Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΟΗΘΕΙΑ..!! Πληγωμένες θηλές, πόνος, μικρή ποσότητα γάλακτος


Recommended Posts

καλημερα!σημερα μολις ξυπνησαμε γυρω στις 8 το πρωι,επειδη ετρεχε γαλα και απο τα δυο στηθη,εβαλα στο ενα τη μικρη και στο αλλο το θηλαστρο.εβγαλα 85 ml και η μικρη αφησε το στηθος στις 9:00.κοιμηθηκαμε μεχρι τις 11:00 και μετα ξανα στηθος μεχρι τις 12:00.τωρα ακόμη δεν την εχει παρει ο υπνος αλλα ευτυχως δε διαμαρτυρεται..παντως οι θηλες μου πονανε πολυ!οχι την ωρα που θηλαζω..ποναω στην αρχη για δευτερόλεπτα μολις πιανει η μικρη,μετα καθολου οσο τη θηλαζω και αφου τελειωσουμε νιωθω ενα καψιμο στις ρογες.καμια φορα τις φυσαω και ποναω!:(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλημερα!σημερα μολις ξυπνησαμε γυρω στις 8 το πρωι,επειδη ετρεχε γαλα και απο τα δυο στηθη,εβαλα στο ενα τη μικρη και στο αλλο το θηλαστρο.εβγαλα 85 ml και η μικρη αφησε το στηθος στις 9:00.κοιμηθηκαμε μεχρι τις 11:00 και μετα ξανα στηθος μεχρι τις 12:00.τωρα ακόμη δεν την εχει παρει ο υπνος αλλα ευτυχως δε διαμαρτυρεται..παντως οι θηλες μου πονανε πολυ!οχι την ωρα που θηλαζω..ποναω στην αρχη για δευτερόλεπτα μολις πιανει η μικρη,μετα καθολου οσο τη θηλαζω και αφου τελειωσουμε νιωθω ενα καψιμο στις ρογες.καμια φορα τις φυσαω και ποναω!:(

 

ΤΕΛΕΙΑ, ΜΠΡΑΒΟ. Αν έχεις διαρροές και θέλεις να κάνεις απόθεμα κατάψυξη εκμεταλλεύσου το. Διαρροές έχεις όταν έχεις πολύ γάλα ή/και όταν το παιδί δεν "αδειάζει" το στήθος επαρκώς ή κοιμάται αρκετά οπότε το στήθος γεμίζει. Αν συμβαίνει αυτό κάθε μέρα κάνε άντληση το πρωί πριν ξυπνήσει η μικρή, έστω λίγο από κάθε στήθος ή μόνο από το ένα στήθος, για να φάει η μικρή από το άλλο.

Όσο για τις θηλές βάζε λανολίνη purelan 100 της medela ή lansinoh. Υποθέτω ότι η μικρή δεν ανοίγει πολύ καλά το στόμα και στις πληγώνει. Δοκίμασε να πιέζεις ελαφρά κάτω από το κάτω χείλος της όταν πάει να πιάσει ώστε να ανοίξει λίγο καλύτερα το στόμα της και να μην γυρνάνε τα χειλάκια της προς τα μέσα. Τη λανολίνη ΔΕΝ την ξεπλένεις - μπορεί το μωρό να θηλάσει άφοβα. Εμένα με βοήθησε ΠΑΡΑ πολύ μέχρι να μάθει το μωρό μου να θηλάζει σωστά.

Link to comment
Share on other sites

evaMD δεν ξερω τι σημαινουν τα κεφαλαια αρχικα του ονοματος σου,αλλα για μενα εισαι ο ΜεDορας μου!σε ευχαριστω παρα πολυ για τις αμεσες απαντησεις σου!ακολουθω πιστα τις συμβουλες σου!επισης σταματω να γραφω σε αυτο το post όπως μου προτεινες και θα συνεχισω στο αλλο για να μη σας μπερδευω.ευχαριστω πολυ!!!:P

Link to comment
Share on other sites

evaMD δεν ξερω τι σημαινουν τα κεφαλαια αρχικα του ονοματος σου,αλλα για μενα εισαι ο ΜεDορας μου!σε ευχαριστω παρα πολυ για τις αμεσες απαντησεις σου!ακολουθω πιστα τις συμβουλες σου!επισης σταματω να γραφω σε αυτο το post όπως μου προτεινες και θα συνεχισω στο αλλο για να μη σας μπερδευω.ευχαριστω πολυ!!!:P

 

Σ' ευχαριστώ :oops:.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα, είμαι και εγώ καινούργια μανούλα, 10 ημερών για την ακρίβεια. Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα με το θηλασμό, η μικρή με το που μπαίνει στο στήθος αρχίζει και ρουφάει τόσο λαίμαργα που με πονάει πολύ. Το ένα στήθος το έχει πληγώσει ενώ το άλλο δεν έχει πληγή όμως με πονάει αφόρητα. Βάζω μετά από κάθε θηλασμό purelan και αφήνω όσο μπορώ να αερίζεται το στήθος. Μπορώ να κάνω κάτι άλλο;; Έχω σκεφτεί ότι ίσως να πιάνει και λάθος, πράγμα που κάποιες φορές συμβαίνει, ξεκινάμε με σωστό πιάσιμο αλλά από τη λαιμαργία αρχίζει και αλλάζει θέση στο στήθος. Για να καταλάβετε μια φορά ενώ ξεκινήσαμε σωστά κάποια στιγμή ρούφαγε μόνο από τη θήλεα άλλο και μέσα σε δεύτερα μέχρι να βάλω δάκτυλο να της πάρω το στήθος μου είχε κάνει μελανιά. Υπάρχει κάτι που να μπορώ να κάνω;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα και από μένα, είμαι και εγώ καινούργια μανούλα, 10 ημερών για την ακρίβεια. Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα με το θηλασμό, η μικρή με το που μπαίνει στο στήθος αρχίζει και ρουφάει τόσο λαίμαργα που με πονάει πολύ. Το ένα στήθος το έχει πληγώσει ενώ το άλλο δεν έχει πληγή όμως με πονάει αφόρητα. Βάζω μετά από κάθε θηλασμό purelan και αφήνω όσο μπορώ να αερίζεται το στήθος. Μπορώ να κάνω κάτι άλλο;; Έχω σκεφτεί ότι ίσως να πιάνει και λάθος, πράγμα που κάποιες φορές συμβαίνει, ξεκινάμε με σωστό πιάσιμο αλλά από τη λαιμαργία αρχίζει και αλλάζει θέση στο στήθος. Για να καταλάβετε μια φορά ενώ ξεκινήσαμε σωστά κάποια στιγμή ρούφαγε μόνο από τη θήλεα άλλο και μέσα σε δεύτερα μέχρι να βάλω δάκτυλο να της πάρω το στήθος μου είχε κάνει μελανιά. Υπάρχει κάτι που να μπορώ να κάνω;;

