Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΟΗΘΕΙΑ..!! Πληγωμένες θηλές, πόνος, μικρή ποσότητα γάλακτος


Recommended Posts

Σε ευχαριστώ Κριστίνα. Είσαι κατατοπιστικότατη. Λέω να αγοράσω σε πρώτη φάση το Σύστημα παροχής πρόσθετου μητρικού γάλακτος SNS, Medela. Μήπως ξέρεις αν πωλείται και σε φαρμακεία; Έχεις ιδέα για το αν είναι εύχρηστο; Διάβασα τα λινκς που με παρέπεμψες, και δεν μπόρεσα να συμπεράνω. Αυτή την τριγωνέλλα, από που την προμηθεύεσαι; Είναι εύγεστη; Μπορείς να βάλεις και ζάχαρη; Σε ποιές ερωτήσεις σου δε σου απάντησα; Μπερδεύτηκα τώρα.

 

Σου είχα ζητήσει να απαντήσεις σε αυτές τις ερωτήσεις (αν πατήσεις στο όνομα σου εμφανίζεται μια επιλογή «εμφάνιση όλων των μηνυμάτων του χρήστη» θα δεις όλες τις αναρτήσεις και τις απαντήσεις που δώθηκαν)

Ερωτήσεις

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=40799

για το sns σου έγραψα μόνο και μόνο επειδή είναι κάτι σε σχέση με το τίποτα επίσης πιστεύω ότι παράλληλα με το θήλαστρο μπορεί να φέρει αποτελέσματα πιο γρήγορα και να βοηθήσει τη μαμά να βάλει το μωρό στο στήθος ξανά (δεν αρκεί να υπάρχει γάλα θα πρέπει και το μωρό να θέλει να θηλάσει...)

Δεν ξέρω αν θα σου φανεί εύχρηστο προσωπικά δεν το χρησιμοποίησα καθώς η μικρή συνεργαζόταν ακόμα και όταν το γάλα ήταν σταγόνες την έβαζα στο στήθος ελεγχόμενα έστω για 5 λεπτά να πιπιλάει και μετά όσο αύξανε το γάλα αυξανόταν και ο χρόνος παραμονής.....

Εδώ θα βρεις χρήσιμες συμβουλές σχετικά που προσωπικά με βοήθησαν όταν το γάλα μου ήταν πάνω απο το μισό των ημερήσιων αναγκών της

http://www.kellymom.com/bf/concerns/baby/back-to-breast.html

 

Ο πιο σίγουρος δρόμος θα ήταν να υπάρχει και ένα καλό θήλαστρο αν δεν υπάρχει οικονομική δυνατότητα τότε δοκίμασε όπως το σκέφτεσαι δεν χάνεις κάτι.....

Αν σου αρέσει ο παστουρμάς θα σου αρέσει και η τριγωνέλλα (στα μωρά πάντως αρέσει πολύ!!)

Με ζάχαρη θα είναι πολυ χάλια

Αν δεν σου αρέσει κλείνεις τη μύτη και πίνεις μονορούφι

Εμένα δεν μου φάνηκε τόσο μπλιαξ....

Θα την βρεις στα καταστήματα με μπαχαρικά!

Απάντησε στις ερωτήσεις που σου έβαλα πιο πάνω για να δούμε που βρίσκεσαι και τι μπορείς να κάνεις....

και πολύ σημαντικό είναι να νοικιάσεις και νια ζυγαριά όσο θα διαρκεί η προσπάθεια σου για να ελέγχεις το βάρος μια φορά την εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια, την βοήθεια σας!

Ο μικρός μου είναι μιας εβδομάδας και λίγων ημερών και θηλάζουμε από την αρχή αποκλειστικά.Τα πάμε μια χαρά από την άποψη ποσότητας γάλακτος, όρεξης και βρεγμένης πάνας.

Από την αρχή είχα ενοχλησούλες στις θηλές ,ανεκτές όμως και κυρίως όταν ξεκινούσε ο μικρός τον θηλασμό κάθε φορά.Το θεώρησα φυσιολογικό μέχρι να σκληρήνουν οι θηλές και τις περισσότερες φορές έβγαζα λίγο γάλα και τις άλειφα(όχι πάντα)

Το πρόβλημα είναι οτι τις τελευταίες μερες η θηλή στο δεξί στήθος πονάει αφόρητα όταν ξεκινάει τον θηλασμό ο μικρός.Δεν βλέπω να έχει κάποια πληγή και δεν νομίζω να είναι λάθος στάση.Υπάρχει επίσης μια άσπρη φουσκαλίτσα στην θηλή(απ οτι διάβασα παραπάνω θα είναι κλεισμένος πόρος).Υπάρχει περίπτωση να συνδέεται με τον όνο ή είναι άσχετο?

Τα ζεστά μπάνια ή οι κομπρέσες θα βοηθήσουν?Πρέπει να κάνω και μαλάξεις στο στήθος?(πως?)

Συνεχίζω να τον θηλάζω κανονικά και από το πονεμένο...

 

δες και αυτό εδώ

 

http://www.kellymom.com/bf/concerns/mom/nipplebleb.html

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλησπέρα, θα ήθελα κι εγώ να θέσω τις απορίες μου σε σχέση με τον θηλασμό, αν μπορεί να μου απαντήσει και η Αγλαία ως ειδικός. Ζητώ συγγνώμη εκ των προτέρων για το μακροσκελές μήνυμα, αλλά είδα τις πληροφορίες που ζητά η Αγλαία και τις παραθέτω, προσπάθησα να της στείλω προσωπικό μήνυμα, αλλά μου βγάζει ότι δεν γίνεται.

Το μωράκι μου είναι πρόωρο κοριτσάκι, γεννήθηκε στις 31εβδομάδες και 6 μέρες με βάρος 1400γρ.

Γέννησα με φυσιολογικό τοκετό, χωρίς επισκληρίδιο.

Το μωράκι μου έμεινε 42 μέρες στην θερμοκοιτίδα και 5 στην απλή παρακολούθηση.

Έκανε δύο φορές ίκτερο, την μια την τρίτη ημέρα γέννησης με τιμή 9 και την άλλη μετά από μία εβδομάδα περίπου με τιμή 8, την έβαλαν στη λάμπα λόγω της προωρότητας για δύο μέρες και τις δύο φορές. Παρόλο που ήταν πρόωρη η μικρή, κατάφερα από την αρχή και της έδιναν μόνο το δικό μου γάλα, πρόσθεταν όπως μου έλεγαν κάτι για περισσότερες θερμίδες (νομίζω μια σκόνη που λέγεται BPF; Υπάρχει αυτό; ). Ευτυχώς δεν αντιμετώπισε κάποιο πρόβλημα υγείας που να μας καθυστερήσει περαιτέρω, και την ξεκίνησαν μπιμπερό σταδιακά αρκετά νωρίς γιατί έκανε συνέχεια θηλαστικές κινήσεις (την ξεκίνησαν όταν πέρασε τα 1500γρ.). Απλώς άργησε κάπως να πάρει το βάρος, μου είπαν ότι αυτό ήταν επειδή έπινε αποκλειστικά μητρικό, όμως δεν τους άφησα να της δώσουν ξένο, εκτός από αυτή τη σκόνη που της έβαζαν στο γάλα μου. Τώρα την έχουμε πάρει στο σπίτι εδώ και ένα μήνα και πάει πολύ καλά από βάρος, (την έχει δει και ο γιατρός μια φορά από τότε που βγήκαμε).

Αναλυτικά:

15/06/10 (την πήραμε σπίτι) 2040γρ

23/06/10 2480γρ

27/06/10 2545γρ

04/07/10 2815γρ

11/07/10 3095γρ

Σε σχέση με το φαγητό, από τότε που την πήρα σπίτι –εδώ και ένα μήνα δηλαδή- ο γιατρός μου συνέστησε να της δίνω και δύο-τρία γεύματα την ημέρα Almiron, post discharge. Εγώ της δίνω 2 την ημέρα από αυτό και τα υπόλοιπα γεύματα κανονικά το μητρικό. Τώρα πίνει με μπιμπερό γύρω στα 120ml κάθε 3,5- 4 ώρες περίπου –είτε μητρικό είτε το ξένο, δηλαδή γύρω τα 600ml ημερησίως, οπότε τα 240ml είναι ξένο.

Την αλλάζω πριν από κάθε γεύμα (δηλαδή 6-7 φορές) και πάντα είναι βρεγμένη η πάνα της. Τα κακάκια, έχουν αραιώσει κάπως και δεν τα βλέπω πια σε κάθε αλλαγή πάνας, θα τα δω 2-3 φορές την ημέρα.

