Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Λαπαροσκόπηση για ενδομητρίωση


Recommended Posts

ΜΑΡΑΚΙ ΚΑΛΗΜΕΡΑ, ΣΟΡΥ ΠΟΥ ΧΑΘΗΚΑ ΑΠΛΑ ΕΙΧΑ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ.

 

ΕΠΕΙΔΗ ΠΗΓΑ ΠΑΛΙ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΥΣΤΗ ΠΟΥ ΝΑ ΕΜΠΟΔΙΣΕΙ ΤΗΝ ΣΥΛΛΗΨΗ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ Κ ΣΑΛΠΙΚΟΓΓΡΑΦΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΥΜΦΥΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΒΓΗΚΕ ΚΑΛΗ. ΕΣΥ ΕΧΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΚΥΣΤΗ

 

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

 

ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙα ΝΑ ΚΑΝΩ ΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΜΑΘΕΙ ΟΤΙ ΠΟΝΑΕΙ ΙΣΧΥΕΙ? ΕΣΥ ΠΟΝΕΣΕΣ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 97
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

 

ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙα ΝΑ ΚΑΝΩ ΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΜΑΘΕΙ ΟΤΙ ΠΟΝΑΕΙ ΙΣΧΥΕΙ? ΕΣΥ ΠΟΝΕΣΕΣ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

Καλησπέρα κορίτσια!!!!Εγώ έκανα σαλπιγγογραφια περισυ και σαν πόνο είναι υποφερτός κάτι σαν τον πόνο που έχεις την ώρα που κατεβαίνει η περίοδος αλλά η κυρίως εξέταση χωρίς ντύσιμο γδυσιμο ερωτήσεις κτλ είναι το πολύ 5 λεπτά! !!!!Άρα αυτό το κάνει ακομα πιο υποφερτό κ εύκολο! !!!Σου εύχομαι καλά αποτελέσματα! !!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

 

ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙα ΝΑ ΚΑΝΩ ΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΜΑΘΕΙ ΟΤΙ ΠΟΝΑΕΙ ΙΣΧΥΕΙ? ΕΣΥ ΠΟΝΕΣΕΣ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

 

ΕΓΩ ΔΕΝ ΠΟΝΕΣΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΝΟΙΩΣΑ ΗΤΑΝ ΓΙΑ ΛΙΓΑ ΛΕΠΤΑ ΠΟΝΟΥΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ. ΑΠ΄ΟΤΙ ΞΕΡΩ ΠΟΝΑΣ ΜΟΝΟ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΒΟΥΛΩΜΕΝΗ ΚΑΠΟΙΑ ΣΑΛΠΙΓΓΑ. ΜΗΝ ΑΝHΣΥΧΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ. ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΔΕΝ ΠΟΝΕΣΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΝΟΙΩΣΑ ΗΤΑΝ ΓΙΑ ΛΙΓΑ ΛΕΠΤΑ ΠΟΝΟΥΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ. ΑΠ΄ΟΤΙ ΞΕΡΩ ΠΟΝΑΣ ΜΟΝΟ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΒΟΥΛΩΜΕΝΗ ΚΑΠΟΙΑ ΣΑΛΠΙΓΓΑ. ΜΗΝ ΑΝHΣΥΧΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ. ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

 

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜΕΣΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.

 

ΜΙΑ ΑΚΟΜΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΑΝ ΞΕΡΕΙΣ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΟΥ Η ΑΝ ΓΡΑΦΕΤΑΙ ΚΛΠ ..ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ?

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΜΑς

Link to comment
Share on other sites

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜΕΣΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.

 

ΜΙΑ ΑΚΟΜΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΑΝ ΞΕΡΕΙΣ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΟΥ Η ΑΝ ΓΡΑΦΕΤΑΙ ΚΛΠ ..ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ?

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΜΑς

 

Η ΣΑΛΠΙΚΟΓΓΡΑΦΙΑ ΓΡΑΦΕΤΑΙ ΑΛΛΑ ΣΤΑ ΙΔΙΩΤΙΚΑ ΚΕΝΤΡΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟ ΠΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜΟΙΒΗ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ. ΣΤΑ ΔΗΜΟΣΙΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙΣ. ΕΓΩ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ ΣΤΟ ΛΗΤΩ ΚΑΙ ΕΜΕΙΝΑ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ.

ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΤΕ ΚΑΙΡΟ ΓΙΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΓΙΑΤΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΣΑΛΠΙΚΟΓΓΡΑΦΙΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΥΞΗΜΕΝΕΣ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΓΙΑ ΣΥΛΛΗΨΗ ΕΤΣΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η ΣΑΛΠΙΚΟΓΓΡΑΦΙΑ ΓΡΑΦΕΤΑΙ ΑΛΛΑ ΣΤΑ ΙΔΙΩΤΙΚΑ ΚΕΝΤΡΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟ ΠΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜΟΙΒΗ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ. ΣΤΑ ΔΗΜΟΣΙΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙΣ. ΕΓΩ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ ΣΤΟ ΛΗΤΩ ΚΑΙ ΕΜΕΙΝΑ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ.

ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΤΕ ΚΑΙΡΟ ΓΙΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΓΙΑΤΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΣΑΛΠΙΚΟΓΓΡΑΦΙΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΥΞΗΜΕΝΕΣ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΓΙΑ ΣΥΛΛΗΨΗ ΕΤΣΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ.

 

Καλησπερα

Προσπαθουμε εδω και 5 μηνες ο γιατρος μιυ ειπε οτι ειναι οολυ νωρσ και μετα τα χριστουγεννα θα μπω για τη λαπαροσκοπηση και μεχρι τοτε να προσπαθω ...εγω ομως θελω να κανω και μια σαλπιγγογραφια για να αοικλεισω να ειναι και κατι αλλο...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Προσπαθουμε εδω και 5 μηνες ο γιατρος μιυ ειπε οτι ειναι οολυ νωρσ και μετα τα χριστουγεννα θα μπω για τη λαπαροσκοπηση και μεχρι τοτε να προσπαθω ...εγω ομως θελω να κανω και μια σαλπιγγογραφια για να αοικλεισω να ειναι και κατι αλλο...

 

ΚΑΙ ΕΓΩ 5 ΜΗΝΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΩ, ΤΕΛΙΚΑ ΕΧΟΥΜΕ ΠΟΛΛΑ ΚΟΙΝΑ.Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΣ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΗΡΕΜΗΣΕΙΣ. ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ. ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΝΩΡΙΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ. ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΕΓΚΥΟΣ ΓΡΗΓΟΡΑ.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΕΓΩ 5 ΜΗΝΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΩ, ΤΕΛΙΚΑ ΕΧΟΥΜΕ ΠΟΛΛΑ ΚΟΙΝΑ.Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΣ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΗΡΕΜΗΣΕΙΣ. ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ. ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΝΩΡΙΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ. ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΕΓΚΥΟΣ ΓΡΗΓΟΡΑ.

 

☺☺☺☺Πραγματικα πολλα κοινα ...Σε ευχαριστω τοσο πολυ και σε σενα το ιδιο γρηγορα με ενα μικρακι.ΑΓχωνομαι πολυ και ο γιστρος μου μου ειπε οτι το αγχος ειναι κατασταλτικος παεαγοντας...αλλα ελα που δεν το κανω επιτηδες.Ευχομαι να πανε ολα καλα για ολες μας.Μακαρι γρηγορα να εχουμε καλα νεα...μη χανομαστε να λεμε κιριτσι :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ!

ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΜΠΑΙΝΩ ΣΤΟ FORUM, ΠΡΙΝ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΕΚΑΝΑ ΕΝΑΝ ΣΥΝΙΘΙΣΜΕΝΟ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΟ ΕΛΕΓΧΟ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΥΠΕΡΗΧΟ ΒΡΕΘΗΚΕ ΝΑ ΕΧΩ ΜΙΑ ΣΟΚΟΛΑΤΟΕΙΔΗ ΚΥΣΤΗ 3mm ΚΑΙ ΕΝΑ ΟΙΝΟΜΙΩΜΑ ΣΤΟΝ ΤΡΑΧΗΛΟ. ΕΙΜΑΙ 35 ΚΑΙ ΕΔΩ ΚΑΙ 2 ΜΗΝΕΣ ΕΧΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΑΡΧΙΣΕΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΓΙΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΑΛΛΑ... ΤΙΠΟΤΑ. Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΚΑΘΑΡΙΖΕΙ Η ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΩΣΗ. ΦΥΣΙΚΑ ΠΗΡΑ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΓΙΑ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ Η ΑΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ 2 ΜΗΝΕΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ... ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ.εΙΛΙΚΡΙΝΑ ΕΧΩ ΑΓΧΩΘΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΕΝΑΝ ΚΑΛΟ ΓΙΑΤΡΟ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΣΥΣΤΗΣΕΤΕ ΔΕΔΟΜΕΝΟΥ ΟΤΙ Ο ΔΙΚΟΣ ΣΥΝΤΑΞΙΟΔΟΤΗΘΗΚΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΛΕΓΧΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΑΛΛΟΝ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝΑ ΣΑς ΚΟΥΡΑΣΑ.ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΜΑς:P:p

