Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποκλειστικός μητρικός θηλασμός


Recommended Posts

Σε ευχαριστω για την απάντηση σου!πιλυτιμες συμβουλές απο μητέρα που τα εχει περάσει! Δεν με αγχωνουν άλλοι εγω φοβάμαι πως τα κανω ολα λάθος και ταλαιπωρω το μωρο μου. Θα ήθελα λιγο χρονο να φροντισω τον εαυτό μου. Ποναω και δεν μπορω να φεοντισω τον ευτο μου για να ηρεμησω λιγο. Να κανω ενα ανθρώπινο μπάνιο. Να πλύνω τα ρουχακια του. Να του κανω ενα μπάνιο που θα το ευχαριστηθει. Να του εχω ενα καθαρό δωμάτιο!

Τουλάχιστον να είχα καλυτερα αποτελέσματα! Τόσες ωρες θηλασμου για 200 γρ την εβδομαδα;;

Σε ευχαριστω και παλι και να χαίρεσαι τα παιδάκια σου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

το καταλαβαινω απολυτα ...τα παιδια δε ταλαιπωρουνται ότι κ να γινει αν εισαι διπλα τους, μια μερα θα πηγαινει ωραια , μια μερα δυσκολη πολύ, μια ρουτινα θα γινουν όλα μετα .. εγω τωρα εφτασα στο σημειο να βαζω στο μπανιερακι τα δυο μαζι από τοτε που αρχισε να καθεται ο μικρος και γω μεσα εννοείται με παιχνίδια κ πολλους ατμους και κανουμε παρτυ στην αρχη εκανα αγκαλια με το μικρο κ μονη εννοείται καμια φορα βεβαια αυτό το ωραιο χαλαρο μπανακι που λες είναι σπανια αλλα το αφηνω κ λιγο στον αντρα και χαλαρωνω, εκει να δεις μεχρι να δεσει η παρεα. O θηλασμος ο σωστος δεν εχει ωραριο, να ξες ειδικα τους πρωτους μηνες είναι λιγο αγγουρι. Εμεις τρωμε κ πινουμε με πρόγραμμα? αυτά γιατι? πως θα χεις πολύ γαλα με φαι που τρως? λιγο παιζει αυτό πιο πολύ για να μην αβιταμινωθεις εσυ . Πρεπει να προσαρμοστεις εσυ στα θελω του κ ο υπνος ακομα ,εμενα μετα από λιγο καιρο ενώ κοιμοταν 11 κάθε βραδυ κ σερι μετα περασαν οι μηνες κ το απογευμα τον κραταγα με παιχνιδι κ εμαθε να κοιμαται 9 αλλα κοψαμε τον απογευματινο υπνο, τωρα με τα δοντια όλα χαλια παλι κ ξενυχτια δε πηρε ποτε πιπιλα ενώ το πρωτο ναι ότι να ναι πανευκολη η μπουμπουκα μου, παντα αλλαζουν όλα ποτε δεν είναι ότι θα πεις τωρα ενταξει, είναι στο παδι, και στανταρ το παρηγορο είναι ότι υπαρχουν μυστικα κ τροποι κ δοκιμες τπτ δε χαριζεται...α επισης διαβασε για τους λευκους ηχους στο γκουγκλ να δεις τι ωραια ηρεμει το παιδει αγκαλια στον αποροφητηρα! , oπως κ μουσικη ολη μερα ηρεμιστηκοτατη για ολους, εκτος όταν κοιμουνται:)

age.png

CfYbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα σε όλους σας. Σας παρακαλω χρειάζομαι τη βοήθεια σας. Ειμαι μονη κι εχω ανάγκη συμβουλές κάποιου που εχει εμπειρίες και γνώση. Εχω ενα μωράκι 38 ημερών. Δεν ξέρω το ακριβές του βάρος σημερα εχω να το ζυγισω μια εβδομαδα. Στον πρώτο μηνα πηρε 780 ( απο 3000 πήγε 3780) γραμμάρια. Το θηλαζω αποκλειστικά και ο γιατρός μου ειπε πως ειμαστε σχετικά καλα αλλα θα προτιμούσε να εχει παρει περισσότερα. Το θεμα ειναι πως τον βάζω στο στήθος μολις γκρίνιαξει θηλαζει σχεδόν όλη την ημέρα. Κοιμάται ελάχιστα, εχει κανει πιπιλα το στήθος μου και για να κοιμηθεί πλέον τον κοιμιζω δίπλα μου( κοιμάται τρία ωρες ετσι. Γάλα φαίνεται πως εχω τρέχει ρυάκι απο το κάθε στήθος. Σύμφωνα με την μαια φαίνεται πλούσιο.προσπαθω να τρεφομαι καλα αλλα ποσο καλα να τραφεισ οταν θηλαζεισ συνεχεια; μου εχει κοπει η ορεξη και τρωω με το ζορι. τι κανω λάθος και δεν ικανοποιω το μωρο μου ώστε να κοιμηθει κατα τη διάρκεια της μέρας και να παρει περισσοτερο βάρος; Οταν ειναι συνεχώς στο στήθος ποτε μπορω να τον αλλάξω πάνα; Τις βρέχει όλες και πολυ κανει και κακά του ανα περίπου δυο ωρες. Τον αλλάζω αφότου ρευτει αλλα πάντα θα βγάλει πολλες γουλιες. Να διευκρινίσω πως χρησιμοποιούμε θηλες σιλικονης γιατι οι δικές μου ειναι πολυ μικρές και δεν μπορει να τις πιάσει. Το κακό ειναι πως επειδή το στήθος μου ειναι μικρο δυσκολευόμαστε παρα πολυ να κανουμε οποιαδήποτε αλλη στάση πέρα απο τη κλασική και αγκαλια ψηλά στο στήθος. Πιπιλα δεν παιρνει. Τον αναγουλιαζει και του προκαλει εμετο ( μου την προτειναν γιαττοσ και μαια μιασ και εχουμε τισ ψευδοθηλεσ)Ο θηλασμος αντί να ειναι απόλαυση και για τους δυο μας με εχει τσακισει ψυχολογικά και σωματικά. Νιωθω πωσ τα κανω ολα λαθοσ. Συγνώμη για τη φλυαρία αλλα νομίζω πως με καταλαβαίνετε.

Ακριβώς τα ίδια πέρασα κι εγω όπως πολλές άλλες μαμάδες είμαι σίγουρη!!!αυτα που περιγραφεις ειναι απόλυτος φυσιολογικά εξάλλου περνάτε το πρώτο αλμα ανάπτυξης 5 εβδομάδων περίπου που το παιδι ειναι συνεχεια κολλημένο στο στήθος για να αυξήσει την παραγωγή σου! Θα περασει και πίστεψε με σε 1-2 μηνες το στήθος σου θα σταματήσει να πριζεται και να τρέχει τόσο και θα το απολαμβάνεις κι εσυ και το μωρο σου παρα πολυ! Γιατι δεν μπορείς να θηλασεις ξαπλωμένη;μήπως δεν τον βάζεις σωστά; Εγω εχω πολυ μικρό στήθος (πρην μείνω έγκυος φορούσα το πιο μικρό σουτιέν) και θηλαζα πολυ ξαπλωμένη. Βάζεις το χέρι σου κάτω απο το μαξιλάρι καιτο μωρο στο ύψος του στήθους.

Οσο για τις ψευδοθηλες κι εγω τις έβγαλα μετα τον τρίτο μηνα σιγα σιγα...μην σε στεναχωρεί αυτο! Σημασία εχει να πίνει το γάλα σου που ειναι το πολυτιμότερο δώρο που μπορείς να προσφέρεις στο μωρακι σου και στον εαυτό σου ακόμα!!