 

 

Να σου ζήσει το μωράκι σου!!!!

αυτό που πρέπει να κάνεις είναι ταίζεις το μωρό πριν πεινάσει τόσο πολύ;):) Μην περιμένεις να κλάψει αυτό είναι η τελευταία ένδειξη πείνας ......

το παρακάτω λινκ θα σε βοηθήσει να καταλάβεις τα σημάδια του μωρού σου καλύτερα........

http://www.kellymom.com/bf/start/basics/hunger-cues.html

επίσης μπορεί να σε βοηθήσει η στάση football hold καθώς θα μπορείς να ελέγχεις καλύτερα το κεφάλι του μωρού οπότε και δεν θα χάνει τη θέση του, στο παρακάτω λινκ δείχνει τη στάση διάβασε το γενικά περιέχει χρήσιμες πληροφορίες όχι μόνο για τη στάση

http://kidshealth.org/parent/pregnancy_newborn/feeding/nursing_positions.html

για το στήθος που πληγώθηκε μην το παρακάνεις με την purlean μια δυο φορές την ημέρα είναι αρκετές διαφορετικά μαλακώνει πολύ η θηλή και είναι χειρότερα..........το καλύτερο είναι μετά από κάθε θηλασμό να αλείφεις τη θηλή με το γάλα σου και να αφήσεις το στήθος εκτεθειμένο. Απέφυγε τα σαπούνια και τα πολλά πλυσίματα μια φορά την ημέρα είναι αρκετή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα σε όλες τις μανούλες. Εγω από την εμπειρία μου στο θηλασμό, θα έλεγα πάντως μετά τον πρώτο μήνα θηλασμού, μέχρι δηλαδή να εδραιωθεί ο θηλασμός, να αποφεύγετε να βγάζετε γάλα ως απόθεμα με το θήλαστρο. Εγώ το έκανα αυτό και μετά στον 9 μήνα όταν αποφάσισα να σταματήσω το θηλασμό, δεν μου κοβώταν το γάλα με τίποτα, με αποτέλεσμα να ταλαιποριθώ πολύ.

Ορισμένες φορές είναι αναποφευκτο βέβαια αν κάποια έχει πολύ γάλα, απλά καλό είναι να μην το παρακάνει με το θήλαστρο.

Όσο για τον πόνο, εγώ πονούσα τους 3 πρώτους μήνες. Είχαν "ανοίξει" οι θηλές και μάτωναν, αλλά σε καμία περίπτωση δεν τα παράτησα. Μου είχε δώσει η δερματολόγος μια κρέμα (δεν θυμάμαι πως λεγόταν) και χρησιμοποιούσα συστηματικά τις θηλές σιλικόνης. Έτσι σιγά σιγά, και με πολύ υπομονή, επουλώθηκαν οι θηλές.

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

θελω την βοηθεια σας...ποναει τρομερα η μια θηλη μου,ειχε ανοιξει ,ενταξει εκεινο ομως με κρεμουλα και σωστη τοποθετηση του μωρου εκλεισε,αλλα ο πονονος σε ολη την θηλη δεν παιρναει,τι να κανω;;δεν ποναει μονο η ρογα αλλα ολη η θηλη,ο μπεμπης μου την τραβηξε πολυ αποτομα και απο τοτε δεν παιρναει,και ειμαι σιγουρη πως χειροτερεψε γιατι χρησιμοποιουσα θηλαστρο για καποιες μερες οσο ειχα πληγη,η πληγη εκλεισε αλλα η θηλη ποναει:(

kemip3.png
Link to comment
Share on other sites

θελω την βοηθεια σας...ποναει τρομερα η μια θηλη μου,ειχε ανοιξει ,ενταξει εκεινο ομως με κρεμουλα και σωστη τοποθετηση του μωρου εκλεισε,αλλα ο πονονος σε ολη την θηλη δεν παιρναει,τι να κανω;;δεν ποναει μονο η ρογα αλλα ολη η θηλη,ο μπεμπης μου την τραβηξε πολυ αποτομα και απο τοτε δεν παιρναει,και ειμαι σιγουρη πως χειροτερεψε γιατι χρησιμοποιουσα θηλαστρο για καποιες μερες οσο ειχα πληγη,η πληγη εκλεισε αλλα η θηλη ποναει:(

 

παντελινο πως παει ο πόνος; δυστυχώς δεν ξέρω κάτι για να σε βοηθήσω, πιο πολύ για συμπαράσταση γράφω γιατί ξέρω πόσο αφόρητοι είναι αυτοί οι πόνοι...

