Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποκλειστικός μητρικός θηλασμός


Recommended Posts

Σε ευχαριστω παρα πολυ Nina-Nana. Προς το παρον προσπαθώ να ειμαι συνεπείς στις αντλήσεις καθε 2,5 ώρες για 20 λεπτά. Μοα τρύπα εχει η θηλη κου πινει γενικα πεφτει αργά με ενα σύστημα κου εχει για τον αέρα. Ελπίζω πρώτα να περιορίσουμε το ξενο σε καποιες μέρες και μετα να μειώσω τις αντλήσεις για να μειώσουμε σιγα σιγα εντελώς το μπιμπερο. Εγω δρομο φυσικά γιαυτο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σε ευχαριστω παρα πολυ Nina-Nana. Προς το παρον προσπαθώ να ειμαι συνεπείς στις αντλήσεις καθε 2,5 ώρες για 20 λεπτά. Μοα τρύπα εχει η θηλη κου πινει γενικα πεφτει αργά με ενα σύστημα κου εχει για τον αέρα. Ελπίζω πρώτα να περιορίσουμε το ξενο σε καποιες μέρες και μετα να μειώσω τις αντλήσεις για να μειώσουμε σιγα σιγα εντελώς το μπιμπερο. Εγω δρομο φυσικά γιαυτο.

 

Έχεις δρόμο ακόμα, αλλά όλα θα γίνουν! Καλή συνέχεια!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας! Σήμερα είχα ζύγισμα. Ήταν σαν να κράταγα ορολογιακή βόμβα φοβόμουν πολυ για το αποτέλεσμα. Τελικά έβαλε 300 γρ ίσως τη προηγούμενη Δευτερα να εκανα κατι λαθος παντως ηταν νηστικός και η πάνα του ηταν βαριά κοιμόταν 3 ώρες. Χάρηκα πολυ γιατι δεν νομίζω οτι ειναι τα 120ml που παιρνει 4 μέρες είναι το 1/6 του φαγητού του. Ήδη βλέπω διάφορα και στη παραγωγη μου η άντληση στις 2 το βράδυ χθες ηταν 75ml και είχα θηλασει δυο ώρες πριν. Μέσα στη μερα προσπαθώ να αντλώ και ταυτόχρονα να θηλαζω οπως μου έγραψε η Χαρούλα. Σας τα γραφω γιατι ίσως να διαβάζουν και κοπέλες που θελουν να προσπαθήσουν και θέλω να δουν κατι ευχάριστο. Ειναι λαθος να αντλώ και οταν βλέπω οτι παει να βγάλει να σταματάω και να περιμένω να αφήσει το μωρο το ενα στηθος για να το βάλω σε αυτο που άφησα;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας! Σήμερα είχα ζύγισμα. Ήταν σαν να κράταγα ορολογιακή βόμβα φοβόμουν πολυ για το αποτέλεσμα. Τελικά έβαλε 300 γρ ίσως τη προηγούμενη Δευτερα να εκανα κατι λαθος παντως ηταν νηστικός και η πάνα του ηταν βαριά κοιμόταν 3 ώρες. Χάρηκα πολυ γιατι δεν νομίζω οτι ειναι τα 120ml που παιρνει 4 μέρες είναι το 1/6 του φαγητού του. Ήδη βλέπω διάφορα και στη παραγωγη μου η άντληση στις 2 το βράδυ χθες ηταν 75ml και είχα θηλασει δυο ώρες πριν. Μέσα στη μερα προσπαθώ να αντλώ και ταυτόχρονα να θηλαζω οπως μου έγραψε η Χαρούλα. Σας τα γραφω γιατι ίσως να διαβάζουν και κοπέλες που θελουν να προσπαθήσουν και θέλω να δουν κατι ευχάριστο. Ειναι λαθος να αντλώ και οταν βλέπω οτι παει να βγάλει να σταματάω και να περιμένω να αφήσει το μωρο το ενα στηθος για να το βάλω σε αυτο που άφησα;

 

Μπράβο!!!!!!!!!!!

