Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποκλειστικός μητρικός θηλασμός


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα και χρόνια πολλά. Θηλάζω τον 2 μηνών μπέμπη και θέλω να βγάζω γάλα με το θήλαστρο και να το δίνω στην μεγαλύτερη κόρη μου στο ποτηράκι. Από ποιό στήθος να βγάζω? Τον μπέμπη τον θηλάζω από το ένα στήθος τη φορά, τρώει ανά μίαμιση ώρα περίπου και βάζει βάρος πολύ καλά. Να βγάζω γάλα από το στήθος που ήπιε ο μπέμπης -όσο έμεινε- ή από το άλλο? Και να ξαναξυπνήσει για γρήγορο σνακ σε σύντομο χρονικό διάστημα από που να τον θηλάζω? Δεν θέλω να δημιουργήσω υπερπαραγωγή ή να αλλάξω την ισορροπία των συστατικών που παίρνει ο μπέμπης καθώς αυτός έχει προταιρεότητα.

 

ευχαριστώ πολύ!!

d8gLp3.png

 

iXW1p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλησπερα κοριτσια καλη χρονια και να χαιρομαστε τα παιδακια μας!!

ηθελα να σας πω κι εγω την ιστορια μου μηπως υπαρχει καποια συμβουλη που μας βοηθησει. γεννησα 13/12 ενα αγορακι 3540γρ και 53 εκατοστα. το θηλασα αποκλειστικα για 2 μερες σχεδον αλλα τον βαλαμε στη λαμπα γιατι ανεβασε ικτερο 16. εκει το ταιζαν με μπουκαλι το βραδυ αλλα την μερα πηγαινα καθε 3 ωρες να το θηλασω αλλα σχεδον παντα τον εβρισκα ταισμενο. οταν φυγαμε απο το μαιευτηριο (3250) συνεχισαμε με αποκλειστικο θηλασμο και μια εβδομαδα μετα ημασταν 3180. το προβλημα εντοπιστηκε στο οτι το μωρακι επεφτε ξερο το βραδυ και δεν ξυπνουσε καθολου για φαγητο απο τις 12 ως τις 10 το πρωι!!(τον επαιρνα στο κρεβατι μου). με συμβουλη της παιδιατρου βγαζω με το θηλαστρο ενα γευμα περιπου 70-80 γραμμαρια και του το δινω με τη συριγγα. 3 μερες μετα που ξαναηρθε η παιδιατρος για να δει αν παιρνει το μωρο ημασταν 3300!! θα συνεχισουμε ετσι ειπαμε μεχρι να κλεισουμε μηνα που θα μας ξαναδει. το μονο ασχημο στην ολη ιστορια ειναι οτι δεν κανουμε κακακια. με κλισματα και υποθετακια μονο... στην αρχη ειπαμε ειναι δυσκοιλιο και ετρωγα ακτινιδια χορτα φρουτα...τζιφος. οταν ειδαμε οτι χανει το μωρο ειπαμε δεν φτανει το φαγητο γι αυτο δεν κανει. αλλα και τωρα που εχει αρχισει και παιρνει παλι δεν κανει και ακομα στην πανα του μερικες φορες βλεπω λιγο πορτοκαλι. ποσο ακομα φαγητο να του δινω??? ολη μερα ειναι με το βυζι στο στομα και το βραδυ προσπαθω να ξυπναω καθε 2 ωρες (εξειρετικα δυσκολο αφου δεν κοιμαμαι καθολου μεσα στη μερα και δεν εχω βοηθεια). ερωτηση: καθε 2 ωρες απο την αρχη του γευματος η απο το τελος? τελος εννοω οταν σταματαει να καταπινει και οχι οταν αφηνει το στηθος.

