Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποκλειστικός μητρικός θηλασμός


Recommended Posts

Καταρχήν μην στενοχωριεσαι α) γιατι το ότι το έχει ο δικός μου δεν σημαίνει ότι το έχει και ο δικός σου και β) να χαίρεσαι αν είναι αυτο γιατι το πρόβλημα σου λύθηκε!

 

Δες εδώ http://i1172.photobucket.com/albums/r578/terriann89/1fe14cf1.jpg

 

Μοιάζει πάνω κάτω με αυτο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Liza και αυτός φαίνεται καλός και είναι η ειδικότητα που σου εξήγησα πριν

http://www.maxillofacial.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=6&Itemid=4

Είναι χειρουργός σε θέματα γναθου κλπ οπότε ξέρει τι του γίνεται

 

Μια επίσκεψυλα να επιβεβαίωσεις τι συμβαίνει και είσαι μια χαρα

 

Φαίνεται καλός (αν και δεν έχω προσωπική εμπειρία ) και δεν είναι παρα πολυ μακριά :-)

Link to comment
Share on other sites

Μένω στα νότια προάστια στη Νεα Σμύρνη. Εχω στεναχωρηθεί παρα πολυ καταλαβαίνω πτι πρεπει να ειναι ειδικοί ας πιστευω η συγκεκριμένη εχε μεγάλη εμπειρια πιστευω σίγουρα της εχει τύχει το αναφέρει στο βιβλιο της. Δεν καταλαβαίνω απο ποια φωτογραφία να δω το πετσακι ειναι οπως εμάς απο το ούλο στο χείλος το σηκώνει δηλαδη και ειναι ενωμένο μια γραμουλα με το ούλο. Είδα παλι τη γλώσσα ειναι σαν εμάς και βγαίνει αρκετα έξω τωρα εχει και σάλια πολλα και ολο πρπςπαθει να βάλει τα χεράκια του. Εχει καθημερινά 8-11 πάνες και 3 μεγάλες κενώσεις αρκετα πανω απι 4 κουταλιές της σούπας.

 

Είδα και αυτο το βίντεο απο το mitrikosthilasmos.com δεν μπορω να βάλω το link τωρα και δεν ειναι ετσι η γλώσσα του κολλημένη δηλαδη και απο αλλο λινκ μονο οι πολλες ωρες στο στηθος ισχύουν δεν με ποναει καθόλου οταν θηλαζει.

Η γλώσσα μπορει να βγαίνει έξω αλλα το πίσω μέρος της μπορει να μην πηγαίνει προς τα πάνω

 

Μην στενοχωριεσαι και αν δεν θες μην κανείς τίποτα αλλα εγώ προσωπικά θα πήγαινα αύριο κιόλας

 

Δες το λινκ που σου έστειλα είναι έτσι το άνω χείλος; Αν είναι όπως το περιγραφεις έχει χάλινο στο άνω χείλος και 99% χάλινο γλωσσας!

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν ειναι ετσι το πετσακι ξεκιναει πιο πανω ξερεις πιο ειναι το πρόβλημα μου; Ο φόβος να μην πέσω πανω σε κάποιον που απλα θελει χρημάτα. Απι τη δεύτερη παιδιατρο-σύμβουλο νιωθω πολυ μεγάλη κοροϊδία γιατι είδε πως ημουν και απλα με εκμεταλλεύτηκε κανονικά θα επρεπε να κω το όνομα της γιατι οπως μου ειπε η Αγλαια δεν γνωρίζει απι θηλασμο. Θα παρω πρώτα αυριο τη Πατσουρου να τη ρωτήσω αν πιστεύει να κλείσω ραντεβού. Ειλικρινά με εχει κουράσει να ψάχνω ο μικρο ειναι 2 μηνων και 12 ημερων και απο την αρχη ολο ψάχνω το ιδιο πραγμα.

