Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΙΣ ΣΤΕΡΕΕΣ ΤΡΟΦΕΣ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μα θα βράζει και τα φρούτα της φρούτο κρέμα για να τα λιώσει (μπανάνα μαγκο που είναι μαλακά δεν χρειάζεται ) από θέμα υγιεινής όμως τα φρούτα δεν χρειάζονται βραςιμο μόνο πλύσιμο

Το νερό ένας Θεός ξέρει από που έρχεται από τι σωληνώσεις περνάει κλπ

Link to comment
Share on other sites

Παντως οι παιδιατροι λενε πως απο την στιγμη που ξεκιναει το κουταλι, σταματαει και η αποστειρωση και το βρασιμο. Δεν εχει νοημα γιατι το μωρο ερχεται πλεον σε επαφη με τα μικροβια. Εκτος αν μενεις καπου με μολυσμενο νερο.

Link to comment
Share on other sites

Τα φρούτα δεν τα βράζουμε! Μήλο, πορτοκάλι, μπανάνα, αχλάδι, ακτινίδιο, νεκταρίνι, καρπούζι, πεπόνι, ροδάκινο (που έχω χρησιμοποιήσει) δε χρειάζονται βράσιμο!

 

Το νερό δεν έχει περισσότερα μικρόβια από το χεράκι ενός παιδιού 6-12 μηνών που είναι διαρκώς στο στόμα του, έχοντας πιάσει, λίγο πριν, τα πάντα! Τώρα, τα βαρέα μέταλλα, που πιθανότατα περιέχουν οι παλαιές σωληνώσεις και μολύνουν το νερό, δεν αλλοιώνονται με το βρασμό.

 

Εν ολίγοις, επισήμως, η αποστείρωση σταματά, όταν το παιδί ξεκινήσει στερεές τροφές.

 

Έντιτ: eirinako, γράφαμε ταυτόχρονα!

Link to comment
Share on other sites

Τα φρούτα δεν τα βράζουμε! Μήλο' date=' πορτοκάλι, μπανάνα, αχλάδι, ακτινίδιο, νεκταρίνι, καρπούζι, πεπόνι, ροδάκινο (που έχω χρησιμοποιήσει) δε χρειάζονται βράσιμο!

 

Το νερό δεν έχει περισσότερα μικρόβια από το χεράκι ενός παιδιού 6-12 μηνών που είναι διαρκώς στο στόμα του, έχοντας πιάσει, λίγο πριν, τα πάντα! Τώρα, τα βαρέα μέταλλα, που πιθανότατα περιέχουν οι παλαιές σωληνώσεις και μολύνουν το νερό, δεν αλλοιώνονται με το βρασμό.

 

Εν ολίγοις, επισήμως, η αποστείρωση σταματά, όταν το παιδί ξεκινήσει στερεές τροφές.

 

Έντιτ: eirinako, γράφαμε ταυτόχρονα![/quote']

Κοιτά αν και το nhs λέει δεν χρειάζεται βραςιμο μετά τους 6 μήνες εδώ στα νοσοκομεία και στους παιδικούς το βράζουν μέχρι έτους .. Ο καθένας κάνει ότι καταλαβαίνει εγώ πράττω εκ του ασφαλούς!

 

Για τα φρούτα εννοείται μανταρίνια και καρπουζια δεν βράζουμε, είπα και πριν όχι τα μαλακά αλλά πως θα λιώσει το Μήλο η το αχλάδι για ένα μικρό μωρό; Παρεπιμπτωντως το Μήλο είναι το νούμερο 1 για πνιγμους στα μωρά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παντως οι παιδιατροι λενε πως απο την στιγμη που ξεκιναει το κουταλι, σταματαει και η αποστειρωση και το βρασιμο. Δεν εχει νοημα γιατι το μωρο ερχεται πλεον σε επαφη με τα μικροβια. Εκτος αν μενεις καπου με μολυσμενο νερο.

 

Δεν μπορείς να ξέρεις πως είναι το νερό της περιοχής σου εκτός αν έχεις κάνει ειδική μελέτη

Ναι τα κουταλιά δεν τα αποςτειρωνουμε μόνο για νερό μίλησα και αυτό εξαρτάται από τον παιδίατρο (ειδικά στην Ελλάδα!)