με χαρα θα ακουσω τη γνωμη και τις συμβουλες σας...

s-age.png

 

PBYUp2.png

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια που κατάφερες να θηλασεις!!Και συγχαρητήρια για την επιλογή του παιδιάτρου που δεν έδωσε κατευθείαν φόρμουλα όπως κανουν οι περισσότεροι..δυστυχώς!!οταν λενε 2 ώρες ενώνουν απο την αρχή που ξεκινάει το γεύμα.πολυ δύσκολο σε καταλαβαίνω απόλυτα!!!οσο για τα κακακια...μια φίλη μου που ειναι στην Αγγλία και το μωρο της κανει μια φορά στις 4-5 μερες της είπαν οτι ειναι φυσιολογικό για μωρα που θηλαζουν γιατι μπορει να το εχει ανάγκη όλο το γάλα.Εδω οι παιδιατροι στις 2-3 μερες δίνουν υποθετα.Αν παίρνει βαρος εγω λέω να μην ανησυχείς τόσο για τα κακακια του αφού ειναι πολυ μικρό και το γαστρεντερικο του σύστημα πολυ ανώνυμο ακόμα.. Δοκίμασε αν θες να κοψεις για μια βδομάδα τα γαλακτομικα μήπως δεις διάφορα,Πολυ συχνά τα μωρα έχουν αλλεργία η δυσανεξία στα γαλακτομικα η οποία συνήθως περνάει σε λίγους μηνες.

Καλή συνεχεία!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια καλη χρονια και να χαιρομαστε τα παιδακια μας!!

ηθελα να σας πω κι εγω την ιστορια μου μηπως υπαρχει καποια συμβουλη που μας βοηθησει. γεννησα 13/12 ενα αγορακι 3540γρ και 53 εκατοστα. το θηλασα αποκλειστικα για 2 μερες σχεδον αλλα τον βαλαμε στη λαμπα γιατι ανεβασε ικτερο 16. εκει το ταιζαν με μπουκαλι το βραδυ αλλα την μερα πηγαινα καθε 3 ωρες να το θηλασω αλλα σχεδον παντα τον εβρισκα ταισμενο. οταν φυγαμε απο το μαιευτηριο (3250) συνεχισαμε με αποκλειστικο θηλασμο και μια εβδομαδα μετα ημασταν 3180. το προβλημα εντοπιστηκε στο οτι το μωρακι επεφτε ξερο το βραδυ και δεν ξυπνουσε καθολου για φαγητο απο τις 12 ως τις 10 το πρωι!!(τον επαιρνα στο κρεβατι μου). με συμβουλη της παιδιατρου βγαζω με το θηλαστρο ενα γευμα περιπου 70-80 γραμμαρια και του το δινω με τη συριγγα. 3 μερες μετα που ξαναηρθε η παιδιατρος για να δει αν παιρνει το μωρο ημασταν 3300!! θα συνεχισουμε ετσι ειπαμε μεχρι να κλεισουμε μηνα που θα μας ξαναδει. το μονο ασχημο στην ολη ιστορια ειναι οτι δεν κανουμε κακακια. με κλισματα και υποθετακια μονο... στην αρχη ειπαμε ειναι δυσκοιλιο και ετρωγα ακτινιδια χορτα φρουτα...τζιφος. οταν ειδαμε οτι χανει το μωρο ειπαμε δεν φτανει το φαγητο γι αυτο δεν κανει. αλλα και τωρα που εχει αρχισει και παιρνει παλι δεν κανει και ακομα στην πανα του μερικες φορες βλεπω λιγο πορτοκαλι. ποσο ακομα φαγητο να του δινω??? ολη μερα ειναι με το βυζι στο στομα και το βραδυ προσπαθω να ξυπναω καθε 2 ωρες (εξειρετικα δυσκολο αφου δεν κοιμαμαι καθολου μεσα στη μερα και δεν εχω βοηθεια). ερωτηση: καθε 2 ωρες απο την αρχη του γευματος η απο το τελος? τελος εννοω οταν σταματαει να καταπινει και οχι οταν αφηνει το στηθος.

με χαρα θα ακουσω τη γνωμη και τις συμβουλες σας...

 

Να σου ζήσει το μωράκι σου!

