Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποκλειστικός μητρικός θηλασμός


Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια! Λοιπόν οι πληροφορίες ειναι παρα πολλες θα προσπαθήσω να βάλω μια σειρά. Ο μικρός κόλλησε μύκητα πιθανόν απο τη πληρωμένη θηλη και δεν έτρωγε σωστά απο εκείνο το στηθος παρότι σωστά τον κρατάω. Θα δίνω μονο το ενα στηθος ξαι απο το άλλο θα αντλώ θα του το δίνω με το finger feeder. Έχω γενικά πολλα πράγματα που πρεπει να κάνω αλλα θα κάνω πτι μπορώ. Για το παιδι μου έδωσε κάποια φάρμακα για τον μύκητα και πρόβιοτικα και για εμενα κρέμα για τη θηλη και φάρμακα για την παραγωγή μου γιατι μειώθηκε μάλλον λόγω της πληγής και πρόβιοτικα. Γενικά δεν την είδα πολυ αισιόδοξη αν και δεν ρώτησα τι πιστεύει γιατι πρώτα θα το παλέψω και δεν θα ήθελα να ακούσω κατι απαισιόδοξο αν και ήταν παρα πολυ ευγενική και επεξηγηματικη. Το πρόβλημα ειναι πτι δεν βρήκα στο εφημερεύον φαρμακείο τα φάρμακα για εμενα ούτε το finger feed και αύριο πάλι ειναι κλειστά. Για τη ουρολοιμωξη θα κάνω πάλι εξετάσεις και πρεπει να συλλεψω ουρα απευθείας πρεπει να τον πετύχω την ωρα που τον αλλάζω αυτο μου ειναι δύσκολο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Έχω απογοητευτεί γιατι διαβαζω για 600-900 γρ το μήνα και ο μικρός χθες έκλεισε μήνα και πηρε 500γρ. Μου εχει γίνει και κόλλημα αυτή η ζυγαριά μακάρι να μην την είχα. Ισχύουν οτι έχω διαβάσει για τις πάνες που βρέχει και τις κενώσεις. Οταν πήρα ουρά για την ουρολοιμωξη τον είχα καθαρίσει καλα και παρακολουθούσα μολις ουρησε τα πήρα γρηγορα και σε ενα τέταρτο τα πηγα γιατι απο το μικροβιολογικό μου είπαν να μην καθυστέρησω. Το μονο που με παρηγορεί ειναι αυτο που με ρώτησε αρχικά η γιατρός αν ανακουφίζεται στο στηθος. Η πληγή στο στηθος μου εχει σχεδόν κλείσει αλλα πια φοβάμαι να μη βάζω τη θηλη δεν ξέρω αν τον έχω περδεψει κιόλας γιατι οι θηλές μου ειναι επίπεδες. Σας ευχαριστω που υπαρχεται κάπου μπορώ να γράφω τους προβληματισμούς μου.

 

Εχεις διαβάσει απο την κυρια Πατσουρου για το γαλα αλλα μάλλον ξέχασες να διαβάσεις οτι ενα μωρο μπορεί να πάρει 400 γραμμάρια τον πρώτο μήνα και να ειναι εντάξει για το συγκεκριμένο μωρο.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Στις περισσότερες περιπτώσεις (όχι σε όλες' date=' βέβαια), υπάρχει συμμετοχή ενός συστήματος, π.χ.δέρματος (έκζεμα), αναπνευστικού (ρινίτιδα, αναπνοή που σφυρίζει), γαστρεντερικού (αλλεργική πρψκτοκολιτιδα, που είναι και η συχνότερη εκδήλωση).

