Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΟΗΘΕΙΑ..!! Πληγωμένες θηλές, πόνος, μικρή ποσότητα γάλακτος


Recommended Posts

Να σας πω κι εγώ τον πόνο μου τώρα?

Σκέφτομαι για 1 24ωρο να βγάζω γάλα από το πονεμένο στήθος μόνο με θήλαστρο, για να κλείσει η πληγή και να ησυχάσω. Να το κάνω? ή θα κάνω καμιά ζημιά στην παραγωγή γιατί είναι νωρίς?

 

 

Ελίζα, να σου ζήσει!

Αν το θέμα είναι μόνο το κλείσιμο της πληγής και αφού βρήκες τι λάθος γινόταν, θα έλεγα να μην χρησιμοποιήσεις το θήλαστρο. Έτσι, εκτός του ότι υπάρχει το πρόβλημα της σύγχισης θηλών και το μωράκι σου θα σοκαριστει από την άρνησή σου να του δώσεις στήθος. Αν απλά την ώρα που αρχίζει να σε πονάει επειδή έχει χάσει τη σωστή θέση, την ξεκολλήσεις( βάζοντας το μικρό σου δαχτυλάκι στο στοματάκι της ωστε να χαλαρώσει το πιάσιμο και να μην σε πονέσει) και αν θέλει να ξαναπιάσει σωστά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

τελικά λέτε αγχώθηκα χωρίς λόγο???

η αλήθεια είναι πως χθες βράδυ και σήμερα άντλησα 200 ml..

και η μικρή τρώει δε λέω, τρώει.. άρα έχω γάλα? ε?!! :)

 

αντε να έρθει η παρασκευή να την ζυγίσω, ουφ..

 

Έχεις και παραέχεις! :))

κάποιες φορές τα μωρα θηλάζουν πολύ περισσότερο απ' ό,τι συνήθως, γιατί περνούν άλμα ανάπτυξης (δείτε στο αντίστοιχο θέμα) και χρειάζονται περισσότερο γάλα, οπότε ρυθμίζουν την παραγωγή της μαμάς τους.

Κάποιες άλλες φορές περνούν ξώφαλτσα καμιά ασθένεια, καμιά ιωσούλα και επίσης θηλάζουν συνέχεια - το μωρό μας δείχνει τι χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

Kωνσταντία, για να σου δώσω κι εγώ κουράγιο, να σου πω ότι είχαμε μεγάλο θέμα με το βάρος , αλλά ακόμα θηλάζουμε και με το καλό θα συνεχίσουμε. Καλή συνεχεια και σε σένα

 

Ιst σε ευχαριστώ πολύ!!Αυτό θα κάνω, άλλωστε το παιδάκι δείχνει ευτυχισμένο και κοιμάται βαθειά και ήρεμα και βλέπουμε.

Ευχαριστώ και πάλι

.png
Link to comment
Share on other sites

Ελίζα, να σου ζήσει!

Αν το θέμα είναι μόνο το κλείσιμο της πληγής και αφού βρήκες τι λάθος γινόταν, θα έλεγα να μην χρησιμοποιήσεις το θήλαστρο. Έτσι, εκτός του ότι υπάρχει το πρόβλημα της σύγχισης θηλών και το μωράκι σου θα σοκαριστει από την άρνησή σου να του δώσεις στήθος. Αν απλά την ώρα που αρχίζει να σε πονάει επειδή έχει χάσει τη σωστή θέση, την ξεκολλήσεις( βάζοντας το μικρό σου δαχτυλάκι στο στοματάκι της ωστε να χαλαρώσει το πιάσιμο και να μην σε πονέσει) και αν θέλει να ξαναπιάσει σωστά.

 

Ευχαριστώ πολύ!

Επειδή το ένα μου στήθος είναι εντάξει, είχα σκοπό να την αφήσω να θηλάζει από αυτό και να βγάζω από το άλλο. Όχι να της αρνηθώ το στήθος μου.

Βέβαια αυτή τη στιγμή δεν έχω καν θήλαστρο και από εχθές που έγραψα βλέπω την πληγή να επουλώνεται κάπως πιο γρήγορα, οπότε μάλλον τίποτα δεν θα κάνω....:rolleyes:

(στον Κωστή μου πήρε 40 μέρες για να σταματήσω να πονάω, τώρα στις 23 είναι σχεδόν οκ. Θα το αντέξω;))

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ!

Επειδή το ένα μου στήθος είναι εντάξει, είχα σκοπό να την αφήσω να θηλάζει από αυτό και να βγάζω από το άλλο. Όχι να της αρνηθώ το στήθος μου.