 

Καλημέρα! Την έκανες τελικά την λαπαροσκόπηση? Η γνώμη μου είναι να την κάνεις δεν είναι κάτι το φοβερό, μην φοβάσαι. Εγώ την έκανα για άλλο λόγο και βρέθηκε ενδομητρίωση τρίτου βαθμού. Δεν έκανα διακοπή περιόδου γιατί έχω κι άλλα θέματα και αρχίσαμε αμέσως τις προσπάθειες για μωρό. Αν δεν τα καταφέρουμε σύντομα προχωράμε σε IVF. Εννοείτε ότι η εγκυμοσύνη λειτουργεί κατασταλτικά για την νόσο που αντιμετωπίζουμε. Εμένα μου κόστισε 2300 γιατρός και κλινική μαζί. Θα σου στείλω π.μ. με το όνομα του γιατρού και της κλινικής. Σου εύχομαι ότι καλύτερο!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Την έκανες τελικά την λαπαροσκόπηση? Η γνώμη μου είναι να την κάνεις δεν είναι κάτι το φοβερό, μην φοβάσαι. Εγώ την έκανα για άλλο λόγο και βρέθηκε ενδομητρίωση τρίτου βαθμού. Δεν έκανα διακοπή περιόδου γιατί έχω κι άλλα θέματα και αρχίσαμε αμέσως τις προσπάθειες για μωρό. Αν δεν τα καταφέρουμε σύντομα προχωράμε σε IVF. Εννοείτε ότι η εγκυμοσύνη λειτουργεί κατασταλτικά για την νόσο που αντιμετωπίζουμε. Εμένα μου κόστισε 2300 γιατρός και κλινική μαζί. Θα σου στείλω π.μ. με το όνομα του γιατρού και της κλινικής. Σου εύχομαι ότι καλύτερο!

 

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΜΟΡΟΥΛΙΝΙ

 

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ :D:D:D ΜΑΚΑΡΙ ΟΛΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΜΑς !

ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ ΑΚΟΜΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΜΕΧΡΙ ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ. ΦΥΣΙΚΑ Ο ΣΥΝΤΡΟΦΟΣ ΜΟΥ ΛΕΙΠΕΙ ΑΓΓΛΙΑ ΚΑΙ ΠΑΩ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟ ΜΗΝΑ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΕΠΟΜΕΝΟ ΜΗΝΑ ΠΟΥ ΘΑ ΜΕΤΑΚΟΜΙΣΩ ΑΡΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΔΥΣΚΟΛΙΑ. ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΕΙΣ ΜΥΝΗΜΑ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ ΣΟΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΜΟΡΟΥΛΙΝΙ

 

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ :D:D:D ΜΑΚΑΡΙ ΟΛΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΜΑς !

ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ ΑΚΟΜΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΜΕΧΡΙ ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ. ΦΥΣΙΚΑ Ο ΣΥΝΤΡΟΦΟΣ ΜΟΥ ΛΕΙΠΕΙ ΑΓΓΛΙΑ ΚΑΙ ΠΑΩ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟ ΜΗΝΑ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΕΠΟΜΕΝΟ ΜΗΝΑ ΠΟΥ ΘΑ ΜΕΤΑΚΟΜΙΣΩ ΑΡΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΔΥΣΚΟΛΙΑ. ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΕΙΣ ΜΥΝΗΜΑ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ ΣΟΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!