το μόνο που μπορώ να σκεφτώ αν συνεχίζεται είναι να σταματήσεις για λίγο την πολύ ζάχαρη μήπως είναι καντιντίαση....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

παντελινο πως παει ο πόνος; δυστυχώς δεν ξέρω κάτι για να σε βοηθήσω, πιο πολύ για συμπαράσταση γράφω γιατί ξέρω πόσο αφόρητοι είναι αυτοί οι πόνοι...

το μόνο που μπορώ να σκεφτώ αν συνεχίζεται είναι να σταματήσεις για λίγο την πολύ ζάχαρη μήπως είναι καντιντίαση....

 

σοβαρα;;;αμαν, σε ευχαριστω,

εχει περασει ο πολυς πονος τωρα ποναει λιγο οταν ξεκιναει να θηλαζει αλλα για δευτερολεπτα,ευχαριστω πολυ παντως!:D

kemip3.png
Link to comment
Share on other sites

μάλλον καλό είναι αυτό. αφού περνάει σιγά σιγά όλα καλά...

εγώ εν τω μεταξύ δεν πρόλαβα να σου απαντήσω και το ίδιο βράδυ είχα έναν φραγμένο πόρο με ένα άσπρο σημαδάκι και ένα ωραιότατο πέτρωμα στο μισό αριστερό μου στήθος.... ευτυχώς μέχρι το πρωί και με τη βοήθεια της μικρής το πέτρωμα είχε φύγει και σιγά σιγά φεύγει και το άσπρο σημαδάκι....

και πάνω που χάρηκα από σήμερα το βράδυ έχω φραγμένο πόρο στο δεξί μου στήθος...:(:( Το πάνω μισό του στήθους είναι τελείως πετρωμένο και φυσικά εμφανίστηκε και το κλασσικό άσπρο σημαδάκι.

Δοκίμασα το πρωί να θηλάσω με το σαγόνι της μικρής προς τα επάνω αλλά τίποτα... Και τώρα βλέπω ότι έχει δημιουργηθεί και μια φουσκάλα πάνω από το άσρπο σημάδι που με κάθε θηλασμό μεγαλώνει όλο και πιο πολύ... και ο πόνο γίνεται όλο και πιο δυνατός:(

Ξέρει μήπως κάποια κοπέλα αν θα βοηθούσε να σπάσω αυτή τη φουσκάλα για να μπορέσει να αποσυμφορηθεί το στήθος; Το έχω δοκιμάσει ποτέ καμία γιατί φοβάμαι να το κάνω:roll:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

καλησπερα!γεννησα στισ 6-10 με καισαρικη και επισκληριδιο!40λεπτα μετα απο το ραψιμο μου εφεραν τον μικρο ο οποιοσ ηδη εψαχνε σαν τρελλοσ το στηθοσ!οι θηλεσ μου ομωσ επιπεδεσ!μου ειπε η μαια του γιατρου να βαλω σιλικονησ!οταν τον εφεραν στο δωματιο η μαια του ιασω μου ειπε να μην βαλω!τον μικρο τον θηλασα αρκετεσ φορεσ και για πολυ τη πρωτη μερα αλλα με πονεσε πολυ στη ρωγα και τελικα μου εκανε πληγεσ!ενιωθα σαν να με τσιμπαει και δαγκωνει στη ρωγα!τη τριτη μερα μου ειπαν να μην το θηλασω ειδικα απο το δεξι και να του δωσω λιγο συμπληρωμα για να συνελθουν οι ρωγεσ!συνεχισε να θηλαζει και να ποναω αλλα οχι πολλεσ φορεσ την ημερα και ξεκινησα να του δινωμια φορα συμπληρωμα και λιγο!χθεσ γυρισαμε σπιτι με τον ιδιο πονο αλλα εχει αρχισει το αλλο κολπο ο μικροσ θελοντασ το μπιμπερο γιατι ηταν κουρασμενοσ και αρνιοταν το στηθοσ!το εβαζε στο στομα του το πιπιλαει και το αφηνει!απο χθεσ βραδυ εχει θηλασει πολυ λιγο!μου προτεινε και ο παιδιατροσ να αρχισω το θηλαστρο και να αντλω κυριωσ το πρωι που ειναι πιο πολυ και να του το δινω το βραδυ αντι για το συμπληρωμα μπασ και το κοψει γιατι εκτοσ των αλλων του προκαλει δυσκοιλιοτητα!με μπερδεψαν εντελωσ και οι μαιεσ!αλλη ελεγε να βαλω θηλαστρο και αλλη οχι γιατι θα ματωσουν!!και εχω αρκετο γαλα!βαζω τη γνωστη κρεμα!του κανω και μασαζ για να διωξω λιγο να μην πετρωσει!αλλα δυστυχωσ ο μικροσ εχει αρχισει τα κολπα οπωσ ειπα και δεν τραβαει!τι να κανω?θελω να θηλαζω αποκλειστικα!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!γεννησα στισ 6-10 με καισαρικη και επισκληριδιο!40λεπτα μετα απο το ραψιμο μου εφεραν τον μικρο ο οποιοσ ηδη εψαχνε σαν τρελλοσ το στηθοσ!οι θηλεσ μου ομωσ επιπεδεσ!μου ειπε η μαια του γιατρου να βαλω σιλικονησ!οταν τον εφεραν στο δωματιο η μαια του ιασω μου ειπε να μην βαλω!τον μικρο τον θηλασα αρκετεσ φορεσ και για πολυ τη πρωτη μερα αλλα με πονεσε πολυ στη ρωγα και τελικα μου εκανε πληγεσ!ενιωθα σαν να με τσιμπαει και δαγκωνει στη ρωγα!τη τριτη μερα μου ειπαν να μην το θηλασω ειδικα απο το δεξι και να του δωσω λιγο συμπληρωμα για να συνελθουν οι ρωγεσ!συνεχισε να θηλαζει και να ποναω αλλα οχι πολλεσ φορεσ την ημερα και ξεκινησα να του δινωμια φορα συμπληρωμα και λιγο!χθεσ γυρισαμε σπιτι με τον ιδιο πονο αλλα εχει αρχισει το αλλο κολπο ο μικροσ θελοντασ το μπιμπερο γιατι ηταν κουρασμενοσ και αρνιοταν το στηθοσ!το εβαζε στο στομα του το πιπιλαει και το αφηνει!απο χθεσ βραδυ εχει θηλασει πολυ λιγο!μου προτεινε και ο παιδιατροσ να αρχισω το θηλαστρο και να αντλω κυριωσ το πρωι που ειναι πιο πολυ και να του το δινω το βραδυ αντι για το συμπληρωμα μπασ και το κοψει γιατι εκτοσ των αλλων του προκαλει δυσκοιλιοτητα!με μπερδεψαν εντελωσ και οι μαιεσ!αλλη ελεγε να βαλω θηλαστρο και αλλη οχι γιατι θα ματωσουν!!και εχω αρκετο γαλα!βαζω τη γνωστη κρεμα!του κανω και μασαζ για να διωξω λιγο να μην πετρωσει!αλλα δυστυχωσ ο μικροσ εχει αρχισει τα κολπα οπωσ ειπα και δεν τραβαει!τι να κανω?θελω να θηλαζω αποκλειστικα!!!