Αχ θυμάμαι τον εαυτό μου που ξυπνούσα ανα δυο ώρες,ολη μερα με το παιδι στο στήθος και τωρα μετα απο 10 μηνες ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΩ τους καρπούς της ταλαιπωρίας αυτής και θα το ξανάέκανα 1000 φορές!!! Καλή συνεχεια και τα πάτε τέλεια όπως ακριβώς θα έπρεπε!!!! ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΘΑ ΑΝΤΑΜΙΦΘΕΙΣ ΓΙΑ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΩΡΑ!!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την απάντηση σου!πιλυτιμες συμβουλές απο μητέρα που τα εχει περάσει! Δεν με αγχωνουν άλλοι εγω φοβάμαι πως τα κανω ολα λάθος και ταλαιπωρω το μωρο μου. Θα ήθελα λιγο χρονο να φροντισω τον εαυτό μου. Ποναω και δεν μπορω να φεοντισω τον ευτο μου για να ηρεμησω λιγο. Να κανω ενα ανθρώπινο μπάνιο. Να πλύνω τα ρουχακια του. Να του κανω ενα μπάνιο που θα το ευχαριστηθει. Να του εχω ενα καθαρό δωμάτιο!

Τουλάχιστον να είχα καλυτερα αποτελέσματα! Τόσες ωρες θηλασμου για 200 γρ την εβδομαδα;;

Σε ευχαριστω και παλι και να χαίρεσαι τα παιδάκια σου!

 

κοριτσάκι, 200 γρ την εβδομάδα είναι ΜΙΑ ΧΑΡΑ πάρα πολύ καλό βάρος!! Ποιός σου είπε το αντίθετο;; (το ελάχιστο είναι 115-120γρ την εβδομάδα, δες κι εδώ για τη φυσιολογική πρόσληψη βάρους σε μωρά που θηλάζουν http://kellymom.com/bf/normal/weight-gain-metric/) Και οι πάνες σας είναι σούπερ!!...που σημαίνει ότι μάλλον κάτι κάνεις σωστά :wink:

 

Έχεις περάσει το πιο δύσκολο στάδιο, τις πρώτες 40 μέρες, και είμαι σίγουρη ότι πάρα πολύ σύντομα θα αρχίσεις να βλέπεις βελτίωση!! Κι ο δικός μου γιος ήταν ατελείωτες ώρες στο στήθος τον πρώτο καιρό, στο δίμηνο βελτιώθηκε, στο τρίμηνο έστρωσε...

 

Πάρε βιβλιαράκι να διαβάζεις, ταινίες να βλέπεις, φώναξε μια φίλη σπίτι να κουβεντιάζετε όσο θηλάζεις, να σου περνάει η ώρα...και οι δουλίτσες θα γίνουν σιγά-σιγά, μην αγχώνεσαι - σκέψου να πάρεις ένα μάρσιππο αγκαλιάς, ώστε να μπορείς να έχεις το μωρό πάνω σου, να θηλάζει, αλλά να έχεις και τα χέρια ελεύθερα...και οπωσδήποτε βόλτες...τα μωράκια είναι παντός καιρού: ντυθείτε καλά, βάλτο στο καρότσι και ξεπορτίστε, θα σου κοιμηθεί στο δρόμο, θα καθήσεις να πιεις ένα καφεδάκι και να χαζέψεις, θα σου αλλάξει η διάθεση!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια να είστε καλα!μου δώσατε τόσο πολυ κουράγιο!! Δεν σας κρύβω πς το περνάω μονη μου όλο αυτο το λουκι γι αυτο και δυσκολευομαι τόσο. Καμια υποστήριξη. Αντιθέτως θεωρούν πως δεν εχω γάλα γι αυτο και το μωρο με ζητάει συνεχεια. Εδω στην επαρχία κανένας δεν έπισκεπτεται λεχωνα οπως και δεν κανει να βγαίνει. Εχω να βγω απο τον Οκτώβρη γιατι είχαμε πολλα κρύα και προσεχα. Ισως φταίει κι αυτο για την απελπισία μου.

Νιώθω τύψεις για τα πάντα. Τον λυπάμαι που δεν κοιμάται και καμια φορα που τον παίρνει ο ύπνος στο στήθος αλλα εχει γεμίσει την πάνα του δεν τον αλλάζω και τον αφήνω να ξεκουραστεί. Ειμαι κακουργα;;

Ειμαι συνεχώς τα γιακαδακια απο τα γορμακια του υγρά. Εσείς τι κάνατε;

Τον αφήνω να αδειάσει το στήθος μεχρι τέλους και μετα αλλάζουμε πλευρά. Κανω καλα;

Καταραμένη επαρχία. Δυστυχώς δεν είχα δυνατότητα να παρακολουθήσω σεμινάρια και καταλαβαίνω τωρα την αξία τους!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια να είστε καλα!μου δώσατε τόσο πολυ κουράγιο!! Δεν σας κρύβω πς το περνάω μονη μου όλο αυτο το λουκι γι αυτο και δυσκολευομαι τόσο. Καμια υποστήριξη. Αντιθέτως θεωρούν πως δεν εχω γάλα γι αυτο και το μωρο με ζητάει συνεχεια. Εδω στην επαρχία κανένας δεν έπισκεπτεται λεχωνα οπως και δεν κανει να βγαίνει. Εχω να βγω απο τον Οκτώβρη γιατι είχαμε πολλα κρύα και προσεχα. Ισως φταίει κι αυτο για την απελπισία μου.

Νιώθω τύψεις για τα πάντα. Τον λυπάμαι που δεν κοιμάται και καμια φορα που τον παίρνει ο ύπνος στο στήθος αλλα εχει γεμίσει την πάνα του δεν τον αλλάζω και τον αφήνω να ξεκουραστεί. Ειμαι κακουργα;;

Ειμαι συνεχώς τα γιακαδακια απο τα γορμακια του υγρά. Εσείς τι κάνατε;

Τον αφήνω να αδειάσει το στήθος μεχρι τέλους και μετα αλλάζουμε πλευρά. Κανω καλα;

Καταραμένη επαρχία. Δυστυχώς δεν είχα δυνατότητα να παρακολουθήσω σεμινάρια και καταλαβαίνω τωρα την αξία τους!

Μια χαρά το κανείς με την εναλλαγή του στήθους εξάλλου φαινετε και απο το βαρος σας.. Τα κακακια του δεν ειναι πολυ όξινα τωρα οπότε δεν πειράζει να μην τον ξυπνάς να το αλλάξεις..Εγω ειχα τύχει να τον αφήσω τη νύχτα και 5 ώρες και δεν συγκαηκε ποτε! Οσο για την βοήθεια ΑΣε κι εγω τα ίδια δεν εχω τίποτα,αλλα πλέον η σκόνη ειναι εκει και με περιμένει και δεν με νοιάζει όπως παλαιά γιατι προτιμώ να παίζω η να πάω βόλτα με το παιδάκι μου το οποίο δεν θα με περιμένει όπως η σκόνη!!

Να πηγενετε βόλτες πολλές να κουράζεται και να κοιμαται σαν πουλάκι μετα και μην φοβασαι το κρύο δεν θα "κρυώσει" γιατι πολυ απλα ειναι μύθος...Δεν "κρυώνουμε" απο το κρύο αλλα απο ιούς και μικρόβια

http://news.pathfinder.gr/health/features/954560.html

Και μην το ντύνεις σαν κρεμμύδι το μωρο,που τα βλέπω και τρελαίνομαι...Το μωρο νιώθει ακριβώς όπως εσυ!!! Καλούς θηλασμους και πολλές πολλές βόλτες!!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω αλεξια μου για το κουράγιο και τισ συμβουλεσ!ενασ απο τουσ μεγαλυτερουσ μου φοβουσ ειναι η ουρολοιμωξη και γι αυτο με αγχωνει ιδιατερα το μπανιο και η πανα.