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη και τα σκληρά φρούτα-όπως το μήλο- μπορείς να τα περάσεις στο μπλέντερ μαζί με χυμό από πορτοκάλι-μανταρίνι κτλ. Αλοιφή γίνεται...

 

Όσο για το νερό δεν θυμάμαι να το έβραζα ποτέ... Μέχρι μια ηλικία (νομίζω 5 ή 6 μηνών) δεν έδινα νερό και όταν ξεκίνησα μου είπε η παιδίατρος ότι δεν χρειάζεται βράσιμο (μιλάω για αθήνα)

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ δεν έβρασα ποτέ νερό. Μέχρι 5 μηνων έτσι κι αλλιώς δεν έπιναν (καθώς έπιναν μόνο μητρικό) από εκεί και μετά δεν χρειαζόταν γιατί το παιδί έρχετε σε επαφή με τα μικρόβια μέσω των χεριών του. Εγω θυμάμαι μου είχε πει η παιδίατρος, από την στιγμή που το παιδί πετάει στο πάτωμα κάτι και το ξαναπιάνει και το βάζει στο στόμα, τι νόημα έχει να αποστηρώνεις οτιδηποτε???

Σε σχέση με τα φρούτα, πραγματικά απορώ, όλα αυτα τα χρόνια ποτέ δεν εχω ακούσει μανούλα να βράζει τα φρούτα για να τα φάει το παιδί!!!!!!!!

Καταρχήν έτσι φεύγουν όλες οι βιταμίνες, κατά δεύτερον, όταν τα πολτοποιείς γίνονται αλοιφη..δεν χρειάζεται καν.

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλα δεν χρειάζεται να ειναι βρασμένο, μπορεί να ειναι στον ατμο!

Καλα ρε κορίτσια για τα φρούτα για τι ηλικίες μιλάτε; Πως το λιωνετε το Μήλο; Εδώ μιλάω για πρώτο στάδιο μέχρι 7 μηνών ... Εγώ δεν πολτό ποιώ τίποτα απλά το βάζω στον ατμο και το λιώνω..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όχι με τίποτα, μια φορά έκανα με τον πρώτο μου baby led και ποτέ πια!! Απλά επειδή τα λιώνω με το πηρουνι, τα φρούτα που δεν λιώνωνται εύκολα τα βράζω

Έτσι συμβουλεύουν εδώ ειδικά σε μηλο και αχλάδι που δεν ειναι πολύ ώριμο

Link to comment
Share on other sites

Εδώ συνηθίζουμε αλεσμένα ως 9 μηνών' date=' περίπου, και μετά λιωμένα με το πηρούνι.[/quote']

 

Ναι το κατάλαβα ,, εδώ από 9 τρώνε κανονικό φαγητό με τους γονείς!!! :-)

Link to comment
Share on other sites

Καλα δεν χρειάζεται να ειναι βρασμένο, μπορεί να ειναι στον ατμο!

Καλα ρε κορίτσια για τα φρούτα για τι ηλικίες μιλάτε; Πως το λιωνετε το Μήλο; Εδώ μιλάω για πρώτο στάδιο μέχρι 7 μηνών ... Εγώ δεν πολτό ποιώ τίποτα απλά το βάζω στον ατμο και το λιώνω..

 

Αν θυμάμαι καλά, από 5 μηνών περίπου μέχρι να κόψουν τα αλεσμένα (όσο πάει:mrgreen:).

 

Το μήλο το εκοβα κομματάκια μαζί με άλλα φρούτα, έριχνα και χυμό πορτοκάλι ή μανταρίνι και τα έλιωνα στο μούλτι...

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

γεια σας,έχω ένα κοριτσάκι-το δεύτερό μου,που είναι 6 μηνών ακριβώς. Σε αντίθεση με το πρώτο,και ενώ με το θηλασμό παίρνει πολύ καλό βάρος ο παιδίατρος συνέστησε απο 5 μηνών να της αρχισω φρούτα και ρυζάλευρο.Λόγω του οτι έβλεπα οτι το μωρό όντως έδειχνε ενδιαφέρον όταν τρώγαμε,της άρχισα λίγο ρυζάλευρο.Στην καθιερωμένη μας επίσκεψη λίγες μέρες πριν,μου είπε να αρχίσω και φαγητά,δηλαδή να δίνω φρούτα,φαγητό με κοτόπουλο ή μοσχάρι ή φακές και το απόγευμα φαρίν λακτέ.δεν είναι πολλά για ένα μωρό 6 μηνών,το οποίο έχει φάει μόνο λίγο ρυζάλευρο?Δεν είναι πολύ μικρό για να αρχίσει τα αλμυρά?Επίσης μου φαίνεται απότομη η μεταβαση..τι λέτε κι εσείς?Να σημειώσω οτι τη μεγάλη τη θήλασα 2,5 χρόνια,κάτι που στο τέλος τον έβρισκε αντίθετο.

