Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΟΗΘΕΙΑ..!! Πληγωμένες θηλές, πόνος, μικρή ποσότητα γάλακτος


Recommended Posts

Kορίτσια ζητώ τη βοηθειά σας.. Το μωρό μου είναι 12 ημερων σημερα και μέχρι και προχθές κατάφερνα να το θηλάζω 10-15 λεπτά περίπου και μετά του έδινα συμπληρωμα αλλά από προχθές αρνείται να θηλάσει, κλαίει, τσιρίζει, χτυπιέται. Μόνο χθες λίγο που μπόρεσα να τον καταφέρω, και αυτό έγινε μετά από 40 λεπτά που έκλαιγε ασταμάτη τα..Τι να κάνω;;;; Έχω αρχίσει να απελπίζομαι..Δε θέλω να διακόψω το θηλασμό..είμαι πολύ αγχωμένη.

dogdogsrd20100306_2_My+boy+is.png

 

 

fc7b832273.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Kορίτσια ζητώ τη βοηθειά σας.. Το μωρό μου είναι 12 ημερων σημερα και μέχρι και προχθές κατάφερνα να το θηλάζω 10-15 λεπτά περίπου και μετά του έδινα συμπληρωμα αλλά από προχθές αρνείται να θηλάσει, κλαίει, τσιρίζει, χτυπιέται. Μόνο χθες λίγο που μπόρεσα να τον καταφέρω, και αυτό έγινε μετά από 40 λεπτά που έκλαιγε ασταμάτη τα..Τι να κάνω;;;; Έχω αρχίσει να απελπίζομαι..Δε θέλω να διακόψω το θηλασμό..είμαι πολύ αγχωμένη.

 

Νομίζω ότι θα αποθηλάσεις πολύ γρήγορα έτσι. Θα πρέπει να νοικιάσεις ένα νοσοκομειακό θήλαστρο (όχι μικρό ηλεκτρικό ή χειροκίνητο) για ένα μήνα ώστε αν το μωρό δεν θηλάζει καλά να βγάζεις το γάλα σου και να του το δίνεις με μπιμπερό. Έτσι θα καταφέρεις να αυξήσεις και να διατηρήσεις την παραγωγή σου και ταυτόχρονα θα προσπαθείς να βάζεις το μωρό όσο πιο πολύ στο στήθος ακόμη και να πιπιλάει για να σε συνηθίζει. Αν είναι εκνευρισμένο από πείνα δεν θα καθίσει στο στήθος αν η ροή είναι πολύ μικρή. Μπορείς να προσπαθείς να τον θηλάζεις περπατώντας και κουνώντας για να ηρεμεί, πριν κοιμηθεί ή πριν ξυπνήσει ή νωρίτερα πριν πεινάσει πολύ.

 

Αυτό που είναι βασικό είναι η παραγωγή σου και να μην πάθεις καμία μαστίτιδα, πράγματα που θέλουν προσοχή γιατί γίνονται μέσα σε 24 ώρες και αυτά θα σου τα λύσει το θήλαστρο. Τη συνεργασία με το μωρό θα την δεις καθ' οδόν.

 

Δες εδώ για πιάσιμο θηλής http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=40512 και εδώ για θήλαστρα http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=20862

Θεσσαλονίκη ο Καϊκονίδης, να πάρεις με διπλή χοάνη για να αντλείς στο μισό χρόνο.

 

Είναι νωρίς ακόμη και μπορείς πιο εύκολα να διορθώσεις ότι προβλήματα υπάρχουν αλλά θα πρέπει να κινηθείς γρήγορα γιατί ήδη δίνεις συμπλήρωμα άρα η παραγωγή σου έχει επηρεαστεί και επιπρόσθετα έχεις και το πρόβλημα συνεργασίας άρα η παραγωγή σου θα πάει ακόμη πιο πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Μαρία στην υπερπαραγωγή το μωρό δυσανατεσχετεί αλλά δεν νομίζω ότι δίνουμε συμπλήρωμα. Και αυτό που με προβληματίζει για την παραγωγή πριν την εδραίωση της γαλουχίας είναι το συμπλήρωμα.

 

Καλύτερα βέβαια θα μπορούσε η Αμαρυλλίς να απαντήσει στις παρακάτω ερωτήσεις για να έχουμε καλύτερη εικόνα και να δούμε και πόσο συμπλήρωμα δίνει: http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=40795

Link to comment
Share on other sites

Μήπως συμβαίνει το αντίθετο; Μήπως έχεις πολύ γάλα και το μωρό δεν μπορεί να το διαχειριστεί;

 

Σήμερα κατάλαβα ότι το γάλα μου άρχισε να αυξάνεται.. Δε στάζει όμως από το στήθος μου, αν δεν το πιέσω εγώ.

Πώς είναι δυνατόν να αρνείται το μωρό μου να θηλάσει, ενώ μέχρι προχθές τα καταφέρναμε;..Μετανιώνω την ώρα και τη στιγμη που του έδωσα συμπληρωμα..έχω πελαγώσει..:(:confused:

dogdogsrd20100306_2_My+boy+is.png

 

 

fc7b832273.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομίζω ότι θα αποθηλάσεις πολύ γρήγορα έτσι. Θα πρέπει να νοικιάσεις ένα νοσοκομειακό θήλαστρο (όχι μικρό ηλεκτρικό ή χειροκίνητο) για ένα μήνα ώστε αν το μωρό δεν θηλάζει καλά να βγάζεις το γάλα σου και να του το δίνεις με μπιμπερό. Έτσι θα καταφέρεις να αυξήσεις και να διατηρήσεις την παραγωγή σου και ταυτόχρονα θα προσπαθείς να βάζεις το μωρό όσο πιο πολύ στο στήθος ακόμη και να πιπιλάει για να σε συνηθίζει. Αν είναι εκνευρισμένο από πείνα δεν θα καθίσει στο στήθος αν η ροή είναι πολύ μικρή. Μπορείς να προσπαθείς να τον θηλάζεις περπατώντας και κουνώντας για να ηρεμεί, πριν κοιμηθεί ή πριν ξυπνήσει ή νωρίτερα πριν πεινάσει πολύ.