Πολυ καλα κανεισ και χαιρεσαι το παιδι σου. Η καθε στιγμη περναει και φευγει. Εγω ηδη εχασα τον πρωτο μηνα και μετανιωνω. Δεν εχουμε βγει ακομη αλλα ενταξει θα φροντισω να μη τον ντυσω σα κρεμμυδι! Να είστε όλες σας καλα να χαίρεστε τα παιδάκια σας!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια να είστε καλα!μου δώσατε τόσο πολυ κουράγιο!! Δεν σας κρύβω πς το περνάω μονη μου όλο αυτο το λουκι γι αυτο και δυσκολευομαι τόσο. Καμια υποστήριξη. Αντιθέτως θεωρούν πως δεν εχω γάλα γι αυτο και το μωρο με ζητάει συνεχεια. Εδω στην επαρχία κανένας δεν έπισκεπτεται λεχωνα οπως και δεν κανει να βγαίνει. Εχω να βγω απο τον Οκτώβρη γιατι είχαμε πολλα κρύα και προσεχα. Ισως φταίει κι αυτο για την απελπισία μου.

Νιώθω τύψεις για τα πάντα. Τον λυπάμαι που δεν κοιμάται και καμια φορα που τον παίρνει ο ύπνος στο στήθος αλλα εχει γεμίσει την πάνα του δεν τον αλλάζω και τον αφήνω να ξεκουραστεί. Ειμαι κακουργα;;

Ειμαι συνεχώς τα γιακαδακια απο τα γορμακια του υγρά. Εσείς τι κάνατε;

Τον αφήνω να αδειάσει το στήθος μεχρι τέλους και μετα αλλάζουμε πλευρά. Κανω καλα;

Καταραμένη επαρχία. Δυστυχώς δεν είχα δυνατότητα να παρακολουθήσω σεμινάρια και καταλαβαίνω τωρα την αξία τους!

 

Σίγουρα η κλεισούρα έχει επηρεάσει την ψυχολογία σου...Τώρα σαραντίζετε, οπότε ξεκίνα τις βολτούλες, κατά προτίμηση με παρέα, και κατά προτίμηση με νέους και ευχάριστους ανθρώπους και όχι "τοξικούς"! Όσο για τα "δεν έχεις γάλα, δεν είναι φυσιολογικό να είναι συνέχεια πάνω σου κλπ.", μπαινάκης βγαινάκης ή κοφτές απαντήσεις να καταλάβουν ότι δε σηκώνεις πολλές συζητήσεις (ό,τι από τα δύο είναι περισσότερο το στυλ σου!)

 

Για την αλλαγή πάνας, έχω να σου προτείνω το εξής κολπάκι, που είχα εφαρμόσει με επιτυχία: όταν πεινούσε και δεν θα μπορούσε να περιμένει να τον αλλάξω πριν τον βάλω στο στήθος, ξεκινούσα το θηλασμό και τον "διέκοπτα" σε κάποια κατάλληλη ενδιάμεση στιγμή (πχ. πριν τον αλλάξω στήθος) για να τον αλλάξω, και μετά να συνεχίσουμε...Με αυτόν τον τρόπο πρώτα ικανοποιούσε τη μεγάλη πείνα και έτσι ήταν πιο ήρεμος στο άλλαγμα της πάνας...Αν σου κοιμηθεί, μη σκας, αν τον ενοχλεί τόσο πολύ η λερωμένη πάνα πιστεύω ότι θα ξυπνήσει και θα κλαίει :wink:

 

Παρακολούθα το βάρος και τις πάνες, εφόσον το μωράκι δείχνει ικανοποιημένο με το σύστημα που εφαρμόζεις, μην αλλάξεις τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω αλεξια μου για το κουράγιο και τισ συμβουλεσ!ενασ απο τουσ μεγαλυτερουσ μου φοβουσ ειναι η ουρολοιμωξη και γι αυτο με αγχωνει ιδιατερα το μπανιο και η πανα.

Πολυ καλα κανεισ και χαιρεσαι το παιδι σου. Η καθε στιγμη περναει και φευγει. Εγω ηδη εχασα τον πρωτο μηνα και μετανιωνω. Δεν εχουμε βγει ακομη αλλα ενταξει θα φροντισω να μη τον ντυσω σα κρεμμυδι! Να είστε όλες σας καλα να χαίρεστε τα παιδάκια σας!

 

 

Καταρχήν νομίζω ότι πρέπει να αλλάξεις το όνομά σου :D. Το άγχος και η κακή διάθεση μεταδίδονται στο μωρό σου οπότε προσπάθησε να είσαι καλά και να χαίρεσαι μιας και τα καταφέρνεις μια χαρά!!! Κι εγώ πέρασα τα ίδια στην αρχή αλλά από τότε που αρχίσαμε να βγαίνουμε όλα είναι καλύτερα. Ορμήστε λοιπόν στους δρόμους και να δεις όλα θα πάνε καλά. Να χαίρεσαι το μωράκι σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Το μωράκι σου μεγαλώνει μια χαρά και το γάλα σου του έιναι υπέρ αρκετό! Θέλει μονίμως την αγκαλιά σου απλά γιατί εχει ανάγκη τη μανούλα του... δεν υπάρχει κανένας λόγος να πιστεύεις οτι το μωρό σου δεν κοιμάται επειδη δεν ειναι καλά! Απλά σε αυτή την ηλικία δεν κοιμούνται! Δώστου λίγο χρόνο.. ακομα δε μπορει να καταλάβει γιατί το βγάλατε απο τη ζεστασιά της μήτρας σου και έχει ανάγκη να σε μυρίζει και να σε νιώθει! Με το καιρό θα αποκτήσει αυτοπεποίθηση και θα χρειάζεται λιγότερο την αγκαλιτσα σου!

Οσο για την αλλαγή της πάνας φρόντισε να την κάνεις όποτε το θεωρείς κάπως πιο ήρεμο, ώστε να μπορείς να το στεγνωνεις καλά για να μη συγκαει!! Κάθε δύο ώρες ειναι μια χαρούλα!

Εγώ προσωπικά μπάνιο έκανα και το μικράκι μου το έιχα και αυτό μέσα στο μπάνιο (οχι στη μπανιέρα, το δωμάτιο εννοώ) σε κάποιο κουνάκι ή ριλάξ! Ευτυχώς σε αυτή την ηλικια ακόμα κάθονται ακίνητα όπου τα αφήσεις! Του μιλούσα και του τραγουδούσα μέχρι να τελειωσω το μπάνιο μου.

 

Τώρα για το θέμα θηλασμος! Το μωρό θα το βάζεις εναλλάξ στα στήθη σου! Δεν μπορείς να το αφήνεις να θηλάζει απο το ένα μέχρι να αδειάσει γιατί πολύ απλά το στήθος δεν αδειάζει ποτέ! Απλά συνεχίζει να παράγεί κατα τη διάρκεια που το μικρό σου πίνει! Σε λίγες μέρες θα αρχισεις να νιώθεις το στήθος σου πιο μαλακό και ίσως νομίσεις οτι έιναι αδειο! Τότε ακριβώς θα καταλάβεις οτι έχεις πλέον εδραιώσει τη παραγωγή σου και όλα πάνε μια χαρά!

