Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΟΗΘΕΙΑ..!! Πληγωμένες θηλές, πόνος, μικρή ποσότητα γάλακτος


Recommended Posts

Αχ, λες? Μακάρι! Θα το δοκιμάσω το κολπάκι!

Οι θηλές πότε θα σκληραγωγηθούν και θα πάψουν να πονάνε? Ακόμη και με τον αέρα πονάνε, και φυσικά με ο,τι τις ακουμπάει! Τις έχω με κεραλοιφή και στα κοχύλια-αν τις αερίζω θα επουλωθούν πιο γρήγορα?

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!

 

Να βγαζεις με το χερι μητρικο γάλα και να το αφήνεις να στεγνώνει πάνω τους στον αέρα. Να κυκλοφορεις οσο μπορείς τοπλες :P

 

Είσαι σίγουρη ότι το μωρο θηλαζει σε σωστη στάση; Είστε κοιλια με κοιλια; Το αυτί του, ο ωμος κι ο γοφος του είναι σε ευθεία γραμμή; Πιάνει και μέρος της θηλαίας αλου εκτός απο την θηλή;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

επιανε καλα αλλα λογω αρχης τις ειχε ερεθισει και ειχαν ματωσει εναλλαξ. τις πρωτες μερες ηταν και πολλες ωρες και πολλες φορες το μωρο στο στηθος, οποτε δεν προλαβαιναν να ερθουν στα ισα τους. γι αυτο εβαλα τις θηλες και μετα απο 4-5 μερες δεν ποναγα τοσο... τον βαζω ετσι οπως λες, με ειδε και η παιδιατρος αν τον βαζω σωστα...

 

εχτες περασαμε μια νυχτα κολαση! ενω πιανει τη θηλη και τη θηλαια αλω και ρουφαει και καταπινει, μολις σταματησει για να ξεκουραστει του γλιστραει το στηθος εξω και πρεπει να του το ξαναβαζω, ρουφαει καποιες γουλιες και ξανα τα ιδια! και οσο τον βαζω απ την αρχη τόσο ρουφαει με δυναμη και τωρα με πονανε και οι δυο θηλες!!! μαλλον η θηλη σιλικονης καθοτανε μονη της μεσα στο στομα του και καλομαθε...:-( και οταν εχει πιασει καλα το στηθος κι ενω ρουφαει, τραβιεται πισω σαν να θελει να πιασει μονο τη θηλη!!

ασε που ρευεται πολυ δυνατα και πανω απο μια φορες(με τα μεσα-εξω καταπινει και αερα;; ) και βγαζει συνεχεια μεγαλες γουλιες, αλλα γκρινιαζει σαν να θελει να φαει...

και ξυπναγε ανα 2-2,5 ωρες με καπως ανησυχο υπνο, ενω τοσα βραδυα εριχνε ενα 4ωρο και ενα 3ωρο... προφανως με ολα αυτα δεν ετρωγε καλα... ;

 

τί να πω... χαλια τα χω κανει! πως θα τα διορθωσω; ταλαιπωρω και το μωρο μου, ποναω κι εγω...:-(

AtQqp2.png
Link to comment
Share on other sites

επιανε καλα αλλα λογω αρχης τις ειχε ερεθισει και ειχαν ματωσει εναλλαξ. τις πρωτες μερες ηταν και πολλες ωρες και πολλες φορες το μωρο στο στηθος, οποτε δεν προλαβαιναν να ερθουν στα ισα τους. γι αυτο εβαλα τις θηλες και μετα απο 4-5 μερες δεν ποναγα τοσο... τον βαζω ετσι οπως λες, με ειδε και η παιδιατρος αν τον βαζω σωστα...

 

εχτες περασαμε μια νυχτα κολαση! ενω πιανει τη θηλη και τη θηλαια αλω και ρουφαει και καταπινει, μολις σταματησει για να ξεκουραστει του γλιστραει το στηθος εξω και πρεπει να του το ξαναβαζω, ρουφαει καποιες γουλιες και ξανα τα ιδια! και οσο τον βαζω απ την αρχη τόσο ρουφαει με δυναμη και τωρα με πονανε και οι δυο θηλες!!! μαλλον η θηλη σιλικονης καθοτανε μονη της μεσα στο στομα του και καλομαθε...:-( και οταν εχει πιασει καλα το στηθος κι ενω ρουφαει, τραβιεται πισω σαν να θελει να πιασει μονο τη θηλη!!

ασε που ρευεται πολυ δυνατα και πανω απο μια φορες(με τα μεσα-εξω καταπινει και αερα;; ) και βγαζει συνεχεια μεγαλες γουλιες, αλλα γκρινιαζει σαν να θελει να φαει...