 

Επιπλέον, είναι δύσκολο ένα μωρό με αλλεργία στο γάλα αγελάδας να "φτιάξει" τη συμπεριφορά του τόσο γρήγορα, μετά τη διακοπή τους, όπως περιγράφει η Λίζα. Συνήθως, χρειάζονται πάνω απ'ό 10 ημέρες, για να εξαλειφθούν όλα τα ίχνη της ππρωτεΐνης, από τον οργανισμό της μαμάς.[/quote']

 

Πραγματικα σε πολλές περιπτώσεις ισχύει αυτο. Αλλά επειδη ειμαι καμμένη στο θεμα αλλεργιών, το εχω ψάξει αρκετα, κι επειδη είμασταν πολλές οι κοπέλες που τρέχαμε και δεν φτάναμε στο θεμα αλλεργιες και στη gaps και στο φβ τολμώ να πω οτι σαν την παρατήρηση της συμπεριφορας του μωρου δεν υπαρχει! Ειναι πολυ νωρίς για κραχτά συμπτωματα αλλεργιών, συνηθως εμφανίζονται μετα τους πρώτους δυο μηνες αφου πρώτα προϋπάρχει ανησυχία, χαμηλή προσληψη βαρους και κολικοι ή ΓΟΠ.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια! Λοιπόν οι πληροφορίες ειναι παρα πολλες θα προσπαθήσω να βάλω μια σειρά. Ο μικρός κόλλησε μύκητα πιθανόν απο τη πληρωμένη θηλη και δεν έτρωγε σωστά απο εκείνο το στηθος παρότι σωστά τον κρατάω. Θα δίνω μονο το ενα στηθος ξαι απο το άλλο θα αντλώ θα του το δίνω με το finger feeder. Έχω γενικά πολλα πράγματα που πρεπει να κάνω αλλα θα κάνω πτι μπορώ. Για το παιδι μου έδωσε κάποια φάρμακα για τον μύκητα και πρόβιοτικα και για εμενα κρέμα για τη θηλη και φάρμακα για την παραγωγή μου γιατι μειώθηκε μάλλον λόγω της πληγής και πρόβιοτικα. Γενικά δεν την είδα πολυ αισιόδοξη αν και δεν ρώτησα τι πιστεύει γιατι πρώτα θα το παλέψω και δεν θα ήθελα να ακούσω κατι απαισιόδοξο αν και ήταν παρα πολυ ευγενική και επεξηγηματικη. Το πρόβλημα ειναι πτι δεν βρήκα στο εφημερεύον φαρμακείο τα φάρμακα για εμενα ούτε το finger feed και αύριο πάλι ειναι κλειστά. Για τη ουρολοιμωξη θα κάνω πάλι εξετάσεις και πρεπει να συλλεψω ουρα απευθείας πρεπει να τον πετύχω την ωρα που τον αλλάζω αυτο μου ειναι δύσκολο.

 

Εσένα σε κάλυψε η γιατρός;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Nina-Nana σήμερα ξεφυλισσα στο ιατρείο το βιβλίο της κυρίας Παυσουρου μονο απο το YouTube video είχα δει. Ναι αναφέρει αυτο για το βαρος εχεις δίκιο. Με κάλυψε η γιατρός δεν την είδα αισιόδοξη αλλα νομίζω οτι μπορούσες να κανει και να μου πει το έκανε απο εδω και περα εγω θα τηρήσω οτι μου ειπε και ο Θεός βοηθός μακάρι απο την αρχη να την είχα επιλέξει. Το πρόβλημα μου ειπε πως θα θηλαζω και ταυτόχρονα θα αντλώ. Τώρα με βοήθεια απο τον άντρα μου ήταν δύσκολο πως θα τα καταφέρω μονη μου. Άντλησα 30ml αλλα δεν άδειασε το στηθος μου με τα χέρια ακόμα βγάζω αλλα το θηλαστρο δεν έβγαζε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γνωρίζετε κάποιο φαρμακειο στα Νότια Προάστια που να ειναι φιλικό με το θηλασμό; Μου ανέφερε ενα η γιατρός στην Αγιου Δημητρίου το έψαξα αλλα δεν μπόρεσα να το βρω.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, μπορεί να είναι και η ιδέα σου ότι δεν ήταν αισιόδοξη! Τουλάχιστον, ξέρεις ότι σε παρακολουθεί άνθρωπος με γνώσεις και διάθεση να σε βοηθήσει.