 

Προσπάθησε να ηρεμήσεις! ¨Ολα θα πάνε μια χαρούλα! Ισως σου φάινονται όλα βουνό επειδή δεν έχεις βοήθεια αλλά θα τα καταφέρεις μια χαρά! Να προσέχεις το μωράκι σου και απλά να συνεχίσεις να ακούς τις ανάγκες του! Ααα και να του δίνεις πολλές αγκαλίτσες ε?

foxfoxsvi20130319_2_My+child+is.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγω μια απτα ιδια περασα! Ειμαστε πολλες τελικα!

Ειναι σαν να περιγραφεις την κατασταση μας! Κι εγω ετσι ενιωθα καποιες στιγμες! Φτιαχνουν τα πραγματα θα δεις! Εμενα ειναι 6 μηνων και κατα τη διαρκεια της μερας της προςφερω εγω στηθος γιατι ξεχνιεται με τα παιχνιδια και σε ζηταει! Τη νυχτα βεβαια του δινει και καταλαβαινει οποτε μας εςωςε ο ξαπλωτος θηλαςμος! Προςπαθηςε το!

Οι βολτες ειναι ευεργετικες οπως σου ειπαν οι κοπελες! Ξεχνιεται, παιρνει και ερεθισματα και κοιμαται! Επισης, η πολυ αγκαλιτσα βοηθαει! Εμενα σαυτην την ηλικια κοιμοταν συνεχεια πανω μου κι ολοι μου ελεγαν οτι την κακομαθαινω και δε θα μαθει να κοιμαται σε κρεβατι. Τωρα μια χαρα κοιμαται ( θηλαζοντας ξαπλωτα βεβαια). Αστο να ειναι στο στηθος! Ξερει το μωρακι! Εμεις φταναμε και 20/24 ωρες να θηλαζουμε! Οργανωσου με βιβλια, ταινιες κτλ οπως σου ειπαν . Εχε διπλα σου νερακι και κατι να τσιμπολογας, το βαρος σας ειναι μι χαρα οποτε χαλαρωσε κι απολαυσε το!

Σου ακουγεται κοινοτυπο τωρα αλλα θα τα θυμασαι με μεγαλη νοσταλγια!

Α και μην ακους τις βλακειες δε χορταινει, δεν εχεις γαλα και τετοια! Η πλειονοτητα ειναι ασχετοι με το θεμα θηλασμος!

lvpPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ όμορφο να ξέρεις πως δεν είσαι ο μονος που έχεις αυτα τα αγχη, πως δεν είσαι παραλογος και πως αυτο που συμβαίνει ειναι το φυσιολογικό τελικα.

Δεν θα πίστεψετε τι συνέβη σημερα! Κοιμήθηκε κατα τη διάρκεια της μέρας στη κούνια του! Δυο φορες απο πενήντα λεπτα!!! Σαν να καταλαβε τη κούραση μου και μου έδωσε λιγο χρονο! Φυσικά οταν τον είδα ήρεμο να κοιμάται ένιωσα τύψεις...αλλα έκλεισαν λιγο τα ματια μου και ξεκουραστηκα κι εγω!

Αλεξια Τη ξαπλωτη δεν την καταφερνω γιατι ο καημενος η θα ειναι πολυ σκυμενος για να πιάσει το κατω στήθος και θα δυσανασχετει η του δίνω το επάνω για πιπιλισμα αλλα εχει πολυ ψηλα το κεφάλι και κουράζεται! Δεν το χω αυτο με τις στάσεις και δεν ξέρω αν ειναι απαραίτητο να τις αλλάζω μιας και νιώθω τους αδενες μου αδειους. Τις θηλες πως Καταφερες μέχρις κοψεις; Ηταν επίπεδες η μικρές; Εμένα ειναι μικρές και το υελω τόσο πολυ να νιώσω την επαφή!

Κορίτσια πως να τόλμησω να βγω οταν το μωρο δεν κάθεται ουτε δυο λεπτα χωρις στήθος; Μεχρι να τον αλλάξω κλαίει και κουναει χεράκια! Εσείς πως το καταφέρατε; Εδω σκέφτομαι πως θα παω στο ραντεβού με τη γιατρο μου...ειναι και χειμώνας. Αν ηταν καλοκαιρι ισως να το τολμούσα πιο εύκολα!

Που να βρω ανθρώπους μη τοξικους; Η μονη γυναικα που γνωρίζω και θηλαζε ειναι η Μαμα μου η οποια μου προτείνει συμπλήρωμα για να κοιμάται το μωρο....!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ όμορφο να ξέρεις πως δεν είσαι ο μονος που έχεις αυτα τα αγχη, πως δεν είσαι παραλογος και πως αυτο που συμβαίνει ειναι το φυσιολογικό τελικα.

Δεν θα πίστεψετε τι συνέβη σημερα! Κοιμήθηκε κατα τη διάρκεια της μέρας στη κούνια του! Δυο φορες απο πενήντα λεπτα!!! Σαν να καταλαβε τη κούραση μου και μου έδωσε λιγο χρονο! Φυσικά οταν τον είδα ήρεμο να κοιμάται ένιωσα τύψεις...αλλα έκλεισαν λιγο τα ματια μου και ξεκουραστηκα κι εγω!

Αλεξια Τη ξαπλωτη δεν την καταφερνω γιατι ο καημενος η θα ειναι πολυ σκυμενος για να πιάσει το κατω στήθος και θα δυσανασχετει η του δίνω το επάνω για πιπιλισμα αλλα εχει πολυ ψηλα το κεφάλι και κουράζεται! Δεν το χω αυτο με τις στάσεις και δεν ξέρω αν ειναι απαραίτητο να τις αλλάζω μιας και νιώθω τους αδενες μου αδειους. Τις θηλες πως Καταφερες μέχρις κοψεις; Ηταν επίπεδες η μικρές; Εμένα ειναι μικρές και το υελω τόσο πολυ να νιώσω την επαφή!

Κορίτσια πως να τόλμησω να βγω οταν το μωρο δεν κάθεται ουτε δυο λεπτα χωρις στήθος; Μεχρι να τον αλλάξω κλαίει και κουναει χεράκια! Εσείς πως το καταφέρατε; Εδω σκέφτομαι πως θα παω στο ραντεβού με τη γιατρο μου...ειναι και χειμώνας. Αν ηταν καλοκαιρι ισως να το τολμούσα πιο εύκολα!

Που να βρω ανθρώπους μη τοξικους; Η μονη γυναικα που γνωρίζω και θηλαζε ειναι η Μαμα μου η οποια μου προτείνει συμπλήρωμα για να κοιμάται το μωρο....!!!!

Είμαι σχεδόν σίγουρη οτι τον βάζεις η πιο ψιλά η πιο χαμηλά απλούς πρεπει...Προσπαθησε να ειναι το κεφαλακι του ΑΚΡΙΒΩΣ στο ύψος του στήθους και το χέρι σου κάτω απο το μαξιλάρι! Τις ψευδοθηλες δοκίμασε αργότερα να της κοψεις που θα ξεπεταχτει και θα πιάνει καλυτερα το στηθος!! Εγω ειχα αλλο πρόβλημα...είμαι πολυ άσπρη και πολυ ευαίσθητο δέρμα και ο μικρος πολυ δυνατός και με μάτωσε απο την δεύτερη μερα!! Οταν ένιωσα λιγο πιο ξεκουράστη άρχιζα να τις βγάζω σιγα σιγα ....μόλις με πλήγωνε τις ξανά εβαζα για μια μερα και ξανά χωρις και ετσι σε 1,5 βδομάδα περίπου τις έκοψα...