Τώρα σε σχέση με το θηλασμό που με απασχολεί έχω δύο θέματα:

1) Σχετικά με την παραγωγή του γάλακτος: Από την αρχή στο μαιευτήριο άρχισα να βγάζω γάλα με το θήλαστρο του, πρέπει να ήταν αυτό της AMEDA αν κρίνω από τις φωτογραφίες, ένα πράσινο ήταν. Αυτό το θήλαστρο δεν με βόλευε καθόλου και με πόναγε αρκετά το στήθος. Όταν βγήκα από το μαιευτήριο, πήρα το ηλεκτρικό της AVENT και αυτό έχω μέχρι τώρα. Έβγαζα ανελλιπώς κάθε 3 ώρες, τη νύχτα κάθε 3,5. Άρχισα να κατεβάζω σταδιακά γάλα, και κάθε δύο εβδομάδες ανέβαινε λίγο, όμως είναι αρκετός καιρός που έχει σταθεροποιηθεί στα 80ml κάθε 3,5 ώρες περίπου (μάλλον σχετικά λίγη ποσότητα αν κρίνω από άλλες μανούλες). Παρόλο που δεν αυξάνεται η ποσότητα έχω την εντύπωση ότι το στήθος μου έχει μεγαλώσει κι άλλο! Της μικρής βέβαια της φτάνει γιατί είναι και τα 2 γεύματα του Almiron. Τώρα τελευταία δοκίμασα να βγάζω κάθε 5 ώρες και βγάζω γύρω στα 100 ml.-κάνω και λίγο μασάζ την ώρα της άντλησης- Από την αρχή που βγάζω γάλα κρατάω το θήλαστρο 10-12 λεπτά από το κάθε στήθος, σπάνια παραπάνω, γιατί από το μαιευτήριο μου είπαν ότι το παραπάνω θα πληγώσει το στήθος μου.

Θα ήθελα να μου πείτε αν υπάρχει περίπτωση να αυξήσω την παραγωγή μου παρόλο που έχει περάσει ένα διάστημα που δεν ανεβαίνει. Παίρνω μόνο κάτι πολυβιταμίνες της SOLGAR που μου της είχε δώσει ο γιατρός στην εγκυμοσύνη. Τις συνεχίζω γιατί γράφουν ότι είναι και για θηλάζουσες μητέρες

2) Σχετικά με το πως θα τη βάλω στο στήθος: θα ήθελα πολύ να θηλάσω την μικρή μου, αλλά προς το παρόν την έχω βάλει μόνο 3-4 φορές στο στήθος.

Παρατήρησα: την πρώτη φορά που την έβαλα έκλαιγε και δεν το έπιανε. Την δεύτερη φορά το έπιασε έκανε γρήγορα θηλαστικές κινήσεις για μερικά δευτερόλεπτα αλλά το άφησε αμέσως εκνευρισμένη κουνώντας το κεφάλι αριστερά-δεξιά (αυτό το κάνει και με το μπιμπερό όταν πεινάει πολύ). Τις υπόλοιπες φορές ήπιε λίγο γιατί την άκουγα που κατάπινε, μετά από λίγο πάλι το άφησε. Επίσης καθώς έχει την θηλή στο στόμα θέλει να πιάνει το στήθος με τα χεράκια της και να το τραβάει, κάτι αρκετά επώδυνο. Άλλες φορές όταν πεινάει πολύ δεν μπορώ να τη βάλω γιατί κλαίει και δεν αρχίζει να ρουφάει –υποθέτω επειδή θέλει να φάει άμεσα και το μπιμπερό «δίνει» αμέσως γάλα; Δεν είμαι σίγουρη ότι πιάνει καλά το στήθος όπως πρέπει και όχι μόνο την ρώγα γιατί πονάω κάπως, αν και παρατηρώ ότι όσο μπορεί έχει ανοικτό το στοματάκι της. Επίσης, να πω ότι όταν την έβαλα είχα βγάλει λίγο γάλα με το θήλαστρο ώστε να έχει κατέβει και να μην περιμένει πολύ. Η στάση που μας βόλεψε είναι κάθετα, τα ποδαράκια της προς τα πίσω.

Δεν ξέρω, τώρα που πέρασε τα 3 κιλά πρέπει να την βάζω συγκεκριμένη ώρα κάθε μέρα; Η μαία που ήρθε για να μας δείξει κάποια πράγματα όταν είχαμε έρθει από το μαιευτήριο μου είπε ότι ήταν σίγουρη ότι θα καταφέρει να πιάσει η μικρή. Εγώ όμως δεν ξέρω πώς να προχωρήσω.

Να σας πω επίσης, ότι δεν λείπω από το σπίτι πάνω από 4-5 ώρες το πολύ και όχι κάθε μέρα, 3-4 φορές την εβδομάδα, δηλαδή γενικώς είμαι σπίτι.

Και πάλι χίλια συγγνώμη αν σας κούρασα με το μακροσκελές μήνυμα, προσπαθώ να είμαι όσο πιο πλήρης γίνεται.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα, θα ήθελα κι εγώ να θέσω τις απορίες μου σε σχέση με τον θηλασμό, αν μπορεί να μου απαντήσει και η Αγλαία ως ειδικός. Ζητώ συγγνώμη εκ των προτέρων για το μακροσκελές μήνυμα, αλλά είδα τις πληροφορίες που ζητά η Αγλαία και τις παραθέτω, προσπάθησα να της στείλω προσωπικό μήνυμα, αλλά μου βγάζει ότι δεν γίνεται.

Το μωράκι μου είναι πρόωρο κοριτσάκι, γεννήθηκε στις 31εβδομάδες και 6 μέρες με βάρος 1400γρ.

Γέννησα με φυσιολογικό τοκετό, χωρίς επισκληρίδιο.

Το μωράκι μου έμεινε 42 μέρες στην θερμοκοιτίδα και 5 στην απλή παρακολούθηση.

Έκανε δύο φορές ίκτερο, την μια την τρίτη ημέρα γέννησης με τιμή 9 και την άλλη μετά από μία εβδομάδα περίπου με τιμή 8, την έβαλαν στη λάμπα λόγω της προωρότητας για δύο μέρες και τις δύο φορές. Παρόλο που ήταν πρόωρη η μικρή, κατάφερα από την αρχή και της έδιναν μόνο το δικό μου γάλα, πρόσθεταν όπως μου έλεγαν κάτι για περισσότερες θερμίδες (νομίζω μια σκόνη που λέγεται BPF; Υπάρχει αυτό; ). Ευτυχώς δεν αντιμετώπισε κάποιο πρόβλημα υγείας που να μας καθυστερήσει περαιτέρω, και την ξεκίνησαν μπιμπερό σταδιακά αρκετά νωρίς γιατί έκανε συνέχεια θηλαστικές κινήσεις (την ξεκίνησαν όταν πέρασε τα 1500γρ.). Απλώς άργησε κάπως να πάρει το βάρος, μου είπαν ότι αυτό ήταν επειδή έπινε αποκλειστικά μητρικό, όμως δεν τους άφησα να της δώσουν ξένο, εκτός από αυτή τη σκόνη που της έβαζαν στο γάλα μου. Τώρα την έχουμε πάρει στο σπίτι εδώ και ένα μήνα και πάει πολύ καλά από βάρος, (την έχει δει και ο γιατρός μια φορά από τότε που βγήκαμε).

Αναλυτικά:

15/06/10 (την πήραμε σπίτι) 2040γρ

23/06/10 2480γρ

27/06/10 2545γρ

04/07/10 2815γρ

11/07/10 3095γρ

Σε σχέση με το φαγητό, από τότε που την πήρα σπίτι –εδώ και ένα μήνα δηλαδή- ο γιατρός μου συνέστησε να της δίνω και δύο-τρία γεύματα την ημέρα Almiron, post discharge. Εγώ της δίνω 2 την ημέρα από αυτό και τα υπόλοιπα γεύματα κανονικά το μητρικό. Τώρα πίνει με μπιμπερό γύρω στα 120ml κάθε 3,5- 4 ώρες περίπου –είτε μητρικό είτε το ξένο, δηλαδή γύρω τα 600ml ημερησίως, οπότε τα 240ml είναι ξένο.

Την αλλάζω πριν από κάθε γεύμα (δηλαδή 6-7 φορές) και πάντα είναι βρεγμένη η πάνα της. Τα κακάκια, έχουν αραιώσει κάπως και δεν τα βλέπω πια σε κάθε αλλαγή πάνας, θα τα δω 2-3 φορές την ημέρα.