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας,έχω ένα κοριτσάκι-το δεύτερό μου,που είναι 6 μηνών ακριβώς. Σε αντίθεση με το πρώτο,και ενώ με το θηλασμό παίρνει πολύ καλό βάρος ο παιδίατρος συνέστησε απο 5 μηνών να της αρχισω φρούτα και ρυζάλευρο.Λόγω του οτι έβλεπα οτι το μωρό όντως έδειχνε ενδιαφέρον όταν τρώγαμε,της άρχισα λίγο ρυζάλευρο.Στην καθιερωμένη μας επίσκεψη λίγες μέρες πριν,μου είπε να αρχίσω και φαγητά,δηλαδή να δίνω φρούτα,φαγητό με κοτόπουλο ή μοσχάρι ή φακές και το απόγευμα φαρίν λακτέ.δεν είναι πολλά για ένα μωρό 6 μηνών,το οποίο έχει φάει μόνο λίγο ρυζάλευρο?Δεν είναι πολύ μικρό για να αρχίσει τα αλμυρά?Επίσης μου φαίνεται απότομη η μεταβαση..τι λέτε κι εσείς?Να σημειώσω οτι τη μεγάλη τη θήλασα 2,5 χρόνια,κάτι που στο τέλος τον έβρισκε αντίθετο.

 

Καλησπερα κ να χαιρεσαι τα παιδακια σου.εφοσον ειστε 6 μηνων κ θηλαζετε κ τρωει ηδη ενα γευμα μπορεις να βαλεις κ δευτερο.εγω θα προτιμουσα φρουτα το πρωι κ λαχανικα το μεσημερι.με το ρυζαλευρο δ ξερω πως θα γινει το προγραμμα σας ξανα.φυσικα σιγα-σιγα η εισαγωγη ενα-ενα.σε 2-3 βδομαδες βαζεις κ κρεας το μεσημερι.οσπρια λιγο πιο μετα.τριτο γευμα μετα τον 8.φαριν λακτε γτ;φανταζομαι δ εννοουσε μεσημεριανο απο το δικο σας.αλατι ειδικα μετα το χρονο.η εισαγωγη σε νεες γευσεις θα γινεται σταδιακα.χωρις μπαχαρικα για καποιο χρονικο διαστημα.το οτι δ του αρεσε που θηλαζες ειναι δικο του πρβλμ απλα επεξεργασου καλυτερα οσο προτεινει

Link to comment
Share on other sites

Μετά τους 6 μήνες, τα αποθέματα σιδήρου των μωρών έχουν τελειώσει. Για να μη σου κάνει αναιμία το κρέας πρέπει να το αρχίσεις σιγά σιγά. Εγώ νομίζω στους 6μιση μήνες έδινα 3 γεύματα, αλλά μου έτρωγε λίγο. Μπορεί μόνο 70 γραμμάρια σε κάθε γεύμα. Μόνο το μεσημεριανό το έτρωγε πάντα με μεγαλύτερη όρεξη.

