Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΟΗΘΕΙΑ..!! Πληγωμένες θηλές, πόνος, μικρή ποσότητα γάλακτος


Recommended Posts

Κορίτσια εμένα όταν μου συνέβει να με δαγκώσει η μικρή έβαλα μια κρέμα madecasol ή κάπως έτσι και με βοήθησε πολύ. Συνέχισα ύστερα να τη θυλάζω ως 8 μηνών. Λίγη υπόμονή και όλα θα πάνε καλά!!!

QsCvp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλημερα σας! ειχα γραψει σε αλλο θεμα σχετικα με το θηλασμο κ εγω οιλυ απογοητευμενη αρχικα αλλα πιστευω οτι οφειλοταν κυριως στα ορμονικα που κανανε τρελο παρτυ!! με κατονη κ τη βοηθεια σας τα καταφεραμε! μετραμε 1 1/2 βδομαδα αποκλειστικου κ απο τη γεννηση εδωσα μονο 3-4 φορες ξενο απο 30-60 μλ. πηρε 750 γρ σε δυο εβδομαδες κ ειναι στα 4.550 απο 3.760 περιπου που βγηκαμε απο το μαιευτηριο. το θεμα μου τωρα ειναι οι θηλες.. δεν ειναι ουτε πληγιασμενες, ουτε ματωμενες. αλλα πονανε απιστευτα! ολοι λενε θα σκληρυνουν αλλα ποτε? τρεμω την ωρα που θα θηλασω δαγκωνωτα χερια μου κ φοβαμαι οτι το νιωθει κ ομικρος. δεν μπορω να το ευχαριστηθω. οσον αφορα τισ στασεις εχω δοκιμασει κ αγκαλια με μαξιλαρι θηλασμου, κ φουτμπολ, κ ξαπλωτη. ο πονος παραμενει! στο πιασιμο κυριως, μετα καπως χαλαρωνει αλλα δεν ξερω αν θα το αντεξω για το 6 μηνο που θελω. αν ξερετε κατι.. ευχαριστω πολυ!

 

κοριτσάκι λίγο ακόμη υπομονή..και το λέω εγώ που έχω γράψει 2 ποστ παραπάνω..:shock: 1 εβδομάδα το πολύ και μετά είτε πίνει το μωρό είτε όχι δν θα καταλαβαίνεις τπτ. εμένα να φανταστείς είχαν ματώσει και στη μια θηλή έλειπε και κρεατάκι είχα μια τρυπίτσα. 1 εβδομάδα το πολύ πίστεψε με και μετά όλα τέλεια!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

λοιπον.. μια εβδομαδα μετα το δεξι μου στηθος πονα λιγοτερο η αληθεια στο πιασιμο. το αριστερο χτυπησε μια ωραιοτατη μαστιτιδα κ αρχισα το θηλαστρο για αποσυμφορηση ελπιζοντας οτι παραλληλα θα "ξεκουραστει" η θηλη αλλα εξακολουθει κ πονα παρα πολυ. η κρεμα που αναφερατε παραπανω ειναι για πληγωμενη θηλη? εχει κορτιζονη? ευχαριστω κ παλι!

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites

madecasol ανεφερε μια κοπελα. λανιλινη βαζω απλα το θεμα μου ειναι οτι δεν εχει πληγη να βαλω πανω κορτιζονη να περασει. απλα πονα τρομερα στο δαγκωμα. δεν νομιζω οτι ειμαι υπερευαισθητη, εχω αντοχη στον πονο αλλα αυτο το πραγμα με διαλυει. φοβαμαι την ωρα που θα θηλασω.

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πονάς σε όλη τη διάρκεια του θηλασμού? ή μονο στην αρχή?

Αν δεν έχεις πληγή και το μωρό πιάνει σωστά ο πόνος θα περάσει όπου να'ναι ως δια μαγείας! Μην ανησυχείς δεν πρόκειται να κρατήσει όλο το εξάμηνο.

Λανολίνη, εφόσον δεν έχεις πληγή μην βάζεις και πολύ. Δεν βοηθάει να σκληρύνουν οι θηλές.

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

ποναω πολυ στο αριστερο στηθος την ωρα που το πιανει. δεν ξερω αν ειναι η ρωγα η η θηλαια αλως που πονα. στη συνεχεια μαλακωνει ο πονος αλλα δεν εξαλειφεται.

