Πχ φυσική ξανθιά;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

nanouka28, καλό θα είναι να αξιολογήσει το θηλασμό σας μια σύμβουλος θηλασμού (ακόμη και εθελόντρια της LLL), ώστε να σε παραπέμψει σε κάποιον ενημερωμένο ειδικό. Νομίζω ότι και τηλεφωνικά να περιγράψεις τα θέματα, πάλι θα έχεις μια παραπομπή σε ειδικό για το θέμα του χαλινού. Δεν χρειάζεται να υποφέρεις, γενικά το θέμα είναι απλό και θα σου λύσει/προλάβει πολλά προβλήματα. Να βεβαιωθείς ότι θα τσεκάρει και το χαλινό της γλώσσας και το χαλινό κάτω από το πάνω χείλος.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

ουπς Παρέλειψα ένα "δεν". Ήθελα να γράψω δεν έχει σχήμα καρδιάς!εννοείς το μέρος της γλώσσας που βγαίνει προς τα έξω?σε εμάς είναι κάπως μυτερό!όσο για το πάνω χείλος κι eγω αυτό λέω και παραξενεύομαι γιατί ότι φωτογραφίες έχω δει στο ίντερνετ από μωρά που θηλάζουν όλα έχουν το χαρακτηριστικό στόμα-ψαράκι! Και ναι,είμαι ανοιχτόχρωμη,φυσική ξανθιά!με ευαίσθητο δέρμα.που το κατάλαβες?επειδή δεν επουλώνονται ε?

6kQ4p3.png
Link to comment
Share on other sites

amaretto Έχω επισκεφθεί σύμβουλο θηλασμού κ μάλιστα 2 φορές.εστιάστηκε στις πληγές μου κ στη θεραπεία τους με σκευάσματα,φυσικά και μη,κ με άλλους τρόπους αλλα δεν μου έκανε καμιά αναφορά στο στον τρόπο θηλασμού της μικρής μου.ίσως αρκέστηκε στο ότι είδε πως έχω σωστή στάση θηλασμού.ώσπου την δεύτερη φορά πριν φύγω από το χώρο της κ ενώ θηλάζα αγανακτισμένη με την κατάσταση μου που είχα κάνει τα πάντα από ότι μου είπε κ αυτή κ γιατρειά δεν έβλεπα (το ξέρω ότι θα ξεσήκωσω κόσμο αλλα μου είπε: αφού πονάς ίσως θα έπρεπε να σκεφτείς το ενδεχόμενο να σταματήσεις να θηλάζεις γιατί κάποιες φορές απλά δε γίνεται να θηλάσουμε) κ έφυγα με πολλή απογοήτευση από κει. Όμως άλλο ξεκίνησα να λέω. Ενώ θηλάζα τη φώναξα να έρθει κ να δει πως θηλάζω κ τη ρώτησα αν υπάρχει περίπτωση να μη θηλάζω σωστά και είπε όχι. Αλλα τότε δεν είχα εντοπίσει το άνω χείλος. Που να ασχοληθώ με αυτό τότε,αφού έκλαιγα από τον πόνο όσο θηλάζα κ έτρεμα μην ξανάπεινάσει γρήγορα η μικρή μου!γιατί όμως να μην γυρίζει προς τα έξω το πάνω χειλάκι της? Αν της το γυρίσω eγω απαλά με το χέρι μου κάθεται γυρίσμενο αλλα μόνο με την ψευδοθηλή,στο γυμνό στήθος δεν μπορω να το γυρίσω.δεν ήξερα ότι έχει χαλινό κ το άνω χείλος.ουφ!απ'τη μια ξανάελπίζω ότι δε θα πονάω κάποια στιγμή απ την άλλη λέω νανά μη χαίρεσαι,θήλαζε χωρίς να κλαις!

6kQ4p3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...