 

Αυτό που είναι βασικό είναι η παραγωγή σου και να μην πάθεις καμία μαστίτιδα, πράγματα που θέλουν προσοχή γιατί γίνονται μέσα σε 24 ώρες και αυτά θα σου τα λύσει το θήλαστρο. Τη συνεργασία με το μωρό θα την δεις καθ' οδόν.

 

 

Δες εδώ για πιάσιμο θηλής http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=40512 και εδώ για θήλαστρα http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=20862

Θεσσαλονίκη ο Καϊκονίδης, να πάρεις με διπλή χοάνη για να αντλείς στο μισό χρόνο.

 

Είναι νωρίς ακόμη και μπορείς πιο εύκολα να διορθώσεις ότι προβλήματα υπάρχουν αλλά θα πρέπει να κινηθείς γρήγορα γιατί ήδη δίνεις συμπλήρωμα άρα η παραγωγή σου έχει επηρεαστεί και επιπρόσθετα έχεις και το πρόβλημα συνεργασίας άρα η παραγωγή σου θα πάει ακόμη πιο πίσω.

 

 

 

Αύριο θα πάρω θηλαστρο και θα το προσπαθησω έτσι. Λέτε να τού κόψω τελείως το συμπληρωμα; Μου ραγίζει η καρδιά όταν το ακούω να κλαίει ασταμάτητα..Δεν είμαι στην κατάλληλη ψυχολογικη κατάσταση για να απαντησω τώρα σε ερωτησεις..Αύριο θα προσπαθησω.

dogdogsrd20100306_2_My+boy+is.png

 

 

fc7b832273.png

Link to comment
Share on other sites

Αύριο θα πάρω θηλαστρο και θα το προσπαθησω έτσι. Λέτε να τού κόψω τελείως το συμπληρωμα; Μου ραγίζει η καρδιά όταν το ακούω να κλαίει ασταμάτητα..Δεν είμαι στην κατάλληλη ψυχολογικη κατάσταση για να απαντησω τώρα σε ερωτησεις..Αύριο θα προσπαθησω.

 

Πρέπει να μας πεις πόσο συμπλήρωμα δίνεις σε ημερήσια βάση για να δούμε αν είναι πολύ ή λίγο. Αν είναι πολύ πρέπει να το κόψεις σταδιακά όχι απότομα, δεν μπορείς να αφήνεις το μωρό να πεινάει.

 

Μην στεναχωριέσαι, είστε στην αρχή και όλα διορθώνονται πιο εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

[quote name=Morchelο

Μην στεναχωριέσαι, είστε στην αρχή και όλα διορθώνονται πιο εύκολα.[/quote]

 

Του δίνω, σύμφωνα με την παιδίατρο, 90 ml αν 3 με 5 ώρες περίπου.

Νιώθω ότι είμαι άχρηστη. Δεν μπορώ να προσφέρω στο μωρό μου, κάτι που είναι αυτονοητο από τη φύση:(.:(:(:(:(:(:(:(:(:(

dogdogsrd20100306_2_My+boy+is.png

 

 

fc7b832273.png

Link to comment
Share on other sites

Του δίνω, σύμφωνα με την παιδίατρο, 90 ml αν 3 με 5 ώρες περίπου.

Νιώθω ότι είμαι άχρηστη. Δεν μπορώ να προσφέρω στο μωρό μου, κάτι που είναι αυτονοητο από τη φύση:(.:(:(:(:(:(:(:(:(:(

 

Tα μωρά χρειάζονται περίπου 150μλ γάλα ανά κιλό βάρους τους, δηλ. ένα μωρό 3 κιλών χρειάζεται 450μλ γάλα ημερησίως. Γιαυτό πρέπει τουλάχιστον να δώσεις τη συνολική ποσότητα συμπληρώματος που πίνει σε 24 ώρες για να δούμε που είστε.

 

Καλύτερα βέβαια να απαντήσεις στις ερωτήσεις για να δούμε και από τις πάνες και το βάρος αν τρέφεται σωστά.

 

Από σχόλιο της Κριστίνας στην προηγούμενη σελίδα αντιγράφω:

 

Όπως είπε και η babystar ο μόνος τρόπος να ξέρεις αν το γάλα σου είναι αρκετό είναι το

  • ΒΑΡΟΣ (0- 6 εβδομάδων) είναι φυσιολογικό τα μωρά να χάνουν το 5-7% του βάρους γέννησης τις πρώτες 3-4 μέρες. Μέσα σε 2 εβδομάδες θα πρέπει να έχει ανακτήσει το βάρος γέννησης. Το βάρος που πρέπει να παίρνει το μωρό είναι 155-200 γρ την εβδομάδα. Σε κάποιες περιπτώσεις είναι αποδεκτές και λιγότερες τιμές (113-142γρ)Σε γενικές γραμμές μέχρι τον 6 μήνα διπλασιάζουν το βάρος γέννησης και μέχρι το έτος το βάρος είναι 21/2 ή 3 φορές πάνω .
  • ΒΡΕΓΜΕΝΕΣ ΠΑΝΕΣ πρέπει να είναι 5-6 μετά την πρώτη εβδομάδα. Όταν λέμε βρεγμένες για να κατλάβεις το βάρος θα ρίξεις 45μλ(3 κουταλιές) νερό σε μια καθαρή πάνα . Επίσης τα ούρα δεν πρέπει να μυρίζουν έντονα ή να είναι σχούρα. Εδώ θα αναφέρω και έναν άλλο τρόπο, ότι θα πρέπει να είναι 7-8 τις πρώτες 6εβδομάδες απλά βρεγμένες χωρίς δηλ να μετράμε τη ποσότητα. Επειδή είναι πολύ απορροφητικές οι πάνες μπορείς να βάλεις ένα χρωματιστό χαρτάκι στην πάνα για να ελέγξεις ότι το παιδί έχει βραχεί.
  • ΛΕΡΩΜΈΝΕΣ ΠΑΝΕΣ μετά την 4 μέρα πρέπει να είναι 3-4 ημερησίως για 6 εβδομάδες. Μετά μπορεί να είναι 1-2 αλλά και πάλι δεν ανησυχούμε αν το μωρό δεν έχει κένωση για 1έως 7 μέρες εφόσον κατά τα άλλα δείχνει οκ. Το μέγεθος της κένωσης πρέπει να είναι όσο ένα κέρμα. Το χρώμα είναι συνήθως μουσταρδί με κόκκους (σαν φακή) στην υφή μαλακά.