 

Η γλώσσα παει προς τα πανω οταν κλαίει οταν τον αλλάζω.

 

Στην κλινική τον εξέτασε παιδοχειρουργός αυτος τουλαχιστον δεν θα το εβρισκε;

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν ειναι ετσι το πετσακι ξεκιναει πιο πανω ξερεις πιο ειναι το πρόβλημα μου; Ο φόβος να μην πέσω πανω σε κάποιον που απλα θελει χρημάτα. Απι τη δεύτερη παιδιατρο-σύμβουλο νιωθω πολυ μεγάλη κοροϊδία γιατι είδε πως ημουν και απλα με εκμεταλλεύτηκε κανονικά θα επρεπε να κω το όνομα της γιατι οπως μου ειπε η Αγλαια δεν γνωρίζει απι θηλασμο. Θα παρω πρώτα αυριο τη Πατσουρου να τη ρωτήσω αν πιστεύει να κλείσω ραντεβού. Ειλικρινά με εχει κουράσει να ψάχνω ο μικρο ειναι 2 μηνων και 12 ημερων και απο την αρχη ολο ψάχνω το ιδιο πραγμα.

 

Η γλώσσα παει προς τα πανω οταν κλαίει οταν τον αλλάζω.

 

Αν είναι έτσι το πετσακι φαίνεται οκ δεν θα έχεις πρόβλημα

 

Κοιτά καταλαβαίνω τι λες αλλα δεν μπορούν να σε κοροϊδεύουν γιατι θα σου το δείξουν το χάλινο

Δηλαδή αν σου πει η Πατσουρου να μην κλείσεις ραντεβού εσύ δεν θα το κανείς? εννοείται ότι θα σου πει να μην κλείσεις γιατί φαίνεται ότι είναι κάτι που διέφυγε στην ίδια!

 

Κανε ότι καταλαβαίνεις εγώ δεν μπορώ να σε πείσω ! Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι σε καταλαβαίνω έχω περάσει και εγω πολλά , αλλα το πως θηλαζει το μικρό σου δεν είναι νορμαλ.. Ένα ραντεβού και μπορει να σου λύσει το πρόβλημα! Χρησιμοποίησε την λογική σου και το ένστικτο σου σαν μάνα! Μην περιμένεις απο την Πατσουρου να σου πει τι να κανείς

 

Όλα να σου πανε καλά :-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν είναι έτσι το πετσακι φαίνεται οκ δεν θα έχεις πρόβλημα

 

Κοιτά καταλαβαίνω τι λες αλλα δεν μπορούν να σε κοροϊδεύουν γιατι θα σου το δείξουν το χάλινο

Δηλαδή αν σου πει η Πατσουρου να μην κλείσεις ραντεβού εσύ δεν θα το κανείς? εννοείται ότι θα σου πει να μην κλείσεις γιατί φαίνεται ότι είναι κάτι που διέφυγε στην ίδια!

 

Κανε ότι καταλαβαίνεις εγώ δεν μπορώ να σε πείσω ! Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι σε καταλαβαίνω έχω περάσει και εγω πολλά , αλλα το πως θηλαζει το μικρό σου δεν είναι νορμαλ.. Ένα ραντεβού και μπορει να σου λύσει το πρόβλημα! Χρησιμοποίησε την λογική σου και το ένστικτο σου σαν μάνα! Μην περιμένεις απο την Πατσουρου να σου πει τι να κανείς

 

Όλα να σου πανε καλά :-)

 

Ξερω οτι το λες για καλό και σε ευχαριστω παρα πολυ απλα εχω ανάγκη να νιωθω ασφαλεία με έναν γιατρο γιαυτο επέλεξα τη συγκεκριμένη γιατι ένιωσα οτι ειναι άνθρωπος πρώτα. Τον εχουν δει 4 παιδιάτροι και ένας παιδοχειρουργός γιαυτο απορώ. Θα το κοιταξω δεν σε αμφισβητώ σε καμία περίπτωση. Μπορει να μην ακουγεται νοτμαλ αλλα γνωρίζω 3 περιπτώσεις σαν τη δική μου.

