Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΟΗΘΕΙΑ..!! Πληγωμένες θηλές, πόνος, μικρή ποσότητα γάλακτος


Recommended Posts

ΓΟΠ δεν εχουμε κανει και η αληθεια ειναι ουτε ξερω τι ειναι... σευχαριστω πολυ που με ενημερωσες... (ειδα και το βιντεο και πονεσα οταν ειδα πως πιεσε το στηθος!:) θα το δοκιμασω...) τωρα οσο για τον υπνο.. βλεπω οτι οταν επινε το ξενο γαλα επινε τα ml που επρεπε και ξερενωταν στον υπνο. θελω να πω οτι κοιμοταν ησηχη... τωρα ομως στον υπνο της ξυπναει αμεσως! ενω βλεπω οτι νυσταζει κλαιει επιδη πιναει. της δινω να θηλασει το αρπαζει και ρουφαει και με το που δεν παιρνει την ποσοτητα που θελει κλαιει. (ενω ηδη εχει πιει απο το στηθος) γιαυτο αναρωτιεμαι μηπως δεν εχω αρκετο γαλα...... γινετε αυτο?

 

Το νε "ξεραθεί" στον ύπνο δεν σημαίνει κατι απλά το ξένο γάλα ειναι πιο δύσπεπτο (αργεί να το χωνέψει)......

Το breast compression δεν ποναει....

Δεν ζουλάς πιέζεις απλά...

 

τωρα ομως στον υπνο της ξυπναει αμεσως! ενω βλεπω οτι νυσταζει κλαιει επιδη πιναει. της δινω να θηλασει το αρπαζει και ρουφαει και με το που δεν παιρνει την ποσοτητα που θελει κλαιει. (ενω ηδη εχει πιει απο το στηθος) γιαυτο αναρωτιεμαι μηπως δεν εχω αρκετο γαλα...... γινετε αυτο?

 

Έχει πιει απο το ένα στήθος μετά την βάζεις στο άλλο αν παλι δειχνει να πειναει ξανα στο πρώτο.....

Δεν εχεις ενδειξεις ότι δεν υπάρχει γαλα....οι πάνες σας ειναι καλές !

Η ΓΟΠ είναι γαστροοισοφαγική παλινδρόμιση. Δεν ειναι κατι τρομακτικό γενικά το εχουν αρκετα μωρακια αλλα σε μεγαλύτερο αλλα σε μικρότερο βαθμό.

Πόσο κοιμάται το μωρό το 24ωρο??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Το νε "ξεραθεί" στον ύπνο δεν σημαίνει κατι απλά το ξένο γάλα ειναι πιο δύσπεπτο (αργεί να το χωνέψει)......

Το breast compression δεν ποναει....

Δεν ζουλάς πιέζεις απλά...

 

 

Έχει πιει απο το ένα στήθος μετά την βάζεις στο άλλο αν παλι δειχνει να πειναει ξανα στο πρώτο.....

Δεν εχεις ενδειξεις ότι δεν υπάρχει γαλα....οι πάνες σας ειναι καλές !

Η ΓΟΠ είναι γαστροοισοφαγική παλινδρόμιση. Δεν ειναι κατι τρομακτικό γενικά το εχουν αρκετα μωρακια αλλα σε μεγαλύτερο αλλα σε μικρότερο βαθμό.

Πόσο κοιμάται το μωρό το 24ωρο??

 

απλα υποθετω πως δεν εχω γαλα επιδη οποτε ζουλαω για να βγει λιγο δεν δακρυζει βγαινει καπως με το ζορι θα ελεγα... δακρυζει οποτε εχει ωρα να πιει... η κορουλα μου κοιμαται περιπου 12-13 ωρες το 24ωρο... και πολλες φορες οταν κοιμαται κοιμαται ανησυχα. δηλαδη κουνιεται σινεχεια καπως γκρινιαζοντας.... προχθες π.χ. το βραδυ κομηθηκαμε στις 23:00 και κατι ενω χθες με ταλαιπωρησε.. στις 01:00 και κοιμηθηκε... θελω να πω πως μοιαζει να εχει χασει τελειως το προγραμμα της και δεν ξερω που οφειλεται... ευχαριστω και παλι.

9Yokp3.png
Link to comment
Share on other sites

απλα υποθετω πως δεν εχω γαλα επιδη οποτε ζουλαω για να βγει λιγο δεν δακρυζει βγαινει καπως με το ζορι θα ελεγα... δακρυζει οποτε εχει ωρα να πιει... η κορουλα μου κοιμαται περιπου 12-13 ωρες το 24ωρο... και πολλες φορες οταν κοιμαται κοιμαται ανησυχα. δηλαδη κουνιεται σινεχεια καπως γκρινιαζοντας.... προχθες π.χ. το βραδυ κομηθηκαμε στις 23:00 και κατι ενω χθες με ταλαιπωρησε.. στις 01:00 και κοιμηθηκε... θελω να πω πως μοιαζει να εχει χασει τελειως το προγραμμα της και δεν ξερω που οφειλεται... ευχαριστω και παλι.

 

Πόσο συμπλήρωμα έδινες συνολικά πριν αρχίσεις να θηλάζεις αποκλειστικά?

Πριν κοιμηθεί ρεύεται ?

Δες λίγο με τον/την παιδίατρο για το θεμα της ΓΟΠ ....

Ο ανήσυχος ύπνος μπορεί να είναι απο τα συμπτώματα αυτά....

Δες αν βάλεις το στρωματάκι σε κλίση αν θα κοιμάται καλύτερα.

(τυλίγεις μια πετσέτα σε ρολό και την βάζεις κατω απο το στρώμα της για να κάνει κλίση)

Τόσα μικρά μωρά δεν έχουν πρόγραμμα έτσι και αλλιώς:)

Περνάνε απο διάφορα στάδια ειδικά όσο μεγαλώνουν και αυξάνουν οι ανάγκες τους για γάλα αλλάζουν και το μοτίβο θηλασμού (θηλάζουν πολύ πιο συχνά για να αυξήσουν την παραγωγή για 3-7 μέρες)

Να μετράς πάνες να είναι 5-6 καλά βρεγμενες το 24ωρο.

Προσπάθησε να αξιοποιείς καλύτερα τα γεύματα που κάνει όπως σου είπα και πιο πάνω.

Ξεκινάς με το ένα στήθος, μόλις δεις ότι το μωρό πιπιλάει για 5-6 λεπτά αλλα δεν βλέπεις να καταπίνει γάλα το σηκώνεις να ρευτεί , επιστρέφεις στο ίδιο στήθος,πιέζεις το στήθος να δεις αν το μωρό θα πιάσει ξανά αν δεν θέλει προσφέρεις το άλλο και πάλι το ίδιο.....

Αν δεν αφήσει το μωρό το στήθος ικανοποιημένο δίνεις ξανά το πρώτο στήθος που ξεκίνησες...