Για το γεγονός οτι όσο το μωρό ήταν στη λάμπα και δε σε αφήνανε να το θηλάσεις αλλά το μπουκώναν φόρμουλα δεν έχω λόγια να πω παρα μόνο ντροπή τους....

 

Τώρα οσο αφορά τα κακάκια σας..... Θα σου πώ κάτι και πάρε το όσο σοβαρα μπορείς... Τα μωράκια που θηλάζουν αποκλειστικά έχουν δικαίωμα να μη κάνουν κακάκια τους έως και 10 μέρες..!

Μη το θεωρήσεις υπερβολη.... Το βρίσκω λάθος στις 3-4 μέρες σε ένα μωράκι που πίνει μόνο το γάλα της μαμάς του να του δίνει ο παιδίατρος φάρμακο για να ενεργηθει..

 

Θα σε συμβούλευα να μιλήσεις με΄ενα σύμβουλο θηλασμου στη περιοχή σου ώστε να σου επιβεβαιώσει τα παραπάνω!

 

Καλούς θηλασμούς και καλή ανατροφή!

foxfoxsvi20130319_2_My+child+is.png
Link to comment
Share on other sites

αχ κοριτσια μου η παιδιατρος μου ελεγε να πινω χαμομηλι και να κανω υπομονη, αλλα ο μικρουλης μου στις 3-4 μερες σφιγγεται και κλαιει πολυ ενω ειναι πολυ ησυχουλης, εγω την πιεσα να μου δωσει κατι. ξερω οτι τα θηλαζοντα βρεφη μπορει να κανουν κακακια και 1 φορα τη βδομαδα αλλα δεν υποφερουν οπως ο δικος μου...

s-age.png

 

PBYUp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα να χαιρεστε τα παιδακια σας......εγω θηλασα με θηλαστρο 4 μιση μηνες....ξενο βιολογικο και θηλαστρο απο 4 ημερων μεχρι 4 μιση μηνων.ΜΗΝ ΤΡΕΛΛΑΙΝΕΣΤΕ και μην σας γινεται εμμονη ο θηλασμος..αν τα καταφερατε,μπραβο σας ..αν οχι παλι μπραβο σας...η μανα δεν κρινεται απο τον θηλασμο αλλα απο αλλα πραματα!

Link to comment
Share on other sites

αχ κοριτσια μου η παιδιατρος μου ελεγε να πινω χαμομηλι και να κανω υπομονη, αλλα ο μικρουλης μου στις 3-4 μερες σφιγγεται και κλαιει πολυ ενω ειναι πολυ ησυχουλης, εγω την πιεσα να μου δωσει κατι. ξερω οτι τα θηλαζοντα βρεφη μπορει να κανουν κακακια και 1 φορα τη βδομαδα αλλα δεν υποφερουν οπως ο δικος μου...

 

Η κοιλια ειναι σκληρή; Την ωρα που κανει κακα πονάει; Τα κακα ειναι σκληρα;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Η κοιλια ειναι σκληρή; Την ωρα που κανει κακα πονάει; Τα κακα ειναι σκληρα;

 

Καλη μου οχι η κοιλιτσα του δεν εηταν καθολου σκληρη αλλα 1 στις 3-4 μερες εκλαιγε πολυ και σφιγγοταν. ακολουθησα τη συμβουλη της παιδιατρου μου του εδινα ενα εξτρα γευμα με συριγγα (γυρω στα 60 γρ) μεσα στη μερα και τωρα 27 ημερων πια κανουμε 2 φορες τη μερα κακα μας!! πιθανων το μωρακι δεν ετρωγε καλα οποτε τι κακα του να κανει?? τωρα ειμαστε μια χαρα εχουμε παρει και βαρος. ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον και συγνωμη για την καθυστερηση αλλα μονη σπιτι με ενα νεογεννητο ο ελευθερος χρονος ειναι πολυτιμος...

s-age.png

 