και ξυπναγε ανα 2-2,5 ωρες με καπως ανησυχο υπνο, ενω τοσα βραδυα εριχνε ενα 4ωρο και ενα 3ωρο... προφανως με ολα αυτα δεν ετρωγε καλα... ;

 

τί να πω... χαλια τα χω κανει! πως θα τα διορθωσω; ταλαιπωρω και το μωρο μου, ποναω κι εγω...:-(

 

Εγώ χρησιμοποιούσα τις ψευδοθηλές για 2 μήνες.Το πάλεψα και τις κόψαμε.Θα σου περάσει ο πόνος όσο θηλάζεις φτάνει να πιάνει σωστά!!Και να κυκλοφορείς τόπλες όπως λέει η Nina-Nana.Μάλλον σου τρώει λαίμαργα γι'αυτό καταπίνει και αέρα.Ίσως να τον ενοχλεί και η ροή,με την ψευδοθηλή δεν είναι τόσο έντονη.Μήπως η γκρίνια του οφείλεται στο ότι θέλει να ρευτεί;;Όταν σου αφήνει τη θηλή βάζε τον να ρεύεται και μετά συνέχισε τον θηλασμό.Πάντως τώρα θα σου τρώει μεγαλύτερες ποσότητες..Κ μάλλον θα χορταίνει κ πιο γρήγορα.. Θα συνηθίσει,έτσι μου τα έκανε και η μπέμπα μου!!!Τώρα τα πάμε τέλεια!!!!

5ULLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιούσα τις ψευδοθηλές για 2 μήνες.Το πάλεψα και τις κόψαμε.Θα σου περάσει ο πόνος όσο θηλάζεις φτάνει να πιάνει σωστά!!Και να κυκλοφορείς τόπλες όπως λέει η Nina-Nana.Μάλλον σου τρώει λαίμαργα γι'αυτό καταπίνει και αέρα.Ίσως να τον ενοχλεί και η ροή,με την ψευδοθηλή δεν είναι τόσο έντονη.Μήπως η γκρίνια του οφείλεται στο ότι θέλει να ρευτεί;;Όταν σου αφήνει τη θηλή βάζε τον να ρεύεται και μετά συνέχισε τον θηλασμό.Πάντως τώρα θα σου τρώει μεγαλύτερες ποσότητες..Κ μάλλον θα χορταίνει κ πιο γρήγορα.. Θα συνηθίσει,έτσι μου τα έκανε και η μπέμπα μου!!!Τώρα τα πάμε τέλεια!!!!

 

 

σ'ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές... μακάρι να πάει κι εμένα έτσι... εσένα δεν μπερδευόταν η μικρή σου;;; και πόσο καιρό έκανε να συνηθίσει πάλι το στήθος σου;

εγώ, τελικά, ξαναέβαλα τις θηλές γιατί 2 μέρες που το δοκίμασα μου τις πόνεσε πολύ. θα τις ξαναφέρω στα καλά τους και σε λίγο καιρό θα ξαναδοκιμάσω...

μάλλον είναι λαίμαργος, γιατί καταπίνει σαν τρελός ο μπεμπάκος μου, η ροή με τις θηλές παραείναι καλή-οταν σταματάει ο μπέμπης, βλεπω το γάλα και λιμνάζει μεσα στη θηλή..

περνάμε μέρες που τρώει κάθε ώρα και κοιμάται 3-4 ωρες όλο το 24ωρο(:shock: και στερεύουν τα στήθη μου!!!) και μέρες που τρώει 20 λεπτά και χτυπάει 3ωρα ύπνου(που γεμίζουν γάλα πρηζονται και βαραίνουν!)... ξέρω δεν εχει ρυθμιστεί ακόμα- ελπίζω όταν σαραντίσει...;

 

μέχρι τότε θα προσπαθήσω να δικαιολογήσω στη συνείδησή μου ότι ειναι καλύτερο να πίνει το μωρό μου το γαλατάκι μου, κι ας παρεμβάλλεται το πλαστικό( της θηλής) μεταξύ μας, απ' το να έδινα ξένο... ήθελα και θέλω τόοοοσο πολυ να θηλάσω που κάθε τι που θα με έβγαζε από αυτή την επιλογή( πόνος, πληγές, ψευδοθηλές, οι "γνώμες" των τριγύρω μου ) είναι ικανό να μου προκαλέσει μελαγχολία και απογοήτευση!

AtQqp2.png
Link to comment
Share on other sites

evi_mav θα ήθελα να σου πω να μην απογοητεύεσαι, το πράγμα θέλει υπομονή και επιμονή... Ούτε να προσπαθείς να ησυχάσεις την συνείδηση σου, αυτό που κάνεις είναι ήδη πολύ δεδομένων και των συνθηκών... Βάζε μικρούς στόχους και μην σε παίρνει από κάτω η κάθε δυσκολία. Όσο πιο πολύ αγχώνεσαι με το θέμα του θηλασμού τόσο πιο δύσκολο το κάνεις, προσπάθησε να το δεις πιο χαλαρά...