Link to comment
Share on other sites

Πόσο συμπλήρωμα έδινες συνολικά πριν αρχίσεις να θηλάζεις αποκλειστικά?

Πριν κοιμηθεί ρεύεται ?

Δες λίγο με τον/την παιδίατρο για το θεμα της ΓΟΠ ....

Ο ανήσυχος ύπνος μπορεί να είναι απο τα συμπτώματα αυτά....

Δες αν βάλεις το στρωματάκι σε κλίση αν θα κοιμάται καλύτερα.

(τυλίγεις μια πετσέτα σε ρολό και την βάζεις κατω απο το στρώμα της για να κάνει κλίση)

Τόσα μικρά μωρά δεν έχουν πρόγραμμα έτσι και αλλιώς:)

Περνάνε απο διάφορα στάδια ειδικά όσο μεγαλώνουν και αυξάνουν οι ανάγκες τους για γάλα αλλάζουν και το μοτίβο θηλασμού (θηλάζουν πολύ πιο συχνά για να αυξήσουν την παραγωγή για 3-7 μέρες)

Να μετράς πάνες να είναι 5-6 καλά βρεγμενες το 24ωρο.

Προσπάθησε να αξιοποιείς καλύτερα τα γεύματα που κάνει όπως σου είπα και πιο πάνω.

Ξεκινάς με το ένα στήθος, μόλις δεις ότι το μωρό πιπιλάει για 5-6 λεπτά αλλα δεν βλέπεις να καταπίνει γάλα το σηκώνεις να ρευτεί , επιστρέφεις στο ίδιο στήθος,πιέζεις το στήθος να δεις αν το μωρό θα πιάσει ξανά αν δεν θέλει προσφέρεις το άλλο και πάλι το ίδιο.....

Αν δεν αφήσει το μωρό το στήθος ικανοποιημένο δίνεις ξανά το πρώτο στήθος που ξεκίνησες...

στα 7 γευματα κανονικα με το ξενο γαλα... και εδινα και στηθος... αποκλειστικα θηλαζουμε απο τοτε που ανακαλυψαμε την αλλεργια της... θα το κοιταξω αυτο με το ΓΟΠ που λες.... σευχαριστω για την ενημερωση με βοηθησες.. :)

9Yokp3.png
Link to comment
Share on other sites

στα 7 γευματα κανονικα με το ξενο γαλα... και εδινα και στηθος... αποκλειστικα θηλαζουμε απο τοτε που ανακαλυψαμε την αλλεργια της... θα το κοιταξω αυτο με το ΓΟΠ που λες.... σευχαριστω για την ενημερωση με βοηθησες.. :)

 

:confused: Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω με μπρέρδεψες

Ουσιαστικά μου λες ότι το μωρό ήταν στο στήθος για συμπλήρωμα και τρεφόταν κυρίως με ξένο και ξαφνικά μια μερά επιστρέφεις στον αποκλειστικό θηλασμό?

Πόσα μλ ξενου γαλακτος επινε το 24 ώρο και για ποσο καιρό?

Θέλω να σου πω ότι αν το ξένο γάλα ήταν 500 -600μλ είναι ευχής έργο να εχει μονο λιγο γκρίνια:o και τόσες πάνες....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

.....

Για αυτό παρακολούθα το μωρό την ώρα που θηλάζει ότι κατεβάζει γουλιές (κατεβαίνει το πηγουνι προς τα κάτω) σου βάζω ενα βιντεο

http://www.breastfeedinginc.ca/content.php?pagename=vid-reallygood

μόλις αρχίσει να πιπιλαει πολύ χωρίς να βλέπεις γουλιά κάνε breast compression (σου βαζω βιντο παλι)

http://www.google.gr/url?sa=t&source=web&cd=4&ved=0CD0QtwIwAw&url=http%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2Fwatch%3Fv%3DRymUDeCAt18&ei=5vaSTqr6Caik4ATFytixAQ&usg=AFQjCNGoI4JyptE8XedKNVAjI-AfUzKyqA

Έτσι το μωρό θα καταβάλει λιγότερη προσπάθεια και δεν θα "χασει εύκολα τη θηλή"

Μέχρι να επουλωθεί το πονομένο στήθος ξεκίνα όλα τα γεύματα με αυτό που πονάει λιγότερο και προσφέρεις στο τέλος το αλλο έτσι δεν θα θηλάζει τόσο έντονα όπως στην αρχή του γεύματος.

 

Καλησπέρα και πάλι.

ΚΡΙΣΤΙΝΑ σ' ευχαριστώ πολύ, η συμβουλή σου με το breast compression φαίνεται να έχει αρχίσει να έχει κάποιο αποτέλεσμα. Το μωρό καταπίνει όταν κάνω μαλάξεις και σταματάει το πιπίλισμα, ενώ όταν δεν θέλει άλλο αφήνει μόνο του το στήθος. Ο πόνος είναι ακόμα έντονος βέβαια αλλά φάινονται κάποια σημάδια επούλωσης και δεν ματώνει πια η θηλή.

 

Έχω νέο θέμα όμως και συγνώμη αν σας κουράζω.

Ο πόνος είναι πλέον έντονος και στα δυο στηθη, και παραμένει και μετά το θηλασμό. Ο πόνος επεκτείνεται σε όλο το στήθος και καμιά φορά την ώρα που θηλάζει το μωρό νιώθω να χτυπάει και στην πλάτη. Ο πόνος έχω την αίσθηση ότι δεν είναι πάνω στη θηλή αλλά γύρω γύρω. Είναι σα να με "δαγκωνει" το μωρό. Ειδικά από ένα σημείο και μετά κυρίως από το απόγευμα προς το βράδυ αφού έχει θηλάσει αρκετές φορές ο πόνος είναι πιο έντονος, και με ενοχλεί και η μπλούζα που ακουμπάει πάνω στο στήθος. Καμιά ιδέα τι είναι πάλι αυτό?

Παρατηρώ ότι το μωρό κατα την διάρκεια του θηλασμού κλείνει σταδιακά το στόμα του. Προσπαθώ να τον βγάζω και να τον ξαναβάζω στο στήθος σωστά αλλά συνεχίζει να κάνει το ίδιο.

Επίσης έχω παρατηρήσει ότι ο πόνος είναι πιο ήπιος όταν τον θηλάζω ξαπλωμένη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι.

ΚΡΙΣΤΙΝΑ σ' ευχαριστώ πολύ, η συμβουλή σου με το breast compression φαίνεται να έχει αρχίσει να έχει κάποιο αποτέλεσμα. Το μωρό καταπίνει όταν κάνω μαλάξεις και σταματάει το πιπίλισμα, ενώ όταν δεν θέλει άλλο αφήνει μόνο του το στήθος. Ο πόνος είναι ακόμα έντονος βέβαια αλλά φάινονται κάποια σημάδια επούλωσης και δεν ματώνει πια η θηλή.