PBYUp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

κοριτσια γεια σας...δεν ξερω αν το θεμα μου επρεπε να το γραψω εδω..δεν ηξερα που να το γραψω.ο γιος μου ειναι 53 ημερων κ το βαρος του ειναι 6.200...θηλαζω αποκλειστηκα,ο παιδιατρος μου ειπε οτι ειναι παχουλος κ να ελλατοσω τα γευματα του..μα οταν κλαιει κ πειναει τρωει λιγο αλλα συχνα.α και μου πε να το βαλω κ σε προγραμμα...απο την αλλη μου λενε ,οτι οταν θηλαζουν τα παιδακια τρωνε οτι ωρα να ναι ...ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ ΜΟΥ ΑΝΗΣΥΧΩ.......

Link to comment
Share on other sites

.α και μου πε να το βαλω κ σε προγραμμα...

 

Γειά σου sandoulini και να σου ζήσει το μωρό σου,

τα μωρά που θηλάζουν αποκλειστικά δεν έχουν ωράριο, αυτό θα έπρεπε να το γνωρίζει ο παιδίατρός σας. Ελέυθερος και ανεμπόδιστος θηλασμός είναι αυτό που προτείνεται από τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας, για όλο τον πρώτο χρόνο ζωής του μωρού (το πρώτο εξάμηνο αποκλειστικός θηλασμός καθώς και στο δεύτερο συν ότι στερεές βάλεις εκεί).

Άσε που αν ελλατώσεις τα γεύματα θα σου μειωθεί η παραγωγή.

jcEKp3.png  JKdkp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα σου πρότεινα να μιλήσεις με σύμβουλο θηλασμου γιατι ίσως όντως να χρειάζεται "δίαιτα" το μωρακι σου αλλα το προγράμμα ειναι εξαιρετικά δύσκολο να το φτιάξεις για τα μωρα που θηλαζουν... Αν πχ τον αλλαζες πιο συχνά στήθος ώστε να μην πίνει το πολυ λιπαρό γάλα;;δεν ξέρω σίγουρα αλλα αυτο που ξέρω ειναι οτι ειναι ειδικοί και θα σε βοηθήσουν!!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η κόρη μου είναι 49 ημερών και 5 κιλά. Η γιατρός μας μου είπε ότι όταν ένα μωρό θηλάζει δεν παρεμβαίνουμε, εάν της έδινα φόρμουλα θα μου μείωνε τα γεύματα. Λίγο πριν σαραντήσει οριστικοπήθηκε (σχετικά) το πρόγραμμά της τρώει περίπου ανά τρεις ώρες και το βράδυ κοιμάται συνεχόμενα 5-6 ώρες. Εσείς τι πρόγραμμα έχετε? Μήπως να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη?

Link to comment
Share on other sites

και εγω αυτο ξερω...αποκλειστικοσς θηλασμος δεν μπορεις να το προγραμματισεις.αλλα φοβαμαι μην του κανω κακο.Εμεις δεν ειχαμε προγραμμα ,τρωγαμε συναιχειια.,ειχα διαβασει,κ ειχα ακουσει οτι οταν θηλαζεις δεν μπορεις να καταλαβεις ποσο τρωει κ την ποιοτητα του γαλακτος που εχεις εκεινη την μερα..γιαυτο οταν θελει ο μικρος του δινεις.μαλλον θα παρω κ 2 κ 3 γνωμη γιατι δεν θελω να του στερησω το φαγητο του.+αναπτυξη του.ειμαι τοσο στεναχωριμενη...ασε ου γεμισε και ολο το πρωσοπακι του κοκκινιλες κατι σαν μικρα μικρα σπυρακια.τι κανουμε γιαυτα??????????τελικα ο ρολος της μαμας ειναι πολυ δυσκολος...............και μια αλλη ερωτηση...κοιματε την μερα πολλεσ ςρεσ ειναι φυσιολογικο?