Είναι λογικό να πονάνε οι θηλές τον πρώτο καιρό καθώς είναι αμάθητες, αλλά δεν είναι λογικό να πονάνε για πολύ καιρό. Είσαι σίγουρη ότι τον τοποθετείς σωστά στο στήθος? Δες και αυτό το βίντεο, εμένα με βοήθησε πολύ (

). Εγώ πονούσα από την αρχή, έφτασα στο σημείο να κλαίω και να ταίζω, δοκίμασα μετά από 3 βδομάδες ψευδοθηλές, δεν τα καταφέραμε ούτε με αυτές. Και συνεχίσαμε με τον πόνο... Τον έβαζα σωστά στο στήθος (έτσι νόμιζα!), η θηλαία άλως ήταν μέσα στο στόμα, κοιλιά με κοιλιά και ευθυγράμμιση ώμου, λεκάνης και κεφαλιού.. Αλλά πονούσα, θήλαζα μόνο ξαπλωμένη, καθιστή δεν μπορούσαμε να βολευτούμε με τίποτα (δεν είχα πάρει μαξιλάρι θηλασμού ακόμα η ανόητη!). Μετά έψαξα στο Ιντερνετ και βρήκα από το φόρουμ πληροφορίες, είδα video στο youtube και ξαναπροσπάθησα. Τελικά το πρόβλημα λύθηκε με μία πολύ μικρή αλλαγή στη θέση του στόματος (τον έβαζα λίγο πιο χαμηλά από το στήθος, αναγκάζοντας τον να σηκώνει ελαφρώς το πιγούνι για να βρει το στήθος, δες και το βίντεο) μερικά χιλιοστά διαφορά και ως δια μαγείας ο πόνος εξαφανίστηκε. Βέβαια αυτό έγινε μετά από 2 1/2 μήνες που πέρασα με κλάματα, εκνευρισμό, τόνους κρέμας purelan στις θηλές κλπ. Εννοείται ότι χρειάστηκε μερικές μέρες και στο μωρό για να προσαρμοστεί και να μάθει τη νέα θέση. Εγώ στην απόγνωση μου άρχισα από την 3η βδομάδα να δίνω ένα στήθος σε κάθε γεύμα (δεν είναι η σωστότερη πρακτική για την εδραίωση του θηλασμού, αλλά το μωρό έβαζε ικανοποιητικό βάρος και έτσι έδινα την ευκαιρία σε κάθε στήθος να ξεκουραστεί για λίγες ώρες). Αν δεν έχεις, πάρε ή δανείσου μαξιλάρι θηλασμού, βοηθά πολύ και στο να μείνει το μωρό στη θέση του και στο να ξεκουράζεται η μέση σου και τα χέρια σου. Επίσης, αν δεις ότι το πρόβλημα συνεχίζεται καλό θα ήταν να ζητήσεις τη βοήθεια από κάποιο σύμβουλο μητρικού θηλασμού.

Επίσης να έχεις υπόψη σου ότι υπάρχουν οι λεγόμενες "εκρήξεις ανάπτυξης" όπου το μωρό για μερικές μέρες θα τρώει μπορεί και ασταμάτητα και μετά θα επανέρχεται στους κανονικούς του ρυθμούς. Υπομονή, να σκέφτεσαι ότι φάση είναι και θα περάσει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σ'ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές... μακάρι να πάει κι εμένα έτσι... εσένα δεν μπερδευόταν η μικρή σου;;; και πόσο καιρό έκανε να συνηθίσει πάλι το στήθος σου;

εγώ, τελικά, ξαναέβαλα τις θηλές γιατί 2 μέρες που το δοκίμασα μου τις πόνεσε πολύ. θα τις ξαναφέρω στα καλά τους και σε λίγο καιρό θα ξαναδοκιμάσω...

μάλλον είναι λαίμαργος, γιατί καταπίνει σαν τρελός ο μπεμπάκος μου, η ροή με τις θηλές παραείναι καλή-οταν σταματάει ο μπέμπης, βλεπω το γάλα και λιμνάζει μεσα στη θηλή..

περνάμε μέρες που τρώει κάθε ώρα και κοιμάται 3-4 ωρες όλο το 24ωρο(:shock: και στερεύουν τα στήθη μου!!!) και μέρες που τρώει 20 λεπτά και χτυπάει 3ωρα ύπνου(που γεμίζουν γάλα πρηζονται και βαραίνουν!)... ξέρω δεν εχει ρυθμιστεί ακόμα- ελπίζω όταν σαραντίσει...;

 

μέχρι τότε θα προσπαθήσω να δικαιολογήσω στη συνείδησή μου ότι ειναι καλύτερο να πίνει το μωρό μου το γαλατάκι μου, κι ας παρεμβάλλεται το πλαστικό( της θηλής) μεταξύ μας, απ' το να έδινα ξένο... ήθελα και θέλω τόοοοσο πολυ να θηλάσω που κάθε τι που θα με έβγαζε από αυτή την επιλογή( πόνος, πληγές, ψευδοθηλές, οι "γνώμες" των τριγύρω μου ) είναι ικανό να μου προκαλέσει μελαγχολία και απογοήτευση!

