Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποκλειστικός μητρικός θηλασμός


Recommended Posts

Καλησπέρα!

 

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι??

 

έχω μία μπεμπούλα 2 μηνών και 8 ημερών. Γεννήθηκε 3.080 και την προηγούμενη εβδομάδα ήταν 5.900. Την θηλάζω αποκλειστικά και την Κυριακή θα πρέπει να λείψω για αρκετές ώρες (υπολογίζω ένα 12ωρο το πολύ) και θα την αφήσω στη μαμά μου.

Η μικρή τρώει κάθε 2 ώρες τη μέρα και κάθε 3 τη νύχτα. Έχω στην κατάψυξη μερίδες των 100 μλ από αντλήσεις που κάνω.

 

Για να μην πάει χαμένο το γάλα, πόσες μερίδες να πάω στη μαμά μου? Και εκεί που θα πάω τί θα κάνω με το γάλα μου? Πώς να το αδειάζω? Έχω το symphony αλλά δεν μπορώ να το πάρω μαζί μου.

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

γεννηθηκε την 38 βδομαδα με καισαρικη και επισκληριδιο. Ικτερο εμφανισε 12 και 13. δεν εχει νοσηλευτει. Κανει γυρω στα 10-12 γευματα σιγουρα και σε ολα θηλαζει.Συμπληρωμα της εδωσα καποιες φορες που ενιωθα οτι δεν χορταινει 30 με 60μλ. Με το θηλαστρο εβγαζα γαλα για ενα 5ημερο και της εδινα καθε φορα μετα το θηλασμο γυρω στα 20 μλ.δεν εχωυπολογισει ποσο ουρει αλλα οποτε την αλλάζω η πανα ειναι βρεγμενη δηλαδη γυρω στις 13 φορες και αλλες τοσες ειναι οι κενωσεις της. Τωρα ειναι 30 ημερων.

 

Ο παιδίατρος τι λέει; Έχετε κάνει εξετάσεις για ουρολοίμωξη; Ξένο γάλα γιατί έδωσες, αφού φαίνεται ότι πίνει αρκετό; Έχετε ιστορικό αλλεργιών στην οικογένεια;

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

γεννηθηκε την 38 βδομαδα με καισαρικη και επισκληριδιο. Ικτερο εμφανισε 12 και 13. δεν εχει νοσηλευτει. Κανει γυρω στα 10-12 γευματα σιγουρα και σε ολα θηλαζει.Συμπληρωμα της εδωσα καποιες φορες που ενιωθα οτι δεν χορταινει 30 με 60μλ. Με το θηλαστρο εβγαζα γαλα για ενα 5ημερο και της εδινα καθε φορα μετα το θηλασμο γυρω στα 20 μλ.δεν εχωυπολογισει ποσο ουρει αλλα οποτε την αλλάζω η πανα ειναι βρεγμενη δηλαδη γυρω στις 13 φορες και αλλες τοσες ειναι οι κενωσεις της. Τωρα ειναι 30 ημερων.

 

Τα πάτε υπέροχα και χορταινει μια χαρα. Μην δίνεις συμπλήρωμα, δε σου χρειάζεται!

 

Εντιτ: τώρα είδα τις μετρήσεις. Δηλαδή σε ενα μήνα πήρε 350 γραμμάρια; Ζυγιστηκε απο τον παιδιατρο;

 

Πάντως ανεπάρκεια γάλακτος δεν έχεις με τόσες πάνες. Ισως υπάρχει κάποιο άλλο αίτιο παθολογικο οπως ουρολοιμωξη ή αλλεργία ή ισως ειναι φυσιολογικος γι αυτο το μωρο ο συγκεκριμένος ρυθμός πρόσληψης βάρους. Πρέπει να το δεις πιο διεξοδικά.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι??

 

έχω μία μπεμπούλα 2 μηνών και 8 ημερών. Γεννήθηκε 3.080 και την προηγούμενη εβδομάδα ήταν 5.900. Την θηλάζω αποκλειστικά και την Κυριακή θα πρέπει να λείψω για αρκετές ώρες (υπολογίζω ένα 12ωρο το πολύ) και θα την αφήσω στη μαμά μου.

Η μικρή τρώει κάθε 2 ώρες τη μέρα και κάθε 3 τη νύχτα. Έχω στην κατάψυξη μερίδες των 100 μλ από αντλήσεις που κάνω.