Link to comment
Share on other sites

Τα σπυράκια ειναι απόλυτα φυσιολογικά!! Θα περάσουν μετα τους 3 μηνες... Οσο για τον υπνάκο του,αν κοιμαται τη νύχτα μια χαρά ειναι!! Θα το εχει ανάγκη! Ξεφυγαμε λιγο απο το θέμα θηλασμος αλλα οκ θα μας συγχωρέσουν...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια θα ήθελα τη βοήθειά σας! Γέννησα πριν από 46 μέρες ένα κοριτσάκι το οποίο θηλάζω αποκλειστικά. Εδώ και 4 ημέρες λόγω σοβαρού οικογενειακού προβλήματος λείπω από το σπίτι από τις 5:00-12:30 και δεν μπορώ να κάνω αντλήσεις σε αυτό το διάστημα και αυτή η κατάσταση θα συνεχιστεί για αρκετό καιρό ακόμα. Υπάρχει τρόπος να διατηρήσω τη γαλουχία;

Γενικά αυτές τις μέρες προσπαθώ να κάνω μια άντληση λίγο πριν φύγω τα ξημερώματα και άλλη μια το μεσημέρι λίγο αφού θηλάσει το μωρό. Τι άλλο να κάνω; Πως μπορώ να βοηθήσω την παραγωγή μου να μην μειωθεί;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ασε ου γεμισε και ολο το πρωσοπακι του κοκκινιλες κατι σαν μικρα μικρα σπυρακια.τι κανουμε γιαυτα??????????

 

νεογνική ακμή, είναι απόλυτα φυσιολογικό! έχουν όλα τα μωράκια. Θυμάμαι η παιδίατρος μας είχε πει τα μωρά που βλεπετε στις διαφημήσεις, στις πάνες κ τα μωρομάντηλα είναι πάνω από 4 μηνών - μέχρι τότε όλα τα μωράκια έχουν σπυράκια!

jcEKp3.png  JKdkp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια θα ήθελα τη βοήθειά σας! Γέννησα πριν από 46 μέρες ένα κοριτσάκι το οποίο θηλάζω αποκλειστικά. Εδώ και 4 ημέρες λόγω σοβαρού οικογενειακού προβλήματος λείπω από το σπίτι από τις 5:00-12:30 και δεν μπορώ να κάνω αντλήσεις σε αυτό το διάστημα και αυτή η κατάσταση θα συνεχιστεί για αρκετό καιρό ακόμα. Υπάρχει τρόπος να διατηρήσω τη γαλουχία;

Γενικά αυτές τις μέρες προσπαθώ να κάνω μια άντληση λίγο πριν φύγω τα ξημερώματα και άλλη μια το μεσημέρι λίγο αφού θηλάσει το μωρό. Τι άλλο να κάνω; Πως μπορώ να βοηθήσω την παραγωγή μου να μην μειωθεί;

 

new mum in town να σου ζήσει το μωρό σου! νομίζω ότι 7 ώρες χωρίς θηλασμό/άντληση είναι πολύ - θα ήταν ιδανικό να κάνεις άλλη μια ανάμεσα. Μακάρι να σου απαντήσουν κι άλλες μαμάδες πιο έμπειρες. Απ'την άλλη είστε 46 ημερών (και όχι 10 ή 20 για παράδειγμα), λένε πως στις 40-50 μέρες εδραιώνεται η γαλουχία άρα στην περίπτωσή σας μπορεί να είναι οκ. Κοίτα μήπως πάρεις μια γνώμη από σύμβουλο, έστω και τηλεφωνικα.

jcEKp3.png  JKdkp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια θα ήθελα τη βοήθειά σας! Γέννησα πριν από 46 μέρες ένα κοριτσάκι το οποίο θηλάζω αποκλειστικά. Εδώ και 4 ημέρες λόγω σοβαρού οικογενειακού προβλήματος λείπω από το σπίτι από τις 5:00-12:30 και δεν μπορώ να κάνω αντλήσεις σε αυτό το διάστημα και αυτή η κατάσταση θα συνεχιστεί για αρκετό καιρό ακόμα. Υπάρχει τρόπος να διατηρήσω τη γαλουχία;

Γενικά αυτές τις μέρες προσπαθώ να κάνω μια άντληση λίγο πριν φύγω τα ξημερώματα και άλλη μια το μεσημέρι λίγο αφού θηλάσει το μωρό. Τι άλλο να κάνω; Πως μπορώ να βοηθήσω την παραγωγή μου να μην μειωθεί;

 

Να σου ζήσει!