Μην νιώθεις έτσι και μην κατηγορείς τον εαυτό σου. Το αυτονόητο από τη φύση θα ερχόταν αν δεν υπήρχε η ανθρώπινη παρέμβαση του συμπληρώματος και αν υπήρχε η σωστή καθοδήγηση στο θηλασμό. Και ο τοκετός φυσικός είναι αλλά ακόμα και παλιά υπήρχε η μαία που βοηθούσε με τις τεχνικές και την εμπειρία της.

Link to comment
Share on other sites

Tα μωρά χρειάζονται περίπου 150μλ γάλα ανά κιλό βάρους τους, δηλ. ένα μωρό 3 κιλών χρειάζεται 450μλ γάλα ημερησίως. Γιαυτό πρέπει τουλάχιστον να δώσεις τη συνολική ποσότητα συμπληρώματος που πίνει σε 24 ώρες για να δούμε που είστε.

 

Καλύτερα βέβαια να απαντήσεις στις ερωτήσεις για να δούμε και από τις πάνες και το βάρος αν τρέφεται σωστά.

 

Από σχόλιο της Κριστίνας στην προηγούμενη σελίδα αντιγράφω:

 

Όπως είπε και η babystar ο μόνος τρόπος να ξέρεις αν το γάλα σου είναι αρκετό είναι το

  • ΒΑΡΟΣ (0- 6 εβδομάδων) είναι φυσιολογικό τα μωρά να χάνουν το 5-7% του βάρους γέννησης τις πρώτες 3-4 μέρες. Μέσα σε 2 εβδομάδες θα πρέπει να έχει ανακτήσει το βάρος γέννησης. Το βάρος που πρέπει να παίρνει το μωρό είναι 155-200 γρ την εβδομάδα. Σε κάποιες περιπτώσεις είναι αποδεκτές και λιγότερες τιμές (113-142γρ)Σε γενικές γραμμές μέχρι τον 6 μήνα διπλασιάζουν το βάρος γέννησης και μέχρι το έτος το βάρος είναι 21/2 ή 3 φορές πάνω .
  • ΒΡΕΓΜΕΝΕΣ ΠΑΝΕΣ πρέπει να είναι 5-6 μετά την πρώτη εβδομάδα. Όταν λέμε βρεγμένες για να κατλάβεις το βάρος θα ρίξεις 45μλ(3 κουταλιές) νερό σε μια καθαρή πάνα . Επίσης τα ούρα δεν πρέπει να μυρίζουν έντονα ή να είναι σχούρα. Εδώ θα αναφέρω και έναν άλλο τρόπο, ότι θα πρέπει να είναι 7-8 τις πρώτες 6εβδομάδες απλά βρεγμένες χωρίς δηλ να μετράμε τη ποσότητα. Επειδή είναι πολύ απορροφητικές οι πάνες μπορείς να βάλεις ένα χρωματιστό χαρτάκι στην πάνα για να ελέγξεις ότι το παιδί έχει βραχεί.
  • ΛΕΡΩΜΈΝΕΣ ΠΑΝΕΣ μετά την 4 μέρα πρέπει να είναι 3-4 ημερησίως για 6 εβδομάδες. Μετά μπορεί να είναι 1-2 αλλά και πάλι δεν ανησυχούμε αν το μωρό δεν έχει κένωση για 1έως 7 μέρες εφόσον κατά τα άλλα δείχνει οκ. Το μέγεθος της κένωσης πρέπει να είναι όσο ένα κέρμα. Το χρώμα είναι συνήθως μουσταρδί με κόκκους (σαν φακή) στην υφή μαλακά.

Μην νιώθεις έτσι και μην κατηγορείς τον εαυτό σου. Το αυτονόητο από τη φύση θα ερχόταν αν δεν υπήρχε η ανθρώπινη παρέμβαση του συμπληρώματος και αν υπήρχε η σωστή καθοδήγηση στο θηλασμό. Και ο τοκετός φυσικός είναι αλλά ακόμα και παλιά υπήρχε η μαία που βοηθούσε με τις τεχνικές και την εμπειρία της.

 

Βάρος γεννησης: 3740 γρ

Βάρος όταν βγηκαμε από την κλινικη: 3610 γρ

Σημερινό βάρος δε γνωρίζω γιατί δε μας επισκέφθηκε ακόμα η παιδίατρος.

 

ΒΡΕΓΜΕΝΕΣ ΠΑΝΕΣ είναι 6-7

 

ΛΕΡΩΜΈΝΕΣ ΠΑΝΕΣ είναι 1-2 Το μέγεθος της κένωσης είναι όσο 2-3 κέρματα. Το χρώμα είναι μουσταρδί με κόκκους (σαν φακή) στην υφή μαλακά.

dogdogsrd20100306_2_My+boy+is.png

 

 

fc7b832273.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βάρος γεννησης: 3740 γρ

Βάρος όταν βγηκαμε από την κλινικη: 3610 γρ

Σημερινό βάρος δε γνωρίζω γιατί δε μας επισκέφθηκε ακόμα η παιδίατρος.