 

Είναι λίγο ζόρικα στην αρχή...Πίστεψε με ότι είσαστε πολύ καλά!!!Εμένα δεν μου κοιμότανε σχεδόν καθόλου στην αρχή,μόνο κάτι 10λεπτα τα οποία ήταν διαλείμματα απ΄τον ολοήμερο θηλασμό!!!Τις ψευδοθηλές τις φορούσα απ΄το μαιευτήριο γιατί οι θηλές μου είχαν πληγωθεί τόσο πολύ που ήταν έτοιμες να κοπούν!!!!Είναι και μικρές οι θηλές μου και πίστευα ότι αυτό έφταιγε και δεν έπιανε καλά.Πονούσα πολύ...Λίγο πριν σαραντίσω και άρχισαν να επουλώνονται ξεκίνησα τις προσπάθειες να τις κόψουμε.Σιγά σιγά,τις έβγαζα,η μικρή μου πλάνταζε στο κλάμα και τις ξαναέβαζα.Αλλά ξαφνικά άρχισε να θηλάζει χωρίς αυτές.Είχαμε και κάποια πισωγυρίσματα για 2 βράδια αλλά μετά τέλος!!!!Ερεθίστηκαν και πάλι αλλά καμία σχέση με την αρχή,το άντεξα κ είναι μια χαρά τώρα!!Στην προσπάθεια να τις κόψουμε με βοήθησε πολύ που την θήλαζα το βράδυ ξαπλωμένη!!Γενικότερα με έχει βοηθήσει πολύ,και στον ύπνο και στον θηλασμό!!!

 

Διάβασε και τι λέει η giotakos για την στάση θηλασμού!!Να διαβάζεις όσο περισσότερο μπορείς τα θέματα εδώ μέσα!Πραγματικά αν δεν ήταν αυτό το site δεν θα είχα συνεχίσει,εδώ έμαθα για τα άλματα ανάπτυξης,το co-sleeping και το πόσο καλό κάνει στο παιδί και στη μητέρα ο θηλασμός.Έχω γίνει φανατική του θηλασμού.Θα το δεις κι εσύ.Όταν ''στρώσετε'' λιγάκι θα το ευχαριστιέσαι πολύ!!Υπομονή,κουράγιο και να ξέρεις ότι δίνεις το καλύτερο στο παιδί σου!!!!

5ULLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ και εγώ θηλές εδώ και περίπου μία εβδομάδα...

Η μία θηλή ήταν ήδη ερεθισμένη από το μαιευτήριο ώσπου έφτασα σχεδόν να κλαίω από τον πόνο αφού έγινε μια τεράστια πληγή... Έβαζα λίγο γάλα μετά το θηλασμό, κρέμα purelan αλλά τίποτα. Μέχρι και σπαθόλαδο μου είπε μια φίλη πως βοηθάει και το δοκίμασα. Ερεθίστηκε και η άλλη θηλή και αναγκάστηκα να βάζω και στις δύο θηλές....

Είδα μια μικρή βελτίωση αυτές τις μέρες αλλά πιστεύω πως θα πάρει καιρό ακόμη για να κλείσει η πληγή από το ένα στήθος.

Αυτό που με προβληματίζει είναι μήπως με τις ψεύτικες θηλές το μωρό μαθαίνει αλλιώς να θηλάζει και μετά όταν θα ξαναπιάσει την κανονική θηλή θα έχουμε πρόβλημα. Έχω παρατηρήσει πως κάποιες φορές την πιάνει με μανία και προσπαθεί να την τραβήξει προς τα έξω...

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ και εγώ θηλές εδώ και περίπου μία εβδομάδα...

Η μία θηλή ήταν ήδη ερεθισμένη από το μαιευτήριο ώσπου έφτασα σχεδόν να κλαίω από τον πόνο αφού έγινε μια τεράστια πληγή... Έβαζα λίγο γάλα μετά το θηλασμό, κρέμα purelan αλλά τίποτα. Μέχρι και σπαθόλαδο μου είπε μια φίλη πως βοηθάει και το δοκίμασα. Ερεθίστηκε και η άλλη θηλή και αναγκάστηκα να βάζω και στις δύο θηλές....

Είδα μια μικρή βελτίωση αυτές τις μέρες αλλά πιστεύω πως θα πάρει καιρό ακόμη για να κλείσει η πληγή από το ένα στήθος.

Αυτό που με προβληματίζει είναι μήπως με τις ψεύτικες θηλές το μωρό μαθαίνει αλλιώς να θηλάζει και μετά όταν θα ξαναπιάσει την κανονική θηλή θα έχουμε πρόβλημα. Έχω παρατηρήσει πως κάποιες φορές την πιάνει με μανία και προσπαθεί να την τραβήξει προς τα έξω...

 

Μόλις αρχίσεις να αντεχεις τον πόνο κι οι θηλες είναι καλύτερα προσπάθησε να τις ξεφορτωθεις γιατι μπορει να μειώσουν την παραγωγη.

 

Το μωρο πιάνει καλα το στήθος; Πιάνει και την θηλαία αλω ή μόνο την θηλή;

Είστε κοιλια με κοιλια; Το αυτί, ο ωμος κι ο γοφος του είναι σε ευθεία γραμμή;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Ναι πιάνει και τη θηλαία άλω και τη θηλή και η στάση μας πιστεύω πως είναι σωστή.... προσπαθω συνέχεια να την βάζω σωστά και να είναι σε ευθεία γραμμή το αυτάκι ο γοφός και ο ώμος της αλλά είναι και πολλές οι ώρες που είναι στο στήθος. Πριν λίγο την άφησα και ήταν συνεχόμενα δύο ώρες και δειχνει πάλι να πεινάει...