 

Για να μην πάει χαμένο το γάλα, πόσες μερίδες να πάω στη μαμά μου? Και εκεί που θα πάω τί θα κάνω με το γάλα μου? Πώς να το αδειάζω? Έχω το symphony αλλά δεν μπορώ να το πάρω μαζί μου.

 

Ευχαριστώ!

 

Θα πρέπει να βγάζεις γάλα με το χέρι συχνα. Δεν γίνεται να πάρεις το μωρο μαζι ε;

 

Το μωρο σου πρέπει να πίνει σίγουρα 1 λίτρο γάλα το 24ωρο αν κρίνω απο τις ζυγίσεις. Άρα θα υπολογίσεις 150μλ για κάθε 3-4 ώρες απουσίας σου (χωρις αυτο να σημαίνει οτι το μωρο θα ταιζεται κάθε 3-4 ώρες). Δηλαδή αν το ταιζει κάθε 2 ώρες πχ ας βάζει 60-80μλ και θα δει πως πάει.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Ο παιδίατρος λέει ότι αφου ανέκτησε το βάρος της γεννησης στις 25 μέρες είναι όλα καλά. Εξετάσεις για ουρολοιμωξη δεν καναμε. Ιστορικό αλλεργιών δεν έχουμε απλά τις πρώτες εβδομάδες είχε σκούρε πράσινες κενώσεις με βλέννα και ο γιατρός μου συνέστησε να μειώσω τα γαλακτοκομικά. Τελικά από το άγχος μου τα έκοψα τελείως και τώρα οι κενώσεις της είναι φυσιολογικές, δηλαδή μουσταρδί. Ξένο γάλα έδωσα κάποιες φορές γιατί την έβαζα στο στήθος και δεν ησύχαζε με τίποτα και υπέθετα ότι δε χόρταινε, που εκ των υστέρων σκέφτομαι μήπως είχε κολικούς και γι αυτό έκανε έτσι. Αν και όταν της έδινα το ξένο το έπινε όλο αχορταγα και κοιμόταν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα πρέπει να βγάζεις γάλα με το χέρι συχνα. Δεν γίνεται να πάρεις το μωρο μαζι ε;

 

Το μωρο σου πρέπει να πίνει σίγουρα 1 λίτρο γάλα το 24ωρο αν κρίνω απο τις ζυγίσεις. Άρα θα υπολογίσεις 150μλ για κάθε 3-4 ώρες απουσίας σου (χωρις αυτο να σημαίνει οτι το μωρο θα ταιζεται κάθε 3-4 ώρες). Δηλαδή αν το ταιζει κάθε 2 ώρες πχ ας βάζει 60-80μλ και θα δει πως πάει.

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Ο παιδίατρος λέει ότι αφου ανέκτησε το βάρος της γεννησης στις 25 μέρες είναι όλα καλά. Εξετάσεις για ουρολοιμωξη δεν καναμε. Ιστορικό αλλεργιών δεν έχουμε απλά τις πρώτες εβδομάδες είχε σκούρε πράσινες κενώσεις με βλέννα και ο γιατρός μου συνέστησε να μειώσω τα γαλακτοκομικά. Τελικά από το άγχος μου τα έκοψα τελείως και τώρα οι κενώσεις της είναι φυσιολογικές, δηλαδή μουσταρδί. Ξένο γάλα έδωσα κάποιες φορές γιατί την έβαζα στο στήθος και δεν ησύχαζε με τίποτα και υπέθετα ότι δε χόρταινε, που εκ των υστέρων σκέφτομαι μήπως είχε κολικούς και γι αυτό έκανε έτσι. Αν και όταν της έδινα το ξένο το έπινε όλο αχορταγα και κοιμόταν.

 

Το οτι το έπινε όλο και κοιμόταν εμένα προσωπικά δεν μου λέει και πολλα... Δεν ειναι κριτήριο για το αν χορταινει ή όχι.

Πως τα πάτε τώρα με το βάρος;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Μεσα στη βδομαδα θα παμε για ζυγισμα Μιλησα με συμβουλο θηλασμου και μου εδωσε καποιες συμβουλες που με βοηθησαν πολυ. Καταφερα να την κανω να θηλασει καπως καλυτερα. Αρχες της εβδομαδας ετρωγε ανα 2 ωρες μετα κοιμοταν και ειχε πολλες βρεγμενες πανες. Ομως εχει 2-3 μερες τωρα που θελει στηθος ανα 1 ή μιση ωρα τρωει για κανενα 5λεπτο το πολυ και μετα αποκοιμιεται.Μολις παω να την αφησω στο κρεβατακι της ξυπναει αμεσως ψαχνεται και κλαιει μεχρι να την ξαναβάλω στο στηθος.Γιατί συμβαινει αυτό; Υπάρχει περίπτωση να διανύουμε άλμα αναπτυξης;Και πως θα ξεχωρίσω ότι διανύουμε άλμα ανάπτυξης αντι να κανω κάτι λάθος εγώ και γι'αυτό συμπεριφέρεται έτσι το μωρό;