Τώρα σε σχέση με το θηλασμό που με απασχολεί έχω δύο θέματα:

1) Σχετικά με την παραγωγή του γάλακτος: Από την αρχή στο μαιευτήριο άρχισα να βγάζω γάλα με το θήλαστρο του, πρέπει να ήταν αυτό της AMEDA αν κρίνω από τις φωτογραφίες, ένα πράσινο ήταν. Αυτό το θήλαστρο δεν με βόλευε καθόλου και με πόναγε αρκετά το στήθος. Όταν βγήκα από το μαιευτήριο, πήρα το ηλεκτρικό της AVENT και αυτό έχω μέχρι τώρα. Έβγαζα ανελλιπώς κάθε 3 ώρες, τη νύχτα κάθε 3,5. Άρχισα να κατεβάζω σταδιακά γάλα, και κάθε δύο εβδομάδες ανέβαινε λίγο, όμως είναι αρκετός καιρός που έχει σταθεροποιηθεί στα 80ml κάθε 3,5 ώρες περίπου (μάλλον σχετικά λίγη ποσότητα αν κρίνω από άλλες μανούλες). Παρόλο που δεν αυξάνεται η ποσότητα έχω την εντύπωση ότι το στήθος μου έχει μεγαλώσει κι άλλο! Της μικρής βέβαια της φτάνει γιατί είναι και τα 2 γεύματα του Almiron. Τώρα τελευταία δοκίμασα να βγάζω κάθε 5 ώρες και βγάζω γύρω στα 100 ml.-κάνω και λίγο μασάζ την ώρα της άντλησης- Από την αρχή που βγάζω γάλα κρατάω το θήλαστρο 10-12 λεπτά από το κάθε στήθος, σπάνια παραπάνω, γιατί από το μαιευτήριο μου είπαν ότι το παραπάνω θα πληγώσει το στήθος μου.

Θα ήθελα να μου πείτε αν υπάρχει περίπτωση να αυξήσω την παραγωγή μου παρόλο που έχει περάσει ένα διάστημα που δεν ανεβαίνει. Παίρνω μόνο κάτι πολυβιταμίνες της SOLGAR που μου της είχε δώσει ο γιατρός στην εγκυμοσύνη. Τις συνεχίζω γιατί γράφουν ότι είναι και για θηλάζουσες μητέρες

2) Σχετικά με το πως θα τη βάλω στο στήθος: θα ήθελα πολύ να θηλάσω την μικρή μου, αλλά προς το παρόν την έχω βάλει μόνο 3-4 φορές στο στήθος.

Παρατήρησα: την πρώτη φορά που την έβαλα έκλαιγε και δεν το έπιανε. Την δεύτερη φορά το έπιασε έκανε γρήγορα θηλαστικές κινήσεις για μερικά δευτερόλεπτα αλλά το άφησε αμέσως εκνευρισμένη κουνώντας το κεφάλι αριστερά-δεξιά (αυτό το κάνει και με το μπιμπερό όταν πεινάει πολύ). Τις υπόλοιπες φορές ήπιε λίγο γιατί την άκουγα που κατάπινε, μετά από λίγο πάλι το άφησε. Επίσης καθώς έχει την θηλή στο στόμα θέλει να πιάνει το στήθος με τα χεράκια της και να το τραβάει, κάτι αρκετά επώδυνο. Άλλες φορές όταν πεινάει πολύ δεν μπορώ να τη βάλω γιατί κλαίει και δεν αρχίζει να ρουφάει –υποθέτω επειδή θέλει να φάει άμεσα και το μπιμπερό «δίνει» αμέσως γάλα; Δεν είμαι σίγουρη ότι πιάνει καλά το στήθος όπως πρέπει και όχι μόνο την ρώγα γιατί πονάω κάπως, αν και παρατηρώ ότι όσο μπορεί έχει ανοικτό το στοματάκι της. Επίσης, να πω ότι όταν την έβαλα είχα βγάλει λίγο γάλα με το θήλαστρο ώστε να έχει κατέβει και να μην περιμένει πολύ. Η στάση που μας βόλεψε είναι κάθετα, τα ποδαράκια της προς τα πίσω.

Δεν ξέρω, τώρα που πέρασε τα 3 κιλά πρέπει να την βάζω συγκεκριμένη ώρα κάθε μέρα; Η μαία που ήρθε για να μας δείξει κάποια πράγματα όταν είχαμε έρθει από το μαιευτήριο μου είπε ότι ήταν σίγουρη ότι θα καταφέρει να πιάσει η μικρή. Εγώ όμως δεν ξέρω πώς να προχωρήσω.

Να σας πω επίσης, ότι δεν λείπω από το σπίτι πάνω από 4-5 ώρες το πολύ και όχι κάθε μέρα, 3-4 φορές την εβδομάδα, δηλαδή γενικώς είμαι σπίτι.

Και πάλι χίλια συγγνώμη αν σας κούρασα με το μακροσκελές μήνυμα, προσπαθώ να είμαι όσο πιο πλήρης γίνεται.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

 

πριν σου απαντήσει η Αγλαία αν μου επιτρέπεις γιατί πάνω απ όλα με συγκινεί ιδιαίτερα να διαβάζω μανούλες που προσπαθούν υπό καταστάσεις πίεσεις (λόγω συνθηκών) αλλά και παραπληροφόρησης να δώσουν το καλύτερο δώρο στα μωράκια τους......:-D

Να σου ζήσει το μωρό και συγχαρητήρια για την προσπάθεια που κάνεις. Έχω απορία γιατί πρέπει να δίνεις και ξένο γάλα στο μωρό σου και όχι μόνο μητρικό πόσο μάλλον όταν αν αντλούσες με ένα νοσοκομειακό θήλαστρο το γάλα σου θα ήταν υπεραρκετό. Αν θέλεις το μωρό να συνεργαστεί στο στήθος τα γεύματα πρέπει να είναι πριν το 3ώρο. Το μωρό πρέπει να μπαίνει στο στήθος με το που εκδηλώνει τα πρώτα σημάδια πείνας (οχι όταν κλάψει είναι η τελευταία ένδειξη πείνας) δηλ. γυρνάει το κεφάλι δεξιά αριστερά, βάζει χεράκια στο στόμα κλπ.... έτσι θα έχεις τον χρόνο να βάλεις το μωρό στο στήθος σωστά μιας και αυτό είναι το σημαντικότερο κομμάτι του θηλασμού.

http://www.kellymom.com/bf/start/basics/latch-resources.html

στο λίνκ που σου βάζω θα βρεις αρκετές χρήσιμες συμβουλές για το πως να βάλεις το μωρό στο στήθος σωστά αλλά και βίντεο για να δεις πως θηλάζει ένα μωρό που έχει πιάσει σωστά

στο μέσω διάστημα δηλ μέχρι το μωρό να πιάσει καλά και να θηλάζεις αποκλειστικά θα ήταν πολύ καλύτερο να στηρίζεις την παραγωγή σου με ένα νοσοκομειακό θήλαστρο διπλής άντλησης θα βρεις πληροφορίες εδώ

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=20862

για να στηρίξεις τη γαλουχία σωστά και να μην κινδυνεύσει η παραγωγή σου θα πρέπει να αντλείς 100 λεπτά από κάθε στήθος με μια άντληση μεταξύ 12-6 άρα μπορείς να κάνεις 10 αντλήσεις των 10 λεπτών ή 8 των 13 (έτσι η διπλή άντληση θα είναι σωτήρια μιας και θα τελειώνεις και με τα δύο στήθη ταυτόχρονα).

Το θήλαστρο που χρησιμοποιείς είναι για περιστασιακή χρήση όταν έχει εδραιωθεί η γαλουχία και να αφήσεις 1-2 γεύματα στο μωρό δεν είναι για τη δουλειά που το θέλεις και τα μλ που βγάζεις με το συγκεκριμένο θήλαστρο είναι πολύ καλά....

επίσης αν σκέφτεσαι να σταματήσεις το μπουκάλι και να θηλάζεις καλό είναι αυτό να γίνει σταδιακά δες εδώ

http://www.kellymom.com/bf/supply/decrease-formula.html

καλή συνέχεια ..