 

Συγγνώμη - δεν είχα καταλάβει σωστά! Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να ρωτήσω κάτι και εγώ λίγο άσχετο;Είναι τώρα 4 μέρες που στο γάλα που αντλώ βρίσκω ίνες πηγμένου γάλακτος.Είναι απο κάποιον φραγμένο πόρο;Θα πρέπει να κάνω κάτι γι'αυτό;

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Έχεις και παραέχεις! :))

κάποιες φορές τα μωρα θηλάζουν πολύ περισσότερο απ' ό,τι συνήθως, γιατί περνούν άλμα ανάπτυξης (δείτε στο αντίστοιχο θέμα) και χρειάζονται περισσότερο γάλα, οπότε ρυθμίζουν την παραγωγή της μαμάς τους.

Κάποιες άλλες φορές περνούν ξώφαλτσα καμιά ασθένεια, καμιά ιωσούλα και επίσης θηλάζουν συνέχεια - το μωρό μας δείχνει τι χρειάζεται.

 

κορίτσια επανέρχομαι και παλι...

ζύγισα το μπεμπέ σήμερα και είναι 5630 γραμμάρια..

τελευτάια ζύγιση ήταν στις 24/4 και ήταν 5450 γραμμάρια, δηλ πήρε 180 γραμμάρια σε 1 βδομάδα..

 

η γνώμη σας?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κορίτσια ευχαριστώ για τις συμβουλές!!!! Το συμπλήρωμα το κόψαμε σχεδόν τελείως, σήμερα για παραδειγμά της έδωσα μετά από 5 ώρες σχεδόν θηλασμού εξαντλήθηκα και ένιωθα ότι δεν έχω άλλο γάλα..έτσι ήπιε 50 ml και ησύχασε κάπως..Κατά τα άλλα το γάλα μου έχει αυξηθεί τελείως μια που η μικρή είναι ικανοποιημένη και κοιμάται καλά! Βέβαια όλο αυτό το παλευω μόνη μου όλοι οι άλλοι πιστευουν ότι θα εξαντληθώ τελείως και μου προτείνουν ξένο ειδικά μέσα στην νύχτα που κοιμάμαι όρθια, αλλά εγω εκεί βράχος

.png img1238z.jpg
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κορίτσια ευχαριστώ για τις συμβουλές!!!! Το συμπλήρωμα το κόψαμε σχεδόν τελείως, σήμερα για παραδειγμά της έδωσα μετά από 5 ώρες σχεδόν θηλασμού εξαντλήθηκα και ένιωθα ότι δεν έχω άλλο γάλα..έτσι ήπιε 50 ml και ησύχασε κάπως..Κατά τα άλλα το γάλα μου έχει αυξηθεί τελείως μια που η μικρή είναι ικανοποιημένη και κοιμάται καλά! Βέβαια όλο αυτό το παλευω μόνη μου όλοι οι άλλοι πιστευουν ότι θα εξαντληθώ τελείως και μου προτείνουν ξένο ειδικά μέσα στην νύχτα που κοιμάμαι όρθια, αλλά εγω εκεί βράχος

 

Γρήγορα θα κόψετε και αυτά τα 50 - γάλα να ξέρεις ότι εχεις πάντα, απλά μειώνεται η ροή του.

Οι νυχτερινοί θηλασμοί είναι πολύ σημαντικοί για τη διατήρηση της παραγωγής σου.

Μάθε να θηλάζεις ξαπλωμένη, ώστε να κοιμάσαι όση ώρα θηλαζει το μωρό σου (ακόμα και όλη τη νύχτα) . Δες στο http://www.thilasmos.gr για στάσεις θηλασμού

Καλή συνέχεια - κάνεις το καλύτερο για το παιδί σου, μην ακούς όσους δε σε στηρίζουν

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να ρωτήσω κάτι και εγώ λίγο άσχετο;Είναι τώρα 4 μέρες που στο γάλα που αντλώ βρίσκω ίνες πηγμένου γάλακτος.Είναι απο κάποιον φραγμένο πόρο;Θα πρέπει να κάνω κάτι γι'αυτό;

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πάλι εγώ είμαι...τι να κάνω από χθες το βράσυ η μικρή είναι πολύ ανήσυχη σαν να έχει πονάκια, δεν είμαι σίγουρη..και ο παιδίατρος από τηλεφώνου μου είπε να περιμένω να δούμε ότι είναι νωρίς και αν όντως είναι κολικοι μπορεί να σταματήσω και τον θηλασμό?? Πες τε μου δεν είναι εντελώς βλακεία αυτό???????????? Τώρα τώρα που έχω πάρει και την φόρμα και για 2 μέρες δεν έχουμε πάρει συμπλήρωμα και πάμε τόσο καλά???