 

Έχεις δοκιμάσει να βάλεις για λίγο το θήλαστρο ίσα που να βγουν οι θηλές προς τα έξω και μετά να θηλάσεις μήπως πιάσει καλύτερα . Πάντως αν πονάς και έχεις πληγωθεί σημαίνει ότι το μωρό δεν πιάνει καλά. Πρέπει να δουλέψεις το θέμα τοποθέτηση στο στήθος για αυτό θα χρειαστεί να έχεις το χρόνο με το μέρος σου άρα το μωρό δεν πρέπει να είναι πολύ πεινασμένο. Οπότε βάζε το στο στήθος ανά 2 με 2.5 ώρες την ημέρα. Σου βάζω ένα λινκ για τις επίπεδες θηλές http://www.breastfeeding-basics.com/html/flat_inverted.shtml

σε ότι αφορά την τοποθέτηση του μωρού διάβασε αυτό http://www.asklenore.info/breastfeeding/latching_diagrams.shtml

για τις πληγωμένες θηλές σου

  • μην πλένεσαι πολύ με σαπούνι, μια φορά την ημέρα φθάνει
  • βάζε το γάλα σου και άφηνε το στήθος εκτεθειμένο όσο πιο πολύ μπορείς, αν φοράς επιθέματα μην τα βάζεις εκτός και αν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος π.χ θέλεις να βγείς.
  • Με την κρέμα μην το παρακάνεις μια δυο φορές την ημέρα είναι αρκετά αν βάζεις συνέχεια το δέρμα μαλακώνει πολύ άρα είναι και πιο ευαίσθητο.

Καλή συνέχεια σου εύχομαι:D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, μένω στον Ευοσμο.Εχω κι εγω οπως τοσες κοπελες προβλημα με πονεμενες θηλες.Θα απαντησω πρωτα ομως σε αυτα που ισως σας βοηθήσουν.

Α.Το αγορακι μου γεννηθηκε 16 Σεπτεμβριου

Γ.ΚΑισαρικη λογω πτωσης παλμων μωρου

Δ.Επισκληριδιος

Ε.Μεγιστη ικτερου 11,5 ελαχιστη 5,5

Δε νοσηλευτηκε

 

Γεννηθηκε 2.900γρ και οταν φυγαμε απο την κλινικη ηταν το ιδιο.Ξεκινησα να θηλαζω απο την επομενη μερα,αν και του εδιναν συμπληρωμα τη νυχτα και μεχρι να συνηθισει στο στηθος μου που ειχε ηδη αρχισει να ποναει(στις θηλες).Ματωσε η αριστερη και ερεθιστηκαν και οι δυο.

1.Στις 24 Σεπτεμβριου ειχε γινει 3.320γρ.Απο τοτε δεν εχω ξαναπαει στον παιδιατρο ακομα.

2.Το θηλαζω οποτε ζηταει,δηλαδη ανα διωρο συνηθως,η τριωρο ενιοτε.Μπορει να μενει στο στηθος για πολλη ωρα,οχι παντα βεβαια,αλλα εχει μεινει και 3 ωρες.το παιρνει ο υπνος και μετα ξθπναει παλι.

3.Δεν παιρνει συμπληρωμα

4.Δεν εχω χρησιμοποιησει θηλαστρο αλλα εχω στο σπιτι ενα της Nuk

5.Το μωρο βρεχει 10 πανες περιπου

6.Εχει 5-6-7 κενωσεις

 

Λοιπον το προβλημα μου ειναι οτι αν κι εχω ενημερωθει για την σωστη τοποθετηση στο στηθος ,δεν ξερω αν τελικα το κανω σωστα και πως μπορω να ειμαι βεβαιη για αυτο.Εχω την εντυπωση πως το μωρο το πιανει σωστα αφου κανω τη θηλη σαντουιτς,γιατι ειναι επιπεδη και τωρα αρχισε να βγαινει,αλλα μετα αφου το παιρνει ο υπνος τη χανει και μεχρι να το βγαλω με πληγωνει αφου λες και με δαγκαει.Ενω ειχε γινει καλα το στηθος μου για μια εβδομαδα μετα την κλινικη ,εχω παλι πληγες,σαν να με τρυπανε με βελονες οταν θηλαζει....Μερικες φορες κλαιω απο τον πονο.Πιστευετε πωσ ειναι καλα να επισκεφτω καποιον ειδικο?αν ναι,τη γνωμη εχετε για την Αννα Πατσουρου(διαβασα το βιβλιο της),και που μπορω να τη βρω?Οταν τρωει διαρκως,καθε ποτε αλλαζω στηθος?Ενας θηλασμος ειναι ενα γευμα με ποια προυποθεση?Για τις θηλες μου εχω δοκιμασει τα παντα και δεν ξερω πως να γινουν καλα(λανολινη,κηραλοιφη,σουρωτηρια θηλασμου,βαμβακερα επιθεματα,πλυσιμο μια φορα με νερο).Ποσο αργουν να θρεψουν?ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα, μένω στον Ευοσμο.Εχω κι εγω οπως τοσες κοπελες προβλημα με πονεμενες θηλες.Θα απαντησω πρωτα ομως σε αυτα που ισως σας βοηθήσουν.