Link to comment
Share on other sites

Ναι πιάνει και τη θηλαία άλω και τη θηλή και η στάση μας πιστεύω πως είναι σωστή.... προσπαθω συνέχεια να την βάζω σωστά και να είναι σε ευθεία γραμμή το αυτάκι ο γοφός και ο ώμος της αλλά είναι και πολλές οι ώρες που είναι στο στήθος. Πριν λίγο την άφησα και ήταν συνεχόμενα δύο ώρες και δειχνει πάλι να πεινάει...

 

Αν δε φαίνεται σχεδόν καθόλου η θηλαία άλως τότε είσαι στη σωστή θέση. Δεν ξέρω πότε γεννησες και πόσο καιρό προσπαθείς να θηλάσεις αλλά το ίδιο πρόβλημα είχα κι εγώ για μια εβδομάδα μετά τη γέννηση του γιού μου. Ο θηλασμός κρατούσε ώρες και ήταν βασανιστήριο, αφού μου είχαν ανοίξει τα ράμματα που είχα από κάτω από τις πολλές ώρες καθιστή. Δοκιμάσαμε τις θηλές μέχρι να μου περάσει ο τραυματισμός που μου είχε προκαλέσει κι όταν άρχισε να πιάνει σωστά τις βγάλαμε.

nrG6p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θελω κ γω να θηλασω αποκλειστικα την μπεμπα μου...σημερα βγηκαμε απο το μαιευτηριο...γεννηθηκε την Τριτη 24-7!!!!Μου ειπαν στο μαιευτηριο οτι το γαλα αρχιζει να κατεβαινει απο την τριτη-τεταρτη μερα κ μετα...εγω απο χτες καπως αρχισα να εχω αλλα καμια φορα δεν βγαινει...οσες ζεστες κομπρεσες κ να βαλω.....εχω αρχισει κ απελπιζομαι...αλλοτε καποιες φορες μεσα στη μερα εχω αρκετο κ αλλοτε τιποτα....Ειναι νωρις ακομα για να βγει σε αφθονη ποσοτητα?Φτιαχνω κ συμπληρωμα γιατι δεν νομιζω να χορταινει η μικρη απο αυτο.....Σκεφτομαι μεχρι κ να κοψω το θηλασμο...αλλα το κανω για τη μικρη μου....Το στηθος μου εχει αρχισει να πρηζεται κ αμα δεν πιει η μικρη αρκετο βαζψ ζεστες κομπρεσες για να να μην μεινει μεσα...εν τω μεταξυ εχει αρχισει κ να πρηζεται κ να με πονα οπως πριν αδιαθετησουμε....Τι να κανω??? Ειναι νωρις? Δεδομενου οτι γεννησα την τριτη?Να περιμενω να δω αν θα εχω γαλα μπολικο ή οχι κ αν οχι μετα να κοψω το θηλασμο???ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!:(

Link to comment
Share on other sites

ΣΤΕΛΛΙ, ετσι ειναι τις πρωτες μερες!!! το στηθος πρηζεται και ποναει, γιατι κατεβαινει το γαλα! βαζε το μωρο να θηλαζει οποτε θελει, αυτο θα σου φτιαξει την παραγωγη και θα σου αποσυμφοριζει το στηθος! τις πρωτες μερες βαζε το και στα 2 για να στα ξεπρηζει. θα σου πουν βεβαια και οι εμπειροτερες! αλλα θα φτιαξει. μπορει το μωρο να θελει συνεχεια στηθος, δε θα πρεπει να ανησυχεις, τωρα εδραιωνεται η γαλουχια!

 

 

ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ, ΠΑΡΑΚΑΛΩ: στη μια μου θηλη εχουν διογκωθει 1-2 μπαλακια(απ' αυτα που εχουν πανω οι θηλες-δεν ξερω πως αλλιως να τα πω) και χτες ηταν διαφανα, σαν να ειχαν υγρο μεσα-σαν φουσκαλιτσες. τωρα το πρωι που θηλασα γινανε ασπρες, αλλα εξεχουν ακομα. ξερει καμια τί μπορει να ειναι αυτο;

επισης, διπλα τους-πανω στη θηλη, υπαρχει ενα μικρο κομματακι που κανει μια μπεζ βλεννα και δεν εχει τετοια μπαλακια. γι' αυτο με ποναει ακομα αυτη η θηλη; θα φτιαξει αυτο το σημειο;;;