 

Για τη συλλογή ούρων: ταΐζεις το μωρό, το πλένεις πολύ καλά και μετά το πας στο νιπτήρα, χωρίς την πάνα, βρεχοντας τα ποδαράκια του, ενώ περιμένεις με το uro-box ανά χείρας. Μέσα σε ένα 20λεπτο, το πολύ, θα'χεις "πιάσει" τα ούρα!

 

Για φαρμακεία δεν έχω ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Scratee ναι μπορει να ειναι ιδεα μου μπορει αν ήταν μονο σύμβουλος να ίσχυε αυτο αλλα σαν γιατρός μάλλον ανησυχεί και εχει δίκιο. Βλέπει πρώτη φορά ενα βρέφος ήδη ενός μηνός. Το πρόβλημα που έχω ειναι οτι μειώθηκε η παραγωγή μου και τα φάρμακα που μου πρότεινε δεν τα βρίσκω σε κανένα εφημερεύον των γυρω περιοχών. Ελπίζω να βρω σε αυτο στην Αγιου Δημητρίου απλά θα χάσω ήδη τη σημερινή μερα και δεν έχω ούτε το finger feeder και μεχρι τώρα του εδωςα δυο φορές με μπουκάλι. Ξέρω πολλα λάθη αλλα δεν ξέρω τι να κάνω αφού δεν τον βάζω στο αριστερό στηθος. Ευχαριστω για την συμβουλή για τα ουρα θα τη δοκιμάσω αύριο που θα ειναι ανοιχτό το μικροβιολογικό.

Link to comment
Share on other sites

Λίζα, άκουσε: ΔΕΝ-ΠΕΙ-ΡΑ-ΖΕΙ :):):). Πραγματικά. Δεν πειράζει. Θα ακολουθήσεις τις οδηγίες πιστά, μεν, χαλαρά, δε. Κάθε μέρα που το μωρό παίρνει μητρικό γάλα, είναι κέρδος. Ο θηλασμός πρέπει να είναι βασικός μας στόχος, αλλά όχι αυτοσκοπός. Παρ'όλο που πιστεύω ότι θα τα καταφέρεις, θέλω να σου πω, με απόλυτη ειλικρίνεια, ότι αν το τελικό αποτέλεσμα διαφέρει από το αρχικό σου "όνειρο", ΔΕΝ ΠΕΙΡΆΖΕΙ.

 

Πολλά-πολλά φιλιά στο μωράκι σου, και εμείς είμαστε πάντα στη διάθεσή σας :D

Link to comment
Share on other sites

Λίζα, άκουσε: ΔΕΝ-ΠΕΙ-ΡΑ-ΖΕΙ :):):). Πραγματικά. Δεν πειράζει. Θα ακολουθήσεις τις οδηγίες πιστά, μεν, χαλαρά, δε. Κάθε μέρα που το μωρό παίρνει μητρικό γάλα, είναι κέρδος. Ο θηλασμός πρέπει να είναι βασικός μας στόχος, αλλά όχι αυτοσκοπός. Παρ'όλο που πιστεύω ότι θα τα καταφέρεις, θέλω να σου πω, με απόλυτη ειλικρίνεια, ότι αν το τελικό αποτέλεσμα διαφέρει από το αρχικό σου "όνειρο", ΔΕΝ ΠΕΙΡΆΖΕΙ.