Α.Το αγορακι μου γεννηθηκε 16 Σεπτεμβριου

Γ.ΚΑισαρικη λογω πτωσης παλμων μωρου

Δ.Επισκληριδιος

Ε.Μεγιστη ικτερου 11,5 ελαχιστη 5,5

Δε νοσηλευτηκε

 

Γεννηθηκε 2.900γρ και οταν φυγαμε απο την κλινικη ηταν το ιδιο.Ξεκινησα να θηλαζω απο την επομενη μερα,αν και του εδιναν συμπληρωμα τη νυχτα και μεχρι να συνηθισει στο στηθος μου που ειχε ηδη αρχισει να ποναει(στις θηλες).Ματωσε η αριστερη και ερεθιστηκαν και οι δυο.

1.Στις 24 Σεπτεμβριου ειχε γινει 3.320γρ.Απο τοτε δεν εχω ξαναπαει στον παιδιατρο ακομα.

2.Το θηλαζω οποτε ζηταει,δηλαδη ανα διωρο συνηθως,η τριωρο ενιοτε.Μπορει να μενει στο στηθος για πολλη ωρα,οχι παντα βεβαια,αλλα εχει μεινει και 3 ωρες.το παιρνει ο υπνος και μετα ξθπναει παλι.

3.Δεν παιρνει συμπληρωμα

4.Δεν εχω χρησιμοποιησει θηλαστρο αλλα εχω στο σπιτι ενα της Nuk

5.Το μωρο βρεχει 10 πανες περιπου

6.Εχει 5-6-7 κενωσεις

 

Λοιπον το προβλημα μου ειναι οτι αν κι εχω ενημερωθει για την σωστη τοποθετηση στο στηθος ,δεν ξερω αν τελικα το κανω σωστα και πως μπορω να ειμαι βεβαιη για αυτο.Εχω την εντυπωση πως το μωρο το πιανει σωστα αφου κανω τη θηλη σαντουιτς,γιατι ειναι επιπεδη και τωρα αρχισε να βγαινει,αλλα μετα αφου το παιρνει ο υπνος τη χανει και μεχρι να το βγαλω με πληγωνει αφου λες και με δαγκαει.Ενω ειχε γινει καλα το στηθος μου για μια εβδομαδα μετα την κλινικη ,εχω παλι πληγες,σαν να με τρυπανε με βελονες οταν θηλαζει....Μερικες φορες κλαιω απο τον πονο.Πιστευετε πωσ ειναι καλα να επισκεφτω καποιον ειδικο?αν ναι,τη γνωμη εχετε για την Αννα Πατσουρου(διαβασα το βιβλιο της),και που μπορω να τη βρω?Οταν τρωει διαρκως,καθε ποτε αλλαζω στηθος?Ενας θηλασμος ειναι ενα γευμα με ποια προυποθεση?Για τις θηλες μου εχω δοκιμασει τα παντα και δεν ξερω πως να γινουν καλα(λανολινη,κηραλοιφη,σουρωτηρια θηλασμου,βαμβακερα επιθεματα,πλυσιμο μια φορα με νερο).Ποσο αργουν να θρεψουν?ευχαριστω εκ των προτερων.

 

Αν το μωρό δεν έπιανε καλά δεν θα πηγαίνατε τόσο καλά με το βάρος και τις πάνες (σούπερ είναι όλα). Όταν θέλεις να βγάλεις το στήθος από το στόμα του μωρού θα βάζεις το μικρό σου δαχτυλάκι στην ένωση των χειλιών του οπότε θα ανοίγει το στόμα, δεν θα αφήνεις το μωρό να κάνει τη θηλή έτσι γιατί σε πληγώνει και ερεθίζει και τις υπάρχουσες πληγές (για αυτό και δεν έχουν επουλώσει). Πρόσεχε μόνο τον πόνο που νιώθεις μέσα στο στήθος σαν βελόνες........αυτό που περιγράφεις μπορεί να είναι και καντιντίαση. Αν τρως πολλά γλυκά κάνε αποχή από ζάχαρη (εντελώς) αν σε 2-3 μέρες υποχωρήσει ο πόνος σημαίνει ότι ήταν αυτό...). Μπορείς επίσης να τσεκάρεις και το μωρό (αν και δεν είναι απαραίτητο να έχει κολλήσει) αν δεις άσπρα σημάδια στη γλώσσα και στο στόμα. Δες και αυτό το λινκ http://breastfeeding.hypermart.net/thrush.html

φυσικά αν θέλεις να επισκεφτείς την κα Πατσούρου για να σας δει και ένα έμπειρο μάτι.......

 

 

  • Άννα Πατσούρου MD IBCLC

Παιδίατρος – Πιστοποιημένη Σύμβουλος Γαλουχίας

Θ Σοφούλη 4 Θεσσαλονίκη

Email: [email protected] Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε.