Link to comment
Share on other sites

Κριστίνα σ' ευχαριστώ πάρα πολύ πρώτα απ'όλα για την ενθάρρυνση, και τις πληροφορίες. Άσε ταλαιπωρήθηκα αρκετά κι εγώ και η μικρούλα μου, είναι πολύ τραυματικό να είσαι μακριά από το μωράκι σου, αλλά ας μην το ανοίξω τώρα αυτό το θέμα, τέλος καλό όλα καλά. Για το ξένο γάλα που με ρώτησες μου είπε ο γιατρός να της δίνω επειδή έχει πιο πολλές θερμίδες. έτσι κι αλλιώς όμως τώρα δεν θα της έφτανε το γάλα μου γιατί ήδη πίνει γεύματα και με 140ml. Ευχαριστώ πολύ και για τα links είναι πολύ διαφωτιστικά, αυτό μάλλον σημαίνει ότι πρέπει να αγοράσω ή να νοικιάσω άλλο θήλαστρο ε; ωχ, χαρά που θα κάνει ο αντρούλης μου με τα καινούργια έξοδα :) δεν ήξερα ότι υπάρχουν κι άλλα νοσοκομειακά θήλαστρα, πάντως αυτό της ameda στο ΙΑΣΩ που γέννησα ήταν χάλια, δεν τράβαγε και με πόναγε αρκετά και το στήθος. αν βγάζω 7 αντλήσεις των 15 λεπτών είναι οκ; έχω αγχωθεί γιατί νομίζω ότι έχει αρχίσει να μειώνεται το γάλα μου :( εχθές που την έβαλα πάντως για λίγο στο στήθος πριν πεινάσει πολύ ήπιε για κανένα 5λεπτο από το ένα, μετά το άφησε κι έκλαιγε :? για να δούμε..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κριστίνα σ' ευχαριστώ πάρα πολύ πρώτα απ'όλα για την ενθάρρυνση, και τις πληροφορίες. Άσε ταλαιπωρήθηκα αρκετά κι εγώ και η μικρούλα μου, είναι πολύ τραυματικό να είσαι μακριά από το μωράκι σου, αλλά ας μην το ανοίξω τώρα αυτό το θέμα, τέλος καλό όλα καλά. Για το ξένο γάλα που με ρώτησες μου είπε ο γιατρός να της δίνω επειδή έχει πιο πολλές θερμίδες. έτσι κι αλλιώς όμως τώρα δεν θα της έφτανε το γάλα μου γιατί ήδη πίνει γεύματα και με 140ml. Ευχαριστώ πολύ και για τα links είναι πολύ διαφωτιστικά, αυτό μάλλον σημαίνει ότι πρέπει να αγοράσω ή να νοικιάσω άλλο θήλαστρο ε; ωχ, χαρά που θα κάνει ο αντρούλης μου με τα καινούργια έξοδα :) δεν ήξερα ότι υπάρχουν κι άλλα νοσοκομειακά θήλαστρα, πάντως αυτό της ameda στο ΙΑΣΩ που γέννησα ήταν χάλια, δεν τράβαγε και με πόναγε αρκετά και το στήθος. αν βγάζω 7 αντλήσεις των 15 λεπτών είναι οκ; έχω αγχωθεί γιατί νομίζω ότι έχει αρχίσει να μειώνεται το γάλα μου :( εχθές που την έβαλα πάντως για λίγο στο στήθος πριν πεινάσει πολύ ήπιε για κανένα 5λεπτο από το ένα, μετά το άφησε κι έκλαιγε :? για να δούμε..

 

Σου προτείνω το symphony της medela τα νοσοκομειακά είναι διαθέσιμα μόνο προς ενοικίαση και το μόνο που αγοράζεις είναι τα εξαρτήματα (χοάνες και μπουκάλια). Δεν ξέρω τις τωρινές τιμές αλλά η πρώτη ενοικίαση ήταν περίπου 100? ο μήνας (γιατί είπαμε ότι τα εξαρτήματα τα αγοράζεις) και μετά 60? ο μήνας. Τα χρήματα θα τα αποσβέσεις γιατί γλιτώνεις από το ξένο γάλα. Με το νοσοκομειακό θήλαστρο και συστηματικές αντλήσεις θα δεις διαφορά στο γάλα που αντλείς και είμαι σίγουρη ότι θα καταφέρεις να καλύψεις την ποσότητα που θέλεις αλλά και να στηρίξεις τη γαλουχία σωστά μέχρι να πιάσει το μωρό. Το μητρικό γάλα είναι θερμεδικά ανώτερο από το ξένο http://www.saanendoah.com/compare.html και εδώ http://www.unu.edu/unupress/food/8F174e/8F174E04.htm

Οπότε όταν το γάλα σου θα είναι αρκετό δεν υπάρχει κανένας λόγος να δώσεις ξένο. Να συνεχίσεις να προσπαθείς να συνεργάζεσαι με το μωρό

Επίσης ίσως θα σε ενδιέφερε να πάρεις και το sns αυτό εδώ http://www.ecofamily.gr/index.php?target=categories&category_id=175

Το οποίο θα σε βοηθήσει διπλά και θα δοθεί ερέθισμα στο στήθος και το μωρό θα παίρνει το γάλα που χρειάζεται αλλά κυρίως θα μάθει να θηλάζει...

http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content&view=article&id=25:lactation-aid&catid=5:information&Itemid=17

σου βάζω και ένα βίντεο για να καταλάβεις καλύτερα τι είναι και πως λειτουργεί

σκέψου το και αυτό ίσως με αυτόν τον τρόπο δεν χρειαστεί να νοικιάσεις θήλαστρο καθόλου..........

γενικά όμως μπορείς να ζητήσεις βοήθεια από επαγγελματία σύμβουλο θηλασμού.

http://www.ilca.org/i4a/pages/index.cfm?pageid=3432

γιατί δεν είμαι σίγουρη ότι με την παιδίατρο μπορείς να πετύχεις πολλά πράγματα...

Link to comment
Share on other sites

θα πάρω να ρωτήσω γι' αυτό της medela πόσο έχει η ενοικίαση. αυτό με το sns κάπου το είχα ξαναδεί, το βίντεο που έβαλες είναι εξαιρετικά διαφωτιστικό. Και εμένα μου φαινεται καλή ιδέα, το μόνο μου θέμα είναι ότι με το σωληνάκι κάνω συνειρμούς..:( (εννοώ επειδή η μικρή μου ήταν πρόωρη και κουραζόταν στην αρχή δεν έτρωγε με μπιμπερό, έτρωγε με σωληνάκι από τη μυτούλα της), θα το σκεφτώ όμως γιατί ίσως να είναι και το καλύτερο τώρα που άρχισε να πιάνει λίγο παραπάνω το στήθος. Όσο για μαία, είχε έρθει μια εξαιρετική όταν ήρθαμε από το μαιευτήριο, μας έδειξε αποστείρωση, μπανάκι, τάισμα και όλα αυτά αναλυτικά, αλλά θηλασμό όχι γιατί ήταν λίγο νωρίς επειδή η μικρή ήταν κάτω από 2,5 κιλά. όταν την ξαναείδα στο πρώτο ραντεβού που είχα με τον γιατρό, της είχα πει αν ήθελε να ερχόταν άλλη μια φορά για να δούμε τον θηλασμό, αλλά έβγαινε σε άδεια την επόμενη μέρα. Γενικώς, ευτυχώς έχω δει αρκετά βίντεο για το πως πρέπει να πιάνει το μωρό κι έχω διαβάσει αρκετά. ελπίζω να πάει καλά.. και πάλι ευχαριστώ πολύ για τις αναλυτικές πληροφορίες :-D

Link to comment
Share on other sites

θα πάρω να ρωτήσω γι' αυτό της medela πόσο έχει η ενοικίαση. αυτό με το sns κάπου το είχα ξαναδεί, το βίντεο που έβαλες είναι εξαιρετικά διαφωτιστικό. Και εμένα μου φαινεται καλή ιδέα, το μόνο μου θέμα είναι ότι με το σωληνάκι κάνω συνειρμούς..:( (εννοώ επειδή η μικρή μου ήταν πρόωρη και κουραζόταν στην αρχή δεν έτρωγε με μπιμπερό, έτρωγε με σωληνάκι από τη μυτούλα της), θα το σκεφτώ όμως γιατί ίσως να είναι και το καλύτερο τώρα που άρχισε να πιάνει λίγο παραπάνω το στήθος. Όσο για μαία, είχε έρθει μια εξαιρετική όταν ήρθαμε από το μαιευτήριο, μας έδειξε αποστείρωση, μπανάκι, τάισμα και όλα αυτά αναλυτικά, αλλά θηλασμό όχι γιατί ήταν λίγο νωρίς επειδή η μικρή ήταν κάτω από 2,5 κιλά. όταν την ξαναείδα στο πρώτο ραντεβού που είχα με τον γιατρό, της είχα πει αν ήθελε να ερχόταν άλλη μια φορά για να δούμε τον θηλασμό, αλλά έβγαινε σε άδεια την επόμενη μέρα. Γενικώς, ευτυχώς έχω δει αρκετά βίντεο για το πως πρέπει να πιάνει το μωρό κι έχω διαβάσει αρκετά. ελπίζω να πάει καλά.. και πάλι ευχαριστώ πολύ για τις αναλυτικές πληροφορίες :-D

 