οσο για τις μαμάδες ΑΣε...η δικιά μου έλεγε να τον θηλαζω καθε 3 ώρες για να ξεκουράζεται το στομάχι του και να βγάζω οτι γάλα περισσεύει μετα απο καθε θηλασμο για να μην παθω μαστίτιδα!!!!! Και θηλασε 2 παιδια φαντάσου!!

Link to comment
Share on other sites

Αλεξια το ιδιο μου συμβαίνει κι εμένα με τις θηλες.με εχει σώσει το καθαρο ελαιόλαδο! Βάζω μπόλικο σε ενα επίθεμα και όσο μπορω περισσοτερο το αφήνω. Τις ηρεμει παρα πολυ. Αχ εύχομαι κι εμένα να μπορέσει να τις παρει και να ζήσω τον θηλασμο στο μεγαλείο του!

Για τη ξαπλωτη στάση πιθανότατα έχεις δίκιο. Θα ψάξω ξανα σε φωτο για να το προσπαθήσω!

 

Την ιδια ακριβώς πρόταση με τη Μαμα σου μου εκανε ο Παιδιατρος!!! Δεν ωριμάζει γρήγορα το πεπτικο του σύστημα ετσι μου ειπε.

 

Του έδωσες ποτε πιπιλα η δικο σου γάλα με μοιμπερο κι αν ναι το δέχτηκε εύκολα; Αν ναι στο μοιμπερο ποια διαδικασία ακολουθήσεις; Πως το κρατάς ζεστό;

Συγνώμη που αναγκάζομαι να καταχραστω τη καλοσύνη σου αλλα θα με βοηθούςες αν μου απαντουσες. Σκέφτομαι τροπο να τον πάρω μαζι μου στη γιατρο μου και τρεμω!!!

Link to comment
Share on other sites

Αλεξια το ιδιο μου συμβαίνει κι εμένα με τις θηλες.με εχει σώσει το καθαρο ελαιόλαδο! Βάζω μπόλικο σε ενα επίθεμα και όσο μπορω περισσοτερο το αφήνω. Τις ηρεμει παρα πολυ. Αχ εύχομαι κι εμένα να μπορέσει να τις παρει και να ζήσω τον θηλασμο στο μεγαλείο του!

Για τη ξαπλωτη στάση πιθανότατα έχεις δίκιο. Θα ψάξω ξανα σε φωτο για να το προσπαθήσω!

 

Την ιδια ακριβώς πρόταση με τη Μαμα σου μου εκανε ο Παιδιατρος!!! Δεν ωριμάζει γρήγορα το πεπτικο του σύστημα ετσι μου ειπε.

 

Του έδωσες ποτε πιπιλα η δικο σου γάλα με μοιμπερο κι αν ναι το δέχτηκε εύκολα; Αν ναι στο μοιμπερο ποια διαδικασία ακολουθήσεις; Πως το κρατάς ζεστό;

Συγνώμη που αναγκάζομαι να καταχραστω τη καλοσύνη σου αλλα θα με βοηθούςες αν μου απαντουσες. Σκέφτομαι τροπο να τον πάρω μαζι μου στη γιατρο μου και τρεμω!!!

Να σου πω οτι κι εγω παιδευτηκα με την ξαπλωτη σταση στην αρχη. Για να βοηθηθω εβαζα ενα μαξιλαρι στην πλατη της για να την κραταει σταθερη και ενα πετσετακι κατω απο το στηθος μου για να το ανυψωνω λιγο. Για να της δωσω τοπανω στηθος γερνω λιγο πλαγιομπρουμυτα.

Κι εμεις ειχαμε ψευδοθηλες γιατι οι μαιες στο μαιευτηριο λεγαν οτι εχω επιπεδες θηλες ( καμια σχεση) και τις βγαλαμε 40 ημερων. Δειλα δειλα στην αρχη και καθε φορα λιγο παραπανω! Δοκιμαζε το εσυ και καποια στιγμη χωρις αγχος θα το καταφερετε!

Κι εμενα αυτος ηταν ο φοβος μου και δεν την εβγαζα εξω στην αρχη αλλα τελικα ξεχνιουνται και νανουριζονται και βεβαια θα πρεπει να ξεπερασεις τα τυχον ταμπου και να θηλαζεις κι εξω. Δεν κανεις κατι κακο το μωρο σου ταιζεις.

Εγω οταν αφηνα γαλα της το εδιναν με τη θηλη calma της medela. Στην αρχη τους ζοριζε αλλα οταν πεινουσε ετρωγε! Τωρα το πιανει και μονη της. Επισης, μη δωσεις μπιμπερο εσυ αλλα καποιος δικος σου ενω θα λειπεις! Το μωρο μπορει να μπερδευτει και να μην καταλαβαινει γιατι δεν το ταιζεις απτο στηθος.

Τελος, εμεις πιπιλα δωσαμε μετα τον τριτο μηνα κι αυτο γιατι ηθελε να πιπιλισει και νευριαζε με το γαλα! Τωρα πια το χειριζεται μονη της και την ξεχασαμε την πιπιλα!

Αυτες ειναι οι δικες μας εμπειριες, δε σημαινει οτι ειναι ολα σωστα! Εσυ ακου το ενστικτο σου και ασε το μωρακι σου να σε καθοδηγησει και κανεναν αλλον.

lvpPp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σε όλη την παρέα !!!! Δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό θέμα...αν όχι συγχωρέστε με !!! Είμαι μανούλα για δεύτερη φορά και στην 3 μηνών κορούλα μου την οποία την θηλάζω αποκλειστικά αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα. Καταρχήν να ενημερώσω ότι γεννήθηκε φυσιολογικά - 42 εβδομάδων - και βάρος 3225. Σήμερα είναι 5 κιλά ακριβώς. Η γιατρός όμως μου είπε ότι από 2 μέχρι 3 μηνών το βάρος 450γρ που πήρε δεν είναι αρκετό και ότι θα έπρεπε να πάρει τουλάχιστον 700γρ. Είναι μια χαρά αλλά θα έπρεπε να πάρει παραπάνω!!!! Με ρώτησε αν έχω γάλα και η αλήθεια είναι ότι το στήθος μου δεν πρήζεται όπως παλιά και έχει σταματήσει να τρέχει εδώ και 2 εβδομάδες περίπου. Το πρωί η αλήθεια είναι ότι έχω αρκετό και μέχρι το απόγευμα όλα καλά αλλά από το απόγευμα μέχρι το βράδυ βλέπω ότι το τραβάει με το ζόρι και ψιλοκλαίει στο στήθος σαν να μην της φτάνει. Ενώ μέχρι πριν 2 εβδομάδες έτρωγε ενναλάξ από κάθε στήθος τώρα της δίνω και από τα δύο από το απόγευμα όμως και μετά ... μέχρι το απόγευμα το στήθος το έχει ενναλάξ από το δεύτερο δεν θέλει να φάει της φτάνει από το ένα (γενικά δεν τρώει και παραπάνω από 10 λεπτά, μετά το στόμα σφραγίζει !!!! Δεν την βλέπω όμως να διαμαρτύρεται ... και ήσυχη είναι και κοιμάται και παίζει και τρώει κάθε 3 ώρες από μόνη της. Μέχρι να αποφασίσω να γράψω διάβασα αρκετές σελίδες από παλαιότερες δημοσιεύσεις και είδα την μαγιά μπύρας !!! Πήγα και την προμηθεύτηκα (της εταιρείας Health Aid) το θέμα είναι ότι δεν θέλω να φτάσω σε σημείο να έχω πάρα πολύ γάλα και να μην μπορώ να το διαχειριστώ και το παιδί να τρώει μόνο το πρώτο γάλα και να αφήνει το καλό μέσα (το διάβασα και αυτό) γιατί σαν παιδί δεν το βλέπω να τρώει και πολύ, απλά θέλω να έχω και το βράδυ που το βλέπω κι εγώ ότι το στήθος μου ότι δεν έχει. Αντί λοιπόν να παίρνω την δοσολογία 7*3 την ημέρα αν έπαιρνα λιγότερη ποσότητα θα έκανε δουλειά ή θα την έπαιρνα τζάμπα ???? Να σημειώσω ότι παρόλο που η παιδίατρός μου είναι υπέρ του θηλασμού μου πρότεινε να ξεκινήσω να της δίνω λίγο ξένο γάλα ιδίως το βράδυ για να δούμε διαφορά γραμμαρίων μίας εβδομάδας !!!! Εγώ όμως επειδή την πάτησα στην πρώτη μου την κόρη (τώρα είναι 8 χρονών) και την θήλασα μόνο 20 ημέρες γιατί από έναν άλλο παιδίατρο που είχα τότε το μωρό δεν έπαιρνε βάρος και μου είπε ότι έφταιγε το γάλα μου και να το σταματήσω γιατί είτε πίνει νερό είτε πίνει το γάλα μου είναι το ίδιο (ακόμα μετανιώνω που τον άκουσα ... πρωτομάνα βλέπεις και δεν ήξερα τίποτα, μακάρι να μου έκοβε και τότε να το κοιτάξω στο ίντερνετ αλλά ...... ) δεν θέλω λοιπόν να την ξαναπατήσω και το γαλατάκι μου πιστεύω ότι είναι μια χαρά !!!!! Το ξέρω ότι σας κούρασα αλλά θέλω την γνώμη σας αν γνωρίζεται κάτι. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και να χαιρόμαστε όλες μας τα παιδάκια μας !!!!