Απ' ότι κατάλαβα, όταν με το γιατρό δε συμφωνούμε σε κάποια πράγματα, τείνουμε να κάνουμε τα εντελώς αντίθετα απ' ότι μας λέει κι αυτό θεωρώ ότι κρύβει κινδύνους. Γνώμη μου είναι αν αποφασίσεις να μην ακολουθήσεις τις οδηγίες του, να διαβάσεις πρώτα τι προτείνει ο ΠΟΥ ή κάποια άλλη έγκυρη πηγή για να βεβαιωθείς ότι δε θα βλάψεις το μωράκι σου.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας,έχω ένα κοριτσάκι-το δεύτερό μου,που είναι 6 μηνών ακριβώς. Σε αντίθεση με το πρώτο,και ενώ με το θηλασμό παίρνει πολύ καλό βάρος ο παιδίατρος συνέστησε απο 5 μηνών να της αρχισω φρούτα και ρυζάλευρο.Λόγω του οτι έβλεπα οτι το μωρό όντως έδειχνε ενδιαφέρον όταν τρώγαμε,της άρχισα λίγο ρυζάλευρο.Στην καθιερωμένη μας επίσκεψη λίγες μέρες πριν,μου είπε να αρχίσω και φαγητά,δηλαδή να δίνω φρούτα,φαγητό με κοτόπουλο ή μοσχάρι ή φακές και το απόγευμα φαρίν λακτέ.δεν είναι πολλά για ένα μωρό 6 μηνών,το οποίο έχει φάει μόνο λίγο ρυζάλευρο?Δεν είναι πολύ μικρό για να αρχίσει τα αλμυρά?Επίσης μου φαίνεται απότομη η μεταβαση..τι λέτε κι εσείς?Να σημειώσω οτι τη μεγάλη τη θήλασα 2,5 χρόνια,κάτι που στο τέλος τον έβρισκε αντίθετο.

 

Όλα αυτα ναι ειναι πολλα!

 

Καταρχάς το ρυζαλευρο ειναι τελείως περιττή κι άχρηστη τροφή για ενα μωρό που θηλαζει. Ειναι σαν να στερείς απο το μωρό την ανώτερη τροφή για την ηλικία του (το μητρικό γαλα) για να του δώσεις κονσέρβα!

 

Το καλύτερο θα ηταν να δώσεις κρέας και λαχανικά με σταδιακή εισαγωγή τροφών (κάθε 3 μέρες η νέα τροφή). Μόλις εισάγεις καλα το ενα γευμα συνεχίζετε με το δεύτερο.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

τρώει φρουτόκρεμα και πλέον τις δίνω χορτόουπες εναλλάξ με κοτόπουλο ή κρέας.Τη φαρίν λακτέ που μου πρότεινε για απόγευμα δεν τη δίνω γιατί και να ήθελα,δεν προλαβαίνω,χορταίνει ήδη με αυτά που τρώει.Απορώ πώς περιμένει να φάει κ κρέμα μετά απο όλα αυτά,6 μηνών μωρό..

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα! Και πολύ καλά κάνεις.. Όσο και ότι νιώθεις καλύτερο για το παιδάκι σου! Συμφωνώ και με τη Nina-Nana... Κι εγώ στους 6 μήνες είμαι κι αντί για ριζάλευρο (κι εμένα αυτό μου πρότεινε ο γιατρός...) δίνω κεχρί με φρούτα και του αρέσει. Πιστεύω ότι οι γιατροί έχουν κάποια standarts και δεν παίρνουν ευθύνη για εναλλακτικές προτάσεις...

Όσο για το θηλασμό που πολλοί γιατροί δεν μας ενθαρρύνουν..ε τι να πώ;;; Αν το μητρικό γάλα πωλούνταν από εταιρείες τότε θα ήταν θερμοί οπαδοί ε;;;

Συνέχισε λοιπόν κι εσύ Myfavoutitelullaby να θηλάζεις και μη στενοχωριέσαι. Οι στερεές τροφές είναι συμπλήρωμα στο θηλασμό για 1 έτος λένε τώρα πια οι επιστήμονες!

Καλή συνέχεια σε όλους και καλές...ορέξεις στα μωράκια μας!!

:D
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σας κ πάλι!

Το δεύτερο μωράκι μου (9 μηνών σχεδόν) θηλάζει παράλληλα με στέρεες,αλλά ξυπνάει πολύ το βράδυ..Παρόλο που τρώει όλα της τα γεύματα,το βράδυ θηλάζει πολύ,πίνει λίτρα (και ξαναλέω,τρώει καλά μες τη μέρα,πολύ φαγανό παιδί :D ),αλλά μόλις πάει για ύπνο θέλει να είναι με το μαστό στο στόμα διαρκώς...με αποτέλεσμα το παιδί να μην κοιμάται αρκετές ώρες.Το πάμε έτσι μέχρι τα ξημερώματα ξυπνάει ανα μία ώρα κ θέλει στήθος..