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα,

θέλω να ρωτήσω πώς αποφασίζουμε πότε ακριβώς εισάγουμε τις στερεές τροφές. Πήγαμε σήμερα στην παιδίατρο και ήταν λίγο φλού με το θέμα, λέει περίπου 5 μιση μηνών να του δώσω, ή και 6, ή και 6 μιση (γενικά 5 με 7 μηνών είναι φυσιολογικό να εισάγεις στερεές μας είπε..). Έτσι ήταν και οι δικοί σας παιδίατροι?

 

Να σημείώσω ότι σήμερα είμαστε 5 μηνών ακριβώς, θηλάζω αποκλειστικά και με έχει ξεζουμίσει (νομίζω οτι περνάμε απο άλμα πάλι, δυό μέρες τώρα όλο γκρίνια σε σημείο που να νομίζω πως δε του φτάνει το γάλα). Αν έχει σημασία, ο μπέμπης είναι πολύ ψηλό μωρό (ανάμεσα στις 2 πρωτες καμπύλες δηλαδή στα 5% πιο ψηλά) και στα 25% πιο παχουλά. Αυτό δεν είναι λόγος για να δώσω νωρίς φρουτο? Τι να σου κάνει και το γάλα μου, που όσο πίει το καίει με τέτοια ενέργεια και ξαναθέλει σε μια ώρα.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

jcEKp3.png  JKdkp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μεσα στη βδομαδα θα παμε για ζυγισμα Μιλησα με συμβουλο θηλασμου και μου εδωσε καποιες συμβουλες που με βοηθησαν πολυ. Καταφερα να την κανω να θηλασει καπως καλυτερα. Αρχες της εβδομαδας ετρωγε ανα 2 ωρες μετα κοιμοταν και ειχε πολλες βρεγμενες πανες. Ομως εχει 2-3 μερες τωρα που θελει στηθος ανα 1 ή μιση ωρα τρωει για κανενα 5λεπτο το πολυ και μετα αποκοιμιεται.Μολις παω να την αφησω στο κρεβατακι της ξυπναει αμεσως ψαχνεται και κλαιει μεχρι να την ξαναβάλω στο στηθος.Γιατί συμβαινει αυτό; Υπάρχει περίπτωση να διανύουμε άλμα αναπτυξης;Και πως θα ξεχωρίσω ότι διανύουμε άλμα ανάπτυξης αντι να κανω κάτι λάθος εγώ και γι'αυτό συμπεριφέρεται έτσι το μωρό;

 

Πόσο ημερών ειναι;

Πόσες πάνες βρέχει;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλησπέρα,

θέλω να ρωτήσω πώς αποφασίζουμε πότε ακριβώς εισάγουμε τις στερεές τροφές. Πήγαμε σήμερα στην παιδίατρο και ήταν λίγο φλού με το θέμα, λέει περίπου 5 μιση μηνών να του δώσω, ή και 6, ή και 6 μιση (γενικά 5 με 7 μηνών είναι φυσιολογικό να εισάγεις στερεές μας είπε..). Έτσι ήταν και οι δικοί σας παιδίατροι?

 

Να σημείώσω ότι σήμερα είμαστε 5 μηνών ακριβώς, θηλάζω αποκλειστικά και με έχει ξεζουμίσει (νομίζω οτι περνάμε απο άλμα πάλι, δυό μέρες τώρα όλο γκρίνια σε σημείο που να νομίζω πως δε του φτάνει το γάλα). Αν έχει σημασία, ο μπέμπης είναι πολύ ψηλό μωρό (ανάμεσα στις 2 πρωτες καμπύλες δηλαδή στα 5% πιο ψηλά) και στα 25% πιο παχουλά. Αυτό δεν είναι λόγος για να δώσω νωρίς φρουτο? Τι να σου κάνει και το γάλα μου, που όσο πίει το καίει με τέτοια ενέργεια και ξαναθέλει σε μια ώρα.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Όχι, η θέση στις καμπύλες δεν ειναι κριτήριο για πρόωρη έναρξη στερεών.

