Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποκλειστικός μητρικός θηλασμός


Recommended Posts

Στην ίδια ζυγαρια μετρώ την ελενξα αν παει καλα συγκρίνοντας ενα αντικείμενο με τη ζυγαρια κουζίνας. Οι ψευδοθηλες επειδη δεν πίστευε η γιατρός οτι ειναι πρόβλημα δεν τις έβγαλα αν και προσπάθησα εκνευριζοταν ξαι απο το φόβο και τις ξανά έβαζα θα προσπαθήσω αυριο μετα που παρω ουρα. Οςο και να μειώνουν οι θηλες απλα μπορει να έβαζε λιγο με τα χάπια όμως δεν μπορώ να το δικαιολογήσω γενικα ποια δεν μπορώ να δικαιολογήσω τιποτα αμφισβητώ και εμενα. Για τα γαλακτοκομικα φοβάμαι το μύκητα πάλι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Στην ίδια ζυγαρια μετρώ την ελενξα αν παει καλα συγκρίνοντας ενα αντικείμενο με τη ζυγαρια κουζίνας. Οι ψευδοθηλες επειδη δεν πίστευε η γιατρός οτι ειναι πρόβλημα δεν τις έβγαλα αν και προσπάθησα εκνευριζοταν ξαι απο το φόβο και τις ξανά έβαζα θα προσπαθήσω αυριο μετα που παρω ουρα. Οςο και να μειώνουν οι θηλες απλα μπορει να έβαζε λιγο με τα χάπια όμως δεν μπορώ να το δικαιολογήσω γενικα ποια δεν μπορώ να δικαιολογήσω τιποτα αμφισβητώ και εμενα. Για τα γαλακτοκομικα φοβάμαι το μύκητα πάλι.

 

Τι εννοείς φοβάσαι τον μύκητα;

 

Έχεις αποτελέσματα ούρων;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Φοβάμαι μην ξανα κόλλησω. Αποτελέσματα θα εχω αύριο τα πυοσφαίρια που βγήκαν σήμερα ήταν φυσιολογικά. Η γιατρός μου ειπε να δωσω ξενο μετα το θηλασμο σήμερα μεχρι να δουμε την καλλιέργεια αυριο γιατι της ειπα οτι κουράστηκα. Τωρα δεν ξερω αν φταίει το ξενο για τη συμπεριφορά του ήταν ξυπνιος απο τις 5 παρα ηταβ στο στηθος αρκετή ωρα στις 7 του εδωςα 60 μλ ξενο κοιμηθηκε για μισή ωρα ξύπνησε με λίγα πονάκια στις 10 του εδωςα μετα το θηλαςμό του έδωςα πάλι ξενο εβγαλε αρκετό κοιμηθηκε λιγο ξύπνησε του δοκίμασα πάλι έφαγε 10 μλ και μισοκοιμαται. Θα ρωτήσω αυριο αν θεωρεί οτι αξίζει να νοικιασω νοσοκομειακο θηλαστρο αν θα αντέξω να το κανω.

Link to comment
Share on other sites

Φοβάμαι μην ξανα κόλλησω. Αποτελέσματα θα εχω αύριο τα πυοσφαίρια που βγήκαν σήμερα ήταν φυσιολογικά. Η γιατρός μου ειπε να δωσω ξενο μετα το θηλασμο σήμερα μεχρι να δουμε την καλλιέργεια αυριο γιατι της ειπα οτι κουράστηκα. Τωρα δεν ξερω αν φταίει το ξενο για τη συμπεριφορά του ήταν ξυπνιος απο τις 5 παρα ηταβ στο στηθος αρκετή ωρα στις 7 του εδωςα 60 μλ ξενο κοιμηθηκε για μισή ωρα ξύπνησε με λίγα πονάκια στις 10 του εδωςα μετα το θηλαςμό του έδωςα πάλι ξενο εβγαλε αρκετό κοιμηθηκε λιγο ξύπνησε του δοκίμασα πάλι έφαγε 10 μλ και μισοκοιμαται. Θα ρωτήσω αυριο αν θεωρεί οτι αξίζει να νοικιασω νοσοκομειακο θηλαστρο αν θα αντέξω να το κανω.