Link to comment
Share on other sites

Ξερω οτι το λες για καλό και σε ευχαριστω παρα πολυ απλα εχω ανάγκη να νιωθω ασφαλεία με έναν γιατρο γιαυτο επέλεξα τη συγκεκριμένη γιατι ένιωσα οτι ειναι άνθρωπος πρώτα. Τον εχουν δει 4 παιδιάτροι και ένας παιδοχειρουργός γιαυτο απορώ. Θα το κοιταξω δεν σε αμφισβητώ σε καμία περίπτωση. Μπορει να μην ακουγεται νοτμαλ αλλα γνωρίζω 3 περιπτώσεις σαν τη δική μου.

 

Δεν σημαίνει ότι και οι άλλες περιπτώσεις ειναι νορμαλ:-)

Μωράκι που πραγματικά μεταφέρει γάλα επι 10 ώρες θα έπαιρνε υπερβολικό βάρος

Ειναι μεγάλο θέμα ο κοντός χαλινος και πολλές από εμάς χτυπάμε το κεφάλι μας που υπόφεραμε και όλη γιατροί μας δεν μας είπανε τίποτα

Έν παση περίπτωση κανε ότι καταλαβαίνεις εσύ:-)

 

Αν ο άντρας σου ειναι ξύπνιος δες κάτω από την γλώσσα σας και των δυο σας αν έχετε πετσακι.. Ο χαλινος ειναι συνήθως κληρονομικος :-)

Link to comment
Share on other sites

Δεν σημαίνει ότι και οι άλλες περιπτώσεις ειναι νορμαλ:-)

Μωράκι που πραγματικά μεταφέρει γάλα επι 10 ώρες θα έπαιρνε υπερβολικό βάρος

Ειναι μεγάλο θέμα ο κοντός χαλινος και πολλές από εμάς χτυπάμε το κεφάλι μας που υπόφεραμε και όλη γιατροί μας δεν μας είπανε τίποτα

Έν παση περίπτωση κανε ότι καταλαβαίνεις εσύ:-)

 

Αν ο άντρας σου ειναι ξύπνιος δες κάτω από την γλώσσα σας και των δυο σας αν έχετε πετσακι.. Ο χαλινος ειναι συνήθως κληρονομικος :-)

 

 

Δεν μεταφέρει γαλα ολη την ωρα πιπιλαει και οταν κατεβαίνει ανοίγει πιο πολυ το στομα του και κουνιούνται και τα αυτιά του. Και οι δυο εχουμε πετσακι κατω απο τη γλώσσα μας και στο χείλος ειναι απο ψηλά τς δόντια μας δεν ειναι αραιά. Δεν σε αμφισβητώ πραγματικά σε ευχαριστω που μπαίνεις στο κόπο και μου γράφεις δεν το προσπερνάω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μεταφέρει γαλα ολη την ωρα πιπιλαει και οταν κατεβαίνει ανοίγει πιο πολυ το στομα του και κουνιούνται και τα αυτιά του. Και οι δυο εχουμε πετσακι κατω απο τη γλώσσα μας και στο χείλος ειναι απο ψηλά τς δόντια μας δεν ειναι αραιά. Δεν σε αμφισβητώ πραγματικά σε ευχαριστω που μπαίνεις στο κόπο και μου γράφεις δεν το προσπερνάω.

 

Αν έχετε και οι δυο πετσακι (ανέβασες όλη τη γλώσσα ψιλά στο ουρανισκο για να το δεις; ) εγώ θα πήγαινα το μωρο να ρίξουν μια ματιά

 

Up to u:-)

Good luck!