Προτεραιότητα έχει πάντα το μωρό. Αν αυτός ο τρόπος σε βολεύει, δεν ειναι λάθος. Αλλά μπορεις να δοκιμασεις και χωρίς να περιμένεις να δεις πως θα πάει.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι τον βγαζω και τον βαζω στο αλλο. Το σκέφτηκα για να τον βοηθήσω να μην βαριέται και να αποφεύγω οςο ειναι δυνατό το μπιμπερο με το αντλημένο αν και μεχρι τωρα δεν εχει αρνηθεί το στηθος. Σας ευχαριστω κορίτσια για τη στήριξη οτι και να γινει και μα μην καταφερω τον αποκλειστικό θηλασμο τουλαχιστον θα εχει πιει και απο το δικο μου.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια ο μικρός μαλλον εδω και 4 μέρες σήμερα μαλλον 5 περναει αλμα όλη μετα ειναι στο στηθος και προσπαθώ άντληση να κανω ταυτόχρονα οςο ειναι δυνατόν. Δεν με ανησυχεί πολυ γιατι βλέπω οτι βρέχει παρα πολλες πάνες και κανει κακα. Αλλα θελω να μου πείτε ειναι φυσιολογικό να κανει απο τις 12 το βραδυ δηλαδη σε 15 ωρες 6 φορες κακα; Το χρώμα τους ειναι οπως πρεπει μουσταρδι. Το ξενο που δίνω απο εχθές ξεκίνησα να το περιορίζω στα 90μλ ενα γευμα το πηρε χθες για να παω στη γυναικοκογο για μια ωρα αλλα ζητούσε μετα και αλλα ειπα να περιμένουν εδωςαν και 30 αντλημένο. Γενικα κοιμαται 10λεπτα μονο το απόγευμα κοιμαηθηκε μια ωρα χωρις στηθος δίπλα του ξαι το βραδυ κοιμηθήκαμε θηλαζοντας ξαπλωμένη.

Link to comment
Share on other sites

Liza μπράβο μην το βάζεις κάτω. Αξίζει η προσπάθεια έστω και αν δεν ανταποκρίνεται το αποτέλεσμα σε αυτό που περιμένει κάποιος στο εκατό τοις εκατό. Θέλει υπομονή και ποτέ δεν πάει χαμένη. Εγώ ξεκίνησα προσπάθεια επαναγαλακτισμού με αρκετή αντίδραση από το περιβάλλον μου και τώρα θηλάζω αποκλειστικά. Ήθελα να ευχαριστήσω και πάλι τα κορίτσια , που μπαίνουν στο φόρουμ και στηρίζουν τις άλλες κοπέλες, πραγματικά ασκείτε λειτούργημα ειδικά Nina Nina , Scrattee είστε συνέχεια παρούσες με τις συμβουλές σας.

Εμένα με βοήθησαν πολύ, όταν ζήτησα βοήθεια στην προσπάθεια επαναγαλακτισμού που έκανα κατά τα μέσα Δεκεμβρίου. Την μέρα που κατέφερα αποκλειστικό θηλασμό ,μίλησα δηλ. με την παιδίατρο και μου πιστοποίησε , ότι όλα πάνε καλά, έπεσα από σκάλες με αποτέλεσμα να χτυπήσω και τα 2 πόδια και να σπάσω το ένα. Στην αρχή κινιόμουν με καροτσάκι , τώρα με Π . Το θέμα είναι ότι ο θηλασμός με έσωσε γιατί το μωρό ήταν συνέχεια δίπλα μου στο κρεβάτι και δεν χρειαζόταν να του φτιάχνει κάποιος ξένο γάλα . Φανταστείτε το με το σύζυγο να λείπει στη δουλειά, θα έπρεπε να μένει κάποιος μαζί μας. Το λέω γιατί πολλές φορές το περιβάλλον λέει τι κοπιάζεις αλλά τελικά σε μας απέβη σωτήριο, ερχόταν μόνο αρχικά η μαμά μου κάθε 3 ώρες να τον αλλάξει τον πρώτο μήνα.