 

Γενικά θέλεις να έχει διπλασιάσει το βάρος γέννησης, να μην απωθεί το κουταλι με τη γλώσσα (να έχει υποχωρήσει το αντανακλαστικό απώθησης δλδ), να κάθεται στον ποπο του έστω και με υποστήριξη και να δείχνει έντονο ενδιαφέρον όταν τρώτε κάτι μπροστα του.

 

Ο ΠΟΥ συστήνει αποκλειστικό θηλασμο για τους πρώτους 6 μηνες, απο εκει και πέρα κάθε Παιδίατρος κρίνει το ποτε ειναι έτοιμο ενα μωρο σε συνδυασμό με αλλα κριτήρια πχ αλλεργίες ή προδιάθεση αλλεργιών.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ nina-nana για την άμεση απάντηση. Ενδιαφέρον όταν τρώμε δείχνει εδώ και πολύ καιρο, μόνος του στέκεται επίσης. Για το διπλασιασμό, σ'ευχαριστώ κιόλας καθώς δε το γνώριζα, απομένουν 30 γρ. απ'το χθεσινό ζύγισμα (γεννήθηκε 3.550 και χθές ήταν 7.070), ενώ αυτό με το κουτάλι και την απώθηση δε το ξέρω καθώς δεν έχει τυχει να χρησιμοποιήσουμε ως τώρα, θα δοκιμάσω να δώ.

Γι'αυτο το τελευταιο θέλω να ρωτήσω κάτι επιπλέον, αν έχει καμια σημασία που σκέφτομαι να δίνω ολόκληρο το φρούτο και όχι κρέμα - είναι λόγος να το ξεκινήσω νωρίτερα? Στους 5 μηνες κ 1 εβδ. για παράδειγμα? Φαντάζομαι θα του πάρει καιρό μεχρι να φάει ικανή ποσότητα, στην αρχή θα παίζει μόνο, σωστά? Συγνώμη αν επιμένω, γνωρίζω τι συστήνει ο ΠΟΥ αλλά πραγματικά τον λυπάμαι μεσημέρι βράδυ που ξερογλύφεται και τρώει τα χέρια του. (είμαι και σε λάθος ενότητα μάλλον, την επόμενη φορά θα γράψω στην εισαγωγή στερεών)

jcEKp3.png  JKdkp3.png

Link to comment
Share on other sites

Παει το εχασα το παιχνιδι του αποκλειστικου θηλασμου κοριτσια...Πηγαμε στην παιδιατρο και η μικρη εβαλε μονο 300 γρ. σε 14 μερες. Μου συνεστησε να ξεκινησω να της δινω συμπληρωμα σε 3 γευματα. Ειμαι απελπισμενη!1μιση μήνα τώρα προσπαθώ παρά τις αντιξοότητες και τιποτα...Κανω κατι λάθος, αλλά τι;Ειμαι στην επαρχια και συμβουλος θηλασμου δεν υπαρχει να καλεσω στο σπιτι. Πολύ φοβάμαι ότι αφου θα ξεκινησω συμπληρωμα μέσα στη βδομάδα θα σταματήσω τελείως τον θηλασμό γιατί η μικρή θα αρεστεί από το μπουκάλι και δεν θα τρώει από το στήθος.Το έπαθα ήδη μια φορά όταν της έδωσα συμπλήρωμα 2-3 βραδιές και είδα και έπαθα να την κάνω να ξαναφάει. Με το θήλαστρο δεν καταφέρνω να βγάλω αρκετό γάλα για να της δίνω με το μπουκάλι.Κλαίω όλο το απόγευμα από την απελπισία μου!..Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω για να βοηθήσω το μωρακι μου..

Link to comment
Share on other sites

Παει το εχασα το παιχνιδι του αποκλειστικου θηλασμου κοριτσια...Πηγαμε στην παιδιατρο και η μικρη εβαλε μονο 300 γρ. σε 14 μερες. Μου συνεστησε να ξεκινησω να της δινω συμπληρωμα σε 3 γευματα. Ειμαι απελπισμενη!1μιση μήνα τώρα προσπαθώ παρά τις αντιξοότητες και τιποτα...Κανω κατι λάθος, αλλά τι;Ειμαι στην επαρχια και συμβουλος θηλασμου δεν υπαρχει να καλεσω στο σπιτι. Πολύ φοβάμαι ότι αφου θα ξεκινησω συμπληρωμα μέσα στη βδομάδα θα σταματήσω τελείως τον θηλασμό γιατί η μικρή θα αρεστεί από το μπουκάλι και δεν θα τρώει από το στήθος.Το έπαθα ήδη μια φορά όταν της έδωσα συμπλήρωμα 2-3 βραδιές και είδα και έπαθα να την κάνω να ξαναφάει. Με το θήλαστρο δεν καταφέρνω να βγάλω αρκετό γάλα για να της δίνω με το μπουκάλι.Κλαίω όλο το απόγευμα από την απελπισία μου!..Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω για να βοηθήσω το μωρακι μου..