 

ΒΡΕΓΜΕΝΕΣ ΠΑΝΕΣ είναι 6-7

 

ΛΕΡΩΜΈΝΕΣ ΠΑΝΕΣ είναι 1-2 Το μέγεθος της κένωσης είναι όσο 2-3 κέρματα. Το χρώμα είναι μουσταρδί με κόκκους (σαν φακή) στην υφή μαλακά.

 

Οι ενδείξεις από τις πάνες είναι ότι το παιδί τρέφεται σωστά αλλά θα πρέπει να μετρήσεις ακριβώς και το 24 ωρο συμπλήρωμα για να κάνουμε μία εκτίμηση για την πορεία του θηλασμού. Με τις κενώσεις δεν υπάρχει θέμα. Όταν θηλάζουν κάνουν κένωση σχεδόν σε κάθε γεύμα αλλά μπορεί με το συμπλήρωμα να γίνονται πιο αραιές. Το μωρό είναι μεγάλο. Το καλό είναι ότι θα θηλάζει αποτελεσματικά, το αρνητικό ίσως ότι έχει μεγάλες ανάγκες τις οποίες όμως αδιαμφισβήτητα μπορείς να καλύψεις αν θηλάζεις συστηματικά.

Link to comment
Share on other sites

Οι ενδείξεις από τις πάνες είναι ότι το παιδί τρέφεται σωστά αλλά θα πρέπει να μετρήσεις ακριβώς και το 24 ωρο συμπλήρωμα για να κάνουμε μία εκτίμηση για την πορεία του θηλασμού. Με τις κενώσεις δεν υπάρχει θέμα. Όταν θηλάζουν κάνουν κένωση σχεδόν σε κάθε γεύμα αλλά μπορεί με το συμπλήρωμα να γίνονται πιο αραιές. Το μωρό είναι μεγάλο. Το καλό είναι ότι θα θηλάζει αποτελεσματικά, το αρνητικό ίσως ότι έχει μεγάλες ανάγκες τις οποίες όμως αδιαμφισβήτ<ητα μπορείς να καλύψεις αν θηλάζεις συστ΄ματικά.

 

Θα αρχίσω να μετράω από τώ ρα τα ml που του δίνω ανα 24ωρο. Πριν από 40 λεπτά κατάφερα να τον θηλάσω για 5-7 λεπτα περιπου και περιττό να σου πω το πόσο το καταχάρηκα Morchelina μου!Μετά μου αποκοιμηθηκε. Τώρα μόλις ξυπνησει πάλι στο στηθος θα τον βάλω. Λές να του δώσω και συμπληρωμα αν γκρινιάζει; Σε ευχαριστώ πολυ που είσαι τόσο αμεση στις απαντησεις σου και που ασχολησε μαζί μου!

dogdogsrd20100306_2_My+boy+is.png

 

 

fc7b832273.png

Link to comment
Share on other sites

Θα αρχίσω να μετράω από τώ ρα τα ml που του δίνω ανα 24ωρο. Πριν από 40 λεπτά κατάφερα να τον θηλάσω για 5-7 λεπτα περιπου και περιττό να σου πω το πόσο το καταχάρηκα Morchelina μου!Μετά μου αποκοιμηθηκε. Τώρα μόλις ξυπνησει πάλι στο στηθος θα τον βάλω. Λές να του δώσω και συμπληρωμα αν γκρινιάζει; Σε ευχαριστώ πολυ που είσαι τόσο αμεση στις απαντησεις σου και που ασχολησε μαζί μου!

 

Ένα 24ωρο αρκεί. Αν δίνεις 90μλΧ5, δηλ. 450 μλ συμπλήρωμα είναι πολύ και δεν μπορείς να το κόψεις. Θήλασέ τον κουνώντας, ξεγέλασέ τον να μείνει στο στήθος, ξύπνα τον γαργαλώντας τις πατούσες του να πάρει ακόμη λίγο, κάνε εναλλαγές από στήθος σε στήθος για να βρει περισσότερη ροή και να αυξηθεί το ενδιαφέρον του, θήλασε ξαπλωτή για να είναι πιο ήσυχος και αν δεν ησυχάζει δώσε πάλι συμπλήρωμα. Αν όντως δίνεις πολύ συμπλήρωμα, έχεις πρόβλημα παραγωγής και πρέπει οπωσδήποτε να αρχίσεις αντλήσεις με νοσοκομειακό θήλαστρο. Μόνο έτσι θα μπορέσεις να κόψεις το συμπλήρωμα.

 

Ότι και να γίνει μετράς πάνες. Αν δεν πάρει γάλα δεν θα κάνει τσίσα. Εκτός αν δίνεις και τσάι οπότε αυτό μπερδεύει την κατάσταση. Εννοείται ότι δεν δίνουμε τσάι όταν προσπαθούμε να επιτύχουμε αποκλειστικό θηλασμό.

Link to comment
Share on other sites

Ένα 24ωρο αρκεί. Αν δίνεις 90μλΧ5, δηλ. 450 μλ συμπλήρωμα είναι πολύ και δεν μπορείς να το κόψεις. Θήλασέ τον κουνώντας, ξεγέλασέ τον να μείνει στο στήθος, ξύπνα τον γαργαλώντας τις πατούσες του να πάρει ακόμη λίγο, κάνε εναλλαγές από στήθος σε στήθος για να βρει περισσότερη ροή και να αυξηθεί το ενδιαφέρον του, θήλασε ξαπλωτή για να είναι πιο ήσυχος και αν δεν ησυχάζει δώσε πάλι συμπλήρωμα. Αν όντως δίνεις πολύ συμπλήρωμα, έχεις πρόβλημα παραγωγής και πρέπει οπωσδήποτε να αρχίσεις αντλήσεις με νοσοκομειακό θήλαστρο. Μόνο έτσι θα μπορέσεις να κόψεις το συμπλήρωμα.