Link to comment
Share on other sites

Αν έχετε και οι δυο πετσακι (ανέβασες όλη τη γλώσσα ψιλά στο ουρανισκο για να το δεις; ) εγώ θα πήγαινα το μωρο να ρίξουν μια ματιά

 

Up to u:-)

Good luck!

 

 

Οταν λεμε πετσακι δεν εννοούμε μια γραμμή δέρματος που ενώνει τη γλώσσα με το κατω μέρος του στόματος; Το φυσιολογικό πιο ειναι; Την ανέβασα μεχρι πανω τη γύρισα και εχω αυτο το δέρματακι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οταν λεμε πετσακι δεν εννοούμε μια γραμμή δέρματος που ενώνει τη γλώσσα με το κατω μέρος του στόματος; Το φυσιολογικό πιο ειναι; Την ανέβασα μεχρι πανω τη γύρισα και εχω αυτο το δέρματακι.

 

Όχι κανονικά δεν πρέπει να υπάρχει πετσακι!

Link to comment
Share on other sites

Ένα πολυ μικρό, επίπεδο πετσακι είναι φυσιολογικό να υπάρχει.

 

Θα συμφωνήσω με την BabyCute ότι τοοοσες ώρες θηλασμού είναι λίγο ακραίες.

 

Θα διαφωνήσω κάθετα με την Αγλαΐα ότι η συγκεκριμένη παιδίατρος -.IBCLC. δεν ξέρει από θηλασμό.Στο κάτω-κάτω, η Αγλαΐα. ΔΕΝ επαναπιστοποιήθηκε για IBCLC, οπότε δε δικαιούται δια να ομιλεί... Άντε τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Scratee τι γίνεται τέτοια ώρα;; Που τη ξέρεις ότι δεν επαναποστόοιηθηκε;

 

 

Liza όχι δεν ξέρω κανένα από αυτούς δυστυχώς.. Αυτό που μπορείς να κανείς ειναι να πας και δυο μια απλή επίσκεψη να δεις αν θα πουν το ίδιο πράγμα

Αν ναι, τότε εχει καλώς...

Αυτό που λέω δηλαδή ειναι ότι δεν χάνεις τίποτα για μια απλή επίσκεψη να πιστοποιησουν αν το παιδί εχει η όχι ... Μην το κανείς μόνο για το θηλασμο, ο χαλινος δεν ειναι καλός για ομιλία κλπ

Link to comment
Share on other sites

Αμάν!:oops::oops: Λάθος, παιδιά, λάθος! Η Αγλαΐα παραμένει IBCLC! Ξέρετε πώς την έπαθα; Διάβαζα στο μπλογκ ενός παιδιάτρου ότι δεν πρέπει να γίνονται σύμβουλοι γαλουχιας άτομα με άσχετο αντικείμενο και αναφερόταν συγκεκριμένα στην Αγλαΐα. Από κάτω σχολίαζαν ότι η Αγλαΐα δεν επαναπιστοποιήθηκε. Μπαίνω, η δικιά σου, στη λίστα με τους IBCLC...πουθενά η Αγλαΐα! Έλα, όμως, που είδα μόνο τη λίστα της Αττικής, ενώ ήταν κανονικότατα στης Θεσσαλονίκης!

 

Εμ, τέτοια ώρα που γράφω, τι περιμένει κανείς...:P

 

ΥΓ: επιμένω ότι δεν έχει δίκιο για την παιδίατρο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλα τώρα το σημασία εχει και το IBclc οι περισσότερες άσχετες ειναι.. Παράδειγμα πόσες από αυτές μου λέγανε τα καλα του μαραθου και πως αυξάνει το γάλα... Η τελευταία IBCLC που πήγα μου είπε ότι το κόβει!! Και μου έδειξε και ένα από τα βιβλία που ακολουθούν που έλεγε να μην το πάρουμε :shock:

 

Ειναι πολυυυυυυυ λίγες οι καλές που ξέρουν από ιδιαίτερα θέματα όπως suck training, στάσεις για στενούς ουρανισκους, κοντούς χαλινους, τι να κανείς οταν το παιδί απόρρειπτει στήθος κλπ

Το κακό ειναι ότι στην Ελλάδα ειναι ακόμα λιγότερες οι πιστοποιημένες οπότε ο κόσμος νομίζει ότι αυτές ειναι και η λύση στα προβλήματα τους!!