Σου εύχομαι τα καλύτερα:D

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλησπέρα, προσπαθώ να θηλάσω την μικρή μου που ήταν πρόωρη -είναι 2,5 μηνών τώρα όπως είχα γράψει πιο πάνω- τελικά καταφέρνει και πιάνει το στήθος κάθε μέρα και καλύτερα,αυτό που δεν έχω καταλάβει καλά είναι πως να το κάνω σταδιακά, δηλαδή από το μπουκάλι στο στήθος. αν κατάλαβα από το link που μου έδωσε η κριστίνα πρέπει να αφαιρώ 30ml από τα γεύματα που πίνει στήθος; τήν έβαλα 2 μέρες σε ένα γεύμα στο στήθος κ τώρα την βάζω σε 2 τη μέρα -μετά βέβαια της δίνω και συμπλήρωμα στο μπιμπερό γιατί πεινάει ακόμα. επίσης θα ήθελα να πάρω κάτι για να με βοηθήσει στην αύξηση του γάλακτος δεν έχω δει διαφορά ακόμη (προσπαθώ να κάνω κάθε μέρα 7 αντλήσεις των 15 λεπτών, αλλά δεν έχω πάρει ακόμη το νοσοκομειακό θήλαστρο, έχω της avent ακόμα) αυτή η τριγωνέλλα είναι σίγουρα ασφαλής ε; το μόνο που παίρνω είναι βιταμίνες της solgar -είναι και για εγκυούλες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια καλησπέρα, προσπαθώ να θηλάσω την μικρή μου που ήταν πρόωρη -είναι 2,5 μηνών τώρα όπως είχα γράψει πιο πάνω- τελικά καταφέρνει και πιάνει το στήθος κάθε μέρα και καλύτερα,αυτό που δεν έχω καταλάβει καλά είναι πως να το κάνω σταδιακά, δηλαδή από το μπουκάλι στο στήθος. αν κατάλαβα από το link που μου έδωσε η κριστίνα πρέπει να αφαιρώ 30ml από τα γεύματα που πίνει στήθος; τήν έβαλα 2 μέρες σε ένα γεύμα στο στήθος κ τώρα την βάζω σε 2 τη μέρα -μετά βέβαια της δίνω και συμπλήρωμα στο μπιμπερό γιατί πεινάει ακόμα. επίσης θα ήθελα να πάρω κάτι για να με βοηθήσει στην αύξηση του γάλακτος δεν έχω δει διαφορά ακόμη (προσπαθώ να κάνω κάθε μέρα 7 αντλήσεις των 15 λεπτών, αλλά δεν έχω πάρει ακόμη το νοσοκομειακό θήλαστρο, έχω της avent ακόμα) αυτή η τριγωνέλλα είναι σίγουρα ασφαλής ε; το μόνο που παίρνω είναι βιταμίνες της solgar -είναι και για εγκυούλες.

 

Βάζε την σε κάθε γεύμα στο στήθος (και στα δύο) για όση ώρα πίνει καλά κατεβάζει γουλιές, δηλ. Θα ξεκινάς με το πρώτο θα παρακολουθείς ότι κατεβάζει γάλα μόλις αρχίσει να αδιαφορεί ή πιπιλάει θα την σηκώνεις να ρευτεί θα την βάζεις πάλι στο ίδιο και θα κάνεις breast compression http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content&view=article&id=8:breast-compression&catid=5:information&Itemid=17

Αν δεν πιάσει ή δεν θέλει τότε θα την βάζεις και στο άλλο...αν δείχνει ότι δεν έχει χορτάσει θα την βάζεις ξανά στο πρώτο (όση ώρα θηλάζεις από το ένα στο άλλο παράγεται γάλα) πάλι ελέγχοντας ότι πίνει. Τέλος θα δίνεις συμπλήρωμα όσο πιεί και μετά άντληση για 15 λεπτά. Έτσι θα έχεις αρκετό ερέθισμα πρώτα από το μωρό και συμπληρωματικά ότι κάνει και το θήλαστρο..... Αν σε μια εβδομάδα το συμπλήρωμα δεν έχει μειωθεί θα διαλέξεις ένα γεύμα όπου θα αφαιρέσεις 30μλ από τομπουκάλι π.χ αφού τελειώσεις με το στήθος και το μωρό θέλει 90 μλ μετά, θα βάλεις 60.......θα έχεις το στήθος έτοιμο και μόλις τα πιεί θα βάλεις το μωρό να συνεχίσει στο στήθος για τα υπόλοιπα. Θα αφαιρείς κάθε 3-4 μέρες 30μλ (από ένα γεύμα πάντα)... στο λινκ αναφέρεται στο μπουκάλι .... το γάλα σου είναι παραπάνω από το μισό που πίνει το μωρό οπότε μπορείς να το βάζεις και πριν από το μπουκάλι.

Για την τριγωνέλλα μην φοβάσαι διάβασε και εδώ http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content&view=article&id=21:herbal-remedies-for-milk-supply&catid=5:information&Itemid=17

Βοηθάει πολύ....

Πάντα θα ελέγχεις να έχεις 5-6 βρεγμένες πάνες

ελπίζω να μην άργησα πολύ:D

Link to comment
Share on other sites

έφτιαξα και τικεράκι χιχι!! καθόλου δεν άργησες, έχω κι εγώ τόσες απορίες!! :P κάπως έτσι το κάνω, την βάζω στήθος, μετά της δίνω συμπλήρωμα απ' το δικό μου γάλα εννοείται και μετά κάνω άντληση. σε κάποιο τοπικ διάβασα ότι οφελεί περισσότερο να κάνεις την άντληση μια ώρα μετά και όχι αμέσως. ωστόσο εμένα αυτό δεν με βολεύει γιατί η μικρή μου πίνει λίγο και όχι πάντα από τα δύο στήθη και αν δεν βγάλω μετά γίνομαι dolly parton :mrgreen:

πρέπει να την βάζω σε κάθε γεύμα στο στήθος; γιατί ο γιατρός μου είπε να την εισάγω σταδιακά στο στήθος, δηλαδή ένα γεύμα τη φορά ώστε να μην κουράζεται. επειδή είναι προωρούλα φοβάμαι μην αρχίσει να χάνει βάρος-οι μανούλες των πρόωρων έχουμε πολύ άγχος με το θέμα βάρος- , αλλά τώρα δεν θα έχει σταθεροποιηθεί;:? παίρνει γύρω στα 200γρ. κάθε εβδομάδα, σήμερα την ζυγίσαμε 3320 (από 2095 την προηγούμενη Κυριακή). από προχθές την βάζω σε δύο γεύματα τη μέρα. Ακόμη πάντως δεν πιάνει πάντα, κάποιες φορές κλαίει η καημένη, δεν τη ζορίζω το αφήνω για το επόμενο γεύμα. όμως πρέπει να πιάνει καλά γιατί όταν πίνει παρατηρώ το στόμα της (είδα όλα τα βιντεάκια!) και επίσης δεν πονάω, νοιώθω μόνο ένα τράβηγμα. σήμερα έφαγε από το ένα για 10΄ περίπου :-D :grin: Σχετικά με την παραγωγή, προσπαθώ και κάνω 7 αντλήσεις τη μέρα των 15 λεπτών -με της avent ακόμη, πότε θα δω διαφορά;

Link to comment
Share on other sites

έφτιαξα και τικεράκι χιχι!! καθόλου δεν άργησες, έχω κι εγώ τόσες απορίες!! :P κάπως έτσι το κάνω, την βάζω στήθος, μετά της δίνω συμπλήρωμα απ' το δικό μου γάλα εννοείται και μετά κάνω άντληση. σε κάποιο τοπικ διάβασα ότι οφελεί περισσότερο να κάνεις την άντληση μια ώρα μετά και όχι αμέσως. ωστόσο εμένα αυτό δεν με βολεύει γιατί η μικρή μου πίνει λίγο και όχι πάντα από τα δύο στήθη και αν δεν βγάλω μετά γίνομαι dolly parton :mrgreen:

πρέπει να την βάζω σε κάθε γεύμα στο στήθος; γιατί ο γιατρός μου είπε να την εισάγω σταδιακά στο στήθος, δηλαδή ένα γεύμα τη φορά ώστε να μην κουράζεται. επειδή είναι προωρούλα φοβάμαι μην αρχίσει να χάνει βάρος-οι μανούλες των πρόωρων έχουμε πολύ άγχος με το θέμα βάρος- , αλλά τώρα δεν θα έχει σταθεροποιηθεί;:? παίρνει γύρω στα 200γρ. κάθε εβδομάδα, σήμερα την ζυγίσαμε 3320 (από 2095 την προηγούμενη Κυριακή). από προχθές την βάζω σε δύο γεύματα τη μέρα. Ακόμη πάντως δεν πιάνει πάντα, κάποιες φορές κλαίει η καημένη, δεν τη ζορίζω το αφήνω για το επόμενο γεύμα. όμως πρέπει να πιάνει καλά γιατί όταν πίνει παρατηρώ το στόμα της (είδα όλα τα βιντεάκια!) και επίσης δεν πονάω, νοιώθω μόνο ένα τράβηγμα. σήμερα έφαγε από το ένα για 10΄ περίπου :-D :grin: Σχετικά με την παραγωγή, προσπαθώ και κάνω 7 αντλήσεις τη μέρα των 15 λεπτών -με της avent ακόμη, πότε θα δω διαφορά;

 

Καταλαβαίνω την αγωνία σου απόλυτα παρόλο που δεν το έχω ζήσει……..