 

Έχω νέο θέμα όμως και συγνώμη αν σας κουράζω.

Ο πόνος είναι πλέον έντονος και στα δυο στηθη, και παραμένει και μετά το θηλασμό. Ο πόνος επεκτείνεται σε όλο το στήθος και καμιά φορά την ώρα που θηλάζει το μωρό νιώθω να χτυπάει και στην πλάτη. Ο πόνος έχω την αίσθηση ότι δεν είναι πάνω στη θηλή αλλά γύρω γύρω. Είναι σα να με "δαγκωνει" το μωρό. Ειδικά από ένα σημείο και μετά κυρίως από το απόγευμα προς το βράδυ αφού έχει θηλάσει αρκετές φορές ο πόνος είναι πιο έντονος, και με ενοχλεί και η μπλούζα που ακουμπάει πάνω στο στήθος. Καμιά ιδέα τι είναι πάλι αυτό?

Παρατηρώ ότι το μωρό κατα την διάρκεια του θηλασμού κλείνει σταδιακά το στόμα του. Προσπαθώ να τον βγάζω και να τον ξαναβάζω στο στήθος σωστά αλλά συνεχίζει να κάνει το ίδιο.

Επίσης έχω παρατηρήσει ότι ο πόνος είναι πιο ήπιος όταν τον θηλάζω ξαπλωμένη.

 

Ο πόνος είναι σαν να έχεις γυαλιά ή καρφίτσες μέσα στο στήθος; Δες προσεκτικά στο βάθος του στόματος του μωρού (γλώσσα, πλαινά, εσωτερικό του μάγουλου, το πίσω-πίσω μέρος της γλώσσας) αν έχει άσπρα στίγματα. Αν συμβαίνουν αυτά έχεις μυκητίαση (καντιντίαση).

 

Αν ο πόνος είναι από το σφήξιμο που κάνει το μωρό: αυτός ο πόνος είναι πιο εντοπισμένος και δεν επεκτείνεται σε όλο το στήθος αλλά κυρίως γύρω από τη θηλή. Μπορείς να πατήσεις με το δάχτυλό σου ελαφρά το πηγούνι το μωρό όπως πάει να σφίξει το στόμα λέγοντας άνοιξε το στόμα σου ή κάτι αντίστοιχο και βγάζε το από το στήθος μόνο όταν ο πόνος είναι πολύ έντονος και η πίεση με το δάχτυλο στο πηγούνι δεν αποδίδει. Αυτό γίνεται γιατί το μωρό για κάποιο λόγο έχει ένταση στη σιαγόνα ή/και στο κρανίο. Αν είναι πολύ έντονο μπορεί να το βοηθήσει ένας οστεοπαθητικός. Σε κάθε περίπτωση υποχωρεί σταδιακά.

 

Αυτά τα δύο, καντιντίαση και σφήξιμο από το μωρό, μπορεί να συνυπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνήσω με την evamd:) σε όλα....

Απλά θα τονίσω για το θεμα οστεοπαθητικου ότι επειδή νιώθεις το παιδί σαν να σε δαγκώνει η συνεδρία με τον οστεοπαθητικό μπορεί να εχει πολύ καλά αποτελέσματα.

Εδώ στο λινκ θα διαβάσεις αρκετά για να καταλάβεις τι ακριβώς εννοουμε

 

http://www.google.gr/url?sa=t&source=web&cd=4&ved=0CDUQFjAD&url=http%3A%2F%2Fwww.osteopath.gr%2Fmain.php%3Fcat%3D13&ei=pH-dTo_JMYPb4QTTyPiyCQ&usg=AFQjCNGa2MXKcQpeCseRgdBPjaY_ylmzqA

 

αν πατήσεις μετά στην επικοινωνία παρε τηλεφωνο στην Θεσ/κη να δεις ποιος οστεοπαθητικος αναλαβμάνει μωρά.

Κάνε για μια εβδομάδα αποχή απο ζαχαρη και άσπρο αλευρι εντελώς αν ο πόνος υποχωρεί (ο πονος στο εσωτερικο του στήθους) μας το λες.

Επειδή σε εχει δει σύμβουλος θηλασμού - μαια (είναι πιστοποιημένη σύμβουος θηλασμού? ) θεωρώ πως κατι τετοια θα επρεπε να το ειχε εντοπισει .

Άποψη μου είναι ότι καλό θα ήταν να συνδιάσεις παιδίατρο και σύμβουλο θηλασμού μιας και εισαι Θεσ/κη και μπορείς να πας και στον Παπαβέντση ή στην Πατσούρου.

Όποτε θα εχεις και απο πρώτο χερι βοήθεια για τα θεματα σου αλλα και σωστή παρακολουθηση για το μωρο.

Σε κάθε περίπτωση δες το θεμα με τον οστεοπαθητικο.

Link to comment
Share on other sites

Ο πόνος δεν μοιαζει με γυαλια η καρφιτσες αλλα δεν ξέρω πως να σας τον περιγραψω.

Εχω κοιτάξει ήδη το στομα του μωρού επειδή κι εγω υποψιαστηκα μυκητιαση αλλα ειναι πεντακάθαρο χωρίς άσπρα σημαδια και στιγματα.

 

Αυτό με το πηγούνι το κάνω και προσπαθω να τον αναγκάσω να κρατήσει το στόμα του ανοιχτό. Δεν τον βγάζω με το παραμικρό, αλλά κάποια στιγμή μου κάνει το στήθος κυριολεκτικά λάστιχο έτσι πως σφίγγεται και κουνιέται οπότε εκεί τον σταματάω.

Η σύμβουλος θηλασμού - μαια από όσο ξέρω δεν είναι πιστοποιημένη. Βέβαι η κοπέλα με είχε ρωτήσει αν ο πόνος επεκτείνεται για να αποκλείσουμε το θέμα της μυκητίασης αλλά όταν συναντηθήκαμε δεν είχα αυτό το πρόβλημα.

Σε κάθε περίπτωση κορίτσια σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Θα δω το θέμα οστεοπαθητικού και παιδίατρου-συμβουλου γιατί φαίνεται να χρειάζεται βοήθεια ειδικού η κατάσταση :?

Link to comment
Share on other sites

Ο πόνος δεν μοιαζει με γυαλια η καρφιτσες αλλα δεν ξέρω πως να σας τον περιγραψω.

Εχω κοιτάξει ήδη το στομα του μωρού επειδή κι εγω υποψιαστηκα μυκητιαση αλλα ειναι πεντακάθαρο χωρίς άσπρα σημαδια και στιγματα.