Link to comment
Share on other sites

Και προσθέτω... Ρε γμτ κάθε φορά που θηλαζω τέτοια ώρα σκέφτομαι το ξένο γάλα και όλες τις φιλενάδα μου που τα μωρά τους κοιμούνται όλη την νύχτα από αυτό ... Το έχω αγοράσει, το έχω κάτω σε ένα ντουλάπι έδω και μηνες και ποτέ δεν λέω να το ανοίξω.. Γιατί ρε γμτ δεν ξέρω!!!

 

 

By the way την επόμενη μέρα που είμαι ξεκουράστη αλλάζω γνώμη πάλι :wink:

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω διάθεση να κατηγορήσω κανέναν για τη παιδιατρο το ειπα για τη συμβουλή της να μην θηλαζω απο το ενα κςι να αντλω με θηλαστρο που δεν ήταν νοσοκομειακο. Επιπλέον αυτο με πειραξε κυριως ήταν η αδιαφορία της οταν την έπαιρνα να της πω οτι δεν βρίσκω το finger. Ουτε για εμενα εχει σημασία η πιστοποίηση αλλα η εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας πάλι! Εχει αναφερθεί πολλές φόρες το θέμα πιπίλα απο οτι έψαξα αλλα θέλω να ρωτήσω τις έμπειρες μανούλες. Επειδη περάσαμε αρκετα με το θηλασμο δεν θέλω να κανω κατι που θα δημιουργήσει πρόβλημα. Ο μικρός τωρα ειναι 3 μηνων και 20 ημερων πάμε μια χαρα με το θηλασμό αλλά το πρόβλημα μου ειναι οτι μένει ενα μισάωρο το πολυ χωρις στήθος. Οπως πολλες μαμάδες δεν εχω βοήθεια περα απο το σίδερωμα και καθε φορα τρέχω να προλάβω να κάνω ένα φαγητό και οτι άλλο έχω. Περίμενα οτι μετα τον 3 μήνα θα ειναι καλύτερα τα πράγματα θα βάζει ίσως το δάχτυλο του βάζει όλη την μπουνίτςα. Του δίνω παιχνιδάκια γενικα τον απασχολώ αλλα αυτο δεν κρατάει περα του μισάωρου. Να κάνω υπομονή ή να του δώσω πιπιλα; Μπορεί να χάνει γεύματα; Δεν εννοώ φυσικά να γινεται κατάχρηση της. Πιπίλα παιρνει εχω δοκιμάσει αλλα του την πήρα και τον έβαλα στο στήθος. Συγνώμη για το μεγάλο κείμενο.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου, βρε Λίζα! Και σε σκεφτόμουν, αυτές τις ημέρες! Πόσο χαίρομαι που τα πάτε καλά! Ο επιμένων νικά, τελικά...!

 

Για την πιπίλα, θα σου πω μία φράση από βιβλίο της La Leche League: "όταν τα χέρια και το στήθος της μαμάς έχουν κουραστεί" η πιπίλα είναι μία πολύ αποδεκτή λύση. Αρκεί, όπως πολύ σωστά είπες, να μη χάνει το μωρό γεύματα.