 

Καλησπέρα! Σου έχω στείλει π.μ. Εφόσον δεν προσπαθείτε καιρό νομίζω καλά σου είπε και να μην αγχώνεσαι όλα καλά θα πάνε. Θα δείς θα περάσει εύκολα ο καιρός μέχρι τα Χριστούγεννα. Κι εγώ μέχρι τότε θα περιμένω και μετά IVF. Υστεροσαλπιγγογραφία έκανες?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Αποτι εχω καταλαβει σε ηπιες καταστασεις (που δεν υπαρχουν συμφησεις ή κυστες) το πως λειτουργει ανασταλτικα η ενδομητριωση ειναι κατι σχετικο. Εγω δεν ειχα καποια ενδειξη οτι θα βρουμε κατι αλλα στην λαπατοσκοπηση-υστεροσκοπηση βρεθηκαν καποιες μικρες εστιες οι οποιες αφαιτεθηκαν. Μου παν τους επομενους λιγο μηνες θα μαι πολυ γονιμη και ετσι στο 3ο κυκλο μου εμεινα εγκυος δυστυχως ομως παλινδρομησε πολυ νωρις. Με δεδομενο οτι την επεμβαση την εκανα τον Ιουνιο και θα ξαναρχιαω προσπαθειες ξανα τον αλλο μηνα στην καλυτερη περιπτωση αναρωτιεμαι τι ρολο παιζει η ενδομητριωση που εχω. Θα εχει ξαναδημιουργηθει τοσο συντομα και σε τι ποσοστο και με τι τροπο προκαλει υπογονιμοτητα; Εχει καμια μια πιο σαφη και πληρη εικονα για μια τετοια κατασταση;

Link to comment
Share on other sites

Αποτι εχω καταλαβει σε ηπιες καταστασεις (που δεν υπαρχουν συμφησεις ή κυστες) το πως λειτουργει ανασταλτικα η ενδομητριωση ειναι κατι σχετικο. Εγω δεν ειχα καποια ενδειξη οτι θα βρουμε κατι αλλα στην λαπατοσκοπηση-υστεροσκοπηση βρεθηκαν καποιες μικρες εστιες οι οποιες αφαιτεθηκαν. Μου παν τους επομενους λιγο μηνες θα μαι πολυ γονιμη και ετσι στο 3ο κυκλο μου εμεινα εγκυος δυστυχως ομως παλινδρομησε πολυ νωρις. Με δεδομενο οτι την επεμβαση την εκανα τον Ιουνιο και θα ξαναρχιαω προσπαθειες ξανα τον αλλο μηνα στην καλυτερη περιπτωση αναρωτιεμαι τι ρολο παιζει η ενδομητριωση που εχω. Θα εχει ξαναδημιουργηθει τοσο συντομα και σε τι ποσοστο και με τι τροπο προκαλει υπογονιμοτητα; Εχει καμια μια πιο σαφη και πληρη εικονα για μια τετοια κατασταση;

 

Καλημερα κοριτσάκι μου!!!!Εγώ έκανα λαπαροσκοπηση για ενδομητριωση τον Δεκέμβριο είχα μόνο 4-6 εστίες δεν είχα κύστες κ μετά έκανα 6μηνη θεραπεία με διακοπη περιοδου κ ξαναχτυπά περίοδο 20 Ιουλίου! !!18 Αυγούστου έμαθα ότι είμαι έγκυος! !!Ο γιατρός μου είπε ότι μπορε να υποτροπιασει κ να ξαναεμφανιστει αλλά όχι σύντομα!!!!Στην δική μου περίπτωση μου χε πει ο γιατρός ότι θεωρεί πως αν δεν εκανα την λαπαροσκοπηση δεν θα έμενα έγκυος κ η αληθεια ειναι οτι προσπαθουσα 4 χρόνια πριν πάω σε αυτό το γιατρο κ μου πει για ενδομητριωση! !!Όσο δεν έχεις περίοδο (είτε με ιατρική εμμηνόπαυση είτε με εγκυμοσυνη )δεν δημιουργειτε ενδομητριωση! !!!Άρα δεδομενου ότι είχες 2-3 περιόδους το πολύ από ότι τι φαντάζομαι θεωρώ ότι είσαι "καθαρή " από εστίες κ δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα! !!!!Σου εύχομαι τώρα στις γιορτές να μάθεις τα ευχάριστα κοριτσάκι μου!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσάκι μου!!!!Εγώ έκανα λαπαροσκοπηση για ενδομητριωση τον Δεκέμβριο είχα μόνο 4-6 εστίες δεν είχα κύστες κ μετά έκανα 6μηνη θεραπεία με διακοπη περιοδου κ ξαναχτυπά περίοδο 20 Ιουλίου! !!18 Αυγούστου έμαθα ότι είμαι έγκυος! !!Ο γιατρός μου είπε ότι μπορε να υποτροπιασει κ να ξαναεμφανιστει αλλά όχι σύντομα!!!!Στην δική μου περίπτωση μου χε πει ο γιατρός ότι θεωρεί πως αν δεν εκανα την λαπαροσκοπηση δεν θα έμενα έγκυος κ η αληθεια ειναι οτι προσπαθουσα 4 χρόνια πριν πάω σε αυτό το γιατρο κ μου πει για ενδομητριωση! !!Όσο δεν έχεις περίοδο (είτε με ιατρική εμμηνόπαυση είτε με εγκυμοσυνη )δεν δημιουργειτε ενδομητριωση! !!!Άρα δεδομενου ότι είχες 2-3 περιόδους το πολύ από ότι τι φαντάζομαι θεωρώ ότι είσαι "καθαρή " από εστίες κ δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα! !!!!Σου εύχομαι τώρα στις γιορτές να μάθεις τα ευχάριστα κοριτσάκι μου!!!!!