 

πριν της δώσεις συμπλήρωμα, δίνε της το στήθος συνέχεια. Μην ακολουθείς νόρμες τύπου κάθε 2 ή κάθε 3 ώρες. μην βάζεις πρόγραμμα και μη χρησιμοποιείς θήλαστρο. σε έχω πρήξει στα μη, αλλά μόνο έτσι η μικρή σου θα φάει καλά :)

μην καταθέτεις τα όπλα, να της δίνεις και τα 2 στήθη σε κάθε θηλασμό, μην βαριέσαι να ξυπνάς τα βράδια, δίνε της στήθος όσο μπορείς πιο πολύ!

άντε και να σαι σίγουρη ότι όλα θα πάνε καλύτερα αν όχι καλά :cool:

μην το βάζεις κάτω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παει το εχασα το παιχνιδι του αποκλειστικου θηλασμου κοριτσια...Πηγαμε στην παιδιατρο και η μικρη εβαλε μονο 300 γρ. σε 14 μερες. Μου συνεστησε να ξεκινησω να της δινω συμπληρωμα σε 3 γευματα. Ειμαι απελπισμενη!1μιση μήνα τώρα προσπαθώ παρά τις αντιξοότητες και τιποτα...Κανω κατι λάθος, αλλά τι;Ειμαι στην επαρχια και συμβουλος θηλασμου δεν υπαρχει να καλεσω στο σπιτι. Πολύ φοβάμαι ότι αφου θα ξεκινησω συμπληρωμα μέσα στη βδομάδα θα σταματήσω τελείως τον θηλασμό γιατί η μικρή θα αρεστεί από το μπουκάλι και δεν θα τρώει από το στήθος.Το έπαθα ήδη μια φορά όταν της έδωσα συμπλήρωμα 2-3 βραδιές και είδα και έπαθα να την κάνω να ξαναφάει. Με το θήλαστρο δεν καταφέρνω να βγάλω αρκετό γάλα για να της δίνω με το μπουκάλι.Κλαίω όλο το απόγευμα από την απελπισία μου!..Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω για να βοηθήσω το μωρακι μου..

 

Γεια σου Zerberini!

 

Καταρχάς,να σου ζήσει το μπεμπάκι σου!

 

Δεν είμαι ειδική στο θηλασμό αλλά θα σου απαντήσω από την εμπειρία μου, έχοντας θηλάσει (και συνεχίζοντας να θηλάζω) τρία παιδάκια.

Και ελπίζω να σου απαντήσει εκ νέου σύντομα κάποια εξειδικευμένη συμφορουμίτισσα, που βέβαια η δική της γνώμη θα έχει άλλη βαρύτητα.

 

Εγώ θα ήθελα να σε καθησυχάσω γιατί τα 300 γρ. ΔΕΝ είναι λίγο. Το ελάχιστο προσλαμβανόμενο βάρος είναι 20 γρ. την ημέρα, αλλά στον Αποκλειστικό Μητρικό Θηλασμό συνήθως ανησυχούμε αν πέσουμε κάτω από τα 18 γρ. την ημέρα. Ομως, βλέπω ότι εσείς πάτε καλά, άνω των 20 γρ.

Αν τώρα θέλεις να αυξήσεις την παραγωγή, υπάρχουν αφενός τα φαρμακευτικά βοηθήματα (για τα οποία μπορείς και τηλεφωνικά να ζητήσεις οδηγίες από κάποια σύμβουλο, αφετέρου κάποιες πρακτικές κατευθύνσεις, όπως:

-θηλασμός ανά δίωρο

-προσφορά και των δύο μαστών ανά γεύμα

-προσπάθεια με θήλαστρο 1-2 φορές την ημέρα (αν αντέχεις)

-ΠΟΛΛΑ υγρά

-ύπνος με το παιδί (έτσι, θα θηλάζει σχεδόν ασυνείδητα πολύ περισσότερη ώρα)

 

Επίσης, θα σου πρότεινα να αποφεύγεις να το ζυγίζεις πιο συχνά από 1 φορά την εβδομάδα, για να μην αγχώνεσαι.