 

Αυτό με το πηγούνι το κάνω και προσπαθω να τον αναγκάσω να κρατήσει το στόμα του ανοιχτό. Δεν τον βγάζω με το παραμικρό, αλλά κάποια στιγμή μου κάνει το στήθος κυριολεκτικά λάστιχο έτσι πως σφίγγεται και κουνιέται οπότε εκεί τον σταματάω.

Η σύμβουλος θηλασμού - μαια από όσο ξέρω δεν είναι πιστοποιημένη. Βέβαι η κοπέλα με είχε ρωτήσει αν ο πόνος επεκτείνεται για να αποκλείσουμε το θέμα της μυκητίασης αλλά όταν συναντηθήκαμε δεν είχα αυτό το πρόβλημα.

Σε κάθε περίπτωση κορίτσια σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Θα δω το θέμα οστεοπαθητικού και παιδίατρου-συμβουλου γιατί φαίνεται να χρειάζεται βοήθεια ειδικού η κατάσταση :?

 

Αν δεν είναι θέμα κακής στάσης τότε σίγουρα είναι θέμα έντασης στο παιδί. Αυτό μπορεί να συμβεί μετά από έντονο τοκετό (πολύ γρήγορο ή αντίθετα που τράβηξε σε μάκρος), τοκετό με πρόκληση κλπ. Ο οστεοπαθητικός θα πρέπει να είναι ειδικός για βρέφη. Συνήθως αρκεί μια συνεδρία για να δεις διαφορά και είναι κάτι εύκολο γιατί το μασάζ μπορεί να γίνει κι ενώ θηλάζεις το μωρό. Οι σύμβουλοι θηλασμού δεν μπορούν να προσφέρουν κάτι περισσότερο σ' αυτή την περίπτωση, αν κατά τα άλλα η στάση του μωρού είναι σωστή.

 

Τέλος, επειδή είδα ότι μιλάς για εισέχουσα θηλή: δοκίμασε να βγάζεις εσύ τη θηλή με τα δάχτυλά σου προς τα έξω, πριν την πιάσει το παιδί. Έτσι μπορεί να γλυτώνεις ένα μέρος του πόνου.

 

Επίσης, πράγματι συμβαίνει η κατάσταση να είναι καλύτερη όταν το μωρό θηλάζει ξαπλωμένο. Ίσως γιατί χαλαρώνει περισσότερο έτσι. Από την αντίστοιχη εμπειρία μου με το γιο μου έχω την εντύπωση ότι κάποιες φορές τον κούραζε στο λαιμό του το χέρι μου όπως τον κρατούσα... Τότε εμείς δεν μπορούσαμε να θηλάσουμε ξαπλωμένοι, οπότε τον ξάπλωνα πάνω στο μαξιλάρι θηλασμού, χωρίς να έχω το χέρι μου από κάτω και νομίζω ότι είχε κάποια διαφορά στο πώς έπιανε το στήθος...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:confused: Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω με μπρέρδεψες

Ουσιαστικά μου λες ότι το μωρό ήταν στο στήθος για συμπλήρωμα και τρεφόταν κυρίως με ξένο και ξαφνικά μια μερά επιστρέφεις στον αποκλειστικό θηλασμό?

Πόσα μλ ξενου γαλακτος επινε το 24 ώρο και για ποσο καιρό?

Θέλω να σου πω ότι αν το ξένο γάλα ήταν 500 -600μλ είναι ευχής έργο να εχει μονο λιγο γκρίνια:o και τόσες πάνες....

 

αχ κριστινα... ξερω σε μπερδεψα... απο την πρωτη στιγμη ξεκινησαμε τον θηλασμο... αλλα ''πολλα στοματα'' μου λεγανε πως δεν χορταινει η μπεμπα οποτε αρχισα να της δινω και ξενο γαλα... μεγαλη ιστορια.... λοιπον στις αρχες επινε 35-40ml 5-6 φορες το 24ωρο και μετα στηθος.... αυτο γινοταν τον πρωτο μηνα γιατι μετα παρουσιασε αιματερες κενωσεις την αλλεργια της και κοψαμε το ξενο και πινουμε μητρικο γαλα. (απεχω και εγω απο τα γαλακτομικα).............

9Yokp3.png
Link to comment
Share on other sites

αχ κριστινα... ξερω σε μπερδεψα... απο την πρωτη στιγμη ξεκινησαμε τον θηλασμο... αλλα ''πολλα στοματα'' μου λεγανε πως δεν χορταινει η μπεμπα οποτε αρχισα να της δινω και ξενο γαλα... μεγαλη ιστορια.... λοιπον στις αρχες επινε 35-40ml 5-6 φορες το 24ωρο και μετα στηθος.... αυτο γινοταν τον πρωτο μηνα γιατι μετα παρουσιασε αιματερες κενωσεις την αλλεργια της και κοψαμε το ξενο και πινουμε μητρικο γαλα. (απεχω και εγω απο τα γαλακτομικα).............

 

και πάλι δεν ήταν και πολύ λιγο το συμπληρωμα +-200μλ, θελω να σου πω ότι μαχαίρι ανάγκασες το σώμα σου να προσαρμοστεί στις νεες απαιτήσεις.

Αχ αυτα τα στόματα.... έτσι μου έλεγαν και μένα μονο που εγώ εκανα πιο τραγικα λαθη.....εκοψα τον θηλασμο μαχαίρι με χαπια και μετα τραβηξα γολγοθα να επαναφερω τη γαλουχια....

Βεβαια τα έβαλα περισσότερο με τα δικα μου "αυτιά":mrgreen::-D ή να πω καλυτερα μυαλα....

Υπομονή κορίτσι ολα θα φτιαξουν .....

Link to comment
Share on other sites

και πάλι δεν ήταν και πολύ λιγο το συμπληρωμα +-200μλ, θελω να σου πω ότι μαχαίρι ανάγκασες το σώμα σου να προσαρμοστεί στις νεες απαιτήσεις.

Αχ αυτα τα στόματα.... έτσι μου έλεγαν και μένα μονο που εγώ εκανα πιο τραγικα λαθη.....εκοψα τον θηλασμο μαχαίρι με χαπια και μετα τραβηξα γολγοθα να επαναφερω τη γαλουχια....

Βεβαια τα έβαλα περισσότερο με τα δικα μου "αυτιά":mrgreen::-D ή να πω καλυτερα μυαλα....

Υπομονή κορίτσι ολα θα φτιαξουν .....

 

ΚRISTINA γεια σου.

ειμαι η Φωτεινη και στις 23-09 εφερα στον κοσμο 2 διδυμα αγοράκια.

διαβαζω εδω γραφεις οτι εκοψες το θηλασμο με χαπια αλλα καταφερες να τον επαναφέρεις.. πως τα καταφερες αληθεια?

εγω στην κλινικη που αρχισε να κατεβαινει το γαλατακι αντλουσα μεχρι 40 ml kαι τα εδινα στα παιδια διοτι δεν πιαναν στηθος ακομα.ειχε πρηστει και το στηθος μου σημαδι πως κατεβαζα γαλα.