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites

derbybaby εμένα απο το μαιευτήριο μου τη σύστησαν την κρέμα που είπα αλλά πονούσα κι εγώ στην πρώτη "ρουφηξιά" της μικρής μου. Είναι πολύ άσχημο να μην μπορείς να χαλαρώσεις αυτή τη στιγμη του θηλασμού εξ' αιτίας του πόνου... Ρώτησα και μια γιαγιά τότε που το είχα πάθει εγώ και είχε πει να βάλω κονιάκ, αλλά δεν το έκανα. (με τόσο πόνο το αλκοόλ μου έλειπε στην πληγή). Ελπίζω ήδη να νοιώθεις καλύτερα και να μην το βάλεις κάτω. Δεν μου αρρώστησε καθόλου εμένα η μικρή μου χαρις στον Θηλασμό. Μπόρα είναι θα περασει....
QsCvp2.png
Link to comment
Share on other sites

ποναω πολυ στο αριστερο στηθος την ωρα που το πιανει. δεν ξερω αν ειναι η ρωγα η η θηλαια αλως που πονα. στη συνεχεια μαλακωνει ο πονος αλλα δεν εξαλειφεται.

 

Μου κάνει εντύπωση που είναι το ένα στήθος μόνο. Αν το μωρό δεν έπιανε καλά μάλλον θα είχες πρόβλημα και στα δύο. Δες προσεκτικά μήπως έχεις κάποια πληγούλα στη θηλή (ίσως από άτσαλο πιάσιμο) και στο στόμα του μωρού (γλώσσα και εσωτερικά από τα μάγουλα) για τυχόν άσπρα στίγματα.

Link to comment
Share on other sites

η αληθεια δεν εχω παρατηρησει κατι στο μωρο, θα κοιταξω πιο προσεκτικα. σημερα θα παω κ στον γυναικολογο μου να με δει που ειναι υπερμαχος του θηλασμου να δω τι θα πει. καταληγω στο οτι εχω πολυ ευαισθητες θηλες. πληγη δεν βλεπω πουθενα ουτε εγω ουτε οσοι τους το εχω μοστραρει!! αλλα συνεχιζω!!! ποναω αλλα το νιωθω λιγο λιγοτερο. θελω να τα καταφερω!!

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μανούλες γλυκές δώστε μου τις ευχές σας να τα καταφέρω σήμερα με το θηλασμό!!!!

το παλεύω εδώ και μέρες ,το μόνο καλό είναι πως δεν έχει φάει ξένο-σκόνη γάλα το παλικαράκι μου! όμως το βγάζω με το θήλαστρο ή προσπαθώ να θηλάσω.οι θηλές μου δεν με βοηθάνε καθόλου,αγόρασα ψευδοθηλές λοιπόν μετά απο τρεις μέρες που γεννήθηκε. δεν έπιανε καλά γιατι ήταν από καουτσουκ,μόλις πήρα σιλικόνης κάθησε στο στηθος το μανάρι μου για 35 λεπτά συνεχόμενα,τι χαρά!!!μετά απο τρεις μέρες θηλασμού όμως μάτωσαν οι θηλές και πήρα ένα φόβο....αχ αυτός ο πόνος....Τον είχα με το μπουκάλι τρεις μερες με δικό μου γάλα φυσικά,απλά ρύθμιζα την ένταση στο θήλαστρο εγώ για να γινουν καλά οι θηλές.

Σήμερα θα αρχίσουμε πάλι στο στήθος

Ανυσηχώ μην πάθει την λεγόμενη σύγχυση θηλών και δεν πιάνει με τοσες αλλαγές....γεννήθηκε 3,600γρμ το μανάρι μου ,έχει όρεξη καλή ,έτρωγε 70 ml καθε φορά ανα τρεις ή και τέσσερις ώρες και τραβάει δυνατά.έχω διαβάσει τόσα βιβλία ,τόσες συμβουλές τρικ ,για στασεις θηλασμου ,να τον βαζω στο στηθος πριν πεινάσει ,κρέμα lansinoy και κονιακ βάζω....τί να κάνω να τα κατάφέρω????αυτός ο πόνος κάποιες στιγμές είναι αφόρητος