 

Πολλά-πολλά φιλιά στο μωράκι σου, και εμείς είμαστε πάντα στη διάθεσή σας :D

 

Δεν είχα αρχικό όνειρο μονο πριν γεννήσω απλά φρόντισα να ενημερώθω τιποτα άλλο. Σε ευχαριστω για τη στήριξη. Οταν άρχισα να θηλαζω μου αρεσε και ένιωθα οτι προσφέρω κατι στο παιδι. Δεν θεωρώ οτι ειναι άσχημο ή κατι κακό να παρει έτοιμο απλά με το θηλασμο νιωθω ενα δέσιμο με το μωρο που νομίζω οτι η ψυχολογία μου το εχει ανάγκη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Nina-Nana σήμερα ξεφυλισσα στο ιατρείο το βιβλίο της κυρίας Παυσουρου μονο απο το YouTube video είχα δει. Ναι αναφέρει αυτο για το βαρος εχεις δίκιο. Με κάλυψε η γιατρός δεν την είδα αισιόδοξη αλλα νομίζω οτι μπορούσες να κανει και να μου πει το έκανε απο εδω και περα εγω θα τηρήσω οτι μου ειπε και ο Θεός βοηθός μακάρι απο την αρχη να την είχα επιλέξει. Το πρόβλημα μου ειπε πως θα θηλαζω και ταυτόχρονα θα αντλώ. Τώρα με βοήθεια απο τον άντρα μου ήταν δύσκολο πως θα τα καταφέρω μονη μου. Άντλησα 30ml αλλα δεν άδειασε το στηθος μου με τα χέρια ακόμα βγάζω αλλα το θηλαστρο δεν έβγαζε.

 

Τι θηλαστρο εχεις;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Τι θηλαστρο εχεις;

 

Της Medela το swing αλλα δεν πάω καλα τι να κανω; Μονο 20ml βγάζω. Δεν ξερω τι να κανω τα χάπια θα τα έχω σε 1-2 εργάσιμες τα παρηγγεθλα απο το κεντρικό τους site και το finger δεν το έχω βρει.

Link to comment
Share on other sites

Τον έβαλα και απο αυτο με την πληγή ειναι σε καλυτερη καταςταςη με μια μερα αποχή, χρειάστηκε αρκετές φορές να τον βγάζω και να τον ξαναβγαλω. Δεν ξερω τι θα μου πει η σύμβουλος αλλα με το μπουκαλι δεν γινόταν να δωσω ήδη νομίζω δυσκολευόταν να πιάσει και επιπλέον δεν βγάζω σχεδόν τιποτα με το θηλαστρο. Θα κανω οτι νιωθω καλα δεν υπάρχει κατι άλλο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δε σου είπε η παιδίατρος να νοικιασεις νοσοκομειακό;

 

Όχι μου έγραψε μια κρέμα για τη πληγή μου, για το μύκητα στο στόμα του μικρού ενα σαν σιρόπι προβιοτικα και τους δυο και στους 90 τα ρούχα μας. Να βάζω η όχι και στο άλλο το μικρό; Πως θα το βρω αυτο της Medela? μου ειπε οτι ειναι της Medela.

Link to comment
Share on other sites

Δε σου είπε η παιδίατρος να νοικιασεις νοσοκομειακό;

 

Όχι μου έγραψε μια κρέμα για τη πληγή μου, για το μύκητα στο στόμα του μικρού ενα σαν σιρόπι προβιοτικα και τους δυο και στους 90 τα ρούχα μας. Να βάζω η όχι και στο άλλο το μικρό; Πως θα το βρω αυτο της Medela? μου ειπε οτι ειναι της Medela. Βλέπω τις οδηγίες και αυτο σίγουρα κάποιος θα πρεπει να στο δείξει ίσως γιαυτο αναφέρει τους επαγγματιες. Τώρα το πρωί άντλησα 40 απο το πληγωμένο. Πως να του το δωσω όμως φοβάμαι το μπουκαλι

Link to comment
Share on other sites

Για να μην μπλεκόμαστε πολλοί, θα έλεγα να ρωτήσεις εκείνη.