Πηγαινοντας όμως στο σπίτι( νοικιασα της medela το διπλο ανλησης)

τα μωρα τις πρωτες μερες δεν καθονταν στο στηθος και κλαιγαν αντλησεις δεν προλαβαινα να κανω λογω ελειψη χρονου και πανικου σαν πρωταρα και φυσικα επεσα στον πειρασμο και εδωσα ξενο γαλα.εχει τωρα μια εβδομαδα ( ειμαστε 26ημερων) που κανω συστηματικες αντλησεις (8-10) το 24 αωρο αλλα το γαλα παραμενει μειωμενο 5-10 ml το καθε στηθος τη φορα.το μαζευω σταγονα σταγονα και το δινω στα παιδια καθε μια μερα.δυστυχως τωρα που μαθαν τα παιδια ξενο δεν καθονται στο στηθος τσιριζουν γιατι δεν εχω γαλα και εγω παιδευομαι μερα νύχτα με το θηλαστρο μπας και αυξηθει η ποσοστητα και τους δινω με αντλησεις τουλαχιστον.

υπαρχει ελπιδα να τα καταφέρω ή ειναι πολύ αργα πλεον?

αν ξερει καποια κοπελα η αν εχει περασει κατι παρομοιο θα θελα τη βοηθεια της......

<a href=Pqenp2.png' alt='Pqenp2.png'>
Link to comment
Share on other sites

ΚRISTINA γεια σου.

ειμαι η Φωτεινη και στις 23-09 εφερα στον κοσμο 2 διδυμα αγοράκια.

διαβαζω εδω γραφεις οτι εκοψες το θηλασμο με χαπια αλλα καταφερες να τον επαναφέρεις.. πως τα καταφερες αληθεια?

εγω στην κλινικη που αρχισε να κατεβαινει το γαλατακι αντλουσα μεχρι 40 ml kαι τα εδινα στα παιδια διοτι δεν πιαναν στηθος ακομα.ειχε πρηστει και το στηθος μου σημαδι πως κατεβαζα γαλα.

Πηγαινοντας όμως στο σπίτι( νοικιασα της medela το διπλο ανλησης)

τα μωρα τις πρωτες μερες δεν καθονταν στο στηθος και κλαιγαν αντλησεις δεν προλαβαινα να κανω λογω ελειψη χρονου και πανικου σαν πρωταρα και φυσικα επεσα στον πειρασμο και εδωσα ξενο γαλα.εχει τωρα μια εβδομαδα ( ειμαστε 26ημερων) που κανω συστηματικες αντλησεις (8-10) το 24 αωρο αλλα το γαλα παραμενει μειωμενο 5-10 ml το καθε στηθος τη φορα.το μαζευω σταγονα σταγονα και το δινω στα παιδια καθε μια μερα.δυστυχως τωρα που μαθαν τα παιδια ξενο δεν καθονται στο στηθος τσιριζουν γιατι δεν εχω γαλα και εγω παιδευομαι μερα νύχτα με το θηλαστρο μπας και αυξηθει η ποσοστητα και τους δινω με αντλησεις τουλαχιστον.

υπαρχει ελπιδα να τα καταφέρω ή ειναι πολύ αργα πλεον?

αν ξερει καποια κοπελα η αν εχει περασει κατι παρομοιο θα θελα τη βοηθεια της......

 

Να σου ζήσουν τα αγγελάκια σου.

αχχχ Φωτεινή μου ...

γίνεται όλα γίνονται..

Αντλούσα περίπου 2 εβδομάδες στην αρχή (και 10 αντλήσεις εχω κανει) χωρίς να βλέπω τίποτα (κενό - αερας)

Μετά αρχισαν οι σταγόνες και παει λεγοντας.

Μπορώ να σου πω ότι θελεις....πολλα πραγματα ...

Υπάρχει δυνατότητα να πας στην Πατσούρου που ειναι παιδίατρος και σύμβουλος θηλασμού (είναι και η ίδια διδυμομαμα οπότε θα σε καταλάβει) για να σε στήριξει- βοηθήσει γενικά?

Η αλήθεια ειναι οτι ειναι απαιτητική διαδικασία και σε χρόνο αλλά και ψυχικά ....

Χρειάζεσαι βοήθεια. (ειδικά στο σπίτι με τα μωρά)....

Αν δεν υπάρχει δυνατότητα μου το λες και σου γραφω τι έκανα εγώ μήπως σε βοηθήσει........

υ.γ

για να μην απογοητεύεσαι θα σου πω ότι η πρώτη αύξηση έρχεται μετά απο 2 εβδομάδες συστηματικών αντλήσεων

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα κι εγώ τα φώτα σας κορίτσια γιατί έχω απογοητευτεί... Θέλω να δίνω αποκλειστικά μητρικό γάλα στην κόρη μου, αλλά δεν φτάνει. Από τις αντλήσεις μου καταφέρνω να της δίνω γύρω στα 500 ml την ημέρα και τα υπόλοιπα είναι συμπλήρωμα. Πώς μπορώ να αυξήσω την παραγωγή μου? Σας παρακαλώ βοηθέιστε με. Παίρνω ήδη μαγιά μπύρας 3 φορές την ημέρα από 7 χάπια

 

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος 39η

Β. Το φύλο του βρέφους Κοριτσάκι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ) φτ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία. επισκληρίδιος

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη. Δεν εμφάνισε

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο. ΟΧΙ

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

18/9-3ΚΙΛΑ, 22/9-2,8ΚΙΛΑ, 27/9-2,9ΚΙΛΑ, 4/10-3,4ΚΙΛΑ, 11/10-3,7ΚΙΛΑ, 20/10-4ΚΙΛΑ

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο.7-8

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει ΣΕ 2 ΣΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΤΡΩΕΙ ΓΑΛΑ ΠΟΥ ΑΝΤΛΩ ΜΕ ΘΗΛΑΣΤΡΟ Η΄ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα

30-60ml

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)300-400ml

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία. Swing Medela

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο 6-8

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι 10:00, 13:00, 16:00, 19:00, 22:00, 02:00

 

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση 20-30 λεπτα

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει. 8-10

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο 1-2

 

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη.... όταν τη θήλαζα αποκλειστικά έδειχνε να μην χορταίνει. Συνεχώς κοιμόταν στο στήθος και ήθελε να θηλάζει συνέχεια. Γι'αυτό αποφάσισα να αντλώ με θήλαστρο.