Οι δύο κόρες μου είναι δώρο Θεού !!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αλεξια το ιδιο μου συμβαίνει κι εμένα με τις θηλες.με εχει σώσει το καθαρο ελαιόλαδο! Βάζω μπόλικο σε ενα επίθεμα και όσο μπορω περισσοτερο το αφήνω. Τις ηρεμει παρα πολυ. Αχ εύχομαι κι εμένα να μπορέσει να τις παρει και να ζήσω τον θηλασμο στο μεγαλείο του!

Για τη ξαπλωτη στάση πιθανότατα έχεις δίκιο. Θα ψάξω ξανα σε φωτο για να το προσπαθήσω!

 

Την ιδια ακριβώς πρόταση με τη Μαμα σου μου εκανε ο Παιδιατρος!!! Δεν ωριμάζει γρήγορα το πεπτικο του σύστημα ετσι μου ειπε.

 

Του έδωσες ποτε πιπιλα η δικο σου γάλα με μοιμπερο κι αν ναι το δέχτηκε εύκολα; Αν ναι στο μοιμπερο ποια διαδικασία ακολουθήσεις; Πως το κρατάς ζεστό;

Συγνώμη που αναγκάζομαι να καταχραστω τη καλοσύνη σου αλλα θα με βοηθούςες αν μου απαντουσες. Σκέφτομαι τροπο να τον πάρω μαζι μου στη γιατρο μου και τρεμω!!!

Θα συμφωνήσω με την Χριστινα! Γιατι δεν τον θηλασεις στον γιατρό αν στο ζητήσει; Δεν εχεις να ντρέπεσαι για τίποτα,ειναι το πιο φυσικό πράγμα στον κόσμο...μια Μαμα να ταΐζει το παιδι της!!Εγω δεν έδωσα ποτε πιπιλα ουτε μπιμπερο...Η πιπιλα ειναι δεν χρησιμεύει πουθενά μονο αν δεις οτι το εχει πολυ ανάγκη ( π.χ. Πιπιλαει το δάχτυλο), το μπιμπερο το εχουμε για μασιτικο μονο και νερό πίνει απο ποτήρι...αν πάλι θες να δουλέψεις κάποια στιγμή η να απουσιασεις θα σου πρότεινα να δίνεις που και που για να συνηθησει.. Υπάρχει κάτι σαν θερμός για το μπιμπερο ψάξ΄το σε κανά φαρμακείο η λιτω; Αν και στο λέω ξανά δεν εχεις να ντραπεις για τίποτα!! Εγω θηλαζω παντού! Πάρκα,καφέ,εστιατόρια,στο δρόμο,σε φίλους ..παντού!!απλα γυρίζω λιγο πλάτη και τελος και ειναι πολυ βολικό..ουτε θηλαστρα ουτε μπιμπερο ουτε άγχος τίποτα.....

Οσο για το προγράμμα στον θηλασμο ειναι αδύνατο διοτι ο θηλασμος δεν ειναι μονο για θρέψη

http://pediatros-thes.gr/θηλασμός/γνώση-σημαίνει-δύναμη/θηλασμός-δεν-σημαίνει-μόνο-θρέψη/

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλη την παρέα !!!! Δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό θέμα...αν όχι συγχωρέστε με !!! Είμαι μανούλα για δεύτερη φορά και στην 3 μηνών κορούλα μου την οποία την θηλάζω αποκλειστικά αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα. Καταρχήν να ενημερώσω ότι γεννήθηκε φυσιολογικά - 42 εβδομάδων - και βάρος 3225. Σήμερα είναι 5 κιλά ακριβώς. Η γιατρός όμως μου είπε ότι από 2 μέχρι 3 μηνών το βάρος 450γρ που πήρε δεν είναι αρκετό και ότι θα έπρεπε να πάρει τουλάχιστον 700γρ. Είναι μια χαρά αλλά θα έπρεπε να πάρει παραπάνω!!!! Με ρώτησε αν έχω γάλα και η αλήθεια είναι ότι το στήθος μου δεν πρήζεται όπως παλιά και έχει σταματήσει να τρέχει εδώ και 2 εβδομάδες περίπου. Το πρωί η αλήθεια είναι ότι έχω αρκετό και μέχρι το απόγευμα όλα καλά αλλά από το απόγευμα μέχρι το βράδυ βλέπω ότι το τραβάει με το ζόρι και ψιλοκλαίει στο στήθος σαν να μην της φτάνει. Ενώ μέχρι πριν 2 εβδομάδες έτρωγε ενναλάξ από κάθε στήθος τώρα της δίνω και από τα δύο από το απόγευμα όμως και μετά ... μέχρι το απόγευμα το στήθος το έχει ενναλάξ από το δεύτερο δεν θέλει να φάει της φτάνει από το ένα (γενικά δεν τρώει και παραπάνω από 10 λεπτά, μετά το στόμα σφραγίζει !!!! Δεν την βλέπω όμως να διαμαρτύρεται ... και ήσυχη είναι και κοιμάται και παίζει και τρώει κάθε 3 ώρες από μόνη της. Μέχρι να αποφασίσω να γράψω διάβασα αρκετές σελίδες από παλαιότερες δημοσιεύσεις και είδα την μαγιά μπύρας !!! Πήγα και την προμηθεύτηκα (της εταιρείας Health Aid) το θέμα είναι ότι δεν θέλω να φτάσω σε σημείο να έχω πάρα πολύ γάλα και να μην μπορώ να το διαχειριστώ και το παιδί να τρώει μόνο το πρώτο γάλα και να αφήνει το καλό μέσα (το διάβασα και αυτό) γιατί σαν παιδί δεν το βλέπω να τρώει και πολύ, απλά θέλω να έχω και το βράδυ που το βλέπω κι εγώ ότι το στήθος μου ότι δεν έχει. Αντί λοιπόν να παίρνω την δοσολογία 7*3 την ημέρα αν έπαιρνα λιγότερη ποσότητα θα έκανε δουλειά ή θα την έπαιρνα τζάμπα ???? Να σημειώσω ότι παρόλο που η παιδίατρός μου είναι υπέρ του θηλασμού μου πρότεινε να ξεκινήσω να της δίνω λίγο ξένο γάλα ιδίως το βράδυ για να δούμε διαφορά γραμμαρίων μίας εβδομάδας !!!! Εγώ όμως επειδή την πάτησα στην πρώτη μου την κόρη (τώρα είναι 8 χρονών) και την θήλασα μόνο 20 ημέρες γιατί από έναν άλλο παιδίατρο που είχα τότε το μωρό δεν έπαιρνε βάρος και μου είπε ότι έφταιγε το γάλα μου και να το σταματήσω γιατί είτε πίνει νερό είτε πίνει το γάλα μου είναι το ίδιο (ακόμα μετανιώνω που τον άκουσα ... πρωτομάνα βλέπεις και δεν ήξερα τίποτα, μακάρι να μου έκοβε και τότε να το κοιτάξω στο ίντερνετ αλλά ...... ) δεν θέλω λοιπόν να την ξαναπατήσω και το γαλατάκι μου πιστεύω ότι είναι μια χαρά !!!!! Το ξέρω ότι σας κούρασα αλλά θέλω την γνώμη σας αν γνωρίζεται κάτι. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και να χαιρόμαστε όλες μας τα παιδάκια μας !!!!