Τις ευχές σας και καμία συμβουλή βρε μανούλες να τα καταφέρουμε:roll:

lMVOp3.png

 

HcIWp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλη συνεχεια ευχομαι και καλο κουραγιο! εμενα η αληθεια δεν ειχαν ματωσει ειχαν κανει στην αρχη αρχη λιγο πληγουλα κ περασε με bepanthol και κομπρεσες χαμομηλιου. εχω ακπουσει για καποια κρεμα με κορτιζονη που θελει ξεβγαλμα φυσικα πριν θηλασεις! εμας ο πολυς πονος περασε αφοτου σαραντησαμε οποτε υπομονη!!

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites

μανούλες γλυκές δώστε μου τις ευχές σας να τα καταφέρω σήμερα με το θηλασμό!!!!

το παλεύω εδώ και μέρες ,το μόνο καλό είναι πως δεν έχει φάει ξένο-σκόνη γάλα το παλικαράκι μου! όμως το βγάζω με το θήλαστρο ή προσπαθώ να θηλάσω.οι θηλές μου δεν με βοηθάνε καθόλου,αγόρασα ψευδοθηλές λοιπόν μετά απο τρεις μέρες που γεννήθηκε. δεν έπιανε καλά γιατι ήταν από καουτσουκ,μόλις πήρα σιλικόνης κάθησε στο στηθος το μανάρι μου για 35 λεπτά συνεχόμενα,τι χαρά!!!μετά απο τρεις μέρες θηλασμού όμως μάτωσαν οι θηλές και πήρα ένα φόβο....αχ αυτός ο πόνος....Τον είχα με το μπουκάλι τρεις μερες με δικό μου γάλα φυσικά,απλά ρύθμιζα την ένταση στο θήλαστρο εγώ για να γινουν καλά οι θηλές.

Σήμερα θα αρχίσουμε πάλι στο στήθος

Ανυσηχώ μην πάθει την λεγόμενη σύγχυση θηλών και δεν πιάνει με τοσες αλλαγές....γεννήθηκε 3,600γρμ το μανάρι μου ,έχει όρεξη καλή ,έτρωγε 70 ml καθε φορά ανα τρεις ή και τέσσερις ώρες και τραβάει δυνατά.έχω διαβάσει τόσα βιβλία ,τόσες συμβουλές τρικ ,για στασεις θηλασμου ,να τον βαζω στο στηθος πριν πεινάσει ,κρέμα lansinoy και κονιακ βάζω....τί να κάνω να τα κατάφέρω????αυτός ο πόνος κάποιες στιγμές είναι αφόρητος

Τις ευχές σας και καμία συμβουλή βρε μανούλες να τα καταφέρουμε:roll:

 

Σου το εύχομαι ολόψυχα. Ο πόνος πραγματικά υποχωρεί και τότε όλα είναι μαγευτικά.

Είσαι σίγουρη για το κονιάκ?

Link to comment
Share on other sites

μανούλες γλυκές δώστε μου τις ευχές σας να τα καταφέρω σήμερα με το θηλασμό!!!!

το παλεύω εδώ και μέρες ,το μόνο καλό είναι πως δεν έχει φάει ξένο-σκόνη γάλα το παλικαράκι μου! όμως το βγάζω με το θήλαστρο ή προσπαθώ να θηλάσω.οι θηλές μου δεν με βοηθάνε καθόλου,αγόρασα ψευδοθηλές λοιπόν μετά απο τρεις μέρες που γεννήθηκε. δεν έπιανε καλά γιατι ήταν από καουτσουκ,μόλις πήρα σιλικόνης κάθησε στο στηθος το μανάρι μου για 35 λεπτά συνεχόμενα,τι χαρά!!!μετά απο τρεις μέρες θηλασμού όμως μάτωσαν οι θηλές και πήρα ένα φόβο....αχ αυτός ο πόνος....Τον είχα με το μπουκάλι τρεις μερες με δικό μου γάλα φυσικά,απλά ρύθμιζα την ένταση στο θήλαστρο εγώ για να γινουν καλά οι θηλές.