Είναι λογικό να έχεις απορίες αξίζει τον κόπο να διαβάσεις αυτό εδώ

http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content&view=article&id=70:breastfeeding-the-premature-baby&catid=5:information&Itemid=17

ειδικά αυτήν εδώ η αναφορά

Premature babies get tired at the breast

This is believed to be true because babies, not only premature babies, tend to fall asleep at the breast when the flow of milk is slow especially in the first few weeks. The baby is given a bottle and because the flow of milk is rapid, the baby wakes up and sucks forcefully. The false conclusion? The baby tired out at the breast because it’s hard work and the bottle is easier.

 

Premature babies often do not latch on well, partly because we teach latching on so poorly. With a good latch, the use of breast compression and, if necessary, using a lactation aid at the breast to supplement if necessary, the baby will get good flow and not fall asleep at the breast. Get that flow increased and you will see that breastfeeding is neither difficult for the baby nor tiring for him.

Το άρθρο που αναφέρεται στο λινκ είναι αυτό εδώ

http://www.google.com/books?hl=el&lr=&id=2PphuwFlqkAC&oi=fnd&pg=PA413&dq=Nyquist+K.+The+development+of+preterm+infants%E2%80%99+breastfeeding+behavior.+Early+Human+Development%3B+1999%3B55:247%E2%80%93264&ots=asO-bHiOTK&sig=5FfOwKqCqeO-9RFhpq7FOR7spCI

το γάλα σου θα αρχίσει να αυξάνεται όταν θα αρχίσει το μωρό να θηλάζει πιο πολύ ή αν πάρεις ένα νοσοκομειακό θήλαστρο. Μέχρι εδώ που έφθασες με αυτό είναι άθλος και οφείλεται κυρίως στις ορμόνες τώρα όμως η γαλουχία για να στηριχτεί πρέπει να υπάρχει επαρκές ερέθισμα στο στήθος είτε από το μωρό είτε από ένα νοσοκομειακό θήλαστρο. Για να πετύχεις καλύτερη συνεργασία με το μωρό διάβασε αυτό εδώ

http://www.kellymom.com/bf/concerns/baby/back-to-breast.html

Link to comment
Share on other sites

Από την αρχή στο μαιευτήριο άρχισα να βγάζω γάλα με το θήλαστρο του, πρέπει να ήταν αυτό της AMEDA αν κρίνω από τις φωτογραφίες, ένα πράσινο ήταν. Αυτό το θήλαστρο δεν με βόλευε καθόλου και με πόναγε αρκετά το στήθος.

 

Nα σου ζήσει!

 

Παρόλο που έχει γράψει η Κριστίνα, θα συμπληρώσω κάποια θέματα που μπορεί να ενδιαφέρουν και άλλες μητέρες.

 

Το θήλαστρο που χρησιμοποίησες σε ενοχλούσε γιατί μάλλον ήταν λάθος ρυθμισμένο. Έχει δύο στρογγυλά κουμπιά, το ένα για την συχνότητα και το άλλο για την ένταση.

 

Όσο αυξάνει η συχνότητα τόσο πρέπει να μειώνεται η ένταση. Δυστυχώς οι περισσότερες μαίες δεν γνωρίζουν πώς πρέπει να ρυθμιστεί.

Όταν βγήκα από το μαιευτήριο, πήρα το ηλεκτρικό της AVENT και αυτό έχω μέχρι τώρα. Έβγαζα ανελλιπώς κάθε 3 ώρες, τη νύχτα κάθε 3,5.

 

Υποθέτω ότι κάνεις 7 αντλήσεις. Είναι κάτω από το ελάχιστο όριο των 8 για να επιτευχθεί πλήρη γαλουχία.

 

Το θήλαστρο που χρησιμοποιείς είναι ακατάλληλο για να υποστηρίξει πλήρη γαλουχία.

Μόνο τα νοσοκομειακά θήλαστρα είναι κατάλληλα για κάτι τέτοιο (σκέψου ότι ένα νοσοκομειακό ζυγίζει 2-3 κιλά ενώ αυτό που έχεις ζυγίζει πολύ λιγότερο, είναι όπως τα αυτοκίνητα, άλλο να έχεις ένα 4Χ4 και άλλο ένα σκούτερ...)

Άρχισα να κατεβάζω σταδιακά γάλα, και κάθε δύο εβδομάδες ανέβαινε λίγο, όμως είναι αρκετός καιρός που έχει σταθεροποιηθεί στα 80ml κάθε 3,5 ώρες περίπου (μάλλον σχετικά λίγη ποσότητα αν κρίνω από άλλες μανούλες).

 

Για τις 7 αντλήσεις που κάνεις η ποσότητα είναι πολύ καλή.

 

Από την αρχή που βγάζω γάλα κρατάω το θήλαστρο 10-12 λεπτά από το κάθε στήθος, σπάνια παραπάνω, γιατί από το μαιευτήριο μου είπαν ότι το παραπάνω θα πληγώσει το στήθος μου.

 

!!!!! Ο χρόνος που σου έδωσαν είναι για να σε περιορίσουν και να μην τα καταφέρεις!!!

 

Ακόμη και αν αντλείς 12 μισάωρα σε κάθε στήθος τη μέρα, αν χρησιμοποιείς σωστά το θήλαστρο δεν υπάρχει περίπτωση να πληγωθείς.

 

Πρέπει σε κάθε στήθος να συμπληρώνεις τουλάχιστον 100 λεπτά άντλησης το 24ωρο.

 

 

Θα ήθελα να μου πείτε αν υπάρχει περίπτωση να αυξήσω την παραγωγή μου

Μπορείς να αυξήσεις την παραγωγή

1. Αυξάνοντας τον αριθμό των αντλήσεων ή/και τους θηλασμούς του μωρού και το χρόνο άντλησης (15 λεπτά σε κάθε στήθος)

2. Χρησιμοποιώντας βοηθητικό σύστημα γαλουχίας

3. Με συμπληρώματα όπως το fenugreek

Δεν ξέρω, τώρα που πέρασε τα 3 κιλά πρέπει να την βάζω συγκεκριμένη ώρα κάθε μέρα;

 

Σε κάθε γεύμα, αν σε κάποιο δεν συνεργάζεται δεν πειράζει.

Link to comment
Share on other sites

Για το ξένο γάλα που με ρώτησες μου είπε ο γιατρός να της δίνω επειδή έχει πιο πολλές θερμίδες.

 

Άλλαξε γιατρό το συντομότερο

 

αν βγάζω 7 αντλήσεις των 15 λεπτών είναι οκ;

 

θα κάνεις 9-10 αντλήσεις

 

 

έχω αγχωθεί γιατί νομίζω ότι έχει αρχίσει να μειώνεται το γάλα μου :(

 

Αν μειώνεται, αυτό οφείλεται στο ότι οι αντλησεις είναι λίγες. Όλα τα πρωτόκολα για άντληση έχουν το 8 ως ΕΛΑΧΙΣΤΟ αριθμό ανλήσεων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αλλά θηλασμό όχι γιατί ήταν λίγο νωρίς επειδή η μικρή ήταν κάτω από 2,5 κιλά.

 

Θηλασμό δεν σου έδειξε γιατί δεν ήξερε.

 

έχει φανεί ότι ακόμη και μωρά πολύ μικρότερα των 2 κιλών, αν κάνουν θηλαστικές κινήσεις, στο στήθος συντονίζουν καλύτερα την αναπνοή με την κατάποση και κουράζονται λιγότερο

Link to comment
Share on other sites

γιατί ο γιατρός μου είπε να την εισάγω σταδιακά στο στήθος, δηλαδή ένα γεύμα τη φορά ώστε να μην κουράζεται.

 

γιατί αν τη βάζεις σε κάθε γεύμα, κινδυνεύει να θηλάσει αποκλειστικά και αυτό θα είναι μεγάλη ζημία για το γιατρό που προσπαθεί να προωθήσει ειδικά γάλατα!