 

Μία εναλλακτική του μπιμπερό είναι η σύριγγα ή το ποτηράκι. Το ζητούμενο στον μπέμπη σου, όμως, είναι να "μάθει" να θηλάζει. Γι'αυτό σου πρότεινε το feeder. Μια άλλη λύση (και πανεύκολη στο χειρισμό) είναι το σωληνακι σίτισης, όπου το μωρό παίρνει το συμπλήρωμα όση ώρα είναι πάνω στο στήθος. Δεν το συζητάς μαζί της;

Link to comment
Share on other sites

Για να μην μπλεκόμαστε πολλοί' date=' θα έλεγα να ρωτήσεις εκείνη.

 

Μία εναλλακτική του μπιμπερό είναι η σύριγγα ή το ποτηράκι. Το ζητούμενο στον μπέμπη σου, όμως, είναι να "μάθει" να θηλάζει. Γι'αυτό σου πρότεινε το feeder. Μια άλλη λύση (και πανεύκολη στο χειρισμό) είναι το σωληνακι σίτισης, όπου το μωρό παίρνει το συμπλήρωμα όση ώρα είναι πάνω στο στήθος. Δεν το συζητάς μαζί της;[/quote']

 

Ναι τη πήρα μου ειπε θα το βρω το feeder μεχρι τότε να το έδινα με σύριγγα προσπαθούσα χθες το έβγαζε. Περνώ σε όλα της Medela τιποτα εχουν κανει απογραφή μονο αν το βρω σε αποθήκη κανενός μου ειπε. Που μπορώ να βρω αυτο με το σωλήνα κι γιατι δεν πιστεύω οτι θα βρω το αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Πάρε στο Χαρμάνη, στην Ομόνοια. 210 5221692 και 5221611. Λέγονται σωλήνες σίτισης νεογνών french tube no 5 ή 6. Αν σηκώσει υπάλληλος και πει ότι δεν ξέρει, ζήτα να μιλήσεις με τον ίδιο το Χαρμάνη.

 

Βίντεο χρήσης

 

Ρώτα, όμως, και την παιδίατρο.

Link to comment
Share on other sites

Πάρε στο Χαρμάνη, στην Ομόνοια. 210 5221692 και 5221611. Λέγονται σωλήνες σίτισης νεογνών french tube no 5 ή 6. Αν σηκώσει υπάλληλος και πει ότι δεν ξέρει, ζήτα να μιλήσεις με τον ίδιο το Χαρμάνη.

 

Βίντεο χρήσης

 

Ρώτα, όμως, και την παιδίατρο.

 

Κουράστηκα να ψάχνω έχω παρει όλα τα νότια πρόστια μονο στα κεντρικά εχει αυτή της Medela. Θα πάρω τη παιδίατρο ευχαριστω.

 

Δεν ξερω το θηλαζω ενα μήνα πηρε αυτο το βαρος νιωθω οτι πάμε καλα γιατι να μπω σε αυτή τη διαδικασία δεν ξερω δεν μπορώ να το δεχτώ, πείτε με εγωίστρια αλλα ειναι ενος θα του φτάνει αυτο που θα βγαίνει απο το σωλινακι. Σας έχω ζαλίσει και εσάς το ξερω. Θα κανω υπομονή γυμνοί και αγκαλια και θα το βρούμε θα αφήσω το θηλαστρο και θα προσπαθήσω ετσι ήδη η πληγή ειναι καλύτερα. Θα τον ταΐζω ξαπλωμένοι και οι δυο.

Link to comment
Share on other sites

Liza καταλαβαινω πρεπει να ειςαι πολυ κουρασμένη και πεσμένη αλλα είδες καλα το μυνημα μου; Το εξέτασε καποιος ειδικός για κοντό χαλινο κατω απο την γλώσσα ; Αυτος ειναι απο τους κυριότερους λόγους που το παιδι δεν χρησιμοποιεί σωστά την γλώσσα του οπότε και δεν θα πάρει το γαλα που πρεπει όσες ωρες και να θηλαζει και εννοείται οτι δεν θα πάρει βάρος! Δυο παιδια και τα δυο είχαν το ιδιο οπότε κατι ξερω!