Τηλ: 2310421477

 

 

Υπάρχουν και άλλοι δυο στη Θεσσαλονίκη

 

 

  • Θεοδώρα Μαρία Μενούνου MD DCH IBCLC

Παιδίατρος – Πιστοποιημένη Σύμβουλος Γαλουχίας

Μ Ψελλού 30 Πυλαία 55535

Τηλ: 2310317580

Κιν: 6970883343

[email protected]

www.pediatros-thes.gr

 

  • Στέλιος Παπαβέντσης ΜRCPCH DCH IBCLC

Παιδίατρος – Πιστοποιημένη Σύμβουλος Γαλουχίας

Μ Ψελλού 30 Πυλαία 55535

Τηλ: 2310317580

Κιν: 6970883343

Email: [email protected] Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε.

www.pediatros-thes.gr

 

 

 

 

να σου ζήσει ο πρίγκιπας και καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Euxaristo Kristina gia tis polutimes sumvoules sou kai plirofories.Prospatho na vgazo to moro apo to stithos me to daxtulo na mi me dagkonei gia na epoulothoun oi pliges.Auto pou les gia kantintiasi einai san velones se olo to stithos i mono stis thiles?Giati niotho etsi stis thiles otan troei o mikros.Poso sovari einai auti i astheneia?Tha dokimaso na mi fao gluka gia kapoies meres na do pantos.To moro den exei eutuxos tipota sto stoma tou mesa apo simadia.Omos uparxoun alla simadia gia mena na to katalavo an exo?kai pos therapeuetai i kantintiasi?Euxaristo gia ola!

Link to comment
Share on other sites

Euxaristo Kristina gia tis polutimes sumvoules sou kai plirofories.Prospatho na vgazo to moro apo to stithos me to daxtulo na mi me dagkonei gia na epoulothoun oi pliges.Auto pou les gia kantintiasi einai san velones se olo to stithos i mono stis thiles?Giati niotho etsi stis thiles otan troei o mikros.Poso sovari einai auti i astheneia?Tha dokimaso na mi fao gluka gia kapoies meres na do pantos.To moro den exei eutuxos tipota sto stoma tou mesa apo simadia.Omos uparxoun alla simadia gia mena na to katalavo an exo?kai pos therapeuetai i kantintiasi?Euxaristo gia ola!

 

 

Η candida είναι μύκητας που αναπτύσσεται σε υγρό και σκοτεινό περιβάλλον (για αυτό αν βάζεις επιθέματα να τα αποφύγεις και να έχεις το στήθος εκτεθειμένο όσο πιο πολύ μπορείς) άρα στο στήθος, στο στόμα του μωρού, στον γυναικείο κόλπ..... δεν είναι ασθένεια γιατί καταλαβαίνω ότι θορυβήθηκες δεν είναι κάτι τρομακτικό αλλά δημιουργεί προβλήματα..... δεν είναι εύκολη η διάγνωση γιατί τα συμπτώματα μοιάζουν (ξηρές θηλές και πόνο μπορεί να έχεις και λόγω κακής τοποθέτησης του μωρού στο στήθος). Αν κόβοντας τη ζάχαρη εντελώς για 2-3 μέρες ο πόνος μειώνεται τότε ναι. Αν και αφού είχες σκοπό να πας σε κάποιο παιδίατρο που είναι και σύμβουλος θα προτιμούσα να το κάνεις για να δει και πως θηλάζεις οπότε να διορθώσεις κάτι αν χρειάζεται αλλά να δει και το στήθος ενα πιο έμπειρο μάτι. Τα συμπτώματα στη μαμά τα αναφέρει στο λινκ που σου έβαλα (δεν ξέρω αν το διάβασες ή αν υπάρχει θέμα που είναι στα αγγλικά??)

όπως και να έχει προσέχεις τα εξής

 

 

Have you noticed white spots in your baby's mouth?

(υπάρχουν λευκά σημάδια- λεκέδες στο στόμα του μωρού όπως στη φώτο?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

t18.JPGIs there a white coating on your baby's tongue an hour after feeding?

Έχει η γλώσσα του μωρού λευκή επικάλυψη και μια ώρα μετά το τάισμα?(όπως η φωτο)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

t16.JPGDoes your baby have a bright red diaper rash?

Υπάρχει έντονος κόκκινος ερεθισμός στο μωρό (γενετικά και ποπός)?

 

Is your baby gassy, fussy, or not nursing well due to oral thrush?

Αν το μωρό έχει αέρια, εκνευρισμό ή δεν θηλάζει καλά?

 

 

 

 

 

 

 

 

t20.JPGIs the area around the tip of your nipple pink, red, itchy, flaky or shiny?

Είναι η περιοχή στην άκρη της της θηλής κόκκινη, κνησμώδης, ξεφλουδισμένη ή γυαλιστερή?

 

 

t24.JPGDo you feel a burning sensation on your nipples either during or between feedings?

 

Αν νιώθεις κάψιμο στις θηλές την ώρα του θηλασμού ή και μεταξύ των θηλασμών

 

Do you have a cracked nipple which won't heal?

Αν οι θηλές είναι πληγωμένες και δεν επουλώνουν?

 

Do you feel shooting pains in your breast (different from the sensation of the milk-ejection reflex)?

Αν νιώθεις πόνους και στο στήθος (πόνους όχι απλά ενόχληση την ώρα που κατεβαίνει το γάλα)?

 

Do you have a history of vaginal yeast infections any time in the past 5 years?

Αν υπάρχει ιστορικό κολπικής καντιντιάσης την τελευταία 5ετια?

 

Have you had a pain-free breastfeeding experience until recently? Do your current symptoms represent a sudden change?

 

 

 

Αν υπήρχε διάστημα θηλασμού χωρίς πόνο και τώρα έχει αλλάξει η κατάσταση?