Επομένως λέω ότι αξίζει να προσπαθούμε χωρίς να πολυσκεφτόμαστε το μέλλον. Εγώ ανησυχούσα για το πώς θα τον άφηνα να πάω στη δουλειά 3 μηνών, το περιβάλλον αν αξίζει η προσπάθεια επαναγαλακτισμού με το δεδομένο, ότι δεν θα είχα χρόνο να εδραιώσω θηλασμό και να κάνω τράπεζα γάλακτος παράλληλα (ξεκίνησα την προσπάθεια όταν ήταν 2 μηνών και θα επέστρεφα σε ένα μήνα) και ακόμα και να κατάφερνα αποκλειστικό θηλασμό σε ένα μήνα θα του έδινα πάλι συμπλήρωμα, άρα δεν θα είχε νόημα .

Τελικά στη δουλειά δε θα πάω ακόμα, ήρθαν εντελώς διαφορετικά τα πράγματα. Πλέον θηλάζει αποκλειστικά , έτοιμο γάλα πήρε μόνο , όταν ήμουν στο νοσοκομείο. Και πάλι ποτέ δεν είναι κάτι δεδομένο , έχει και άλματα ανάπτυξης και πολλές φορές είναι σαν να σαι πάλι στην αρχή της προσπάθειας και κάνει πάλι μαραθώνιους θηλασμούς κτλ. Οπότε είναι δύσκολο να αντλήσεις και για τράπεζα. Απλά αποκτάς μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση , είναι πιο εύκολο γιατί καταλαβαίνεις και καλύτερα το μωρό και αυτό εσένα και τελικά, όπως και να χει τα μωρά με ένα μαγικό τρόπο έχουν πολύ καλύτερη προσαρμοστικότητα από αυτή που νομίζουμε..Αλλά μάλλον αυτό σε μαθαίνει η μητρότητα , πάντα κάτι καινούριο προκύπτει και όπως στη ζωή είναι καλό να είσαι ευέλικτος και υπομονετικός πρώτα από όλα με τον εαυτό σου. Προσπαθούμε και από κει και πέρα αναμένουμε..Καλή συνέχεια σε όλες και πάλι συγχαρητήρια κορίτσια για το έργο που προσφέρετε. ….

Link to comment
Share on other sites

Liza μπράβο μην το βάζεις κάτω. Αξίζει η προσπάθεια έστω και αν δεν ανταποκρίνεται το αποτέλεσμα σε αυτό που περιμένει κάποιος στο εκατό τοις εκατό. Θέλει υπομονή και ποτέ δεν πάει χαμένη. Εγώ ξεκίνησα προσπάθεια επαναγαλακτισμού με αρκετή αντίδραση από το περιβάλλον μου και τώρα θηλάζω αποκλειστικά. Ήθελα να ευχαριστήσω και πάλι τα κορίτσια , που μπαίνουν στο φόρουμ και στηρίζουν τις άλλες κοπέλες, πραγματικά ασκείτε λειτούργημα ειδικά Nina Nina , Scrattee είστε συνέχεια παρούσες με τις συμβουλές σας.