 

 

επειδή είναι προωρούλα φοβάμαι μην αρχίσει να χάνει βάρος-οι μανούλες των πρόωρων έχουμε πολύ άγχος με το θέμα βάρος- ,

 

μπορείς να τη ζυγίζεις ακόμη και κάθε μέρα αν σε ανησυχεί τόσο το βάρος

αν και με το βάρος που έχει θα μπορούσε να θηλάσει πολύ καλά αν την έβαζες σε κάθε γεύμα

 

 

Σχετικά με την παραγωγή, προσπαθώ και κάνω 7 αντλήσεις τη μέρα των 15 λεπτών -με της avent ακόμη, πότε θα δω διαφορά;

 

όταν κάνεις τις αντλησεις 9-10 θα δεις διαφορά μετά από 4-7 ημέρες

Link to comment
Share on other sites

αχ κορίτσια ευχαριστώ παρα πολύ για τις αναλυτικές απαντήσεις αρχίζω επιτέλους και έχω μια πιο ξεκάθαρη εικόνα για τον σωστό θηλασμό :):)

Αγλαία μου σχετικά με το νοσοκομειακό θήλαστρο, όντως δεν μου έδειξε καμια στο μαιευτήριο, απλά μου είπαν ότι έχει αυτά τα δύο κουμπιά! από μόνη μου όμως υπέθεσα ότι όσο πιο γρήγορα το βάζω τόσο μικρότερη ένταση πρέπει να έχει. το έβαζα κυρίως στο γρήγορο αλλά γενικώς μου φαινόταν ότι κόλλαγε και σύχνα δεν ρουφαγε εκεί που το έβαζα και το ξαναξεκινούσα, δεν ξέρω μήπως ήταν απ'την πολλή χρήση. αυτό που πάθαινα είναι ότι πρήζεται μετά το γύρω γύρω από την θηλή. και τώρα το έχω ψιλοπάθει επειδή αύξησα τον χρόνο στα 15΄.

Αν κατάλαβα καλά δηλαδή να κάνω πιο πολλές αντλήσεις και να το αφήνω ακόμη κι όταν δεν έχω άλλο γάλα; σκέψου ότι οι μαίες στο μαιευτήριο, εγώ ξυπνούσα παρόλο που είχα σταγονίτσες και όταν τις πήγαινα στο γαλακτοκομείο μου έλεγαν αφού δεν έχω γάλα να μην ξυπνάω τη νύχτα:confused::confused: πάλι καλά που δεν μου κόπηκε δηλαδή..

Επίσης, Αγλαία σου έχω βάλει αναλυτικά όλες τις πληροφορίες και τις ζυγίσεις δεν ξέρω αν τις είδες για να δεις το βάρος και την πορεία της μικρής μου. Κι εγώ νομίζω πάντως ότι δεν θα κουράζεται γιατί πίνει σχετικά γρήγορα το γάλα της από το μπιμπερό.

Θα προσπαθήσω να την βάζω σε πιο πολλά γεύματα, το θέμα είναι ότι δεν ξέρει η καημένη να ανοίξει πολύ το στόμα της και πρώτα το γλύφει το στήθος, μετά ανοίγει το στόμα. όμως όπως έγραψα πιο πάνω βλέπω το στοματάκι που κάνει αυτή την παύση όταν γεμίζει γάλα και επίσης δεν πονάω ιδιαίτερα. όμως τσαντίζεται η καημένη που την σταματάω για να την βάλω καλύτερα και μετά κλαίει και δεν ξαναπιάνει. δεν ξέρω πως να τη μάθω να ανοίγει το στοματάκι της. :?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα κ απο μενα!!!!

Εχω γεννησει στις 4-8 κ απο τη 2η μερα πληγωθηκαν οι θηλες μου.Πλεον εχω καταλαβει οτι το μωρο δεν πιανει καλα το στηθος....ομως δεν μπορω να το διορθωσω:(

Αγορασα το mini electric για αντλησεις αλλα οι ποσοτητες που βγαζω ειναι ελαχιστες...Αυριο περιμενω το symphony ...

 

Οι αποριες μου εινια οι εξης:

 

-Για εδραιωση θηλασμου χρειαζονται περιπου 10 θηλασμοι ή αντλησεις την μερα ;;;

-εγω καταφερνω να τον βαζω στο στηθος 5-6 φορες(τοσο αντεχω,τις υπολοιπες συμπληρωμα:-( )

-τις υπολοιπες αν κανω αντλησεις για να του δινω θα ειναι οκ;;;;(δλδ πχ 6 αντλησεις κ 6 θηλασμοι, ανα 2ωρο)

-Κ οταν θηλαζει γιια 5-10 λεπτα μονο, θεωρειται θηλασμος;;;

Μπορει να λεω βλακειες...ακομα δεν εχω καταλαβει πως λειτουργει το ολο συστημα για την εδραιωση...

Ευχαριστω a priori :)

ΒΑΣΙΛΙΚΗ....ΛΑΤΡΕΙΑ ΜΟΥ!!!!!!29.11.03

ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΜΟΥ...ΑΝΤΡΑΚΙ ΜΟΥ !!!!!!04.08.10

Link to comment
Share on other sites

Νικιτζάκι!!! Το έκανε το θαύμα του ο μπεμπούλης ε; περαστικά εύχομαι να περάσει γρήγορα ο πόνος και να μάθει ο μικρούλης να θηλάζει σωστά.

 

Για αυτά που ρωτάς νομίζω ότι είναι έντάξει να κάνεις 6 θηλασμούς και 6 αντλήσεις για αρχή, προσπαθώντας ταυτόχρονα όσο μειώνεται ο πόνος να αντικαθστάς τις αντλήσεις με απευθείας θηλασμό.

για τα 5-10 λεπτά που λες αν το μωράκι σου θηλάζει αποτελεσματικά αυτό το διάστημα (δεν χαζεύει, πιπιλίζει, κοιμάται, κτλ.) είναι εντάξει. Κάθε μωράκι έχει τους δικούς του χρόνους οπότε όλα είναι σχετικά με το χρόνο... Αν του δίνεις το ένα στήθος και χάνει το ενδιάφερον του στα 5 λεπτά, δοκίμασε να δώσεις και το άλλο.

 

Ελπίζω να σου απαντήσει και κάποια πιο έμπειρη στις αντλήσεις γιατί δεν ξέρω και πολλά για το θέμα..

 

Σε περίπτωση που δεν τα έχεις δει θα σου βάλω και μερικά λινκ

 

εδώ: http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=39776

και εδώ: http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=40512

για το σωστό πιάσιμο

 

αυτό για τον επαναγαλακτισμό:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=59853

 

και αυτό για τα θήλαστρα, ίσως αν έβαζες και εδώ το έρωτημα να σου απαντούσαν οι κοπέλες που έχουν χρησιμοποιήσει θήλαστρο και ξέρουν καλύτερα τη διαδικασία:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=20862&page=30

 

Επίσης ξέρω ότι Καβάλα και Ξάνθη υπάρχουν σύμβουλοι γαλουχίας (φυσικά και Αθήνα/Θεσσαλονίκη), μήπως να έκανες ένα τηλεφώνημα σε κάποιον από αυτούς να σε καθοδηγήσουν. Αν ενδιαφέρεσαι πες μου να κοιτάξω να βρω το λινκ με τα στοιχεία τους.

 

Πολλά φιλάκια και καλή συνέχεια!!!:)

Link to comment
Share on other sites

γλυκια μου ζαχαριτσα σ ευχαριστω πολυ!!!!