Ολοι οι γιατροι υπερ του θηλασμου ειναι αλλα οι περισσοτεροι εχουν αγνοια. Τα παιδια που θηλαζουν ακολουθουν αλλες καμπυλες. Το κατωτερο οριο για μωρο εως 4 μηνων ειναι 450. Ψαξτο στο ιντερνετ.

Κατα τη γνωμη μου εφοσον πηρατε 2750 σε τρεις μηνες ειστε μια χαρα. Βρεχει πανες το μωρο; Κανει κακακια; Βεβαια αυτη ειναι η γνωμη μου. Αν θες μπορεις να απευθυνθεις σε συμβουλο θηλασμου ( la leche league) η σε πιστοποιημενο συμβουλο γαλουχιας.

Επισης, το στηθος σου δεν τρεχει γιατι μαλλον εδραιωθηκε η γαλουχια. Οποτε η παραγωγη προσαρμοζεται στο μωρο. Το πρωι παντα η ροη ειναι πιο εντονη και το απογευμα τα μωρα ειναι πιο ανησυχα. Κι εμενα ετσι εκανε κι εγω απο ανασφαλεια αρχισα μαγια και τσαι θηλασμου και δημιουργησα υπερπαραγωγη!! Οποτε δες τις πανες, συμβουλεψου ειδικο και μην επιβαρυνεσαι αδικα με σκευασματα.

Για μικροτερη δοσολογια δεν ξερω να σου πω. Νομιζω παντως οτι πατε μια χαρα. Βεβαια δεν ειμαι ειδικος , τη γνωμη μου λεω!

lvpPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ολοι οι γιατροι υπερ του θηλασμου ειναι αλλα οι περισσοτεροι εχουν αγνοια. Τα παιδια που θηλαζουν ακολουθουν αλλες καμπυλες. Το κατωτερο οριο για μωρο εως 4 μηνων ειναι 450. Ψαξτο στο ιντερνετ.

Κατα τη γνωμη μου εφοσον πηρατε 2750 σε τρεις μηνες ειστε μια χαρα. Βρεχει πανες το μωρο; Κανει κακακια; Βεβαια αυτη ειναι η γνωμη μου. Αν θες μπορεις να απευθυνθεις σε συμβουλο θηλασμου ( la leche league) η σε πιστοποιημενο συμβουλο γαλουχιας.

Επισης, το στηθος σου δεν τρεχει γιατι μαλλον εδραιωθηκε η γαλουχια. Οποτε η παραγωγη προσαρμοζεται στο μωρο. Το πρωι παντα η ροη ειναι πιο εντονη και το απογευμα τα μωρα ειναι πιο ανησυχα. Κι εμενα ετσι εκανε κι εγω απο ανασφαλεια αρχισα μαγια και τσαι θηλασμου και δημιουργησα υπερπαραγωγη!! Οποτε δες τις πανες, συμβουλεψου ειδικο και μην επιβαρυνεσαι αδικα με σκευασματα.

Για μικροτερη δοσολογια δεν ξερω να σου πω. Νομιζω παντως οτι πατε μια χαρα. Βεβαια δεν ειμαι ειδικος , τη γνωμη μου λεω!

 

 

Σε ευχαριστώ Christina884 για την γρήγορη απάντησή σου. Οι πάνες της Δόξα Σοι ο Θεός γεμίζουν μια χαρά και από κακάκια (χρώματος μεταξύ κίτρινου και καφέ) και τσισάκια μπόλικα. Απλά νιώθω ότι το βράδυ δεν τρώει καλά και χάνει γεύμα. Βέβαια από το βράδυ που τρώει και κοιμάται θα ξυπνήσει σε 5 με 6 ώρες και μετά κανονικά ανά τρίωρο !!!! Ας το αφήσω έτσι για λίγες ημέρες να δω τι βάρος θα πάρει και βλέπουμε !!! Η αλήθεια είναι ούτε κι εγώ θέλω να παίρνω σκευάσματα αφού έχω γάλα αλλά και από την άλλη φοβάμαι μην κάνω υπερπαραγωγή γάλακτος !!!!

Οι δύο κόρες μου είναι δώρο Θεού !!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Christina884 για την γρήγορη απάντησή σου. Οι πάνες της Δόξα Σοι ο Θεός γεμίζουν μια χαρά και από κακάκια (χρώματος μεταξύ κίτρινου και καφέ) και τσισάκια μπόλικα. Απλά νιώθω ότι το βράδυ δεν τρώει καλά και χάνει γεύμα. Βέβαια από το βράδυ που τρώει και κοιμάται θα ξυπνήσει σε 5 με 6 ώρες και μετά κανονικά ανά τρίωρο !!!! Ας το αφήσω έτσι για λίγες ημέρες να δω τι βάρος θα πάρει και βλέπουμε !!! Η αλήθεια είναι ούτε κι εγώ θέλω να παίρνω σκευάσματα αφού έχω γάλα αλλά και από την άλλη φοβάμαι μην κάνω υπερπαραγωγή γάλακτος !!!!

 

Θα συμφωνήσω με την προλαλήσασα, έχετε βάλει πολύ καλό βάρος συνολικά και ακόμα και τον τελευταίο μήνα είστε στα κατώτατα φυσιολογικά όρια. Οι πάνες είναι μια χαρά, οπότε απλά παρακολούθηση και ζύγιση τον επόμενο μήνα...

 

Να επιβεβαιώσω κι εγώ απο την εμπειρία μου ότι η ανησυχία και οι μαραθώνιοι θηλασμοί τα απογεύματα είναι πολύ συνηθισμένα...Τριών μηνών είστε και πάνω σε σούπερ άλμα ανάπτυξης, οπότε θα σου ζητάει για λίγες μέρες περισσότερο στήθος και θα έχει αυτή την ανησυχία...

 

Καλή συνέχεια!!