Σήμερα θα αρχίσουμε πάλι στο στήθος

Ανυσηχώ μην πάθει την λεγόμενη σύγχυση θηλών και δεν πιάνει με τοσες αλλαγές....γεννήθηκε 3,600γρμ το μανάρι μου ,έχει όρεξη καλή ,έτρωγε 70 ml καθε φορά ανα τρεις ή και τέσσερις ώρες και τραβάει δυνατά.έχω διαβάσει τόσα βιβλία ,τόσες συμβουλές τρικ ,για στασεις θηλασμου ,να τον βαζω στο στηθος πριν πεινάσει ,κρέμα lansinoy και κονιακ βάζω....τί να κάνω να τα κατάφέρω????αυτός ο πόνος κάποιες στιγμές είναι αφόρητος

Τις ευχές σας και καμία συμβουλή βρε μανούλες να τα καταφέρουμε:roll:

 

Γεια σου Μαιρούλα! τις ευχές μας εννοείται ότι τις έχεις:)

Για το κονιάκ ήθελα να σου πω ότι είναι καλύτερα να μην το χρησιμοποιείς πάνω στις θηλές σου γιατί όπως και το οινόπνευμα, τις ξηραίνει και είναι πιο εύκολο να πληγωθούν. το καλύτερο είναι αλοιφούλα λανολίνης, μητρικό γάλα και καλό στέγνωμα και αερισμός τους στήθους.

Τις θηλές σιλικόνης για να τις κόψεις σιγά-σιγά μπορείς να ξεκινήσεις να βάζεις το μωράκι χωρίς αυτές σε ώρες που είναι κοιμισμένο και δεν πολυκαταλαβαίνει ή να ξεκινάς με τις θηλές και όταν κατεβαίνει το γάλα να τις βγάζεις. Πολλές κοπέλες τις έχουν ξεφορτωθεί έτσι σταδιακά. Εξ'αλλου συνήθως μετά από λίγο καιρό θηλασμού οι θηλές βγαίνουν από μόνες τους προς τα έξω!

Καλή συνέχεια εύχομαι!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχαριστώ για τις απαντήσεις κορίτσια

τελικά παλι με το θήλαστρο είμαι :( κοπηκαν παλι οι θηλές πάλι πονος παλι αίμα,τί θα κάνω???κάποια στιγμή έβαλα τα κλάματα και έλεγα είναι κρίμα να έχω γάλα και να μην μπορώ να θηλάσω..το αποτέλεσμα.... την επόμενη μέρα μειώθηκε το γάλα μου κατα πολύυυ....και συγκεντρώθηκα στο να ηρεμήσω και να βγαζω αυστήρα πανω στο 3ωρο για να αυξηθει παλι το γαλα μου

την κρέμα που αναφερετε παραπανω madecasol την έβαλα 2-3 φορες ,την μου την είχε δώσει η φαρμακοποιός πριν μερες ειναι καλή ,αλλά μυρίζει φάρμακο,

σχετικα με το κονιακ μου το συνεστησε η μαια απο τα μαθηματα θηλασμου.θα σταματησω ομως να το βαζω καποιες μερες να δω την διαφορα.γιατι ομως μου το συνεστησαν πολλες κοπελες απο τα μαθηματα θηλασμου που πηγαινα?και έλεγαν κάνει καλό:cry:

τί θα κάνω παρακάτω όμως??φοβαμαι να βάλω τον μικρό στο στήθος πλεον:oops:

τα καταφερε καμια μανουλα που περασε οτι και εγώ??? καποιες μερες στήθος καποιες μπουκαλι. τώρα πέρασαν 15 μερες αφου γεννηθηκε ο κουκλος μου

lMVOp3.png

 

HcIWp3.png

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις απαντήσεις κορίτσια

τελικά παλι με το θήλαστρο είμαι :( κοπηκαν παλι οι θηλές πάλι πονος παλι αίμα,τί θα κάνω???κάποια στιγμή έβαλα τα κλάματα και έλεγα είναι κρίμα να έχω γάλα και να μην μπορώ να θηλάσω..το αποτέλεσμα.... την επόμενη μέρα μειώθηκε το γάλα μου κατα πολύυυ....και συγκεντρώθηκα στο να ηρεμήσω και να βγαζω αυστήρα πανω στο 3ωρο για να αυξηθει παλι το γαλα μου