 

Συγχαρητηρια ευχομαι ολα να πανε καλα! Δε βλεπω να γλιτωνω την αποξεση αλλα επειτα οταν με το καλο ξαναερθει περιοδος ελπιζω να δω συντομα ξανα καλα αποτελεσματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλησπέρα,

 

θα ήθελα να γράψω την εμπειρία μου με την ενδομητρίωση. Μου ήρθε περίοδος στα 13 μου χρόνια. Δεν είχα πόνους περιόδου μέχρι και τα 19 μου που άρχισα να παίρνω αντισυλληπτικά για την ανεπιθυμητη τριχοφυία. Ωστόσο μέχρι και τα 19 μου είχα πάντα πολύ αίμα στην περίοδο.

Στα 19 μου άρχισα στα αντισυλληπτικά και κάθε φορά που τα σταματούσα, έβγαζα έντονη ακμή στο πρόσωπο, είχα πόνους και αναγούλες κατά τη διάρκεια της περιόδου. Οπότε τα ξαναξεκινούσα μετά από κάποιους μήνες.

Στα 26 μου πήγα σε κάποιον ενδοκρινολόγο, ο οποίος μου ανέφερε οτι αφού με εξετάσει ενας γυναικολογος μπορώ να κόψω τα αντισυλληπτικά γιατί είναι σαν να κλείνω τον γενικό διακόπτη στο πρόβλημά μου. Με εξέτασε γυναικολόγος και μου είπε οτι δεν βλέπει κάτι περίεργο. Σταμάτησα τα αντισυλληπτικα και μετά απο 2 μηνες αρχισαν οι δυνατοί πόνοι τις περιοδου, αλλά έλεγα στον εαυτό μου να κάνει υπομονή γιατί πρέπει να είναι φυσιολογικοί πόνοι αφού ο γυναικολόγος ήδη με εξέτασε.

Στους 6 μήνες διακοπής των αντισυλληπτικών αρχισα να έχω και εντονη δυσκοιλιότητα και οι πόνοι να είναι ακόμη μεγαλύτεροι και να τους αισθάνομαι κάπου βαθιά, αναμεσα στο εντερο και στα γυναικολογικά. Πήγα ξανα σε γυναικολόγο, στον οποίο του ανέφερα ότι εχω εντονους πόνους περιόδου και επίσης οτι πονούσα πολύ την ώρα που με εξέταζε. Ο γυναικολόγος αυτός μου έδωσε αντιφλεγμονώδη και φάρμακα για κολπίτιδα γιατί είδε κάποια φλεγμονή και με εστειλε στο καλό.

Αφού τα αντιφλεγμονώδη δεν είχαν κανένα αποτελεσμα πήγα σε καινούριο γυναικολόγο, η οποία βρήκε οτι έχω μία μάζα ανάμεσα σε κόλπο και έντερο και μου είπε να κάνω μαγνητική τομογραφία. Τελικά η μαγνητική τομογραφία έδειξε οτι είναι ενδομητρίωση στο δουγλάσειο χώρο. Η γυναικολόγος μου σύστησε να κάνω κάποιες ενέσεις που διακόπτουν την περίοδο γιατί ο δουγλάσσειος χώρος είναι πολύ δύσκολος να εγχειριστεί.