 

Τα γαλακτοκομικά δεν σχετίζονται με το αν θα κολλήσεις κάτι ή αν θα πάθεις μυκητιαση.

Αν έχει αλλεργία στα αγελαδινα πάντως το ξενο γάλα δεν το βοηθάει.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Τα γαλακτοκομικά δεν σχετίζονται με το αν θα κολλήσεις κάτι ή αν θα πάθεις μυκητιαση.

Αν έχει αλλεργία στα αγελαδινα πάντως το ξενο γάλα δεν το βοηθάει.

 

Σκέφτομαι απλα οτι εισαι πιο ευάλωτος αν δεν τρως γαλακτοκομικα. Δεν ξερω τελικά αν εχει ή οχι αλλεργια απλα πια δεν ξερω τι άλλο να κανω. Θα ρωτήσω αυριο την γιατρό αν πιστεύει οτι με το νοσοκομειακο θηλαστρο μπορώ να του προσφέρω κατι. Σας ευχαριστω πολυ για τη βοήθεια σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σκέφτομαι απλα οτι εισαι πιο ευάλωτος αν δεν τρως γαλακτοκομικα. Δεν ξερω τελικά αν εχει ή οχι αλλεργια απλα πια δεν ξερω τι άλλο να κανω. Θα ρωτήσω αυριο την γιατρό αν πιστεύει οτι με το νοσοκομειακο θηλαστρο μπορώ να του προσφέρω κατι. Σας ευχαριστω πολυ για τη βοήθεια σας.

 

Όχι δεν είσαι πιο ευάλωτος. Ευάλωτος είσαι αν δεν λαμβάνεις φυσικά προβιοτικά από τροφές ή σε φυσικά συμπληρώματα προβιοτικων. Επίσης αν δεν λαμβάνεις προβιοτικά και τρέφεσαι με τροφές που θρέφουν μύκητες (πχ ζάχαρη).

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ για την απάντηση πιο πολύ ξερω οτι φοβάμαι τωρα μην κόλλησω τιποτα. Πηρα το νοσοκομειακο θηλαστρο της medela και εύχομαι να καταφερω τον επαγαλακτισμό. Στο 24ωρο χθες χρειάστηκε 210ml ξενο τωρα με τις οδηγίες της γιατρού ξεκίνησα αντλήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Χρειάστηκαν 2 εβδομάδες και παρεμβολή 2 παιδιάτρων IBCLC, για να αποφασιστεί η άντληση με νοσοκομειακό θήλαστρο, που είχε προταθεί από εμάς, ανώνυμα μέλη φόρουμ μαμάδων, ήδη από τις 09/01/15! Και δεν το λέω ως καμάρι, για εμάς, αλλά ως παράπονο, για τους ειδικούς...

 

Liza, για άλλη μία φορά, έχεις το θαυμασμό μου για την επιμονή και υπομονή σου. Το πιστεύω ειλικρινά ότι όλη αυτή η εμπειρία, στο τέλος, θα σε κάνει εξπέρ στο θηλασμό!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Χρειάστηκαν 2 εβδομάδες και παρεμβολή 2 παιδιάτρων IBCLC' date=' για να αποφασιστεί η άντληση με νοσοκομειακό θήλαστρο, που είχε προταθεί από εμάς, ανώνυμα μέλη φόρουμ μαμάδων, ήδη από τις 09/01/15! Και δεν το λέω ως καμάρι, για εμάς, αλλά ως παράπονο, για τους ειδικούς...