__________________

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα ήθελα κι εγώ τα φώτα σας κορίτσια γιατί έχω απογοητευτεί... Θέλω να δίνω αποκλειστικά μητρικό γάλα στην κόρη μου, αλλά δεν φτάνει. Από τις αντλήσεις μου καταφέρνω να της δίνω γύρω στα 500 ml την ημέρα και τα υπόλοιπα είναι συμπλήρωμα. Πώς μπορώ να αυξήσω την παραγωγή μου? Σας παρακαλώ βοηθέιστε με. Παίρνω ήδη μαγιά μπύρας 3 φορές την ημέρα από 7 χάπια

 

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος 39η

Β. Το φύλο του βρέφους Κοριτσάκι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ) φτ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία. επισκληρίδιος

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη. Δεν εμφάνισε

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο. ΟΧΙ

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

18/9-3ΚΙΛΑ, 22/9-2,8ΚΙΛΑ, 27/9-2,9ΚΙΛΑ, 4/10-3,4ΚΙΛΑ, 11/10-3,7ΚΙΛΑ, 20/10-4ΚΙΛΑ

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο.7-8

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει ΣΕ 2 ΣΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΤΡΩΕΙ ΓΑΛΑ ΠΟΥ ΑΝΤΛΩ ΜΕ ΘΗΛΑΣΤΡΟ Η΄ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα

30-60ml

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)300-400ml

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία. Swing Medela

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο 6-8

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι 10:00, 13:00, 16:00, 19:00, 22:00, 02:00

 

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση 20-30 λεπτα

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει. 8-10

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο 1-2

 

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη.... όταν τη θήλαζα αποκλειστικά έδειχνε να μην χορταίνει. Συνεχώς κοιμόταν στο στήθος και ήθελε να θηλάζει συνέχεια. Γι'αυτό αποφάσισα να αντλώ με θήλαστρο.

__________________

 

Χρειάζεσαι θήλαστρο νοσοκομειακό διπλής άντλησης (προσωπικά προτιμώ το symphony medela η χοανη και το σωλινάκι που εχεις για το swing κάνουν και για το νοσοκομειακό οπότε θα αγοράσεις μόνο ένα σετ)

Οι αντλήσεις να είναι 8 απο 15 λεπτά.... Να ξέρεις ότι στην αυξηση παραγωγής δεν παίζει ρόλο τόσο η διάρκεια της άντλησης όσο η συχνότητα των αντλήσεων. Είναι επίσης πολύ σημαντικό να έχεις μια άντληση μεταξύ 12-6 (έστω και μικρή πχ 10 λεπτά) γιατί ανεβάζει τα επιπεδα προλακτινής.

Τη μαγιά για πόσο καιρό την παίρνεις?

Θα σου έλεγα αν την παίρνεις παραπάνω απο δυο εβδομάδες να την σταματήσεις .......... ότι είναι να κάνει το κάνει την πρώτη εβδομάδα.

Γενικά θα σου έλεγα να την αποφύγεις είναι φαρμακευτικό σκεύασμα, αλλοιώνει τη γεύση του γάλακτος οποτε και μπορεί να μην αρέσει στο μωρό, σε κανει επιρεπης στις μυκητιάσεις ....

Η οδηγία είναι να την παίρνεις για δυο εβδομάδες και μετά να σταματάς για μια.

Εγω προσωπικά θα σου ελεγα να δεις πρωτα τι μπορείς να κάνεις με ενα καλύτερο θήλαστρο.

Θα πρέπει να δεις πρωτα ποσο μπορείς να αντλήσεις με το νοσοκομειακό θήλαστρο για 2 εβδομάδες και μετά βλέπουμε.

Έτσι και αλλιώς το θήλαστρο που έχεις ειναι για περιστασιακή χρήση (για μαμάδες που έχουν κανωνική παραγωγή και αντλούν μερικά γεύματα σε περιπτωση απουσιας)

Σε ενδιαφέρει μόνο να αυξήσεις την παραγωγή και να καλύψεις τις ανάγκες του μωρού ή θελεις και να θηλάζεις?

Σε ρωταω γιατί η παραγωγή σου καλύπτει τις ανάγκες του μωρού παραπάνω απο το μισό.

Θηλάζει μόνο στα 2 γεύματα και μετά δίνεις 30-60 μλ συμπλήρωμα?

Στα υπολοιπα δεν συνεργαζεται καθόλου?

Πόσο γάλα πινει απο το μπουκάλι ανά γεύμα όταν δεν θηλάζει?

Link to comment
Share on other sites

ΚRISTINA γεια σου.

ειμαι η Φωτεινη και στις 23-09 εφερα στον κοσμο 2 διδυμα αγοράκια.

διαβαζω εδω γραφεις οτι εκοψες το θηλασμο με χαπια αλλα καταφερες να τον επαναφέρεις.. πως τα καταφερες αληθεια?

εγω στην κλινικη που αρχισε να κατεβαινει το γαλατακι αντλουσα μεχρι 40 ml kαι τα εδινα στα παιδια διοτι δεν πιαναν στηθος ακομα.ειχε πρηστει και το στηθος μου σημαδι πως κατεβαζα γαλα.

Πηγαινοντας όμως στο σπίτι( νοικιασα της medela το διπλο ανλησης)

τα μωρα τις πρωτες μερες δεν καθονταν στο στηθος και κλαιγαν αντλησεις δεν προλαβαινα να κανω λογω ελειψη χρονου και πανικου σαν πρωταρα και φυσικα επεσα στον πειρασμο και εδωσα ξενο γαλα.εχει τωρα μια εβδομαδα ( ειμαστε 26ημερων) που κανω συστηματικες αντλησεις (8-10) το 24 αωρο αλλα το γαλα παραμενει μειωμενο 5-10 ml το καθε στηθος τη φορα.το μαζευω σταγονα σταγονα και το δινω στα παιδια καθε μια μερα.δυστυχως τωρα που μαθαν τα παιδια ξενο δεν καθονται στο στηθος τσιριζουν γιατι δεν εχω γαλα και εγω παιδευομαι μερα νύχτα με το θηλαστρο μπας και αυξηθει η ποσοστητα και τους δινω με αντλησεις τουλαχιστον.

υπαρχει ελπιδα να τα καταφέρω ή ειναι πολύ αργα πλεον?

αν ξερει καποια κοπελα η αν εχει περασει κατι παρομοιο θα θελα τη βοηθεια της......

 

 

Φωτεινή διάβασα και το ποστ που έβαλες για την Αγλαια....

Βλέπω ότι ή άντληση διαρκεί 10 λεπτά .....καντο 15 λεπτά (δεν πειράζει που δεν βγαίνει γάλα άστο θηλαστρο να δουλευει)

Επίσης βρες κάποια στιγμή μεσα στην ημερα σου που να είσαι κάπως πιο ελευθερη.

Και κάνε άντληση με το θηλαστρο ως εξής

15 λεπτά άντληση - 5λεπτά παύση -10λεπτα άντληση - 5 λεπτά παύση -10 λεπτά άντληση

Θα δώσεις παραπάνω ερέθισμα στο στήθος για 3-4 μέρες ........