 

Τέλος, να συνεχίζεις να παρατηρείς: α) πόσες πάνες λερώνει το μωράκι σου, β) τι χρώματος και ποιας υφής είναι τα κακά του και γ) πώς συμπεριφέρεται γενικά (δείχνει ευχαριστημένο κατά τη διάρκεια του θηλασμού, είναι ήρεμο μετά τον θηλασμό, βγάζει γουλιές κλπ.).

 

Εύχομαι καλή δύναμη και αισιοδοξία!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Zerberini!

 

Καταρχάς,να σου ζήσει το μπεμπάκι σου!

 

Δεν είμαι ειδική στο θηλασμό αλλά θα σου απαντήσω από την εμπειρία μου, έχοντας θηλάσει (και συνεχίζοντας να θηλάζω) τρία παιδάκια.

Και ελπίζω να σου απαντήσει εκ νέου σύντομα κάποια εξειδικευμένη συμφορουμίτισσα, που βέβαια η δική της γνώμη θα έχει άλλη βαρύτητα.

 

Εγώ θα ήθελα να σε καθησυχάσω γιατί τα 300 γρ. ΔΕΝ είναι λίγο. Το ελάχιστο προσλαμβανόμενο βάρος είναι 20 γρ. την ημέρα, αλλά στον Αποκλειστικό Μητρικό Θηλασμό συνήθως ανησυχούμε αν πέσουμε κάτω από τα 18 γρ. την ημέρα. Ομως, βλέπω ότι εσείς πάτε καλά, άνω των 20 γρ.

Αν τώρα θέλεις να αυξήσεις την παραγωγή, υπάρχουν αφενός τα φαρμακευτικά βοηθήματα (για τα οποία μπορείς και τηλεφωνικά να ζητήσεις οδηγίες από κάποια σύμβουλο, αφετέρου κάποιες πρακτικές κατευθύνσεις, όπως:

-θηλασμός ανά δίωρο

-προσφορά και των δύο μαστών ανά γεύμα

-προσπάθεια με θήλαστρο 1-2 φορές την ημέρα (αν αντέχεις)

-ΠΟΛΛΑ υγρά

-ύπνος με το παιδί (έτσι, θα θηλάζει σχεδόν ασυνείδητα πολύ περισσότερη ώρα)

 

Επίσης, θα σου πρότεινα να αποφεύγεις να το ζυγίζεις πιο συχνά από 1 φορά την εβδομάδα, για να μην αγχώνεσαι.

 

Τέλος, να συνεχίζεις να παρατηρείς: α) πόσες πάνες λερώνει το μωράκι σου, β) τι χρώματος και ποιας υφής είναι τα κακά του και γ) πώς συμπεριφέρεται γενικά (δείχνει ευχαριστημένο κατά τη διάρκεια του θηλασμού, είναι ήρεμο μετά τον θηλασμό, βγάζει γουλιές κλπ.).

 

Εύχομαι καλή δύναμη και αισιοδοξία!

Λερώνει όσες πάνες πρέπει και τα κακά της είναι μουσταρδί.Όμως όταν την βάζω στο στήθος όπως έχω γράψει κι πρωτύτερα τρώει για κανένα 5λεπτο και μετά πιπιλίζει και πρέπει να την αλλάξω στήθος όπου κάνει το ίδιο. Στο τέλος του θηλασμού "ψάχνεται" ακόμα βάζοντας τα χέρια στο στόμα όμως αν την ξαναβάλω στο στήθος πιπιλίζει αντί να ρουφάει.

Γουλιές έχει τύχει να βγάλει μετρημένες φορές.

 

το θέμα είναι ότι εφόσον είπε αυτό το πράγμα η γιατρός πρέπει να το κάνω γιατί αλλιώς όλοι θα πέσουν να με φάνε..

Link to comment
Share on other sites

Λερώνει όσες πάνες πρέπει και τα κακά της είναι μουσταρδί.Όμως όταν την βάζω στο στήθος όπως έχω γράψει κι πρωτύτερα τρώει για κανένα 5λεπτο και μετά πιπιλίζει και πρέπει να την αλλάξω στήθος όπου κάνει το ίδιο. Στο τέλος του θηλασμού "ψάχνεται" ακόμα βάζοντας τα χέρια στο στόμα όμως αν την ξαναβάλω στο στήθος πιπιλίζει αντί να ρουφάει.