 

Liza, για άλλη μία φορά, έχεις το θαυμασμό μου για την επιμονή και υπομονή σου. Το πιστεύω ειλικρινά ότι όλη αυτή η εμπειρία, στο τέλος, θα σε κάνει εξπέρ στο θηλασμό![/quote']

 

Ναι Scratee εχεις δίκιο το νοσοκομειακο θηλαστρο εγω το πρότεινα ξερω οτι δεν ειναι εύκολο αλλα πραγματικά δεν θέλω να τον βλέπω να υποφέρει απο έντονους κολικους με το ξένο ουτε να αρχίσω να αλλάζω γάλατα μεχρι να βρω καποιο να ταιριάζει. Η γιατρός με ρωτήσει πρώτα αν εχω χρονο και βοήθεια. Δόξα το Θεο ο άντρας μου με ενθαρρύνει παρα πολυ και αν δεν ήταν αυτος θα το είχα παρατήσει προχθές που τον ζύγισα. Στη άντληση λιγο πριν έβγαλα 60ml και είχα θηλασει πριν δυο ωρες χωρις να παρει ξενο πως ακούγονται; Δεν ξερω καθόλου σε τι δρομο ειμαι ξερβ οτι θα χρειαστεί αρκετές μέρες ή εβδομαδες. Ξερω οτι πρεπει να κανω 8 αντλήσεις και η γιατρός μου ειπε πριν το θηλασω μιση ωρα αλλα επειδη δεξ μπορώ να ξερβ τι ωρα θα ξυπνήσει αντλώ ανα 3 ώρες περιπου κοντα στο θηλασμό.

Μακαρι οταν μου το είπατε να είχα νοικιάσει θα γλυτωνε το παιδι την ταλαιπωρία και εμείς με τα χρήματα που είχαμε δώσει σε κάποια χάπια ια το νοίκιαζα για όλες τους υπόλοιπους μήνες μεχρι τον 6. Τωρα το πιο δύσκολο ειναι να αφήσουμε τις ψευδοθηλες δυστυχώς εκνευριζεται εύχομαι οταν αυξηθεί η παραγωγη μου να ειναι πιο εύκολο προς το παρόν προσπαθώ. Η γιατρός δεν θεώρησε οτι φταίνε για τη μείωση. Εγω πιστευω οτι φταίει η πληγή που ειναι στο αριστερο και επέμενα στο δεξί κουραζόταν και ο μικρο και εγω δεν το καταλάβαινα. Ήρθε και ο μύκητας και δεν μπορούσα ουτε πετσέτα να αγγίζει το στηθος.

Link to comment
Share on other sites

Δύο παρατηρήσεις, μόνο:

 

α)Από ότι ξέρω (Νίνα-Νανά, πες κι εσύ), τις αντλήσεις τις κάνεις ΜΕΤΑ το θηλασμό. Αμέσως μετά, κατά κάποιους, 1 ώρα μετά, κατά κάποιους άλλους.

 

β)Αν η μητέρα πετύχει καλή παραγωγή, ΟΛΑ τα μωρά θα πιάσουν το στήθος, σε ηλικία 8 εβδομάδων, κατά μέσο όρο, ακόμα και εκείνα που δε θήλασαν ποτέ απευθείας. Άρα, έχεις πολλές-πολλές πιθανότητες (αν όχι βεβαιότητα) ότι θα απαλλαγείτε από τις ψευδοθηλές.

 

Πολύ καλά τα 60 ml!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πόσο θάρρος μου δίνεις Scratee. Το ξενο και τωρα το αντλημένο του το δίνω με τα dr brown μπιμπερο που βοηθαει στον αέρα και νομίζω ειναι και πιο άργης ροής. Της medela το calm μετα το είδα αλλα ελπίζω να μην εχει πρόβλημα. Και εγω μετα το θηλαςμό εχω διαβάσει οτι κάνουμε τις αντλήσεις αλλα σκέφτηκα μήπως η γιαυτος το πρότεινε ετσι για να πινει σίγουρα το λιπαρό μέρος; Γενικα γνωρίζεται ποςο ml τρώει ενα μωρο 50 ημερών; Ξερω οτι αυτή η ερώτηση στο κομμάτι του θηλασμού ειναι άκυρη απλα περιπου να γνωρίζω ποςο ειναι το ξενο για να μπορώ σταδιακά να το μειώνω.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολύ. Είναι φυσιολογικό που απο εχθές στις 12 το βραδυ ξύπνησε στις 5 θηλασε (δεν ήθελε αντλημένο που του έδωσα) ξανα θηλασε στις 8 και κοιμηθηκε μεχρι τις 12:30; Δηλαδη σε 12 ώρες έκανε δυο γεύματα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο 2 γεύματα, είναι 4 (ανάλογα πώς το μετράς)! Επειδή μεσολάβησε η νύχτα, δεν είναι αντιπροσωπευτικά τα γεύματα. Δες τι θα κάνει από δω και πέρα. Γενικά, μέχρι να μπει σε μια σειρά με το θηλασμό, μην τον αφήνεις πάνω από 3ωρα την ημέρα και 4ωρα τη νύχτα, χωρίς να θηλάσει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λίζα μου , παρακολουθώ τις εξελίξεις με αγωνία.Δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω ,γιατί δεν έχω την απαιτούμενη εμπειρία.Δεν έδωσα ποτέ με μπιμπερό γιατί η μικρή δεν το έπιανε καθόλου και αντλούσα μόνο όταν ήταν πολύ γεμάτο το στήθος.Και το πέταγα!