Και 2ον στις θηλές κάπου διάβασα ότι κάνει κακό το νερό? με τι να τις απαλύνω όταν με καίνε? η purelan είναι καλή ή με χαμομήλι?

.png img1238z.jpg
Link to comment
Share on other sites

Οι κολικοί είναι συνήθως λιγότεροι σε παιδιά που θηλάζουν. Μην αφήσεις τον παιδίατρο να σε κάνει να σταματήσεις το θηλασμό ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.

Μήπως καταναλώνεις πολλά γαλακτοκομικά; Αν ναι, κόψε τα τελείως για τουλάχιστον δυο εβδομάδες.

Στις θηλές σου δε θα βάζεις νερό, πέρα από το μπανακι σου, και τότε μόνο νερό όχι σαπουνάδες και για λίγο. Το καλύτερο φάρμακο είναι το γάλα σου - βγάζεις λίγες σταγόνες και τις απλώνεις σε όλη τη θηλαία άλω. Αν το πρόβλημα είναι πολύ μεγάλο και έχεις πολλές πληγές υπάρχει μια συνταγή με κηραλοιφή - θα τη βρούμε αν τη χρειαστείς

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έκανα όσα μου είπες..άλλαξα παιδίατρο καταρχήν..ο άλλος μου είπε αφού θηλάζω αποκλειστικά να κόψω τα γαλακτομικά για αρχή και βλέπουμε ακριβώς αυτό που λές και εσύ..ένιωσα πολύ καλύτερα δεν το συζητώ! Τώρα αυτό με το γάλα μου στις θηλές δεν το έχω κάνει ακόμα αλλά θα το κάνω..πάντως διορθώθηκε πολύ ο πόνος με τις στάσεις θηλασμού τώρα την πιάνει καλύτερα και πονάω λιγότερο..το καημένο με το που ανοίγει το στόμα της χώνω κατευθείαν την θηλή και αναγουλιάζει λίγο, ψυχολογικά θα της δημιουργλησω στο τέλος μου φαίνεται............

.png img1238z.jpg
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όσο μεγαλώνει θα μαθαίνει να θηλάζει καλύτερα - μην ανησυχείς δε θα της δημιουργήσει κανένα ψυχολογικό - αν δε θέλει στήθος θα το αφήσει. (Αλλά σε αυτή τη φάση μάλλον θα θέλει συνεχεια)

Link to comment
Share on other sites

Όσο μεγαλώνει θα μαθαίνει να θηλάζει καλύτερα - μην ανησυχείς δε θα της δημιουργήσει κανένα ψυχολογικό - αν δε θέλει στήθος θα το αφήσει. (Αλλά σε αυτή τη φάση μάλλον θα θέλει συνεχεια)

 

Ναι όντως και εγώ συμφωνώ με την προλαλήσασσα...σας ευχαριστούμε πολύ για όλα!!!!

.png img1238z.jpg
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Είμαι καινούρια εδω. Εχω ένα κοριτσάκι 1 μήνα και μέχρι τώρα το θηλάζω αποκλειστικά. Και ενώ μέχρι τις 20 μέρες πήγαιναν όλα καλά μετά η θηλή του ενός στήθους άρχισε να πονάει φριχτα κάθε φορά που την έπιανε. Ο πόνος είναι ανυπόφορος αλλά κάπως πιο ήπιος κατά τη διάρκεια που τη θηλάζω. Αίμα δε βγάζω για να πω πως είναι πληγωμένη η θηλή. Επίσης από εκείνο το στήθος μειωθηκε πολύ η παραγωγή γάλακτος από τη στιγμή που άρχισα να πονάω χωρίς να έχω μειώσει τις φορές που την βάζω στο συγκεκριμένο στήθος. Ποτέ δε χορταίνει όταν τη θηλάζω μόνο από αυτό το στήθος παρότι την αφήνω πάνω από μισή ώρα και αναγκάζομαι να τη βάζω και από το άλλο.. Αντίθετα από το άλλο στήθος πίνει για λίγα λεπτά μόνο, το γάλα τρέχει πολύ αφού λερώνεται και πάντα χορταίνει. Κάθε φορά που την βάζω από το προβληματικό στήθος θέλω να πεθάνω. Παρόλα αυτά έχω αποφασίσει να τη θηλάσω αποκλειστικά όσο το δυνατόν περισσότερο και δεν τα παρατάω με τίποτα. Το μωρό πάντως παίρνει κανονικά βάρος. Και κρέμα λανολίνης χρησιμοποιώ και κηραλοιφή αλλά τίποτα δε βλέπω να γίνεται. Πραγματικά υποφέρω και πολλές φορές κλαίω. Μου είπαν μήπως είναι μυκητίαση αλλά ε΄γώ πονάω μόνο όταν θηλάζω. Α ν με ακουμπήσει κάτι πάνω στη θηλή (ρούχο, χέρι) νιώθω τσούξιμο.έκανα προληπτικά και θεραπεία για τη μυκητίαση αλλά τίποτα. Αν μπορείτε να με βοηθήσετε σας ευχαριστώ προκαταβολικά.