Εμένα με βοήθησαν πολύ, όταν ζήτησα βοήθεια στην προσπάθεια επαναγαλακτισμού που έκανα κατά τα μέσα Δεκεμβρίου. Την μέρα που κατέφερα αποκλειστικό θηλασμό ,μίλησα δηλ. με την παιδίατρο και μου πιστοποίησε , ότι όλα πάνε καλά, έπεσα από σκάλες με αποτέλεσμα να χτυπήσω και τα 2 πόδια και να σπάσω το ένα. Στην αρχή κινιόμουν με καροτσάκι , τώρα με Π . Το θέμα είναι ότι ο θηλασμός με έσωσε γιατί το μωρό ήταν συνέχεια δίπλα μου στο κρεβάτι και δεν χρειαζόταν να του φτιάχνει κάποιος ξένο γάλα . Φανταστείτε το με το σύζυγο να λείπει στη δουλειά, θα έπρεπε να μένει κάποιος μαζί μας. Το λέω γιατί πολλές φορές το περιβάλλον λέει τι κοπιάζεις αλλά τελικά σε μας απέβη σωτήριο, ερχόταν μόνο αρχικά η μαμά μου κάθε 3 ώρες να τον αλλάξει τον πρώτο μήνα.

Επομένως λέω ότι αξίζει να προσπαθούμε χωρίς να πολυσκεφτόμαστε το μέλλον. Εγώ ανησυχούσα για το πώς θα τον άφηνα να πάω στη δουλειά 3 μηνών, το περιβάλλον αν αξίζει η προσπάθεια επαναγαλακτισμού με το δεδομένο, ότι δεν θα είχα χρόνο να εδραιώσω θηλασμό και να κάνω τράπεζα γάλακτος παράλληλα (ξεκίνησα την προσπάθεια όταν ήταν 2 μηνών και θα επέστρεφα σε ένα μήνα) και ακόμα και να κατάφερνα αποκλειστικό θηλασμό σε ένα μήνα θα του έδινα πάλι συμπλήρωμα, άρα δεν θα είχε νόημα .

Τελικά στη δουλειά δε θα πάω ακόμα, ήρθαν εντελώς διαφορετικά τα πράγματα. Πλέον θηλάζει αποκλειστικά , έτοιμο γάλα πήρε μόνο , όταν ήμουν στο νοσοκομείο. Και πάλι ποτέ δεν είναι κάτι δεδομένο , έχει και άλματα ανάπτυξης και πολλές φορές είναι σαν να σαι πάλι στην αρχή της προσπάθειας και κάνει πάλι μαραθώνιους θηλασμούς κτλ. Οπότε είναι δύσκολο να αντλήσεις και για τράπεζα. Απλά αποκτάς μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση , είναι πιο εύκολο γιατί καταλαβαίνεις και καλύτερα το μωρό και αυτό εσένα και τελικά, όπως και να χει τα μωρά με ένα μαγικό τρόπο έχουν πολύ καλύτερη προσαρμοστικότητα από αυτή που νομίζουμε..Αλλά μάλλον αυτό σε μαθαίνει η μητρότητα , πάντα κάτι καινούριο προκύπτει και όπως στη ζωή είναι καλό να είσαι ευέλικτος και υπομονετικός πρώτα από όλα με τον εαυτό σου. Προσπαθούμε και από κει και πέρα αναμένουμε..Καλή συνέχεια σε όλες και πάλι συγχαρητήρια κορίτσια για το έργο που προσφέρετε. ….

 

Πωπω περαστικά κορίτσι!

Και συγχαρητήρια για το θηλασμό :D

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα,θα ηθελα να ρωτησω(αν κ πιστευω δ υπαρχει προβλημα)σε σχεση με θηλασμο κ χαμαμ κ μασαζ με ζεστα αιθερια ελαια

 

Να πας και να περάσεις ωραία!