την κρέμα που αναφερετε παραπανω madecasol την έβαλα 2-3 φορες ,την μου την είχε δώσει η φαρμακοποιός πριν μερες ειναι καλή ,αλλά μυρίζει φάρμακο,

σχετικα με το κονιακ μου το συνεστησε η μαια απο τα μαθηματα θηλασμου.θα σταματησω ομως να το βαζω καποιες μερες να δω την διαφορα.γιατι ομως μου το συνεστησαν πολλες κοπελες απο τα μαθηματα θηλασμου που πηγαινα?και έλεγαν κάνει καλό:cry:

τί θα κάνω παρακάτω όμως??φοβαμαι να βάλω τον μικρό στο στήθος πλεον:oops:

τα καταφερε καμια μανουλα που περασε οτι και εγώ??? καποιες μερες στήθος καποιες μπουκαλι. τώρα πέρασαν 15 μερες αφου γεννηθηκε ο κουκλος μου

 

Μαιρουλα να σου ζησει.

 

1.βαζεις λανολινη - κατα προτιμηση τη lansinoh- στης θηλες και στην αλω στα σημεια που πονας.

2.δεν την ξεβγαζεις πριν φαει το μωρο

3.αφηνεις το στηθος εκτεθημενο στον αερα οσο πιο που μπορεις μεσα στην ημερα. κυκλοφορεις δηλαδη με το σουτιεν ανοιχτο οση ωρα το μωρο δεν τρωει!

4.μπανιο, σαπουνια και λοιπα πλυσιματα μια φορα την ημερα το πολυ.

5. προσοχη να πιανει σωστα το μωρο! βεβαια με πληγωμενες θηλες θα πονας οπως και να πιασει, αλλα εσυ θα κοιτας να εχει τα χειλακια ανοιχτα και να αγκαλιαζει μεγαλη περιοχη της αλω.

 

ξερω το συναισθημα να ετοιμαζεται το μωρο να ανοιξει το στομα του να φαει και εσυ να τραβιεσαι απο τον πονο. Καμια φορα ειναι παγιδα ολο αυτο (ο πονος ισως μας κανει να προσφερουμε το στηθος λιγοτερο και να οδηγηθουμε σε μειωμενη ποσοτητα γαλακτος) σφιξε τα δοντια λιγο, σε λιγες μερες θα εχει περασει τελειως ολο αυτο.

 

υγ.τα λοιπα περι κονιακ και αλοιφης κορτιζονουχου πρωτη φορα τα ακουω ....

Link to comment
Share on other sites

υγ.τα λοιπα περι κονιακ και αλοιφης κορτιζονουχου πρωτη φορα τα ακουω ....

το κονιάκ στις πληγωμένες θηλές είναι κινέζικο βασανιστήριο, όχι μέθοδος επούλωσης!

 

πολύ καλή δουλειά κάνει και η κηραλοιφή http://ariadni144.wordpress.com/2010/06/28/keraloifi/

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

αναρωτιεμαι ...ο μικρος ειναι δυνατος πολυ κ τραβαει με δυναμη αρκετη,στην αρχη μονο ειναι ηρεμος μετα που ξυπνα για τα καλα υπαρχει πονος..παιζει ρολο κ αυτο πιστευω.πόσο πιο ηρεμος να ειναι???οποτε μετα καταληγω στο μπουκαλι κ φροντιζω να αντλω αμεσως μολις κοιμηθει για να εχω γαλα οταν σηκωθει,τοσο που φορτωνει το στηθος κ φοβαμαι για μαστιτιδα,έχω΄πιασει κατι μικρα μπιλακια ηδη

πρεπει να περνα κ φαση ταχειας αναπτυξης αυτες τις μερες,τοσο κλαμα δεν εξηγειται αλλιως κ τοση ορεξη,

θα ερθει η παιδιατρος σημερα ή αύριο να τον δει πρωτη φορα να δω τι θα μου πει

lMVOp3.png

 

HcIWp3.png

Link to comment
Share on other sites

αναρωτιεμαι ...ο μικρος ειναι δυνατος πολυ κ τραβαει με δυναμη αρκετη,στην αρχη μονο ειναι ηρεμος μετα που ξυπνα για τα καλα υπαρχει πονος..παιζει ρολο κ αυτο πιστευω.πόσο πιο ηρεμος να ειναι???οποτε μετα καταληγω στο μπουκαλι κ φροντιζω να αντλω αμεσως μολις κοιμηθει για να εχω γαλα οταν σηκωθει,τοσο που φορτωνει το στηθος κ φοβαμαι για μαστιτιδα,έχω΄πιασει κατι μικρα μπιλακια ηδη

 

κάθε πότε θηλάζεις? πόσα γεύματα κάνει?