 

Δεν είμαι ειδικός, αλλά λογικά στις 46 μέρες έχεις πλήρη γαλουχία, και το στήθος μπορεί να προσαρμοστεί σε αυτές τις ώρες απουσίας, εφόσον όλο το υπόλοιπο 24ωρο συνεχίζεις να θηλάζεις χωρίς άλλους περιορισμούς...

 

Υποθέτω ότι έχετε ακόμα νυχτερινούς θηλασμούς, που είναι πολύ σημαντικοί για την παραγωγή όλης της μέρας...Τώρα αν το μωράκι κοιμάται και πολλές ώρες συνεχόμενες τη νύχτα, ίσως να σου μειωθεί η παραγωγή, και να πρέπει να κάνεις επιπλέον αντλήσεις...

 

Αν μπορούσες να βάλεις μια άντληση, έστω και σύντομη, έστω και με το χέρι, στις ώρες της απουσίας σου, πιστεύω θα βοηθούσε πολύ...

 

Εύχομαι ό,τι καλύτερο στο οικογενειακό πρόβλημα που αντιμετωπίζετε!

Link to comment
Share on other sites

ο γιος μου ειναι 53 ημερων κ το βαρος του ειναι 6.200...θηλαζω αποκλειστηκα,ο παιδιατρος μου ειπε οτι ειναι παχουλος κ να ελλατοσω τα γευματα του..μα οταν κλαιει κ πειναει τρωει λιγο αλλα συχνα.α και μου πε να το βαλω κ σε προγραμμα...απο την αλλη μου λενε ,οτι οταν θηλαζουν τα παιδακια τρωνε οτι ωρα να ναι ...ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ ΜΟΥ ΑΝΗΣΥΧΩ.......

 

Να σου ζήσει το μωράκι! Λοιπόν, να τον αγνοήσεις τον γιατρό, χαζομάρες λέει. Θα τον βάζεις στο στήθος όποτε σου "λέει" το μωρό ή το ένστικτό σου, και συχνά. Το μωρό είναι υπερβολικά μικρό για πρόγραμμα! Τα θηλάζοντα βρέφη έχουν άλλες καμπύλες ανάπτυξης!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια γεια σας...δεν ξερω αν το θεμα μου επρεπε να το γραψω εδω..δεν ηξερα που να το γραψω.ο γιος μου ειναι 53 ημερων κ το βαρος του ειναι 6.200...θηλαζω αποκλειστηκα,ο παιδιατρος μου ειπε οτι ειναι παχουλος κ να ελλατοσω τα γευματα του..μα οταν κλαιει κ πειναει τρωει λιγο αλλα συχνα.α και μου πε να το βαλω κ σε προγραμμα...απο την αλλη μου λενε ,οτι οταν θηλαζουν τα παιδακια τρωνε οτι ωρα να ναι ...ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ ΜΟΥ ΑΝΗΣΥΧΩ.......

 

Πες του γιατρού σου να ελατωσει τις βλακείες που λέει στο Θηλασμο δεν έχει προγράμμα οπότε θέλει το μωρό του προσφέρουμε . Οσες δεν ξέρετε μην γράφετε χαζομαρες ( περί δίαιτας) . Συνέχισε κορίτσι μου τα πας περίφημα και εμείς έτσι είμασταν 2 μηνών τώρα είμαστε 5 μηνών .