Έκανα τις ενέσεις, αλλά μόλις έκοβα τις ενέσεις και έπαιρνα αντισυλληπτικά τα συμπτώματα ήταν ακόμη χειρότερα. Είχα πολύ έντονους πόνους χαμηλά στην κοιλιά (ύδρωνα από τον πόνο αν και έπαιρνα αντιφλεγμονώδη και ότι άλλο παυσίπονο υπάρχει για πόνους περιόδου), εντονη δυσκοιλιότητα, πρόβλημα στην ούρηση (που μπορεί να μην κατουρούσα και για 20 ώρες κατά τη διάρκεια της περιόδου), πόνο στο μηρό και στον αστράγαλο του δεξιού ποδιού που με εκαναν να κουτσαίνω. Μπορώ να παρομοιάσω τους πόνους που είχα στην κοιλιά ακριβώς όπως τον πόνο που πιθανόν σας έτυχε όταν ήσασταν παιδιά και καθίσατε στη σέλα του ποδηλάτου με δύναμη, είναι αυτός ο πόνος που σε χτυπάει στον εγκέφαλο.

Δυστυχώς η οικογένειά μου δεν καταλάβαινε τι ακριβώς είχα, γιατί θεωρούσαν οτι έχω απλά πόνους περιόδου όπως καθε γυναίκα και έτσι δεν ελάμβανα ικανοποιητική ψυχολογική υποστήριξη. Από τους πολλούς συνεχείς πόνους τα νεύρα μου έγιναν σαν κορδόνια και μάλιστα κάποιοι μου με ρωτούσαν μήπως παίρνω ναρκωτικά και έχω γίνει έτσι ράκος (δεν μπορούσαν να διανοηθούν οτι οι πόνοι λόγω γυναικολογικών προβλημάτων μπορούσαν να με κάνουν σωματικό και ψυχολογικό ράκος). Διάφοροι γυναικολόγοι της επαρχίας μου συνέστησαν να βρω εναν φίλο και να κάνω παιδί, κατι το οποίο ειναι δύσκολο όταν κουτσαίνεις και πονάς καθημερινά.

Αφού έψαξα 2 χρόνια σε Θεσσαλονίκη και Αθήνα (έχοντας έντονους πόνους), με τη βοήθεια του προϊσταμένου μου στη δουλειά βρήκα τον κατάλληλο γιατρό που μπορούσε να με εγχειρίσει, διότι πολλοί γυναικολόγοι αρνούνται να εγχειρίσουν στο δουγλάσειο χώρο. Πιστεύω οτι μόνον πολύ ικανός γιατρός πρέπει να κάνει τέτοιου είδους εγχείρηση. Έκανα την εγχείρηση και μετά την εγχείρηση τα αποτελέσματα ήταν εκπληκτικά: κανένας πόνος κατά τη διάρκεια της περιόδου (ούτε ντεπον χρειαζόμουν), κανονική ούρηση, καθολου δυσκοιλιοτητα, κανενα βαρος χαμηλά, δεν κούτσαινα πια και μπορούσα να περπατήσω σε 12ποντες γόβες (πράγμα αδιανόητο πριν).

Από τότε πέρασαν 5 χρόνια παίρνοντας αντισυλληπτικά. Τώρα βρίσκομαι στο εξωτερικό και άρχiσαν πάλι κάποια συμπτώματα τα οποία πιθανώς να οφείλονται σε ενδομητρίωση. Άρχισα να έχω πόνους σε μέση, πλάτη, αυχένα και αστράγαλο και κάποιες φορες στο μηρό. Εχω φουσκώματα στην κοιλιά και δυσκοιλιότητα κατά περιόδους καθώς επίσης και ένα βάρος χαμηλά στην κοιλιά. Πιστεύω ότι επειδή έχω το βάρος αυτό χαμηλά στην κοιλιά, προσαρμόζω το σώμα μου ώστε να μην πονάω και έτσι περπατώ στραβά και επιβαρύνω πλάτη, μέση και πόδια. Παίρνω καποια αντισυλληπτικά. Ωστόσο, και εδώ στο εξωτερικό που βρίσκομαι, πρέπει πάλι να πείσω τον γενικό γιατρό να με πάρει στα σοβαρά για τα συμπτώματα που έχω και να μην με στέλνει πίσω στο σπίτι μου με αντιφλεγμονώδη, αλλά να με στείλει σε γυναικολόγο.