Τα μωρά δεν μπορούν να συνεργαστούν τωρα ειναι λογικό .....όσο αυξανεται η παραγωγή σου θα προσπαθείς πιο εντατικά να βάλεις το μωρό στο στήθος. Γενικά όταν κάνουμε επαναγαλκτισμό βάζουμε το μωρό στο στήθος πιο εντατικά όταν καλύπτουμε περιπου το μισό των ημερήσιων αναγκών του.

Αν θέλεις να κρατάτε επαφή είναι πολύ χρήσιμο να βάζεις τα μωρά στο στήθος πιο πολύ σαν παιχνίδι π.χ 1 ώρα αφού έχουν φαει το γέυμα τους ..... ξαπλώνεις με πολλα μαξιλάρια στην πλάτη σου και αφήνεις το μωρό να παει προς το στήθος (ακουμπατε δερμα με δέρμα)

Ακόμα και το πιπιλισμα απο το μωρό βοηθάει παρα πολύ...

 

Δες λίγο το βίντο εδώ

http://www.breastfeedinginc.ca/content.php?pagename=vid-babyled

 

Γενικά η επαφή δέρμα με δέρμα βοηθάει παρα πολύ απλα για την ώρα δεν μπορείς να περιμένεις ότι θα παραμείνει το μωρό στο στήθος.

Σιγά σιγά.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα κι εγώ τα φώτα σας κορίτσια γιατί έχω απογοητευτεί... Θέλω να δίνω αποκλειστικά μητρικό γάλα στην κόρη μου, αλλά δεν φτάνει. Από τις αντλήσεις μου καταφέρνω να της δίνω γύρω στα 500 ml την ημέρα και τα υπόλοιπα είναι συμπλήρωμα. Πώς μπορώ να αυξήσω την παραγωγή μου? Σας παρακαλώ βοηθέιστε με. Παίρνω ήδη μαγιά μπύρας 3 φορές την ημέρα από 7 χάπια

 

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος 39η

Β. Το φύλο του βρέφους Κοριτσάκι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ) φτ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία. επισκληρίδιος

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη. Δεν εμφάνισε

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο. ΟΧΙ

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

18/9-3ΚΙΛΑ, 22/9-2,8ΚΙΛΑ, 27/9-2,9ΚΙΛΑ, 4/10-3,4ΚΙΛΑ, 11/10-3,7ΚΙΛΑ, 20/10-4ΚΙΛΑ

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο.7-8

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει ΣΕ 2 ΣΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΤΡΩΕΙ ΓΑΛΑ ΠΟΥ ΑΝΤΛΩ ΜΕ ΘΗΛΑΣΤΡΟ Η΄ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα

30-60ml

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)300-400ml

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία. Swing Medela

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο 6-8

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι 10:00, 13:00, 16:00, 19:00, 22:00, 02:00

 

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση 20-30 λεπτα

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει. 8-10

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο 1-2

 

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη.... όταν τη θήλαζα αποκλειστικά έδειχνε να μην χορταίνει. Συνεχώς κοιμόταν στο στήθος και ήθελε να θηλάζει συνέχεια. Γι'αυτό αποφάσισα να αντλώ με θήλαστρο.

__________________

 

Ξεκινώ από το τέλος: τι εννοείς κοιμόταν στο στήθος και ήθελε να θηλάζει συνέχεια. Αυτά κατ' αρχήν είναι φυσιολογικά για τόσο μικρό μωρό...

Στο στήθος καταπίνει; Πιάνει καλά; Σε πόση ώρα κοιμάται;

Δίνεις και ξένο γάλα ή οι μετρήσεις και οι πάνες είναι μόνο με το δικό σου γάλα;

Σ' αυτά τα δύο γεύματα που λες ότι μόνο θηλάζει, πώς είναι το μωρό στο στήθος; Νιώθεις το στήθος μετά να αδειάζει έστω κάπως;

Προσπαθώ να καταλάβω αν όντως υπάρχει λόγος να αντλείς ή αν κακώς οδηγείσαι στην άντληση...

Link to comment
Share on other sites

ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΝΑ ΑΝΤΛΩ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΓΙΑΤΙ ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΔΕ ΧΟΡΤΑΙΝΕΙ ΟΤΑΝ ΘΗΛΑΖΕ. ΕΚΛΑΙΓΕ ΚΑΘΕ ΜΙΑ ΩΡΑ. ΒΕΒΑΙΑ ΤΩΡΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ. ΑΠΛΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΟΤΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΤΡΩΕΙ ΟΣΟ ΠΡΕΠΕΙ, ΓΙ'ΑΥΤΟ ΚΕΤΕΦΥΓΑ ΣΤΗΝ ΑΝΤΛΗΣΗ... ΣΕ ΚΑΘΕ ΤΗΣ ΓΕΥΜΑ ΤΡΩΕΙ 100-160 ML ΓΑΛΑ.

ΘΕΛΩ ΠΟΛΥ ΝΑ ΠΙΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΜΟΥ ΤΟ ΜΩΡΟ, ΑΛΛΑ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΕΛΑΤΤΩΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΣΤΕΝΟΧΩΡΙΕΜΑΙ ΠΟΛΥ... (50-75ML/ANΤΛΗΣΗ ΣΥΝΟΛΙΚΑ) ΣΗΜΕΡΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΤΗΝ ΞΑΝΑΒΑΛΩ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΩ ΤΗΝ ΠΑΡΑΓΩΓΗ. ΑΝ ΞΑΝΑΞΕΚΙΝΗΣΩ ΑΝΤΛΗΣΗ ΘΑ ΠΑΡΩ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑΚΟ.

Link to comment
Share on other sites

ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΝΑ ΑΝΤΛΩ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΓΙΑΤΙ ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΔΕ ΧΟΡΤΑΙΝΕΙ ΟΤΑΝ ΘΗΛΑΖΕ. ΕΚΛΑΙΓΕ ΚΑΘΕ ΜΙΑ ΩΡΑ. ΒΕΒΑΙΑ ΤΩΡΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ. ΑΠΛΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΟΤΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΤΡΩΕΙ ΟΣΟ ΠΡΕΠΕΙ, ΓΙ'ΑΥΤΟ ΚΕΤΕΦΥΓΑ ΣΤΗΝ ΑΝΤΛΗΣΗ... ΣΕ ΚΑΘΕ ΤΗΣ ΓΕΥΜΑ ΤΡΩΕΙ 100-160 ML ΓΑΛΑ.