 

Ότι και να γίνει μετράς πάνες. Αν δεν πάρει γάλα δεν θα κάνει τσίσα. Εκτός αν δίνεις και τσάι οπότε αυτό μπερδεύει την κατάσταση. Εννοείται ότι δεν δίνουμε τσάι όταν προσπαθούμε να επιτύχουμε αποκλειστικό θηλασμό.

 

Σίγουρα του δίνω 450ml..Πριν μιση ωρα του έδωσα πάλι να θηλάσει και τα καταφερα για 10 λεπτά, αλλά δε χορτασε και του έδωσα 90ml συμπληρωμα. Δεν του έχω δώσει καθόλου τσάι. Ξέρω πως δεν πρέπει να δίνουμε σε βρέφη. Σημερα θα προμηθευτώ και θηλαστρο. Σευχαριστω για τις συμβουλές. Θα τις ακολουθησω.

dogdogsrd20100306_2_My+boy+is.png

 

 

fc7b832273.png

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να μπεις στη διαδικασία του επαναγαλακτισμού. Από την ενότητα του επαναγαλακτισμού http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=22285 αντιγράφω τις συμβουλές της Αγλαϊας. Διάβασε τουλάχιστον τα σχόλια της Αγλαϊας στην 1η σελίδα. Θα σου φανούν χρήσιμα:

 

Για τον επαναγαλακτισμό η μητέρα θα χρειαστεί ένα νοσοκομειακό θήλαστρο (ενοικιάζεται).

 

Δείτε εδώ για τα θήλαστρα.

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=1678

 

Είνα προτιμότερο να έχει ένα σύστημα διπλής άντλησης γιατί ο χρόνος άντλησης μειώνεται στο μισό (είναι πιο εύκολο για τη μαμά να βρει το μισό χρόνο!) αλλά και φαίνεται ότι η παραγωγή αυξάνεται πιο γρήγορα΄! :-)

 

Επειδή το πρόγραμμα με ένα μωρό δεν μπορεί να είναι σταθερό, προτείνουμε στη μητέρα να προγραμματίζει τις αντλήσεις ανά 1,5 με 2 ώρες στη διάρκεια της μέρας, έτσι ώστε αν συμβεί κάτι και καθυστερήσει κάποια φορά για περισσότερο από 3 ώρες να μην υπάρχει πρόβλημα με το συνολικό αριθμό των αντλήσεων.

 

Η μητέρα θα πρέπει να κάνει 8-10 αντλήσεις το 24ωρο. Η μία από αυτές θα πρέπει να είναι βραδυνή, στη διάρκεια του ύπνου.

 

Είναι καλό να μην υπάρχουν διαστήματα μεταξύ των αντλήσεων που διαρκούν πάνω από 4 ώρες. Για τις περισσότερες μητέρες είναι πολύ δύσκολο να αυξήσουν την παραγωγή αν υπάρχουν μεγάλα διαστήματα.

 

Γενικά απαιτούνται τουλάχιστον 100 λεπτά ενεργού θηλασμού σε κάθε μαστό το 24ωρο. Αυτό μεταφράζεται σε 10 δεκάλεπτα ή 8 13λεπτα για κάθε μαστό. Γι αυτό προτείνουμε το σύστημα διπλής άντλησης. Είναι δύσκολο για μια μητέρα να βρει 100 λεπτά ελεύθερα το 24ωρο, το να βρει 200 είναι ακόμη πιο δύσκολο...

 

Αν το μωρό συνεργάζεται θα το βάζεις πρώτα στο ένα στήθος όσο καθίσει μετά στο άλλο. Μπορεί να εναλάσσεις πάλι όταν χάνει το ενδιαφέρον του. Όσο το μωρό θηλάζει στο ένα στήθος στο άλλο παράγεται γάλα. Μπορείς να το βάζεις πριν πεινάσει πολύ και εκνευριστεί. Μετά θα δίνεις συμπλήρωμα το δικό σου που έβγαλες στην προηγούμενη άντληση και μετά το ξένο ώστε να συμπληρώνονται τα 90 μλ. και κατόπιν θα αντλείς και από τα δύο στήθη σύμφωνα με τις παραπάνω οδηγίες. Μην απογοητεύεσαι από την ποσότητα που θα βγάλεις και από τα δύο. Ας είναι και 10μλ. Το σημαντικό είναι να δίνεται ο ερεθισμός στο στήθος για παραγωγή γάλακτος.

 

Αν το μωρό κάνει 6 γεύματα την ημέρα θα πρέπει να βάλεις τουλάχιστον 8 αντλήσεις στο 24ωρο εκ των οποίων η μία βραδυνή. Πιστεύω ότι χρειάζεσαι μία εβδομάδα για να δεις αποτέλεσμα. Έχει δουλειά με επιπλέον αποστειρώσεις για τα μέρη του θήλαστρου οπότε αν έχεις έξτρα βοήθεια στο σπίτι ακόμη καλύτερα.

 

Ότι και να καταφέρεις θα είναι πολύ καλύτερα από το να αποθηλάσεις μέχρι τις 40 ημέρες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα και απο μένα!

Θα ήθελα τη συμβουλή σας!

Θηλάζω αποκλειστικά το μωρό μου απο την αρχή της γέννησής του. Γενικά τα πάμε πολύ καλά με το θηλασμό. Κάνουμε 8-9 γευματα το 24ωρο. Το μωρό παίρνει βάρος κανονικά και βρεχει και λερώνει κανονικά τις πάνες. Επίσης 3 φορές περίπου την εβδομάδα βγάζω γάλα με το θήλαστρο swing της medela και είμαι ευχαριστημένη. Εχω κάνει μία μικρή τράπεζα και του δίνει κάποιες φορές και ο μπαμπάς του οταν είμαστε έξω ή λείπω απο το σπίτι (σπάνια)

Τις τελευταίες μέρες έχω παρατηρήσει οτι το στήθος μου δεν πρήζεται όπως παλιά, ούτε τρέχει το γάλα το βράδυ. Υπέθεσα οτι θα είναι αναμενόμενο κάποια στιγμή να προσαρμοστει. ¨Ομως τις τελευταίες φορές που έβγαλα με το θήλαστρο δεν μπορεσα να βγάλω την ποσότητα που άνετα εβγαζα παλιότερα (δηλαδή πριν δέκα μέρες). έβγαζα με άνεση 120-150 ml σε δέκα λεπτά και τώρα με το ζόρι τα μισά!