θα γραψω κ αλλου...περνανε οι μερες κ δεν κανω τπτ :(

ολοι διακοπες πηγανε!!!!:)

ΒΑΣΙΛΙΚΗ....ΛΑΤΡΕΙΑ ΜΟΥ!!!!!!29.11.03

ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΜΟΥ...ΑΝΤΡΑΚΙ ΜΟΥ !!!!!!04.08.10

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα!ειμαι μια νεα μανουλα μολις 9 ημερων.παρακολουθω τις συζητησεις σας και θα ηθελα τη συμβουλες σας σε καποια θεματα που με απασχολουν.θηλαζω αποκλειστικα και θα ηθελα να συνεχισω έτσι.επειδη προκειται να επιστρεψω στη δουλεια μου σε 10 ημερες(δυστυχως δεν έχω δυνατότητα να παραμεινω σπιτι-ή επιστρεφω σε 10 ημερες στη δουλεια μου ή πλεον θα είμαι άνεργη-και οι εποχες είναι δυσκολες για τετοιες αποφασεις)αγορασα ενα θηλαστρο της medela το swing προκειμενου να αντλησω κάποια γευματα.δεν νοικιασα καποιο νοσοκομειακο γιατι δεν μπορουσα να ανταποκριθώ οικονομικα.με το swing λοιπόν εχω το εξης θεμα: ξεκιναει η διεγερση και συνεχιζει με την αντληση.αρχικα το γαλα πεταγεται σαν πιδακας.μετα όμως ενω η αντληση συνεχίζεται το γαλα σταματαει για κανενα 5λεπτο.παταω λιγο το στηθος και αρχιζει παλι να τρεχει.μετα απο λιγο παλι σταματαει το γαλα να τρεχει.ειναι φυσιολογικο αυτο;δεν θα επρεπε η ροη του γαλακτος να είναι συνεχόμενη κατα την αντληση με το θηλαστρο;το χρησιμοποιησα 2 φορες μεχρι τωρα, μια χτες και μια σημερα.χτες (8η ημερα)αντλησα 60ml και σημερα(9η ημερα) 75ml.και τις 2 φορες εκανα περιπου 50 λεπτα.κανω κατι λαθος; θα καταφερω να μαζεψω καποια επακη ποσοτητα γαλακτος για τις ημερες που θα γυρισω στη δουλεια;θα δουλευω μαλλον 5-6 ωρες για 3 ημερες την εβδομαδα,απογευματινες ωρες.στη δουλεια δεν μπορω ουτε να θηλασω ουτε να αντλησω.αναμενω τη βοηθεια σας!ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα!ειμαι μια νεα μανουλα μολις 9 ημερων.παρακολουθω τις συζητησεις σας και θα ηθελα τη συμβουλες σας σε καποια θεματα που με απασχολουν.θηλαζω αποκλειστικα και θα ηθελα να συνεχισω έτσι.επειδη προκειται να επιστρεψω στη δουλεια μου σε 10 ημερες(δυστυχως δεν έχω δυνατότητα να παραμεινω σπιτι-ή επιστρεφω σε 10 ημερες στη δουλεια μου ή πλεον θα είμαι άνεργη-και οι εποχες είναι δυσκολες για τετοιες αποφασεις)αγορασα ενα θηλαστρο της medela το swing προκειμενου να αντλησω κάποια γευματα.δεν νοικιασα καποιο νοσοκομειακο γιατι δεν μπορουσα να ανταποκριθώ οικονομικα.με το swing λοιπόν εχω το εξης θεμα: ξεκιναει η διεγερση και συνεχιζει με την αντληση.αρχικα το γαλα πεταγεται σαν πιδακας.μετα όμως ενω η αντληση συνεχίζεται το γαλα σταματαει για κανενα 5λεπτο.παταω λιγο το στηθος και αρχιζει παλι να τρεχει.μετα απο λιγο παλι σταματαει το γαλα να τρεχει.ειναι φυσιολογικο αυτο;δεν θα επρεπε η ροη του γαλακτος να είναι συνεχόμενη κατα την αντληση με το θηλαστρο;το χρησιμοποιησα 2 φορες μεχρι τωρα, μια χτες και μια σημερα.χτες (8η ημερα)αντλησα 60ml και σημερα(9η ημερα) 75ml.και τις 2 φορες εκανα περιπου 50 λεπτα.κανω κατι λαθος; θα καταφερω να μαζεψω καποια επακη ποσοτητα γαλακτος για τις ημερες που θα γυρισω στη δουλεια;θα δουλευω μαλλον 5-6 ωρες για 3 ημερες την εβδομαδα,απογευματινες ωρες.στη δουλεια δεν μπορω ουτε να θηλασω ουτε να αντλησω.αναμενω τη βοηθεια σας!ευχαριστω..

 

Κατ’ αρχήν να σου ζήσει το μωρό σου. Θα σου απαντήσω από την προσωπική μου εμπειρία (είμαι στον 10ο μήνα θηλασμού και χρησιμοποιώ θήλαστρο σχεδόν από την πρώτη μέρα αρχικά λόγω προβλημάτων στο θηλασμό και μετά λόγω δουλειάς).

Κατ’ αρχήν θα σου πρότεινα να ξανασκεφτείς το θέμα του νοσοκομειακού θήλαστρου. Σέβομαι απόλυτα τους οικονομικούς λόγους που επικαλείσαι αλλά σκέψου ότι ίσως μπορεί να το χρειαστείς μόνο για 1 μήνα (60€) όπου και θα εδραιώσεις γαλουχία, θα φτιάξεις απόθεμα στην κατάψυξη και μετά θα μπορείς ανετότερα να χρησιμοποιείς το swing. Η διαφορά είναι τεράστια, πίστεψέ με, ειδικά αν νοικιάσεις κάποιο διπλής άντλησης. Αν τόσο νωρίς (9η μέρα) κατάφερες να αντλήσεις με το swing τέτοια ποσότητα, με το νοσοκομειακό θα έχεις θεαματικά αποτελέσματα.

Ωστόσο πιστεύω ότι υπερέβαλες στο χρόνο άντλησης (50 λεπτά!). Το ζητούμενο είναι να κάνεις περισσότερες αντλήσεις περίπου 20 λεπτών και όχι μία τεράστια. Έτσι παίρνει το στήθος καλύτερο ερέθισμα και δεν κινδυνεύεις να ταλαιπωρήσεις το στήθος σου με τη χοάνη άντλησης.

Όσο για τη ροή: είναι απόλυτα φυσιολογικό αυτό που περιγράφεις. Και με νοσοκομειακό θήλαστρο το ίδιο θα γινόταν και με το μωρό στο στήθος το ίδιο γίνεται. Η ροή δεν είναι συνεχώς ίδια, ειδικά όταν ξεκινάει σαν «πίδακας» (το οποίο βέβαια σημαίνει ότι έχεις πολύ γάλα, ή/και ότι δεν αδειάζει το στήθος σου επαρκώς, οπότε μπορείς να προσθέσεις άνετα κι άλλες αντλήσεις).

Αν αποφασίσεις να συνεχίσεις με το swing θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις να αντλήσεις ενώ θηλάζεις το μωρό από το άλλο στήθος. Είναι ζογκλερικό λίγο, και ναι, μπορεί να σου τρέξουν γάλατα, αλλά αν βολευτείς μπορεί να έχεις καλύτερο αποτέλεσμα σε ποσότητα και θα μπορέσεις να κάνεις περισσότερες αντλήσεις αφού δεν θα χρειάζεται να καιροφυλακτείς να κοιμηθεί το μωρό για να αντλήσεις ούτε και θα φοβάσαι μήπως ζητήσει να θηλάσει μόλις άντλησες (θαρρείς και το μυρίζονται…) οπότε και θα καθυστερήσει κάπως να κατεβάσει γάλα.

Link to comment
Share on other sites

evaMD σε ευχαριστω πολυ για την ανταποκριση σου και τις ευχες σου!αυριο θα ακολουθησω τη συμβουλη σου για ταυτοχρονο θηλασμο.ελπιζω μονο η αυριανη μερα να ειναι καλυτερη απο τη σημερινη...εκτος απο 2 ωρες το μεσημερι ολη την υπολοιπη μερα την ειχα στο στηθος.μολις εβλεπα οτι αποκοιμοταν και την εβαζα για υπνο μετα απο 10 λεπτα ξυπνουσε ,εκλαιγε και ηθελε παλι να φαει!σαν να μη χορταινε..τι να πω..απιστευτη κουραση...

Link to comment
Share on other sites

evaMD σε ευχαριστω πολυ για την ανταποκριση σου και τις ευχες σου!αυριο θα ακολουθησω τη συμβουλη σου για ταυτοχρονο θηλασμο.ελπιζω μονο η αυριανη μερα να ειναι καλυτερη απο τη σημερινη...εκτος απο 2 ωρες το μεσημερι ολη την υπολοιπη μερα την ειχα στο στηθος.μολις εβλεπα οτι αποκοιμοταν και την εβαζα για υπνο μετα απο 10 λεπτα ξυπνουσε ,εκλαιγε και ηθελε παλι να φαει!σαν να μη χορταινε..τι να πω..απιστευτη κουραση...

 

Το στάδιο αυτό είναι πολύ φυσιολογικό - να μην σε στεναχωρεί. Δεν ότι δεν χορταίνει απαραίτητα. Ρυθμίζει το μωρό την παραγωγή σου και μαθαίνει να θηλάζει. Κι εμένα τα ίδια έκανε. Στο τέλος, παραιτήθηκα από την ιδέα να τον βάζω κάτω για ύπνο μέσα στην ημέρα και τον κρατούσα αγκαλιά. Κοιμόταν περισσότερο έτσι. Πρόσεχε τον εαυτό σου, κοιμήσου μαζί με το μωρό και τρώγε ΠΟΛΥ καλά. Αυτά θα σε κρατήσουν στην κούραση που περνάς.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...