:wdZ6p3.png

 

arhIp3.png

Link to comment
Share on other sites

koritsares eyxaristw gia tis apanthshs sas.........me eixe anxwsei para poly ayto to thema..peri baroys,spyrakia ktl.ton misw ton paidiatro moy.tha ton allaza alla einai filos toy antra moy ,k o antras moy epireazete polu apo ayton.einai ths palias sxolhs o paidiatros...ase poy me tromakse peri baroys para poly.leei ama synaixeisv me tetoioys rythmoys to mwraki den tha mporesei na stathei sta podarakia toy apo to baros.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν γέννησα στο Αττικο και για όσες ξέρουν ειναι πολυ "πορωμενοι" με τον θηλασμο!!!για να δώσεις ξένο γάλα σε βάζουν να υπογραψεις!!Γεννήθηκε λοιπόν ενα μωρακι 5200 και του έκαναν ΔΙΑΙΤΑ απο την πρωτη μερα της ζωής του!! Τόν είχαν με όρο και ελάχιστο μητρικό γάλα που το μέτρουσαν με σύριγγα!!! Αν δεν ξέρουν αυτοί που ειναι επιστήμονες τότε οκ πάω πάσο ,εσείς ξέρετε καλυτερα που διαβαςατε 2 άρθρα στο Ίντερνετ!!Είπα με επιφύλαξη να πάρει μια δεύτερη γνώμη χωρις να θελω να αγχωσω κανέναν!