 

 

 

Have you or your baby completed a recent course of antibiotic treatment? The use of antibiotics increases susceptibility to yeast infections.

Αν πρόσφατα ακολούθησες θεραπεία εσύ ή το μωρό με αντιβιοτικά?

 

Did you have a cesarean birth, or were you diagnosed with a vaginal Strep-B infection? After a cesarean birth, women are often given antibiotics. A woman with a diagnosis of vaginal Strep-B may receive antibiotics during labor.

 

 

 

Αν γέννησες με καισαρική, ή αν διαγνώστηκε κολπική μόλυνση στρεπτόκοκκου τύπου Β? Γυναίκες που γεννάνε με καισαρική λαμβάνουν αντιβίωση όπως επίσης και εκείνες με την εν λόγο μόλυνση.

 

Have you used steroids for conditions such as asthma? The use of steroids can alter the body's immune response, making it susceptible to yeast overgrowth.

Αν έγινε χρήση στεροειδών για παθήσης όπως το άσθμα? Ρίχνουν το ανοσοποιητικό και κάνουν τον οργανισμό πιο εύαλοτο...

 

 

Did you have a yeast skin rash under your breasts during pregnancy?

Αν υπήρχε μυκητίαση/έκζεμα κάτω από το στήθος κατά τη διάρκεια κύησης ?

 

Do you have diabetes?

Αν έχεις διαβήτη?

 

Does anyone else in the family have a thrush or yeast infection?

Αν υπάρχει κάποιος στην οικογένεια με καντιντιάση?

 

Note: Sore nipples due to a poor latch-on technique, eczema, psoriasis, dermatitis and bacterial infections can potentially present with symptoms similar to yeast. If you can identify other potential causes for your discomfort, don’t necessarily assume that you have yeast.

Οι πληγωμένες θηλές λόγω κακής τοποθέτησης, το έκζεμα, ψωρίαση, δερματίτιδες και βακτηριακές λοιμώξεις

μπορεί να έχουν παρόμοια συμπτώματα

If you answered “yes” to one or more of the questions listed above, then you may have an overgrowth of candida.

Αν έχεις απαντήσει με ναι σε μια ή περισσότερες ερωτήσεις πιο πάνω, τότε ίσως να έχεις καντιντίαση

 

 

Για την καντιντίαση θα βρεις πληροφορίες εδώ.

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=28811&highlight=%EA%E1%ED%F4%E9%ED%F4%E9%E1%F3%E7

 

 

δεν είναι κάτι τρομακτικό απλά δημιουργεί πολύ πόνο....πάντα να προσπαθείς να βάζεις το μωρό στο στήθος όσο το δυνατόν καλύτερα και κατά τη διάρκεια του θηλασμού να προσέχεις να κρατάς την καλή στάση, φυσικά το μωρό δεν το αφήνεις να σου τραβάει τη θηλή. Πριν το θηλασμό να κάνεις λίγο μασάζ στο στήθος και να βάζεις το μωρό με τα πρώτα σημάδια πείνας για να μην κάνει τόσο έντονες θηλαστικές κινήσεις λόγω πείνας.

Link to comment
Share on other sites

Άλλη μία μαμά στα προθυρα απελπισίας με το θηλασμό...

 

Η μικρή μας είναι 17 ημερών, πολύ ορεξάτη, ανυπόμονη και δυνατή από το δεύτερο 24ωρο της ζωής της, κατάφερε - με τη "βοήθεια" των άσχετων μαιών στο μαιευτήριο- να μου πληγώσει και τις δύο θηλές από τη δεύτερη νύχτα της ζωής της, την οποία πέρασε πάνω στο στήθος, κυριολεκτικά.

 

Από τότε ο θηλασμός γίνεται με πολύ πόνο, κλάμα, νεύρα, απογοήτευση, τύψεις, και σε εξαιρετικές περιπτώσεις όταν δείχνει να μην χορταίνει με τίποτα και περνάμε ώρες ατελείωτες θηλάζοντας χωρίς αποτέλεσμα, της δίνω συμπλήρωμα για να κοιμηθεί και λίγο...

 

Πέρασε και άλμα ανάπτυξης - πού αλλού;; στο βυζί... Σχεδόν 3 εικοσιτετράωρα ασταμάτητου επώδυνου ρουφήγματος...

 

Μέσα σ'όλα πέρασα και μαστίτιδα...

 

Οι πληγές έχουν φτάσει στο απροχώρητο, προφανώς γιατί ό,τι και να έχω κάνει η μικρή δεν πιάνει σωστά και με σφίγγει σαν τανάλια... Ο πόνος είναι αφόρητος... Σήμερα λοιπόν είπα να αφήσω τις θηλες να επουλωθούν και προσπαθώ να βγάλω με θήλαστρο (της κακιάς ώρας)...

 

Άλλη απογοήτευση... Με τα βίας καταφέρνω να βγάλω 50μλ κάθε 3 ώρες...

 

Η μικρή παρά τις αντιξοότητες έχει πάρει βάρος και λερώνει 7-8 πάνες τη μέρα με κακά και τσίσα.

 

Τι να κάνω για να μην χάσω το στοίχημα του αποκλειστικού θηλασμού;;

Link to comment
Share on other sites

Άλλη μία μαμά στα προθυρα απελπισίας με το θηλασμό...

 

Η μικρή μας είναι 17 ημερών, πολύ ορεξάτη, ανυπόμονη και δυνατή από το δεύτερο 24ωρο της ζωής της, κατάφερε - με τη "βοήθεια" των άσχετων μαιών στο μαιευτήριο- να μου πληγώσει και τις δύο θηλές από τη δεύτερη νύχτα της ζωής της, την οποία πέρασε πάνω στο στήθος, κυριολεκτικά.