ΘΕΛΩ ΠΟΛΥ ΝΑ ΠΙΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΜΟΥ ΤΟ ΜΩΡΟ, ΑΛΛΑ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΕΛΑΤΤΩΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΣΤΕΝΟΧΩΡΙΕΜΑΙ ΠΟΛΥ... (50-75ML/ANΤΛΗΣΗ ΣΥΝΟΛΙΚΑ) ΣΗΜΕΡΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΤΗΝ ΞΑΝΑΒΑΛΩ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΩ ΤΗΝ ΠΑΡΑΓΩΓΗ. ΑΝ ΞΑΝΑΞΕΚΙΝΗΣΩ ΑΝΤΛΗΣΗ ΘΑ ΠΑΡΩ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑΚΟ.

 

Κάνε τα γεύματα του μωρού 8 ανά 2 μαξ 21/2 ώρες να μπαίνει στο στήθος.

Έτσι θα είναι πιο συνεργάσιμο.....

Αν πάλι όχι δηλ. στην αρχή του γεύματος δεν συνεργάζεται τότε κάνες το εξής.

Βάζεις το μωρό σε θεση θηλασμού με το στήθος έτοιμο, ξεκινάς με το μπιμπερό αλλα βάζεις μέσα μόνο 60 μλ π.χ...... μόλις το μωρό τελειώσει ή κοντεύει να τελειώσει βγάζεις το μπουκάλι πολύ απαλά και το περνάς στο στήθος.

Βοηθάς το μωρό να πιάσει ασκόντας ελαφριά πίεση στο στήθος σου περίπου στη μέση και προς τη θηλαία άλω αλλά όχι πάνω της.

Κάνε τις δοκιμές σου με υπομονή και χωρίς πίεση......

Παράλληλα θα μετράς πάνες του παιδιού θέλεις 7-8 βρεγμένες μεχρι τελος οκτωβριου και απο κει και περα 5-6 .........

Επίσης μια καλή ώρα για να βάλεις το μωρό στο στήθος είναι όταν ειναι κοιμισμένο.....

Link to comment
Share on other sites

Κάνε τα γεύματα του μωρού 8 ανά 2 μαξ 21/2 ώρες να μπαίνει στο στήθος.

Έτσι θα είναι πιο συνεργάσιμο.....

Αν πάλι όχι δηλ. στην αρχή του γεύματος δεν συνεργάζεται τότε κάνες το εξής.

Βάζεις το μωρό σε θεση θηλασμού με το στήθος έτοιμο, ξεκινάς με το μπιμπερό αλλα βάζεις μέσα μόνο 60 μλ π.χ...... μόλις το μωρό τελειώσει ή κοντεύει να τελειώσει βγάζεις το μπουκάλι πολύ απαλά και το περνάς στο στήθος.

Βοηθάς το μωρό να πιάσει ασκόντας ελαφριά πίεση στο στήθος σου περίπου στη μέση και προς τη θηλαία άλω αλλά όχι πάνω της.

Κάνε τις δοκιμές σου με υπομονή και χωρίς πίεση......

Παράλληλα θα μετράς πάνες του παιδιού θέλεις 7-8 βρεγμένες μεχρι τελος οκτωβριου και απο κει και περα 5-6 .........

Επίσης μια καλή ώρα για να βάλεις το μωρό στο στήθος είναι όταν ειναι κοιμισμένο.....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ!

ΘΑ ΤΙΣ ΕΦΑΡΜΟΣΩ ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΘΑ ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΓΙΑ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ. Η ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΣΑΣ ΣΤΙΣ ΝΕΕΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ... ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ!:wink:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, εδώ και 2 ημέρες έχω ξαναξεκινήσει τον θηλασμό. Το μωράκι μου (35 ημερών σήμερα) δείχνει τρισευτυχισμένο και είναι ήρεμο. Κοιμάται πολύ περισσότερο - χθες το βράδυ κοιμήθηκε 6 ώρες συνεχόμενα, δεν το πίστευα!!!!). Αυτές τις 2 ημέρες της έχω δώσει συμπλήρωμα μόνο μια φορά - 60ml μόνο - και όλα πάνε πολύ καλά. Μόλις ξαναξεκίνησα να τη βάζω στο στήθος το γάλα μου αυξήθηκε απίστευτα! Τελικά η φύση τα έχει προβλέψει όλα!

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές σας! Νομίζω ότι θα καταφέρω αποκλειστικό θηλασμό σύντομα! :P:p:p:p:p:p:p:razz::-P:razz::-P:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα για αλλη μια φορα (ελπιζω να μην γινομαι κουραστηκη με το ''νεο προβλημα μου''.... θηλαζω την 2 και κατι μηνων κορη μου.. και εχω παρατηρησει οτι η θηλη στο δεξι μου στηθος ΠΟΝΑΕΙ πολυ. ενω στο αριστερο δεν εχω προβλημα. καθε φορα που την βαζω στο δεξι στηθος μετα απο λιγο τζουζει η θηλη και νιωθω σαν καψιμο σαν κατι να με τρυπαει προς τα μεσα. περα που αφου την πιπιλισει ασπριζει κιολλας... εχω μια κρεμα για τις θηλες την purelan 100 medela... ανακουφιζει καπως αλλα το τσουξιμο-καψιμο δεν περναει και περναει μετα απο λιγο αφου κανω μασαζ στο στηθος μου...

9Yokp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!γεννησα 1 του μηνος ,ειχα υσκολη γεννα .το μωρο γεννηθηκε 4100 πρωτη γεννα κ ειμαι κ στενη απο κατω εχω παρα πολλα ραμματα ακομα ποναω κ επισης εχασα 7 μοναδεσ αιμα πλεον εχω 30 αιματοκριτη απο 37 ειμαι αδυναμη ακομα.οσον αφορα το θηλασμο .δεν φτανει το γαλα στο μωρο .για ποιο λογο γινεται αυτο..κ το εχω συνεχεια στο στηθοσ..φυσικα μετα το στηθοσ παιρνει κ συμπληρωμα 120 μλ..στεναχωριεμαι πολυ παντως θελω αποκλειστικο θηλασμο τι να κανω;;;;;;

ttd6a24.aspx
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!γεννησα 1 του μηνος ,ειχα υσκολη γεννα .το μωρο γεννηθηκε 4100 πρωτη γεννα κ ειμαι κ στενη απο κατω εχω παρα πολλα ραμματα ακομα ποναω κ επισης εχασα 7 μοναδεσ αιμα πλεον εχω 30 αιματοκριτη απο 37 ειμαι αδυναμη ακομα.οσον αφορα το θηλασμο .δεν φτανει το γαλα στο μωρο .για ποιο λογο γινεται αυτο..κ το εχω συνεχεια στο στηθοσ..φυσικα μετα το στηθοσ παιρνει κ συμπληρωμα 120 μλ..στεναχωριεμαι πολυ παντως θελω αποκλειστικο θηλασμο τι να κανω;;;;;;

 

Καλημέρα να σου ζήσει:D!

Αν μπορείς απαντάς στις ερωτήσεις εδώ

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=23962

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...