Έγραψα την εμπειρία μου για να καταλάβετε οτι καποιες φορές είναι δύσκολο να εντοπίσουν οι γιατροί από τα συμπτώματα οτι έχεις ενδομητρίωση καθώς επίσης για να καταλάβουν οι συγγενείς οτι οι πόνοι δεν είναι απλοί πόνοι περιόδου, αλλά μια γυναίκα μπορεί να υποφέρει πραγματικά και χρειάζεται την κατανόηση και ψυχολογική υποστήριξη της οικογένειάς της.

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Giota34 μπράβο γι' αυτό το ποστ και συγχαρητήρια για το κουράγιο και την αγωνιστικότητά σου απέναντι στο πρόβλημα αυτό που αφορά χιλιάδες γυναίκες. Παρ' όλο που η ενδομητρίωση έχει πάρει διαστάσεις επιδημίας παγκοσμίως, στην Ελλάδα δεν ακούγεται σχεδόν τίποτα ούτε από τους γιατρούς αλλά ούτε από τις ίδιες τις ασθενείς. Υπάρχει μία τάση υποβάθμισης του προβλήματος και των συνεπειών του στην καθημερινότητα και "ενοχοποίησης" των γυναικών που πάσχουν ("είσαι υπερβολική, κατά φαντασία ασθενής" κλπ, όπως αυτά που περιγράφεις). Και αυτό φυσικά μας βάζει σε μία κατάσταση αυτοαμφισβήτησης και εσωστρέφειας. Εγώ έχω ένα πρόβλημα ενδομητρίωσης αρκετά μικρότερο από το δικό σου αλλά και πάλι μου έχει χαλάσει σε πολλές περιπτώσεις την καθημερινότητα και την ψυχική μου κατάσταση. 

Στη χώρα που είσαι, αφού πρέπει να περάσεις από γενικό ιατρό πρώτα, καλό θα ήταν αν μπορούσες να έβρισκες κάποιον που να είναι ευαισθητοποιημένος σ' αυτά τα θέματα. Ίσως γυναίκα.

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα κορίτσια. Έκανα επεμβατική λαπαροσκόπηση αυτό το μήνα γιατί οι σάλπιγγες μου ήταν γεμάτες συμφύσεις όπως ανακαλύφθηκε την ώρα της λαπαροσκόπησης κ υπήρχαν κ ινομυώματα. 5  χρόνια δεν καταφέραμε με τον άντρα μου να κάνουμε παιδάκι. Τώρα είπε ο γιατρός να πέσουμε με τα μούτρα στη δουλειά γιατί οι σάλπιγγες έγιναν σαν καινούργιες. Εσείς κορίτσια μετά από λαπαροσκόπηση σε πόσο καιρό καταφέρατε την πολυπόθητη εγκυμοσύνη;  

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

καλησπερα σας .θα ηθελα να μαθω λεπτομερειες απο εσας σχετικα με την ενδομητριωση εδω και 7 χρονια παλευω με αντισυλλιπτικα τα οποια με πειραζουν παρα πολυ .τωρα κανω ομοιοπαθητικη δεν ξερω αν με βοηθάει ιδιαίτερα υποφερω απο πονους .η μονη λυση ειναι η λαπαροσκοπηση την οποια δυστυχως φοβαμαι πολυ .μπορει να μ πει καποια αν εχει παρομοια εμπειρια  κ θελω λεπτομερειες σχετικα με την λαπαροσκοπηση κ αν μπορειτε να μ προτεινετε την καλυτερη κλινική και γιατρο 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα σας! Να ξεκαθαρίσω από τώρα ότι δεν προσδοκώ εγκυμοσύνη ούτε πιστεύω ότι είμαι έγκυος αλλά έχω μερικά συμπτώματα που με φόβισαν και βρήκα αυτό το φόρουμ όπου είδα ότι απαντάτε τέτοιες ερωτήσεις γενικά. 