Link to comment
Share on other sites

ase poy me tromakse peri baroys para poly.leei ama synaixeisv me tetoioys rythmoys to mwraki den tha mporesei na stathei sta podarakia toy apo to baros.

 

Τι πανάσχετος! Κοπελιά, μη σε αγχώνει, είναι βλάκας, τέλος. Κατάλαβε αυτός από το βάρος του βρέφους 50 ημερών ότι δε θα μπορέσει να σταθεί στα πόδια του από το βάρος; Μα έλεος δηλαδή... Να του πεις ότι στην αρχή μόνο θα παίρνει έτσι πολύ βάρος, μετά ο ρυθμός πρόσληψης βάρους στα αποκλειστικά θηλάζοντα μειώνεται.

 

Και για να του τη σπάσεις, να του πεις ότι επειδή ανησυχείς για το βάρος του μωρού, όταν έρθει η ώρα στο τέλος του 6ου για τις στερέες, δε θα του δώσεις καθόλου έτοιμες κρέμες εμπορίου.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με την προλαλήσασα, έχετε βάλει πολύ καλό βάρος συνολικά και ακόμα και τον τελευταίο μήνα είστε στα κατώτατα φυσιολογικά όρια. Οι πάνες είναι μια χαρά, οπότε απλά παρακολούθηση και ζύγιση τον επόμενο μήνα...

 

Να επιβεβαιώσω κι εγώ απο την εμπειρία μου ότι η ανησυχία και οι μαραθώνιοι θηλασμοί τα απογεύματα είναι πολύ συνηθισμένα...Τριών μηνών είστε και πάνω σε σούπερ άλμα ανάπτυξης, οπότε θα σου ζητάει για λίγες μέρες περισσότερο στήθος και θα έχει αυτή την ανησυχία...

 

Καλή συνέχεια!!

 

Σε ευχαριστώ πολύ novak !!!!!

Οι δύο κόρες μου είναι δώρο Θεού !!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλη την παρέα !!!! Δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό θέμα...αν όχι συγχωρέστε με !!! Είμαι μανούλα για δεύτερη φορά και στην 3 μηνών κορούλα μου την οποία την θηλάζω αποκλειστικά αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα. Καταρχήν να ενημερώσω ότι γεννήθηκε φυσιολογικά - 42 εβδομάδων - και βάρος 3225. Σήμερα είναι 5 κιλά ακριβώς. Η γιατρός όμως μου είπε ότι από 2 μέχρι 3 μηνών το βάρος 450γρ που πήρε δεν είναι αρκετό και ότι θα έπρεπε να πάρει τουλάχιστον 700γρ. Είναι μια χαρά αλλά θα έπρεπε να πάρει παραπάνω!!!! Με ρώτησε αν έχω γάλα και η αλήθεια είναι ότι το στήθος μου δεν πρήζεται όπως παλιά και έχει σταματήσει να τρέχει εδώ και 2 εβδομάδες περίπου. Το πρωί η αλήθεια είναι ότι έχω αρκετό και μέχρι το απόγευμα όλα καλά αλλά από το απόγευμα μέχρι το βράδυ βλέπω ότι το τραβάει με το ζόρι και ψιλοκλαίει στο στήθος σαν να μην της φτάνει. Ενώ μέχρι πριν 2 εβδομάδες έτρωγε ενναλάξ από κάθε στήθος τώρα της δίνω και από τα δύο από το απόγευμα όμως και μετά ... μέχρι το απόγευμα το στήθος το έχει ενναλάξ από το δεύτερο δεν θέλει να φάει της φτάνει από το ένα (γενικά δεν τρώει και παραπάνω από 10 λεπτά, μετά το στόμα σφραγίζει !!!! Δεν την βλέπω όμως να διαμαρτύρεται ... και ήσυχη είναι και κοιμάται και παίζει και τρώει κάθε 3 ώρες από μόνη της. Μέχρι να αποφασίσω να γράψω διάβασα αρκετές σελίδες από παλαιότερες δημοσιεύσεις και είδα την μαγιά μπύρας !!! Πήγα και την προμηθεύτηκα (της εταιρείας Health Aid) το θέμα είναι ότι δεν θέλω να φτάσω σε σημείο να έχω πάρα πολύ γάλα και να μην μπορώ να το διαχειριστώ και το παιδί να τρώει μόνο το πρώτο γάλα και να αφήνει το καλό μέσα (το διάβασα και αυτό) γιατί σαν παιδί δεν το βλέπω να τρώει και πολύ, απλά θέλω να έχω και το βράδυ που το βλέπω κι εγώ ότι το στήθος μου ότι δεν έχει. Αντί λοιπόν να παίρνω την δοσολογία 7*3 την ημέρα αν έπαιρνα λιγότερη ποσότητα θα έκανε δουλειά ή θα την έπαιρνα τζάμπα ???? Να σημειώσω ότι παρόλο που η παιδίατρός μου είναι υπέρ του θηλασμού μου πρότεινε να ξεκινήσω να της δίνω λίγο ξένο γάλα ιδίως το βράδυ για να δούμε διαφορά γραμμαρίων μίας εβδομάδας !!!! Εγώ όμως επειδή την πάτησα στην πρώτη μου την κόρη (τώρα είναι 8 χρονών) και την θήλασα μόνο 20 ημέρες γιατί από έναν άλλο παιδίατρο που είχα τότε το μωρό δεν έπαιρνε βάρος και μου είπε ότι έφταιγε το γάλα μου και να το σταματήσω γιατί είτε πίνει νερό είτε πίνει το γάλα μου είναι το ίδιο (ακόμα μετανιώνω που τον άκουσα ... πρωτομάνα βλέπεις και δεν ήξερα τίποτα, μακάρι να μου έκοβε και τότε να το κοιτάξω στο ίντερνετ αλλά ...... ) δεν θέλω λοιπόν να την ξαναπατήσω και το γαλατάκι μου πιστεύω ότι είναι μια χαρά !!!!! Το ξέρω ότι σας κούρασα αλλά θέλω την γνώμη σας αν γνωρίζεται κάτι. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και να χαιρόμαστε όλες μας τα παιδάκια μας !!!!

 

 

Βάρος εξόδου απο το μαιευτήριο;

 

Πρόσφερε στηθος πριν το 3ωρο γιατι σε αυτήν την ηλικια τα μωρακια ειναι πολυ αποσχολημενα γνωρίζοντας τον κόσμο και λαμβάνοντας ερεθίσματα που ξεχνούν να ζητήσουν να θηλάσουν. Καλο ειναι να προσφέρεις εσυ.

Την μαγια δε τη χρειάζεσαι. Για να πίνει γαλα 3 μηνες απο εσένα σημαίνει οτι υπαρχει επαρκής παραγωγη.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Τι πανάσχετος! Κοπελιά, μη σε αγχώνει, είναι βλάκας, τέλος. Κατάλαβε αυτός από το βάρος του βρέφους 50 ημερών ότι δε θα μπορέσει να σταθεί στα πόδια του από το βάρος; Μα έλεος δηλαδή... Να του πεις ότι στην αρχή μόνο θα παίρνει έτσι πολύ βάρος, μετά ο ρυθμός πρόσληψης βάρους στα αποκλειστικά θηλάζοντα μειώνεται.

 

Και για να του τη σπάσεις, να του πεις ότι επειδή ανησυχείς για το βάρος του μωρού, όταν έρθει η ώρα στο τέλος του 6ου για τις στερέες, δε θα του δώσεις καθόλου έτοιμες κρέμες εμπορίου.

 

Χα χα σωστη! Να δω τι θα της απαντησει!

lvpPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...