 

Καλή συνέχεια!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας πάλι! Εχει αναφερθεί πολλές φόρες το θέμα πιπίλα απο οτι έψαξα αλλα θέλω να ρωτήσω τις έμπειρες μανούλες. Επειδη περάσαμε αρκετα με το θηλασμο δεν θέλω να κανω κατι που θα δημιουργήσει πρόβλημα. Ο μικρός τωρα ειναι 3 μηνων και 20 ημερων πάμε μια χαρα με το θηλασμό αλλά το πρόβλημα μου ειναι οτι μένει ενα μισάωρο το πολυ χωρις στήθος. Οπως πολλες μαμάδες δεν εχω βοήθεια περα απο το σίδερωμα και καθε φορα τρέχω να προλάβω να κάνω ένα φαγητό και οτι άλλο έχω. Περίμενα οτι μετα τον 3 μήνα θα ειναι καλύτερα τα πράγματα θα βάζει ίσως το δάχτυλο του βάζει όλη την μπουνίτςα. Του δίνω παιχνιδάκια γενικα τον απασχολώ αλλα αυτο δεν κρατάει περα του μισάωρου. Να κάνω υπομονή ή να του δώσω πιπιλα; Μπορεί να χάνει γεύματα; Δεν εννοώ φυσικά να γινεται κατάχρηση της. Πιπίλα παιρνει εχω δοκιμάσει αλλα του την πήρα και τον έβαλα στο στήθος. Συγνώμη για το μεγάλο κείμενο.

 

Θα παρακολουθείς αν βρέχει πάνες κι αν παίρνει βάρος. Επίσης όχι το βράδυ στον ύπνο πιπίλα.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ Scratee, δόξα το Θεο καλα τα πάμε πια νιωθω καλα με το θηλασμο. Ταλαιπωρούμαστε με ουρολοιμώξεις δεν ξερω γιατι τον πλένω καθε φορα που κανει κακα και καναμε σε παιδοακτινολογο κυςτεογραφια ηταν μια χαρα. Στεναχωριέμαι πολυ με αυτο το θεμα τον εκανα καλλιέργεια και παλι θετική βγήκε.

 

Για τη πιπίλα δεν θελω να την παιρνει συνεχεια πχ μιση ωρα συνολικά μεσα στη μερα ίσα να κανω ενα φαγητό και να συμμαζεύω το σπιτι οταν δεν προλαβαίνω οταν κοιμάται. Σας ευχαριστω πολύ για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Θα γίνω γραφική: μάρσιπος' date=' μάρσιπος και πάλι μάρσιπος! Το μωρό θα αποκοιμηθεί και θα παραμείνει κοιμισμένο [b']όσο[/b]κάνεις δουλειές!

 

Το προσπάθησα κ να κοιτάει προς τα μπροστά και προς τα εμενα. Μάλιστα μια φορα καθαριζα κρεμμύδια και τα ματιά του έγιναν κατακόκκινα, οταν αρχιςε να κλαιει το πηρα χαμπάρι εμενα δεν με ενοχλούσε. Απλα δεν τα εχω καταφέρει να θηλαζω ταυτόχρονα το στηθος μου ειναι μικρο και νομιζω αρκετα προς τα κατω. Μου εδωσε μια φιλη Mei tai, και έναν κλαςςικο με κλιπς αγόρασα sling και σε κανενα δεν τα κατάφερα. Με το sling ουτε καν κατάφερα να τον βάλω σωστα ενώ είδα τα βίντεο που προτείνει η εταιρεία.

 

Να πω και κάτι άλλο για το βάρος. Είδα το δικό μου βιβλιάριο θήλαζα μεχρι 37 ημερων μετα η παιδίατρος θεώρησε οτι δεν χορταίνω σταμάτηςε η μαμά μου να θηλάζει και μου εδωςε ξενο. Έπαιρνα το μήνα 300-600γρ γιαυτο δεν σκάω για το βαρος του μωρου απο τη στιγμή που βρέχει 8 πάνες. Ημουν 9 μηνών 7 κιλά και είχα γεννηθεί 4. Και συνέχισα έτσι ποτε η μαμά μου δέν με κυνήγησε για φαγητό ελεγε αν πεινάσει θα φάει.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...