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα σε όλους σας. Σας παρακαλω χρειάζομαι τη βοήθεια σας. Ειμαι μονη κι εχω ανάγκη συμβουλές κάποιου που εχει εμπειρίες και γνώση. Εχω ενα μωράκι 38 ημερών. Δεν ξέρω το ακριβές του βάρος σημερα εχω να το ζυγισω μια εβδομαδα. Στον πρώτο μηνα πηρε 780 ( απο 3000 πήγε 3780) γραμμάρια. Το θηλαζω αποκλειστικά και ο γιατρός μου ειπε πως ειμαστε σχετικά καλα αλλα θα προτιμούσε να εχει παρει περισσότερα. Το θεμα ειναι πως τον βάζω στο στήθος μολις γκρίνιαξει θηλαζει σχεδόν όλη την ημέρα. Κοιμάται ελάχιστα, εχει κανει πιπιλα το στήθος μου και για να κοιμηθεί πλέον τον κοιμιζω δίπλα μου( κοιμάται τρία ωρες ετσι. Γάλα φαίνεται πως εχω τρέχει ρυάκι απο το κάθε στήθος. Σύμφωνα με την μαια φαίνεται πλούσιο.προσπαθω να τρεφομαι καλα αλλα ποσο καλα να τραφεισ οταν θηλαζεισ συνεχεια; μου εχει κοπει η ορεξη και τρωω με το ζορι. τι κανω λάθος και δεν ικανοποιω το μωρο μου ώστε να κοιμηθει κατα τη διάρκεια της μέρας και να παρει περισσοτερο βάρος; Οταν ειναι συνεχώς στο στήθος ποτε μπορω να τον αλλάξω πάνα; Τις βρέχει όλες και πολυ κανει και κακά του ανα περίπου δυο ωρες. Τον αλλάζω αφότου ρευτει αλλα πάντα θα βγάλει πολλες γουλιες. Να διευκρινίσω πως χρησιμοποιούμε θηλες σιλικονης γιατι οι δικές μου ειναι πολυ μικρές και δεν μπορει να τις πιάσει. Το κακό ειναι πως επειδή το στήθος μου ειναι μικρο δυσκολευόμαστε παρα πολυ να κανουμε οποιαδήποτε αλλη στάση πέρα απο τη κλασική και αγκαλια ψηλά στο στήθος. Πιπιλα δεν παιρνει. Τον αναγουλιαζει και του προκαλει εμετο ( μου την προτειναν γιαττοσ και μαια μιασ και εχουμε τισ ψευδοθηλεσ)Ο θηλασμος αντί να ειναι απόλαυση και για τους δυο μας με εχει τσακισει ψυχολογικά και σωματικά. Νιωθω πωσ τα κανω ολα λαθοσ. Συγνώμη για τη φλυαρία αλλα νομίζω πως με καταλαβαίνετε.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, εισαι πολύ στρεσαρισμενη και είναι και το πρώτο μωρό οπότε είναι λογικο να συμβαινουν όλα αυτά. Πρέπει να έχεις πίστη στον ευατό σου και να ξέρεις ότι όλα αυτά συμβαίνουν στις περισσότερες, σιγά σιγά θα στρώσουν όλα, οι δυο τρεις πρωτοι μηνες είναι μετα θα εχετε βρει το δρομο σας θα ναι όλα πιο ευκολα. Και γω στο πρωτο παιδι μου ειχα τα ιδια και πολλά νευρα, αυπνη κτλ ειχα χρησιμοποιησει και γω ψευδοθηλες όμως στο δευτερο όχι ημουν πιο σιγουρη για μενα και το ηθελα πιο πολύ να θηλάσω το στηθος και μενα μικρο αλλα δε παιζει ρολο τελικα. Τωρα ο γιος μου το δευτερο παιδι θηλαζει ακομα ενός ετους χωρις ψευδοθηλες περασα και σε αυτόν στην αρχη μαρτυρια με κουραση και απεργιες θηλασμου αλλα τελικα το μονο που θελουν είναι αγαπη , υπομονή, αγκαλια και στηθος. Θα τα καταφερεις ΣΙΓΟΥΡΑ αρκει να το θες. Με η χωρις ψευδοθηλες αυτό δεν είναι πρόβλημα ουτε να αγχωνεσαι για τις στασεις δοκιμες θελει η ξαπλωτη είναι η πιο ευκολη κ πιο ξεκουραστη κ υποψιν θηλασα κ τα δυο μου απτο ένα στηθος.κατεληξα ετσι γιατι το άλλο δεν ηταν το ιδιο παραγωγικο,(ειχα και θεμα ψυχολογικο με την ασυμμετρια μου αλλα ξερω ότι θα επανελθει μολις αποθηλασω). Τα προβλήματα υπαρχουν παντα και παντου και οι τριτοι να ανακατεύονται εμενα ειδικα ακομα με πρηζουν ολοι κατά είναι αλλα τους αποστομωνω η ημιμαθεια είναι χειροτερη της αμαθειας. Διαβαζω πολύ ενώ αυτοι όχι ειδικα όταν είμαι χαλια με τονωνουν οι ιστοριες θηλασμου και στο παρεντσ και στο θηλασμος.COM Eσυ βλεπε αν βγαζετε εξι πανες το 24ωρο ειστε σουπερ τελος αυτό μονο τπτ άλλο κακα στο διμηνο στρωνουν μονο ένα εκανε ο δικος μου στην αρχη πολλα τα κακα θα κοιτας μονο να μην εχουν αιμα τπτ άλλο. Τρως τα παντα κανεις τα παντα και οι ρυθμοι ερχονται απλα μην επηρεάζεσαι από τα αλλα μωρα τι κανουν πως κοιμούνται γιατι ο καθενας μεγαλωνει το παιδι του τελειως διαφορετικα κ στη τελικη όπως γουσταρει. Διαλεξε εσυ τι σου παει κ κλεισε τα αυτια σου. Εγω δεν ηθελα κανεναν μεστα ποδια μου ενώ ειχα βοηθεια με αγχωναν, επενέβαιναν και ακουγα ότι ναι βλακείες ξερόλες ολοι. Τους εκλεισα ολους εκτος με το τροπο που αρμοζε στο καθενα τους.Τα κανω όλα μονη με τους δικους μου ρυθμους κ είμαι οκ με τον ευατο μου. Διαβαζε πολύ για το θηλασμο θα δυναμώσεις θα δεις στο ιντερνετ υπαρχουν όλα, εδώ μεσα βοηθαει μια την άλλη... καλο κουραγιο κ αισιοδοξια η ζωη είναι δυσκολη αλλα ωραια!

age.png

CfYbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...