Κάποιες φίλες μου είπαν οτι αυτό συμβαίνει γιατί την έμαθα να τρώει το βράδυ,και με συμβούλεψαν να της κόψω τους θηλασμούς μετά τις 8,να της δίνω νερό αν κλαίει...Απο τη μία,μου φαίνεται λογικό γιατί και με τη μεγάλη μου τα ίδια είχα,κι έκανα να κοιμηθώ 3 χρόνια,αν δεν ημουν δίπλα της να με θηλάζει ξύπναγε.Απο την άλλη το λυπάμαι να του κόψω το γάλα σε τέτοια ηλικία κ δεν θέλω να διακινδυνεύσω κ το θηλασμό.Τι με συμβουλεύετε?

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κ πάλι!

Το δεύτερο μωράκι μου (9 μηνών σχεδόν) θηλάζει παράλληλα με στέρεες,αλλά ξυπνάει πολύ το βράδυ..Παρόλο που τρώει όλα της τα γεύματα,το βράδυ θηλάζει πολύ,πίνει λίτρα (και ξαναλέω,τρώει καλά μες τη μέρα,πολύ φαγανό παιδί :D ),αλλά μόλις πάει για ύπνο θέλει να είναι με το μαστό στο στόμα διαρκώς...με αποτέλεσμα το παιδί να μην κοιμάται αρκετές ώρες.Το πάμε έτσι μέχρι τα ξημερώματα ξυπνάει ανα μία ώρα κ θέλει στήθος..

Κάποιες φίλες μου είπαν οτι αυτό συμβαίνει γιατί την έμαθα να τρώει το βράδυ,και με συμβούλεψαν να της κόψω τους θηλασμούς μετά τις 8,να της δίνω νερό αν κλαίει...Απο τη μία,μου φαίνεται λογικό γιατί και με τη μεγάλη μου τα ίδια είχα,κι έκανα να κοιμηθώ 3 χρόνια,αν δεν ημουν δίπλα της να με θηλάζει ξύπναγε.Απο την άλλη το λυπάμαι να του κόψω το γάλα σε τέτοια ηλικία κ δεν θέλω να διακινδυνεύσω κ το θηλασμό.Τι με συμβουλεύετε?

 

Δίνεις αρκετό νερο την ημέρα;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κ πάλι!

Το δεύτερο μωράκι μου (9 μηνών σχεδόν) θηλάζει παράλληλα με στέρεες,αλλά ξυπνάει πολύ το βράδυ..Παρόλο που τρώει όλα της τα γεύματα,το βράδυ θηλάζει πολύ,πίνει λίτρα (και ξαναλέω,τρώει καλά μες τη μέρα,πολύ φαγανό παιδί :D ),αλλά μόλις πάει για ύπνο θέλει να είναι με το μαστό στο στόμα διαρκώς...με αποτέλεσμα το παιδί να μην κοιμάται αρκετές ώρες.Το πάμε έτσι μέχρι τα ξημερώματα ξυπνάει ανα μία ώρα κ θέλει στήθος..

Κάποιες φίλες μου είπαν οτι αυτό συμβαίνει γιατί την έμαθα να τρώει το βράδυ,και με συμβούλεψαν να της κόψω τους θηλασμούς μετά τις 8,να της δίνω νερό αν κλαίει...Απο τη μία,μου φαίνεται λογικό γιατί και με τη μεγάλη μου τα ίδια είχα,κι έκανα να κοιμηθώ 3 χρόνια,αν δεν ημουν δίπλα της να με θηλάζει ξύπναγε.Απο την άλλη το λυπάμαι να του κόψω το γάλα σε τέτοια ηλικία κ δεν θέλω να διακινδυνεύσω κ το θηλασμό.Τι με συμβουλεύετε?

 

Τα μωρά οταν ξυπνούν τη νύχτα εκτός απο αναπτυξιακές και σωματικές ανάγκες έχουν και συναισθηματικές να καλύψουν! Πάντως δεν ξυπνάει γιατί διψάει οπότε να καλυφθεί απο το νερό μόνο! Πολλοί λόγοι μπορει να ειναι κυρίως τα δόντια!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Δίνω νερό μόνο με το μεσημεριανό ,στα υπόλοιπα γεύματα δίνω συμπλήρωμα θηλασμό.

 

Ok καλα κανεις, προσπάθησε να δινεις αρκετό νερο και γαλα την μέρα. Συνηθως οταν αρχίζουν στέρεες διψούν πολυ, ειδικα οταν το βλέπεις να ξυπνάει τοςο συχνα με το που αρχιςε φαγητό, κανει μπαμ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...