 

Μακάρι να διαβάζουν τον "αγώνα" σου κι άλλες γυναίκες και να είσαι για εκείνες παράδειγμα προς μίμηση.Και αποστομωτικό παράδειγμα για τους δύσπιστους!

Είσαι υπόδειγμα επιμονής!

 

Μπράβο για ακόμη μια φορά , δεν ξέρω αν θα είχα τη δύναμη να κάνω τόσες προσπάθειες!

 

Εξελίσσεσαι σε γκουρού του θηλασμού και σε λίγο καιρό ΕΣΥ θα συμβουλεύεις άλλες κοπέλες εντός και εκτός φόρουμ:-P

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολύ κορίτσια για τη στήριξη. Χαρούλα να είσαι καλά! Εχω επιμονή γιατι βλέπω οτι το παιδι με το δικό μου δεν ταλαιπωρείται και επειδη ειναι το πρώτο και έχω χρόνο. Επιπλέον εχω τη στήριξη του άντρα μου. Δυστυχώς σήμερα άκουσα και σν το γαλα μου είναι θρεπτικό. Συγκρατήθηκα δεν απάντησα αλλα ειπα οτι δεν θέλω να ξαναακουσω τιποτα για το γαλα μου εχω ή δεν εχω και τι θρεπτική αξία εχει. Δεν ξερω αν θα εχω γνώσεις σχετικά με το θηλασμό αλλα σίγουρα θα λεω οτι αν θέλεις να θηλάσεις μπορεις. Αυτο εχω στο μυαλό μου.

 

Σήμερα το παλικάρι μου έφαγε 60ml ξενο πιστευω οτι δεν ειναι μεγάλη ποσότητα σιγα σιγα θα τη μειώσουμε. Το μονο πρόβλημα που εχω ειναι οτι η χοάνες στο θηλαστρο ειναι μεγάλες και τραβάει και αρκετό μέρος της θηλαια άλω πρεπει να συμβαίνει αυτο; Δεν μπόρεσα να βρω video να καταλάβω πως πρεπει να ειναι το σωστο.

Link to comment
Share on other sites

Εσύ πονάς, όταν κάνεις άντληση; Να προσέχεις η θηλή να μένει στο κέντρο της χοάνης, να μην τρίβεται στα τοιχώματα.

 

Καλά κάνεις και διευκρινίζεις πως, πέρα από απίστευτη επιμονή, έχεις και ευνοϊκές συνθήκες. Ξέρω κοπέλα που δεν είχε καθόλου βοήθεια και που ο άντρας της απαιτούσε ξεχωριστό μαγειρευτο φαΐ, μεσημέρι-βράδυ!!! Τι αντλήσεις να της πεις, μετά...

Link to comment
Share on other sites

Διαπίστωσα στη τελευταία άντληση το λαθος μου δυναμώνω πολυ την ένταση γιαυτο τραβούσε πολυ και ερέθισα τις θηλες γυρω γυρω τωρα νομίζω το εκανα σωστά.