Να προσθέσω οτι λόγω αλλεργίας του μωρού κανω ειδική διατροφή (αποχή απο γαλακτοκομικά, μοσχάρι, χοιρινο, οσπρια, ψάρια, ντομάτα, πορτοκάλι, αυγό, πράσινα λαχανικά). Πιστεύετε οτι αυτό φταίει? δε θέλω να σταματήσει το γάλα με τιποτα, ούτε να μειωθεί. Να πάρω μαγιά μπύρας?

Περιμένω τις συμβουλές σας γιατί έχω στεναχωρεθεί πολύ.

ευχαριστώ εκ των προτέρων

q8SSp3.png
Link to comment
Share on other sites

loretta καλησπερα.Δεν ειμαι ειδικος ουτε εχω μεγαλη εμπειρια αυτο που θα σου πω βασιζονται σε αυτα που εχω διαβασει σε αυτο το φορουμ. Το θηλαστρο που χρησιμοποιουσες μεχρι τωρα ειναι για περιστασιακη χρηση.Σε καποιο subforum (δεν θυμαμαι τωρα ακριβως σε ποιο) η κ αγλαια ειχε πει οτι μερικες μητερες οταν περναει ο καιρος(κ εχει εδραιωθει η γαλουχια) ειναι πιο δυσκολο να αντλουν τις ιδιες ποσοτητες οταν χρησιμοποιουν θηλαστρα για περιστασιακη χρηση οπως αυτο που χρησιμοποιεις κ εσυ και εαν επιθυμουν να συνεχισουν να αντλουν για τραπεζα γαλακτος η οποιοδηποτε αλλο λογο καλο ειναι να νοικιασουν ενα πιο δυνατο θηλαστρο τυπου νοσοκομειακο που δεν κανει κ ζημια στην παραγωγη. Εγω νοικιασα το symphony της medela και ειμαι πολυ ευχαριστημενη. Κοστιζει 100 ευρω αρχικα με τα εξαρτηματα και απο κει κ επειτα καθε μηνα παει περιπου 60 ευρω η ενοικιαση. Το νοικιασα απο την κλινικουμ στην θεσνικη. Συνεπως δεν νομιζω οτι τιθεται θεμα διατροφης 9αυτη που κανεις για την αλλεργια) η μειωσης της παραγωγης, δεν νομιζω οτι χριαζεσαι μαγια μπυρας ηκαποιο αλλο σκευασμα για αυξηση της παραγωγης, αφου το μωρο σου βαζει βαρος βρεχει πανες κλπ. Απλα δοκιμασε να αλλαξεις το θηλαστρο που χρησιμοποιεις το καλυτερο νομιζω ειναι να νοικιασεις ενα νοσοκομειακο. Ελπιζωνα βοηθησα τα παραπανω ελπιζω να σου επιβεβαιωσει κ καποια αλλη μαμα πιο εμπειρη απο εμενα, φιλια καλο βραδυ

Link to comment
Share on other sites

loretta δεδομενου οτι θηλαζεις αποκλειστικά, το γαλα δεν μπορει να μειωθει ετσι ξαφνικά και τυχαια. Μηπως ετυχε εκεινη η ωρα που εκανες την αντληση? Μηπως το μωρο ειχε μολις φαει η εσυ ησουν πχ πολυ κουρασμενη?

Το οτι το στηθος δεν πρηζεται η δεν σταζει δεν αποτελει ενδειξη του αν εχεις γαλα και ποσο. Η παραγωγή σου έχει πλέον ρυθμιστεί και γι αυτό παρατηρεις αυτά που αναφέρεις, ειναι απολυτα φυσιολογικό.

 

επειδη ξέρω πώς θηλάζεις απο την αρχή -απο το καφέ μας:wink:- στη θεση σου δεν θα αλλαζα τιποτα. Και προσοχη ,με τη μαγια μπυρας..δεν ειναι λυση για ολα..Σε μια γυναικα με σωστη παραγωγή μπορει να προκαλέσει υπερπαραγωγή με άλλα προβληματα τοτε..

Link to comment
Share on other sites

Loretta, μετά την εδραίωση της γαλουχίας το στήθος παύει να πρήζεται και να στάζει τόσο πολύ. Αυτό είναι φυσιολογικό. Η ποσότητα που αντλείς με το θήλαστρο -ειδικά με ένα μικρό θήλαστρο και μάλιστα περιστασιακά- δεν είναι ΚΑΘΟΛΟΥ ενδεικτική για το αν και πόσο γάλα έχεις.

Αφού όλα τα υπόλοιπα (βάρος, πάνες κλπ) πάνε καλά είστε μια χαρά :D

Αν θεωρείς απαραίτητο να αντλείς και να έχεις τράπεζα γάλακτος, τότε νοίκιασε ένα καλύτερο θήλαστρο. Αλλιώς απλά θήλαζε:wink:

 

Εντελώς πληροφοριακά εγώ δεν κατάφερα ποτέ να αντλήσω ικανοποιητικά (max 40-50 ml σε 30') και έτσι το παράτησα το άθλημα. Θηλάζω μια χαρά κοντά 1 χρόνο τώρα:D

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλησπέρα,

 

Είμαι νέο μέλος και διαβάζω με πολύ ενδιαφέρον όλα όσα αφορούν τον θηλασμό και χαίρομαι που τελικά εινα αρκετές οι Ελληνίδες που θηλάζουν...Είμαι μητέρα τριών παιδιών και τώρα θηλάζω το τρίτο που ειναι 38 ημερών.