Τα αιθέρια έλαια ίσως θα ηταν καλύτερα να τα αποφύγεις. Προτίμησε μασάζ με διαφορες άλλες κρέμες και λάδια. Πες τους να σου βάλουν ότι θα έβαζαν και στην εγκυμοσύνη.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Να'σαι καλά, βρε φύση! Και σιδερένια! Με το μεταπτυχιακό τι έγινε, αλήθεια;

 

Βίκυ, τι διαβάζω, στις 3 τα ξημερώματα, η άυπνη μάνα; Χαμάμ και μασάζ;;; :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Ηθελα να μπω να γράψω που βρισκόμαστε! Τη Δευτέρα ο μικρός πηρε 200γρ, ξενο επινε κυριως απο ανασφάλεια μου 60-90 ml τη μερα. Επειδη δεν ηθελα να ενοχλήσω τη κυρία Πατσουρου γιατι λογω απόστασης δεν θα μπορούσε να ειναι η παιδιατρος μας γιαυτο ζήτησα βοήθεια απο την κυρία Παπαδήμα. Περιέγραψα ολα όσα συνέβησαν και οπως και η Νινα απόρησε με τη συμβουλή της πρωτής παιδιάτρου-συμβούλου να αντλω απο το ενα και να μην θηλαζω. Τελικά μου ειπε να δοκιμάσουμε για 3 μέρες να μην κανω αντλήσεις να δουμε αν εχει τουλαχιστον 5 πάνες. Σήμερα ειμαστε στη τριτη μερά πάμε καλα με 8 πάνες. Για τις ψευδοθηλες της ειπα οτι δεν μπορώ να της βγάλω η κυρία Πατςουρου μου ειπε οτι θηλαζει καλα και μου ειπε αφού σου ειπε ετςι ευςι ειναι. Η πρώτη μου ειπε οτο μειώθηκε η παραγωγη μου απο αυτο. Ξερω οτι με υπομονή μπορει να τις βγάζαμε αλλα πια φοβάμαι να μην κανω καποιο λαθος και δεν θελω να προσπαθήσω . Τη Δευτέρα θα δουμε και την κυρία Πατσουρου στο ιατρείο της ανεβήκαμε πανω στους δικούς μου.

 

Φύση μπράβο σου για τη προσπάθεια και περαστικά πραγματικά πολυ δύσκολο αυτο που περνάς εύχομαι γρηγορα να γίνεις καλα!

 

Κορίτσια σας ευχαριστω παρα πολυ για τη βοήθεια σας!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.ευχαριστω νινα-νανα.θα ρωτησω ακριβως τι χρησιμοποιουν.το εχω πολυ αναγκη μετα την εγγυμοσυνη που ειχα κ τους δυο πρωτους μηνες με τη μικρη.οπως βλεπετε χαρη σε σας συνεχιζουμε να πινουμε μονο γαλατακι μαμας κ παιρνει σχεδον 1 κιλο το μηνα.τον αλλο μηνα θα ξεκινησουμε φρουτο.θα γραψω συντομα τις αποριες μου στο αλλο θεμα,ισως κ στο babyledweaning,το σκεφτομαι.αν ολα πανε καλα συνεχιζουμε κ το θηλασμο.με την ευκαιρια να πω μπραβο στη λιζα.διαβασα την ιστορια σου, αλλα δεν εχω εμπειρια να σε βοηθησω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα.ευχαριστω νινα-νανα.θα ρωτησω ακριβως τι χρησιμοποιουν.το εχω πολυ αναγκη μετα την εγγυμοσυνη που ειχα κ τους δυο πρωτους μηνες με τη μικρη.οπως βλεπετε χαρη σε σας συνεχιζουμε να πινουμε μονο γαλατακι μαμας κ παιρνει σχεδον 1 κιλο το μηνα.τον αλλο μηνα θα ξεκινησουμε φρουτο.θα γραψω συντομα τις αποριες μου στο αλλο θεμα,ισως κ στο babyledweaning,το σκεφτομαι.αν ολα πανε καλα συνεχιζουμε κ το θηλασμο.με την ευκαιρια να πω μπραβο στη λιζα.διαβασα την ιστορια σου, αλλα δεν εχω εμπειρια να σε βοηθησω

 