Link to comment
Share on other sites

κάθε πότε θηλάζεις? πόσα γεύματα κάνει?

τις μερες που παίρνει μπουκαλι κοιμαται 3.30-4 ώρες,οπότε και τρώει.όταν θηλάζω για μία με 1.30 ώρα περίπου θηλάζω και κοιμάται 3 ώρες.όταν θηλάζω στην αρχή είναι οκ αλλά μετά απο μισή ώρα περίπου γκρινιαζει, άλλοτε νευριάζει ,άλλοτε έχουν κουραστεί οι θηλές μου ,σταματά το γάλα να βγαίνει εύκολα κ κάποιες φορές έχω χρησιμοποιήσει το θήλαστρο για να κατεβάσω γάλα .και φυσικά ενδοιάμεσα έχει κουραστεί κάποιες φορές και κρατά για πιπιλα το στήθος,το τραβά συνέχεια, κλείνει τα μάτια κοιμάται κ του πειραζω το αυτακι ή τη μυτούλα να συνεχίσει.

lMVOp3.png

 

HcIWp3.png

Link to comment
Share on other sites

τις μερες που παίρνει μπουκαλι κοιμαται 3.30-4 ώρες,οπότε και τρώει.όταν θηλάζω για μία με 1.30 ώρα περίπου θηλάζω και κοιμάται 3 ώρες.όταν θηλάζω στην αρχή είναι οκ αλλά μετά απο μισή ώρα περίπου γκρινιαζει, άλλοτε νευριάζει ,άλλοτε έχουν κουραστεί οι θηλές μου ,σταματά το γάλα να βγαίνει εύκολα κ κάποιες φορές έχω χρησιμοποιήσει το θήλαστρο για να κατεβάσω γάλα .και φυσικά ενδοιάμεσα έχει κουραστεί κάποιες φορές και κρατά για πιπιλα το στήθος,το τραβά συνέχεια, κλείνει τα μάτια κοιμάται κ του πειραζω το αυτακι ή τη μυτούλα να συνεχίσει.

 

 

Οκ οπότε προσπάθησε να τον πιάνεις στον ύπνο. Πριν ξυπνήσει π.χ στις 2-2/12 ώρες βάλτον στο στήθος όσο βλέπεις ότι κάνει καλές θηλαστικές κινήσεις (και δεν σε πονάει άρα και έχει πιάσει καλά)δηλ. Κάνει την χαρακτηριστική κίνηση με το πηγούνι προς τα κάτω παρατεταμένα, όταν αρχίζει να κουράζεται μην τον αφήνεις να σου “τραβάει” τη θηλή δεξιά αριστερά αλλά ή κάνεις breast compression http://www.google.gr/search?q=breast+compression&hl=el&prmd=ivns&source=univ&tbs=vid:1&tbo=u&ei=fV0PTZW-KpPB8QPOs8CEBw&sa=X&oi=video_result_group&ct=title&resnum=1&ved=0CCIQqwQwAA

για να τον βοηθήσεις ή σταματάς βάζοντας το δαχτυλάκι σου στην ένωση των χειλιών για να ανοίξει το στόμα χωρίς να σε τραυματίσει και τον βάζεις να ρευτεί και περνάς στο άλλο στήθος.

Η στάση θηλασμού που ενδεικνύεται η football hold

γιατί θα είναι το μωρό πιο σταθερά στο στήθος σου....

για τις θηλές ακολούθησε αυτά που σου είπαν τα κορίτσια πιο πάνω. Μην το παρακάνεις με την λανολίνη αρκεί μια δυο φορές την ημέρα (διαφορετικά μαλακώνει πολύ τις θηλές) απλά προσπάθησε να βάζεις το γάλα σου και να έχεις εκτεθειμένο το στήθος και μην βάζεις επιθέματα.