AtQqp2.png
Link to comment
Share on other sites

Θελω κ γω να θηλασω αποκλειστικα την μπεμπα μου...σημερα βγηκαμε απο το μαιευτηριο...γεννηθηκε την Τριτη 24-7!!!!Μου ειπαν στο μαιευτηριο οτι το γαλα αρχιζει να κατεβαινει απο την τριτη-τεταρτη μερα κ μετα...εγω απο χτες καπως αρχισα να εχω αλλα καμια φορα δεν βγαινει...οσες ζεστες κομπρεσες κ να βαλω.....εχω αρχισει κ απελπιζομαι...αλλοτε καποιες φορες μεσα στη μερα εχω αρκετο κ αλλοτε τιποτα....Ειναι νωρις ακομα για να βγει σε αφθονη ποσοτητα?Φτιαχνω κ συμπληρωμα γιατι δεν νομιζω να χορταινει η μικρη απο αυτο.....Σκεφτομαι μεχρι κ να κοψω το θηλασμο...αλλα το κανω για τη μικρη μου....Το στηθος μου εχει αρχισει να πρηζεται κ αμα δεν πιει η μικρη αρκετο βαζψ ζεστες κομπρεσες για να να μην μεινει μεσα...εν τω μεταξυ εχει αρχισει κ να πρηζεται κ να με πονα οπως πριν αδιαθετησουμε....Τι να κανω??? Ειναι νωρις? Δεδομενου οτι γεννησα την τριτη?Να περιμενω να δω αν θα εχω γαλα μπολικο ή οχι κ αν οχι μετα να κοψω το θηλασμο???ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!:(

 

Πόσο συμπλήρωμα δίνεις; Κάθε πότε θηλάζεις; Τη νύχτα;

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ, ΠΑΡΑΚΑΛΩ: στη μια μου θηλη εχουν διογκωθει 1-2 μπαλακια(απ' αυτα που εχουν πανω οι θηλες-δεν ξερω πως αλλιως να τα πω) και χτες ηταν διαφανα, σαν να ειχαν υγρο μεσα-σαν φουσκαλιτσες. τωρα το πρωι που θηλασα γινανε ασπρες, αλλα εξεχουν ακομα. ξερει καμια τί μπορει να ειναι αυτο;

επισης, διπλα τους-πανω στη θηλη, υπαρχει ενα μικρο κομματακι που κανει μια μπεζ βλεννα και δεν εχει τετοια μπαλακια. γι' αυτο με ποναει ακομα αυτη η θηλη; θα φτιαξει αυτο το σημειο;;;

τιποτα δεν ειναι...ειχα βγαλει κι εγω δυο φορες. Συνεχισε να θηλαζεις κανονικα και αυτα θα φυγουν σιγα σιγα...

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα στις 20/7 αλλά το μωράκι ήταν πρόωρο και μπήκε θερμοκοιτίδα. Εγώ μόλις βγήκα απο το μαιευτήριο νοίκιασα ένα θήλαστρο κι άρχισα να βγάζω το γάλα μου και μετά απο λίγες μέρες άρχισα να το πηγαίνω στον μπέμπη μου με το μπιμπερό. Το πρόβλημα είναι πως δεν μπορώ να βγάλω περισσότερο απο 20 ml κάθε φορά και αυτά με αρκετό κόπο. Τώρα έχει αρχίσει να με πονάει το αριστερό μου στήθος αλλά όσες μαλάξεις κι αν του κάνω δεν βγάζει παρά ελάχιστες σταγόνες γάλα. Αύριο θα πάρουμε σπίτι το μωράκι μας αλλά με τόσο λίγο γάλα πως θα μεγαλώσει και θα δυναμώσει;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

amaretto: Kαθε φορα που πειναει προσπαθω πρωτα να την θηλασω....καποιες φορες εχω αρκετο κ χορταινει...αλλες φορες της δινω κ συμπληρωμα...συνηθως συμπληρωμα πινει 15 ή 20 μλ....χτες ηπιε 30μλ...πειναγε!!!Την τριτη περιμενω την παιδιατρο για παραπανω συμβουλες!!!Να δουμε...Εν τω μεταξυ, αμα δεν φοραω σουτιεν κ κυκλοφορω ετσι αρχιζει κ βγαινει γαλα κ προσπαθω να ειμαι ετσι την ωρα του θηλασμου ωστε να μην πιεζω το στηθος μου....Βαζω κ θηλες σιλικονης κ με εχει βοηθησει πολυ....αλλιως ποναγανε τρελα οι θηλες μου...ετσι βλεπω κ το γαλα που βγαινει απο το στηθος...

Link to comment
Share on other sites

amaretto: Kαθε φορα που πειναει προσπαθω πρωτα να την θηλασω....καποιες φορες εχω αρκετο κ χορταινει...αλλες φορες της δινω κ συμπληρωμα...συνηθως συμπληρωμα πινει 15 ή 20 μλ....χτες ηπιε 30μλ...πειναγε!!!Την τριτη περιμενω την παιδιατρο για παραπανω συμβουλες!!!Να δουμε...Εν τω μεταξυ, αμα δεν φοραω σουτιεν κ κυκλοφορω ετσι αρχιζει κ βγαινει γαλα κ προσπαθω να ειμαι ετσι την ωρα του θηλασμου ωστε να μην πιεζω το στηθος μου....Βαζω κ θηλες σιλικονης κ με εχει βοηθησει πολυ....αλλιως ποναγανε τρελα οι θηλες μου...ετσι βλεπω κ το γαλα που βγαινει απο το στηθος...