Όλα καλά θα πάνε, καλή συνέχεια! :D

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

και εγω θηλαζω κοριτσια ειμαι νεα μαμα ειναι τοσο τελειο το συναισθημα και ολο αυτο ./θελω να το κρατησω οσο εχω και θελει το μωρο φυσικα , ακολουθω τις συμβουλες που μου εδωσαν και παιρνει οσο πρεπει

πρεπει να κανω κατι αλλο;;;;

Link to comment
Share on other sites

και εγω θηλαζω κοριτσια ειμαι νεα μαμα ειναι τοσο τελειο το συναισθημα και ολο αυτο ./θελω να το κρατησω οσο εχω και θελει το μωρο φυσικα , ακολουθω τις συμβουλες που μου εδωσαν και παιρνει οσο πρεπει

πρεπει να κανω κατι αλλο;;;;

 

Να θηλάζεις 8-12 φορές το 24ωρο και το μωρό να βρέχει πάνες, αν ειναι μικρότερο των 40 ημερών 6-8 κι αν ειναι μεγαλύτερο 5 τουλάχιστον.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια. Είπα ναού να γράψω πως πάμε. Να πω πρώτα πιο ηταν το πρόβλημα μπυ απο την αρχη. Η αποδοχή. Ο μικρός μας κανει μαραθώνιους θηλασμου περα απο τις 40 μερες και οταν λεω μαραθώνιους θηλασμους εννοώ οτι συνολικά κοιμαται μέγιστο 10 ωρες και τις υπόλοιπες ειναι στο στηθος με δεκάλεπτα διαλείμματα. Αυτο δεν μπορούσα να το καταλαβω κοιμαται στο στηθος πεντάλεπτα ενώ πιπιλαει. Πίστευα οτι δεν εχω γαλα οι πάνες του όμως μου το διαψεύδουν. Επιπλέον ειναι παιδι που παιρνει 500γρ βαρος το μήνα νομίζω ημουν εύκολη περίπτωση να έμπαινα στο τριπάκι του ξένου. Η Πατσουρου μου ειπε υπομονη μεχρι τον τριτο συνηθως τότε σταματάνε. Πηγαμε στο δίμηνο για το εμβόλιο και θα προςπαθηςουμε να πηγαίνουμε μεχρι τον 6. Τωρα που ξερω οτι ειναι φυσιολογικό κανω υπομονη και προσπαθώ να διαχειρίζομαι το χρονο που κοιμαται στο μα ξεκούραστω και να μαγειρεύω. Ευτυχώς ο άντρας μου με βοηθαει στο σπιτι.

Σας ευχαριστω και παλι!

Link to comment
Share on other sites

Lizaki καταρχήν μπράβο κορίτσι για την επιμονή σου! Δεύτερον ειναι ωραίο να ξέρω ότι περνάω τα πάνδεινα του θηλαςμου παρέα με άλλες κοπέλες!

Θα σε απογοητευσω όμως γιατί θα σου πω ότι μαραθώνιος θηλασμοι σε αυτή την ηλικία δεν ειναι φυσιολογικό, ειναι συχνό φαινόμενο αλλά όχι φυσιολογικό! Κάνει καραμπαμ ότι εχει κοντό χαλινο και η κινητικότητα της γλώσσας του ειναι περιορισμένη και το κακομοίρο δεν μπορεί να μεταφέρει γάλα!! Ξέρω ότι μου είπες ότι το τσεκάρει και δεν εχει αλλά δυστυχώς οι παιδιατροι κάνουν διάγνωση για τον μπροστινό χαλινο και όχι για αυτόν στο πίσω μέρος της γλώσσας (που ειναι και χειρότερος!) Σορυ που επιμένω σε αυτό αλλά ειναι η μονη εξήγηση!