Τόσες κοπέλες έχουν πρόβλημα με θηλασμο απο αυτο και δεν το έχουν πάρει χαμπάρι!

Ειναι το πρωτο που κοιτάς οταν το παιδι δεν παιρνει βάρος! Το πρόβλημα σου μπορει να διορθωθεί και αυριο αν κοιτάξεις καλα κατω απο τη γλώσσα!!!

 

Οριστε εδω πληροφορίες

http://www.child.org.cy/Συνδέσεις/ΘΕΜΑΤΑ/tabid/84/articleType/ArticleView/articleId/372/Default.aspx

Link to comment
Share on other sites

Liza καταλαβαινω πρεπει να ειςαι πολυ κουρασμένη και πεσμένη αλλα είδες καλα το μυνημα μου; Το εξέτασε καποιος ειδικός για κοντό χαλινο κατω απο την γλώσσα ; Αυτος ειναι απο τους κυριότερους λόγους που το παιδι δεν χρησιμοποιεί σωστά την γλώσσα του οπότε και δεν θα πάρει το γαλα που πρεπει όσες ωρες και να θηλαζει και εννοείται οτι δεν θα πάρει βάρος! Δυο παιδια και τα δυο είχαν το ιδιο οπότε κατι ξερω!

Τόσες κοπέλες έχουν πρόβλημα με θηλασμο απο αυτο και δεν το έχουν πάρει χαμπάρι!

Ειναι το πρωτο που κοιτάς οταν το παιδι δεν παιρνει βάρος! Το πρόβλημα σου μπορει να διορθωθεί και αυριο αν κοιτάξεις καλα κατω απο τη γλώσσα!!!

 

Οριστε εδω πληροφορίες

http://www.child.org.cy/Συνδέσεις/ΘΕΜΑΤΑ/tabid/84/articleType/ArticleView/articleId/372/Default.aspx

 

Η καινούργια γιατρός κοίταξε αρκετή ωρα το στόμα δεν θα το είδε; Γράφει τι δεν ιςχυει θα ψάξω τι μπορει να ιςχυει. Σε ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Η καινούργια γιατρός κοίταξε αρκετή ωρα το στόμα δεν θα το είδε; Γράφει τι δεν ιςχυει θα ψάξω τι μπορει να ιςχυει. Σε ευχαριστω πολυ.

 

Δυστυχώς πολλοί γιατροι δεν τα βρίσκουν γιατι δεν ξέρουν πως να το διαγνώσουν, πρεπει καποιος να ειναι ειδικός στο να τα αφαιρεί για να το διαγνώσει

Βάλε το δάχτυλο κατω απο την γλώσσα του μωρού απο την μια μεριά μέχρι την αλλη και δες αν ειναι κατι στην μέση που το εμποδίζει

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς πολλοί γιατροι δεν τα βρίσκουν γιατι δεν ξέρουν πως να το διαγνώσουν, πρεπει καποιος να ειναι ειδικός στο να τα αφαιρεί για να το διαγνώσει

Βάλε το δάχτυλο κατω απο την γλώσσα του μωρού απο την μια μεριά μέχρι την αλλη και δες αν ειναι κατι στην μέση που το εμποδίζει

Είδα φωτογραφίες νομίζω δεν ειναι δεν υπάρχει κατι τον κοίταξα οταν έκλαιγε. Το γαλα μου μαλλον μειώθηκε απο τις ψευδοθηλες προσπάθησα πριν και το έπιασε χωρίς με πολλή υπομονή βέβαια. Θα τις σταματήσω θα αντλώ απο το ενα έστω για μια δυο μέρες ακόμα και αύριο θα έχω τα χάπια. Σας ευχαριστω που μπαινεται στον κόπο και μου απαντάτε.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...