Γουλιές έχει τύχει να βγάλει μετρημένες φορές.

 

το θέμα είναι ότι εφόσον είπε αυτό το πράγμα η γιατρός πρέπει να το κάνω γιατί αλλιώς όλοι θα πέσουν να με φάνε..

 

Zerberini έχεις κοιτάξει το θέμα της ουρολοίμωξης που σου είπε και η Νίνα?

Με τόσες βρεγμένες πάνες ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να έχεις ανεπάρκεια. Αφού λες ότι είναι και μουσταρδί τα κακά σας πιστεύω ότι είστε μια χαρά.

Πριν δώσεις συμπλήρωμα κάνε αυτά που σου είπαν τα κορίτσια: συχνές εναλλαγές στο στήθος, να την ξυπνάς κάθε 3 ώρες τη μέρα και κάθε 4 τη νύχτα αν δεν ξυπνάει μόνη της νωρίτερα και αν θέλεις μίλα έστω και τηλεφωνικά με σύμβουλο.

Απ' ότι έχω καταλάβει έχετε ανακτήσει το βάρος γέννησης, σωστά?

Γνώμη μου είναι να αποκλείσεις πρώτα παθολογικό αίτιο μη επαρκούς πρόσληψης βάρους.

Καλή συνέχεια και να χαίρεσαι το μωράκι σου.

2IW7p3.png

xwifp2.png

Link to comment
Share on other sites

Zerberini έχεις κοιτάξει το θέμα της ουρολοίμωξης που σου είπε και η Νίνα?

Με τόσες βρεγμένες πάνες ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να έχεις ανεπάρκεια. Αφού λες ότι είναι και μουσταρδί τα κακά σας πιστεύω ότι είστε μια χαρά.

Πριν δώσεις συμπλήρωμα κάνε αυτά που σου είπαν τα κορίτσια: συχνές εναλλαγές στο στήθος, να την ξυπνάς κάθε 3 ώρες τη μέρα και κάθε 4 τη νύχτα αν δεν ξυπνάει μόνη της νωρίτερα και αν θέλεις μίλα έστω και τηλεφωνικά με σύμβουλο.

Απ' ότι έχω καταλάβει έχετε ανακτήσει το βάρος γέννησης, σωστά?

Γνώμη μου είναι να αποκλείσεις πρώτα παθολογικό αίτιο μη επαρκούς πρόσληψης βάρους.

Καλή συνέχεια και να χαίρεσαι το μωράκι σου.

ε ουρολοιμωξη δε θα ειχε και πυρετο ή κατι τετοιο;

Link to comment
Share on other sites

 

το θέμα είναι ότι εφόσον είπε αυτό το πράγμα η γιατρός πρέπει να το κάνω γιατί αλλιώς όλοι θα πέσουν να με φάνε..

 

Κατανοώ την ανησυχία σου.

Ομως, μην κάνεις κάτι από φόβο για την αντίδραση των άλλων. Κάνε το, αν πιστεύεις ότι αυτό είναι το καλύτερο για το μωρό σου.

Αν θεωρείς ότι έχει δίκιο η παιδίατρος και ότι η μόνη λύση είναι η χορήγηση συμπληρώματος, κάντο. Αν όχι, ψάξτο περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Μιλησα με την παιδίατρο και θα κάνουμε εξετάσεις για ουρολοίμωξη.Βέβαια μου είπε ότι πολύ αμφιβάλλει ότι θα έχει.Πιστεύει ότι το πιο πιθανό είναι το γάλα μου να μην έχει την θρεπτική αξία που χρειάζεται.Τωρα πώς γίνεται αυτό αφού στο προηγούμενο ζύγισμα είχε πάρει το βάρος που έπρεπε δεν ξέρω...

Είπαμε θα κάνουμε τις εξετάσεις και θα ξαναζυγίσουμε το μωρό σε 10 μέρες.Μέχρι τότε συνεχίζω με το δικό μου γάλα.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύει ότι το πιο πιθανό είναι το γάλα μου να μην έχει την θρεπτική αξία που χρειάζεται.

 

Αυτό είναι κορυφαία μπαρούφα!!! Κορυφαία όμως. Ο παιδίατρός σου δεν ξέρει από θηλασμό. Αν μπορείς να βρει κάποιον γιατρό που να ξέρει, καλώς, διαφορετικά πρέπει να βρεις σύμβουλο γαλουχίας έστω και μη ιατρό.