Αν βρεις στη περιοχή σου ΕΝΑ ΕΙΔΙΚΟ σε αυτά το μαρτύριο σου μπορεί να τελειώσει σε μια μέρα... Α και για δες αν εχει χαλινο στο πάνω χειλακι του .. Ειναι πολύ εύκολο να το δεις αυτό, γυρνά το πάνω χείλος και θα δεις το πέτσακι που ενώνει το χείλος με τα ούλα !!

Link to comment
Share on other sites

Lizaki καταρχήν μπράβο κορίτσι για την επιμονή σου! Δεύτερον ειναι ωραίο να ξέρω ότι περνάω τα πάνδεινα του θηλαςμου παρέα με άλλες κοπέλες!

Θα σε απογοητευσω όμως γιατί θα σου πω ότι μαραθώνιος θηλασμοι σε αυτή την ηλικία δεν ειναι φυσιολογικό, ειναι συχνό φαινόμενο αλλά όχι φυσιολογικό! Κάνει καραμπαμ ότι εχει κοντό χαλινο και η κινητικότητα της γλώσσας του ειναι περιορισμένη και το κακομοίρο δεν μπορεί να μεταφέρει γάλα!! Ξέρω ότι μου είπες ότι το τσεκάρει και δεν εχει αλλά δυστυχώς οι παιδιατροι κάνουν διάγνωση για τον μπροστινό χαλινο και όχι για αυτόν στο πίσω μέρος της γλώσσας (που ειναι και χειρότερος!) Σορυ που επιμένω σε αυτό αλλά ειναι η μονη εξήγηση!

Αν βρεις στη περιοχή σου ΕΝΑ ΕΙΔΙΚΟ σε αυτά το μαρτύριο σου μπορεί να τελειώσει σε μια μέρα... Α και για δες αν εχει χαλινο στο πάνω χειλακι του .. Ειναι πολύ εύκολο να το δεις αυτό, γυρνά το πάνω χείλος και θα δεις το πέτσακι που ενώνει το χείλος με τα ούλα !!

 

 

Δεν θα το ειχε δει η Πατσουρου; Τρελάθηκα τωρα τοςο καιρό το παιδι μπορει να ταλαιπωρείτε; Μένω στη Αθήνα σε παρακαλώ μπορεις να με βοηθήσεις να κλείσω ενα ραντεβού σε κάποιον να το δει; Να παρω ξανα τη γιατρο να τη ρωτήσω; Εχω πραγματικά αναστατωθεί τωρα που μπυ το είπες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα το ειχε δει η Πατσουρου; Τρελάθηκα τωρα τοςο καιρό το παιδι μπορει να ταλαιπωρείτε; Μένω στη Αθήνα σε παρακαλώ μπορεις να με βοηθήσεις να κλείσω ενα ραντεβού σε κάποιον να το δει; Να παρω ξανα τη γιατρο να τη ρωτήσω; Εχω πραγματικά αναστατωθεί τωρα που μπυ το είπες.

 

Να σου πω είσαι πολύ μακριά από αυτό http://www.laserdentalclinic.gr/content/σε-ποιές-περιπτώσεις-πρέπει-να-γίνεται-χαλινεκτομη

Δεν πας να ρίξουν μια γρηγόρη ματιά; Και αν δεν εχει η μικρή δεν έγινε και τίποτα

Πες τους να δουν το χαλινο στο πίσω μέρος της γλώσσας (αν και ειναι ειδικοί και ξέρουν από αυτά)

Οταν ξυπνήσει η μικρή για δες το πανω χείλος και πες μου!

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω είσαι πολύ μακριά από αυτό http://www.laserdentalclinic.gr/content/σε-ποιές-περιπτώσεις-πρέπει-να-γίνεται-χαλινεκτομη

Δεν πας να ρίξουν μια γρηγόρη ματιά; Και αν δεν εχει η μικρή δεν έγινε και τίποτα

Πες τους να δουν το χαλινο στο πίσω μέρος της γλώσσας (αν και ειναι ειδικοί και ξέρουν από αυτά)

Οταν ξυπνήσει η μικρή για δες το πανω χείλος και πες μου!