 

 

Θηλάζεις και από τα δυο στήθη κάθε φορά; Πόσες φορές περίπου θηλάζετε στο 24ωρο; Βλέπεις-ακούς να καταπίνει; Πόσες πάνες βρέχει και πόσες λερώνει;

Ο πόνος δείχνει ότι δεν υπάρχει καλή τοποθέτηση. Έχεις διαβάσει, έχεις δει τα βιντεάκια με τις σωστές στάσεις θηλασμού;

15 μλ είναι μια ποσότητα που μπορεί εύκολα να την πάρει το μωρό από σένα, εφόσον θηλάζει σωστά. Συνολικά πόσο συμπλήρωμα δίνεις στο 24ωρο;

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Αν δε φαίνεται σχεδόν καθόλου η θηλαία άλως τότε είσαι στη σωστή θέση. Δεν ξέρω πότε γεννησες και πόσο καιρό προσπαθείς να θηλάσεις αλλά το ίδιο πρόβλημα είχα κι εγώ για μια εβδομάδα μετά τη γέννηση του γιού μου. Ο θηλασμός κρατούσε ώρες και ήταν βασανιστήριο, αφού μου είχαν ανοίξει τα ράμματα που είχα από κάτω από τις πολλές ώρες καθιστή. Δοκιμάσαμε τις θηλές μέχρι να μου περάσει ο τραυματισμός που μου είχε προκαλέσει κι όταν άρχισε να πιάνει σωστά τις βγάλαμε.

 

Είναι 23 ημερών σήμερα. Στην αρχή είναι βασανιστήριο μετά σιγά σιγά μειώνεται ο πόνος (με τις θηλές εννοείται).

Από χθες όμως πονάω τρελά στο στήθος που απλά είχε ερεθιστεί, δεν είχε κάνει πληγή. Δεν μπορώ να με ακουμπάει τίποτα πάνω στο σημείο ακριβώς που τρέχει το γάλα. Προσπάθησα το πρωί να την βάλω από αυτό το στήθος και την έβγαλα κατευθείαν δεν άντεχα καθόλου. Μόλις την έβγαλα παρατήρησα ότι ήταν πολύ κόκκινο στο σημείο εκείνο από όπου βγαίνει το γάλα.... Ουφ μόλις πάει να περάσει το ένα έρχεται το άλλο... να δω πότε θα τις κόψουμε αυτές τις ρημάδες τις θηλές...

Link to comment
Share on other sites

amaretto: τελικα χρησιμοποιω θηλαστρο....(σημερα εβγαλα πχ 40μλ και τα ηπιε χωρις συμπληρωμα...την αφησα λιγο και μετα αφου ξαναπεινασε εδωσα λιγο συμπηρωμα)...ετσι και το στηθος ξεπρηζεται κ δεν ποναω...βεβαια δινω κ συμπληρωμα...αλλα περιμενω αυριο την παιδιατρο για να μου δωσει τις συμβουλες της,,,προχθες βγηκαμε απο το μαιευτηριο....

Link to comment
Share on other sites

Γεννησα 24-7 κ θηλαζω τη μικρη μου....απο χτες παρατηρω οτι καποιες φορες οταν εκκρινεται γαλα απο το στηθος μου---....ΟΧΙ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΟΥ ΘΗΛΑΣΜΟΥ----αλλα καποιες φορες ενδιαμεσα στη μερα...ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΑΝΤΑ....με τσουζουν οι θηλες μου...πλενω το στηθος μου με νερο κ στο μαιευτηριο μας ειπαν να πλενομαστε με αλατονερο....Ισχυει αυτο? Τι μπορει να ειναι το τσουξιμο? Και πως μπορω να στειλω πμ στην Κα Αγλαια Παπαδημα??Υποψην φοραω επιθεματα στο σουτιεν γιατι αλλιως τρεχει το γαλα...Πρεπει να τα βγαζω κ στον υπνο? Στον υπνο δεν φοραω σουτιεν...Το τσουξιμο το παθαινω απο χτες ενω τη θηλαζω απο τοτε που γεννηθηκε...κ οι θηλες εχουν φυσιολογικο χρωμα ΚΑΙ ΤΣΟΥΖΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΕΚΚΡΙΝΕΤΑΙ ΓΑΛΑ ΕΚΤΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΥ....:(Ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το πάθαινα αυτό στην αρχή, μετά από λίγο καιρό σταμάτησε. Νομίζω είναι από το πολύ γαλά. Για το αλατόνερο δεν ξέρω. Εγώ πλένω το στήθος 1 φορά τη μέρα στο μπάνιο και αφήνω το στήθος να αερίζεται. Στην αρχή που ήταν πιο ευαίσθητο μέχρι να συνηθίσει το ρούφηγμα έβγαζα λίγο γάλα πάνω στις ρώγες και τις άφηνα να στεγνώνουν.