Οι πληγωμένες θηλές συνήθως πονάνε για λίγο στην αρχή μέχρι να τραβήξει το μωρό μετά όλη η πίεση ασκείτε στην άλω οπότε δεν θα πονάς τόσο πολύ αρκεί να μην χάνετε την στάση σας.

Τις θηλές σιλικόνης θα σου έλεγα να μην τις βάζεις μπορεί να δημιουργούν θέμα ...........αν οι θηλές σου είναι επίπεδες προτίμησε να τις περνάς με ένα παγάκι να βγούν ή να βάζεις για λίγο το θήλαστρο πάλι για τον ίδιο λόγο για να βγούν προς τα έξω και μετά να βάζεις το μωρό.

Link to comment
Share on other sites

merula πέρασα ακριβώς τα ίδια με τη μικρή μου. Η κατάσταση βελτιώνεται με τον καιρό, όταν μάθει το μωρό να πιάνει καλά και το πάρεις κι εσύ απόφαση ότι θα πονάς... Εμείς μετά από 12 εβδομάδες θηλασμού, με παρακολούθηση από σύμβουλο γαλουχίας, 3 μαστίτιδες, πολλές αντλήσεις και ΠΟΛΥ κλάμα, έχουμε στρώσει κάπως τις 2 τελευταίες εβδομάδες...

 

Η μικρή μου με πλήγωσε από την δεύτερη μέρα της ζωής της... Είναι πολύ δυνατή στο πιάσιμο της θηλής και στο ρούφηγμα, και πολύ φαγανή!! Ακόμα και σήμερα είμαι η ζωντανή πιπίλα... Δεν μ'αφήνει με τίποτα, θέλει να κάθεται στο στήθος ατελείωτες ώρες, ακόμα κι αν έχει χορτάσει... Οπότε καταλαβαίνεις τι πέρασαν οι θηλές μου και περνάνε ακόμα δηλαδή... Αφόρητος πόνος. Ήρθα πολλές φορές στο σημείο να τα παρατήσω, γιατί ένιωθα ότι η μητρότητα δεν πρέπει να είναι έτσι με τόσο πόνο...

 

Ο πόνος όμως πλέον περιορίζεται την πρώτη στιγμή που πιάνει και δεν συγκρίνεται με το τι πέρασα τις πρώτες εβδομάδες, έχει μετριαστεί πολύ.

 

Μου συνέστησαν να τη δει οστεοπαθητικός, όπως κι έγινε αλλά με μια συνεδρία δεν είδα καμιά διαφορά και αποφάσισα να μην διαθέσω άλλα χρήματα σε αμφίβολες μεθόδους... (δεν ήταν και λίγα...)

 

Έπαθα 3 φορές μαστίτιδα και κάθε φορά υπέφερε και η παραγωγή μου, γι αυτό πρόσεχε πολύ. Εμείς καταλήξαμε να της δίνουμε 150-200ml συμπλήρωμα κάθε μέρα μέχρι να επανέλθει η παραγωγή μου. Και όπως καταλαβαίνεις με τον πόνο στις θηλές μου ήταν πολύ δύσκολο να την έχω στο στήθος όσο χρειαζόταν για να βοηθήσω την παραγωγή...

 

Γιατροσόφια και αλοιφές για τις θηλές δοκίμασα αρκετά. Αυτό που με σώζει πλέον είναι τα προστατευτικά θηλών της medela (nipple shields) τα οποία αφήνουν τις θηλές να αερίζονται γιατί έχουν τρυπούλες και δεν έρχονται σε επαφή με τα ρούχα. Αυτό, και το γάλα πάνω στη θηλή νομίζω ότι είναι το καλύτερο που έχεις να κάνεις για να επουλώνονται.

 

Είσαι ακόμα στην αρχή και σου φαίνεται βουνό... Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Το μόνο που μπορώ να σου πω να σε παρηγορήσω είναι ότι θα έρθει η μέρα που θα θηλάζεις τον μικρό σου και θα τα σκεφτεσαι όλ'αυτά σαν κακό όνειρο...

 

Σου εύχομαι κουράγιο και υπομονή και ό,τι θες είμαι στη διάθεσή σου.

 

Καλή δύναμη

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...