 

Είμαι μακριά αλλα δεν με πειραζει εδβ στην Θεσσαλονίκη εχω φτασει. Μου κανει όμως εντύπωση τοςα περιστατικά εχει δει η γιατρός δεν θα το κοίταξε ειδικά που την ειπα ποςο κάθεται; Ειναι αγοράκι και τωρα το είδα το χειλάκι του εχει αυτο το πετσακι σαν εμενα τι σημαινει αυτο; Να μην παρω πρώτα τη γιατρο να τη ρωτήσω;

Link to comment
Share on other sites

Lizaki μου να στο πω απλά οι παιδιατροι είναι άσχετοι με αυτό το θέμα γιατι δεν είναι ειδικότητα τους.. Ο δεύτερος μου είχες περάσει απο 3 απο τους καλύτερους Παιδιατρουσ του Λονδίνου, μόνο ένας απο αυτούς το βρήκε και αυτο γιατί ΕΓΩ του το εδειξα!

Ο μόνος γιατρός που μπορεί να το διαγνώσει καθαρά είναι αυτός που έχει ειδικότητα σε θέματα γναθου, ουρανισκου κλπ (δεν θυμάμαι πως λέγεται η ειδικότητα ακριβώς) και ειδικοί οδοντίατροι που κάνουν λέιζερ όπως αυτο που σου εδειξα

 

Δεν λέω ότι το παιδι σου έχει οπωσδήποτε αλλα μην πάρεις δεδομένη την γνώμη του Παιδιατρου σου, πήγαινε σε κάποιον που κάνει αυτη δουλειά και αν δεν έχει δεν έγινε τίποτα φιλενάδα τουλάχιστον το εψαξες

 

Θες να μου πεις σε τι περιοχή μένεις μας και σου βρω τίποτα κοντύτερα; Αν και Αυτους με τα λέιζερ δεν τους βρίσκεις εύκολα (έχει ΈΝΑ ολόκληρο το Λονδίνο!)

Παρτους ένα τηλέφωνο αύριο ν δεις αν χειρουργουν μωράκια

 

Τι εννοείς έχει το ίδιο πετσακι με σένα? είναι απο το χείλος μέχρι το όυλο?

 

Αν βαλειις στο google upper lip tie baby και δεις τα images, μοιάζει με του δικού σου?

Link to comment
Share on other sites

Μένω στα νότια προάστια στη Νεα Σμύρνη. Εχω στεναχωρηθεί παρα πολυ καταλαβαίνω πτι πρεπει να ειναι ειδικοί ας πιστευω η συγκεκριμένη εχε μεγάλη εμπειρια πιστευω σίγουρα της εχει τύχει το αναφέρει στο βιβλιο της. Δεν καταλαβαίνω απο ποια φωτογραφία να δω το πετσακι ειναι οπως εμάς απο το ούλο στο χείλος το σηκώνει δηλαδη και ειναι ενωμένο μια γραμουλα με το ούλο. Είδα παλι τη γλώσσα ειναι σαν εμάς και βγαίνει αρκετα έξω τωρα εχει και σάλια πολλα και ολο πρπςπαθει να βάλει τα χεράκια του. Εχει καθημερινά 8-11 πάνες και 3 μεγάλες κενώσεις αρκετα πανω απι 4 κουταλιές της σούπας.

 

Είδα και βίντεο το mitrikosthilasmos.com δεν μπορω να βάλω το link τωρα και δεν ειναι ετσι η γλώσσα του κολλημένη δηλαδη και απο αλλο λινκ μονο οι πολλες ωρες στο στηθος ισχύουν δεν με ποναει καθόλου οταν θηλαζει. Δεν ξερω τι να υπόθεσω στο βιβλιο της παντως γράφει οτι συμβαίνει να κάθονται ωρες μεχρι τον τριτο μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...