Ηθελα να γράψω αυτό το μήνυμα για σας πώ την δικιά μου εμπειρία και ευχομαι να σας βοηθήσω.

Όταν θήλασα για πρώτη φορα το πρώτο μου ήμουν στην αρχη απελπισμένη τον έβαζα συνέχεια στο στήθος και με πονούσαν στην αρχη πολύ οι θηλές μου.Επισης το βράδυ δεν κοιμόνταν ευκολα και πολλες φορες με επαιρνε ο υπνος με το μωρό στο στηθος.

Πιστευα οτι δεν ειχα γαλα και μου ελεγαν να δινω συπληρωμα ενω το παιδι ειχε παρει παραπανω βαρος απο το κανονικο!!!

Στο δευτερο παιδι ο θηλασμος ήταν παραδεισος ετρωγε καθε τρεις ώρες και κοιμονταν ηρεμος, χαιρομουν να τον θηλαζω και μαλιστα ημουν τόσο ξεκουραστη που τον διεκοψα

δυο χρονων!!!

Το ίδιο και στο μωρουλι μου τωρα, θηλαζω καθε τρεις ωρες και το βραδυ ξυπναει μια φορα και πεφτει για υπνο..

Αυτο που θέλω να πω ότι στο πρώτο παιδι έκανα πολλά λάθη με αποτελεσμα το μωρουλι να εκνευρίζεται και να μην μπορεί να ηρεμήσει ευκολα. Τι εννοω καθε φορα που ξυπναγε τον εβαζα στο στηθος νομίζοντας πως πειναει ενω ειχε φαει πριν μια ωρα με αποτελεσμα να τον μπουκωνω στο γαλα και αυτο να κάνει οχι αναγωγη αλλα εμετο. Δυστυχως ήμουν απειρη και δεν μπορουσα παντα να καταλαβω τι θελει μπορει να κρυωνει να ενοχληθηκε απο κατι να θελει αγκαλιτσα κτλ..Αλλο λαθος μου ήταν ότι μολις εκλαιγε λιγο τον σηκωνα και ετσι του χαλαγα τον υπνο ενω τωρα στα δυο τελευταια μωρα παω διπλα τα χαιδευω τα αφηνω λιγο και ξανακοιμουνται!!!!Και εγω εξεπλαγη με αυτο. Επισης πολλες φορες κλαινε γιατι θελουν να ρευτουν πολυ σημαντικο αυτο διοτι καμια φορα δεν ρευονται αμεσως και μολις τα ξαπλωσεις να κλάψουν για ρεψιμο..

Ο θηλασμος στην αρχη μας μπερδευει γιατι δυστυχως δεν βλέπουμε ποσο γάλα πίνει το μωρο αλλα πιστευω πως ότι χρειαζεται το πίνει απο την στιγμη που λερωνει πάνες και παιρνει βαρος και φυσικα το 90% των γυναικων έχει γάλα.

Θελω να σας πω να μην αγχωνεστε να είστε ήρεμες όταν θηλάζετε (σε σωστη στάση θηλασμού) και οπωσδηποτε το κλάμα δεν σημαινει μόνο πείνα.

Πιστευω ότι το μωρο που θηλάζει ανα τριωρο εχει την ευχερεια να κοιμηθει πιο ηρεμα..

Παντως η αληθεια ειναι οτι καθε μωρο ειναι ξεχωριστο με τις δικες του αναγκες και το δικο του προγραμμα.

Ενα μεγαλο μπραβο σε ολες που θηλάζετε τα μωρα σας ειναι το καλύτερο δωρο που δίνετε!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια να χαιρεστε όλες τα μωράκια σας!

Μολις τελείωσα με το διαβασμα όλου του θεματος.

Με έχετε βοήθήσει πρακτικά και ψυχολογικά με το θέμα του θηλασμού.

Συνεχίζω ένα μήνα τωρα ακάθεκτη χάρη στις συμβουλές σας!

Να είστε ολές καλά να συνεχίζετε το έργο σας.

Μπράβο και πάλι και ευχαριστώ.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα σε όλες!!!Νέα μανούλα κι εγώ....μόλις 10 ημερών!!!!:DΑντιμετωπίζω πρόβλημα με το θηλασμό όπως οι περισότερες φαντάζομαι...Δεν έχω διαβάσει όλες τις απαντήσεις σας αλλά θα ήθελα κάποια συμβουλή ή τις γνώσεις σας αν γίνεται...Το γάλα μου άργησε πολύ να κατέβει...βγήκα από το μαιευτήριο και μετά από μία μέρα άρχισε να βγαίνει λίγο:(.Τις μέρες που ήμουν στο μαιευτήριο η κουκλίτσα μου μου πλήγωσες τις θηλές πάρα πολύ γιατί έτρωγε λαίμαργα αφού βγήκε πολύ μεγάλη...3,450kgr:shock: με φυσιολογικό τοκετό!!!!!!Το θέμα είναι πως αναγκαστικά δίνω ξένο γάλα και έχω τον θηλασμό ως συμπλήρωμα.Πρώτα την θηλάζω και από τα δύο στήθη και μετά της δίνω μπιμπερό για να χορτάσει.Θα ήθελα αποκλειστικό θηλασμό αλλά δυστυχώς δεν πρέπει να έχω πολύ γάλα.Θα ήθελα να μου πείτε αν γνωρίζετε τί θα μπορούσα να κάνω για να αυξήσω την ποσότητα του γάλακτος που βγάζω από το στήθος μου γιατί στεναχωριέμαι που δεν μπορώ να την ταίζω αποκλειστικά από το στήθος μου.Θα πρέπει να αναφέρω ότι δεν την θηλάζω σε όλα τα γεύματα...δηλαδή όταν ξυπνάει το βράδυ της δίνω μόνο μπιμπερό και την ημέρα κάνω και τα δύο.Αν δεν της δώσω να φάει το βράδυ δεν νιώθω το στήθος μου βαρύ ή "πέτρα" όπως μου λένε διάφοροι φίλοι και γνωστοί...Σας ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

tatalina να σου ζήσει:)