 

Η στασιμότητα βάρους εξηγείται λόγω ανεπαρκούς παραγωγής (αφού όμως έχεις τις πάνες δεν παίζει αυτό), λόγω ουρολοίμωξης ή κάτι τέτοιο ή λόγω αλλεργίας. Αν το γάλα σου δεν είναι θρεπτικό να βρει τι σου λείπει να το συμπληρώσεις. Μπορεί ας πούμε να έχεις έλλειψη βιταμίνης D που με λίγο μουρουνέλαιο και ήλιο φτιάχνει. Δεν κόβουμε το θηλασμό έτσι.

 

Όταν τη βλέπεις και πιπιλίζει κάνε μαλάξεις με το χέρι σου να κατέβει κι άλλο γάλα, να δεις πώς αντιδρά.

 

Τα γαλακτοκομικά πόσο καιρό έχει που τα έκοψες; Τα έκοψες από παντού και τα λεγόμενα κρυφά; (π.χ. έχει το ψωμί του τοστ)

 

Επίσης τι εννοείς στο τέλος του θηλασμού; Τι είναι εκείνο που σηματοδοτεί το τέλος κάθε φορά; (δε σε μαλώνω προσπαθώ να καταλάβω.... μπας και μας έρει καμιά ιδέα).

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι κορυφαία μπαρούφα!!! Κορυφαία όμως. Ο παιδίατρός σου δεν ξέρει από θηλασμό. Αν μπορείς να βρει κάποιον γιατρό που να ξέρει, καλώς, διαφορετικά πρέπει να βρεις σύμβουλο γαλουχίας έστω και μη ιατρό.

 

Η στασιμότητα βάρους εξηγείται λόγω ανεπαρκούς παραγωγής (αφού όμως έχεις τις πάνες δεν παίζει αυτό), λόγω ουρολοίμωξης ή κάτι τέτοιο ή λόγω αλλεργίας. Αν το γάλα σου δεν είναι θρεπτικό να βρει τι σου λείπει να το συμπληρώσεις. Μπορεί ας πούμε να έχεις έλλειψη βιταμίνης D που με λίγο μουρουνέλαιο και ήλιο φτιάχνει. Δεν κόβουμε το θηλασμό έτσι.

 

Όταν τη βλέπεις και πιπιλίζει κάνε μαλάξεις με το χέρι σου να κατέβει κι άλλο γάλα, να δεις πώς αντιδρά.

 

Τα γαλακτοκομικά πόσο καιρό έχει που τα έκοψες; Τα έκοψες από παντού και τα λεγόμενα κρυφά; (π.χ. έχει το ψωμί του τοστ)

 

Επίσης τι εννοείς στο τέλος του θηλασμού; Τι είναι εκείνο που σηματοδοτεί το τέλος κάθε φορά; (δε σε μαλώνω προσπαθώ να καταλάβω.... μπας και μας έρει καμιά ιδέα).[/QUOT

εδώ που είμαι δεν υπάρχει κανενός είδους σύμβουλος.

Ναι τα έκοψα από παντού αν και τελικά δεν πρέπει να έχει αλλεργία η μικρή γιατί όσες φορές ήπιε ξένο γάλα τα κακά της δεν άλλαξαν.

Κάνω μαλάξεις καταπίνει για λίγο και μετά σταματάει πάλι.

Πώς θα δω τι μου λείπει;

Link to comment
Share on other sites

Λίστα πιστοποιημένων συμβούλων: http://www.mitrikosthilasmos.com/2009/08/ibclc.html

Μπορείς να ζητήσεις βοήθεια και τηλεφωνικά από την LLL. http://www.lllgreece.org/epikoinonia

 

Το γάλα καμίας μάνας δεν είναι ανεπαρκές για το παιδί της. Πολύ κρίμα να σου τα λέει αυτά η γιατρός. Δεν ξέρω αν μπορείς με κάποια εξέταση να δεις τι (και αν) λείπει. Κάνε την εξέταση για την ουρολοίμωξη, ακολούθησε τις οδηγίες των κοριτσιών και κυρίως μην αρνείσαι να δώσεις στήθος στη μικρή όσο συχνά κι αν ζητάει...

Όσο για το συμπλήρωμα, αυτό που σου είπε η κοπέλα πιο πάνω. Μην το δώσεις για να κάνεις τη χάρη στους άλλους. Δώστο μόνο αν νομίζεις ότι έτσι κάνεις το καλύτερο για το παιδί σου.

2IW7p3.png

xwifp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...