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα στις 20/7 αλλά το μωράκι ήταν πρόωρο και μπήκε θερμοκοιτίδα. Εγώ μόλις βγήκα απο το μαιευτήριο νοίκιασα ένα θήλαστρο κι άρχισα να βγάζω το γάλα μου και μετά απο λίγες μέρες άρχισα να το πηγαίνω στον μπέμπη μου με το μπιμπερό. Το πρόβλημα είναι πως δεν μπορώ να βγάλω περισσότερο απο 20 ml κάθε φορά και αυτά με αρκετό κόπο. Τώρα έχει αρχίσει να με πονάει το αριστερό μου στήθος αλλά όσες μαλάξεις κι αν του κάνω δεν βγάζει παρά ελάχιστες σταγόνες γάλα. Αύριο θα πάρουμε σπίτι το μωράκι μας αλλά με τόσο λίγο γάλα πως θα μεγαλώσει και θα δυναμώσει;

 

ΑΝΤΑΡΟ πόσες αντλήσεις κάνεις τη μέρα; Το μωράκι σου δεν μπορεί να θηλάσει κατευθείαν από το στήθος; Διάβασε εδώ για το πώς να χρησιμοποιείς το θήλαστρο: http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=59853

 

Γεννησα 24-7 κ θηλαζω τη μικρη μου....απο χτες παρατηρω οτι καποιες φορες οταν εκκρινεται γαλα απο το στηθος μου---....ΟΧΙ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΟΥ ΘΗΛΑΣΜΟΥ----αλλα καποιες φορες ενδιαμεσα στη μερα...ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΑΝΤΑ....με τσουζουν οι θηλες μου...πλενω το στηθος μου με νερο κ στο μαιευτηριο μας ειπαν να πλενομαστε με αλατονερο....Ισχυει αυτο? Τι μπορει να ειναι το τσουξιμο? Και πως μπορω να στειλω πμ στην Κα Αγλαια Παπαδημα??Υποψην φοραω επιθεματα στο σουτιεν γιατι αλλιως τρεχει το γαλα...Πρεπει να τα βγαζω κ στον υπνο? Στον υπνο δεν φοραω σουτιεν...Το τσουξιμο το παθαινω απο χτες ενω τη θηλαζω απο τοτε που γεννηθηκε...κ οι θηλες εχουν φυσιολογικο χρωμα ΚΑΙ ΤΣΟΥΖΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΕΚΚΡΙΝΕΤΑΙ ΓΑΛΑ ΕΚΤΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΥ....:(Ευχαριστω!!

 

Τις θηλές δεν κάνει να τις πλένουμε συχνά γιατί ξηραίνονται και σκάνε. Μόνο μια φορά τη μέρα με σκέτο νερό. Καλύτερα να αφήνεις τα υπολείμματα από τα σάλια του μωρού και το γάλα να στεγνώνουν πάνω στις θηλές. δες εδώ στο "υγειινή της μητέρας" http://www.perithilasmou.gr/articles/breastfeeding-basic-information/397--40-.html όσο μπορείς να αερίζεις το στήθος και να αλλάζεις τα επιθέματα σε κάθε γεύμα γιατί το γάλα μένει μέσα τους σε υγρή μορφη, δε στεγνώνει και μπορεί να απτελέσει εστία για ανάπτυξη μικροβίων.

 

ΑΝΤΑΡΟ και ΣΤΕΛΛΙ θα σας βοηθήσει επίσης αυτό: http://pediatros-thes.gr/%ce%b8%ce%b7%ce%bb%ce%b1%cf%83%ce%bc%cf%8c%cf%82/%ce%bf%ce%b4%ce%b7%ce%b3%ce%af%ce%b5%cf%82-%ce%b8%ce%b7%ce%bb%ce%b1%cf%83%ce%bc%ce%bf%cf%8d/%cf%80%cf%89%cf%82-%ce%bb%ce%b5%ce%b9%cf%84%ce%bf%cf%85%cf%81%ce%b3%ce%b5%ce%af-%ce%bf-%ce%bc%ce%b7%cf%84%cf%81%ce%b9%ce%ba%cf%8c%cf%82-%ce%b8%ce%b7%ce%bb%ce%b1%cf%83%ce%bc%cf%8c%cf%82/

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

εμενα που με δαγκωνε η μικρη κ με ειχε καταπληγωσει, μου εδωσαν απο το μαιευτηριο ψευδοθηλες.πραγματικά έχω σωθεί.. κ ακούω απο πολλους οτι δεν κάνει, οτι σταματαει το γάλα κλπ...χαζομάρες,μια χαρα γάλα έχω, η μικρή πήρε βάρος παραπάνω απο το κανονικό κ μπορει κ τις πιανει ευκολα κ οχι με το στηθος που εκανε 10 ωρες...εννοειται πως θηλάζω κ χωρίς τις ψευδοθηλές, η μικρή μου δεν εχει πάθει καμια συγχυση κ χαζομάρες που λένε.εξάλλου σκοπός είναι να θηλάζουμε κ όχι με τί θηλάζουμε...

ntRCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...