Είμαι 22 και πριν από μια βδομάδα ξεκίνησα να έχω έναν πόνο αριστερά και χαμηλά στην κοιλιά μου όπου νόμιζα στην αρχή ότι προέρχεται από την ουρήθρα αλλά πιέζοντας εκείνο το σημείο δεν πόνεσα. Ο πόνος εξαπλώνεται σαν ενόχληση περισσότερο στο αριστερό μου πόδι και λίγο στην μέση μου. Διάβασα για την ενδομητρίωση και έχω κοινά συμπτώματα και έχω αγχωθεί λίγο γιατί δεν ξέρω αν ο κολπικός υπέρηχος μπορεί να δείξει κάτι. Θα πάω στον γυναικολόγο την ερχόμενη πέμπτη για να εξακριβώσω. Ωστόσο, πιστεύετε θα δείξει κάτι ο υπέρηχος ή θα χρειαστεί ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ λαπαροσκόπηση; Να προσθέσω ότι γενικά στο ιστορικό μου έχω ευερέθιστο έντερο  και δυσκοιλιότητα. Επίσης έχω 2 μέρες καθυστέρηση και συνευρέθηκα με το αγόρι μου με ΠΡΟΦΥΛΑΞΗ εννοείται πριν 2 βδομάδες. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και συγγνώμη για την έκταση του κειμένου. 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Christa96 είπε:

Καλησπέρα σας! Να ξεκαθαρίσω από τώρα ότι δεν προσδοκώ εγκυμοσύνη ούτε πιστεύω ότι είμαι έγκυος αλλά έχω μερικά συμπτώματα που με φόβισαν και βρήκα αυτό το φόρουμ όπου είδα ότι απαντάτε τέτοιες ερωτήσεις γενικά. 

Είμαι 22 και πριν από μια βδομάδα ξεκίνησα να έχω έναν πόνο αριστερά και χαμηλά στην κοιλιά μου όπου νόμιζα στην αρχή ότι προέρχεται από την ουρήθρα αλλά πιέζοντας εκείνο το σημείο δεν πόνεσα. Ο πόνος εξαπλώνεται σαν ενόχληση περισσότερο στο αριστερό μου πόδι και λίγο στην μέση μου. Διάβασα για την ενδομητρίωση και έχω κοινά συμπτώματα και έχω αγχωθεί λίγο γιατί δεν ξέρω αν ο κολπικός υπέρηχος μπορεί να δείξει κάτι. Θα πάω στον γυναικολόγο την ερχόμενη πέμπτη για να εξακριβώσω. Ωστόσο, πιστεύετε θα δείξει κάτι ο υπέρηχος ή θα χρειαστεί ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ λαπαροσκόπηση; Να προσθέσω ότι γενικά στο ιστορικό μου έχω ευερέθιστο έντερο  και δυσκοιλιότητα. Επίσης έχω 2 μέρες καθυστέρηση και συνευρέθηκα με το αγόρι μου με ΠΡΟΦΥΛΑΞΗ εννοείται πριν 2 βδομάδες. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και συγγνώμη για την έκταση του κειμένου. 

 

Δεν πρόκειται να βγάλεις διάγνωση από το διαδίκτυο, ούτε μόνη, ούτε με τη βοήθεια άλλων, ακόμη και γιατρών. Μίλησε με το γιατρό σου άμεσα, και όπως το περιγράφεις, μάλλον με τον οικογενειακό σου γιατρό ή έναν παθολόγο της περιοχής σου, και όχι με γυναικολόγο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γειά σας! Είμαι 32 ετων κ προσπαθώ δύο χρόνια να κάνω παιδάκι. Ο γιατρός μου είπε πριν 6 μήνες ότι έχω ενδομοιτριωση κ πρέπει να κάνω επέμβαση γιατί κανονικά δεν θα συλλάβω. Είχε μήπως κάποια παρόμοια κατάσταση? 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπέρα σας❤️ γράφω πρώτη φορά, το πρόβλημα μου είναι πως πριν από μερικούς μήνες έκανα χειρουργείο ενδομητρίωσης και στη συνέχεια ο γιατρός μου συνέστησε αντισυλληπτικά χάπια παρόλα αυτά συνεχίζω να πονάω, αναζητώ έναν πολύ καλό γυναικολόγο να πάρω μια δεύτερη γνώμη. Σας ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα σας.

Χρειάζομαι την βοήθεια σας.

Το 2012 έκανα το 1ο μου λαπαροσκοπικο χειρουργειο για ενδομητριωση. Τώρα μετά από τόσα χρόνια έχει επανέλθει και πρέπει να πάω για χειρουργειο όπως μου είπαν 3 διαφορετικοί γυναικολόγοι. Ήθελα την βοήθεια σας ως προς το με ποιον και που να το κάνω. Ο ένας γιατρός είναι ο κλημης νικηφόρος στο ρεα και ο άλλος ο βοργιας στο μεταξα. Έχω αγχωθεί πάρα πολύ 

vassolik;-)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...