 

Από τότε ο θηλασμός γίνεται με πολύ πόνο, κλάμα, νεύρα, απογοήτευση, τύψεις, και σε εξαιρετικές περιπτώσεις όταν δείχνει να μην χορταίνει με τίποτα και περνάμε ώρες ατελείωτες θηλάζοντας χωρίς αποτέλεσμα, της δίνω συμπλήρωμα για να κοιμηθεί και λίγο...

 

Πέρασε και άλμα ανάπτυξης - πού αλλού;; στο βυζί... Σχεδόν 3 εικοσιτετράωρα ασταμάτητου επώδυνου ρουφήγματος...

 

Μέσα σ'όλα πέρασα και μαστίτιδα...

 

Οι πληγές έχουν φτάσει στο απροχώρητο, προφανώς γιατί ό,τι και να έχω κάνει η μικρή δεν πιάνει σωστά και με σφίγγει σαν τανάλια... Ο πόνος είναι αφόρητος... Σήμερα λοιπόν είπα να αφήσω τις θηλες να επουλωθούν και προσπαθώ να βγάλω με θήλαστρο (της κακιάς ώρας)...

 

 

Να σου ζήσει η γλυκούλα σου.....

Πάντως αν νιώθεις να σε σφίγγει σαν τανάλια μια επίσκεψη σε οστεοπαθητικό θα μπορούσε να βελτιώσει κατά πολύ την κατάσταση.......(με μια το πολύ δυο επισκέψεις). Φυσικά θεωρώ ότι το μωρό το έχει δει παιδίατρος για κοντό χαλινό αν όχι να το κοιτάξεις.....

θα σου βάλω το λινκ με τις σχετικές συζητήσεις γιατί υπάρχουν αρκετές κοπέλες που με τον οστεοπαθητικό είδαν μεγάλη διαφορά να τις διαβάσεις μέχρι το τέλος

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=1712910&highlight=%EF%F3%F4%E5%EF%F0%E1%E8%E7%F4%E9%EA%EF%F2#post1712910

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=1382579&highlight=%EF%F3%F4%E5%EF%F0%E1%E8%E7%F4%E9%EA%EF%F2#post1382579

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=1407346&highlight=%EF%F3%F4%E5%EF%F0%E1%E8%E7%F4%E9%EA%EF%F2#post1407346

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=1451646&highlight=%EF%F3%F4%E5%EF%F0%E1%E8%E7%F4%E9%EA%EF%F2#post1451646

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=1495655&highlight=%EF%F3%F4%E5%EF%F0%E1%E8%E7%F4%E9%EA%EF%F2#post1495655

 

 

 

 

Άλλη απογοήτευση... Με τα βίας καταφέρνω να βγάλω 50μλ κάθε 3 ώρες...

 

Η μικρή παρά τις αντιξοότητες έχει πάρει βάρος και λερώνει 7-8 πάνες τη μέρα με κακά και τσίσα.

 

Τι να κάνω για να μην χάσω το στοίχημα του αποκλειστικού θηλασμού;;

 

Γιατί αντλείς ????? το πόσο αντλείς δεν έχει να κάνει με την παραγωγή σου αφενώς αφετέρου αν είναι της κακιάς ώρας θα σου επιδεινώσει το πρόβλημα και θα σου μειώση την παραγωγή ...

Να πας σε οστεοπαθητικό το συντομότερο θα σε βοηθήσει...

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Έχω έρθει ήδη σε επαφή με οστεοπαθητικό για το θέμα του δαγκώματος.

 

Αντλήσεις έκανα 3 όλες κι όλες, για να μην παίρνει όλο το γεύμα ξένο γάλα, μέχρι να επουλωθούν λίγο οι θηλές. Είδα όμως ότι μου τις ερεθίζει και αυτό...

 

Από εχθές το πρωί την ξαναέβαλα στο στήθος μετά πόνων και δακρύων και από το βράδυ μέχρι και τώρα χορταίνει μόνο με δικό μου!! Μάλλον ανταποκρίθηκε η παραγωγή στη ζήτηση των προηγούμενων ημερών και ευελπιστώ να στρώσει το πράμα...

 

Καλή δύναμη σε όσες το προσπαθούν μετ΄εμποδίων...

Είμαι σίγουρη πως όποια θέλει να θηλάσει τα καταφέρνει!! Κι εγώ είμαι αποφασισμένη.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στο πρώτο μου παιδί (στο δεύτερο δεν κατάλαβα καν πόνο) τον πρώτο καιρό άλειφα τις ρώγες μου και την άλω με μητρικό γάλα και άφηνα για λίγο ανοιχτή την πυτζάμα μου για να στεγνώσει. Επούλωση αμέσως και μετά από αυτό δεν μου ξαναπλήγιασε το στήθος.

Καλή συνέχεια και προσπάθεια.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς σας έχει δει??

 

 

Όχι, έχω κανονίσει να μας δει σε λίγες μέρες.

 

Ελπίζω να μπορεί να βοηθήσει ώστε να μπορέσω κι εγώ να βάζω τη μικρή μου στο στήθος όσο θέλει χωρίς να σκέφτομαι τις πληγές...

Link to comment
Share on other sites

Όχι, έχω κανονίσει να μας δει σε λίγες μέρες.

 

Ελπίζω να μπορεί να βοηθήσει ώστε να μπορέσω κι εγώ να βάζω τη μικρή μου στο στήθος όσο θέλει χωρίς να σκέφτομαι τις πληγές...

 

 

Σου εύχομαι να δεις μεγάλη βελτίωση και να γίνει ο θηλασμός απόλαυση το συντομότερο. Κάτι μου λεει ότι θα είστε καλύτερα........αν δεν σου κάνει κόπο κράτα μας ενήμερες γιατί οι εμπειρίες μας είναι σημαντικές για τις μανούλες .........

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...