Τα ζουζούνια μου είναι γλύκα, είναι τρέλα!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα δεν ξερω αν ειναι το σωστο μερος για να πω το προβλημα μου αλλα εψαξα αρκετα και δε βρηκα αλλο σχετικο θεμα

Θηλαζω ο μωρακι μου αποκλειστικα 6 μηνες σχεδον τωρα και εδω και μερικες μερες μου κανει το εξης που δεν ξανακανε ποτε. όταν ειναι να φαει απο το δεξι στηθος τρωει λιγο και μετα κλαιει και το βαζω στο αλλο και τρωει μια χαρα. Ενω φαλινετια γεματο το στηθος το πιεζω και δε βγαζει σα να εχει φρακαρει. Εν των μεταξυ εχει 2-3 ασπρα σημαδακια στη ρωγα επανω κατι το οποιο ειχα ξαναπαθει οταν ηταν πολυ βρεφος και το οποιο ειχα παραητρησει πως οταν συνεβαινε μειωνε την ροη απο το συγκεκριμενο στηθος. Τοτε παρατηρησα οτι το παθαινα οταν το στηθος εμενε πολλες ωρες χωρις να φαει το μωρο και μετα πονουσε επιεδη πετρωνε. Τωρα πια δεν εχω τετοια προβληματα ετρωματος κτλ αλλα σκεφτοαι μηπως το θηλαστρο μου προκαλεσε κατι τετοιο. Προσπαθω να κανω τραπεζα με το σιμφονι εδωκαι αρκετες μερες και δυστυχως αντλω ελαχισστο τη φορα (40-50 μλ). 2-3 φορες δεν ειχε μπει η θηλη στη μεση ακριβως της χωανης και πονουσε οταν εβγαζα αλαλ εγω συνεχισα και αυξησα και την ταχυτητα και προσπαθουσα ν βγαλω αλλα ματαια. Μηπως αυτο μου τραυματισε τη θηλη και μπλοκαρε? Δεν ξερω αν υπαρχει κατι τετοιο ή αν είναι χαζό αυτο που ρωταω. Απλα εχω αγχωθει γιατι φοβαμαι πως θα σταματησει καποια στιμγη να εχει γαλα το ενα στηθος αν συνεχισει το μωρο να αρνειται να φαει.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαρισρω πολυ κιεγω αυτο υπεθεσα αλλα ειναι τεταρτη μερα σημερα γιαυτο.

υπαρχει περιπτωση να εφραξαν εξαιτιας του θηλαστρου που δεν το χρησιμοποιω σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κι αυτό.

Για να κρατήσεις το μωρό στο πονεμένο στήθος περισσότερη ώρα ώστε να ξεφράξει ο πόρος, κάνε μαλάξεις την ώρα που θηλάζει μήπως και του έρθει περισσότερο γάλα και κάτσει λίγο παραπάνω. Επίσης κάνε καλό μασάζ και την ώρα του μπάνιου ενώ τρέχει πάνω στο στήθος ζεστό νερό.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κι αυτό.

Για να κρατήσεις το μωρό στο πονεμένο στήθος περισσότερη ώρα ώστε να ξεφράξει ο πόρος, κάνε μαλάξεις την ώρα που θηλάζει μήπως και του έρθει περισσότερο γάλα και κάτσει λίγο παραπάνω. Επίσης κάνε καλό μασάζ και την ώρα του μπάνιου ενώ τρέχει πάνω στο στήθος ζεστό νερό.

 

Ενταξει πιπη θα ακολουθησω τις συμβουλες σου και ελπιζω να ξεφραξει γιατι φοβαμαι πως θα σταματησει να παραγει. αν δεν πινει να βγαζω με το θηλαστρο ή δεν κανει καλό?

Link to comment
Share on other sites

Το θήλαστρο δεν κάνει τόσο καλή δουλειά όσο το ίδιο το μωρό. Μπορεί και να μην ξεφράξει αν βάζεις μόνο θήλαστρο. Καλύτερα το παιδί.

Διάβασε κι εδώ που λέει για φραγμένους πόρους κι αντιμετώπιση τους με λεκιθίνη:

http://www.kellymom.com/nutrition/vitamins/lecithin.html

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...