 

Εμενα καθε μερα ή αραβική ή καμία μπακετα θα παρει στη δουλειά του. Τωρα εχω αρχίσει και μαγειρεύω μολις κοιμηθει μέσα στη μέρα κανω κάβα δυο φαγητά να υπάρχουν! Αλλα οπως ειπα και σε μια φίλη μπυ αρέσει πολυ που πρεπει να τρέχει το μυαλό μου να προλάβει!

Link to comment
Share on other sites

Διαπίστωσα στη τελευταία άντληση το λαθος μου δυναμώνω πολυ την ένταση γιαυτο τραβούσε πολυ και ερέθισα τις θηλες γυρω γυρω τωρα νομίζω το εκανα σωστά.

 

Εμενα καθε μερα ή αραβική ή καμία μπακετα θα παρει στη δουλειά του. Τωρα εχω αρχίσει και μαγειρεύω μολις κοιμηθει μέσα στη μέρα κανω κάβα δυο φαγητά να υπάρχουν! Αλλα οπως ειπα και σε μια φίλη μπυ αρέσει πολυ που πρεπει να τρέχει το μυαλό μου να προλάβει!

 

Να πεις τη φίλη σου να έρθει να σου μαγειρεύει κι εσυ να ξεκουράζεσαι. Υπάρχει κάποιος να σε βοηθήσει; Θα ειναι δύσκολο το προγράμμα σου, αλλά θα τα καταφέρεις!

Να κανεις αντλήσεις κάθε 2-3 ώρες το πολυ κι ιδανικά μετά το θηλασμό (ακόμα και ταυτόχρονα μπορείς, δλδ από το άλλο στήθος). Αν πεις 3 ώρες εύκολα θα γίνουν 4 και δεν το θελουμε αυτό. Οπωσδήποτε μια άντληση το βράδυ μεταξύ 12-6. Το θηλαστρο ειναι διπλής άντλησης; (Δε θυμαμαι να το διάβασα αυτό)

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Εχω βοήθεια απλα στήριξη δεν εχω απο εκει πυ ειναι η βοήθεια και δεν καταλαβαίνουν γιατι το κανω. Διπλής άντλησης πηρα προς το παρόν μεχρι τέλος Φεβρουαρίου. Εκανα άντληση στις 5 αλλα θα μπορούσα και νωρίτερα ελπίζω να φτιάξω σιγα σιγα καλύτερα το προγράμμα. Και εγω εχω καταλάβει οτι μετα το θηλασμο ειναι καλύτερα για να βρίσκει στο στηθος γαλα γιατι τωρα τσατίζεται ελπίζω να μην έμαθε την ευκολία του μπιμπερο.

Link to comment
Share on other sites

Εχω βοήθεια απλα στήριξη δεν εχω απο εκει πυ ειναι η βοήθεια και δεν καταλαβαίνουν γιατι το κανω. Διπλής άντλησης πηρα προς το παρόν μεχρι τέλος Φεβρουαρίου. Εκανα άντληση στις 5 αλλα θα μπορούσα και νωρίτερα ελπίζω να φτιάξω σιγα σιγα καλύτερα το προγράμμα. Και εγω εχω καταλάβει οτι μετα το θηλασμο ειναι καλύτερα για να βρίσκει στο στηθος γαλα γιατι τωρα τσατίζεται ελπίζω να μην έμαθε την ευκολία του μπιμπερο.

 

Πρόσεξε τς μέσα σίτισης. Προτιμότερο ειναι το σωληνάκι, αλλιώς σύριγγα, κυπελλάκι, ποτηράκι, κουταλάκι (εγώ δεν τα προτιμώ τα τελευταία αλλά όπως βολεύεται η κάθε μαμά) και από μπουκάλια έστω η θηλή καλμα της μεντελα. Αν χρησιμοποιείς συμβατική θηλή να έχει μόνο μια τρύπα!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Η στήριξη ειναι δυσεύρετη, για όλους τους άλλους πάντα θα τα κανεις όλα λάθος! Συνηθίζεται κι αυτό... Όταν θες στήριξη γράφε εδώ!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...