 

αν θες απάντησε σε αυτές εδώ τις ερωτήσεις: http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=40795 για να σε βοήθησουν καλύτερα οι πιο έμπειρες

 

αυτό που μπορώ εγώ να σε συμβουλέψω είναι να θηλάζεις οπωσδήποτε το βράδυ που ξυπνάει γιατί οι νυχτερινοί θηλασμοί βοηθάνε πάρα πολύ στο να αυξηθεί η παραγωγή. Δεν έχει σημασία αν νιώθεις το στήθος σου βαρύ ή όχι. Μάλιστα όταν νιώθεις το στήθος σου βαρύ σημαίνει ότι το γάλα αρχίζει και μειώνεται.

 

Επίσης το ότι δεν τρέχει γάλα από το στήθος δεν σημαίνει ότι το μωρό δεν πίνει γάλα. Μάλλον τώρα δίνεις αρκετό συμπλήρωμα και θα πρέπει να προσπαθήσεις λίγο για να κάνεις αποκλειστικό θηλασμό αλλά με τις συμβουλές που θα σου δώσουν και οι πιο έμπειρες θα τα καταφέρεις σίγουρα. Βάζε το μωρό στο στήθος όσο πιο συχνά μπορείς, μην περιμένεις να κλάψει ή να περάσει το τρίωρο για να το ταϊσεις.

 

α και να μετράς πόσες πάνες βρέχει. Στην ηλικία που είναι το μωράκι σου αν θυμάμαι καλά πρέπει να είναι 5-6 την ημέρα και 3-4 φορές να κάνει κακά του

 

αυτά και καλύ επιτυχία εύχομαι!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα σε όλες!!!Νέα μανούλα κι εγώ....μόλις 10 ημερών!!!!:DΑντιμετωπίζω πρόβλημα με το θηλασμό όπως οι περισότερες φαντάζομαι...Δεν έχω διαβάσει όλες τις απαντήσεις σας αλλά θα ήθελα κάποια συμβουλή ή τις γνώσεις σας αν γίνεται...Το γάλα μου άργησε πολύ να κατέβει...βγήκα από το μαιευτήριο και μετά από μία μέρα άρχισε να βγαίνει λίγο:(.Τις μέρες που ήμουν στο μαιευτήριο η κουκλίτσα μου μου πλήγωσες τις θηλές πάρα πολύ γιατί έτρωγε λαίμαργα αφού βγήκε πολύ μεγάλη...3,450kgr:shock: με φυσιολογικό τοκετό!!!!!!Το θέμα είναι πως αναγκαστικά δίνω ξένο γάλα και έχω τον θηλασμό ως συμπλήρωμα.Πρώτα την θηλάζω και από τα δύο στήθη και μετά της δίνω μπιμπερό για να χορτάσει.Θα ήθελα αποκλειστικό θηλασμό αλλά δυστυχώς δεν πρέπει να έχω πολύ γάλα.Θα ήθελα να μου πείτε αν γνωρίζετε τί θα μπορούσα να κάνω για να αυξήσω την ποσότητα του γάλακτος που βγάζω από το στήθος μου γιατί στεναχωριέμαι που δεν μπορώ να την ταίζω αποκλειστικά από το στήθος μου.Θα πρέπει να αναφέρω ότι δεν την θηλάζω σε όλα τα γεύματα...δηλαδή όταν ξυπνάει το βράδυ της δίνω μόνο μπιμπερό και την ημέρα κάνω και τα δύο.Αν δεν της δώσω να φάει το βράδυ δεν νιώθω το στήθος μου βαρύ ή "πέτρα" όπως μου λένε διάφοροι φίλοι και γνωστοί...Σας ευχαριστώ πολύ.

 

Κατ' αρχήν να σου ζήσει το μωράκι σου και μην στεναχωριέσαι για το γάλα σου. Το γάλα παράγεται με το θηλασμό. Λίγες είναι οι τυχερές που έχουν πολύ γάλα από την αρχή. Παρόλα αυτά όλες μπορούμε να θηλάσουμε με λίγη προσπάθεια.

 

Είναι πολύ νωρίς ακόμη και είναι πιο εύκολο να επιτύχεις αποκλειστικό θηλασμό. Πρώτα δεν θα πρέπει το μωρό να σου πληγώνει τις θηλές γιατί σημαίνει λάθος τοποθέτηση άρα δεν θηλάζει αποτελεσματικά. Δες εδώ για σωστή τοποθέτηση http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=40512. Μετά να απαντήσεις στις ερωτήσεις που σου εγραψε η Zaharini για να αξιολογηθεί ο θηλασμός. Επίσης όπως σου είπε είναι βασικό να θηλάζεις τη νύχτα για να ενεργοποιείται η παραγωγή σου. Όσο πιο συχνά αδειάζει το στήθος τόσο πιο συχνά στέλνεται σήμα στον εγκέφαλο να παράγει και άλλο γάλα. Αντίθετα όταν το γάλα συσσωρεύται στο στήθος "βαραίνει" που λέμε, το σήμα στον εγκέφαλο είναι να μειωθεί η παραγωγή γιατί δεν χρειάζεται τόσο.

 

Ένα τόσο μικρό μωρό μπορεί να χρειάζεται 10-12 θηλασμούς ημερησίως για να εδραιωθεί η παραγωγή. Το ξένο γάλα τα χορταίνει γιατί είναι πιο δύσπεπτο και τρώνε πιο αραιά οπότε αναγκαστικά και οι θηλασμοί που κάνεις είναι πιο αραιοί αφού ακολουθείς το πρόγραμμα του συμπληρώματος.

 

Μην απογοητεύεσαι, είστε ακόμη στην αρχή και όλα διορθώνονται πιο εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...